Broeken Agenda voor Haarlem Wilt U geld verdienen ORR 1W Twijfel aan uitvoerbaarheid van minister Stafs plannen Twee oud-politiemannen van rechtsvervolgin g ontslagen P.v.d.A.-fractie is boos over het incident van Breda uttzöndellyk yóGcl... Lange Melton Prof. dr. J. Severijn onderscheiden Nieuwe uitgaven Getuige zegt aanklacht verzonnen te hebben 3 TWEEDE KAMER goed nieuws Sw gunessmiddelnn QïeI Ga gerust een avondje uit De vaat houdt U niet langer tegen M. SIGAREN Facet van de Veis er affaire Picabia overleden Nieuwe status voor Malta en Gibraltar voorgesteld Rijksdiensten op 2 Januari gesloten Het Bunnerveen wordt ontgonnen Vrachtautochauffeur negeerde inrijverbod Bekroonde composities Kerkelijk Nieuws Boksen NBB wijst eis Solomons van de hand Paardensport Sinterklaas-cross van Fit Omzet totalisator steeg anderhalf millioen Gewichtheffen Saksonov of Dürichen? Acht landen in het eindtournooi Meisjesboeken De kwestie VVV Sport in 't kort DONDERDAG 3 DECEMBER 1953 (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Oorlog en Marine, ir. Staf, zat Woensdagmiddag bij de behande ling van zijn begroting in de Tweede Kamer niet op rozen. Hoewel hem en de beide staatssecretarissen ook lof werd toe gezwaaid, werden er ook vrij scherpe vragen gesteld. Uit de inhoud daarvan bleek, dat men op zijn zachtst gezegd in twijfel trok of de nieuwe plannen van de minister, om tot 5 a 6 in plaats van 3 divisies te komen, wel uitvoerbaar zijn. Deze twijfel bestond- bij de heren Ver meer (P. v. d. A.), Fens (KVP) en Kort hals (VVD) en in mindere mate ook bij mr. Roosjên (A.R.). De heer Fens opperde het denkbeeld, dat de minister straks in een nieuwe Defensienota wellicht nog eens een nadere, door de Kamer gewenste opheldering zou verschaffen. Dit juichte de heer T i 1 a n u s (C.H.) ten zeerste toe. Op die manier zal de bewindsman het dan bij de voortzetting van de behandeling van zijn begroting niet meer zo zwaar te verduren krijgen. Van wie is het initiatief voor het vijf divisies-plan uitgegaan, zo vroegen nog de heren Vermeer en Fens. De heer Vermeer vond het op zichzelf verheugend, dat men nu 1350 millioen per jaar voor defensie, dus met 10 pet. minder, wil uitkomen. Vóór alles wilde hij weten wat er nodig is, een vraag die alleen in in- tei'nationaal verband bekeken en beant woord kan worden. Nadrukkelijk betoogde hij, dat men meer heeft aan drie volledige dan aan vijf niet voldoende uitgeruste divisies. Men dient te bedenken, dat Amerika weldra verder geen steun meer zal willen verlenen. Ook clat is een factor waarmee rekening dient te worden gehou den. Wat de marine betreft, zei de heer Vermeer, dat zijn fractie eerst eens precies wilde weten, waaraan we met de 11 mil lioen voor modernisering van de „Karei Doorman" toe zullen zijn, eer zij bereid zal zijn voor die begrotingspost te stemmen. Tot de zorgenkinderen van deze afgevaar digde behoorden verder de geestelijke ver zorging en vormingsgelegenheid ten be hoeve van hen, die van humanistische zijde bijstand wensen. Hij keurde het scherp af, gelijk later eveneens de heer Korthals deed, dat er in dit opzicht van regeringszijde niet voldoende medewerking is. De verdere critische opmerkingen van deze afgevaar digde betroffen de jongste verlofregeling en verder allerlei personeelskwesties, zoals bevorderingskansen voor hen, die geen officier zijn. Aan het slot van zijn betoog bracht de heer Vermeer het gebeurde bij de K.M.A.-feesten in Breda ter sprake. Hij zag in het optreden van officieren, die vol gens hem het bezoek van dr. Drees bij de opening van de feesten negeerden een discriminatie van de Partij van de Arbeid en noemde dit optreden onduldbaar. Het lijkt wel, of de officieren er een genoegen in zouden scheppen, indien de Partij van de Ai-beid tegen de oorlogsbegroting zou stemmen. Het zou belangrijk zijn, indien de chef van de Generale Staf in het openbaar zijn afkeuring over het gedrag van de offi cieren zou hebben uitgesproken. Deze zaak raakt de eenheid van ons volk, zei de heer Vermeer, en het wordt tijd, dat dit deze officieren wordt duidelijk gemaakt. Het zou aanbeveling verdienen, dat op de K.M.A. naast andere bijvakken ook eens wat werd gedaan aan de politieke scholing. Het gaat nu voor een bijzondere verdienste door wanneer een officier zegt, zich niet voor politiek te interesseren. Maar een politieke demonstratie als te Breda lijkt niettemin geoorloofd, aldus de heer Ver meer. - Van de overige sprekers was het speciaal de heer Bruins Slot (A.R.), die zich nog bezig hield met de kwestie van het humanisme. Tegen humanistische tehuizen had hij geen bezwaar. Maar aangezien in zijn ogen alleen godsdienstige vorming als geestelijke vorming te beschouwen valt, achtte hij in deze geen plaats aanwezig voor de humanisten. Tot besluit stip ik aan, dat de heer ADVERTENTIE Tt-i-i-s t i voor hen, die tobbe* met^ He, nieuwe X- BICARPAN ?eel' rLezet gebiuik Gn SrschxÏÏ volgens voorsch"J)ed De cachet- - - klachten voor g vqoi maag- 1 (ouwel)voim hee'ooldeei. Viaag patiënten dubb,®Llen leverancier een uilvoe»9» beasUes beva, om ,e doen h.rslelle» DONDERDAG 3 DECEMBER Zuidcrkapel, Zuiderstraat 15. Spreker J. A. Bruyn, 8 uur. Minerva: „Naked City", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: ..Blanke ballast", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: ..De Kruistoch ten", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Sensualita", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Happy lan ding", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mou lin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Drakenzaad", 18 jaar, 8 uur. City: „Het is feest in Parijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 4 DECEMBER City: „De halfbloed", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Tarzan in gevaar", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: Deze week ge sloten. Roxy: „De verdedigers van de Dui- velrots", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Rashomon", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ..Betaalde liefde". 18 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Moulin Rouge", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Lido: ..Abott en Castello ontmoeten Captain Kidd", alle leeft, 2. 4,15, 7 en 9.15 uur. yy Viseh (KVP) vooral een pleidooi voor een zo goed en snel mogelijk parate lucht macht hield. Hieraan ontbreekt nog wel een en ander. De luchtmacht moet men volgens hem zien als een paraplu ten be hoeve van de burgerbevolking en van de grondtroepen, maar helaas heeft dit scherm te veel grote gaten, aldus spi-eker. Ook vrouwen naar b elastingacade tn i e Des avonds kwam de begroting van Financiën weer aan de orde. Mejuffrouw mr. Tendeloo (P. v. d. A.), die Dinsdag een aanval met zwaar geschut inzette tegen het weren van vrouwelijke candidaten van de belastingacademie te Rotterdam, bleek er in geslaagd te zijn dit „bolwerk van anti-feminisme" aan puin te schieten. De staatssecretaris verklaarde, dat in het vervolg ook dames tot de belastingacademie zullen worden toegelaten. Minister Van de Kieft nam stelling tegen de critiek, geleverd op de afwikkeling van de materiële oorlogsschade. Er worden terzake gevaarlijke uitspraken gedaan, constateerde hij. „Ik zou niet weten, hoe de afwikkeling vlugger zou kunnen verlopen. Er wordt snel gewerkt en het geschiedt niet grote bekwaamheid." Ten bewijze daarvan gaf de bewindsman enige cijfers. Sedert de bevrijding werd een schadebe drag van 3749 millioen uitgekeerd, dat is J 500 millioen per jaar of 10 millioen per week. Er waren 670.000 aanvragen voor vergoeding van huis-raadschade; 250.000 voor beroepsuitrusting, 158.000 voor agra- ADVERTENTIE Zo'n berg afwas behoeft Uw gezellig avondje- uit niet meer in de war te brengen, of U ruwe „afwashanden" te bezorgen. Met Castella Vaatwas is Uw afwas zo aan kant en blijven Uw handen zo zacht als fluweel. Een lepeltje Castella Vaatwas ontwikkelt een teil vol actief sop. dat blijft doorschuimen, tot het laatste bordje gereinigd is. Alle vet, alle vuil en aanslag verdwijnen in een ommezien. U heeft dit wondermiddel (Castella Vaatwas kost maar 25 cent per pak) toch in huis rische schade en 600.000 voor onroerend goed. De afwerking van de aanvullende bij drage is op gang. Van de 12896 aanvragen uit de niet-agförische sector zijn er 2656 behandeld tot een totaal bedrag van ƒ11 millioen. De 21000 aanvragen uit de agra rische sector moeten nog behandeld worden. Ten aanzien van de hardheidsclausule, waarvoor een ruimere toepassing werd be pleit, zeide staatssecretaris d r. Van den Berge, dat zij moet worden beoordeeld als onbillijkheidsclausule. De wet is hard, maar zij is principieel niet onbillijk. Deze hardheidsclausule heeft de strekking on billijke kanten weg te strijken. Maar dat is een kwestie van beoordeling per geval. Een regeling met betrekking tot de be lastingconsulenten is in voorbereiding, zo deelde de staatssecretaris nog mede. De minister kon de Kamer vertellen, dat de afwikkeling van de kwestie der destijds ingeleverde rijksmarken binnenkort ter hand zal worden genomen. Met de stemmen der C.P.N. tegen werden de begroting van Financiën en die van het Staatsmuntbedrijf aangenomen. Toen sloot prof. Gerbrandy, die de ver gadering presideerde met een gelukwens aan de minister en een welterusten voor de Kamerleden, de vergadering. ADVERTENTIE De bijzondere strafkamer van de Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de veertigjarige J. W., destijds hoofdagent van politie in Velsen en de vijfenveer tigjarige O. J. B., destijds rechercheur aldaar; de verdachten zijn van rechts vervolging ontslagen. Het betrof hier een facet van de zoge naamde Velser-affaire. De verdachten wer den er van beschuldigd ten nauwste be trokken te zijn geweest bij de gevangen neming van een groep illegalen, die op 16 Januari 1945 een overval had gepleegd op de boerderij van de landbouwer W. van der Zon in de Velserbroekpolder. De leden van de groep, J. J. II. van dei- Haas, P. C. van der Haas, J. F. van der Heyden, D. van der Hcyden en P. van Slo ten, werden op 16 Februari 1945 door de Duitsers gearresteerd en in Maart d.o.v. werden de vijf mannen door de Duitsers gefusilleerd. De beide politiemannen was ten laste gelegd, dat zij als Nederlanders tijdens de oorlog tegen Duitsland illega len hebben blootgesteld aan vervolging en vrijheidsberoving. De rechtbank achtte het ten laste ge legde wel bewezen, doch zij nam aan dat de verdachten gehandeld hebben om "net algemeen belang te dienen. Daarom wer den zij van rechtsvervolging ontslagen. Veertien dagen geleden had de officier van juistitie tegen beiden een gevangenis straf van negen maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. Mr. Schenkeveld te Alkmaar had vrijspraak, subsidiair ontslag van rechtsvervolging verzocht. De bekende Franse schilder Francis Picabia is Woensdag te Parijs in de ouder dom van 75 jaar overleden. Tezamen met de Franse dichter André Breton (de „vader" van het surrealisme) en Tristan Tzara, die de stoot gaf tot de „Dadaïsti sche" richting in de beeldende kunst, werd Picabia in 1905 met zijn „abstracte" schil derijen bekend. Later illustreerde hij een aantal boeken. Zijn abstracte stijl veran derde in de loop der tijden evenwel slechts weinig. Tengevolge van ziekte hield hij in 1950 op met schilderen. Sinds 1951 was hij bedleggerig. De Britse minister van Koloniën. Lyttel- ton, heeft Woensdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regering heeft aan geboden, Malta te plaatsen onder de minis ter van Binnenlandse Zaken, sir David Maxwell-Fvfe. Hierdoor zou het Middel landse Zee-eiland, dat nu de status van kolonie heeft, eenzelfde positie krijgen als bijvoorbeeld het eiland Man, dat zijn eigen volksvertegenwoordiging en zijn eigen be lastingen heeft. Het verzoek van de Maltezcrs om hun zaken toe te vertrouwen aan het bureau voor betrekkingen met de landen van het Gemenebest, waardoor Malta ongeveer de status van dominion zou krijgen, is door Engeland afgewezen. Lyttelton zeide, dat Malta nog geen dui delijk antwoord op het Britse voorstel heeft gegeven, maar dat de eerste reactie niet gunstig was geweest. Het eiland met zijn 321.600 inwoners is van groot strategisch belang voor Enge land. Het is de voornaamste basis van de Britse vloot in de Middellandse Zee. Naar verluidt zal Engeland later een zelfde voorstel doen aan Gibraltar. De x-echtbank ging bij de uitspraak uit van de overweging, dat uit de vcrklai-ingen van de getuigen en verdachten kon wor den opgemaakt, clat de stunt-groep Van der Haas een gevaar betekende voor de te goeder naam en faam bekend staande Nedei-landers. Tevens overwoog de recht bank, dat de verdachten, alvorens de na men van de leden van de losgeslagen ille gale groep bekend gemaakt te hebben, eerst overleg hadden gepleegd met hun illegale chefs. Thans is officieel medegedeeld, dat op Zaterdag 2 Januari de rijksdiensten, voor zover de dienst dit toelaat, gesloten zul len ziin. Bepaald is echter, clat het clienst- verzuim dient te worden ingehaald. Dit is ook aan de gemeentebesturen medege deeld. ADVERTENTIE Wij hebben ontvangen in bruin, grijs, marine voor 2 tot 12 jaar. HAARLEM ANEGANG 19, TEL. 21413 Prof. dr. J. Severijn, hoogleraar in de theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, die dit voorjaar zeventig jaar ge worden is en deswege met ingang van Sep tember j.l. eervol ontslag heeft ontvangen, is Woensdagmiddag door zijn vrienden, oud-leerlingen en discipelen, in de aula van de universiteit gehuldigd. De president-curator, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk stelde in een hartelijke toe spraak de betekenis van prof. Severijn en zijn wetenschappelijke ai'beid in het licht en achtte het een voorrecht, dat Severijn door een leei'opclracht en door zijn bijzon der hoogleraarschap aan de Alma Matei- blijft behouden voor deze kring. Hij deelde mede, dat de Koningin prof. Severijn be noemd heeft tot ridder in de oi-de van de Nederlandse Leeuw. Prof. dr. H. C. Rumke, rector-magni- ficus, sprak woorden van dank voor alles, wat prov. Severijn voor de universiteit ge daan heeft. Hij huldigde zijn collega als een persoonlijkheid, begaafd met zin voor hu- mot. en een klaar inzicht. Prof. dr. A. H. Edelkoort voerde het woord namens de theologische faculteit. Voor de theologische studenten sprak de heer M. Mettingh van Rhijn en dr. H. Bout, Nederlands Hervormd predikant te Utrecht, hield een toespi-aak namens het huldigingscomité. Hierna beklom prof. Severijn de kathe der om in een geestige toespraak dank te betuigen voor de gesproken woorden en de aangeboden geschenken. Na de huldiging volgde in de Senaats zaal een druk bezochte receptie. Naar het zich laat aanzien zal binnen afzienbare tijd het laatste stukje woeste grond in Drente zijn verdwenen. In de ge meente Vries lag nog steeds ongeveer 300 ha. woeste grond, bekend onder de naam Bunnerveen, met aansluitend in de ge meente Peize ongeveer 100 ha. Dezer dagen is besloten het Bunnerveen te ontginnen met uitzondering van een gebied van onge veer 50 ha. dat wordt gereserveerd met het oog op de weelderige vegetatie en de rijke floi-a en fauna. De kantonrechter te Delft heeft de ex pediteur V. uit De Lier veroordeeld tot een geldboete van f 200.en intrekking van het rijbewijs voor een half jaar we gens roekeloos rijden met een vrachtauto. De Ambtenaar van het O.M. had f 500. en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar geëist. Uit het verhoor van de getuigen bleek dat V. niet de Hoofdstraat in De Lier had kunnen passeren omdat er Oranjefeest werd gevierd. Er stonden veel mensen en kinderen bij een zweefmolen toen ver dachte er met zijn auto langs wilde. Een wachtmeester van de Rijkspolitie had V. gesommeerd terug te keren, doch onver wacht gaf deze gas en reed vooruit. De po litieman en een aantal kinderen konden zich. door snel opzij te springen, redden. Uit de verklaringen van de getuigen bleek tenslotte nog dat het publiek zeer verontwaardigd was geweest en het niet veel had gescheeld of verdachte had ter plaatse een pak slaag gekregen. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft in de compositiewed strijd voor een werk voor één instrument of vcoi' één zangstem zonder begeleiding de volgende bekroningen verleend: eerste prijs aan H. B. van der Meer te Amsterdam voor zijn „Suite voor piano", tweede prijs aan Th. H. Smit Sibinga te Amstelveen voor zijn „Toccata pour le clavecin'' en derde prijs aan Th. van Essen te Zaandam voor zijn „Sonatine voor piano 1953". De wed strijd was in December 1952 uitgeschreven. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar 's-Gravenzande (Evang. Alliantie) W. de Weerd te Nuis, die bedankte voor Zuidhorn. Bedankt voor Waddinxveen (2e pred.pl.) D. v. d. Ent Braat te Opheusden. Geref. kerken Examens. - De classis Winschoten heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer W. Horlings te Nieuwe Pekela, cand. aan de V.U. Chr. Geref. kerken Tweetal te Utrecht-C. (vac. dr. B. J. Oosterhof). J. C. Maris te Haarlem-N. en B. v. Smeden te Rottei-dam-Z. Bapt. gemeenten Bei-oepen te Enschede B. Fabrie te Wor- kum. Beroepen tot resei-ve-legerpredikant M. G. Boeschoten te Staveren. ADVERTENTIE Koop dan in de KLOMPENCENTRALE Bij aankoop van een KEUKENUITZET 1 stel EMAILLE BUSSEN CADEAU Bij aankoop van een WRINGER een WRINGERBOK voor ƒ10.—. Verder vele nuttige geschenken voor lage prijzen. Dr. Leijdsstraat 10 Haarlem Tel. 11784 De Nederlandse Boksbond zal de eis tot schadevergoeding tot een bedrag van 1000 pond sterling, die de Engelse bokspromotor Jack Solomons bij de Britse Board of Con trol wil indienen naar aanleiding van het verbod door de NBB opgelegd aan Wim Snoek om tegen Yolande Pompey te boksen, van de hand wijzen. Dit heeft de voorzitter van de Nederlandse Boksbond, de heer M. S. van de Braak medegedeeld. Hij heeft Dinsdag een brief van Solomons ontvangen, waarin deze zijn eis toelicht. De Nedexdandse Boksbond, aldus de heer Van de Braak, heeft met deze zaak niets te maken. Partijen zijn hier Solomons en Wim Snoek. De laatste immers heeft het contract voor de partij tegen Pompey ge tekend alvorens hij zijn aanvraag om tegen deze bokser te mogen uitkomen had inge diend bij de Nedex-landse Boksbond. Snoek, aldus de heer Van de Braak, had in het contract de clausule „behoudens toestemming van de NBB" moeten laten opnemen toen hij tekende. Gistermiddag heeft Sint Nicolaas een be zoek gebracht aan de leden van de jeugd- rijvereniging „Fit". De middag werd geopend met een cross country bij de Duinmanège te Zandvoox-t. Er waren hier enkele kindex-en, die voor een extx-a surprise zorgden, door vroegtijdig het paard te verlaten, maar over het algemeen wevd er netjes gereden. Het was vexTieugend, dat er een record aantal deelnemers was. Na afloop der cross begaf het gehele ge zelschap zich naar Kraantje-Lek, om de reeds eerder genoemde ontmoeting met Sint Nico laas te hebben, voor wie het vanwege zijn uitzonderlijke ruitex--capaciteiten uiteraard de grootste sympathie toonde. Tijdens de in Zwolle gehouden najaars vergadering van het Verbond van Vereni gingen van Langebaandx-averijcn en Rennen in Nederland, waarop nagenoeg alle 21 Ne derlandse banen waren vertegenwoordigd, is medegedeeld dat de animo voor de totali- sator nog steeds stijgende is. In de periode van 1 Januari 1953 tot 30 November 1953 be droeg de omzet f7.297.878,50 tegen een totaal bedrag van f 5.828.132,50 over dezelfde perio de in 1952. Mevrouw Gertrud Dürichen, een inwoon ster van Hamburg, heeft aan de Zweedse Krachtsportbond een brief gericht waarin zij beweert dat de bekende Russische ge- wichtheffer Saksonov in werkelijkheid een gewezen Duitse krijgsgevangene is. Na een filmjournaal gezien te hebben van de wereldkampioenschappen gewichtheffen, die deze zomer in Stockholm zijn gehouden, is mevr. Dürichen naar zij schrijft er van overtuigd dat Saksonov niemand andei's is dan haar echtgenoot, die tijdens de tweede wereldoorlog in Rusland gevangen' werd genomen. Om de wereldtitel voetbal Uruguay, Hongarije. Oostenrijk, Engeland, Italië, Frankrijk, de winnaar van de Zuid- Amei-ikaanse gi'oep (BraziliëParaguay Chili) en Spanje zijn de 8 „geplaatste" lan den in het eindtournooi om het wereldkam pioenschap voetbal, dat in 1954 in Zwit serland wordt gehouden. Zij zijn door een speciale FIFA-commissie in geheime stem ming aangewezen. De belangrijkste wed strijden in de achtste finales, die op 16 Juni beginnen, zijn nu: OostenrijkSchotland, UruguayTsjechoslowakije, Hongarije Duitsland (waarschijnlijk) en Frankrijk Zuid-Slavië (waarschijnlijk). De acht landen, die de voorkeurstem men van de FIFA-commissie verwierven, zullen in de achtste finales niet tegen elkaar uitkomen. De indeling van de vier poules is notarieel bij loting vastgesteld. In elke poule zijn nu twee „geplaatste" en twee „niet-geplaatste" landen onder gebracht. De nummers 1 en 2 gaan over naar de kwart finales. Van Miep Schrodervan Gogh verscheen bij Roelofs van Goor te Meppel „Voorspel", een boek voor oudere meisjes. Met een ken nelijk warme belangstelling voor de tegen woordige jeugd beschrijft mevrouw Schro der de belevenissen van de drie zusjes Jenner: Eva, de keurige oudste dochter uit het gelukkige gezin, Marian de wildebras, verknocht aan de J. G. (Jeugd-Gemeen- schap) en Guusje, de begaafde pianiste. Hoewel het boek hier en daar wat te uit voerig lijkt, is het verfrissende lectuur na de soms onbeduidende „meisjesx-omans" die ieder jaar gepubliceerd worden. De schrijf ster heeft de sfeer van de JG. en van het kamp uitstekend getroffen. Eva's moeilijk heden met de boerenzoon Bertus, die ten slotte beter past bij Marion en Guusjes artistieke aanleg, het gaat allemaal voor ons leven. Ook de bijfiguren zijn voortreffelijk getekend. Een goed boek. Vertaald door Annie WinklerVonk ver scheen bij Ploegsma, Amsterdam: „De reis naar Ostende" van Lisa Tetzner. Letitia. een \an de dochters van een steenhouwer uit het Zuidelijke deel van Zwitserland, verlangt erg wat van de wereld te zien, en in ge dachten en dromen beleeft ze van allerlei. Ze krijgt een kans, als haar vader, die door het sluiten van de steengroeve bij hun woon plaats werkloos is geworden, naar Ostendé zal gaan, waar hem en nog anderen uit hun dorp, werk is beloofd. Letitia mag rnee om voor de mannen het huishouden te doen en te koken. Het sprookje valt in de werkelijk heid niet mee, en Letitia en haar vriendje Mario zijn na een poos maar al te blij, dat ze weer naar hun geboorteland terug gaan, waar de oude vertrouwde omgeving hen wacht. Een boek over een aardig meisje, dat al jong leert dat niet alles „ver weg" beter is dan thuis. Goed geschreven, zoals we dat van Lisa Tetzner gewend zijn. En vex-dienstelijk geïllustreerd door Alie Evers. „Jolet op de viersprong" door L. van der MeerPrins is een fris boek voor oudere meisjes, uitgegeven door Kluitman. Alk maar in de Sneeuwbal-serie. Om te kunnen studeren, iets wat haar ouders niet kunnen betalen, neemt Jolet Kamphuis een baantje aan in een gezin. Ook al om de benarde financiën wat bij te spijkeren, gaat haar moe der werken op een mode-atelier. Het valt allemaal niet mee en tenslotte moet Jolet kiezen, of een baantje ze wil opeens ste wardess worden thuis komen en moeder helpen öftrouwen. En zo als het in een boek „voor oudere meisjes" bijna altijd gaat, dit laatste wint het. De jonge Engelse leraar van haar HBS, die haar in de klas zo vaak ergerde en soms strafte, blijkt erg veel van haar te houden en Jolet moet bekennen dat ze aan een toekomst met hem de voor keur geeft boven alle andere plannen. De gebeurtenissen in en buiten het gezin, vóór het gelukkige slot zijn gezellig en boeiend beschreven. C. P. ADVERTENTIE RIS'STR Handschoenen met lamshuid Statig stappen de zachlrose geveerde flamingo's, die zich cigenVjk pas thuis voelen in het subtropische Noord-Afrika, rond op hun grasveld in Artis. De bomen hebben hun bladeren reeds lang verloren, maar men zou kunnen geloven, dat het volop voor jaar is. De flamingo's voelen zich bij deze temperatuur best op hun gemak in de buitenlucht. Naar ANP verneemt heeft de heer M. Tous- saint te Tegelen in een brief aan het ge schorste bestuur van de voetbalvereniging VVV medegedeeld, dat hij zijn aanklacht, volgens welke dit bestuur de amateursbepa lingen van de KNVB zou hebben overtreden, reeds geruime tijd geleden heeft ingetrok ken. Ongeveer een maand geleden heeft hij de KNVB bericht gezonden dat hij de ge hele aanklacht heeft verzonnen cn nauw keurig heeft voorbereid uit rancuneuze ge voelens tegenover enkele bestuursleden van VVV van wie hij vergeefs steun in zijn persoonlijke moeilijkheden had gevraagd. De heer Toussaint deelde verder mede, dat hij tot dusverre van de zijde van de KNVB geen enkele reactie op deze annulering van zijn verklaringen had ontvangen. De persoonlijke moeilijkheden van de heer Toussaint zijn hierin gelegen dat hem door de KNVB de straf is opgelegd dat hij voor goed is uitgesloten van het bezoeken van voetbalwedstrijden, die in Noord-Lim burg worden gespeeld. De heer Toussaint is steeds een aanhanger van VVV geweest en is vei-oordeeld op grond van de beschuldiging bemoeiingen te hebben gehad met het aantrekken van spelers tot deze vereniging. De heer Toussaint hoopt de revisie van dit zijns inziens onrechtvaar dige vonnis te verkrijgen en heeft daartoe onder meer een beroep gedaan op enkele thans geschorste bestuursleden van VVV, die hieraan echter geen medewerking hebben verleend. In de kringen van de geschorste bestuursleden ziet men hierin een nieuwe bevestiging van hun overtuiging, dat de uit gesproken vonnissen ongefundeerd zijn. In de motivering daarvan wordt namelijk medegedeeld, dat de straffen zijn opgelegd op grond van bezwarende vei-klaringen die door getuigen zijn afgelegd. Laster Een van deze getuigen, de heer Toussaint. heeft nu openlijk verklaard gelasterd te hebben, de andere beweert slechts informa ties te hebben gegeven op vragen, die hem door de commissie voor het amateurisme naar aanleiding van bedoelde en als vals verklaarde aanklacht zijn gesteld. Zoals be- bekend heeft het VVV-bestuur categorisch 'ontkend zich aan de door de heer Toussaint genoemde practijken te hebben schuldig gemaakt. De geschorste bestuursleden ver klaren geschokt te zijn in hun rechtsgevoel, omdat tegenover deze verklaringen door de KNVB-commissic geen enkel bewijs van schuld is geleverd. De in beslag genomen verenigingsnotulen zijn nog steeds in het bezit van de KNVB. In deze notulen zouden passages voorkomen die betrekking hebben op het in stand hou den van een zogenaamde reiskas, buiten de boekhouding om. De betrokken bestuurs leden verklaren echter te kunnen aantonen dat het hier een volkomen geoorloofde zaak betreft, die bovendien wel in de boekhou ding is verwerkt. Hun is echter inzage van deze notulen geweigerd. De geschorste be stuursleden. die zoals bekend beroep tegen hun veroordeling hebben aangetekend bij het bestuur van de KNVB. hopen dat de ver- klaring van de heer Toussaint er toe zal bij dragen om deze zaak tot de huns inziens ware proporties terug te brengen. FARSTAD VERSTERKT OOSTENRIJKSE SCHAATSPLOEG. In de Oostenrijkse ploeg voor de wedstrijd hardrijden op de schaats tegen Nederland op 8 en 9 Decem ber zal de Noor Sverre Farstad als gast mee rijden. Nu de gezondheid van de Oosten rijkse kampioen Offenberger verbeterd is, hoopt men de ploeg als volgt te kunnen samenstellen: Offenberger, Mannsbarth, Bil en de Noor Farstad. HHI.TC (DEN HAAG)—HAMBURG. In Den Haag werd voor de Lippensbeker de ijshockey wedstrijd HHIJC (Den Haag) Hamburg gespeeld. De Hagenaars wonxxen men 15—0 (4—0, 2—0, 9—0).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5