Tips Wollen Vesten Heren Overhemden Zelfbinders Wollen Sjaals Heren Sokken en Ankiets .Clowntje Riek Een aarzelende liefde Voor jonge hersens Castricum Uitgeest K.A.B.-ers gehuldigd Beverwijk P. DE GROOT Heemskerk T uinbouw-studieclub met ondergang bedreigd IJmuiden Sinterklaas-. Joh. Meijer Zn Zakdoeken Vanmorgen in de Vishal Feuilleton 4 Het nieuwe puntenraadsel Tentoonstelling trok veel bezoek Rode Kruis cursus „Gij zijt de pilaren onzer beweging" „Waterader onder hok slecht voor de prestaties" Voor de kinderen Gebrek aan interesse in Heemskerk HET cadeau voor HEM Speciaalzaak Hoofdprijzen Staatsloterij door Dorothy Quentin DONDERDAG 3 DECEMBER 1953 f. els ZO langzamerhand komt het „heerlijke avondje" al heel dicht bij en jullie zijn natuurlijk allemaal druk bezig met het in pakken van je cadeautjeshet dichten en surprises maken. Sin terklaas zal tenminste Zaterdag avond heel wat te dragen hebben, geloof dat maar! Maar hij niet alleen, zijn trouwe dienaar Piet blijft altijd naast hem om zijn heer en meester behulpzaam te zijn, zodat het de goede oude niet ai te zwaar wordt. We vergeten echter vaak, dat Sint Nicolaas nog een trouwe knecht heeft, name lijk zijn mooie paard, dat alle moeilijk berijdbare paden op gaat om de huizen te vinden waar de kinderen met spanning op een cadeautje van de Goedheiligman wachten. Het paard nu, gaan we vandaag eens van wat dichterbij bekijken. Heel vroeger, duizenden jaren geleden leefde het „wilde paard" op de steppen en grasvelden van Europa en Azië. Geen dier is zó geschikt voor het snelle sierlijke lopen, dan juist het paard. En het is de mensen dan ook na lange jaren van uiterst goede verzorging en teeltkeuze gelukt uit deze wil de paarden een edel ras te kwe ken. De Arabieren gaan hierbij met vlag en wimpel voorop. Voor hen bestaat er immers maar één paard, maar één echte volbloed: het Arabische paard. Men heeft de draf van dit prachtige dier wel vergeleken met de vlucht van een vogel. In de ogen van de Arabie ren is het paard het edelste aller schepselen. Het wordt daarom met bijna dezelfde achting behan deld als een voornaam heer. De Arabier vergt veel van zijn krachten maar geeft het daarvoor een bizondere liefde terug. Het paard deelt daar met zijn mees ter vreugde en leed, zijn tent, ja zelfs bijna zijn bed en wordt met het grootste geduld en tederheid verzorgd en opgevoed. Dat het paard dan ook omgekeerd alles voor zijn meester over heeft spreekt haast vanzelf. Nooit worden in die verre lan den de raspaarden met de zweep aange dreven, één enkel woord is reeds voldoen de. Omdat het Oosterse paard zo goed be handeld wordt, blijft het veel langer in staat om te werken dan ons karrepaard, dat het vaak zo slecht heeft. Maar eigen lijk is dit immers het geval met alle andere dieren? Als een dier liefde en zorg ruim toebedeeld krijgt beloont het toch altijd zijn meester in de eerste plaats met een gezond, mooi uiterlijk en in de tweede en niet de laatste plaats met onnavolgbare trouw. En na dit „paarden-praatje" gauw onze brieven. De eerste is van ZEEMEERMIN, die volop van de gezellige winteravonden thuis geniet. Grappig, dat je juist dit woord winteravond" niet vinden kon. Het was toch niet zo moeilijk, dunkt me. Natuur lijk kun je in je brief geen Sinterklaas geheimen gaan verklappen, dat begrijp ik volkomen. Ik ben nieuwsgierig wat de Sint voor jou gereden heeft. Had je nog bizondere wensen? MARJANNEKE is nog steeds niet hele maal in orde. Je hebt gelijk meisje, dat je nu een paar keer vroeg naar bed gaat om Zaterdagavond helemaal fit te zijn. Ge lukkig, dat er een Zondag op volgt, zodat je lekker uit kunt slapen. Wat leuk, dat je hele familie met je getrouwde broers en zusters ook erbij de Sinterklaas-avond met elkaar viert. Dat zal me een feest geven! Veel plezier hoor! WIELRENNER heeft het natuurlijk ra zend druk met zijn Sinterklaas-surprises of met zijn huiswerk, zodat hij alleen de oplossing maar instuurde. Jammer dat er één foutje in school, maar vandaag begint de nieuwe serie, dus je beste beentje maar weer vóór, jongen! Wat een gezellige lange brief CLEMATIS! Ben jij met dit mooie weer nu nog ver kouden? Het is gewoon voorjaar buiten. Maar de verkoudheid zal dan ook wel gauw verdwenen zijn, denk ik. Je bent verwend met je schoen, zeg! Wat leuk. een stoffer en blik van chocola. Was dat om je aan het helpen van moeder te herinne ren? Zo zie je, Sinterklaas weet alles, ook al zijn er schijnbaar wel tien van deze goede mannen in de gemeente, je kunt ze nooit onderschatten! Als je erg vlug wordt in het maken van die grappige popjes, stuur er mij dan ook eens één? Ik kan me voorstellen, dat je hetgeen die meneer ver telde over de bewoners van de Noordzee, interessant vond. Als je nu van de zomer weer naar zee gaat, weet je toch weer veel meer van de dieren, die je op het strand vindt. Tot slot is hier HARDLOPER, die heel erg in zijn schik zal zijn, dat hij de prijs van deze puntenraadselronde heeft gewon nen. Het is na loting, jongen, want MAR JANNEKE en CLEMATIS hadden evenveel punten. Maar een bofferd ben je toch. Schrijf je volgende keer weer een brief bij de oplossing van je raadsel? En dit was weer het laatste briefje van deze week. Ik wens alle nichten en neven van harte een gezellige Sinterklaas-avond! Tot volgende week! TANTE ELS. Brieven vóór Dinsdag, Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. De oplossing van het vorige puntenraad- sel is: WINTERAVOND (waaien, iemand, nikkel, toneel, ekster, rovers, Azoren, vre zen, orkaan, nabuur, donker). Puntentelling: Zeemeermin: 10 9 10 9; Clema tis: 10 9 10 10; Wielrenner: 10 8 1*0 9; Mai'ianneke: 10 9 10 10; Hardloper 10 9 10 10; Woel water 10 10 10. Clematis. Marjanneke en Hardloper had den alle drie negenendertig punten, zodat er geloot moest worden. Hardloper trok de prijs, maar de beide dames mogen voor deze keer naar een troostprijs uitkijken. Vandaag begint het eerste van de nieuwe serie puntenraadsels. Doet allen mee, over drie weken krijgt degene met de meeste punten een mooi boek thuis. XX pit van een vrucht. X X net zo. X X Griekse wijsgeer X X geen twee, maar. X achttiende letter van het alphabet. Als je alle woorden goed ingevuld hebt, verschijnt er op de kruisjes een woord, dat deze week veel gehoord wordt. ^OOOOOOOOOOCXXJCOC De tentoonstelling van voorwerpen die op het provinciaal ziekenhuis Duinenbosch in het kader van de arbeidstherapie door de patiënten zijn gemaakt, heeft aan de verwachtingen beantwoord. Zowel Dinsdag als Woensdag waren er veel bezoekers die van de gelegenheid, de tentoongestelde voorwerpen te kopen, in ruime mate ge bruik hebben gemaakt. Meubelstukken, matwerk, boekbindwerk, cartonnagewerk, kortom, er was van alles te zien en te koop en men kon tevens een blik werpen op een serie schilderijen, welke in vrije tijd door enige personeelsleden zijn vervaardigd. Het oude veilinggebouw aan de Dorps straat is hedenavond (Donderdag) plaats van samenkomst voor die inwoners van de gemeente, die de wintercursus van het Rode Kruis afdeling Castricum-Limmen- L'itgeest gaan bezoeken. De lessen zullen worden gegeven door arts R. K. K. H. Wic- ringa, die ook de winteroefeningen zal lei den. „De Katholieke arbeidersbeweging is zich bewust van de belangrijke plaats die zij in de Nederlandse samenleving inneemt. De strijd die wij gevoerd hebben en de weg die wij volgden is niet over rozen ge gaan". Aldus de landelijke voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, in zijn toespraak tot de jubilarissen van de af deling Uitgeest van de K.A.B., tijdens de Woensdag in hotel Brandjes gehouden hul digingsbijeenkomst. Van het groot aantal leden der afdeling, zijn er verscheidene die 25, 40 of 50 jaren hun beste krachten aan de K.A.B. hebben gegeven en door verschillende omstandig heden was hun tot nu toe geen huldiging ten deel gevallen. Dit maakte men Woens dag goed op de speciale bijeenkomst, waar de heer Middelhuis de jubilarissen van harte complimenteerde en zeide, dat de K.A.B. nooit geworden zou zijn wat zij nu is. als de jubilarissen haar niet trouw wa ren gebleven. De feestelingen mochten een insigne met bijbehorend diploma in ont vangst nemen; hun dames kregen 'n bloem stuk. De voorzitter van de afdeling, de heer J. Neele, heeft de aanwezigen ver welkomd en mejuffrouw N. Klein decla meerde. Pastoor J. Mol en de burgemeester van Uitgeest, de heer P. v. d. Ven, waren mede aanwezig. De namen van de jubila rissen, met het aantal jaren dat zij lid van de K. A. B. zijn, zijn als volgt: 50 iaar: P. W. Kalkman en J. Vonk. 47 jaar: C. Kok. 45 jaar: L. van Houet. 41 jaar: F. Rumphorst. 40 jaar: J. Wassenaar. 36 jaar: N. Molenaar, J. Molenaar, Th. Jonker en J. G. Hes. 35 iaar: Th. v. d. Eng. 34 jaar: B. A. F. van Tol, A. Kuit. 33 jaar: J. Rens, J. Dekker en G. v. d. Eng. 28 jaar: W. Heijnen. 25 jaar: J. Groen, A. van Egmond, J. Groen, G. Bakkum en J. Deijle. Wichelroede en duivensport Met grote belangstelling hebben de leden van de Be verwijk se postduivenvereniging „De Reisduif" naar de heer J. Stellingwerf uit Hilversum geluisterd, die een praatje over de verzorging van postduiven heeft gehouden. Na ingeleid te zijn door de voor zitter, de heer G. v. d. Winden, heeft de heer Stellingwerf het een en ander verteld over de juiste voederwijze der duiven, waardoor betere resultaten worden ver kregen op de wedvluchten. Indien zich een waterader onder het hok bevindt, beïnvloedt dat de vliegprestaties, meende de inleider. Met behulp van een wichelroede kon men deze opsporen. De heer Stellingwerf demonstreerde deze kunst en ontdekte zelfs een waterader onder de zaal. ADVERTENTIE TANTE ELS FELICITEERT: Wildebras, die vandaag jarig is en Sarina die volgende week Maandag haar verjaardag gaat vieren. Van harte nichten en veel plezier! Seppo gaf een keiharde trap tegen de bal; die vloog met een vaart de hoogte in, en. Bom!.... Rinkeldekinkelüdaar schoot de bal dwars door een ruit, zodat de scherven in het rond vlogen! „Oei!" riep Bunkie verschrikt. In de kamer stond oom Tripje. Ook hij schrok, toen de ruit aa?i diggels sprong en de bal vlak voorbij z'n gezicht suisde. Hij keek boos naar beneden en zag daar de jongens staan. „Onmiddellijk hier komen, jullie!" riep hij boos. Even later stonden ze voor oom Tripje. Ze keken niet vrolijk, want oom Tripjes gezicht stond op onweer. Geen wonder, nu die ruit aan scherven lag! En ze begrepen wel, dat er een flink standje op komst was. Die vervelende Seppo ook, met z'n onbesuisde getrap. En Bunkie had hem nog zo ge waarschuwd! „Waren jullie aan 't voetballen? Is dat jullie bal?", vroeg oom Tripje. e „Ja, oom Tripje", zei Rick. „Maar je weet toch, dat je niet hoog mag schoppen, als je in de tuin speelt, omdat dat gevaarlijk is voor de ramen?" „Ja, oom Tripje", knikten Rick en Bunkie „Wie heeft de bal door de ruit geschopt?" Rick en Bunkie keken elkaar aan. Zij wisten het welmaar ze wilden Seppo toch niet zomaar de schuld geven. Bunkie heeft 't gedaan!", riep Seppo toen brutaal. VOOR ALLE SOORTEN UURWERKEN en BAROMETERS JUWELIER - I-IORLOGER Kennemerlaan 30 - IJmuiden - Tel. 4127 Kienavond van „Wijk aan Zee" In café „De Zon" heeft de spoidvei-eniging „Wijk aan Zee" een contactavond voor leden en donateurs gehouden. De hoofdschotel van het programma was kienen en nadat men het onder leiding van de heren J. G. Seignette en J. van Benne- kom eerst eens had geprobeerd, nam het spel een aanvang. Het geheel slaagde prima, zodat het bestuur voornemens is, nog eens een dergelijke avond te houden. Woensdagavond heeft de voorzitter van de lamdbouwstudieclub „Heemskerk Vooruit", de heer C. de Ruyter. tijdens een in café „De Oranjeboom" gehouden bij eenkomst medegedeeld dat de belangstel ling van de leden van deze vereniging zich in dalende lijn begeeft. De heer De Ruyter vreesde dat, als hierin geen verandering komt, tot opheffing van de vereniging zal moeten worden besloten. Hij opperde het idee om dan maar in samenwerking met de Vereniging voor Bloembollencultuur en de L.T.B. de actuele problemen te doen behandelen. Het bestuur zal zich overigens beraden of er nog een weg openstaat, die de opheffing zal kunnen voorkomen. De heer J. Bruyns. assistent bij het rijks- tuinbouwconsulentsohap te Amstelveen be handelde hierna de bodemgesteldheid in Kennemerland van het Noordzeekanaal tot aan de Hondsbossche-zeewering te Petten. Dit gebied, omvat 18.000 h.a. en de ver schillende grondsoorten zijn geheel in kaart gebracht. Voor deze kartering heeft men grondboringen tot 1.50 m. verricht. De heer Bruyns behandelde het ontstaan der gron den en ging hiervoor terug in de geschie denis tot voor Christus. Geslaagd Mejuffrouw J. H. Doctor te Heemskerk is in het Binnengasthuis te Amsterdam geslaagd voor het diploma A ziekenverple ging. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 2 op 3 December Engelse wal, volle vleet: KW 173 5 k.; KW 43 20 k.; KW 3 100 k.; KW 14 68 k.; KW 54 5 k.; KW 49 17 k. Halve vleet: KW 70 30 k.; KW 129 17 k.; KW 161 35 k.; KW 170 30 k.; KW 23 60 k.; KW 22 34 k.; KW 175 17 k.; KW 140 10 k.; KW 144 40 k.; KW 20 110 k.; KW 32 34 k.; KW 130 10 k.; KW 37 100 k. Kanaal, volle vleet: KW 123 20 k.; KW 85 7 k.; KW 176 30 k.; KW 16 80 k.: KW 19 25 k.; KW 159 35 k.; KW 2 5 k.; KW 5 50 k.; KW 6 50 k.; KW 7 240 k.; KW 9 180 k.; KW 25 80 k.: KW 73 35 k.; KW 147 7 k.; KW 47 3 k.; KW 57 30 k.; KW 45 45 k.; KW 67 75 k.; KW 83 1 k.: KW 29 45 k.; KW 39 2 k.; KW 161 65 k.; KW 78 1 k.; IJM 75 5 k.; IJM 283 100 kantjes. Gemiddelde vangsten Engelse wal: 40 kantjes uit halve vleet. Kanaal: 40 kantjes uit volle vleet. ADVERTENTIE En dit wordt zijn „b oeze m vriend 1 Onze onovertroffen OVERHEMDEN in alle modelinten met los of vast boord, reserve-manchet en reserve- boord. desgewenst Trubenijs. Reeds vanaf 12.90. SUNBIRD en andere bekende merken voorradig. Kennemerlaan 36 - IJmuiden Tel. 4453 Maatkleermakers - Confectie Dames-, Herenmodes Elke koper ontvangt een practisch geschenk. ADVERTENTIE Zuiver wollen Jersey, _n 2 kleurig, met rits Z7.ÖU Enorme sortering met rits of knoopsluiting, in alle moderne kleuren 36.75, 31.75, 29.50, 22.50.16.75 met mouwen. met vaste half stijve boord, prachtige poplin, diverse kleu ren ook wit 13.90, 11.75, 11.25, 9.75, 8<90 Shirting Overhemden 4.90 Keus uit meer dan 500 verschil lende kleuren en dessins van 1.25 tot 7.50 Gratis luxe verpakking. Diverse merken Zaalberg. Kermopa, Reynard enz. enz. moderne ruiten en diagonaals 6.95. 6.25, 5.90, 4.75, 4-25, 3.25 DAMES- en HEREN- Leuk. mooi en. goedkoop. wollen kwal. m. elastiek in de band 4.25, 3.95, 3.50, 3.10, 2.75, 2-35, vindt U in OOSTERDUINWEG 26 - IJMUIDEN De Schoorl was voor de markt van vandaag present met 1400 kisten haring, maar bleef, helaas voor hem, niet alleen. Op het laatste moment kwam de Allan Water er namelijk met haring (1700 kis ten) bij en dat beïnvloedde de prijs uiter aard ongunstig. Bovendien was de KW 126 er met 100 schrale mandjes rondvis en een paar span netjes brachten wat sardien mee. Een viertal schuitjes zorgde voor wat dagvis serijproducten. De haring haalde niet meer dan f 11.- per kist; de kistjes sardien maakten f 11.- tot f 13.-. Om de verse vis is gevochten deze ochtend: de handel was gedoemd voor de piepers f 48,- neer te leggen, terwijl de uivers liefst dertig gulden haalden en de schol twee werd met f 50 tot f 55 betaald; de drietjes gingen met-f 40 strijken. De weinige tong is eveneens duur be taald door de binnenlandse handel: voor grote tong is f 3.75 gegeven en de groot middelsoorten zijn met f 2,60 tot f 2,70 betaald. De halfpondjes maakten er f 2,40 van en de enen zakten van de f 2,10 tot de f 1,80, terwijl de tweeën van de f 1,60 naar de f 1,35 terugliepen. De handel was ken nelijk bang na de veel lagere prijzen van een dag tevoren, om aan deze dure tong een strop te halen. De Breskense haringprijs regelt zich nauwkeurig naar de IJmuidense, zodat daar ook niet alles koek en ei is. In Oostende is weinig rondvis te koop, waardoor de prijzen, die de Belg voor de kabeljauw wil geven, steviger worden. Wat gisteren al duidelijk te mer ken was en vandaag niet tot uiting kon komen als gevolg van het ontbreken van dikkoppen in de markt. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Schoorl f 17.400; Allan Water, nog niet bekend. Logger: KW 126 f8900. Kotters: IJM 230 f870; SCH 11 f1940; TX 33 f2820. 5000.9042. 2000.5127. 1500.4647 16502. 1000.4614 8633 20817 21813. 400.1430 3400 3756 7197 7593 8002 11024 11236 15701 16523 18963 20489. 200.1589 1945 2120 2484 2994 3215 3404 3687 3869 5401 6092 6544 6985 8129 8999 9415 10189 10575 11673 14181 14243 14877 15024 15062 15418 16522 16743 18683 18752 18973 19025 19439 19926 20154 21566 9) Ze hoorde maar nauwelijks dat Gavin hen aan elkaar voorstelde. Val drukte haar hand kort en hartelijk en op dat moment onderging ze heel sterk zijn mag netische aantrekkingskracht. Ze bleef naar Val staren, ze kon haar ogen niet van hem afwenden. Enkele seconden keken de don- ker-blauwe ogen van Rosemary in de licht blauwe van Val en peilden ze elkaar. „Het spijt me van dat ongeluk, Rose mary, je Portia was prachtig! Reusachtig, dat je als assistent-inspiciënt bii ons komt, maar denk er goed aan, dat je je in dit kleine gezelschap helemaal moet geven!" Val lachte vriendelijk en Rosemary kreeg het gevoel dat hij haar zelfs het meest on mogelijke kon laten doen. Val en Rosemary hadden direct eikaars felle karakter getoetst, beiden zagen hun geestelijk evenbeeld. Met Gavin praatten ze enige tijd over de tournee en het werk, dat op haar schouders zou komen te rusten en Val 'be gon opgewekt te lachen, toen hij hoorde dat Rosemary ook zijn correspondentie kon verzorgen. „Dat de Hemel je zegene! Ik kan het nauwelijks geloven, Rosemary! Op het ogenblik laat ik bijna alles slingeren om de doodeenvoudige reden dat ik werkelijk geen tijd heb om al die brieven te lezen en te beantwoorden". Luchtigjes praatten ze enige tijd over koetjes en kalfjes verdei-. Rosemary deed haar uiterste best een zo goed mogelijke indruk te maken, maar ze moest er steeds aan denken met beide benen op de grond te blijven staan, om dat de opwinding haar anders te veel mee zou slepen. Ze kon echter niet verhinde ren dat haar ogen glansden en dat haar wangen keer op keer rood werden. Tijdens dat genoeglijke gesprekje dacht Val er helemaal niet aan of Rosemary wel ge schikt zou zijn als assistent van Gavin, noch peinsde hij er over of zij het admi nistratieve werk zou kunnen verzetten; hij vroeg zich alleen maar af welke kwali teiten Rosemary voor het toneel zou heb ben. Snel, heel snel wist hij het: hij be gon er zelfs al naar te verlangen haar op de planken te zien. Rosemary was werkelijk prachtig ma teriaal voor een regisseur! Ze was een ge boren actrice, zoals Val er nog nooit één gezien had, onbedorven, kneedbaar en zon der ingewortelde vooroordelen. Hij zou haar geheel en al kunnen vormen Val voelde zich dankbaar gestemd je gens Gavin, die haar dan toch maar ont dekt had; Rosemary's ongeluk vond hij een ramp! Val keek naar de papieren, die Ro semary in haar hand hield. „Je leest snel, maar leer je een rol ook vlug?" Rosemary knikte enigszins verlegen. Herrick zag plotseling dat Gavin hem waarschuwend aankeek. Inderdaad, hij mocht geen valse verwachtingen wekken. Hij zei dus zo zakelijk mogelijk: „Ik zou het prettig vinden als je „De Lachende Vrouw" mee naar huis nam en 't helemaal las, speciaal de rol van Frik. Leer voor Donderdag zo veel mogelijk. Rosemary staarde hem niet-begrijpend aan. Het scheen haar toe alsof de myste rieuze band tussen hen beiden plotseling ruw verbroken was. „Waarom? „Omdat de actrice, die Frik zou spelen, plotseling ziek is geworden. Je zult mis schien moeten invallen. Het is namelijk best mogelijk dat we pas op 't nippertje iemand vinden en in dat geval kun je haar goed helpen, als je tenminste de rol van Frik kent. Wat denk jij e£ van, Gavin?" Gavin hield zich volkomen op de vlakte. Val kon er niet achter komen of hij dit plan goed- of afkeurde. Rosemary was natuurlijk een en al enthousiasme. „Ik geloof dat het nog niet zo'n gek idee is, Val, als het haar maar niet te veel tijd kost. Dinsdag zal ik haar de hele dag nodig hebben voor het maken van enkele lijsten en dan moet ze nog andere stukken lezen. Ze moet toch ook enigszins weten, waar die over gaan". „Zou dat je te veel worden, in drie da gen?" Rosemary schudde haar hoofd. „Ik lees werkelijk erg vlug, mijnheer Herrick. En zou 't ergèrg prettig vinden te dub belen". Ze lachte even een beetje schamper en zei: „Ik geloof dat ik er wel wat van kan opsteken als ik een rol leer, al zal ik die dan toch nooit spelen". „Maar zó moet je niet over dubbelen denken, lieve kind, en noem me in hemelsnaam niet „mijnheer Herrick" maar gewoon Val. Dat doet iedereenZeg Cornelia, dit is Rose mary Combe, de nieuwe assistente voor Gavin. Vertel haar maar alles wat ze wil wetenIk moet nu gaan. ik heb een afspraak met Digby. Misschien kan hij er voor zorgen dat Yvonne volgende week kemt....". Cornelia was langzaam naar hen toege lopen. Voor Rosemary had ze een koud glimlachje over, héél anders dan de lachjes voor Val en Gavin. „Wat is dat feitelijk met dat dubbelen van Frik?", vroeg ze tussen neus en lippen door veelbetekenend naar Rosemary's broek kijkend. „Met een kreupel been kun je toch niet acteren?" „Mijn been is op het ogenblik volkomen in orde, 't is alleen wat korter dan het an dere", zei Rosemary kortaf. Ze wilde niet in bescherming genomen worden, door nie mand, zelfs niet door de ster van de troep. En ik zal Frik trouwens niet eens spe len". Iedereen wist van haar ongeluk af, dacht ze somber gestemd. Gavin Logan had het hun kennelijk verteld. „Mijnheer Herrick dacht dat het wel verstandig zou zijn als ik Frik's rol leerde, dan zou ik kunnen helpen bij 't instuderen van de rol. Hij heeft mijn Portia gezien, voordat. dit...." „O, zit het zo?". Cornelia lachte vrolijk en innemend, en allen dachten dan ook, dat Cornelia allervriendelijkst was tegen het nieuwe meisje in de vensterbank, maar alleen Rosemary hoorde de woor den, die Cornelia op haar gelach liet vol gen. „Lieve kind, nu je als Gavin's hulpje bij ons komt, moet je Val's complimenten niet al te serieus opnemen. De moeilijk heid met Val is altijd dat hij tè vriendelijk is, speciaal voor nieuwelingen. Hij wordt echter de duivel zelf als hij eenmaal aan het regisseren is. Ik ben bang dat het een van zijn kleine zonden is.... hij kan je trouwens niet eens hebben zien spelen, om dat we in Parijs waren. Gavin is naar die avond van de Toneelschool geweest om te kijken of er veelbelovende krachten wa ren Rosemary was op deze woorden zó bleek geworden, dat Cornelia even bang werd. Het meisje had klaarblijkelijk een zeer wisselvallig temperament. Misschien was ze wel iets tc vlug geweest met een vijandin van haar te maken.... maar ze zag er véél te lief en véél te aantrekke lijk uiten dan was het toch maar het beste meteen een domper op haar vreug de te zetten. Ze mocht het in geen geval in haar hoofd krijgen „Dank u dat u me dat gezegd hebt", zei Rosemary zo kalm mogelijk en liep Linea recta het zaaltje uit, het hoofd opge richt, en de stapel papieren onder de arm. Ze voelde er niets voor om te wachten, totdat Cornelia of Gavin haar weg zou den sturen. Van dit ogenblik af haatte Rosemary- Cornelia even fel als zij Val bewonderde. Het was oorlog tussen de twee vrouwen.. HOOFDSTUK IV Deze veertien dagen aan het einde van een prachtige zomer welke Rosemary voor het grootste deel voorbij had zien trekken, terwijl zij in het zekenhuis op haar rug lag vlogen voor Rosemary om, gelijk een wonderlijke droom. Maar het werk dat zij verzette had niets van een droom. Drie dagen lang sloot zij zich van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in haar kamer op. Alleen Dinsdag trok ze er enkele uren tussen uit om voor Gavin wat werk te doen. Eerst las ze aandachtig de vier stuk ken door om een globaal beeld van het repertoire te krijgen, toen werkte ze „De Lachende Vrouw" nog eens duchtig door. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6