Weerbericht Spoedige bekrachtiging der E.V.G. door de Franse Kamer ondenkbaar Spannende vlucht van vijf Tsjechen naar Oostenrijk tl Feest Laniel met onprettige mededeling naar Bermuda Russische bereidheid tot conferentie deed de hoop daarop in rook vervliegen Verwachte voorstellen van Churchill op de conferentie van Bermuda Het woord is aan Trein waarmee zij ontsnapten reed eerst nog naar Tsjechoslowakije terug Resolutie over wreedheden in Korea Daerahs zijn ten achter geraakt McCarthy antwoordt Eisenhower en Dulles 68e JAARGANG No 126 VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 297e JAARGANG No 279 Britse arbeidsvrede nog niet hersteld Twee Nederlandse schepen beschadigd Duitse boeren eisen represailles Wervelstorm in Louisiana Noorse stuurlui staken Assemblee aanvaardt Indonesisch parlementslid: Weer rapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoof dredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op 7,on-en Feestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET FEEST VAN DE HEILIGE van alle gezindten, feest der kinderen maar ook der volwassenen, is weer nabij en wie schenkt er niet veel meer aandacht aan dan aan de conferentie der Grote Drie op Bermuda, de begroting van Oorlog en overtreding van het amateurisme in de Nederlandse „voet balwereld"? Dezer dagen las ik in Het Parool een bericht onder de titel „Er loopt een man op mijn dak" en het behelsde het volgende: Leiden, Woensdag. Van twee tot zeven uur in de nacht is de Leids.e politie in actie geweest nadat een inwoner van de Breestraat alarm had geslagen, om dat hij een man op het dak van zijn huis had gezien.Vijf agenten en een rechercheur klommen op de daken in de hoofdstraat van de Sleutelstad om sluipend achter schoorstenen en door dakgoten jacht op de onbekende te maken. Tegen halfvicr had den zij echter nog niemand ontmoet en werd het besluit genomen, de vruchtelpze jacht te staken. Nauwelijks een uur later belde dezelfde BrCestraat-bewoner voor de tweede keer. Ik hoor gestommel op mijn dak, zei hij. Opnieuw trok de politie de daken op en tot zeven uur bleven de agen ten in de weer, zonder resultaat. Dat is hem geweest. Er is geen twijfel aan. Zichzelf, zijn paard, en Zwarte Piet, en hun hele uitrusting moet Sinterklaas al sinds jaren onzichtbaar gemaakt hebben als hij over de daken trekt. Want anders zou hij, de Echte, in conflict raken met allerlei gemeenteverordeningen die de actie van St. Nicolaas, de Heilige Man van Myra, in tijd en in aantal beperkt hebben. De overheid, het spijt mij het te moeten zeg gen, gelooft niet in hem. Ofschoon zijn geest door de eeuwen heen is blijven voort leven en ons allen is blijven 'vervullen tenminste éénmaal per jaar geldt dit niet voor de overheid. Wel voor haar die naren persoonlijk, maar niet voor het be grip dat zij vertegenwoordigen, al bestaat dat evenmin in den vleze als St. Nicolaas. Zij heeft hem zozeer gereglementeerd dat hij zichzelf, en Piet, en het paard, en de zak met de cadeautjes, en de pepernoten en de gard wel onzichtbaar heeft móéten maken. Anders zou hij worden opgebracht, door de Leidse politie of een andere. En als hij zijn naam opgaf als Nicolaas en zijn beroep als bisschop van Myra, zou men in het proces-verbaal als extra-tenlasteleg ging vermelden dat hij een valse naam had opgegeven. Wellicht zou men eraan toe voegen dat hij zwervend was aangetroffen, zwervende over de daken in gezelschap van een neger (die eveneens op de bon zou gaan) en van een paard van onbekende herkomst maar begaafd met bijzondere springers-qualiteiten, zodat het wel een kostbaar dier moest zijn. Men zou een na der onderzoek instellen om te ontdekken waar dit buitengewone springpaard was ontvreemd. En wij zouden het beleven dat de echte Sinterklaas en de echte Piet voor de kadi werden gesleurd. De Leidse politie heeft misschien wel gedacht aan een mogelijke grap van leden van het Leidse Studenten Corps, welks sociëteit Minerva zich eveneens in de Bree straat bevindt. De Leidse politie heeft aan leiding genoeg om steeds met deze moge lijkheid rekening te houden. Maar over wegen of het misschien de Heilige zelf kon zijn neen, maak u geen illusies. Dat heeft zij zeker niet gedaan. En zij voelde zich blijkbaar verplicht, van twee tot zeven uur over de daken te jagen, omdat het toch wel eens een inbreker kon zijn. Ik zou niet ongerust geweest zijn als ik die bewoner van de Breestraat was geweest en 's nachts gestommel op mijn dak had gehoord. Ik zou de politie niet hebben op gebeld, maar blij hebben gedacht: daar is hij. In feite werd ik vannacht wakker, na de lezing van dat bericht, en meende iets op mijn dak te horen. Maar het geluid stierf weg. Verderop in de straat wonen mensen met jonge kinderen, dus dat is heel verklaarbaar. Ik voel voor het standpunt van die dichter, die jaren geleden op een enquête van een maandblad, dat aan be kende Nederlanders gevraagd had wanneet- zij in hun kinderjaren hadden opgehouden aan het bestaan van Sinterklaas te geloven, antwoordde: „Ik begrijp uw vraag niet. Hij bestaat toch?" Dat zovelen hem nabootsen zal hem niet deren. Integendeel. Een -oud spreekwoord, dat vermoedelijk van hemzelf afkomstig is, zegt dat nabootsing de meest oprechte vorm van vleierij is. Bovendien heeft hij zich op deze wijze van een aantal min of meer bekwame medewerkers verzekerd, hetgeen bij de snelle groei der bevolking zijn taak wel heeft verlicht. Maar dat wil niet zeggen dat zijn geest zelf niet meer zou rondwaren! Ge ziet het aan dat Leidse geval. Wat heeft de Leidse politie, vier uur lang „sluipend achter schoorstenen en door dakgoten", zoals Het Parool (vrij en on- verveerd) verzekert, tenslotte gevonden? Niets. Zoals alle polities en vele andere volwassenen kan zij zich alleen namaak- Sinterklazen voorstellen, met valse baar den en gespeend van iedere reuk van hei ligheid, die zich door winkeliers-organisa ties laten aanstellen en Avier paarden nau welijks tot een nietig sprongetje op de vaste grond in staat zijn. Het Feest is aanstaande. En opnieuw zal het zijn geest zijn waarvan het vervuld is de geest van St. Nicolaas zelf. Dat wij hem blijven eren! Voorwaar, hij heeft de mens een voorbeeld gegeven dat hij nog steeds geeft en in het leven der kinderen een jaarlijkse vreugde gebracht, Avaarmee hij zich sinds lang aan de spits aller op voeders heeft gesteld. R. P. (Van onze correspondent in Londen) Aangemoedigd door het succes van de 24-iiürs staking van Woensdag hebben de communisten gisteren hun politiek weten op te leggen aan het uit 52 leden bestaande nationale comité der verenigde metaalbe werkers unie, die aan de confederatie van scheepsbouAvarbeiders en metaalarbeiders zal voorstellen overuren en stukwerk uit te bannen, tenzij de Averkgevers bereid zijn over loonsverhoging te onderhandelen. Een langzaam-aan-actie zou tot gevolg hebben dat een deel van de industrie, die afhankelijk is A'an continu-arbeid, geheel zou komen stil te liggen. HAMILTON (Iïermuda), (Reuter) De Franse premier, Laniel, is Donderdagavond in gezelschap van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault en een dele gatie van ongeveer 25 deskundigen op Bermuda gearriveerd. Naar verluidt zal hij Churchill en Eisenhower mededelen, dat op een bekrachtiging van het E.V.G.- verdrag door de Franse Nationale Vergadering in begin 1954 niet behoeft te Avorden gerekend. De reden daarvan is volgens Franse kringen de Russische nota, waarin de Sovjet-Unie zich bereid A'erklaarde tot een viermogendheden-conferentie over Duits land. Laniel zal verder verklaren dat in het algemeen een bekrachtiging niet mogelijk zal zijn Avannecr de V.S. en Engeland niet garanderen, dat zij hun strijdkrachten op het Europese vasteland onverminderd zullen handhaven gedurende de komende jaren. De Engelse minister van Binnenlandse Zaken Eden en zijn Franse collega Bidault hebben niet-officieel van gedachten ge wisseld over de jongste Sovjet-Russische antwoord-nota. Verklaard Avordt dat Groot-Brittannic bereid is in te stemmen met het Russische voorstel om de conferentie te Berlijn te houden. Diplomatieke kringen in de Franse hoofd stad achten de kansen op Avelslagen van de conferentie op Bermuda gunstig. Mén is van oordeel, dat het niet moeilijk zal zijn, overeenstemming te bereiken over het Westelijke antwoord op het Russische voorstel inzake een viermogendhedencon- ferentie. De Fransen zullen voorstellen deze bijeenkomst in Februari te Wenen of Lugano te houden. Zoals bekend hebben de Russen Berlijn als plaats van samen komst voorgesteld. Een andere reden voor een voorzichtig optimisme is, dat er A'olgens Franse waar nemers tekenen zijn, Avelke er op Avi.iz.en, dat Washington enigszins gaat tAvijfelen aan de dringende noodzaak om West-Duits- land te beAvapcnen, een standpunt, dat reeds lang in Frankrijk veld heeft geAVon- nen. Indien ooi: EisenhoAver deze mening is toegedaan, zal het eenvoudiger Avorden om over het Europese leger en over even tuele amendering A'an het hiervoor be staande plan te spreken. Zolang de oorlog in Indo-China voort duurt, moet Frankrijk Avel de mindere zijn van een beAvapend Duitsland. Volgens door de Franse autoriteiten verkregen inlichtin gen is de regering van Bonn van plan 20.000 officieren van de voormalige „Wehr- macht" en 80.000 onderofficieren on te roepen. Dit zou voldoende zijn om vijftien divisies op volledige sterkte op de been te brengen. Volgens het EVG-verdrag zal aan West-Duitsland echter verzocht worden, slechts tAvaalf divisies te leveren, waarvan acht op drie kwart sterkte. Laniel noch Bidault kan een definitieve A'erzekering geA'en, dat het EVG-verdrag in zijn huidige bovennationale vorm kan Avorden bekrachtigd. Indien echter Enge land zich nauAver met de EVG zou Avillen verbinden, zouden enige bezAvaren van Franse afgevaardigden kunnen worden weggenomen. Volgens kringen te Parijs heeft de Franse ambassadeur te Londen. Massigli, zijn regering evenwel te verstaan gegeven, dat de Britten hiertoe niet bereid zijn. Naar van dezelfde zijde Avordt ver nomen heeft de Britse regering nog niet haar houding benaald ten aanzien van de vraag, of West-Duitsland rechtstreeks tot de NAVO moet worden toegelaten. Duitse bezorgdheid Op Bermuda zal de West-Duitse Bonds regering geen Avaarnémer hebben, doch vooraleer het tot een gesprek met de Sovjet-Unie zal komen, wenst Bonn uiter aard deel te nemen aan de voorbereiding daarvan. Dr. Adenauer heeft Donderdag al te verstaan gegeven, dat hij na afloop van de conferentie van Bermuda een nauw overleg met de Bondsrepubliek verwacht. De Duitse pers kaatste nu ijverig met bal letjes over een Duitse deelneming aan de eventuele conferentie van Berlijn. In de pers is zelfs de opvatting uitgesproken, dat dc Duitsers daar niet alleen als waarne- mers bij zouden moeten zijn, doch dat zij ook volwaardig zouden moeten kunnen deelnemen aan besprekingen over de Duit se toekomst. In regeringskringen Avenst men zich over zulk een Duitse deelneming nog niet uit te laten, vooraleer Bermuda ten einde is. De bezorgdheid voor slechte Duitse kan sen bij een contact tussen de voormalige geallieerden heeft te Bonn ook geleid tot een geheel andere beoordeling der bijeen komst op Bermuda. Voor de ontvangst van de verrassende nota uit Moskou spraken officiële stemmen de verwachting uit, dat op Bermuda zou kunnen Avorden besloten, de bondsrepubliek voortijdig, voor de aan vaarding der Europese verdragen, zelfstan dige rechten te geven. Kennelijk verwacht te men dus op Bermuda een sterke druk op Frankrijk om zijn bezAvaren te laten vallen. De wens om de bondsrepubliek voortijdig souA'erein te zien is echter niet meer geuit, nadat de Russische nota de conferentie van Bermuda onder een geheel ander aspect heeft geplaatst. Meer dan aan druk op Frankrijk hecht men thans in Bonn Avaar- de aan een echte overeenstemming tussen de drie van het Westen,zonder Avelke over eenstemming men hier de Westelijke partij in uiterst zwakke positie tegenover de Russen ziet. De West-Duitse regeringspartijen heb ben er te elfder ure van afgezien aan de vooravond van de Bermuda-conferentie een betoging van trouw aan de EVG af te leggen door het aanhangig maken van een grondAvetswijziging, die de militarisatie van West-Duitsland zou moeten mogelijk maken. Onvenvacht hebben de regerings partijen de indiening van de wijzigings voorstellen verschoven tot Januari nadat de socialistische oppositie ernstige bezwa ren had gemaakt. De socialistische leider Ollenhauer had tevoren te kennen gegeven, dat zijn partij niet zou Avillen meeAverken aan een demonstratief onderlijnen van de EVG waardoor naar socialistische opvatting thans de voorbereiding A'an een betere verstandhouding tussen Oost en West slechts zou kunnen worden verhinderd. (Van onze correspondent in I.-onden) Volgens berichten uit Bermuda zou Churchill dit AA'eekeinde drie voorstellen doen aan de conferentie der grote drie, namelijk: Een Brits-Amerikaans-Franse belofte van non-aggressie ten opzichte A'an de Sovjet-Unie, Avaarbij liet duidelijk gemaakt zou Avorden dat een dergelijke belofte A'an de Sovjet-Unie welkom zou zijn. Een spoedige bijeenkomst van de conferentie der grote vier, Avelke, indien deze succes mocht hebben, gevolgd zou Avorden door een conferentie der topleiders. Een verklaring dat de grote drie sterke A'oorstanders zijn A'an een onvoor- AAaardelijke neutralisatie A'an Korea door de democratische en communistische mogendheden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Capt. John W. Philip: Juich niet, jongens; de arme ke rels sterven. (Tijdens de slag bij Santiago; in 1898). (The Picture of Dorian Gray). Adolf I-Htler kwam weer boven water, toen de vijver van het Hilversumse raadhuis werd schoongemaakt, bi dit raadhuis ze telde in de bezettingsjaren de staf van generaal Christiansen. Toen de generale staf van het Duitse leger op ..Dolle Dins dag" het raadhuis ontruimde werden inder haast de koppen van de führer, die tot dusverre de kamers van de militaire auto riteiten hadden opgevrolijkt, in het vjater geworpen. Bij een grondige reiniging van de vijver werden ze tussen het riet gevonden. Het 315 ton metende Nederlandse kust- vaai'tuig „Heemskerk" van J. Vermaas scheepvaartbedrijf te Rotterdam is geas sisteerd door de reddingboot van Wey mouth deze Zuid-Engelse haven binnenge varen. Het schip, dat gisteren vertrokken was van Fowey naar Luckstadt kreeg met ZAvaar Aveer te kampen in het Engelse Kanaal. Het schip kreeg een lek. De be manning is veilig. In de haven van New Port (South Wales) is het 500 bruto registerton metende Neder landse m.s. „Noordland" aangevaren door een op drift geraakt Noors stoomschip, de 2183 ton' metende „Tarva". Daarna voer de „Tarva' nog een Brits motorschip, de 5680 ton metende „Tashinia" aan. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de schade. De „Noordland" is eigendom van de N.V. Mo torschip Zuidland te Rotterdam. BONN (A.F.P.) Dr. M. Frey, voorzitter van het landbouwersA'erbond van Rijnland en Christendemocraitsche afgevaardigde in het West-Duitse parlement, heeft de fede rale regering gevraagd, stappen te onder nemen bij de Nederlandse autoriteiten, „op dat de ongelijke behandeling ophoudt, die sinds de oorlog Duitse boeren ten deel viel, die landerijen bezitten op Nederlands grondgebied, vergeleken met Nederlandse boeren met landerijen op Duits gebied, die nog steeds hun oude rechten genieten." Dr. Frey heeft de federale regering ge vraagd de volgende maatregelen als représaille te treffen: het opheffen A'an de vrijheid van in- en uitvoer van producten door Nederlanders op Duits gebied geoogst. Nederlandse boeren verbieden, hun op Duits gebied gelegen gronden te beAverken daarbij niets afdoende aan hun recht A'an eigendom en de exploitatie van hun gronden in handen geven van benadeelde Duitse boeren. De invoer van Nederlandse landbouw producten op merkbare wijze beperken tot dat een bevredigende regeling voor deze grensgeschillen is getroffen en Aveigeren toe te treden tot de Europese landbouw- gemeenschap, die door de Nederlandse minister- van Landbouw is voorgesteld. De presidentsverkiezing in Frankrijk De Franse Senaat heeft Donderdag een stemmig met uitzondering van de com munisten het kiesvoorschrift, betrekking hebbende op de wijze waarop de president gekozen zal worden, goedgekeurd. Het voorschrift is daardoor definitief geworden. De president zal gekozen worden zonder debat in geheime stemming en bij absolute meerderheid A'an de verkregen uitslagen. In het laboratorium voor Scheepsbouwhunde van de Technische Hogeschool te Delft worden thans stamp- en dompproevcn genomen met een model op schaal (1 30) van het nieuw te bouwen hospitaal-kerkschip „De Hoop". De proeven worden genomen in de sleeptank. Hier kan de stabiliteit van het schip zowel in vlak als golvend water worden bepaald, terwijl tevens de weerstand van het schip gemeten kan worden, wal nodig is voor het juiste ontwerpen van de schroef. De golven op de foto komen overeen met een woelige zee bij ivindsterkte 5. Foto: tijdens het aflezen vc%n de stamp- en dompbewegingen van het schip. LINZ, (Reuter). Vijf Tsjechen, onder wie twee kinderen, zijn er na veel moeite en ontberingen in geslaagd, naar de Ame rikaanse zóne uit te wijken. Op 21 Novem ber verlieten Bedrich Cech, zijn 30-jarige zoon Marian, diens 24-jarige vrouw Draho- mira, die binnenkort een kind verwacht, en hun tAvee kinderen Ladislaus (4 jaar) en Vlasta (2 jaar) Cervena, dat 160 kilometer van de Oostenrijkse grens ligt. De tA\'ee mannen hadden een vvagon met hout met bestemming Triëst zo geladen, dat er on der het hout een ruimte van twee meter breedte Avas uitgespaard voor het gezel schap. In deze schuilplaats hadden zij ook een zuurstoftank, voedsel, water en Slivo- vitza (pruimenjenever) meegenomen. Toen de trein de grens naderde, stopten zij alle kieren met dik pakpapier dicht, opdat de speurhonden van de grenspolitie geen lucht van de vluchtelingen zouden krijgen. Bij Horni-Drvoristi passeerde het gezelschap ongemerkt de Oostenrijkse grens, waarna de Tsjechen ter viering A'an het Avelslagen van hun plan de gehele voedsel- en watervoor raad opmaakten. Zij bleken echter te A'roeg te hebben gejuicht, Avant de trein zette zich opnieuw in beweging, doch nu in de richting van TsjechosloAvakije. Drie dagen leden de vluchtelingen honger en dorst in de houtwagon, die op een Tsje chisch emplacement Avas gezet. Het enige wat men de kinderen, die om Avater huil den, kon geven was in pruimenjenever ge doopte suiker. Toen besloot Bedrich Cech zich aan te geven. Hij meende dat, als hij de schuld op zich zou nemen, hij Avellicht zou worden opgehangen en zijn zoon en schoondochter zouden wordèn gevangen genomen, maar dat men tenminste de kinderen zou spa ren. Met zijn zoon boorde hij een gat in de houtlading. „Wij tuimelden naar buiten als dode vliegen", zo zeide hij later in Linz. In de nabijheid van hun wagon za- I gen zij echter juist een hout-trein in de richting van de grens vertrekken, maar zij konden er niet meer op klimmen. Laatste poging Hierop besloten zij nog één wanhopige poging te doen om het buitenland te be reiken. Zij lieten de stationschef hun pa pieren van employés bij de staatshoutfa- brieken zien en slaagden er in hem te over tuigen van de noodzaak om hun wagon met zijn „dringend gewenste lading" de NEW ORLEANS (Reuter/A.F.P.) Acht personen zijn gedood en ten minste 20 gewond door een tornado die Donderdag de Amerikaanse staat Louisiana geteisterd I heeft. Vele huizen en gebouAven werden verwoest. OSLO (Reuter) Noorse stuurlieden hebben Donderdag op ten minste 125 schepen het werk neergelegd als protest tegen nieuwe loontarieven. Hun vakvereni ging heeft besloten de stakingsactie te be perken tot schepen die in Noorse wateren en op Noord-Europese havens varen. volgende dag over de grens te brengen. De volgende dag passeerde cle wagon in derdaad, nu voor de derde maal, de Tsje chische grens. Ook nu weer werden zij niet opgemerkt. Toen zij na een reis door de Russische zóne van Oostenrijk in Linz, in de Amerikaanse zóne, waren aangeko men, kroop Marian Cech naar buiten en vroeg: „Ben ik hier in de Russische zóne". De Tsjechen waren uitgelaten van vreugde toen zij bemerkten, dat zij in de Ameri kaanse zóne warén. De vluchtelingen zijn thans onderge bracht in een kamp te Wels in Opper- Oostenrijk, waar zij Avachten op toestem ming om naar de V. S. te gaan. Zij hadden al aan het plan geAverkt, sinds Bedrichs dochter, de 19-jarige Vlasta, in 1949 kans had gezien naar Linz uit te wijken, daar met een Amerikaanse militair trouwde en vervolgens naar Iowa verhuisde. NEW YORK. (Reuter). De Algemene Vergadering van de UNO heeft Donderdag mei 42 tegen 5 stemmen bij 10 onthoudin gen een resolutie aanvaard, waarin uiting wordt gegeven aan „ernstige bezorgdheid" over de beschuldigingen, dat de Noorde lijken in Korea wreedheden bedreven zou den hebben. De Sovjet-groep stemde tegen. Afga- nistan, Birma, Egypte, Indonesië, Irak, Pakistan, Saoedi-Arabië, Syrië, Yemen en Joegaslavië onthielden zich A'an stemming, India, Libanon en El Salvador namen niet aan de stemming deel. In de resolutie, ingediend door de Ver enigde Staten, Frankrijk, Turkije en Enge land, wordt ernstige bezorgdheid uitge drukt over inlichtingen, dat Noord-Ko- reaanse en Chinese communistische strijd krachten „in vele gevallen onmenselijke praktijken hebben gebezigd tegen de held haftige soldaten van strijdkrachten onder bevel van de UNO in Korea en tegen de Koreaanse burgerbevolking". De resolutie veroordeelt het bedrijven door regeringen of autoriteiten A'an moord, verminking, marteling of andere daden van Avreedheden tegen gevangen gemaakt mi litair personeel of burgerbevolkingen, als een schending van de bepalingen van in ternationaal recht en van de fundamentele maatstaven van gedrag en moraal. De resolutie dringt niet aan op een on derzoek omdat de bewijzen overgelegd door de Verenigde Staten onweerlegbaar werden geacht. De Verenigde Staten noemen een aantal van 38.000 slachtoffers A'an wreedheden. De afgevaardigde van de Verenigde Staten Cabot Lodge zeide dat 35.000 van hen dood zij n. De Sovjet-afgevaardigde Wysjinski zeide dat het bewijsmateriaal dat door de Ver enigde Staten is overgelegd, „lasterlijk en vervalst" is. DJAKARTA (Aneta). Het parlements lid M. Sjafei uit Kajutanam, Midden- Sumatra, die sinds Maandag in Djakarta vertoeft, heeft dezer dagen in een schrif telijk verslag aan de minister A'an Binnen landse Zaken, prof. Hazairin, de gevoelens die hij in de daerahs (deelgebieden) heeft aangetroffen, uiteengezet. In dit verslag Averd ondermeer gezegd, dat indien de re gering niet spoedig maatregelen neemt ter A'erbetering A'an de toestanden in de dae rahs.gevreesd wordt dat niet alleen achter uitgang, doch ook desintegratie A'an de In donesische A'olkseenheid het geA'olg zou zijn. Voorts verklaarde M. Sjafei, dat Avan- neer er in een bepaald gebied geen „op stand" is, dat niet wil zeggen dat de ge voelens van de bevolking jegens de rege ring in orde zijn. Hij zeide, dat men geen ongelijk kan geven aan de stemmen en pogingen in de daerahs voor het ver krijgen van autonomie. Indien dit met provincialisme wordit gebrandmerkt, dan is het omdat de centrale regering zelf te voren zeer provincialistisch heeft gehan deld, zodat de daerahs op vele gebieden ten achter zijn geraakt. WASHINGTON (Reuter). Senator McCarthy heeft Donderdag te Washington ontkend, dat hij het politieke leiderschap van president Eisenhower heeft uitgedaagd door het leveren van critiek op de buiten landse politiek \'an de regering en op de wijze waarop de regering de kwestie van het communisme afdoet. „Deze suggestie is zowel belachelijk als onwaar", verklaarde hij. McCarthy's verklaring was een reactie op deze Aveek door president Eisenhower en de minister A'an Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, afgelegde verklaringen, waarin zij critiek oefenden op zijn aan dringen op een „hardhandig" beleid ten aanzien van de bondgenoten en op zijn verklaring dat het communisme in de re gering een verkiezingspunt zou uitmaken in 1954, ondanks de hoop van de president dat het dan geen probleem meer zou zijn. Ten aanzien A'an zijn eis dat de Verenig de Staten zouden weigeren hulp te verle nen aan enig land, dat goederen verscheept naar communistisch China, zei McCarthy: „Minister Dulles en ik zijn het volslagen oneens. In een republiek, zoals de onze, moet er plaats zijn voor eerlijk verschil van inzicht. Ik respecteer de eerlijkheid en oprechte bedoelingen A'an Dulles. Ik heb echter zulke diepe overtuigingen op dit gebied, dat ik zal voortgaan deze aan gelegenheid te bespreken wanneer de ge legenheid zich voordoet en ik verzoek mi nister Dulles dringend ons gehele beleid op dit gebied te herzien. Hij vervolgde: „Ik zal voortgaan de uiterste steun te geven aan de republikein se partij. Dat wol echter niet zeggen, dat ik mij zal onthouden van critiek op mijn partij wanneer ik denk dat zij vergissin gen maakt". Plij herhaalde, dat de kAvestie van het communisme een belangrijk punt zou vor men bij deze verkiezingen omdat de fei ten hebben uitgewezen dat de democraten de partij vertegemvoordigden die zacht optrad tegen het communisme. weers- toestand i s i n •O J -O-r £-3 =9 (van hedenmorgen 7 uur) Helsinki mist Z 17 2 Oslo regen Z 5 10 0,1 Stockholm geheel bew. ZW 4 8 0 Kopenhagen regen ZW 9 10 5 Londen ZAvaar bew Z 4 12 1,1 Amsterdam onbewolkt Z 5 10 0,2 Brussel onbewolkt z 8 12 0 Parijs onbeAvolkt O 2 10 0 Bordeaux zwaar bew. ZZO 7 14 0 Grenoble half bew. NNO 2 8 0 Nice ZAvaar beAV. NNW 3 13 0 Warschau nevel ZW 110 Berlijn licht beAV Z 3 9 0.1 Frankfort mist windstil 2 0 München licht bew. ZZW 2-0 0 Ziirich mist windstil -1 0,2 Genève mist W 12 0 Locarno motregen ZZW 1 6 1,3 Wenen mist windstil 3 0,1 Innsbruck licht beAV. WZW 5 10 Rome nevel O 2 8 0 Neerslag laatste 24 uur. »oorvnnrrorxx>oooocooooGOoc*xx>c xy <xxxioooococoooooooooc MINDER ZACHT Verwachting, medegedeeld door het KN.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Opklaringen en bijna overal droog Aveer. In de komende nacht tijdelijk weinig wind en plaatselijk vorming van mist. later weer matige Zuidelijke wind. Minder zacht, vooral des nachts. 5 December Zon op 8.31 uur. onder 16.30 uur. Maan op 7.51 uur. onder 15.20 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 4 December Hoog Avater: 2.18 en 14.31 uur. Laag water: 10.11 en 22-39 uur. Zaterdag 5 December Hoog water: 2.53 en 15.06 uur. U Laag water: 10.49 en 23.02 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1