In 1960 tien uur wachten voor onveranderdeIJponten Objectief relaas over een Russische reis PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws IJ-tunnel-comité voorspelt: Tunnels kunnen niet langer uitstel velen Begin 1954 nieuwe telefoontarieven De radio geeft Zaterdag Zes man van de zender Mona Lisa veroordeeld Belgisch bank ier doet Waarschuwing tegen misvattingen O.%.9ori(uniia TocU ió het zo r~ 2 Edam-A msterdam Locaal gesprek wordt één cent duurder Kerkelijk Nieuws Hoofdpersoon kreeg acht maanden Stafchef Indonesische landmacht wil ontslag Een vissen oog VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 TOEN HET VERKEERSINSTITUUT in Den Haag in de maand September op verzoek fan het IJ-tunnel comité in Amsterdam-Noord de cijfers ging vergaren, die het aan schijn moesten geven aan een rapport over de steeds hopelozer wordende situatie bij de IJ-veren, zijn de deskundigen van dit instituut zelf even geschrokken van de resultaten. Er viel namelijk in de verkeersintensiteit over het IJ en de daaruit voor de toekomst voortvloeiende wachttijden zulk een enorme sprongsgewijze toeneming te ontdekken, dat het niet verantwoord genoemd mocht worden, de ondergrondse ver binding tussen de beide helften van de hoofdstad langer uit te stellen. In 1960 zou een automobilist, die het ongeluk heeft op de spitsuren het IJ te moeten passeren, gesteld, dat er geen nieuwe ponten bij zouden zijn gekomen, tien uren moeten wachten eer hij „over" was. Tien uren van optrekken en afremmen in een eindeloze file. Dit sprekende voorbeeld, dat meer op een grapje lijkt, maar door de nuchtere cijfers toch wel degelijk wordt gestaafd, is met vele andere uit te breiden. Wanneer men zich, zoals ir. J. W. R. Thomson, de samensteller van een rapport over de ren tabiliteit van de IJ-oeververbindingen, echter aan de cijfers houdt, komen er al schrikbarende conclusies genoeg' voor de dag. In het jaar 1953 verwacht men bijvoor beeld een schadepost van f 725.000 voor het bedrijfsleven ten gevolge van het wachten bij de ponten en, uitgaande van een niet overdreven raming van 6 pet. verkeer-meer-per-jaar zou dat bedrag over 1960 ongeveer f 13 millioen worden. Of, met andere woorden: in totaal is er dan f 45 millioen schade geleden, waaruit de vraag volgt of het bedrijfsleven tegen die tijd aan de overkant van het IJ nog wel bestaansrecht heeft. „kleinigheden" daargelaten Bij al deze berekeningen en prognoses zijn, zoals uit het rapport telkens weer blijkt, de ook maar enigszins onzekere fac toren buiten beschouwing gelaten. Men hield bijvoorbeeld maar geen rekening met de vestiging van nieuwe industrieën bo ven het IJ. De motorslijtage en de ben- zinekosten werden voor de wachttijden aan de lage kant genomen of geheel verwaar loosd en verschillende andere „kleinighe den" zijn buiten de kostenopzet gehouden, om een eventuele schijn van overdrijving voor te zijn. Vergroting capaciteit Er zou natuurlijk een noodoplossing te vinden zijn voor de gemeente Amsterdam in de vorm van de vergroting der ponten capaciteit en het inleggen van een derde verbinding. Daarmee zou theoretisch de huidige situatie van de wachttijden op de spitsuren bij het Valkenwegveer onge veer een uur, bij het Buiksloterwegveer vaak langer naar het jaar 1967 worden verschoven, maar als gevolg van de waar devermeerdering der dan wachtende voer tuigen kan de schade tegen die tijd op ongeveer f 1.6 millioen worden geschat, met een snel-oplopende vermeerdering voor de daarna komende jaren. Men komt dan ook in het rapport tot de conclusie, dat de pontverbindingen vol strekt onmogelijk gaan worden. De bouwkosten van een tunnel worden geraamd op honderd millioen; de jaarlijkse lasten van het bedrijfsleven zullen al in 1957 de jaarkosten van de tunnel (afschrij ving, bediening en onderhoud) reeds over treffen, zodat de rentabiliteit van een tun- ADVERTENTIE Ik hsd een oude vriend die nog kras was. Maar, jammer genoeg, slecht bij kas was. .Met Sinterklaas kreeg hij toen, „Tip van Bootz" in zijn schoen, Waarmee hij enorm in zijn sas was. Ioz. Heer A. v. B. Amsterdam ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Likeur nel buiten alle ltyf is voor de samenstellers van dit rapport. Maar men gaat verder. Het vervoerspro bleem in Amsterdam is niet op te lossen met een IJ-tunnel alleen: de tunnel op de plaats van de Hembrug-ponten zal daar parallel aan moeten lopen. En bovendien wordt niet mogelijk geacht de veren tijdens de tunnelbouw op de huidige sterkte te laten varen, want zelfs zonder een derge lijke uitbreiding der vervoerscapaciteit loopt de zaak binnen afzienbare tijd al vast. Het is natuurlijk de vraag een vraag, die de rapporteurs onbeantwoord laten, of de opvoering van deze capaciteit technisch mogelijk is, maar zij stellen wel, dat het scheepvaartverkeer daar ongetwij feld grotere overlast dan reeds thans hei geval is, van zal ondervinden. In de loop der jaren is eveneens gedacht aan een brug over de „hals" van het IJ, bij Schellingwou, die dan het verkeer tussen Noordholland en Oost-Nederland zou moe ten opvangen en daarmee de oeververbin dingen zou kunnen ontlasten. Nu evenwel de polders in de voormalige Zuiderzee een geheel nieuwe oplossing van dit probleem 'zullen opleveren, acht men een brug bij Schellingwou alleen nog aantrekkelijk als voorlopige oplossing. De vraag, of één of meer tunnels onder het IJ door en bij de Hembrug rendabel zouden zijn, is voor de opstellers van een lijvig en rijk-gedocumenteerd rap port over dit' nijpende Amsterdamse vervoerprobleem allang geen vraag meer: ir. J. W. R. Thomson, bekend in dustrieel uit de hoofdstad en als lid van een „tunnèldeputatie" uit de industrië len van Amsterdam-Noord ten nauwste bij het vraagstuk betrokken, komt tot de enigszins verbijsterende conclusie dat het in 1960 bij het voortduren van de huidige pontenmisère beter is van Edam naar Amsterdam te gaan via de Afsluitdijk en Zwolle, omdat er anders tien wachturen verloren zullen gaan, die voor een auto altijd nog meer kosten dan een rit van tien uur. Moge dit voor beeld lichtelijk overdreven lijken, de cijfers, die de heer Thomson in het rap port te berde brengt, steunen op waar nemingen van het Nederlands Verkeers- instihiut in Den Haag, dat een aantal tellingen bij de IJponten uitvoerde en verder rekening hield met een bepaalde verkeerstoeneming in de naaste toe komst. Bij aanbieding van dit rapport aan de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, is de samenstellers echter gebleken, dat de Rijkscommissie Oeververbindingen op het punt van de IJ- en Hemtunnel actief is. Niettemin blijft het Amsterdamse comité op grond van de cijfers en de verwachtingen op grote spoed inzake de tunnelbouiw aan dringen. Zoals in bijgaande beschou wing vermeld wordt, zijn deze cijfers dan ook het overdenken meer dan waard. In een bijeenkomst van het Nederlandse Verkeersinstituut in Den Haag heeft ir. H. J. Uges, plaatsvervangend hoofddirecteur van de Telegrafie en Telefonie der P.T.T., mededelingen gedaan over de komende wijziging der telefoontarieven. In het locale telefoonverkeer zullen de kosten van een gesprekseenheid van 3 op 4 cent komen. Bij het interlocale verkeer gaan de gemid delde kosten naar beneden. Het plan om de tariefswijziging per 1 Januari 1954 in te laten gaan, heeft men moeten laten varen, zij zal enige maanden later van kracht worden. Dit hangt samen met het veranderen van de tellers in de centrales. Het verlagen van het interlocaal tarief heeft men gezocht in vermindering van de vaste aanslag. In het tarief voor zóne A, dat is dus voor verkeer binnen 10 km, worden alle gesprekken beneden de 3 minuten belangrijk goedkoper. Bij 3 minu ten blijven de kosten hetzelfde en daar boven worden de kosten hoger. Dit geldt ook voor zóne B, het districtsverkeer bin nen de 25 km. De eerste halve minuut zal 8 centen kosten en de eerste hele minuut 12 cent. Het tarief in deze zóne zal per halve minuut oplopen. Bij 4 minuten spre ken blijven de kosten gelijk, daarboven worden de kosten hoger. Statistieken wijzen aan dat in het telefoonverkeer in deze zones de korte gesprekken het talrijkst zijn. Hier wil men dus de tariefsverlaging vooral laten gelden. In zóne C, het inter- districtsverkeer boven de 25 'km, zullen de eerste tien seconden op 12 cent komen, om de 12 seconden komt er 4 cent bij. Voor deze zóne geldt dat tot 6 minuten spreken goedkoper zal zijn en daarboven duurder. Ned. Herv. kerk Beroepen te Oldebroek (2e pred.pl.) P. Bouw te Ridderkerk; te Uitwijk (toez.), W. Koole, vic. te Cillaarshoek. Bedankt voor Elburg, D. J. v. d. Graaf te Leerbroek. Benoemd tot hulppred. voor de bijstand in het pastoraat te Holysloot ds. S. J. Hartjes, em. pred. te Vissingen, die deze benoeming ook aannam. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Rijswijk (Z.H.) A. J. Moggré te Zevenbergen. Tweetal te Utrecht-C. (vac. H. J. Schil der) J. Waagmeester te Baarn en C. v. d. Waal te Leerdam. Geref. gemeenten Bedankt voor Vlaardingen A. v. Stuy- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorzang. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Franse chan sons. 10.35 Platen. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.33 Lichte mu ziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest en solist. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Koorzang. 15.00 Kroniek voor letteren en kunsten. 15.40 Fanfare-orkest. 16.00 Om- roep-orkest. 16.20 Platen. 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Kinder koor. 18.45 Buitenlandse correspondentie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlemen tair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Platen. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. venberg te Nunspeet. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. HILVERSUM n, 238 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen, 8.00 Nieuws. 8.18 Beiaardspel. 8.30 Sinterklaasviering. 8.40 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Gevarieerde muziek. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Ac cordeonorkest en solist. 13.00 Nieuws. 13.20 Reportage. 13.25 Dansmuziek. 13.50 Sport- praatje. 14.05 Platen. 14.20 Uit het leven van de Bisschop van Myra, klankbeeld. 14.40 Volksdansen. 15.05 Reportage. 15.15 Kinder matinee. 16.15 Radio Philharmonisch orkest en solist. 17.00 Reportage. 17.05 Draaiorgel. 17.15 Radioklaasjourn. 17.30 Jam session. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dans muziek, 18.40 Reportage. 18.45 Sinterklaas- programma. 19.30 Deze week besloten met Sinterklaas. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.55 Reportage. 21.00 Franse liedjes. 21.25 Socia listisch commentaar. 21.40 Gevarieerd pro gramma. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 16.3017.30 Kinderprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Om roeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.15 Ethnologische muziek. 16.00 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Ommeganck. 21.15 Accordeon- muziek. 21.30 Platen. 21.45 Accordeonmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les. (Op 224, 49 en 42 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Lichte muziek, (Op 224 m.). A nVEHTF.NTIE De Groningse rechtbank heeft zes perso nen berecht, die een geheime zender had den bediend. Zij werden er van beschuldigd de Telegraaf- en Telefoonwet te hebben overtreden door op Zondagmorgens her haaldelijk met de zender „Mona Lisa" in de aether te komen, hetgeen ernstig gevaar voor het scheepvaart- en luchtvaartverkeer opleverde. De rechtbank veroordeelde K. B. te Westerbroek voor drie overtredingen tot acht maanden gevangenisstraf met ver beurdverklaring. T. W. L. te Hoogezand werd veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevange nisstraf en f 50 boete subsidiair 20 dagen hechtenis. De eis was drie maanden, waar van veertien dagen voorwaardelijk. J. B. te Westerbroek werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf; S. B. te Haren tot een maand gevangenisstraf (eis: 3 maanden, waarvan 14 dagen voorwaarde lijk). P. G. P. te Westerbroek tot een maand gevangenisstraf (eis: drie maan den); H. L. te Slochteren tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en f 50 boete subsidiair 20 dagen hechtenis (eis: drie maanden ge vangenisstraf, waarvan 14 dagen voor waardelijk met drie jaar proeftijd). DJAKARTA, (Aneta) De fungerend chef-staf van de landmacht, kolonel Bam- bang Sugeng, heeft, naar verluidt, aan de minister van Defensie verzocht van zijn zou het verzoek hebben ingewilligd. Vol gens het blad „Sumber" was het verzoek van Suneng een gevolg van een presiden tieel besluit, waarbij luit.-kol. Zulkifki Lubis benoemd werd tot plaatsvervangend chef-staf van de landmacht, terwijl luit.- kol. Suprapto, die tot dusver die functie bekleedde, op grond van hetzelfde besluit daaruit ontheven is. In welingelichte militaire kringen werd aan Aneta verklaard, dat Sugeng zich niet kon verenigen met de ontheffing van Su prapto. Hij zou zich daarbij gepasseerd ge voelen in zijn competentie. Moskou, oud en nieuw. (Van onze correspondent in Brussel) Het Belgische Katholieke Kamerlid Rai- mond Scheyven, een Brussels bankier die tijdens de bezetting het verzet financierde, is teruggekeerd van een zeven weken lange reis door de Sovjet-Unie. Voor leden van het verbond der Belgische nijverheid gaf hij een uiteenzetting die ons voornamelijk trof door haar grote objectiviteit en de geheel nieuwe kijk, ja, de waarschuwende nieuwe kijk die wij op dit onmetelijke rijk zouden dienen te hebben. Raymond Scheyven is 20 jaar geleden als student in de Sovjet-Unie geweest. Thans bezocht hij Moskou, Stalingrad en maakte een bootreis op d'e Wolga en op het Don- Wolgakanaal tot Rostov. Vandaar ging de reis naar Tiflis per vliegtuig. Ook centraal Azië kon Scheyven bezoeken, namelijk de oude steden van Taschkent, Samarkand en Boukhara. „Overal heb ik vrij kunnen rondlopen", aldus zeide Scheyven. „Ik kon zelf mijn reisroute bepalen en nam mijn eigen vrien den mede, zoals de Luxemburgse gezant te Moskou en later de correspondenten van de New York Times en van de Daily Tele graph, die mij als tolk behulpzaam waren. Wanneer men mij aanbood om een bepaald gebouw te bezoeken, vroeg ik opzettelijk om een ander gebouw te mogen zien. Vaak wilde men mij de meest aantrekkelijke zaken tonen. Maar zouden wij niet het zelfde doen? Spreker was van oordeel dat ^sijid's fle^. dood van'Stalirt de "sfeer sterk veranderd' is. De reis die ik deed zo zeide hij kan ieder thans doen, en het zou de' moeifer lonen. In Rusland, en dat is dan de eerste ne gatieve vaststelling, is overigens alles „ge heim". Men krijgt nooit een precies ant woord. Het is onmogelijk om te weten te komen hoeveel inwoners een stad telt, hoe veel arbeiders in een fabriek zijn te werk gesteld en of men in twee of drie ploegen werkt. Men komt ook niet te weten wat de salarissen zijn. Wanneer men op de boot kennis maakt met een Rus, dan kan men er haast zeker van zijn, dat men de vol gende dag met dezelfde man niet meer zal kunnen praten. Men merkt echter zeer duidelijk dat de industrie zich op een fantastische manier ontwikkelt. „Ik geloof", aldus Scheyven, „dat Rusland de tweede Industriële natie van de wereld is geworden!" Scheyven werd getroffen door het enthousiasme van de communistische functionarissen. „Men vroeg mij bij terugkomst: „Zijn de Russen gelukkig?" Ik antwoordde: „Waarom zou den zij ongelukkig zijn? Zij hebben geen ander vergelijkingspunt dan het Tsaristisch régime. Van onze levenswijze weten zij niets. Russische kinderen vroegen mij zelfs, naar ik meen-zeer oprecht, waarom er geen scholen zijn in België...." Het is volgens spreker niet moei- functie te worden ontheven. De minister j lijk om te constateren dat de arbeiders voor het merendeel ongeschoold zijn, behalve de Stakhanovisten. Een electricien die een electrische bel moet repareren, arriveert zonder werktuigen en ik heb het beleefd hoe hij de bel repareerde met een stuk draad, dat hij van de telefoon had geknipt, waardoor de telefoon natuurlijk weer de fect raakte. Naast enkele arbeiders, die veel en hard werken, ziet men er ook velen die bijkans niets doen. Een ernstige inspanning wordt geleverd om het gewoon en het tech nisch onderwijs te verbeteren. Bij gebrek aan schoolgebouwen worden de lessen in twee ploegen gegeven, van 7 tot 13 uur en van 13 uur tot 19 uur. De levensstandaard van het Russische volk is veel lager dan de onze, maar on geveer dezelfde als die van andere Oost- Europese volkeren. In centraal-Azië heb ik bij voorkeur de oude steden bezocht, meer dan de nieuwe industriecentra. Men merkt duidelijk dat het regiem zich niet om ouden van dagen bekommert, maar zeer sterk om de jeugd. Het resultaat is dat de levensstandaard in Russisch Azië veel hoger is dan in de an dere Aziatische landen. In de handen van de Russische regering is dit volgens spreker een formidabele propaganda stunt. De toeristen uit het Westen worden niet geweerd, maar de Russen inviteren bij voorkeur mensen uit Azië en Afrika. Zij wensen te tonen hoe in hun Aziatische ge bieden het probleem van de hongersnood definitief uit de wereld werd geholpen. „Dat moet ons doen nadenken," aldus be klemtoonde de Brusselse volksvertegen woordiger. De Russische regering legt momenteel de nadruk op het probleem van de voor ziening van de bevolking met gebruiks-' goederen. De eerste reden hiervoor is dat de opvolgers van Stalin niet zo populair zijn als ,de Georgiër, en dat dit het middel is om hun populariteit te verbeteren. De tweede reden is dat men begrepen heeft dat de arbeider slecht werkt wanneer hij niet de kans heeft om zijn loon goed te besteden. Handel en politiek - En de handelsrelaties tussen Oost en West? „Ik had" aldus Scheyven „een onderhoud met de Russische minister van Handel, de heer Mikoyan, die mij ver zekerde dat een Belgische commerciële commissie in Rusland welkom zou zijn, en dat de handelsbetrekkingen met het Wes ten verbeterd dienen te worden. Maar Rus land is in de eerste plaats geïnteresseerd in kapitaalgoederen voor de industrialisa tie. Textiel en glas komen pas in aanmer king wanneer men werkelijk tegen zeer goede condities kan leveren. Wat de internationale situatie betreft, kan worden gezegd, aldus besloot Scheyven zijn uiteenzetting, dat Rusland een tweede aggressie vreest. Rusland verrijst langzaam uit het puin en naar sprekers oordeel kan de Russische regering de oorlog niet wen sen. Wat de Sovjets in de eerste plaats wil len is dat hun economisch experiment succesvol zal zijn. En het is heel goed mo gelijk dat het zulks inderdaad wordt. „Dat de goede resultaten, die in de zware basis industrieën werden verkregen, ook in de andere takken van bedrijf worden behaald. De methodes mogen afschuwelijk zijn, het is een feit dat de 'Sovjets ons over twintig jaar waarschijnlijk zullen hebben inge-- haald." ADVERTENTIE Voor een 6©EDE vulpen Zijlstraat 90 Kaarlem Tel. 11161 31. „De Nieuws Ram heeft de strijd tegen rover Blobneus aangebonden", zei Joris, „wij zullen de misdadige acties van dat individu aan de kaak stellen. Daarom moet ge u naar het huis van een zekere mijn heer Kresus begeven, alwaar de rover hedenavond om 7 uur zal trachten, een leunstoel te stelen". „Hoe weet je dat zo precies?!", riep Panda verbaasd, „die rover zal jou toch niet bij voorbaat vertellen, wat hij van plan is?!" „Ik weet het, omdat ik een Meesterverslaggever ben", antwoordde Joris, „doch dat doet op het ogenblik niets ter zake. Zorg, dat ge er bij zijt, wanneer Blobneus zijn diefachtige poging onder neemt, en schrijf er een boeiend artikel over". Vervolgens liet hij Panda op een plattegrond van de stad zien, waar zich het huis van mijnheer Kresus bevond. „En wat ga jij zelf intussen doen?", vroeg Pan da. „Ik blijf hier, om een artikeltje te schrijven over de aanslag, die Blobneus hedenavond om 8 uur precies op mij zal plegen, omdat hij woedend zal zijn over jouw ingrijpen", antwoordde Joris, ach teloos kringetjes blazend. Een beetje on zeker ging Panda naar de deur. „Ik snap niet, hoe je dat alles zo precies van te voren weet", zei hij, „maar zou het niet goed zijn, als ik vast de politie waarschuwde?" „Dat kunt ge doen, manneke", antwoordde Joris, „als ge maar zorgt, precies op tijd op de plaats van de misdaad te zijn" Vrij. De laatste vier Duitse oorlogsmis dadigers die in Denemarken gevange nisstraf uitzaten, zijn vrijgelaten en het land uitgezet met verbod nog ooit in Denemarken terug te komen. Het zijn de Gestapo-leiaer Bovensiepen, die ver antwoordelijk was gesteld voor 63 moorden, vele gevallen van marteling en 421 gevallen van deportatie (hij was oorspronkelijk ter dood veroordeeld, hetgeen later in levenslange gevange nisstraf veranderd werd), verder zekere Soehnlein, die persoonlijk deelnam aan de moord op de Deense dichter Kaj Munk, Schwerdt, die Hitler's speciale afgezant was en verantwoordelijk ge acht werd voor enkele van de 'ergste in Denemarken bedreven terreurdaden, en tenslotte een zekere Kniest. Vervalsing. Het Oost-Duitse ministerie van bevoorrading heeft Donderdag „vijandige organisaties" er van beschul digd, vervalste instructies in omloop te brengen, die schijnen uit te gaan van de staatshandelsorganisatie in Oost-Ber- lijn en ten doel hebben verwarring te stichten onder de bevolking. De nage maakte instructies gaven verkeerde openingsuren voor staatswinkels als mede verwarrende gegevens over kopen en afbetaling en seizoensuitverkopen. Staking. Een bemiddelaar der Ameri kaanse regering heeft Donderdagavond medegedeeld dat geen vorderingen zijn gemaakt bij de pogingen om een oplos sing te vinden voor het arbeidsgeschil, dat aanleiding heeft gegeven tot de sta king der New Yorkse clichémakers waardoor thans reeds gedurende zes dagen geen dagbladen in New York zijn verschenen. Heden werd verder onder handeld. Adviseur. Een maand nadat de nationali satie van zijn maatschappij ongedaan gemaakt was, heeft het bestuur van de Engelse staalmaatschappij „United Steel" besloten een Europees adviseur te benoemen. Deze adviseur zal tót taak hebben van nabij de ontwikkeling te volgen van inter-Europese economische organisaties als de Europese gemeen schap voor kolen en staal. Afwijzing. De Oostenrijkse minister van Financiën, Reinhard Kamitz, heeft een Joodse vordering tot betaling van-300 millioen schilling (meer dan 40 millioen gulden) als vergoeding voor Joodse eigendommen in Oostenrijk, waarvoor geen erfgenamen bestaan, afgewezen. Hij schatte de waarde van deze eigen dommen slechts op 20 tot 25 millioen schilling (tussen de 2,8 en 3,5 millioen gulden). Aanmoediging. De Oost-Duitse regering heeft een nieuwe maatregel genomen, die ten doel heeft de levensstandaard te verhogen. Zij maakte bekend, dat onaf hankelijke handwerkers en particuliere industriëlen, die consumptiegoederen produceren, aangemoedigd moeten wor den. De bepalingen omtrent belastin gen en staatscredieten zullen herzien worden, teneinde hen te helpen bij de aankoop van nieuwe machines en de financiering van herstelwerkzaamheden aan hun machines. Zege. Donderdag is een tussentijdse ver kiezing in het Londense district North Paddington in een overwinning voor de Labourcandidaat geëindigd. Hij kreeg 14.274 stemmen, 2260 meer dan de con servatieve candidaat John Eden, een neef van de Britse minister van Buiten landse Zaken. De verkiezing was nodig geworden door het aftreden van een Labourlid van het Lagerhuis. Afgeslagen. De Deense regering heeft be sloten, de uitbreiding van twee vlieg- bases in Jutland uit te stellen en voor lopig het aanbod van het opperbevel van de NAVO om Amerikaans lucht- machtpersoneel op Deense bases te sta tioneren niet te aanvaarden. Politieke kringen beschouwen deze beslissing van de regering als een onderstreping van haar voornemen, voorlopig geen Ame rikaans luchtmachtpersoneel op Deense bases te laten legeren. Operatie. Een van de vier maanden oude Siamese tweeling uit Nigeria, die Don derdag te Londen aan een operatie zijn onderworpen om van elkaar te worden gescheiden, is twee uur na de operatie overleden. Het kind, Tomonotanye (Gods wil) geheten, heeft bloedtransfu sies ontvangen en is in een incubator geplaatst na de operatie. Zij is nog enige tijd in leven gebleven, doch is later be zweken. De toestand van haar zusje, Wariboko, werd goed genoemd. Vijfen twintig medische deskundigen hebben de operatie bijgewoond. Ü1L vorige maal hebben we een oogje volgende phasen, terwijl ditzelfde voor geslagen op de tijd en daarbij vast- wem vanweae ziin supIKpM rfnnr nne niot gesteld, dat tijd een wel zeer rekbaar be- grip is en voor ons persoonlijk alléén be staat in zoverre hij appelleert aan ons be wustzijn. Zonder bewustzijn kennen wij geen tijd, hoewel de klok naarstig blijft doortikken. Een lange reeks opeenvolgende, bewust beleefde gebeurtenissen geven dus een ge waarwording van een zekere tijdsduur. Laten we dat met een voorbeeld mogen toelich ten. Een voorwerp dat met een niet te grote snelheid langs ons gaat, kunnen we zien voort bewegen, waardoor we een be paalde indruk krijgen die als een beleving op ons inwerkt. Maar als de snelheid van dat voorwerp te groot is, zien we niets omdat ons ge zichtsvermogen immers maar een zeker aantal beelden per tijdseenheid kan reali seren. Wanneer dit aantal beelden te groot wordt, is het oog, in samenwerking met de hersenen, niet bij machte daar gezichts indrukken van te geven. Een snel voorbij schietend voorwerp zien we dus niet, zo dat er in die tijd dus ook geen indrukken tot het bewustzijn doordringen. Nu zijn er echter vissen wier ogen en hersenen er op ingericht zijn een groter aantal beelden per tijdseenheid te verwer ken dan bij ons het geval is. Op zichzelf is dat niet zo verwonderlijk, want vissen loeren vaak op snel voorbij schietende prooi, en om de jacht tot een succes te ma ken spreekt het eigenlijk vanzelf dat de vis dienovereenkomstig is toegerust. Hoe dit ook zij, sommige vissen zien dxis het, boven reeds als voorbeeld gestelde, snel voorbij schietende voorwerp in opeen- werp vanwege zijn snelheid door ons niet kan worden gezien. In de tijdseenheid die aan ons voorbij gaat, hebben die vissen dus indrukken. Of, om het nu eens grof maar duidelijk uit te drukken: een uur zou voor deze dieren dus bijvoorbeeld 200 mi nuten kunnen Lellen. We kunnen het nog scherper stellen: wanneer een geweerkogel over onze hoof- v den fluit horen we pft, maar we zien niets. Laten, we nu eens veronderstellen het is niet zo, maar dient al leen ter verduidelijking dat het waarnemingsvermogen van de vis zó groot was, dat hij de kogel in zijn baan zou kunnen volgen. Dan zou de vis in dat tijdsonderdeel een gewaar wording hebben gehad die wij moesten missen. En juist door dit groter aantal be- levenissen per tijdseenheid leeft een der gelijke vis in een uur dus langer dan wij. We kunnen het echter ook omdraaien. Door het groter aantal beelden dat de vis per tijdseenheid kan verwerken, speelt ons leven gezien door het vissenoog zich af als een vertraagde film. Vandaar dat onze zgn. snelle bewegingen om een vis te grijpen bijna altijd mislukken. De snelle beweging van onze hand wordt door de vis immers waargenomen als een slome bewe ging van een traag schepsel! Nu moeten we het begrip tijd, hoe be langwekkend dit ook in zijn consequenties moge zijn, maar weer even laten rusten, want een lezer heeft gevraagd hoe dik het ijs aan de Polen is. Nu, eerlijk gezegdvalt het bar tegen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2