Aannemerszoon ontwierp de eerste caissons Heemskerks begroting duidt op spoedige bouw zuiveringsinstallatie Jiex JAeatef Voor de afsluiting van de Zuiderzee waagde men zich er nog niet aan De brand op de Dongedijk' Beverwijk Alleen Watervliet I speelt Castricum Kloosterfunderingen blootgelegd 7 Eerste toepassing bij een Duitse inpoldering Peilpijpenwaren bijzonder gevaarlijk geplaatst Gezonde financiële positie Medische verzorging tijdens het weekeinde Aurora Zondag op bezoek Belangstelling voor bouwkas stijgt P. v. d. A.-vrouwen over huur- en loonsverhoging Schorsenerenveiling Grote aanvoer van schorseneren en peen Eerste cursusavond van het Rode Kruis Buitengewone leden vergadering van kleuterschoolvereniging Scheepvaart Castricums oude kerk geeft geheimen prijs Contact avond voor Rode Kruis-colonneleden VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 Toen ir. A. G. Bruggeman, hoofd ingenieur van de Provinciale Waterstaat in Zuidhollandin de aula van de Univer siteit van Nijmegen een lezing met licht beelden voor de volksuniversiteit over de sluiting van het stroomgat bij Ouwerkerk (Schouwen en Duiveland) hield, liet hij zich als volgt uit: .en midden onder u zit hijdie reeds in 1923, als jonge man en zoon van de toenmaals zeer bekende groot aannemer van waterbouwkundige werken in alle werelddelen, de heer Ten Bokkel Hninink te Ubbergen bij Nijmegen, in 1923 de caissons met doorlaat uitvond, maar toen niet de waardering kreeg bij de des kundigen op waterbouwkundig gebied, welke hij verdiende". Ere, wie ere toe komt. Naar aanleiding van deze uitlatingen hebben roij een onderhoud gehad met de heer A. G. Ten Bokkel Huinink te Ubber gen bij Nijmegen. „Inderdaad, zo bevestigde de heer A. G. Ten. Bokkel Huinink. „Ik heb in 1923, '.oen ik nauw met mijn vader samenwerkte, deze uitvinding gedaan. Mijn vader geloof de er niet in, en hield zich bij dé oude, be proefde methoden van dijkaanleg. Inge nieurs in vroeger jaren zeiden meestal: „Vreemd op vreemd houdt niet". Dat* be tekende dan, dat een caisson niet in een normale kleidijk verwerkt zou kunnen worden. De feiten van de laatste jaren hebben overigens het tegendeel bewezen". „Hoe bent u op het idee gekomen?" „Het grote risico dat moest worden ge nomen bij de afsluiting van de Zuiderzee met de Afsluitdijk had mij aan het denken gezet". Om dit te verminderen kwam ik op het idee van caissons met doorlaten. Ik ontwierp over de gehele lengte van de Af sluitdijk, caissons met grote doorlaten, dat waren openingen dwars door de caissons. Men bereikte daarmede, dat het water, bij eb en vloed, door deze openingen tus sen de caissons, bijna onbelemmerd de Zuiderzeekom in en uit kon gaan. Men verkreeg daardoor het resultaat van vrij wel gelijke waterspiegels en de opheffing van de risicofactor van een sluitgat. Tevoren kwamen grote stalen luiken bo ven de openingen te hangen. Door een druk op de knop kon men langs elec- trische weg, alle luiken laten vallen over de gehele lengte. De door getijverschillen optredende grote stroomsnelheden in een sluitgat, waren met dit nieuwe systeem ge heel ondervangen en opgelost. Dit caissons systeem bleek voor die tijd te revolution ist paar weken geleden schreven wij reeds uitvoerig over de experimenten van de Haarlemse M.T.S.-leraar B. Visman met een windgenerator op een bunker aan het Bloemendaalse strand. Door op het uit einde van een van de wieken een viervlin- derige propeller te maken heeft hij het toerental omhoog gebracht tot twaalfhon derd per minuut. Door dit systeem wordt een capaciteit'van meer dan honderd kWh bereikbaar hetgeen uiteraard een grote kolenbesparing zou kunnen opleveren. nair, en deskundigen durfden het toen maals helaas niet aan. Gelukkig ziet men het nut van deze caissons thans beter in. Reeds in 1927 caissons Werd het systeem nooit eerder toege past?" „Jawel, het buitenland toonde al dade lijk meer waardering". De uitvinder wees op dc eerste toepassing van zijn vinding bij de inpoldering van het Duitse eiland Sylt bij de bouw van de grote Hinden- burgwal in 1927. Men legde er zelfs een spoorbaan aan over de dam, als verbin ding tussen Sylt en het continent. Het systeem van de caissons werd in Neder land door een jongere generatie van in genieurs het eerst toegepast in 1945 bij het herstel van de dijkvernielingen op Walcheren en elders in Zeeland. De cais sons werden toen gebruikt bij het sluiten oer gevaarlijke stroomgaten bij Westka- pelle, Fort Rammekens en enkele andere. Caissons met doorlaten werden ook ge bruikt in de jaren 1950 tot 1952 bij de af sluitingen van de zee-stroomgaten in de Brielse Maas bij Rotterdam en bij de in poldering van de Braakman in Zeeuwsch Vlaanderen. „Maar ziet u ook een grote toekomst voor het gebruik van de caissons?", vroe gen wij tenslotte. Hij antwoordde, dat de toepassing van de caissons te Ouwerkerk, een werk, waarmee heel Nederland mee leefde, de uitstekende en doelmatige bruik baarheid heeft aangetoond. „Bovendien staan wij voor een periode, dat er gebrek komt aan keileem en rijshout om althans de grote dijkwerken te kunnen uitvoeren ter bescherming van onze Wadden en onze hele Westkust. Men zal hoe langer hoe meer moeten overgaan tot het gebruik van caissons. De heer A. G. Ten Bokkel Hui nink stelde ons in kennis met een nieuwe vinding voor de waterbouwkunde, waarop hij reeds octrooi heeft aangevraagd. Hij blijkt het afweermiddel gevonden te heb ben tegen de „onderloopsheid" van het zee water, het onder de waterkeringen door sijpelen van het water. Hij is ervan over tuigd, de oplossing na jaren studie gevon den te hebben voor verscheidene tech nische problemen, welke aan de orde ko men bij het afsluiten van de zeegaten in Nederland. Nieuwe garage en uitbreiding bitumen papierfabriek Ter gemeentesecretarie (4e afdeling) liggen ter inzage de volgende van de ver eiste bijlagen voorziene verzoeken van: G. H. BLihrmanns Bitumenpapierfabriek G.H.B. Bitupa N.V. te Maastricht, om ver gunning tot het uitbreiden van de bitumen papierfabriek, door het bijplaatsen van 11 werktuigen, 5 electromotoren en een stoom ketel in het perceel Staalhavenweg 8 te Velsen (Noord); Gebr. Velde te Velsen (Noord), om vergunning tot het oprichten van een garage met reparatiewerkplaats waarin zullen worden opgesteld 5 werktui gen en 4 electromotoren in het perceel Stratingplantsoen 79 te Velsen-Noord. Op Vrijdag, 18 December 1953, te elf uur, zal ten gemeentehuize ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zijn leden, dan wel één of meer door dit bestuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van deze verzoeken in te brengen. ELFTALLEN VOOR ZONDAG VelsenJ.O.S. De Velsenaren komen als volgt uit: De Graaf; Meyer, Tromp sr.; Van den Ende, Wijker, Boon; Tromp jr., Wesselman, Bakkum, Van der Heyden, Donker. Rivalen-Terrasvogels. De Terrasvogels beschikken over: Akkerman Sr.; Dissel- köter, Akkerman Jr.; Zaal, Röbken, Nieuweweg; Timmer, Pellemans, Schipper, Goedhart, Wijnen. ADVERTENTIE Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: P. C. de Weerdt, Stationsweg K 5, tel. 4614 en J. de Vries, Kon. Wilhelminakade 78. tel. 4954. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. van Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 of mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: dr. L. J. Vreeling, Vondel laan 32, tel. 3364. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: dr. M. A. de Ruyter, Dr. Schuitstraat 44, tel. 3553. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bomstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door aptoheek v. d. Kolk, Zee straat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, tel. 8510 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42. Santpoort-dorp, tel. K 2560 8284. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden West en Oost: zr. Kuiper, Sluiseiland 16, te bereiken onder tel. no. 4015; voor Velsen, Driehuis en Santpoort: zr. Nap, Rembrandtlaan 5, tel. 6915. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand in de machinekamer van het 10.942 brt. metende m.s. „Dongedijk" van de „Holland Amerika Lijn" Op 28 April 1952 iin de haven van Vancouver. A'ls': getuige werd gehoord de assistent machinist W. K. uit Arnhem. Hij vertelde, opdracht te hebben gekre gen olie van de ene tank in een andere te pompen. Tijdens het peilen spoot de olie plotseling uit het peilgat en kwam over de dorikeyketel heen terecht tegen de hete wand van een hulpketel. De olie vloog onmiddellijk in brand. Het schip heeft door deze brand, die aanvankelijk door eigen personeel en later door de haven brandweer werd bestreden, ernstige schade opgelopen en voor reparatie een maand in Vancouver gelegen. De inspecteur voor de Scheepvaart, de heer T. Veenman, zei in zijn conclusie, dat naar zijn mening de brand niet veroor zaakt is door schuld of nalatigheid van enig lid van 'het machinekamerpersoneel. „De braind 1$ te wijten aan onvoorziene omstandigheden en aan de ongunstige plaats voor de pe.lpiipen". De inspecteur zei, dat, indien de brand op zee zou zijn ontstaan, naar zijn mening de ramp een veel grooter omvang zou hebben aange nomen. Hij deelde mede, dat in de Lloyds regis ters thans een verbod is opgenomen om in de nabijheid van open vuren korte peil pijpen te gebruiken, zoals aan boord van de Dongedijk is geschied. De Dongedijk maakte zijn eerste reis. Het schip is de vroegere Delftsdijk, die op een mijn is gelopen en daarna is ver bouwd. „Blijkbaar is na de verbouwing de on gunstige plaats van de peilgaten aan de aandacht van de deskundigen ontsnapt", aldus de heer Veenman. De Raad voor de Scheepvaart zal zijn oordeel nader schriftelijk bekend maken. Wegens het St. Nicolaasfeest blijkt er voor wat betreft de korfbalcompetitie al leen maar een wedstrijd voor het eerste twaalftal van de korfbalvereniging „Wa tervliet" te zijn vastgesteld. Watervliet 1 ontvangt Zondagmiddag op het gelijknamige sportpark aan de Ko ningsweg het eerste van de Haarlemse club „Aurora". Deze ploeg neemt na Hespa thans de tweede plaats in op de ranglijst, zii het met een wedstrijd minder gespeeld dan „Watervliet" 1. Het zal dan ook ge ducht spannen, temeer daar de Watervlie- ters tegen Nieuw Flora 1 vorige week een veer moesten laten. Toch moet het voor de Velsense korfbal lers, die ook leider Hespa de enige neder laag toebrachten, mogelijk zijn de beide punten te behouden. Watervliet 1 speelt met de dames T. Waagmeester, D. Hartman, T. Gieze, G. Kluft, J. Kluft, S. Meyer en de heren A. Wedemeyer, J. v. d. Berg, M. Veerbeek, F. Vos, S. Hartman en A. de Vries. Voor de Watervliet-jeugd wordt het Za terdag opnieuw een rustdag wegens de Sinterklaasviering. De adspiranten-twaalftallen hebben tot nu toe een prachtige competitie achter de rug. De A-ploeg staat met alle gespeelde en gewonnen wedstrijden aan de kop van de ranglijst. Hoewel de B-adspiranten een wedstrijd meer gespeeld hebben dan lijst aanvoerder DSV A, die 13 punten heeft, is er voor de Watervlieters altijd nog een redelijke kans om met succes (met 12 pun ten) een greep te doen naar het kampioen schap. De C-ploeg van Watervliet is even eens ongeslagen en heeft slechts één ver- liespunt uit een gelijk spel. De afdeling Beverwijk van de N.V. Bouwkas der Noórd Nederlandse gemeen ten heeft Donderdagavond in het gemeen tehuis- een ledenvergadering gehouden. De voorzitter de heer W. Vessies sprak in het openingswoord zijn vreugde uit over de goede opkomst en deelde mede dat de af deling thans vierenveertig spaarders telt. Hij vond dit aantal voor een gemeente als Beverwijk echter nog wel te klein en drong er bil de leden op aan zoveel moge lijk propaganda te maken. Hiertoe werd veen actie-kern in het leven geroepen, be staande uit een viertal leden. Het afdelingsbestuur werd op deze avond uitgebreid met twee leden-spaarders en de heren J. Blokker en E. Boots zagen zich hiertoe gekozen. Hierna was het woord aan de heer C. H. van Brero, inspecteur buitendienst van de bondskas, die enige plannen, welke tha'ns worden uitgevoerd, nader toelichtte. Het nieuwe plan „Arendsweg-Zuid" biedt de gelegenheid om ongeveer twintig wo ningen voor bourw5.paarders te doen verrij zen. Enige leden hebben zich hiervoor reeds opgegeven en tot 16 December be staat hiertoe alsnog gelegenheid. Na deze datum kunnen eventueel anderen op deze plaats een huis laten bouwen. Men hoopt dit plan „Arendsweg-Zuid" nog in 1954 te kunnen verwezenlijken. In de Zeewijcksohool heeft de Bever- wijkse vrouwengroep van de Partij van de Arbeid een bijeenkomst gehouden, waarop de heer J. B. Hutten heeft gesproken over de wijzigingen die zullen voortvloeien uit d>e vijf procent loonsverhoging en de huur verhoging. De heer Hutten ging nader in op de belastingverlaging en behandelde hierna nog de werkclassificatie. Na dit duidelijk betoog was er gelegenheid tot het stellen van /ragen waarvan dcor de dames een druk gebruik werd gemaakt. In het openings'voord heeft c'e presiden te mevrouw Schmol een politiek overzicht gegeven en ging hierbij nader in op de con ferentie op de Bermuda-eilanden. „Weenink" schaakte onderling In de onderlinge competitie van de Bever- wijkse schaakclub „Weenink" slaagde in af deling I Van 't Hoff er in uit twee partijen de volle winst te boeken. Nijman herstelde zich van zijn nederlaag van vorige week door Alders te verslaan. In afdeling IV leverde Vessies dezelfde prestatie als Van 't Hoff in afdeling I en boekte twee winstpunten. De uitslagen zijn: Afdeling I: J. ReinhoutK. Slings af gebr. W. GroenJ. Meyer 01. H. van 't Hoff J. C. Muyen 18. J. C. MuyenH. van 't Hoff 0—1. Afdeling II: H. Nijman—A. Alders 1—0. J. van VerseveldL. Siebers remise. L. Siebers J. v. d. Does remise. Afdeling III: A. PriesterJ. Meyer Sr. remise. G. H. de KoterM. van Leeuwen 1—0. D. DuinmeyerJ. H. P. Hoppen 1—0. Afdeling IV: D. van VuurenC. Verduit 10. J. LimmenJ. W. Los 10. J. Vessies Belterman 10. BeltermanJ. Vessies 01. Bijzondere ledenvergadering De leden van de Doopsgezinde Gemeente zijn voor Woensdag 9 December bijéén ge roepen voor een bijzondere ledenvergade ring. Op deze verga-dering zal het voorlopig vastgestelde reglement aan de leden ter goedkeuring worden voorgelegd. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Leonardus, z. van P. de Jong, en A. L. Bot; Gerard, z. van J. van Vliet en M. C. Schoenmaker: Elise M., d. van D. G. Nijman en J. A. E. Schippers; Maxi- miliaan P. A., z. van P. A. Veldheer en F. Beer; Gesina F. M„ d. van W. H. Mourik en G. F. M. Beumer; Johannes J., z. van Th. van Wanrooy en G. Schmidt; Willem J„ z. van M. P. van den Elzen en S. de Wit; Aafke Katrina, d. van G. de Jong en A. Zantema. ONDERTROUWD: S. W. J. Oorthuijsen en A. Kaandorp. GETROUWD: J. N. van Someren en E. Kleijne; D. van der Pool en A. M. H. van Balen; W. Buit en M. van Zalinge. OVERLEDEN: J. F. Smit, 84 j., echtg. van M. A. Brouwer; H. Rothe, 82 j., wedn. van J. M. Schinkel. De gemeenteraad van Heemskerk heeft zich gisteravond rond de groene tafel geschaard om een aantal secun daire zaken af te handelen. Allereerst is er een commissie van advies geko zen ingevolge de woonruimtewet 1947. Als lid werden benoemd de heren F. Huneker, C. Jongejans, J. W. Neute boom, J. A. Peekei en J. van Roon. Een voorstel tot ongegrondverklaring van een beroepschrift tegen de aanschrijving tot het aanbrengen van verbeteringen aan het perceel Kerkweg 55 door de eigena resse ontlokte enig debat. De heer Been tjes (Kath.) meende dat een verbouwing met rijkssubsidie van het pand doelmati ger zou zijn dan herhaaldelijk kosten voor verbeteringen te maken. Hij stelde daar om voor het voorstel terug te trekken. De voorzitter bracht hierop het Salomo's oor deel naar voren: de eigenaresse voor de keus stellen het hoognodige aan het per ceel te laten verbeteren óf verbouwing met rijkssubsidie, maar dan zoals de over heid het wil. Tot commissie-leden van onderzoek voor de gemeenterekening 1952 werden vervolgens gekozen de heren Koopman, Wentink en Roozen; voor on derzoek der gemeentebegroting 1954 wer den de heren Beentjes, de Graaf en Mul der benoemd. Een voorstel tot aankoop van gronden werd tenslotte met gesloten deuren afgehandeld. Gezonde financiële positie De aangeboden begroting voor het jaar 1954 sluit met een totaalbedrag van f 789.139,19 en heeft een sluitpost voor onvoorziene uitgaven van f 36.251,02. Ten aanzien" van het onderwijs wordt in deze begroting voorgesteld om het uit te geven bedrag per leerling ten behoeve van de bijzondere scholen te verhogen van f 27 (in 1953) tot f 30. Ernstig noemen B. Donderdag was de aanvoer op de Bever - wijkse schorsenerenveiling weer iets min der: ongeveer 17.000 kg. Voor de eerste kwaliteit werd tot f 53 per 100 kg. betaald. De B kwaliteit ging tot f 25 per 100 kg. De speciale peen- en schorsenerenveiling van Donderdag in Castricum kreeg een grote aanvoer te verwei-ken. De Kennemer tuinders brachten circa 42.000 kilo schor seneren op de markt, waarvan de eerste kwaliteit van 4554 cent per kilo liet af drukken. De tweede soort ging van de kar voor 2028 cent per kilo. De aanvoer van peen bedroeg circa 25.000 kilo, doch slechts een gedeelte hiervan kon een koper vin den. De rest werd in de neerzetveiling op geslagen. De prijzen varieerden van 5 5i/2 cent per kilo, Het Rode Kruis afdeling Castricum- Limmen-Uitgeest heeft Donderdagavond een aanvang gemaakt met een speciale cursus voor gevorderde colonneleden. Van de zijde der colonneleden bestaat er voor deze cursus grote belangstelling, wat wel bleek uit de grote opkomst. Er waren circa 25 personen in het oude veilinggebouw aan de Dorpsstraat bijeen, die met grote aan dacht de uiteenzettingen van de pelotons commandant R.K.K., arts H. Wieringa, hebben gevolgd. Op deze eerste bijeen komst behandelde de docent peesverwon ding en volgende week worden de bloeds omloop en het zenuwstelsel besproken. en W. het feit dat ten aanzien van de ver pleging van krankzinnigen een bedrag van f 10.000 meer moet worden geraamd dan in 1953; hiervoor is een raming ge daan van f 45000. Voor verbetering van wegen is een reservepost van f 61000 opge nomen. B. en W. spreken voorts de hoop uit dat in het komende begrotingsjaar het plan om tot een eigen zuiveringsinstallatie te komen in behandeling kan worden ge nomen. De kapitaalsdienst geeft een voordelig saldo aan van f 96.104,56. B. en W. spre ken in deze begroting tenslotte hun vreug de uit over het feit dat de financiële po sitie van Heemskerk gezond te noemen is, vooral nu, gezien de ontwikkeling van IJmond, nog belangrijke taken voor deze gemeente zijn weggelegd. Het bestuur van de Castricumse Kleu terschool Vereniging heeft voor Vrijdag 11 December een buitengewone algemene le denvergadering uitgeschreven. Er zullen een tweetal voorstellen tot wijziging en aanvulling van het huishoudelijk regle ment door het bestuur ter tafel worden ge bracht en de belangrijkheid van deze voor stellen zal zeker een groot aantal ouders naar hotel De Rustende Jager doen gaan. Opnieuw een BB-filmavond Men gaat in Castricum thans ernst ma ken met de werving van leden voor de B.B. Op Dinsdag 15 December zal in hotel De Rustende Jager wederom een filmavond worden gehouden, waarbij alle inwoners van de gemeente boven de achttien jaar welkom zijn. Athatha, 3 te Pladju verwacht. Alderamir., pass. 2 Kp. de Gata n. Le Havre. Alwakl, 2 v. Mar del Piata n. Montevideo. Abbekerk, 2 v. Genua te Rotterdam. Albireo, 2 v. Victoria 3 te Ilheos. Alchiba, 3 v. Rio de Janeiro te Santos. Alcyone, 3 v. Eahia te Rio de Janeiro. Amsteldijk, 1 v. New Orleans n. Le Havre. Amstelkroon, 2 v Bahia Blanca n. Europa. Albiasserdijk, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Alderamln, pass. 3 Gibraltar n. Le Havre. Algentb, 2 v. Rio Grande do Sul n. Puerto Alegre. Alhena, 2 v. Rio de Janeiro n. Santos. Aitair, pass. 3 St. Paulsrock n.Recife. Ariadne, 2 v. Amsterdam n. Hamburg. Axeldijk, 2 te Baltimore. Argos, 2 v. G-er.ua 3 te Livorno. Aalsum, 2 325 m. O.ZO. Ceylon. Adinda, pass. Anamba eil n. Pladju. Ampenan, 2 ten Z. Kp. Comorin. Amsteldiep, 2 te Bremen. Banka, 2 v. Soerabaja n. Semarang. Barendrecht, 3 te Lissabon verwacht. Bllliton, 2 v. Manilla n. Los Angeles. Bonaire, 2 v. Paramaribo n. Plymouth. Boskoop, 2 440 m. Z.ZW. Bermuda n. Nederland Breda. 3 te Callao. Barlto, 3 te Tj. Priok. Batoela, 2 te Tegal. Caltex Pernds, 2 150- m. ZW. Ouessant 4 R'dam verwacht. Celebes, 2 v. Pladju n. Soerabaja. Cistula, 2 v. Pladju n. Singapore. Caltex Delft, 2 v. Rotterdam n. Sidon. Congostroom, 3 v. Le Havre te Amsterdam. Caltex Leiden, pass. 2 Burlings n. Sidon. Caltex Nederland, 2 140 m. N.t.O. Vilano. Caltex The Hague, 2 55 m. NW. Kp. Tenez Caltex Utrecht, 2 60 m. NO. Mal ia n. Sidon. Castor, 1 v. Haiti n. Mobile. Ceronia, 2 570 m. W.ZW. Bombay. Cirrus, 2 kruisend op station Doggersbank. Cleodora, 2 560 m. NW. Fort Aleza. Delfland, 2 v. Las Palmas n. Santos. Diemerdijk, 3 te Los Angeles. Drente, 3 v. Port Said n. Djeddah. Delfshaven, 2 180 m. W.t.Z. Lands End. Duivendijk, 2 140 m. W.t.Z. Lands End. Eemland, 1 te Rio de Janeiro. Esso Rotterdam, 2 v. Schiedam n. Aruba. Enggano, 3 te Port Said. Eos. 2 v. Izmir n. Ka'.andia. Esso Den Haag, 4 te Sidon. Erina, 1 -760 m. NO. Martinique. Friesland (SSM), 3 te Rotterdam. Friesland KRL)2 1080 m. W. Flores. Gooiland, 3 te Itajai. Groote Kerk, pass. 2 Ouessant n. Marseille. Gaasterkerk, 2 340 m. NW. Kp. Leeuwin. Ganymedes, 2 rede Carupano. Hector, 2 v. Vigo te Lissabon. De Maasdamarriveerde Donderdagmorgen te Rotterdam met aan boord 500 Neder landse emigranten uit Amerika en Canada, die de feestdagen in familiekring in Nederland zullen doorbrengen. De goede Sint was hen tegemoetgereisd om de passa giers reeds aan boord te verwelkomen. Foto: Sint Nicolaas gaat te Rotterdam van boord. Achter hem loopt de regeringscommissaris voor de emigratie ir. Haveman. I11 liet tegenwoordige centrum van de gemeente Castricum staat de aloude Sint Pancratiuskerk, die momenteel in haar ge heel wordt gerestaureerd. Door het Rijks bureau voor Oudheidkundig Bodemonder zoek zijn opgravingen verricht in het koor, die hebben uitgewezen, dat er een koor moet zijn geweest, iets kleiner dan liet tegenwoordige. Deze gevolgtrekking maakt men op uit de fundamenten die men heeft gevonden en die ongeveer 7meter lang zün en eenzelfde aantal meters van elkaar staan. Deze fundamenten zijn dicht binnen de muren van het tegenwoordige koor ge legen. Van de achterkant van het vroegere koor heeft men niets terug kunnen vinden, maar de oudheidkundigen veronderstellen, dat er een halfronde absis aan vast is gebouwd. De opzichter van Monumentenzorg, de heer Reeser, die het onderzoek leidde, houdt het op verschillende gronden voor zeker, dat er iets van een klooster of broederhuis aan de Sint Pancratiuskerk verbonden is ge weest. In Januari 1954 zullen er bodemonder zoekers naar Castricum komen om een zeer nauwkeurig onderzoek in te stellen naai de achterzijde van het oude koor. De kleur van het zand zal onder meer uitsluitsel moeten geven. Op Dinsdag 15 December zal in hötel Friesland te Limmen een contactavond plaats vinden voor de colonneleden van het Rode Kruis, afdeling Castricum-Lim- men-Uitgeest. Daar deze bijeenkomst het karakter heeft van een Sint Nicolaasavond is elk colonnelid verplicht een surprise mede te nemen. De avond wordt geheel door en voor de colonneleden georgani seerd en bekostigd, zodat dit niet ten laste van het Rode Kruis komt. Cabaretavond voor gepensionneerden De afdeling Castricum van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden biedt haar leden op Dinsdag 8 December een cabaretavond aan. Deze feestelijke bij eenkomst wordt in hötel Borst gehouden en begint om 20 uur. m „hex draagt dc kroon 0001 Oeeld en toon VRIJDAG t/m MAANDAG DE KUS DES DOODS met Victor Mature en Richard Widmark. 18; WOENSDAG en DONDERDAG ER GROEIT EEN BOOM j IN BROOKLYN. Naar het bekende boek. 14 Helder, 3 v. Port au Prince te Santiago de Cuba. Helena, 3 te Rotterdam. Heiicon, 3 v. La Guaira n. Punta Cardon. Hoogkerk, 2 te Rotterdam. Hydra, 3 v. Curacao te Oranjestad. Halhor, 3 v. Rotterdam te Amsterdam. Hersilia, 2 600 m. ZW. Flores. Hilversum, 2 100 m. O. Port Soedam n. Mena el Ahmadi. Ilos, 2 v. Napels te Rotterdam. Ittersum, pass. 2 Scilly's n. Hamburg. Ivoorkust, 2 100 m. NO. Teneriffe. Johanna, W. Vinke, 3 te Kaapstad. Joh v. Oldentaarnevelt, pass. 3 Malta n. A'dam Jupiter, 2 dwars Bizerta n. Gibraltar. Karimun, 2 v. Amsterdam n. Hamburg. Kieldrecht, pass. 2 Sabang n. Singapore. Kota Agoeng, 2 v. Marseille n. Rotterdam. Kertosono, 4 te Ilo llo. Leuvekerk, 3 v. Hamburg te Rotterdam verw. Luna, 3 v. Amsterdam te Rotterdam. Lindekerk, 3 v. Bushir n. Bahrein. Lucita, 2 v. Heysham ti. Liverpool. Macuba, pass. 2 Malta n. Singapore. Marisa. pass. 2 Aden n. Suez. Marpessa, pass. 2 ten N. Natuna eil. Mentor, 2 te Rotterdam. Maasdam, 3 v. New York te Rotterdam. Maasland, 2 v. Montevideo te Santos. Maas, pass. 2 Kp Malea n. Tunis. Malvina, 2 410 m. W.ZW. Teneriffe. Meliskerk, 2 470 m. O. Ceylon. Mei wede, 2 70 m. O. Flores. Mi tra,, 235 m. ZW. Port Soedan. Murena. 2 300 m. O.NO. Gibraltar. Nigerstioom, te Lagos. Notos, 2 v. Volos n. Thessaloniki. Oberon, 2 v. San Juan te Amsterdam. Oranje, 2 230 m. O.t.Z. Guardaful. Ondina, pass, ten W. eil. Palawan. Pendrecht, 3 te Rastanura. Polydorus, 3 te Tj. Priok. Polyphemus, pass. 2 Guardaful n. Belawan. Prins Fred. W., pass. 3 Finlsterre n. Valencia. Prins Willem v. Oranje. 2 te Montreal. Poseidon, 2 v. Port au Prince n-. Baltimore. Peperkust, 3 te Amsterdam. Pris Fred. Hendrik, pass. 1 Anti Cisti eil. Prins Maurits, 2 560 m. O. Kp. Race. R. en W. Vinke 3 te Kaapstad. Roebiah, pass. 2 Finisterre n. Le Havre. Rotti, 2 v. Barcelona n. Amsterdam. Rijnkerk, 2 v Genua te Marseille. Raki, 2 170 m. O. Guardaful. Ridderkerk. 2 1380 m. NW. Kaapstad. Stad Arnhem, pass. 2 Finisterre n. Khorramshar Straat Makassar. 2 v. .Lorenzo Marquez naar Durban. Salatiga, 3 te Los Angeles. Sailand, pas. 2 Fernando Noronha n. Las Palmas Slamat, 2 v. Houston n. New Orleans. Stad Alkmaar, 2 v. Emden n. Narvik. Straat Bali, 2 v. R'dam n. Noordzee (proeftocht) Sloterdijk, 2 v. Hamburg te Bremen. Stad Dordrecht, vertr. v. R'dam n. Cagliari. Stad Schiedam, 2 v. Rotterdam n. Savona. Schledijk, dwars Kp. Corbelm. Siaoe, 2 v. Tj. Priok n. Berau. Sibigo, 1 v. Port Swettenham n. Fremantle. Sinabang, 2 v. Semarang n. Tj. Priok. Stad Leiden, 2 110 m. O.NO. Bonaire. Stad Maastricht, 2 50 m. N.NO. Finisterre. Stad Viaardingen, 2 125 m. ZW. Skomvaer. Stanvac Djirak, 2 Kp. Padaran gepassi Stanvac Pendopo, 2 dwars eil. Linga n. Tj. Uban Sunetta, pass. 2 Kp. Melville n. Sydney. Tabinta, pass. 2 Sabang n. Djibotl. Tarakan, 3 te Galveston. Telamon, 3 te Willemstad. Ti ba. 3 te Rotterdam verwacht. Tomini, pass. 2 Sabang n. Singapore. Tjimenteng, 2 v. Singapore n. Port Swettenham Tjisadane, 2 110 m. NW. eil. Roepat. Utrecht, 2 v. Hamburg n. Rotterdam. Van Linsehoten. 2 te Amsterdam. Van Spilbergen, 2 te Pointe Noire. Waterman, 2 50 m. NO. Ouessant n. lLas Palmas Willem Ruys, 3 v. Port Said te Napels. Willemstad, 3 v. Madeira n. La Guaira. Wieldrecht, 3 v. Banias te Napels. Waiwerang, 3 v. Bali te Tj. Priok. Zeeland (KRL). 2 te Colombo verm. 5 v. Colom bo n. Belawan. Zeeland (SSM), 2 ten Zuiden S2 n. Newcastle. KLEINE VAART Albergen. pass. 2 Vlissingen n. Bayonne. Aldebaran, pass. 2 Vlissingen n. Gent. Anna b, 2 v. Bordeaux n. Bayonne. Audacia, 2 te Honfleur. Arnoudspolder, verm. 3 v. R'dam n. Antw. Bianca, pass. 3 Vlissingen n. Gothenburg. Bab-T, 2 van Zaandam naar Rotterdam. Beekbergen. 2 v. Antwerpen n. Ellesmereport. Bornrif, 2 v. Londen n. Rouaan. Betty Anne, 2 v. Londen n. Setubal. Bill, 3 v. Cardiff n. Rotterdam. Bree Helle, 2 v. Rotterdam te Londen. Cornelia b I 2 v. Piraeus n. Patras. Gerrie 5 v. Ellesmereport te Cardiff verw. Casablanca, 2 te Nantes. Claes Compaen, 2 v. Santander te Requejada. Caland, 2 v. Great Yarmouth n. Seabenlckol. Casana, 2 v. Malrriö te Kopenhagen. Cornelia II. 2 v. Sligo 11. Malta. Douro, 2 te Gothenburg n. Aarhus. Da Capo, 3 v. Londen te Amsterdam. Diligentia. pass. 3 Kiel naar Londen. Davina Goekoop, 3 te Bremen. Deo Duce, 2 v. Malniö te Kopenhagen. Depa, 2 v. Port Talbot n. Oostende. Erebus, vertr. 3 v. Rotterdam n. Antw. Elisa, 2 v. Marseille n. Casablanca. Eliewoutsdijk, 3 v. Milfordhavcn n. Amsterdam. Ferocia, 3 Avonmouth. Fiducja, 3 v. Grimsby teRotterdam verw. Follonica, 1 v. Kiel te Rostock. Friblo, 2 v. West Hartlepool teHull. Goote, verm. 2 v. Brest, te Dakar. Goote, 2 te Kaolak. Haskerland, verm. 3 v. Kingslynn n. R'dam. Harold, 2 v. Vestmanneyjer «1. Weaste. Harteiverm. 3 v. Rouaan n. Belfast. Heemskerk, 2 v. Fowey n. Genckstad. Ilias, 2 van Haifa n. Izmidr. Jaga, pass. 2 Vlissingen n. Kopenhagen. Jo, 2 v. Boston te Harlingen. Jan Herman, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Jones I, pass. 2 Vlissingen n. Londen. Jutland, pass. 3 Kiel n. Skuru. Joost 1 van Stugsund naar Zaandam. Koningshaven, pass. 2 Kp. St. Vincent naar Casablanca. Keyser, 2 v. Rafso n. Cardiff. Kortenaer, 2 v. Grimby n. Newcastle. Maasym, pass. 2 Vlissingen 3 te Antw. Marne, 2 v. Aberleen n. Rotterdam. Merwehaven, 2 v. Casablanca n. Safi. Markab. pass. 2 San Miguel. Maal tje, 2 v. Londen te Wismar. My Mere 2 te Rostock. May Star, 5-6 te Portsmouth verwacht. Myfem, 4 v. Gothenburg te Rouaan verw. Mypuck, 3 v. Falmouth te Southampton verw. Marcella, vertr. 3 v. Brake n. Hertoness. Matthew, 3 v. Dover te Thameshaven verw. Nettie. 2 v. Kalmar te Norrkoping. Noorderlicht, vertr. 3 v. Ornskoldsvik n. Waasa Nottingham, 2 v. Kingslynn n. Tyne. Noord, 3 v. Gothenburg 11. Frederikstad. Noorderhaven, 2 v. Stockton n. Hull. Nijenburg, pass. 3 Vlissingen n. Rotterdam. Nero, 2 te Hamburg n. Amsterdam. Oleum, 2 te Southampton. Peter, 2 v. Huddksvall n. Zaandam. Peter Swenden, 1 v. Dublin 11. Newport Mon. Poortvliet, 3 v. Le Havre te Goole verw. Ponza, 2 te Ostrand van Amsterdam. Prima, pass. 3 Vlissingen n. Tonnaycharente. Rex, pass. 3 Vlissingen n. Londen. Rika, 3 v. Londen te Antwerpen. Rijnhaven, 2 te Gandia. Ruby, 3 v. Londen n. Wets Hartlepool. Sian, 2 v. Markenesse n. Aarhus. Spes, 3 v. Nyborg te Ipswich verwacht. Swift. 2 te Gothenburg. Timor. 2 v. Londen n. Granville. Toos, 2 v. Par n. Gent. Trompenburgh. 2 te Stockholm. Trito. 3 v. Belfast te Drogheda. Tromp. 2 v. Gent te Malniö. Taormina. 2 v. Plymouth 11. Rotterdam. Ton. 4 v. Swansea te R'dam verwacht. Vindicat Atque Polit, 2 v. Amble n. R'dam. Urmajo, 2 v. Blyth n. Kiel. Vivo, pass. 3 Vlissingen n. Newcastle. Union, pass. 2 Vlissingen n. Dublin. Vrouwepolder, 3 v. Rotterdam te Oporto. Westpolder, vertr. 3 v. Rotterdam n. Dublin. Westerschelde, 2 v. Boston n. IJmuiden. Wilpo, 2 Kiel gepass. naar Ostrand. Westerdok. 3 te Amsterdam. Zwerver, 2 v. Goole te Gveek. SLEEPVAAKT Gele Zee, 2 110 m. ZW. Ras Fartak met zuiger en 2 bakken. Oceaan, 2 280 m. W.NW. Minikoy. Oostzee, pass 2 Tuscarrock n. Rotterdam met tank ms. Poolzee. pass. 2 v. Lissabon n. Datford. Rode Zee, pas. 2 Tuscarrock n. Rotteidam met tank ms. Zwarte Zee. pass. 2 Startpoint n. Gothenburg met „Kattegatt".

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3