Minister Staf weet niet zeker of zijn plan uitvoerbaar is LCREEM Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Verkeersonveiligheid heeft Tweede Kamer verontrust Een Eeuw Geleden Verrassend slot van defensiedebat Hij vertrouwt op voortzetting der Amerikaanse materiële hulp Het geschenk waar de Sint zijn mijter voor afneemt Verbeteringen van wegennet en meer spoorwegviaducten bepleit Anti „smog"-campagne Hoe is het ontstaand Nieuwe uitgaven 3 Geen postbestelling op Tweede Kerstdag Concertgebouw-Orkest nu naar Parijs Belgische mijnen eisten hoge tol aan doden IN Z'N HUM ZIJN Meisjesboeken Kinderboeken Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 3 December 1853 VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Staf is Donderdag geducht onder vuur genomen. Zijn antwoord op de in eerste aanleg gemaakte opmerkingen bleek de Kamer geenszins te hebben over tuigd. In tweede aanleg lieten de heren Vermeer (P.v.d.A.) en Kens (K.V.P.) duidelijk uitkomen, zich niet aan de door de minister van Oorlog en van Marine geschetste plannen gebonden te willen achten. Zij verlangden in een nieuwe Defensie nota over 'n aantal vragen, mede, wat de financiële kant van de zaak betreft, uitsluitsel te ontvangen dat huns inziens thans niet was verschaft. Mr. R o o s j e n (A.R.) behoorde mede tot de verontrusten, evenals de heer Korthals (V.V.D.) die de minister de raad gaf nu maar terug te gaan naar xiet Kabinet, dit uit te leggen wat er in de Kamer gezegd is en dan later het probleem in de nota opnieuw aan de orde te stellen. Vreemde ontknoping Tussen twee uur en kwart over twee 's nachts kwam eindelijk de zeer vreemde ontknoping van het debat. Toen toch bleek pas duidelijk dat de Kamer, met inbegrip van de zoeven genoemde aanvallers, en de minister in belangrijke mate langs elkaar heen hadden gepraat. Minister Staf verklaarde thans duide lijker dan ooit en daarmee bestond ten minste op dat punt geen onzekerheid meer dat de NAVO ons om plannen heeft ge vraagd. dat in het advies van Shape stond: Jullie moeten vijf divisies geven. Nooit, zo voegde hij er aan toe, is dooi de NAVO gevraagd, de luchtmacht uit te breiden, maar wel om dit te doen met de legermacht. De minister zei verder: ,,Als je het arme neefje bent, dat bij de rijke oom aanklopt (hier bedoelde hij waarschijnlijk aanklop pen met een verzoek om materiaal) dan moet toch niet zo over de Amerikanen ge sproken worden als hier in de Kamer is gedaan. Indien wij tot de gewenste grens van onze deelneming en van onze bijdrage aan de internationale defensie, dus in bondgenootschappelijk verband overgaan, dan komt er een belangrijke bijdrage van Amerika. Tot zover was het nog duidelijk. Maar toen'ontstond er weer verwarring, doordat de minister er aan toevoegde: ..Wij kunnen niet afwachten, want dan krijgen we wel licht het materiaal niet." Hierna werd de Kamer onrustig. Er kwamen interrupties van de heren Fens (KVP), Vermeer (P. v. d. A.) en Korthals (VVD). Zij wilden namelijk uitdrukkelijk vastgelegd heb ben dat de Kamer zich op niets had vastgelegd. Daarop riep de minister uit: „Als ik in Parijs in NAVO-verband moet gaan onderhandelen, moet ik toch in staat zijn met aanwijzingen te komen over een vijf divisie-plan. Dan moet de Kamer niet bij voorbaat zeg gen, dat zij dat niet wilde!" Dit deed de Kamer echter ook weer%niet; zij gaf alleen bij monde van de interrum perende sprekers te kennen, dat zij niet geacht wilde worden zomaar bij voorbaat toestemming tot dat plan te hebben ver leend. Op een gegeven ogenblik liet minister Staf zich ontvallen, dat hij zelf ook nog niet met zekerheid kon zeggen of het plan wel uitvoerbaar zou zijn. Hierop leek het alsof de heer Fens de minister wilde omhelzen! Geestdriftig riep deze afgevaardigde uit: „Maar datzelfde hebben wij de hele tijd al beweerd!" Kort en goed: de Kamer wenste uitein delijk haar vrijheid te behouden. Aan de andere kant loonde minister Staf wel heel duidelijk aan waarvoor mis schien van parlementaire zijde wat te wei nig begrip aan de dag was gelegd dat hij in een onderhandelingspositie verkeert en men daarmee rekening dient te houden en hem dus ook vertrouwen in dit opzicht moet schenken. De minister deed nog de toezegging, be reid te zijn, indien zich tussen nu en de verschijning van de door hem aangekon digde nota belangrijke veranderingen zou den voordoen, naar de vaste begrotings commissie te zullen gaan. Hij maakte ech ter meteen het voorbehoud, dat de defensiecommissie hem dan maar een wenk moest geven. Men kreeg de indruk dat er tussen de defensiecommissie, de minister en de vaste begrotingscommissie de laatste tijd iels ge haperd moet hebben. Het eind van het lied was dat de Kamer zonder hoofdelijke stemming, met aanteke ning van het tegen der Communisten, de begroting aannam en dat toen van alle kanten de heren Vermeer en Fens voor op de minister gelukgewenst werd. In zijn antwoord in eerste instantie had de minister betoogd, dat de Amerikaanse deskundigen de grote betekenis van onze territoriale verdediging niet ontkennen. Hij legde er de nadruk op dat het nood zakelijk is ook deze kant van het defensie- vraagstuk in internationaal verband te zien. Terloops merkte hij op, dat er geen enkele afspraak is gemaakt over de inte- VRIJDAG 4 DECEMBER City: „De halfbloed", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Tarzan in gevaar", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: Deze week gesloten. Roxy: „De verdedigers van de Duivelsrots", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rasho- mon", 13 jaar 7 en 9.15 uur. Palace: „Be taalde liefde", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Abbott en Costello ontmoeten Cap tain Kidd", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 5 DECEMBER City: „De halfbloed", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Deze week gesloten. Roxy: „De verdedigers van de Duivelsrots", 14 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ras- homon", 18 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Betaalde liefde" 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 1.45, 4.15 en 6.45 uur. Lido: „Abbott en Costello ontmoeten Captain Kidd", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. gratie van Nederlandse met Britse troepen. Wat de plannen omtrent onze krijgsmacht betreft, wij moeten zelf weten wat wij willen gaan doen, zo zei de minister. Onze bondgenoten houden zich daarmee even eens bezig. De opgaven voor 1953 en '54 moeten worden opgevat als afspraken, de rest slecht als aanwijzingen. Het door hem in de Memorie van Ant woord geschetste plan, achtte de minister verantwoord op grond van internationale toezeggingen. Op dit ogenblik zijn er wei nig détails van te geven. Maar in April hoopte de minister een nota te kunnen overleggen, nadat een en ander in de Navo- organen zal zijn bekeken. Het tegenwoordige legercorps van drie divisies en de twee divisies, die er nog bijkomen, zullen over de jaren 1955 tot en met 1957 een uitgaaf van 5 mil liard vergen, namelijk 1350 miilioen gedurende elk begrotingsjaar. Dan moet er nog „overloop" en een som van 350 miilioen in de rekening wor den opgenomen. Minister Staf had die 5 milliard wel aan de lage kant gevonden, maar verschil lende van zijn ambtgenoten hadden hem gezegd, dat dit sociaal- financieel en mone tair verantwoord zou zijn. Drie divisies zijn, zowel in verhouding tot wat de bondge noten doen. als met het oog op hetgeen er voor de internationale defensie nodig is, te weinig. Tegenover hetgeen wij zelf betalen, staat een veel grotere bijdrage van Ame rika. De minister achtte de waarschijnlijk heid zeer groot, dat de hulp van die zijde zal blijven doorgaan. Uit het verdere betoog van de minister zij vermeld, dat hij de huidige verlofrege ling voor militairen wil handhaven. Met Kerstmis gaat de ene helft en met de jaar wisseling de andere helft met verlof. ADVERTENTIE „Het „incident van Breda' Bij de feesten der Koninklijke Militaire Academie in Breda is niet gebleken, zo zei de minister, dat beroepsoffi cieren te weinig respect voor de minister-president aan de dag zouden hebben gelegd. Het ware dus onjuist geweest door de chef van de Generale Staf of op andere wijze een vertoog tot het oficierencorps te richten over iets waaraan niemand zich had schul dig gemaakt. De discussie over de positie van het Humanistisch Verbond is weer voortgezet. Dr. Stokman heeft het Rooms- Katholieke standpunt uiteengezet en hoe wel hij in grote lijnen wat de practische consequentie betreft instemde met de heer Bruins Slot, kreeg hij het met de A.R.- afgevaardigde over de theologische argu mentatie aan de stok. De heer Scheps (P. v. d. A.) gaf zijn reformatorisch getuigenis dit accent: in de spanning, welke in Christelijk Nederland historisch is gegroeid, is het de taak van Protestant en Katholiek, niet te volharden in de afwijzing zonder meer van het humanisme, maar, erkennend het recht van een afwijkend standpunt, met de getuigenis ener Christelijke overtuiging te staan te midden van hen, die deze overtuiging heb ben afgeschreven. Minister Staf heeft zich in deze discussie niet gemengd, maar toegezegd, te zullen nagaan, in hoeverre voor de confessionele vormingscentra de leger- en luchtmacht orders kunnen worden gewijzigd. Dr. Stokman kreeg de verzekering, dat ten hoogste vijf humanistische tehuizen zullen worden gesubsidieerd. Over kwijtschelding van voorschotten aan KNIL-militairen zal de minister nog eens met zijn desbetreffende ambtgenoot spreken. Het vinden van een bevredigende oplossing voor de mobilisatie-slachtoffers 19141913 blijkt niet mogelijk te zijn. De minister deelde voorts nog mede, dat onderhouden van vakbekwaamheid niet in de diensturen kan geschieden en dat het beslist niet de bedoeling is bepaalde dag- oi weekbladen uit te sluiten van toezending aan de militairen in Nieuw Guinea. Staatssecretaris K r a n e n b u r g deelde nog mede, dat wij volgend jaar radar- apparatuur en vliegtuigen van onze bond genoten zullen lenen, om bepaaide gapin gen aan te vullen. Vandaag is ce Kamer met de behanae- j ling van de Gasnota begonnen. De behan deling van de Televisienota zal waarschijn lijk worden uitgesteld tot Februari. Voor het Kei-streces ziet de Kamer er geen kans meer toe. Er zal een afzonderlijk debat worden gehouden over de Nationale Feest dag. 's Werelds meest verkochte hairdressing County Perfumery C.o. Ltd., Stanmore, England. Imp. jacq. Mot Jr., Amsterdam In het thans verschenen Voorlopig Ver- 1 Over het algemeen kon men zich wel slag van de commissie van rapporteurs uit verenigen met de hoofdgedachten van 's de Tweede Kamer over de begroting van i ministers nota over de opheffing van on- Verkeer en Waterstaat heeft men van alle I rendabele lijnen. Met name had het de zijden opnieuw de aandacht gevestigd op 1 instemming van zeer vele leden, dat naar het dringende probleem der verkeersveilig- I de mening van de minister een dienst niet licid, dat in alle landen steeds belangrijker 1 gestaakt mag worden, indien er geen ver wordt met de toeneming van het verkeer en waarvoor men nog nergens een afdoen de oplossing gevonden heeft. Van verschil lende zijden werd er op gewezen, dat liet wegennet in ons land uit het oogpunt van de verkeersveiligheid nog vele gebreken vertoont, waaraan met verhoudingsgewijs geringe bedragen verbeteringen kunnen worden aangebracht, die, naar de ervaring leert, tot onmiddellijk aanwijsbare vermin dering van het aantal verkeersongevallen kunnen leiden. Veelal ontbreken echter de fondsen om de verbeteringen snel aan te brengen. Een groot en toenemend percentage van de ongelukken op de weg, zo werd verder opgemerkt, wordt veroorzaakt door de bromfietsers. De problemen, welke een ge volg zijn van de toeneming van het verkeer met deze vervoermiddelen, zijn nog lang niet opgelost. Noch de oplossing, waarbij de bromfietsen worden verwezen naar de autoweg, noch die, waarbij zij gedwongen worden gebruik te maken van het rijwiel pad, is bevredigend. Zowel bromfietsers als wielrijders klagen ernstig over de hin der, die zij op de rijwielpaden van elkaar ondervinden. Zou het niet beter zijn, zo vroegen verscheidene leden, de zwaardere en snellere bromfietsen van het rijwielpad naar de rijbaan te verwijzen? N.S.-busconcessie „lichtvaardig" De beschikking van de Commissie Ver gunningen Personenvervoer, waarbij aan de Nederlandsche Spoorwegen vergunning •werd verleend lot het exploiteren van een cutobusdienst van Den Haag naar Amster dam. gaf aanleiding tot tal van opmer kingen. Het kioam verscheidene leden voor, dat de vergunning ivel zeer lichtvaardig ver leend is. indien men in aanmerking neemt dat de verlening geschiedde op grond van overbelasting van hetrailvervoer. terwijl het jaarverslag over 1952 van de Neder landsche Spoorwegen sedert 1947 een ge stadige en belangrijke vermindering van het aantal reizigers signaleert. Er werd ook op gewezen, dat de nieuwe N. S.-buslijn Den Haag-Amsterdam de ge meente Wassenaar doorsnijdt en dat hef gemeentebestuur verzocht heeft deze dienst, in de gemeente doen stoppen. Men vroeg of daaromtrent: reeds een beslissing is ge nomen. Vele leden betuigden hun instemming met de maatregelen, welke ten aanzien van het verkeer per autobus naar het bui tenland genomen zijn. Zij vroegen zich evenwel af, of de toepassing hiervan, zo als deze in het afgelopen reisseizoen dooi de Rijksverkeersinspectie is geschied, wel geheel juist kan worden genoemd, nu ge bleken is, dat vervoeren, welke tot dus verre door Nederlandse ondernemers ver richt werden en welke nu op grond van de nieuwe bepalingen werden geweigerd, door buitenlandse ondernemingen van de grens af werden uitgevoerd op dezelfde wijze als tot nu toe door de Nederlandse ondernemers werd gedaan. voersonderneming is, die het vervoer kan overnemen. Van verschillende zijden werd er op aangedrongen zo spoedig mogelijk de be langrijkste overwegen te vervangen door kruisingen op verschillend niveau. Verscheidene leden hadden veel waar dering voor de overtuiging en standvastig heid, waarmee de minister zich verzet tegen de Duitse inbreuken op de vrijheid van de internationale vaart op de Rijn, vastgelegd in de Acte van Mannheim, als mede tegen de met alle begrippen van in tegratie en van internationale samenwer king in strijd zijnde Duitse benadelingen van de Nederlandse zeehavens en tegen de verdere benadeling van Nederlandse deel neming aan het internationale vervoer. P.T.T.-personeel vraagt: Het landelijk bestuur van een der vak organisaties voor PTT-personeel „Ons Be lang". heeft aan de directeur-generaal der PTT verzocht de uitvoering van de aange kondigde bestelling op Tweede Kerstdag niet te doen doorgaan op grond vam de traditie op deze algemeen erkende Christe lijke feestdag'. TONEEL EN DANS Zondag 6 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De Toneelverenging geeft een volks voorstelling van „Circus Knie" van Carl Zuckmayer met Aaf Bouber, Annie de Lange, Johan Elsensohn. Hans van Meer- ten. de regisseur Hans Tiemeyer en vele anderen. Maandag 7 December. Stadsschouwburg. 20 uur: Het Franse blijspel „Ik heb je lief, Valerie" van Marcel Achard wordt opge voerd door het Rotterdams Toneel onder regie van de zelf medespelende Ko van Dijk. Verder: Georgette Reyewski Fiolet Keiling. Andrea Domburg, Johan Fiolet en Max Croiset. Dinsdag 8 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Optreden van het Spaanse danspaar Susana Audeoud en José Udeata met mede werken van de guitaristen Paco Hermandez en Armin Janssen. Grotendeels nieuw programma. MUZIEK Dinsdag 8 December, Minerva Theater. 19.45 uur: Bijzonder concert door het Noord- hollands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Toon Verhey. met medewerking van Theo Olof. viool. Programma: ouver ture Cyrano de Bergerac van Wagenaar, Vioolconcert van Mendelssohn en Onvol tooide Svmphonic van Schubert. Vrijdag 11 December. Grote Markt, 11.20 uur: Wekelijkse bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters. Vrijdag 1.1 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Concert voor Geloof en Wetenschap door het Nederlands Kamerorkest onder leiding van Albert de Klerk, met mede werking van Jo Vincent, sopraan, die „Salve Regina" van Pergolesi en de can tate „De Lente" van Carl Ph. Em. Bach ten gehore brengt. DIVERSEN Zondag 6 December. Lido Theater. 11 uur: Bijzondere voorstelling van de film „Blos som Time" met Richard Tauber (over leven en werken van Franz Schubert). Zoudair 6 December. Concertgebouw, 13 uur: St. Nieoiaasvereniging „Onderling Genoe gen". Filmvoorstelling met onder meer „Circusjongen". Des avonds 18 uur op voering van „De avonturen van Daantje Lollig'. Maandag 7 December. Concertgebouw. 10 en 14 uur: Onderwijzers St. Nicolaasfeest. Op voering van „De Wondersteen" van Jac. Hazelaar onder regie van Henk Bakker en vertoning van de film „De rit op de loco motief". Maandag 7 December, Concertgebouw, 19 uur: Kindertonoelstuk „Vrouwe Fortuna" (met zang en dans) van Fred. Bercns mot muziek van J. Elion onder regie van Henk Bakker (Onderwijzers St. Nicolaasfeest Herhalingen op 8, 9 en 10 December, steeds van 1922 uur. Woensdag 9 December, Stadsschouwburg, 8 Donderdagavond laat is het Concertge bouw-Orkest van zijn korte tournée door Zwitserland teruggekeerd. De reis wordt als een succes beschouwd en heeft aanlei ding gegeven tot een nieuwe uitnodiging voor vijf concerten in Ztirich. Bazel en Bern, waaraan naar alle waarschijnlijkheid in Maart 1955 na de tournée door de Ver enigde Staten gevolg zal worden gegeven. De toeloop naar de concerten was zo groot, dat velen met staanplaatsen genoegen moesten nemen. Zaterdag vertrekt het orkest naar Parijs, waar het in het Théatre des Champs Elysées op Zondag en Maandag onder Van Beinum concerten- geeft, die ook per radio zullen worden uitgezonden. Op het pro gramma staan werken van Bach, Strawins- ky, Beethoven, Haydn, Flothuis, Tjsaikofski en Brahms. uur: Als gast van de Letterlievende ver eniging „J. J. Cremer" speelt „Litteris Sacrum" uit Leiden het door Adolphe Engers vertaalde spel „De blauwe ogen van de keizer" van Franz Molnar. Regie van B. Hageman. Woensdag 9 December, Frans Halsmuseum, 20 uur: Volksuniversiteit. Dr. R. Miedema. directeur van het Instituut voor religieuze en kerkelijke kunst, houdt een lezing met lichtbeelden over „De hand als spiegel van de ziel". Donderdag 10 December, Rembrandt Theater 21.15 uur: „The Rocking Horse Winner' (naar een kort verhaal van D. EI. Law rence) door Anthony Pelissier voor de Haarlemse Kunstgemeenschap. Als voor film: „Van Renvir tot Picasso" door Paul Halsaerts. Donderdag 10 December, Zuiderkapel, 20 uur: De Amerikaanse Reverend Cornelius Vanderbreggen spreekt over „Donker Europa" met vertoning van kleurenfoto's uit Zwitserland. Italië. Spanje. Oostenrijk Duitsland. België en Nederland. Donderdag 10 December, Stadsschouwburg '20 uur: De Arbeiders Toneelvereniging „Herman Heijermans" vertoont „De grote vijand" van Otto Zeegers onder regie van C. L. Veerhoff. Donderdag 10 December. Brinkmann, 20 uur: Voor cfe afdeling Haarlem van de Konink lijke Nederlandse Natuurhistorische Ver eniging vertoont de heer P. W. Brandei- zijn film „Het Amsterdamse bos". TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum: Etsen van Rembrandt uit eigen bezit. Verder tekeningen van Rafaël Michelangelo. Lorrain en Watteau. Ge opend op werkdagen van 1115 (behalve Maandag) en de eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Frans Halsmuseum. Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en perma nente expositie van nieuwe aanwinsten Dagelijks geopend van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar. Wagenweg: „Le musée chez soi", kleurenreproducties naar oude en moderne meesters. Geopend op werkdagen van 1017 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur, op Zondagen alleen van 1417 uur. Verveeld gaapt Wisjinski tijdens een zitting van de V.N., wanneer de afgevaardigde van de V.S., Henry Cabot Lodge (rechts) zijn ernstige bezorgdheid uitspreekt omtrent het lot van 38'000 soldaten van de V.N. die door de Communisten zouden zijn gemarteld en vermoord. (Van onze correspondent in Londen) Engeland gaat een internationale cam pagne beginnen tegen „smog",het gevaar lijke mengsel van rook en mist, dat vorig jaar zo'n luguber onheil heeft aangesticht Een regerings-commissie heeft een aantal voorlopige aanbevelingen gedaan om „smog" te voorkomen. De weerkundige dienst zal 24 uur van tevoren door de radio en op andere wijze een mist-waarschuwing dienen te geven. Deze aanbeveling is reeds door de rege ring overgenomen. Iedereen moet zorgen cokes of andere roetloze brandstof in huis te hebben. Zodra de waarschuwing ge geven wordt, zal er niets anders in het open vuur mogen dan dit. Afval mag niet worden verbrand. Auto's moeten buiten de mist-zóne gehouden worden. Tocht moet worden tegengegaan om de „smog" buiten de deur te houden. Bejaarden en personen met hart- of longziekten wordt aanbevolen thuis te blijven en te rusten. Degenen, die toch uit moeten, dienen een masker te dragen of neus en mond met een doek te bedekken. In 1952 kwamen in de Belgische mijnen 175 arbeiders om het leven, in 1953 meer dan 200. Meer dan 50 procent der mijnwerkers in België bestaat uit Italianen. Van dezen Heter er tot nu toe niet minder dan 314 het leven bij mijnongevallen. Vooral na de mijngaso'ntploffing te Seraing (Ougrée- Marihaye) van dit jaar, waarbij 2G doden en 14 zwaargewonden te betreuren waren is grote beroering ontstaan onder de mijn werkers in Wallonië, die er de mijndirec- ties van beschuldigen onvoldoende veilig heidsmaatregelen te nemen. Daarop heeft de Belgische regering op 27 October een commissie van onderzoek voorgesteld die thans geformeerd wordt. Van linkse zijde in de Kamer geïnterpel leerd over de ongelukken in de mijnen heeft de minister van Economische Zaken Duvieusart verklaard, dat reeds strenge sancties zijn genomen tegen een mijn ingenieur uit Seraing die nagelaten had, de veiligheidsmaatregelen te controleren. De justitie stelt inmiddels een onderzoek in naar de oorzaak van andere ongevallen De minister zegde voorts toe dat het bou wen van woningen voor buitenlandse mijnwerkers in versneld tempo zal wor den voortgezet en het aantal medische centra voor mijnwerkers zal worden uit gebreid. .Uit het debat bleek nog, dat ook de bui tenlandse mijnwerkers dikwijls de veilig heidsvoorschriften overtreden. Zo kwam het voor dat zij na afdaling in de mijnen nog sigaretten en lucifers bij zich hadden. Men behoeft geen groot geleerde te zijn om te begrijpen, dat hum een afkor ting is van humeur, zoals lab van labo ratorium, prof van professor, soos van sociëteit, gym van gymnasium enz. Het merkwaardige zit in de betekenis van het woord humeur, dat eigenlijk: vocht betekent. Men meende oudtijds, dat de verhouding van vier vochten in ons lichaam ons gestel en karakter bepaal de, namelijk bloed, gal, zwarte gal en phlegma: slijm. Vandaar dat wij thans nog spreken van hard-vochtige, zwart gallige (melancholische), zoetsappige en flegmatische mensen en dat wij iemand slijmerig of droog kunnen noemen. En vergeet u het woord humor niet, de vader van ons woord humeur, dat dus letterlijk vocht betekent, maar dat wordt gebruikt voor een door vochtmenging ontstaande eigenschap, die nog nooit iemand met succes heeft kunnen om schrijven, Ans van Breda: de schrijfster van onder meer „De Roos van Shiraz" laat haar nieuwe boek voor oudere meisjes: Het meisje José grotendeels in Engeland spelen. 1-Iet is een vlot geschreven verhaal, vol spanning. Tot het laatst toe blijft het een onopgelost probleem, of „het meisje José" nu werkelijk José van Dijk is öf een Engels meisje uit een zeer gefortuneerde familie. En als het duidelijk is geworden, dat José niet de rijke Engelse erfgename is, en ze haar oude baantje in Amsterdam weer op neemt, komt de echte Elisabeth Ross zeer onverwacht te voorschijn. De nodige roman tiek ontbreekt niet in dit verhaal. Het boek is uitgegeven bij Kluitman te Alkmaar. Liesbeth schrijft een boek door Riek GoudappelBos, is uitgegeven door Boom- Ruygrok te Haarlem. Het is veel minder aar dig dan vorige meisjesboeken van deze schrijfster en het lijkt waarschijnlijk dat de meisjes tussen 11 en 16. waarvoor het be doeld is. er niet veel aan zullen vinden, al zijn er aardige momenten in en is het ge geven een meisje dat overal moeilijk heden, vooral voor zichzelf, ziet en door de logeerpartij van een hcol oude tante lang zamerhand tot andere gedachten komt wel aantrekkelijk. Bij Kluitman te Alkmaar verscheen een goedkone herdruk van Sfurmfels, indertijd een bekend boek van Marie Boddaert. De uitgever zegt op de omslag, dat deze herdruk het gevolg is van herhaalde en dringende verzoeken van lezeressen, maar al is de inhoud nog boeiend, de stijl en taal zijn wèl volkomen uit de tijd en zullen misschien meer gewaardeerd worden door de moeders van de oudere meisjes waarvoor het bedoeld is. dan voor deze zelf. De illustraties van het echtoaar Midderigh—Bokhorst zijn sierlijk en fijn van kleur, maar ook uit een voorbije periode. Succes. Marjolein van Freddy Hagers, die de laatste jaren al heel wat lotgevallen van Marjolein het licht heeft doen zien. werd uitgegeven door Kluitman. Marjolein heeft eindexamen gedaan en wacht op een baan. Door bemiddeling van haar tante krijgt ze werk als secretaresse van een toneelgezel schap. pas opgericht en met vuur en enthou siasme begonnen. Na een jaar vol gebeur tenissen wordt het gezelschap helaas opge heven en gaat Marjolein althans voor lopig weer naar huis. Waar ze later nog eens belanden zal lezen we vast en zeker nog wel eens in een volgend boek. Goede lectuur voor 12—15-jarigen. Bij Meulenhoff verscheen van Guus Beth- lem een kostelijk bock voor 12—14-jarigen: Het nijlpaard van José. Een meisje dat na een ziekte nog wat moet opknappen voor ze weer het gewone schoolleven aan kan krijgt werk in een dierentuin. Hoe het daar toegaat en wat José er leert en beleeft is aller aardigst beschreven. Eindelijk eens een meisjesboek met een origineel gegeven, uitstekend gewerkt. C. P. Onder de verzameltitel „Kleintjes voor de kleintjes" is bij de N.V. Uitgeverij Lit- tera Scripta Manet en Joppe een aller aardigste serie kinderboekjes verschenen, waarin de Zandvoortse schrijver A. D. Hildebrand een aantal beroemde sprookjes navertelt met de oubollige humor, die men uit zijn radio-hoorspelen voor de jeugd kent. De nieuwe reeks debuteert met acht deeltjes, die met hun fleurige pracht- bandjes en tekstillustraties een welver zorgde indruk maken. De titels zijn De klein Moek (Wilhelm Hauff), Aladdin en de wonderlamp, Ali Baba en de veertig rovers (uit: 1001 Nacht), De gelukkige Hans, De gouden gans (Gebroeders Grimm), De kleine zeemeermin, De Chi nese nachtegaal en De kleren van de keizer (Andersen). De fraaie tekeningen en kleur platen zijn van Wirn van Nieuwenhoven, Jan Lutz en J. F. van der Broecke. „Versjes uit de grabbelton" dichtte Han Hoekstra en Fiep Westendorp lekende er plaatsje bij. Het grappige geheel (uitge geven bij Meulenhoff, Amsterdam) is voor kinderen van velerlei leeftijd genietbaar. De humor van Han Hoekstra, geaccentu eerd door die van Fiep Westendorps pen, tovert de malste situaties in eenvoudige versregels voor ogen, en de grote verdien ste van dit alleraardigste boekje is onge twijfeld dat rijmelaar en tekenares el kander noch in stijl, noch in toon tegen spreken. J- L. HAARLEM. De alhier gevestigde Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft Z. M. den Koning een adres aangeboden omtrent het wezen der veer- en beurt schepen en daarin aangedrongen op eene verbeterde wetgeving ten dezen, ter ver vanging van het Koninklijk Besluit van 1818. De Kamer merkt in haar adres, waar aan vele andere Kamers van Koophandel in den lande haar zegel hebben gehecht, op, dat zij met de instelling der veer- en beurtschepen, op zich zélve, hoogelijk is ingenomen. Maar het is hare overtuiging, dat het voortbestaan en de bloei van deze instelling zeer wel mogelijk is, zonder dat de veerschippers het privilegie genieten, om, met uitsluiting van alle andere vracht vaarders, goederen van de eene naar de andere plaats te varen. Een dergelijk pri vilege. dat den koopman verbiedt om van andere, wellicht meer geschikte en goed- koopere middelen gebruik te maken, is niet in overeenstemming te brengen met het algemeen belang en het stelsel van den vrijen handel en verijdelt het plukken van de heilzame vruchten, welke alge- meéne concurrentie en goedkoop vervoer met zich brengen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5