Velsens cultureel leven in de komende week In 1954 weer een wedstrijd na een succes in dit jaar Problemen m Agenda voor Velsen Raad verheugd over de afwijzing Mavenberichten Q M Sinterklaas- \k Tips Joh. Meijer Zn Velsens mooiste tuinen De duingrond deed niet van harte mee op de honderd velden m Wm. m Wm. m m 9 m WB. m m mk m m BB m Heel IJmond in touw „Maranatha" begon in „Noord" Om het uitzicht op de haven Sinterklaas Tips Joh. Meijer Zn V olkshogeschoolavond in Cultureel Centrum Lente in December Bioscopen Proeven met model van nieuwe „De Hoop" VGZ-tafeltennisclub naar de tweede competitiehelft (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) 8 8 8 8 s üf Él 8 m S B Éll B 8 B e 8 a O a 8 §§j 8 s 8 e Él Él 8 B ÉS ff e Hl Ui gp 8 B 8 Ui is Ui WM 8 8 8 8 a n a 8 §f 1^1 B B iH a 8 IP B Éi 8 B ff 8 8 ff ui mi 8 8 8 8 ÜP 8 s ff Él a a H a B a H 8 ff a ai Él im ÉS! a B B Handbalploegen werken druk programma af THALIA ""N VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 Velsens raad is gisteravond twaalf mi nuten bijeengeweest om nog net voor de achtste December een raadsvoorstel goed te keuren, dat een nieuw plan voor de be bouwing van de omgeving van het Staats- vissershavenbedrijf inhield. De achtste van deze maand moest deze herziening name lijk door de raad behandeld zijn, daar zij anders van hogerhand niet meer geaccep teerd wordt deze kwestie vloeide voort uit een Koninklijk Besluit van 19 Novem ber 1952 waarbij een eerder bebouwings plan van de onderhavige grond na een protest van het Staatsvissershavenbedrijf werd afgekitst. Het wringpunt in de zaak lag bij de hoogte der industriële panden, die het Staatsvissershavenbedrijf ten dienste van de visserij-industrialisatie tussen de Ha venkade en de Dokweg had willen zien verrijzen. Deze vond het gemeente-bestuur te groot, omdat het uitzicht op de haven erdoor belemmerd zou worden en een deel van de recreatiemogelijkheden in IJmui- den er door zou worden aangetast. In eer ste instantie kreeg het Staatsvissershaven bedrijf, dat bij monde van zijn directeur verzet aantekende, evenwel gelijk via een beslissing van de Kroon. Nu lag dus een gewijzigd plan ter tafel, waarin ten dele aan de bezwaren van de directie tegemoet is gekomen door het rechttrekken van de toekomstige recreatie- weg (wij behandelden dit geschil uitvoe rig in ons blad van Zaterdag), maar waar in B. en W. het been stijf hielden ten aan zien van het bedreigde uitzicht. Allemaal mee eens De raad juichte deze houding unaniem toe. De heer Lips (A.R.) stak het college een dubbele pluim on de hoed: ten eerste wegens de uitgebreidheid der toéüchting, die hij wel eens anders had gezien en bovendien uit hoofde van het principe, dat er uit sprak. Overigens herinnerde hij er aan, dat deze aangelegenheid 3Y2 jaar na de eerste besprekingen tussen dé gemeente en de directeur van het Staatsvissershaven bedrijf, nog steeds sleeot. Hoewel de heer Lips zich kon voorstellen, dat er, nu de gemeente een klein stukje van de grond van het Staatsvissershavenbedrijf in zijn plannen heeft betrokken, bezwaren van die kant waren gekomen, vroeg hij zich toch af of deze directeur geen „leeuwen en beren" ziet, waar ze niet zijn. Bovendien betwijfelde de afgevaardigde het, of het hernieuwde plan de bedoelingen van het Koninklijk Besluit voornoemd wel geheel dekt. Uitzicht Persoonlijk gesproken zou hij het mooie uitzicht over de haven van de Havenkade af graag gehandhaafd zien, waar een hoge bebouwing dus een eind aan zou maken. Hij vond het enigermate opmerkelijk, dat de directeur voornoemd bezwaren tegen zulk een standpunt zou ontwikkelen en meende, dat ze niet wel houdbaar zou den zijn. Het zou allemaal anders liggen, als er vanwege het Staatsvissershaven bedrijf al vaste plannen voor de bebouwing der omstreden gronden waren, bebouwing, die dan hoger zou komen dan de gemeente ADVERTENTIE graag zag. Tenslotte vroeg de heer Lips, wat er nu gaat gebeuren als hel Staatsvissers havenbedrijf recht op schadeloosstelling heeft, waar kan het dan aanspraak op maken? Tenslotte is het maar een heel klein stukje. De heer W a 1 t h u i s sprak namens de V.V.D.-fractie eveneens zijn voldoening over hét raadsstuk uit en toonde zich voor al aangenaam getroffen door het hand haven van. een eenmaal invonomen stede bouwkundig standpunt: de heer Nuyens (Kafch.) zcu het eveneens jammer van het Drachtige uitzicht hebben gevonden, als hoogbouw dat zou bederven en hij wilde dat uitzicht zelfs nog bevorderen, door er een uitzichttoren of -heuvel neer te zetten met richtingpiilen en zo. Wethouder Visser Arbeid. Openbare Werken) toonde zich ook al verheugd,-zo veel eenstemmigheid zou de begrotingsbe handeling (die hoogstwaarschijnlijk in het begin van Januari aan de orde komt, red.) best kunnen gebruiken, meende hij glim lachend. De kwestie van de schadeloosstel ling voTgt automatisch op de beslissing van de raad. deelde hij verder mede er is natuurlijk te vechten over de hoogte van e^n eventuele eis in te dienen door het Staatsvissershavenbedrijf om alvast op te merken, dat er volgens B. en W. geen snrake kan zijn van enige schadevergoe ding hoc-dan-ook. En die uitkijktoren van de heer Nuyens zou misschien bij de be grotingsbehandeling wel weer eens opdui ken. Twaalf minuten na de opening sloot burgemeester mr. M. M. Kwint de verga dering. De directeur van het Staatsvissershaven bedrijf, mr. J. R. van Eerde, deelde ons gisteravond mede, zijn standpunt te zullen bepalen nadat het nieuwe plan ter visie heeft gelegen en nadat Gedeputeerden er. de Kroon er hun mening over hebben ge geven. ADVERTENTIE Ook zo'tt onmisbaar en welkom artikel! Ja. werkelijk welkom zijn onze SOKKEN en ANKLETS, verkrijgbaar in uni-, fantasie- en ruit- dessins. O.a. de bekende merken Nobby" on „Squirrel". Prijzen 2.95, 3.95 en hoger. Vanzelfsprekend alle voorzien van elastic boord en nylon-versferking. Kennemerlaan 36 - IJmuiden - Tel. 4453 Maatkleermakers - Confectie Dames-, Herenmodes Elke koper ontvangt een practisch geschenk ODOOOCOOOCOOCOCOOCCOOOC „IJmoncT'-lassers naar lezing in Walserij-Oost Voor de afdeling „IJmond" van de Ned. Vereniging voor Lastechniek wordt op Woensdag 9 December ih het restaurant van Walserij-Oost een lezingavond gehou den, waarin dr. P. C. van der Willigen als spreker optreedt. Hij behandelt de onderwerpen: „Nuttige en schadelijke werkingen van gassen bij het booglassen" en „De ontwikkeling der Contact-electroden", waarbij deze voor drachten worden geïllustreerd met lan taarnplaatjes. Van de gehouden Lasser-prijsvraag is de heer H. v. Voorbergen de enige winnaar geworden, daar de overigen prijzen niet konden worden toegekend. Dank zij de medewerking van het ge meentebestuur van Velsen werd in Februari 1952 een commissie Volkshogeschoolwerk ingesteld, ten einde het gemeentepersoneel van Velsen in de gelegenheid te stellen kennis te maken met het werk van de Volkshogescholen. De commissie wil nu trachten aan dit werk grotere bekendheid te geven, door ook voor hen, die nog niet aan een cursus hebben deelgenomen, iets te laten horen en zien van Volkshogeschool- werk. Op Donderdag 10 December zal daarom in het Cultureel Centrum een avond worden gehouden, waarop mr. O. V. L. Guermonprez, leider van de Volks hogeschool Bergen, iets over het werk zal vertellen. De lezing wordt toegelicht met lichtbeelden. De Velsense commissie heeft het plan om in Februari een weekend te houden in de Volkshogeschool te Bergen. Feestavond van Breesaap-voetballers De voetbalvereniging „Breesaap" zal, evenals in voorgaande jaren, Zondag in het Statenhuis haar feestavond voor de leden hebben, die tevens een prettige St. Nicolaasviering zal worden, waarbij ook de junioren aanwezig zullen zijn. Medewer king verleent het gezelschap „P. W.-Boys", dat met volledige bezetting niet slechts muzikaal optreedt, maar een cabaretpro gramma verzorgt. Voor de WB-welpen en adspiranten is er Zaterdagmiddag in het Watervliet-sport- paviljoen een St. Nicolaasfeest. De foto van deze pru nus in volle bloei diepten wij niet op uit onze archieven om u een blikje in het voorjaar te gunnen. De foto is kersvers, gisteren genomen op de Heemsteedse Dreef De naam van de boom luidt Prunus Subhir- tella Autumnalis, het geen er dus wel op duidt, dat hij in het najaar regelmatig zijn bloemen laat zien. Gedurende de afge lopen dagen zijn tal loze voorbijgangers van hun fiets gestapt of hebben de pas even ingehouden om in stille bewondering naar de dit jaar wel uitzonderlijk diep ro se tint te kijken. Dit is namelijk wel een bijzonderheid en een gevolg van deze lente in December. Combineer het nuttige met het aange name. Geef hem deze St. Nicolaas zo'n prachtige FLANELLEN PYAMA. U vindt bij ons 'n enorme sortering fraaie pyama's, uni kleuren met contraste rende revers en manchetten, in prijzen vanaf 11-90 Wees een heer. ook 's tiachts Kennemerlaan 36 - IJmuiden - Tel. 4453 Maatkleermakers - Confectie Dames-, Herenmodes Elke koper ontvangt een practisch geschenk GEGEVENS voor dc wekelijkse rubriek ..Velsens cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agenda-bureau van de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van Zaterdag 5 December tot en met Zaterdag 12 De cember, zoals deze ons werd verstrekt door de secretaris van het Agenda bureau. MAANDAG 7 DECEMBER IJMUIDEN Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. VELSEN-NOORD Vrouwenbond P.v.d.A., 20 uur, Gem. Vergaderzaal, Van Diepenstraat, lezing. DINSDAG 8 DECEMBER IJMUIDEN Onderwijzerstoneelver. O.T.K., 19.30 uur, Thalia, toneeluitvoering. DONDERDAG 10 DECEMBER Commissie Volkshogeschool Velsen, 20 u., Cultureel Centrum, lezing. VRIJDAG 11 DECEMBER IJMUIDF.N Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 19—21.30 uur. ZATERDAG 12 DECEMBER IJMUIDEN Toneelver. „De Hooger Geest Ghesellen", 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, „D^ droom van mr. Scrooge". Voetbalver. IJmuiden V.V.IJ., 20 uur, Gem. Vergaderzaal, Abclenstraat, bijeen- eenkomst adspiranten - junioren. Postduivenver. „De snefvieger", 1722 uur, bovenzaal Café v. d. Lem, Zeeweg, Verenigingstentoonstelling. „Feüson", opening 15.30 uur. pennend tot 17 uur, expositiezaal, Heidestraat, expositie van werken van jonge Neder landse schilders. VELSEN-NOORD Toneelver .„Concordia", 20 uur, toneel uitvoering, gebouw Concordia. SANTPOORT Santpoortse Postduivenverenigingen, zaal „Zomerlust", tentoonstelling. Thalia, Vrijdag 4 tot en met Zondag 6 De cember: „Het mysterie van de gouden adelaar" Zondagmiddag: „Cisco Kid keert terug" Maandag 7 en Woensdag 9 December: „Meisjes in het wit" Don derdag 10 December: „Verkeerd ver bonden" Vrijdag 11 tot en met Zondag 13 December „Tea for two". Rex, Vrijdag 4 tot en met Maandag 7 De cember: „De kus des doods" Woens dag 9 en Donderdag 10 December: „Er groeit een boom in Brooklyn" Vrijdag 11 tot en met Maandag 14 December: „Een circus vluchtte", op het toneel: „Burlisto". In het laboratorium voor scheepsbouw- kunde van de Technische Hogeschool te Delft worden thans proeven genomen met betrekking tot de stabiliteit en de zeewaar digheid van het nieuw te bouwen hospitaal kerkschip „De Hoop". Deze proeven worden genomen met een model in de sleeptank. Hierin kan de sta biliteit van het schip zowel in vlak als in golvend water worden bepaald, terwijl tevens de weerstand van het schip kan worden gemeten, hetgeen nodig is voor het ontwerpen van de schroef. Verwacht wordt dat de proeven eind Februari kunnen worden afgesloten. Het was een zeer heterogeen gezelschap, dat gisteravond na de raadsvergadering de raadzetels in Velsen innam. Toch hadden de dames en heren die er op uitnodiging van wethouder J. C. Aschhoff hadden plaats genomen één eigenschap gemeen: zij kwamen als winnaars van de „voortuinwedstrijd" om hun prijzen in ontvangst te nemen. Wethouder Aschoff heette de veertien gelukkigen, de commissieleden en de jury welkom en merkt onder meer op dat de aanwezigen behoorden tot die mensen in de gemeente, die kans hebben gezien hun tuinen in een zodanige staat te doen ver keren, dat ze de bewondering van de jury weg konden dragen. Hoewel het de eerste maal was dat een dergelijke wedstrijd in Velsen werd gehouden, was het aantal deelnemers niet gering en over de resul taten waren zowel commissieleden als jury zeer tevreden. De jury had verschil ge maakt tussen zogenaamde villatuinen, voortuinen en miniatuurtuintjes (rotstuin tjes). Prijswinnaars waren: Villatuinen (waarbij grotere voor- en zijtuinen) J. H. J. Boon, De Genestetlaan 6, Driehuis: C. J. van Beek, Charlotte de Bourbonlaan 4, Santpoort; A. D. Dijkstra, Meervlietstraat 75, Velsen; J. J. van Monsjou, Vinkenbaan 15, Santpoort. Voortuinen: mevrouw S. M. Braamv. d. Zan, Fultonstraat 4, IJmuiden; mevrouw I. M. VerhorstBarnes, Nachtegaallaan 17, IJmuiden-Oost; G. Bakker, Meervliet straat 77, Velsen; J. G. A. Bom, Zeeweg 280, IJmuiden-Oost; R. Wamelink, Zeeweg 282, IJmuiden-Oost; J. Bergwerf, P. C. Hooftlaan 54, Driehuis. Miniatuur- en rotstuinen: L. F. V. Aar denburg, Binnenstraat 9, Velsen-Noord; W. H. K. ten Hove, Zuiderdorpslraat 11, Vel sen; L. C. Westbroek, Wij ker oogstra at 204, Velsen-Noord; G. Hooit, Bornstraat 7, Vel sen-Noord. Al deze deelnemers werden verrast met tuingereedschap of lectuur over tuinbe- v erking. Bij het opmaken van de rapporten de jury had in het voorjaar, in de zomer en in de herfst haar rondreis langs de tuinen gehouden was speciaal gelet op de alge mene indruk, mede in verband met het achter de tuinen gelegen huis, op de aan leg, de keuze van plantenmateriaal, enz. Toch is de commissie tot de conclusie gekomen, dat het aanbeveling verdient in het komende jaar de deelnemers te laten voorlichten door bona-fide hoveniers. Duinzand Het is in deze gemeente, die voor een grcot deel gebouwd is op duinzand, niet zo eenvoudig een tuin aan te leggen en te biijven onderhouden, merkte de heer Aschoff op. Hoe dichter men de zeekant nadert, en dit geldt zeker voor de bewoners van de nieuwbouw, des te zwaarder wordt de taak planten en struiken te doen flore ren.. De plantsoendienst kan daar van mee praten. De commissie heeft haar spijt geuit over het feit dat in andere delen van de ge meente, waar veel eikenhakhout is te vin den, de villabewoners dit niét in meerdére mate gebruiken om hun tuinen te „tooien". De proef met de „voortuinkeuring 1953" is echter over het algemeen zo goed ge slaagd, dat in Januari weer een oproep voor een nieuwe zal worden gedaan. De heer Aschoff wekte de winnaars dan ook op zich in te laten schrijven en andere te bewegen eveneens mee te doen. Met de wens dat, door deze samenwerking tussen particulieren en gemeente net schoonheids- peil blijvend mocht worden verhoogd, be sloot de wethouder zijn toespraak. Spreker las nog enige opmerkingen uit de rapporten voor, waaruit bleek, dat de heer Aardenburg een bijzondere vermel ding mocht incasseren, wegens zijn tuin manskunst. De tuin van de heer Van Monsjou werd gekwalificeerd als zijnde „vol rust en gratie, in alle opzichten aan passend aan de omgeving." Nu de eerste helft van de tafeltenniscom- petitie in de N.T.T.B. bijna verstreken is, iioopt de tafeltennisclub V.G.Z. op kansen tot verbetering van de plaatsen op de rang lijsten in de tweede helft. Hoewel geen van de VGZ-teams een eerste plaats op de diverse ranglijsten inneemt, is het opmerkelijk,' dat de eerste en derde teams een vaste plaats als nummertwee hebben en het derde als derde ook geen slechte positie inneemt. Het staat echter te bezien of voor VGZ nog een kam pioenskans zal zijn. daar de koplopers Jóhez 1 en Geel Wit 2 onverstoorbaar voortgaan met het behalen van grote overwinningen. Dat VGZ 1 en 2 dit overigens ook doen, demon streren de resultaten van de laatste wed strijden TBB—VGZ 1 2—8; Winfried 5—VGZ 3 0—10; VGZ 1—Rapidittas 4 9—1; VGZ 3—TOG 5 8—2. Men hoopt in VGZ-kringen dit jaar het tweede kampioenschap te kunnen bereiken. Het tweede VGZ-team moest deze week ondervinden dat Togido 3 niet voor niets on geslagen aan de kop gaat; met 7—3 werd ver loren. VGZ 4 handhaafde zich in de midden moot door met 73 van Te Zaanen 6 te winnen. VRIJDAG 4 PECEMBER IJMUIDEN Nutsbibliotheek, Heidestraat, 1921.30 uur. Thalia, 20 uur: „Het mysterie van de gouden adelaar". Rex, 20 uur: „De kus des doods". ZATERDAG 5 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Het mysterie van de gouden adelaar". Rex, 20 uur: „De kus des doods"- Als de kern van een vereniging goed is. zal deze club zijn dieptepunt weer te boven komen en daarna dubbele vreugde oogsten. Het gaat onze plaatselijke damclub Sta biel in de le klasse -van de Haarlemse damcompetitie niet goed; ook Sportief speelt door het niet uitkomen van sterke krachten een bescheiden rol in de tweede klasse. In zijn bijna 30-jarig bestaan heeft de dam club IJmuiden ook up en downs gekend, maar nu zijn de successen over de gehele linie goed te noemen. liet is te hopen dat de stevige kern van de sympathieke dam mers van Stabiel, zijn club en tiental op de been kan houden, omdat deze Santpoortse damclub een roemrijke historie heeft. Het is voor Stabiel jammer geweest, dat de voor zitter van voor de oorlog de heer J. H. Dinkgreve niet uit het concentratiekamp is terug gekeerd. Ook het vertrek van de sterke speler A. J. Buyck naar elders was een gevoelig verlies. Maar dat het tiental van Stabiel ondanks de laagste plaats in de eerste klasse toch nog wel dammers van formaat in zijn gele deren telt. bewijst de overwinning van Bak- huys op de oud-kampioen van Haarlem en omstreken de heer Abe de Jong uit Haarlem. Genoemde partij werd gespeeld in de wedstriid Stabiel—'t Oosten op 28 Septem ber 1953, en wij laten hier het spel in zijn geheel volgen. wit: J. H. Bakhuys; zwart: Abe de Jong. 1. 32—28 20—24. Van de negen mogelijkheden tot SDel- opening is de 32—28 de populairste. Elke speler wil graag zo lang mogelijk zijn speel plan verborgen houden en de oobouw in de 32—28 opening leent zich daarvoor uit stekend. Als kenner van het spel aanvaardt zwart met de eerste zet reeds een opbouw om wit te dwingen het spel in klassieke richting te stuwen. 2. 37—32 14—20; 3. 41—37 18—23; 4. 34—29 23x34: 5. 40x29 20—25; 6. 29x20 25x14. Dit is de kortste opening in ons spel. Een aanval van wit om een centrumpositie te veroveren met 4. 3429 wordt door zwart afgeslagen en de stand is contactloos. 7. 4440 17—21; 8. 31—27 21—26; 9. 50—44 12—18; 10. 40—34 7—12; 11. 44—40 18—23. Een tweede poging dus om klassiek op te bouwen. Voor zwart zou deze opstelling gunstig zijn, omdat enige tempo's zijn ge wonnen. 12. 3631 1217/. Zwarts laatste zet kan beter worden vervangen door 1117 en 17—21; 13. 46—41 17—21; 14. 41—36 15—20; 15. 34—30 20—24; 16. 39—34 11—17; 17. 33—29 22x24; 18. 27x29 Voor de tweede keer is wit er in geslaagd van taktiek te veranderen. De stellingen staan volkomen gelijkwaardig. Stand na de 18e zet (17—22) van zwart is: Zwart, Abe de Jong 'oêY, Wm. gp m Wm VVTZYs p§ wit. J. H. Bakhuys Met de 19e zet speelde wit 4944. Dit is zwak. Basisstukken zijn 38, 42, 43, 47, 48, 49. Vooral de formatie 38, 43, 49, is van grote fundamentele waarde in elke stand. Om daarop 4944 te spelen is onnodig en ver zwakt wit. 19. 49—44 1—7; 20 44—39 7—11. Tot zover heeft zwart het beste spel ge geven en staat wit nadeliger. In plaats van 711 moet zwart dan ook de witte lange vleugel lam leggen door 2127, 32x21 en 16x27 te spelen. De verdei-e zetten van zwart zijn dan aan de ondei-steuning van deze opzet gebonden, maar betekenen be langrijk positie-voordeel met kansrijke aan val voor zwart. 21. 30—24 19x30; 22. 34x25 13—18; 23. 39—33 8—13; 24 40—34 14—19; 25. 34—30 10—14. De opmerking met de 19e zet 21—27 voor zwart is nog steeds van nut. Nu zwart dit achterwege laat kan wit tegenkansen scheppen. 26. 30—24 19x30; 27. 35x24 14—19; 28. 45—40 19x30; 29. 25x34 13—19; 30. 40—35 9—13; 31. 35_30 5—10; 32. 30—25 10—14; 33. 34—30 3—9; 34. 29—24 2—8. Door het falen met 2127 heeft wit de gelijke positie veroverd. Het komt ons in ziens voor dat nu ook 31—27 in aanmerking komt. 35. 24—20 8—12; 36. 20—15 12—17. Stand na de 36e zet van zwart luidt: Zwart: 4, 6, 9, 11, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 21, 22 en 26. Wit: 15, 25, 30, 31, 32, 33, 36, 37, 38, 42, 43, 47 en 48. Een interessant fragment waarin ook 33—29 ogenschijnlijk sterk lijkt doch na 1923 voor wit verlies oplevert. Wit speelde 32—28 en het spel voor zwart was geweest 2127. De afwikkeling 3732 geeft zwart in het 7 om 7 eindspel grote winstkans. En na 21—27 dreigt de doorbraak mt 2732 en 17—21. Dit had voor wit de genadeslag kunnen zijn als de volgende guns tige afwikkeling zwart niet opeens verloren had doen staan. Na 3228 2127? 2520 en 37—32 wordt de damlijn op 3 bereikt. Dus wordt 2127 verhinderd. 37. 32—28 18—23; 38. 37—32 26x37; 39. 32x41 23x32; 40. 38x18 13x22; 41. 41—37 21—26. Na deze afwikkeling, waarin voorlopig het contact is verbroken, zien wij betere kansen voor zwart opdoemen. Stand na de 49e zet van zwart is: Wm. m ui WB wm WB m mm. m V/WW. Zwart heeft de doorbraak genomen met stukverlies. Terecht offert zwart daarop aan de aanvaller en gaat zelf de vrije doortocht naar dam benutten. Reeds nu speelt zwart een verloren eindspel. Zwart's 41e zet 2126 lijkt ons niet de sterkste. De stukken naar het centrum stu ren door 2228 met terreinwinst, is het juiste spel om in het eindspel de kansen te vergroten. Vanaf dit moment gaat wit goed spelen en zelfs winnend voordeel veroveren. 42. 33—29 17—21; 43. 43—38 11—17; 44. 29—24 21—27; 45. 24x13 8x19; 46. 38—33 18—23: 47. 30—24 16—21; 48. 24—19 27—31; 49. 36x29 15x34. 50. 33—29 34x23; 51. 48—43 17—22; 51. 25—20 23—29; 53. 43—39 22—28; 54. 20—14 28—33; 55. 39x28 29—34; 56. 14—10 34—39; 57. 10—5? Wit kon nu ineens de partij beslissen door 4238. Op 3444 volgt verrassend dam geven met 3731 4741 en 105 met slag naar 50. Dan rest nog na 42—38 de zet 26—31 met 2 stukken als offer en 3944 met over macht. 57. 6—11; 58. 42—38 39—44; 59. 28—23 4—9; 60. 23—10 21—27; 61. 15—10 9—13; 62. 19x8 44—50; 63. 104 50—17 en zwart loopt in de val door het offer met 5x14. Een partij waarin de zwartspeler de kansen miste en wit deze wel wist uit te buiten. Nieuwe opgave Deze week een nieuwe opgave van de bekende Nederlandse dammer C. Nierop. ÉÉf Zwart 14 stukken op: 6, 9, 10, 11, 12, 15, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 35 en 40. Wit 14 stukken op: 24, 30, 31, 32, 33, 36, 37. 38, 39, 43, 47, 48, 49 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden De handbalvereniging „IJmond" krijgt (misschien als St. Nicolaas-presentje?) Zon dag een volledig programma voor de com petitie te verwerken, waardoor zowel op het veld als in de zaal alle IJmonders(sen) in het touw zullen zyn. Het zaalhandbal-damesteam, dat In het RAI-gebouw. ondanks het gebrek aan trai ningsmogelijkheden tot nu toe een goede beurt maakt met 4 punten uit drie wedstrij den. ontmoet in Amsterdam DWS. Ook deze wedstrijd zal niet gemakkelijk worden en het IJmond-herenteam zal aan Niloc 2 ook meer dan de handen vol hebben. In het veld Voor het veldhandbalprogramma spelen de tweede IJmond-elftallen. De dames gaan naar HOC; overigens een zeer lastige tegenstandster en de herenploeg ontvangt Concordia 2 uit Haarlem. De jeugdwedstrijden worden gespeeld tus sen de meisjes-junioren van Concordia en IJmond en tussen de aspiranten jongens van deze beide verenigingen. De opstellingen zijn IJmond 2 dames: J. Woudsma, C. Ver- heijden en A. Grapendaal; E. van Asselt, B. Schoon en T. Struik; N. van Aalst, J. v. d. Vlis, T. Aardenburg, T. Grapendaal en A. van "Nieuwkoop. IJmond 2 heren: B. Hofman; J. Dijkman en W. Grapendaal; L. van Delden, v. d. Aar en P. Bijl; F. v. d. Ree, W. van Dok, K. Schik, L. Hagenaar en A. Does. ihet theater ADVERTENTIE ■ater met de beste films) A HEDENAVOND 8 uur ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 u. Hedy Lamar Paul Henreid Peter Lorre in HET MYSTERIE VAN DE GOLDEN ADELAAR In de speelzalen en nachtclubs van Lissabon smeedden zij hun gevaarlijk complot! 14 jr. MAANDAG en WOENSDAG. 8 uur June Allyson - Arthur Kennedy in MEISJES IN HET WIT Onthullingen - uit het privé-leven van een vrouwelijke dokter! Toegang 18 jr. DONDERDAG a.s. 8 uur speciale voorstelling VERKEERD VERBONDEN Barbara Stanwyck in haar glansrol: telefonerende met de dood ZONDAGMIDDAG 3 uur: Een spannend Wild-West-avontuur CISCO KID KEERT TERUG „MOULIN ROUGE" wordt verwacht In het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat zijn velen getui gen geweest van de eerste- openbare werk zaamheid van de Vrije Evangelisatiekring „Maranatha" in „Noord", die Donderdag avond begon met een samenkomst. Voordien is er een zangdienst "gehouden, begeleid door het muziekgezelschap „Jong Nederland voor Christus" uit IJmuiden, dat met zijn instrumenten orgel, accordéon en een aantal tokkelinstrumenten voortref felijke muziek ten gehore bracht. De leider, de heer C. Mijnsbergen uit Velsen-Noord, vertelde in het kort van de voorbereidingen voor deze samenkomsten, die elke Donderdagavond weer gehouden zullen worden. Met intense belangstelling luisterden de aanwezigen voorts naar mevr. Van Rooyen uit Amsterdam, die getuigde van haar ja renlange ernstige ziekte, haar wonderlijke genezing door het gebed en haar ontmoe ting met de Duitse Zaïss in de Apollohal te Amsterdam. Naast een solistische bijdrage van het muziekgezelschap, zong de jeugdige Thea Verhey een tweetal geestelijke liederen met haar warme sopraanstem vol toewij ding. Volgende week zal voor de Evangelisa tiekring een spreker uit Zaandijk optreden. Donderdag 3 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Suomen Nyto van Mantyluoto. Hathor van Rotterdam. Wester dok van Kopenhagen. Peperkust van Dakar. Congostroom van Le Havre. Hinder van Lulea. Schippersgracht van Hamina. Tosca van Norfolk. Kitty W van OtterbScken. Westerdok van Londen. Rembeek van Rot terdam. Da Capo van Londen. Robert Born- hofen van Sandvick. Westerschelde van Boston. Margarethe van Hernösand, Falcon van Londen. Betaus van Norfolk, Rijnstroom van Londen. Holderness van Goole. Aken- side van Swansea. Antilope van Londen. Nero van Hamburg. Eemstroom van Leith. Zaanstroom van Hull. Libelle van Rotter dam. Labra van Hudixvall, Ardetta van Rotterdam.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7