Vier Januari conferentie van vier mogendheden in Berlijn Weerbericht Eisenhower wil greep op partijleiding verstevigen Haarlems Dagblad Transfer regeling bevestigt de sombere verwachtingen Voorstel aan Moskou: Bidault op Bermuda: „Frankrijk wil niet in verenigd Europa verdrinken" Ministers beraden zich over KSG-kartel Slotcommuniqué van Bermuda Noordelijken wijzen „laatste aanbod" af Het woord is aan. Indonesië bezuinigt Uittocht vau buitenlandse werknemers he t gevolg Labour-motie over Guyana verworpen Nieuwe Joegoslavische voorstellen over Triëst Britse zaakgelastigde naar Teheran Reorganisatie van Duitse gekazerneerde volkspolitie Geslaagde sleepreis van de „Zwarte Zee" De „Manoeran" had aanvaring Dominici houdt zijn onschuld vol Weerrapport if 4 zo z 4 ozo zw ozo z 4 zo 68e JAARGANG No 129 DINSDAG 8 DECEMBER 195 3 2 9 7e JAARGANG N i6i Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdapen Abonnement per week 4"- cent, per kwartaa' 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekenin 273107 ten name van Haarlems Dagblai Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „Bermuda" is geëindigd met de afspraak dat de Westelijken aan Moskou hun bereid heid tot een viermogendhedcnconferentie over „Europa en Duitsland" te kennen zullen geven en als begindatum voor deze conferentie 4 Januari zullen vaststellen. De Westelijken zullen toegeven aan het Russische verzoek om de conferentie in Berlijn te houden. Het slotcommuniqué van de besprekingen op Bermuda is een voorzichtig cn vaaggehouden overzicht van de bereikte resultaten, die samengevat kunnen worden in de conclusie dat de Atlantische verdragserganisatie basis voor de Westelijke politiek blijft, dat de defensieversterking zal worden voortgezet, dat Europa verenigd moet worden en de Europese Verdedigingsgemeenschap zo spoedig mogelijk moet worden verwezenlijkt. Het Franse standpunt, is bij ziekte van premier Laniel uiteen gezet door Bidault, die de moeilijkheden op liet hoofdstuk der E.V.G. alsmede de Franse bedenkingen tegen een Duitse herbewapening onderstreepte. De nota aan Moskou, waarin het voorstel tot de conferentie van vier op 4 Januari in Berlijn wordt gedaan, is door de ministers goedgekeurd en reeds verzonden. Onze correspondent in Parijs seint: De algemene indruk in Parijs over de ontmoeting der Grote Drie op de Bermucia- eiianden is, dat nu toch wel eindelijk eens een conferentie heeft plaats gehad, die hoogstwaarschijnlijk de moeite van de verre reizen wel lonen zal. Er zijn beslis singen gevallen en van alle kanten heeft men concessies van groot belang gedaan. De voornaamste beslissing is wel, dat nu met bijna algemene zekerheid kan worden aangenomen, dat de Westelijke drie Rus land voor het eerst sinds het begin van de koude oorlog weer om een conferentietafel zullen ontmoeten. Dat deze ontmoeting in Eerlijn zal plaatsvinden, is een gebaar van welwillendheid jegens Moskou. De datum waarschijnlijk al 4 Januari moet als een lang niet onbelangrijke concessie van Frankrijk jegens Amerika beschouwd worden. Op dat moment zal Frankrijk immers met een regering zitten, die slechts de lopende zaken af mag han delen. Het schijnt echter dat vooral Eisen hower ten hoogste gebrand was op spoed, omdat hij in zijn hart nog steeds niet aan een vruchtbaar overleg met Moskou ge loven kan en de juistheid van zijn overtui ging nu maar liefst zo gauw mogelijk aan de hand van dit experiment wil demon streren. Bidault, die in feite van Franse kant alleen aan het woord is geweest, omdat premier Laniel één dag na zijn aankomst al met hoge koorts onder de wol moest en pas Vrijdag terug zal kunnen keren in Parijs, heeft, zo zegt men in officiële krin gen, Amerika en Engeland overtuigd van ae aannemelijkheid der Franse scrupules ten aanzien van een Duitse herbewapening. Dat lijkt wel wat optimistisch gezien, maar in elk geval schijnt Parijs nu wel weer een nieuwe termijn van uitstel te hebben ge kregen. Bidault heeft de bekende these ver dedigd, dat Frankrijk wel de Europese een heid wenst, maar niet in Europa wil ver drinken. Frankrijk moet zijn zetel behou den, zo heeft hij betoogd, bij conferenties tussen de grote mogendheden, zoals nu te Bermuda heeft plaats gehad. Bidault zal wel gemerkt hebben, hoe zwaar het gewicht al was van de vierde man, die in Bermuda afwezig was, te weten de Duitse kanselier Adenauer. Van Eisenhowers kant zijn, zo ziet men het hier, tenminste twee hoogst gewichtige con cessies gedaan. Hij heeft ten eerste te ken nen gegeven, dat hij zich persoonlijk op den duur niet langer zal verzetten tegen erkenning van communistisch China en Tsjang Kai Tsjek wel zou willen laten vallen. In de tweede plaats mag men wel als historisch feit beschouwen, dat de Ameri kaanse president voor het eerst twee bond genoten inzage heeft gegeven van een plechtige verklaring, die hij, in zijn kwali teit als staatshoofd, vandaag in de UNO over de atoomwapenen af zal leggen. Daar in heeft zich in feite de solidariteit der LUXEMBURG. (DPA). De ministerraad van de Europese kolen- en staalgemeen schap vergadert momenteel te Luxemburg. Men verwacht dat zij zich zal beraden over de al of nier toelaatbaarheid van het ex- pcrtkartel der staalproducenten van de 6 landen der gemeenschap. Plet hoge gezags orgaan heeft reeds te kennen gegeven, dat het dit kartel zal verbieden, wanneer de producenten niet uit eigen beweging tot opheffing overgaan. Het is de bedoeling van het hoge gezagsorgaan na de ophef fing van het kartel maximum- en mini mumexportprijzen vast te stellen. De ad viescommissie van producenten, verbrui kers en werknemers in de 6 landen der ge meenschap heeft in een de vorige week ge houden vergadering verklaard gekant te zijn tegen dit standpunt van het hoge ge zagsorgaan. Zij acht de vaststelling van maximum- en minimumprijzen voor de staalexport. ondoelmatig en is van oordeel, dat het exportkartel niet in strijd is met het verdrag der gemeenschap. Naar Reuter mededeelt komt de kwestie, of afspraken van de staalproducenten in zake hun prijzen voor de uitvoer naar de landen, die niet tot de gemeenschap beho ren, een kartel vormen en als zodanig in strijd zijn met de bepalingen van het ver drag inzake de gemeenschap, niet voor op de agenda van de vergadering van de mi nisterraad. De verwachting is echter, dat. de ministers en de president van het hoge gezagsorgaan, Jean Monnet, die de verga dering bijwoont, de aangelegenheid zullen bespreken, daar zij oritiek van andere lan den uitlokt. De Amerikaanse regering heeft namelijk aan het noge gezagsorgaan en aan elk der deelnemende landen als haar standpunt te kennen gegeven, dat derge lijke afspraken leiden tot opdrijving van de staalprijzen en afbreuk doen aan het beginsel der vrije concurrentie. Westelijke groten op indrukwekkende wijze gemanifesteerd, zo merkte een offi ciële Franse woordvoerder op, en dat is zeker niet de laatste reden waarom Eisen hower's toespraak te Parijs met grote span ning wordt tegemoet gezien. Ofschoon het slotcommuniqué van Ber muda geen uitsluitsel geeft ten aanzien van twee belangrijke vraagstukken, die zeer zeker in bespreking zijn geweest, namelijk de atoomenergie en Indochina, meent Uni ted Press te weten dat over het eerste on derwerp het besluit is genomen, dat Ame rika atoomwapens zal inschakelen in de Atlantische verdediging, doch dat deze wa pens geheel en al in handen der Ameri kaanse strijdkrachten zullen blijven. Over Indochina zou afgesproken zijn, dat Ame rika een sterke militaire missie naar dit land zal zenden zoals in 1917 met Grie kenland het geval was om de Fransen te helpen bij de opbouw van een leger dat de opstandelingen kan bedwingen. LONDEN (A.F.P.) Chuter Ede, voor malig Labourminister, heeft Maandagmid dag in het Britse Lagerhuis het verzoek van de oppositie ingeleid om het besluit ongedaan te maken, waarbij de grondwet van Brits-Guyana werd afgeschaft en ver vangen door een tijdelijke nieuwe grond wet. Hij zei, dat de maatregelen overeen kwamen met „algehele afschaffing van democratisch bestuur" in de kolonie en vervanging ervan door een bureaucratisch bewind. Chuter Ede meende, dat de Brit se regering, toen zij op de hoogte werd ge bracht van de ontwikkeling in Brits-Guy ana, de leden van de regering in de kolo nie naar Londen had moeten ontbieden om met hen de te volgen gedragslijn te bespreken. De minister van Koloniën, Lyttelton, antwoordde, dat geen enkele minister of regering werkeloos had mogen blijven toe zien bij de ontwikkeling der gebeurtenis sen in de kolonie. Hij verzekerde, dat de Britse regering pas na rijp beraad tot han delen was overgegaan. De Labourmotie, waarin werd verzocht om het ongedaan maken van het besluit tot afschaffing van de grondwet in Brits- Guyana, werd daarop met 304 tegen 271 stemmen verworpen. Treinbotsing bij Gent Vier personen zijn Maandagavond om het leven gekomen en ongeveer 40 gewond bij een treinbotsing tussen Gent en Brus sel. De botsing deed zich voor bij Ternat, nabij Gent. Een personentrein reed in op een stilstaande trein, die in dichte mist wachtte voor een onveilig sein. Maandagochtend was op dezelfde lijn een goederentrein in boitsing gekomen met een locomotief. Hierbij vielen geen slacht offers. HAMILTON, Bermuda, (Reuter) In het slotcommuniqué, uitgegeven aan het einde van de conferentie van drie op Bermuda, wordt gezegd: „Onze besprekingen symboliseerden en bevestigden de eenheid van streven van onze drie landen. Er van overtuigd, dat onze gezamenlijke kracht de beste waarborg voor vrede en veiligheid is, zijn wij vastbesloten, onze pogingen om haar te vervolmaken, voort te zetten. Wij zijn er ook van verzekerd, dat de vrije volken, met hun materiële en morele hulp bronnen, zowel voor hun veiligheid als voor hun welzijn kunnen zorgen. Wij zien het als onze taak om tezamen naar dit doel te streven. Het Noord-Atlantische verdrag is en blijft de grondslag van onze politiek. Wij be spraken middelen voor de ontwikkeling van de defensieve mogelijkheid van ons bond genootschap. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de Noord-Atlantische-verdrags- organisatie, heeft de besprekingen over dit onderwerp bijgewoond. In de voortgezette ontwikkeling van een verenigd Europa, met inbegrip van Duitsland, zien wij het beste middel om grotere welvaart, veiligheid en stabiliteit van zijn volken te bereiken. Wij bevestigen opnieuw, dat de Europese verdedigingsgemeen schap nodig is om het defensieve karakter van de Atlantische gemeenschap, waar van de E.V.G. een integrerend deel zal zijn, te verzekeren. Hierdoor zal een nauwe en duurzame samenwerking tussen de strijdkrachten van het Verenigd Koninkrijk en de V.S. en die van de E.V.G. op het Europese vasteland worden verzekerd. De Franse minister van Buitenlandse Zaken gaf een uiteenzetting van de vraagstukken, waarvoor zijn regering zich ziet geplaatst met betrekking tot de E.V.G." En verder zegt het communiqué: „Wij kunnen de huidige verdeling van Europa niet als 'gerechtvaardigd of blijvend aanvaarden. Het is onze hoop, dat te zijner tijd vreedzame middelen zullen worden gevonden om de volken van Oost-Europa in staat te stellen weer hun rol als vrije volken in een vrij Europa te spelen. Onze drie regeringen zullen geen gelegenheid laten voorbijgaan om de spanningen, waaraan de wereld lijdt, te verminderen en om alle volken te verzekeren, dat zij niet behoeven te vrezen, dat de kracht van het Westen zal worden ingeroepen in enige zaak van wederrechtelijk geweld". „Wij zijn er van overtuigd, dat, als wij sterk, eensgezind en standvastig blijven, het mogelijk zal worden om geleidelijk de moeilijke problemen, die reeds zolang op een regeling wachten, op te lossen. In deze geest hebben wij de jongste nota van de Sovjet-regering bestudeerd. Wij keurden de tekst van onze antwoorden goed, die moeten leiden tot een spoedige bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken. Wij hebben de toestand in het Verre Oosten aan een onderzoek onderworpen. Het onmiddellijke doel van onze politiek blijft het beleggen van de politieke conferentie, die in de Koreaanse bestandsovereenkomst is voorzien. In Indochina brengen wij hulde aan de dappere troepen van Frankrijk en de drie verbonden staten van Indochina, die binnen de Franse Unie strijden om de onaf hankelijkheid van Cambodja, Laos en Vietnam te beschermen. Wij erkennen het vitale belang van haar bijdrage aan de verdediging van de vrije wereld. Wij zullen blijven samenwerken om vrede en stabiliteit in dit gebied te herstellen. Onze besprekingen hebben onze solidariteit versterkt, onze vastbeslotenheid ge schraagd en onze hoop nieuwe kracht gegeven. Vol vertrouwen in onze gemeen schappelijke zaak en eensgezind in onze opvattingen zullen wij onze politiek, die slechts gericht is op vrede, voortzetten". Aldus de hoofdpunten uit het slotcommuniqué van de conferentie der regeringsleiders der V.S., Engeland en Frankrijk. FANMOENDJOM (Reuter) De Noor delijken hebben vandaag een ontwerp overeenkomst voor ccn politieke conferen tie over Korea, die door de leider van de delegatie van de UNO, de Amerikaan Dean, als „laatste aanbod" was ingediend, onmiddellijk „categorisch" afgewezen. Het ontwerp was het eerste schriftelijke ontwerp, dat sinds het begin van de voor bereidende besprekingen te Panmoendjom ter tafel was gebracht. De dag tevoren had Dean te Seoel een onderhoud met presi dent Syngman Rhee van Zuid-Korea en met de -Amerikaanse ambassadeur, Ellis Briggs, gehad. In het voorstel van de UNO werd weer te kennen gegeven, dat Rusland deelnemer aan de politieke conferentie moet zijn, en wel aan communistische zijde. Het ontwerp verschilde van eerder ge dane voorstellen inzake de kwestie van niet-stemhebbende deelnemers. Als „stemhebbende deelnemers" werden genoemd de 16 landen van de UNO, die in Korea hebben gestreden, Zuid-Korea, com munistisch China, Noord-Korea en de Sovjet-Unie. Door deze formulering werd vermeden Rusland te noemen, hetzij als oorlogvoerende.hetzij als neutrale mogend heid. „De Sovjet-Unie zal natuurlijk met u meestemmen", zeide Dean tot de Noor delijken. LONDEN (Reuter) Joegoslavië heeft de Britse regering nieuwe voorstellen ge zonden met het oog op bijeenroeping van een vijfmogendhedenconferentie over Triëst, aldus heeft een woordvoerder van de Joegoslavische ambassade in Londen Maandag bekend gemaakt. De woordvoerder wilde geen bijzonder heden over de nieuwe voorstellen bekend maken. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Tezamen poseren de Grote Drie: premier Laniel (links), president Eisenhower en Sir Winston Churchill (rechts) voor de persfotografen. President Eisenhower heeft een verband om zijn hand. Hij verwondde zich aan een pistool, toen hij zijn echt genote in zijn kamer in het Witte Huis toonde hoe de bewoners van het Wilde Westen" vroeger hun wapens „behandelden" (Van onze correspondent in Washington) Wellington: Behalve een verloren veldslag kan niets ook maar half zo droevig zijn als een gewonnen veldslag. (In een bericht van de opper bevelhebber na zijn zege in de slag bij Waterloo; 1815). Churchill heeft eens gezegd: wanneer het heden al zijn energie gebruikt om te oor delen over het verleden, dan verliest het de toekomst. Dit kan een les zijn voor die republikeinen in Amerika, die menen dat hun partij aan macht kan winnen wanneer er maar genoeg slechts van het regiem van Truman opgerakeld wordt. Het is niet on mogelijk dat die republikeinen op korte termijn gelijk hebben, maar het kan toch niet al te lang duren of het gez.onde ver stand zal zich gaan afvragen wat de repu blikeinse partij voor positiefs tot stand heeft gebracht. Zou dan blijken dat vrijwel alle energie vergaan was met oordelen over het verleden, dan zou de volksgunst zich stellig keren tegen zulk een negatief wer kende partij. Eisenhower schijnt genoemde gevaren duidelijk te onderkennen. In zijn jongste verklaring over McCarthy bracht hij niet alleen tot uiting dat hij de taktiek van de Senator van Wisconsin veroordeelt, maar tevens liet hij duidelijk merken dat er voor de republikeinse partij alleen heil te ver wachten is indien het Congres de positieve maatregelen aanvaardt, die de president cn zijn kabinet in het begin van het nieuwe jaar aanhangig zullen maken. Uit deze opmerking blijkt dat Eisenhower zich meer dan te voren met de wetgevende maatregelen wil gaan bezighouden. In het afgelopen jaar kon men herhaaldelijk de mening horen verkondigen dat er van de president niet genoeg leiderschap uitging. Tegenover het Congres nam Eisenhower vaak een zeer afwachtende houding aan. Of de president met zijn nieuwe aanpak succes zal hebben, moet nog worden afge wacht, maar hij schijnt vastbesloten het Congres tot positieve daden aan te zetten. Vooral na de dood van Senator Taft heeft het Congres stellig behoefte aan een man van gezag. Het is een delicate taak voor het hoofd van de uitvoerende macht om de leiding te nemen bij de wetgevende maat regelen. Maar presidenten als Wilson en Franklin D. Roosevelt hebben bewezen dat het mogelijk is in Amerika. Stroom houdt aan Naar de assistent-perschef van het Witte Huis Maandag heeft medegedeeld, zijn er 17.629 telegrammen en een nog niet geteld aantal brieven aangekomen na de oproep, op Donderdag jongstleden door Senator McCarthy tot het Amerikaanse volk ge richt, om president Eisenhower te vragen de Amerikaanse hulp te beëindigen'voor die bondgenoten die met communistisch China handeldrijven, zo meldt Reuter. LONDEN. (AFP.). In Londen is offi cieel bekend gemaakt, dat Denis Hepworth Wright, chef van de afdeling economische betrekkingen van liet Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, is benoemd tot Am bassaderaad in Teheran. Hij zal optreden als zaakgelastigde, tot een Britse ambassa deur in de Perzische hoofdstad zal zijn be noemd. Wright, wiens eerste taak in Teheran zal zijn de voorbereiding van een hervatting der Brits-Perzische onderhandelingen over de oliekwestie, zal spoedig met een kleine ambassadestaf naar Perzië vertrekken. In diplomatieke kringen in Londen gelooft men, dat de huidige Britse zaakgelastigde in Cairo, Robert Hankey, zal worden be noemd tot ambassadeur in Teheran. BERLIJN (Reuter) De West-Berlijnse strijdgroep tegen de onmenselijkheid heeft Maandag medegedeeld, dat de stafchef van de Oost-Duitse gekazerneerde volkspolitie, Muller, vervangen is door generaal- majoor Bechler. Bechler is een in Rusland opgeleide communist, die na de oorlog eerst minister van Binnenlandse Zaken van Branden burg is geweest. Volgens een ander bericht van de strijd groep is de gekazerneerde volkspolitie de laatste weken aanzienlijk versterkt. Een in October opgerichte „legergroep Zuid", 40.000 officieren en manschappen tellend, is bijna op volle sterkte gebracht. Deze legergroep maakt een derde van het ge hele Oost-Duitse „leger" uit en is uitge rust met 280 Russische tanks en 120 mo biele kanonnen, aldus dit bericht. Hij deelde voorts mede, dat, naar hij meende te weten, nog 1700 telegrammen op bezorging wachtten. De telegrammen waren in zulk een tempo binnengekomen, dat het onmogelijk was geweest hen te scheiden in bewijzen van sympathie voor het voorstel van McCarthy en tekenen van instemming met het stand punt van de president. STOCKHOLM (T.T.) Het Zweedse s.s. „Kattegat", dat door de Nederlandse zee sleepboot „Zwarte Zee" op de Atlantische Oceaan op sleeptouw was genomen, omdat het met een beschadigde stuurinstallatie ronddreef, is in Gothenburg aangekomen. De bemanningsleden van de „Kattegat" waren vol lof over het werk van de „Zwar te Zee", dat zeer bemoeilijkt was door slecht weer. Het Poolse motorschip „Mazury" is Maan dagavond op de rede van Vlissingen in aanvaring gekomen met het Nederlandse stoomschip „Manoeran". De „Manoeran" (9450 ton) is eigendom van de Stoomvaartmaatschappij Nederland en was op weg van Amsterdam naar Ant werpen. De „Mazury" (900 ton) behoort aan de Poolse regering en kwam van Ant werpen. De „Mazury" maakte water tengevolge van de aan de voorsteven opgelopen scha de. Het schip is op de rede van Vlissingen voor anker gegaan. De „Manoeran", die slechts lichte schade heeft opgelopen, heeft kort na de aanvaring de reis naar Antwer pen voortgezet. (Van onze correspondent in Djakarta) De nieuwe transfer-regeling voor bui tenlanders, die in Indonesië werkzaam zijn, is door het Deviezen-Instituut aan gekondigd. Deze regeling, welke 1 Januari zal ingaan, verschilt slechts weinig van het bericht, dat reeds enige maanden ge leden beroering in de kringen van de werknemers die hierbij betrokken zijn. Er werd toen ook in dit blad uitvoerig over bericht. De regeling verschilt in zoverre van het aanvankelijk aangekondigde, dat de be trokken bedrijven 20 percent van het to taal bruto belastbaar inkomen mogen overmaken, doch elke werknemer moet ten minste 17,5 percent of ten hoogste 22,5 percent ontvangen. Voorts noemt de circu laire geen bedrijven, wier werknemers niet meer voor transfer in aanmerking ko men, doch laat de bepaling daarvan over aan de commissie, waarbij de directeur van het Deviezen-Instituut de uiteinde lijke beslissing heeft. Deze nieuwe regling betekent, dat bij voorbeeld een werknemer met een jaarlijks belastbaar inkomen van der tigduizend rupiah per jaar zesduizend rupiah voor buitenlandse deviezen krijgt, dus tweeduizend gulden per jaar in Nederlands geld. Uit dit bedrag moet niet alleen het perio diek buitenlands verlof worden bekos tigd, doch óók de spaarpremies, de gezinsdelegaties als de werknemer van zijn gezin gescheiden leeft, de kosten van in Nederland studerende kinderen, eventuele onderstand aan ouders, enzovoort. Slechts vóór 1 Mei 1953 aangegane verplichtingen voor pensioenvoorzieningen blijven buiten de nieuwe deviezentoewijzing en kun nen onverkort worden gehandhaafd. De organisaties van werkgevers en Neder landse werknemers verwachten als gevolg van deze regeling ontslag-aanvragen op grote schaal van buitenlandse werknemers wier onvermijdelijke verplichtingen het toegestane bedrag te boven gaan. Tevens verwacht men het heengaan van hen, die weliswaar geen verplichtingen in Neder- DIGNE (Reuter) Gaston Dominici, de 77-jarige „patriarch van Lurs", heeft Maandagavond weer ontkend de moord op de Britse geleerde Sir Jack Drummond en diens vrouw en dochtertje gepleegd te hebben. Bij het eerste formele verhoor voor de rechter, dat Maandagavond plaats vond, antwoordde de oude boer op alle vragen: „Ik heb niet geschoten, ik heb hen niet gedood". Precies drie weken geleden werd Domi nici drievoudige moord ten laste gelegd, nadat zijn beide zoons Gustave en Clovis hem daarvan beschuldigd hadden en na een reconstructie van de misdaad waarbij hij toonde hoe hij de moord bedreven had. Later trok hij echter zijn bekentenis weer in. Woensdag jongsleden vroegen zijn advocaten aan rechter Peries die Maandagavond het verhoor afnam om de zaak voor de rechtbank te brengen. Naar verluidt zou rechter Peries voor nemens zijn de oude man te confronteren met zijn zoons en met hoofdinspecteur Ed- mond Sebeille en andere politie-officieren, die zijn verklaring hebben opgeschreven. land hebben, doch voor wie een verblijf in Nederland niet meer aantrekkelijk is nu het verlofssalaris een dusdanig deel van de deviezentoewijzing opeist, dat de spaar- premie in het gedrang komt. Ontslagnemingen op grote schaal zou den ongetwijfeld een ontwrichting in de bedrijven veroorzaken, maar voor de In donesische regering weegt dit risico ken nelijk niet zo zwaar als de inderdaad slechte deviezen positie. Evenmin schrikt zij terug voor de mogelijkheid, dat het buitenlands kapitaal minder bereidheid tot investeren zal tonen als het niet kan be schikken over bekwame werkkrachten, die Indonesië zelf nog niet in voldoende mate kan leveren. Indonesië is op grond van de R.T.C.- overeenkomst gerechtigd wijzigingen aan te brengen in de transferregeling voor Nederlanders, indien de deviezenpositie daartoe noopt, doch alleen na overleg. Dat overleg had enige maanden geleden in Djakarta plaats, doch had, zoals gemeld en nu blijkt, geen resultaat. Ook vertegen woordigers van andere buitenlandse mo gendheden hebben ernstige bezwaren tegen de transferregeling kenbaar ge maakt. (van hedenmorgen 7 uur) toestand -ë c= £P 2 ai P <5 - Helsinki geheel bew. W 4 1 0 Oslo nevel NW 2 2 0 Stockholm geheel bew wzw 1 0 Kopenhagen motregen 11 3 0,1 Londen geheel bew. windstil 9 0 Amsterdam nevel ZO 3 4 0 Brussel onbewolkt 5 0 Parijs onbewolkt ONO 2 3 0 Bordeaux geheel bew. O 2 8 0 Grenoble onbewolkt windstil 1 0 Nice geheel bew. NW 5 10 20 Warschau geheel bew. ZO 7 2 0 Berlijn nevel 4 3 0 Frankfort mist 3 0 0 München mist windstil 4 0 Zürich mist windstil 0 0 Genève mist OZO 2 3 0,3 Locarno regen 1 6 7 Wenen nevel OZO 5 3 0 Innsbruck licht bew. 5 0 Rome motregen 9 15 2 Neerslag laatste 24 uur. 300COOCCOCCOCOCOO KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk mist. Overwegend droog. Koude nacht, overigens weinig veran dering in temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West Zuid-Oost. 9 December Zon op 8.36 uur. onder 16.29 uur. Maan op 11.11 uur, onder 19.32 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 8 December Hoog water: 4.47 en 1658 uur. Laag water: 0.23 en 12.44 uur. Woensdag 9 December Hoog water: 5.25 en 17.39 uur. Laag water: 1.02 en 13.20 uur. en

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1