Minister acht sociaal-economische toestand in visserij bevredigend Kort en bondig J Mechanisatie der bevolkings registratie in Friesland Hoge opbrengst in October der niet-cohier-belastingen Minister Cals wenst een Raad voor de Kunst Belangwekkende Memorie van Antwoord Vele problemen vinden hun oorzaak in het bedrijf zelf Visserijnota op komst Opbrengst tabaksaccijns weer gedaald Toch stijging van werkeloosheid Vanmorgen in de Vishal Coaster voer omhoog in Zuider Buitenspaarne DO N DERDAG 10 DECEMBER 1953 8 VERLOVINGSRINGEN P. DE GROOT Vernuftige Nederlandse machine in gebruik Wat de fiscus ontvangt Capitulatie-schilclerii tc Wapeningen onthuld Scheepvaart „Is de sociaal-economische toestand in de visserij over het algemeen bevredigend, in economisch opzicht moet worden betreurd, dat het accent van de grote trawlvisserij te veel ligt op de uitoefening van de haringtrawlvisserij en te weinig op de uitoefe ning van de visserij op verse vis". Dit wordt opgemerkt in de Memorie van Antwoord op de begroting 1954 voor Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De uitkomsten van de löggervisserij mogen zonder voorbehoud redelijk worden genoemd. In sociaal opzicht is de toestand in deze sector in de jaren na de bevrijding geleidelijk aan ver beterd. Niettemin vragen verschillende kwesties om een oplossing, o.a. de dikwijls minder.goede accommodatie aan boord van de oudere vaartuigen, de samenstelling van de voedingslijst benevens het verlangen van vele opvarenden om per reis een loon- afrekening te mogen ontvangen, aldus minister S. L. Mansholt. In die sectoren van het kleinbedrijf, waar de opbrengsten van de visserij ten gevolge van het gedeeltelijk wegvallen van de uitvoer of ten gevolge van schrale vangsten niet voldoende zijn om in het levensonderhoud te voorzien, heeft de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid in samenwerking met de bewindsman tijdelijke maatregelen getroffen ter onder steuning van de gezinnen en tot instand houding -van de werkgelegenheid. De toegezegde nota inzake het visserij beleid heeft de Staten Generaal nog niet bereikt, omdat het overleg nog gaande is. De minister hoopt evenwel, dat dit over leg zeer binnenkort tot een goed resultaat zal leiden. Duitsers on-economischT Minister Mansholt deelt blijkens de Me morie niet de bezorgdheid over de snelle opbouw van de Duitse trawlervloot. In derdaad heeft West-Duitsland in de afge lopen iaren een flink aantal grote trawlers gebouwd, maar het is de vraag, of deze schepen economisch verantwoord zijn, meent hij. De Duitse reders zouden zich wellicht zekere beperkingen opleggen, als zij hun vloot opnieuw moesten gaan bou wen. Opvang prijs gevaarlijk Met betrekking tot het geven van ga ranties in het visserijbedrijf meent de mi nister, dat de zgn. opvangprijzen in prin cipe beneden de kostprijzen moeten lig gen. De visserij mag niet ontaarden in een visserij voor veevcederdoeleinden, waartoe het vaststellen van te hoge opvangprijzen leidt, terwijl tegelijkertijd bepaalde mark ten dnordat zij niet meer concurrerend bediend kunnen worden van ons ver vreemd zouden raken en voorts de ver werkende industrie voor grote moeilijk heden zou worden geplaatst. Verre visserij biedt kansen De cdpèurrentie-mogelijkheden van het Nederlandse,, visser ij bedrijf op het gebied van de verre visserij kunnen moeilijk wor den beoordeeld, omdat slechts sporadisch Nederlandse schepen aan de verre visserij hebben deelgenomen. In die enkele gevallen, dat door Neder landse schepen vis van de verre visserij werd aangevoerd, lagen voor verschillende vissoorten de prijzen hoger dan b.v. in Duitsland. Indien deze tak van visserij echter in sterkere mate zou worden uitgeoefend door Nederlandse schepen, waardoor de aanvoer groter zou worden, moet zeer zeker in de eerste tijd worden rekening gehouden met een daling van de prijzen. Vergroting van de afzet van diepgevro ren vis moet in het binnenland wel moge lijk worden geacht. De afzetmogelijkheden in het buitenland ondervinden echter zeer sterk de invloed van de buitenlandse concurrentie. Het bui- ADVERTENTIE VOOR NAAR ■JUWELIER - HORLOGER Kennemerlaan 30 - Telefoon 4127 tenlandse visserij-bedrijf bevindt zich te vens in een sterkere positie, omdat in en kele gevallen de kosten van de brandstof fen belangrijk lager zijn dan voor het Ne derlandse bedrijf, geeft de minister toe. Productschap nog niet gereed Een advies tot instelling van een pro ductschap voor visserijproducten is bij de S.E.R. in voorbereiding, zodat ddt wel niet voor 15 Februari 1954 tot stand zal kunnen kernen: het huidige bedrijfschap zal dus nog wel even „verlengd" moeten worden. Afwachten inzake Russisch contract De bezwaren uit handelskringen tegen het „Russische haringcontract" zijn de be windsman bekend. Voorop zij gesteld, dat het hier niet geldt een contract van de Ne derlandse regering, maar een transactie, afgesloten tussen de Nederlandse vereni ging van de Haringdrijfnetvisserij en een inkoopbureau van de Sovjet-Unie. De vraag of de afzet naar andere landen, ge zien het grote kwantum, hetwelk het Rus sische contract omvat, niet in gevaar wordt gebracht, kan vooralsnog moeilijk worden beantwoord. Een en ander zal sterk afhan kelijk zijn van de omvang van de vangst en van de vraag, of en in hoeverre de ex port naar andere landen invloed van dit inderdaad grote contract zal endervinden. Met de zienswijze aangaande het effect van verwaarlozing van de binnenlandse markt met verse zeevis kan de minister instemmen. Het probleem van de aanvoer heeft zijn aandacht. De oplossing van dit vraagstuk kan slechts worden gevorderd, wanneer reders van trawlers, loggers en kotters in zien, dat het binnenkomen van de schepen in onderling overleg moet worden geregeld. Op 23 December zal het nieuwe beursgebouw te Emmeloord officieel worden geopend. Er wordt thans nog druk aan de ajwerking van het interieur van het beursgebouw gewerkt. Het feit dat mechanisatie, ook voor de bevolkingsregistratie, zo langzamerhand een onontkoombare eis is geworden, heeft Heerenveen, Ooststellingwerf, Opsterland, Sm ailing er land en Weststellingwerf ge zamenlijk doen besluiten tot het aanschaf fen van een speciale registratie-machine, die op vrijwel iedere vraag een antwoord geeft. De bevolkingsadministratie, die gevoerd wordt aan de hand van voor alle inwoners der gemeente aangelegde persoonskaarten, heeft zich de laatste jaren sterk uitgebreid. Voor de verkiezingen moet men weten wie het kiesrecht hebben en wie niet. Met het oog op eventuele scholenbouw dient op een gegeven ogenblik te worden vastgesteld hoeveel kinderen er in de gemeente wonen, die in een bepaald jaar zijn geboren. Een kiesvereniging vraagt de namen van alle kiesgerechtigde inwoners, ingedeeld naar godsdienst. Het Rode Kruis heeft belang bij de namen van alle gezinshoofden, de afzonderlijk wonenden, de samenwonenden en de inwonenden, ouder dan vijftien jaar. Sociologen interesseren zich voor het aan tal gehuwde en ongehuwde mannen en vrouwen, de weduwnaren en de weduwen, de pensioengenietenden (al dan niet van de pensioenraad), de vreemdelingen en de uitgeslotenen van het kiesrecht. Voor de loonadministratie, de kinderbijslag, het t.b.c.-onderzoek, de inschrijving voor de dienstplicht, de nakoming van de Leer plichtwet, voor huwelijk en geboorte Het ministerie van Financiën heeft een overzicht gegeven van de opbrengst dei- rijksmiddelen in October. Het kohierbedrag van de inkomstenbe lasting vorderde met f 64,9 millioen tot f 975.7 millioen. De stijging betreft het op leggen van definitieve aanslagen 1951 als mede van nadere voorlopige aanslagen 1952. De voorlopige aanslagregeling voor de inkomstenbelasting 1953 is vrijwel ge ëindigd. Totaal is f 590.4 millioen aan voorlopige aanslagen 1953 opgelegd. Het kohierbedrag van de vermogensbe lasting vertoonde een toeneming met f 4.9 millioen tot f 105.5 millioen. Er werd een begin gemaakt met het op leggen van voorlopige aanslagen Vennoot schapsbelasting ever het boekjaar 1953. Dit verklaart de aanzienlijke toeneming van het kohierbedrag met f 198.8 millioen, waarmede een totaal van f 920.9 millioen werd bereikt. De ontvangsten aan kohierbelastingen beliepen f236.1 millioen, waarvan f 0.8 millioen werd voldaan door inlevering van investerings- en beleggingscertificaten. Het nog in te vorderen bedrag steeg tot f 1.175.7 millioen. De niet-kohierbe-lastingen leverden in October f 357 millioen op. Dit is de hoogste maandopbrengst, welke tot dusverre in het lopende jaar is behaald. Het zijn voorna melijk de middelen, welke de invloed on dergaan van het gunstige verloop van de productie en de werkgelegenheid en de be ëindiging van de mtering op voorraden, welke tot dit resultaat hebben bijgedragen. De opbrengst in de eerste tien maanden van 1953 bedraagt f 2.880 (v.j. f2.771) millioen), bij een jaarraming van 3.338 millioen gulden. De stijging van de opbrengsten van de loon. en omzetbelasting heeft zich ge handhaafd. Opvallend hoog waren de ont vangsten aan omzetbelasting ad f 132.2 millioen. De loonbelasting leverde f 87.4 millioen op, tegenover f 66.1 millioen in April en f85.9 millioen in Juli. De Vereveningsheffing herstelde zich met een opbrengst van f 28.2 millioen van de lage ontvangsten in het voorgaande kwartaal, toen wegens de met terugwer kende kracht in werking getreden tai'iefs- verlaging restitutie van teveel betaalde be lasting plaats vond. De ontvangsten aan invoerrechten belie pen f39.1 millioen. De opbrengst van de accijns op tabak daalde vergeleken bij de ontvangsten in September ad f 29.5 mil lioen tot f 24.5 millioen m October. De ac cijns op gedistilleerd leverde f 10.1 mil lioen op. De opbrengst van de successierechten was in October hoog en beliep f 9.5 mil lioen. In October nam het bruto-kohierbe- drag der buitengewone heffingen toe met f 19.8 millioen en bereikte daarmede een totaal van f 4.026 millioen. Hiervan betreft f 2,862,8 millioen Vermogensaanwasbe- lasting en f 1.163,2 millioen de vermogens heffing ineens. steeds maar weer heeft de gemeentelijke administratie met grote zorgvuldigheid en ten koste van dikwijls zeer veel tijd haar registers na te slaan om tot een juiste vaststelling der gegevens te komen. In de grote steden van ons land heeft men dat reeds lang ondervangen door de toepassing van het Hollerith-systeem. Voor de middengrote en de kleine gemeenten is dat echter een te kostbare geschiedenis omdat zij er niet van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werk voor hebben. Ook de machine, welke men nu in Fries land heeft aangekocht, is uiteraard niet goedkoop, maar zij is, ook door betrekke lijk kleine gemeenten, toch stellig te be kostigen als men doet a's Heerenveen en de haar omringende gemeenten, die ge zamenlijk (met ongeveer honderdduizend inwoners) tot aankoop hebben besloten. Aluminiuinplaatjes Het tijdrovende schrijven van adressen in die plaatsen zal nu voor de gemeente lijke instanties weldra tot het verleden be horen. De machine zal dat werk overne men. Meisjes van een Rotterdamse Han delmaatschappij zijn thans bezig in de ge noemde gemeenten alle namen (en verdere gegevens) door middel van een pons machine op een aluminiumplaatje vast te leggen. Tot ongeveer Maart zullen zij daar mee de handen vol hebben. Daarna treedt de mechanische bevol kingsregistratie in werking en zal in iedere betrokken gemeente na enkele dagen onderricht een enkel meisje hetzelfde antwoord kunnen geven als dat waarvoor tot dusverre talloze ambtenaren, soms da genlang, in het geweer moesten komen. Al leen zal zij het sneller doen dan voorheen en, naar de praktijk heeft uitgewezen, op zijn minst even goed. Slechtsenkele handles heeft zij om te zetten, slechts en kele stoppen in te steken. Overigens denkt de machine zelf. Straks bij de verkiezingen worden alle plaatjes met een snelheid van vijfduizend per uur, non-stop door de machine gevoerd. Met behulp van verschil lende nokken op de plaatjes kiest zij daar bij, geheel automatisch, de plaatjes uit van degenen, die voor de vervulling van hun stemplicht moeten worden opgeroepen. De machine (een van Nederlands fabrikaat) laat het daar echter niet bij. Zij handelt ook. Want zij drukt terstond de oproep kant en klaar af op dun karton, en snijdt dat van een rol af, op het juiste formaat, zodat een briefkaart ontstaat, die dadelijk kan worden verzonden. De plaatjes van de niet-kiesgerechtigden legt de machine terzijde, echter zodanig, dat aan het eind van de bewerking de piaatjes van alle inwoners weer automa tisch in dezelfde volgorde in het straat bij straat gesorteerde bakje liggen als bij het begin. De machine meldt, wie er bijvoorbeeld nalatig zijn gebleven de straatbelasting te voldoen, wie er voor kinderbijslag in aan merking komen, wie de vader is, hoe de kinderen heten, wanneer zij geboren zijn en tot welk geslacht zij behoren. In elk van cie vijf, door ons genoemde, Friese gemeenten, zal een ponsmachine worden geplaatst. Zelf kan men dus straks de plaatjes vervaardigen, zomede er bij adreswijzigingen, enz. alle gewenste correcties op aanbrengen, overigens zonder dat men er een nieuw plaatje voor nodig heeft. In Heerenveen komt echter de grote selector: het brein, dat alles voor de mens uitzoekt tot in de kleinste détails, en die voor het personeel der vijf gemeenten ter beschikking staat. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot instelling van een Raad voor de Kunst. Aan de Memorie van Toe lichting van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is het volgende ontleend: Nadat reeds voor dc oorlog stemmen wa ren opgegaan, die pleitten voor de instel ling van een raad voor de kunst, werd tijdens de bezetting aan deze wens een meer concrete vorm gegeven, doordat een aantal kunstenaars en andere belangstel lenden een regeling voor zulk een raad ont wierpen. De toen ontworpen plannen wer den in eerste aanleg gerealiseerd, toen bij Koninklijk Besluit van 28 Mei 1947 de Voorlopige Raad voor de Kunst in het leven werd geroepen, welke tot taak kreeg de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen desgevraagd of uit eigen beweging van advies te dienen. De ervaringen, met de Voorlopige Raad opgedaan, hebben naar het inzicht van de minister de mening versterkt, dat een col lege van advies en bijstand op het terrein van de kunst bezwaarlijk kan worden ge mist. Dat de deskundigen ook en vooral onder de kunstenaars zelf dienen te wor den gezocht, behoeft naar de mening van de minister geen nader betoog. Tevens is gebleken, dat aan een vast college de voor keur moet worden gegeven boven telkens wisselende deskundigen. Hoe veelomvattend de taak is, die een adviescollege op het terrein van de kunst zal hebben te vervullen, blijke uit het grote aantal belangrijke adviezen, dat de Voor lopige Raad heeft uitgebracht. Zo werden min of meer geregeld adviezen verstrekt over de subsidiëring van instellingen en verenigingen voor de diverse takken van kunst, over kunstmanifestaties, over uit gaven op het gebied van de kunst, over de internationale uitwisseling, over het con certleven, opera en ballet, over het kunst onderwijs, over de samenstelling en werk wijze van adviescommissies voor de ver lening van opdrachten, de toekenning van prijzen, subsidies en reisbeurzen en het aankopen van kunstwerken. Voorts wer den door de Voorlopige Raad belangrijke en uitvoerige rapporten uitgebracht, zoals die over de afstand tussen kunst en volk Aan de afslag van vandaag waren present de ..Bergen" met 230 kisten schelvis. 60 kabeljauw en gul, 40 radio, 25 makreel, 20 haaien, 75 wijting, 60 diversen en 60 stuks stijve kabeljauwen; de IJM 14 Annie" met 10 kisten platvis, 270 schelvis, 50 gul, 30 di versen; de „Pietertje" HD 87 met 40 kisten tong en tarbot, 25 schol, 80 schelvis, 200 stuks ijskabeljauw en 30 kisten diversen: de KW 129 met 125 kisten haring en de KW 18 met 80 kisten haring. Waar gisteren werd geschreven: De Belg was ook fel op de grote schol", gelieve men in plaats van schol, schelvis te lezen. De haring werd vanmorgen betaald met 12.tot 14.Makreel kreeg 38—. De Belg was vanmorgen rustig eh nam de rijen kabeljauw mee voor 122.later zakkend tot 92.— en de kisten kabeljauw voor 140.zakkend tot 102. Grote schelvis ging ook ditmaal naar België. De prijs was 55.— en de middel soort kreeg hetzelfde. De rest van de schel vis ging het binnenland in. Kleinmiddel kreeg van 45.tot 50-pennen 45.—, knappe braad 33.—. slappe braad 24.—. Voor de wijting werd 19.tot 20.be taald. voor de grote gullen 48.middel gul 40.en de torren 20.tot 22.—. Er'waren twaalf spannetjes met sardien aan de markt. De vangsten waren gering en de prijs zakte van 13.— tot 7.80 per 40 kg. Ook Engeland was rustig en kocht de grote schol voor 38.de middelschol voor 45.—. de zetschol voor 55.— tot 60. en schol I voor 45-De kleine schol ging het binnenland in: tweetjes vno' ongeveer 30.knappe drietjes voor 22.— en de uivertjes voor 15. De prijs van de grovere to^g was ook al iets gezakt. Grote tong kreeg 3.—, groot middel 1.95. halve pondjes 1.95, tong I voor Frnnkriik 1.70 tot 1.75 en de slips 1.40 tot 1.48. Voor Vrijdag was vanmorgen nog geen boe* met haring of verse vis bek°nd. Na 28 uur eindelijk weer vlot gesleept De Groninger kustvaarder „Dicky W" van kapitein-eigenaar K. Westra, welke on derweg is van Leiden naar Denemarken, voer Dinsdagavond om zeven uur in het Zuider Buiten Spaarne bij Schalkwijk om hoog en bleef daar muurvast zitten. Pogingen van de Haarlemse sleepboten „Jenny II" en „Jacoba II" om het schip vlot te slepen, mislukten. Pas nadat de 200 pk sterke stoomsleepboot „Johanna" arri veerde, slaagde deze er met behulp van de „Jenny II" in, om het vaartuig uit zijn be narde positie te verlossen. De „Dickey W", een kustvaarder van 167 ton, had in Leiden een lading ijzer ge laden voor Denemarken en was via de bin nenwateren op weg naar IJmuiden om van daar over zee zijn weg te vervolgen. Onbekendheid van het vaarwater heeft kapitein Wesstra parten gespeeld, toen hij Dinsdagavond bij Schalkwijk aan de grond liep. Enkele meters uit de wal bleef het schip vast zitten. Pogingen om weer vlot te komen, faalden en daarom werd gister morgen de hulp ingeroepen van de „Jenny II" en de „Jacoba II" van de scheepswerf N. Zuidam en Zn. Beide hebben met hun gezamenlijke 135 paardekrachten een uren lange strijd gevoerd om de „Dicky W" weer in zijn element te brengen. Met het invallen van de duisternis werden de pogingen het schip vlot te krijgen gestaakt. De „Johan na" arriveerde omstreeks negen uur in de avond en twee uur later, samen met de „Jenny II" in, het schip los te krijgen. Na een oponthoud van 28 uur kon de „Dicky W" eindelijk de reis voortzitten. In het stadhuis te Wageningen heeft prof. dr. H. J. O. Tendeloo namens het comité tot oprichting van een bevrijdingsmonu ment aan het gemeentebestuur een schil derij aangeboden, dat een moment voor stelt uit de op 5 Mei 1945 te Wageningen in hotel „De Wereld" gehouden capitulatie zitting. Op dit schilderij komen slechts de figuren van enkele hoofdpersonen voor, onder anderen de generaals Foulkes en Blaskowitz en Prins Bernhard. en over de sociale positie van de beeldende kunstenaars. De samenstelling en de werkwijze van het nieuwe college, dat de minister voor stelt Raad voor de Kunst te noemen zullen in enkele opzichten moeten afwijken van die van de Voorlopige Raad. Wil de nieuw te stichten raad aan de verwachtingen kunnen voldoen, dan zal het nodig zijn dat ook de kunstenaars daar in vertrouwen stellen. Mede om dit te be reiken, stelt de minister voor, dat de meer derheid van de raad zal bestaan uit leden, die in hun hoedanigheid van kunstenaar worden benoemd. Van deze kunstenaars leden zal wederom de meerderheid worden benoemd op aanbeveling van representa tieve organisaties. Er zal ook een aantal niet-kunstenaars zitting hebben. Hiervoor zullen personen worden aangezocht, die grote belangstelling voor het kunstleven tonen en deze belangstelling tot uitdruk king brengen, bijvoorbeeld door het (be stuurslidmaatschap van verenigingen.wel ke zich de steun aan of de bevordering of verspreiding van kunst ten doel stellen, alsmede personen, wier functie intensieve bemoeienis met het culturele leven met zich meebrengt, zodat van hen mag wor den verwacht, dat zij vertrouwd zijn met de specifieke problemen, die zich op het gebied van de kunst kunnen voordoen. Uiteraard wordt tevens rekening gehouden met de grote geestelijke stromingen, die in ons volk leven. Er zal tegen gewaakt wor den, dat de samenstelling van de raad een eenzijdig karakter draagt. Grotere bevoegdheden De Voorlopige Raad voor de Kunst was bevoegd om desgevraagd of uit eigen be weging de regering van advies te dienen. Een verplichting van de regering om deze voorlopige raad in bepaalde gevallen in te schakelen, was niet aanwezig. Met betrek king tot de Raad voor de Kunst daaren tegen wordt als beginsel gesteld, dat hij over alle belangrijke zaken zal worden ge hoord. Voor een efficiënte werkwijze zal de raad zo klein mogelijk moeten worden gehouden. Aolnda, 6 te Singapore. Aiamak, 9 Marseille verwacht. Aletta, 9 te Pladju. Almdijk, 9 Havana verwacht. A.udra, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen Amstelstad, 8 dwars Miami n. Mobile. Antooia, 5 v. Pladju te Haiphong. Armilla, 29 te Singapore. Aardijk, pass. 8 Bahamas 10 New Orleans verw. Albireo, pas. 8 St. Paulsrock n. Las Palmas. Alchiba, 9 v. Santos te Rio Grande. Alcyone, 8 v. Santos n, Rio Grande. Aldabi, 9 v. Victoria te Babia A'.dersmin. 8 v. Le Havre n. Rotterdam. Algenib, 8 v. Rio Grande n. Buenos Aires. Alioth. pas. 9 Kp. Verdische eil. n. Rio de Janeiro. Alkaid, 8 v. Hamburg te Antwerpen. Alnati, 8 v. Bremen n. Hamburg. Aludra. 8 v. Hamburg te Antwerpen. Amor, 8 v. Iskenderun te Ismir. Amstelöiep, 9 v. Londen n. Rotterdam. Aiemdskerk, 9 v. Hongkong te Manilla. Arkeldijk, 9 te Galveston. Aalsum, 8 550 m. O.NO. Mahe Seychellen. Aldegonda, 8 110 m. N. Str. Singapore. Alphard, pass. 8 Dover n. Antwerpen. Averdijk, 7 dwars Halifax n. New York. Axeldijk, 8 390 m. O.ZO. Kp. Race. Biritang, 8 v. Colombo n. Singapore. Borneo, 8 te Colombo. Blltar, pass. 8 Gibraltar n. Marseille. Blijdendijk, 8 v. Philadelphia te New York. Bonaire, 8 1130 m. Z.ZW. Flores n. Plymouth. Boskoop, 8 550 m. W.NW. Flores. Barendrecht, 9 dwars Kp. Corbelin n. Mena el Ahmadi. Bantam. 8 v. Bandarhapur n. Basrah. Bennekom, pass. 8 Lizard Head n. Barbados. Blommersdijk, pass. 8 Beachyhead n. Antw. Caltex Delft, pass. 3 Kp. Bon n. Sidon. Csltex Pernis, pass. 8 Burlings n. Sidcn. Chama, 10 v. Curagao te Star.low verw. Coryda, 8 v Auckland n. Brisbane. Caltex Utrecht, 8 245 m. O. Malta. Clavella. 9 340 m. W.NW. Auckland. Delfland, pass. 8 St. Paulsrock n. Santos. Delfshaven. 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Dongedijk, 8 v. Los Angeles te San Francisco. Ena, 8 v. Balikpapan n. Singapore. Eos, 8 v. Patras n. Oran. Etrema, 9 v. Singapore verwacht. Eemland, 9 v. Rio dc Janeiro n. Santos. Elmina. 8 v. Lagos n. Duala. Enggano. 8 130 m. O. Massawah. Esso Rotterdam, 8 360 m. ZW. Fayal. Felipes, 8 v. Pladju n. Tjilatjap. Friesland (SSM), 8 v. Huil n. Odense. Ganymedes, 7 v. Paramaribo n. Georgetown. Gooiland. 8 te Paranaigua. Gaveland. 9 Las Palmas verwacht. Groote Kerk, 9 v. Marseille te Genua. Gaasterkerk, 8 110 m. NO. Chaigos eil. Gordias, 8 rede Lattakia. Hecuba, pass. 8 Vlissingen n. Gent. Helicon, 8 bij Jeremie Haiti ten anker. Hoogkerk, 8 v. Roterdam n. Japan. Hector, 8 v. Oran n. Carthagena. Hc-lena, 8 v. Amsterdam n West Indië. Hestia, 9 v. Ciudad Tru.iillo te La Guaira. Hydra. 9 v. Balboa n. Buenaventura. Heemskerk, 8 300 m. ZW. Lissabon. Hersilia, 8 110 m. NO. Barbados. Indrapoera, 9 te Belawan. Ivoorkust, 8 v. Le Havre n. Antwerpen. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 8 Ouessant n. Amsterdam. Japara (KRL). pass. 8 Finisterre n. Port Said. Karimata, pass. 8 Finisterre n. Amsterdam. Kota Baroe, pass. 8 Ouessant n. Rotterdam. Kota Gede. 8 v. Tj. Priok n. Pladju. Kota Agoeng, pass. 9 Dover n. Rotterdam. Laertes, 8 te Semarang. Langkoeas. pass. 8 Kp. Vincent n. Rotterdam. Lekkerkerk, 8 v. Madras n. Rangoon. Lutterkerk, 8 v. Aden n. Bandarabbas. Laagkerk, 8 v. Caiicut te Bombay. Laurenskerk, 8 v. Le Havre te Boulogne. Luna. 8 Finisterre gepass. n. Ceuta. LarerJberg, 8 240 m. N. Dakar. Lindekerk, 8 te Muscat. Muiderkerk, 9 Port Said verwacht. Manoeran, 8 v. Amsterdam te Antw. Merwede. pass. 8 Bermuda n. Houston. Maasland. 7 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Macuba. pass. 8 Daedalus Rif n. Singapore. Maetsuycker, pass. 8 Str. Banka n. Singapore. Mirza, 8 60 m. N. ten O. Miri. Modiokerto, 8 op de Elbe n. Hamburg. Murena, 8 140 m. ZW. Liverpool. Nestor, 9 te Rotterdam. Nieuw Holland. 8 v. Penang n. Hongkong. Noordwijk, 8 v. Albany n. Dalhansy. Ootmnrsum, pass. 8 Vlissingen n. Antw. Oranje, verm. 9 v. Singapore n. Tj. Priok. Oranjefontein, 8 580 m. O. ten Z. St. Helena. Oranjestad. 8 600 m. W.ZW. Madeira. Ovula. 8 v. Havana n. Aruba. Omala, pass. 8 Pitboei n. Curagao. Perna, te Singapore. Prins Willem III, pass. 8 Kp. Ray n. Le Havre. Poelnu Laut, 8 v. Amsterdam n. Houston. Prins Maurits, 9 40 m. W. Hoek v. Holland. Poseidon, 8 te New York. Prins Fred. Hendrik, 8 390 m. N.NO. Flores. Prins Willem V. 450 m. O. Kp. Race. Rafaela, 8 v. Bangkok n. Pladju. Riouw, 8 te Suez. Rita, 8 v. Pladju n. Bangkok. Rotula, pass. 9 Thursday eil. n. Brisbane. Radja, 8 v. Bremen n. Mena el Ahmadi. Roebiah, 8 v. Le Havre n. Amsterdam. Rijndam. 9 te New York. Rijnkerk, 8 v. Lissabon n. Duinkerken. Rijnland. 8 v. Buenos Aires n. Montevideo. Saparoea. 7 v. Calcutta n. Chittagong. Saroena. 8 v. Tarakan n. Singapore. Scherpendrecht, pass. 7 Jamaica n. Baytown. Sibajak, 8 80 m. ZW. Melbourne. Slamat, pass. R Key West n. Charleston. Salatiga, 9 te San Francisco. Salawati. 8 v. Port Soedan 9 te Djeddah. Sarangan, 7 te Los Angeles. Sioterdijk, pass. 8 Sciily s n. New York. Soestdijk, 8 te Charleston. Stad Schiedam, 9 Gibraltar verwacht. Stad Alkmaar, verm. 8 v. Narvik n. XJm. Stad Maassluis, 9 te Narvik. Sumatra, 9 te Algiers. Stidja, 8 rede Muntok. Singel. 3 v. Berau n Tarakan. Stad Vlaardingen, pas. 8 Noordkaap n. R'dam. Silindoeng, 9 Penang verwacht. Stad Leiden. 8 1150 m. ZW. Horta Azoren. Stanvac Benakat, 8 v. Sungeigerong n. Belawan Stanvac Pendopo, 8 v. Tj. Uban n. Bangkok. BINNENLAND Het gerechtshof te s Hertogenbosch heeft arrest gewezen in de zaak tegen nota ris L. P. H. M. van B. te Kaatsheuvel, die ervan beschuldigd werd, een onjuiste op gave in een authentieke acte te hebben doen opnemen. Het hof veroordeelde hem tot een boete van f 1500. De rechtbank te Breda had hem een boete van f 1000 opgelegd. Dezer (lagen is ingebroken in een juwc- lierswinkel te Rotterdam/Hilligersberg. Na inventarisatie is gebleken, dat er 149 gouden ringen, 71 horloges, 2 gouden armbanden, 3 dasspelden met witte saffier, 4 paar gouden oorhangers en 3 paar gouden oorknoppen met een totale waarde van f 6188,55 ont vreemd zijn. In de nacht van 27 op 28 September hebben twee Amsterdammers, een 25-jarige ijzerwerker en een 25-jarige koopman, kle ren gestolen uit een auto van Noorse trek kers, die in de jeugdherberg aan de Klove niersburgwal overnachtten. De rechtbank heeft thans de ijzerwerker veroordeeld tot anderhalf jaar en de koopman tot acht maan den gevangenisstraf. De minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie acht het gewenst de be palingen van de bedrijfsregeling van het Centraal Bureau voor de Rijwielhandel aan het algemeen belang te toetsen. Dit regle ment geeft regels voor de toelating tot de branche en voor de handel in rijwielen en rijwielonderdelen. De minister heeft dc Com missie Bedrijfsregelingen verzocht na te gaan of er aanleiding bestaat tegen deze bedrijfs regeling op grond van het Kartelbesluit op te treden. HAARLEM EN OMGEVING Aan dc rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen Neder lands recht de heer H. E. Smidt van Gelder te Overveen. Dc heer N. Vergunst, verkoper hij de fi-ma Heenk in de Grote Houtstraat 99 heeft Woensdag de dag herdacht, dat hij vijfen twintig jaar geleden bij deze zaak in dienst trad. Door de eigenaar en het personeel werden enkele geschenken aangeboden. Op Vrijdag 11 December zal dr. A. Mel- chior voor Weten en Werken in het gebouw der Vrijzinnig Hervormden spreken over het onderwerp: „Uit de geschiedenis der chi rurgie". Taria, 8 v. Brunsbüttel n. Ornskoldsvik. Tawali, 8 rede Belawan. Tjipanas, 9 te Ilo Ilo. Tomori, 9 te Soerabaja. Trajanus, 8 v. New Orleans n. Pta Cardon. Talisse, 9 v. Amsterdam te Southampton. Tegelberg. 8 v. Kaapstad n. East London. Tasman, 8 v. Tj. Priok n. Singapore. Triton, 9 te Curagao. Tabian. pass. 8 ten Oosten Ceylon. Titu, 8 dwars Schiermonnikoog n. Bremen. Tjiluwah, pass. 8 ten W. Natuna eil. n. Hongkong Tjimenteng, 8 445 m. W.ZW. Sabang. Tiisadane. pass. 8 Natuna eil. n. Hongkong. Van Linschoten, 9 v. Antwerpen te Bordeaux. Waal, 8 te Alexandrië. Waterman, pass. 8 Dakar n. Kaapstad. Wot.osari, pass. 8 Ceylc.n n. Djeddah. Westerdam. 8 650 m. W. Bishoprock n. N. York. Willem Barendsz, 12 Kaapstad verw. Willem Ruys. 9 te Rotterdam. Wieldrecht, 9 80 m. Z. Suez. Waikelo, 8 v. Cothaven n. Tj. Priok. Zeeland (KRL). 8 320 m. O. Ceylon. Zijpenberg, 8 450 m. ZW. Bermuda. KLEINE VAAjRI Ameland, verm. 8 v. Londen n. Termonde. Arnoudspolder, 11 Lissabon verwacht. Alt. 10 Cardiff verwacht. Audacia, 9 v. Rouaan n. Southampton. Barracuda, 8 v. Blyth n. Tees. Baib-T, li v. Rotterdam te Domsjo. Binnenhaven, pass. 8 Kp. Vincent n. Casablanca. Bornrif, 9 v. Rouaan te Londen verwacht. Bellatrix, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Betty Anne, 8 te Setubal vertr. 10 n. Lissabon. Birmingham, 8 v. Iiarlingëö n. Gooie. Brem, pas. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Claes Coinpaen, 8 v. Requejada te Gent. Coolhaven. 8 30 m. ZO. Kp. Vincent. Cateli, pass. 8 Vlissingen n. Gent. Carpo, 8 te Rosiaere. Curagao, 9 v. rede Vlissingen n. Antw. Claes Compaen, pass. 8 Vlissingen n. Gent. Con fiance. 3 v. Southampton n. Port Talbot. Coolsingel, 9 v. Genua te Malaga verwacht. Deni, 9 v. Rotterdam te Kopenhagen. Dom burgh, 9 bij Ouessant n. Casablanca. Duiveland, 8 v. Rotterdam te Leith. Dcpa. pass. 9 Vlissingen n. Hamburg. Despatch, 8 v. Londen n. Parijs. Evertsen, 8 v. St. Valery n. Leith. Fen, verm. 8 v. South End n. Groningen. Ferocia, pass. Vlissingen n. Terneuzen. Ferocia, 9 v. Terneuzen te Antwerpen. Fiducia, 9 v. Hull n. Antwerpen. Follonica, 9 op de Elbe. Gerd, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Harold, 8 v. Weaster n. IJsland. Hartel, 8 v. Rouaan te Belfast. Haskerland, 8 v. Grangemouth n. Rotterdam. Ilebe Nobel, 8 v. Arbroath te Faversham. Hondsrug, 9 v. Rotterdam te Nykobing. Jaba, verm. 8 v. Londen n. Rotterdam. Jan Kreumer, 8 v. Aalborg n. Rotterdam. Jantje Eppiena, verm. 8 v. Londen n. Kopen hagen Java, 8 v. Isigny n. number. Jo, 9 v. Esbjerg n. Colchester. Joost, 8 v. Zaandam n. Goole. Jokurma, 9 v. R'dam te Cuxhaven. Josien, 8 v. Rochefort n. Requejada. Kortenaer, 8 te Struer. Lacra, 9 pass. Vlissingen n. Sas v. Gxt. Leny, 8 v. Port Talbot te Antwerpen. Lies, pass. 8 Vlissingen n. Avonmouth. Larix, 8 te Sete. Lydia. 10 v. Rotterdam te Dublin verw. Maartje, 8 v. Kingsïynn n, Grangemouth. Ma reel la, vertr. 9 v. Hertones n. Karlshamn. Marietje Bo'nmer, 8 v. Kaolak n. Dakar. Markab, 10 in de Limfjord verwacht. Mado, II, 9 v. Antwerpen te Vlissingen. Maraat, 9 v. Vlissingen n. Purfieet. Merak, 8 150 m. NO. Kp. Verd. eil. Mldsland, 8 v. Rotterdam n. Leigh. Matthew. 9 v. Jersey n. Alderny. Men'kar, 8 v. Marseille te Casablanca. Mirach, 8 v. Casablanca te Nantes. Monic, 9 v. Newcastle te Horsens verw. Muphrid, 8 v. Falmouth te Rouaan. Nieuwehaven, 8 v. R'dam te Gothenburg. Nanjo. pass. 8 Vlissingen n. Newcastle. Nooreland, pass. 8 Vlissingen n. Vilvoorde Noordzee, pass. 8 vlissingen n. Antwerpen. Nato. pas. 9 Vlissingen n. Gent. Nieuwland. 8 v. Grangemouth n. Rotterdam. Nottingham, 9 te Waer. Nyenburgh, 8 v. Rotterdam te Stockholm. Noord, vertr. 9 v. Hamburg n. Zwijndrecht. Oleum, verm. 9 v. Southampton n. Middlesbro Poortvliet. 8 v. Goole te Vlissingen. Pavo, 8 v. Stockholm n. Sundsvall. Peter Swenden, 9 v. Vlissingen n. Antwerpen. Pionier, verm. 8 v. Londen n. Gent. Poortvliet, 9 Rotterdam verw. Prima, 8 v. Tonnay Charente n. Requejada. Prior, 8 v. Drogheda n. Fowey. Rika. pass. 8 Vlissingen n. Goole. Rijnhaven, 8 60 m. W. Casquets n. Boston. Servus, 8 v. Galway n. Mulroy. Saba. pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Soemba, 9 v. Antwerpen n. Goole. Spes, 8 v. Ipswich te Antwerpisn. Spora, 8 v. Liverpool n. Garston. Sporota, 8 v. Liverpool te Llvorno. Spurt, 9 te Antwerpen verw. Theodora, 8 Goole verwacht. Toos, 8 v. Gent te Vlissingen. Theano, 8 v. Belfast n. Drogheda. Tuko, pass. 0 Vlissingen n. Rotterdam. Timor. 8 v. Falmouth n. Londen. Toos, pas. 8 Vlissingen n. Wick low. Urmajo, 8 v. Kiel n. Middelfart. Vlieland, 8 v. Gothenburg n. Malmö.' Veenenburgh. 8 v. Middlesbro n. Rotterdam. Vlier, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Westerdok. verm. 8 v. Londen n. Amsterdam. Westersingel. 9 v. Rotterdam n. Bandholm. Wilpo, 8 v. Oosbrand n. Ilernosand. Wickenburgh, 8 v. Casablanca te Duinkerken. Westlaan. 9 v. Hamburg n. Rotterdam. Wim, 8 v. Par te Vlissingen. Westpolder, 8 v. Dublin n. Liverpool. Wim, 8 v. Vlissingen n. Gluckstad. Zwerver, 7 v. Newport n. de Tees. SLEEPVAART Loire, 8 v. Abidjan te Duala. Oceaan. 8 50 m. NW. Perim. Poolzee. 8 v. Cartford. Rodezee, 8 v. Rotterdam n. Zeebrugge. Thames, 8 280 m. N.NO. Bermuda met 2 bakken en sleepboot. Witte Zee, 8 v. Port Said n. Rotterdam. Zwarte Zee, 8 v. Gothenburg n. Dublin.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10