Koelinstallatie aan boord maakt nog geen fabrieksschip van een trawler Vele onzekerheden in de economische aspecten Onderwijzerstoneel Kennemerland speelde „Prinses Ezelsvel" Visserij-varia Gemeentelijke tegemoetkoming voor het bijzonder kleuteronderwijs Laatste wandtapijt uit „Mozes- serie" thans geheel gerestaureerd Velsen gaat gasprijs verhogen „De droom van mr. Scrooge" Huize Manpad herkrijgt vroegere bestemming - filmstudio exit DIEPVRIES-PROBLEMEN Heemskerk Schrijver Jef Last gearresteerd Ter inleiding van EHBO'ers ontvingen hun diploma Direct na terugkeer uit Indonesië Amsterdamse subsidies Productie-index steeg in October College voelt niets voor algehele subsidie DONDERDAG 10 DECEMBER 1953 n Vermindering in de onkosten van drijvende visserijfabrieken kan slechts ontstaan door betere methoden van bevriezing en de installatie daarvoor, en betere mecha nisatie van het proces. De afmeting van de bevriezingsinstallatie kan in hoofdzaak worden verkleind door het product gereed tc maken voor het tijdelijk bewaren in ijs. Een bestudering van vangstcijfers op Britse trawlers geeft de volgende eisen voor bevriezings-capaciteit: alle vis tegelijk bevriezen: 6 ton per uur; alle vis binnen 12 uur bevriezen: 2—3 ton per uur; alle vis binnen 1 dag bevriezen: 1—1 Vz ton per uur; alle vis binnen 2 dagen bevriezen: 0,8 ton per uur. Dit schept problemen van dubbele werkzaamheden, vraagt om nieuwe systemen van laden, tenzij bevriezen door pekel in putten in het ruim, zoals op tonijn- schepen, eventueel mogelijk blijkt. ware toe. en de „Fairtry" behoren niet daar- Nu nog economisch Fileren of in moten snijden waar mo gelijk vermindert de afmeting en de kosten van bevriezen en het ruim. Niet alleen wordt de capaciteit met meer dan 50°/o verminderd, maar daar de bevriezings- tijd varieert (tenminste voor plaatvriezers) naar het kwadraat van de dikte, wordt de ruimte, in beslag genomen door bevriezers, minder dan een vierde of een achtste van wat voor hele vis benodigd is! Met betrek king hierop is in Duitsland de succesvolle ontwikkeling van mechanische fileer machines voor sommige soorten een grote stap voorwaarts, daar anders een trawler tussen de tien en twintig fileerders per trek nodig heeft. Teveel handen De gebruikelijke vriesmethoden vragen teveel arbeidskrachten en sommige landen voeren al het gebruik in van verticale plaatsvriezers. Wellicht is het duidelijk geworden, dat het bevriezen op zee een zeer ingewikkeld onderwerp is en dat succes niet voortkomt uit het lukraak aan boord plaatsen van een zekere koelinstallatie. Achter ontwer pen als die van de „Delaware" en de on langs door ons beschreven grootste trawler ter wereld „Fairtry" gaat een enorme hoe veelheid nadenken en proefnemingen schuil, een hoeveelheid werk, die met het eigenlijke bevriezen en de scheepsbouw niet veel te maken heeft. Het welslagen hangt niet alleen af van de samenwerking tussen ingenieurs en scheepsbouwers, maar eveneens en boven al tussen biologen, bacteriologen en visse rij-experts. Tot dusverre hebben zeer wei nig ontwerpen volledig succes gehad, om dat altijd een van deze schakels ontbrak. Woensdagavond heeft de Heemkerkse EHBO-vereniging in zaal Dam een gezel lige bijeenkomst gehouden, tijdens welke burgemeester H. Nielen met een toepasse lijk woord diploma's uitreikte aan de ge slaagden van de afgelopen cursus. Mejuffrouw M. Bakker en de heren J. de Ruyter en J. Heynen te Heemskerk en P. H. Twisk en J. S. Wachter te Castricum ontvingen het diploma voor de ec te maal. Van de navolgende personen werd het diploma verlengd: de dames R. de Wit, T. Wentink, H. Kranendonk, G. Nijman, T. Neuteboom, M. Sijn, A. C. Houtwipper, A. H. de Boer en de heren M. A. Bakker, J. Muyen, W. Muyen en F. Bekker te Heems kerk. De nieuwe cursus vangt aan op Woens dag 23 December en hieraan zal ook een twintigtal werknemers van Beynes deel nemen. De lessen worden gegeven door dr. Dikkenberg, en de heer J. W. J. Schuchart zal de zogenaamde verbandleer voor zijn rekening nemen. Men moet bedenken hoe noodzakelijk het is voor de technici om mee te gaan naar de visgronden en zelf te zien hoe te werk gegaan moet worden. Er zijn al te veel schema's, die alleen op bureaux werden samengesteld. De systemen van de „Dela- Wanneer gesproken wordt over succes, wordt slechts bedoeld technisch en geen economisch succes, dat er ook niet nood zakelijkerwijs uit behoeft voort te komen. Wat de economie aangaat, er moet de na druk op worden gelegd, dat het schip, dat. verpakte vis dus voor het gebruik ge reed aflevert, het proces aan de wal aanzienlijk kan bekorten. Dit zou er toe kunnen leiden de huidige noodzaak op te heffen om een veel te grote in verhou ding met normale trawlers! bemanning aan boord te nemen, die hogere lonen krijgt voor werk op zee, dat precies gelijk is aan dat aan de wal. Ook zouden een of twee schepen een grotere hoeveelheid duurdere vis kunnen vangen, dan de vloot in zijn geheel. Dit maakt het moeilijk om een juist criterium vast te stellen voor economisch succes. In de Haarlemse werkplaats tot herstel van antieke textiel, Jan Nieuwenhuizen- straat, heeft men thans de restauratie van 't laatste tapijt der befaamde Maastrichter Mozes-serie, voorstellende „Mozes slaat het water uit de rotsen", voltooid. Het is gisteren naar de Limburgse hoofdstad teruggezonden worden, waar het binnen kort weer in de Prinsenkamer prijken kan. Zeven jai-n heeft het herstel van dit reusachtige tapijt, dat 3,65 meter hoog en ruim 8,5 meter breed is, gevergd: alleen al het vervangen van de vergane zijden lucht-partijen heeft twee jaar gevorderd en is geheel uitgevoerd door een jonge Landsmeerse, die gelijk zovelen in het xterlandse een speciaal talent voor dit delicate werk bezit. Vier andere tapijten van deze Mozes- serie, „Mozes en het biezen mandje", „Het gouden kalf", „De manna-lezing" en de „Doortocht door de Rode Zee" zijn reeds eerder in de Haarlemse werkplaats geres taureerd. De Rots, evenals de genoemde vier gedurende de oorlog afgenomen en opgeborgen, leek na de bevrijding aanvan kelijk nog vrijwel intact, doch gedurende De traditionele Sint Nicolaasfeesten voor de schooljeugd hebben ook dit jaar weer ongeveer vier duizend „oudere kinderen en kinderlijke ouderen" in deze omgeving enige kostelijke uren verschaft, welke het gevolg zijn geweest van de opvoeringen van 't sprookje „Prinses Ezelsvel" door de Onderwijzers-Toneelvereniging „Kenne merland". Men begon in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, waar de verpleeg den ditmaal eveneens van een voorstelling mochten profiteren, vervolgde de reeks op voeringen in het Patronaatsgebouw te Vel- sen en het Thalia Theater te IJmuiden, waarna deze Woensdagavond in het K. S. A.-gebouw te Beverwijk kon worden be ëindigd. „Prinses Ezelsvel" is een der minder be kende sprookjes van Moeder de Gans, door mr, H. M. Planten op vakkundige wijze voor het jeugdtoneel bewerkt. Het speelt zich af in het rijk van Koning Ambrosius van Goudezelic, waar de minister van Fi nanciën over een wonderezel te beschik ken heeft, die de schatkist van een perma nente stroom goudstukken voorziet. Van daar dat het grauwtje met de meeste zor gen wordt omringd en er dus een enorme deining ontstaat wanneer prinses Serene, om een haar opgedrongen huwelijk te ont gaan, do huid van het dier verlangt, als zij de koning drie wensen mag doen. On danks het wanhopig verzet van cle betref fende minister is de prinses niet te ver murwen: de goudezel moet worden ge slacht om haar in het bezit van de be geerde huid te stellen. Doch de gevolgen zijn minder catastrofaal dan men eerst had aangenomen. Het volk, dat wegens de steeds gevulde schatkist nimmer van zor gen wist en daardoor tot luiheid vervallen was, leert de vreugde van de arbeid weer kennen. En de prinses, die in het ezelsvel gehuld een soort pelgrimstocht was opge legd, ontmoet in een naburig rijk de prins harer dromen, welke liefde op het eerste gezicht het traditionele „en zij leefden nog lang en gelukkig" ten gevolge heeft. Men had de regie weer toevertrouwd aan de geroutineerde Willem van der Veer, die in deze opvoeringen een ruime dosis humor en fantasie wist onder te brengen. Wellicht zou mr. Planten zich het meest van allen hebben geamuseerd, wanneer hij in de ge legenheid was geweest te aanschouwen, met welk een burleske fantasie zijn ma nuscript door de regie in behandeling is genomen en tot opvoering werd gebracht. Voor een groot gedeelte was dit het gevolg van de komische kracht, welke er in een behendig gjfbruik van het contrast kan schuilen, waarmee Willem van der Veer talloze kostelijke tafereeltjes wist te reali seren. Vooral met het trio, bestaande uit de koning en zijn beide ministers, heeft hij resultaten bereikt, die telkens een dave rende weerklank in de zaal hebben ver oorzaakt. Niet minder geestig gevonden waren de beide eeuwigtwistende lijfartsen. Voeg bij dit alles nog de fleurig verzorgde costuums en het voortreffelijke kapwerk, met diverse uitmuntend gegrimeerde „koppen", dan behoeft waarschijnlijk over het grote en verdiende succes bij jong en oud niet nader meer te worden uitgeweid. De uitgebreide rolverdeling telde niet minder dan zeventien namen, zodat bij de gebruikelijke vermelding hiervan enige beperking dient te worden opgelegd. Maar toch mogen sommige spelers niet onge noemd blijven, zoals R. Geerts als de pe dante Koning Ambrosius, de serviele mi nister van Financiën van A. J. Allen en zijn antipode, de Don Quichotte-achtige minister van Oorlog van H. Jonkers. Hier tussen bewoog zich een vederlichte fee van mej. A. Visser, waardoor de juiste sprook jessfeer nog nader werd geaccentueerd. Ook mej. G. Janssen wist (met de hanepen Katrijn van Zurestijn) telkens de juiste reacties op te roepen, waarbij het char mante prinsenpaar van mevrouw N. Zim merman en C. Peet niet vergeten mag wor den. De twee komische doktoren van G. Brunink en J. de Weert hebben wij reeds met ere vermeld. In totaal dus jeugdvoorstellingen in de ware zin des woords, die zich meer dan gunstig hebben onderscheiden --mi hetgeen door zogenaamde beroeps ''schappen dikwijls als zodanig wordt aangediend. JAN VAN DAM. jiien jragmeiit van het wandtapijt „Mozes 'slaat water uit de rotsen" dat thans in de werkplaats tot herstel van antieke textiel gerestaureerd is. de restauratie bleek, dat alle zijden par tijen toch grotendeels verteerd waren en dienden te worden vervangen. De wol heeft het beter gehouden, zodat het ver teerde zijden materiaal daaraan als tussen klemmetjes is blijven hangen. Dat vereen voudigde ook de vervanging van de zijde, daar de tekening en de kleuren daarin nog vrij duidelijk te onderkennen waren. Toch was het herstel een précair werk, omdat iedere ondeskundige aanraking het tapijt noodlottig kon worden en men dus met de grootst mogelijke omzichtigheid tewerk moest gaan. Nu de restauratie voltooid is, kan het tapijt echter weer lange tijd de tand des tijds weerstaan en daarmee is een kostbaar cultuurbezit gered. De Mozes-serie is omstreeks 1735 gewe ven door de Brusselse tapissiers Jean en Frangois van der Borcht naar ontwerpen van Abraham van Diepenbeeck. In de eer ste weken van volgend jaar zal de herstel werkplaats nog twee tapijten voor Maas tricht voltooien uit de serie Oudenaarder landschappen. Voorts heeft men nog 19 Nijmeegse wandtapijten in petto voor een grondige restauratie, waarmee circa zes jaar gemoeid zal zijn. Voorlopig is er dus nog werk genoeg, maar ook voor de toe komst verwacht men nog tal van opdrach ten uit andere gemeenten en mogelijk zelfs uit het buitenland, want de roep van de Haarlemse werkplaats is al tot ver bui ten de landsgrenzen doorgedrongen. Prijzen van Woensdag. Heilbot 3.302 75. Gr. tong 3.30—3.05. Grm. tong 2.40—2.22. Kim. tong 2.35—2.21. KI. tong I 1.86—1.65. KI. tong II f.56—1.41. Tarbot I 2.75—2.25, alles per Kg. Tongschar 80—73. Schartong 43—37. Gr. schol 56—49. Grm. schol 68—50. Kim. schol 75—58. KI. schol I 60—46. KI. schol II 51—17. Schar 22—9. Bot 3632. V. haring 15-5010.60. Ma kreel 44—30. Gr. schelvis 78—77. Grm. schel vis 72—68. Kim. schelvis 65—57. KI. schel vis I 59—50. KI. schelvis 113 5—14. Wijting 30—3. Gr. gul 61—54. Mid. gul 50—43. KI. gul 26.50—25. KI. haai 39. Poontjes 24—20, alles per 50 Kg. Gr. kabeljauw 272142. Gr. koolvis zw 10890. Gr. leng 120110, alles per 125 Kg. Aanvoer van Woensdag. 110 kisten tong en tarbot, 13 kisten tongschar en schartong, 270 kisten schol, 65 kisten schar, 9 kisten bot, 2160 kisten haring, 27 kisten makreel, 760 kisten schelvis, 130 kisten wijting. 250 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten leng, 2 kisten kl. haai, 6 kisten poon, 28 kisten koolvis en 35 kisten diversen, totaal 3870 kisten. Dagbesonimingen. Voor een 10-daagse reis maakte de Antje (voor haar doen) giste ren de mooie besomming van 17.300. terwijl de Abraham met de nieuwe schipper (Klin kenberg) voor een 9 daagse reis 20.900. besomde. De Wiron I besomde 5000.—, ter wijl de Wiron IV maar weer 11.000-deed. De Shamrock bracht het eveneens tot 11.000. Vandaag. Voor vandaag is de Bergen met 550 kisten vis (230 schelvis, 25 makreel, 75 wijting, 60 gullen, 20 haring, 40 radio, 60 stokkebit en 60 stijve kabeljauw) binnen; de Klaas Wijker blijft tot Zaterdag weg, met het oog op de drie vastendagen volgende week. Van de Elie was nog niets bekend. Garnalen. Er waren Woensdag 829 kg. zoute garnalen 0.781.00) en 1721 kg. flauwe garnalen 0.450.52). Uit het IJsselmeer. Dinsdag werd door 10 vaartuigen aangevoerd: 306 pond snoek baars, 46—48 cent; 17 pond rode baars 88 cent en 138 pond blei 9 cent, alles per pond. Naar wij vernemen is Woensdagochtend te Rotterdam, waar hij aan boord van de „Willem Ruys" uit Indonesië arriveerde, bij het aan land gaan de bekende schrijver Jef Last gearresteerd. Plet is nog niet be kend waarom deze arrestatie geschiedde, noch wie hiertoe opdracht heeft gegeven. De heer Last is in 1950, op uitnodiging van Mohammed Hatta, met wie hij be vriend is, naar Indonesië vertrokken voor het opstellen van een rapport over het cul turele leven op Bali. Toen deze opdracht volvoerd was, heeft de heer Last verzocht Indonesië te mogen blijven, hetgeen hem werd toegestaan. Hij is toen leraar geworden aan twee middelbare scholen op Bali. B. en W. van Velsen stellen aan de ge meenteraad voor de prijs van het gas met ingang van de verbruiksmaand Januari 1954 te verhogen en voor het verbruik over de gewone meter vast te stellen op 14 cent per m3 voor verbruik over de munt meter op 15 cent per m3 en voor industrieel verbruik, alsmede voor ruimteverwarming op 10'/6 cent per m3. Aangezien bij het opmaken van de be groting van het gasbedrijf voor 1954 cle onderhandelingen met de Hoogovens over het sluiten van een nieuwe overeenkomst voor de gaslevering nog in het beginsta dium verkeerden, kon in deze begroting met geen andere dan de thans geldende prijzen voor aan- en verkoop van het gas rekening worden gehouden. Nu de onder handelingen nagenoeg zijn beëindigd kan worden berekend, dat in 1954 voor het gas een gemiddelde inkoopsprijs van 8,3 cent zal moeten worden betaald tegen 6,8235 Onder de talrijke toneelverenigingen in Kenmemerlamd neemt het ensemble de „Hooger Geest Ghesellen" ongetwijfeld een enigszins uitzonderlijke positie in. Met de oprichting daarvan heeft men wel degelijk getracht bepaalde artistieke bedoelingen waar te maken. Zo was men van oordeel, dat er in deze omgeving allerminst behoef te bestond aan een nieuwe vereniging, die zich hoofdzakelijk zou bepalen tot de op voering van het gebruikelijke amateur- toneel-répertoire. Vandaar dat de „Hooger Geest Ghesellen" slechts in het licht der openbaarheid treden, wanneer zij menen een voorstelling te kunnen uitbrengen, die op het traditionele een uitzondering vormt. Zij kennen dan ook niet het systeem met een vaste kern van donateurs, welke ken onvermijdelijk de verplichting zou opleg gen, een bepaald aantal uitvoeringen per seizoen te verzorgen. Tegenover het nadeel, dat het ontbreken van een geruststellende financiële basis oplevert, staat het niet te onderschatten profijt van een zekere vrij heid van handelen, die het ensemble een optreden naar eigen goeddunken veroor looft op het moment, dat men er van over tuigd is een voorstelling te kunnen uit brengen, die enigszins buiten het gebrui kelijke genre valt. Op deze wijze mochten wij reeds met waardering de beide open- luchtvoorstellingen van „Een liefde in Kennemerland" van Marie van Zeggelen en „De zeven rozen" van Antoon Gooien sig naleren. De herleving van het wagenspel, tijdens de laatste bevrijdingsfeesten, mag evenmin onvermeld blijven. De verdienste van dit sympathieke ensemble vond reeds een zekere erkenning im het feit, dat de bekende schrijfster Marie van Zeggelen er inmiddels in heeft toegestemd, als be schermvrouwe van de „Hooger Geest Ghe sellen" te fungeren. Een en ander is ooi-zaak, dat wij gaarne even de aandacht willen vestigen op de opvoering van „De droom van mr. Scrooge", welke Zaterdag 12 December in het Hervormd Jeugdigeiboüw'aan de Rem- bramdtlaan zal plaats vinden. Zoals bekend is dit toneelspel ontleend aan „Een Kerst lied in proza" van Charles Dickens, welk verhaal in ons land een dergelijke popu lariteit geniet, dat wij er zelfs drie toneel bewerkingen van kennen. Namelijk van Eauard Veterman, Ab van der Linden en J. J. C. Böckling. Toch komen wij het be trekkelijk zelden bij onze toneelverenigin gen tegen, zodat ook wat dut betreft de keuze van cVe „Hooger Geest Ghesellen'' verantwoord is. In de laatstgenoemde be- B. en W. van Amsterdam hebben aan de raad het voorstel doen toekomen om aan de stichting Nederlandse Orkeststiehting, gevestigd te Amsterdam, beherende het Concertgebouw-Orkest voor het seizoen 1953/54 een subsidie te verlenen van 382.200. Verder wordt voorgesteld aan de stich ting „Holland Festival 1954" een subsidie te verlenen, zodra deze nadere gegevens kan verstrekken over het programma voor 1954. Als bijdrage in de kosten van voor bereiding en propaganda zullen B. en W. een kasvoorschot verstrekken van ten hoogste 30.000. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek is de algemene pro- diuctie-iindex gestegen van 171 in Sep tember (24 werkdagen) tot 181 in October (24'/2 werkdagen). De gemiddelde dagpro ductie is toegenomen van 167 tot 174. I-Iet C.B.S. voegt hieraan toe enkele in dexcijfers per bedrijfstak, waaruit blijkt dat bouwmaterialen zijn opgelopen van 143 tot 148, rubber van 491 tot 500, steenkolen van 94 tot 97, metaalproducten van 222 tol 227, papier van 164 tot 183 en electriciteit, gas en water van 214 tot 237. werking, welke Zaterdag wordt gebruikt, is het oorspronkelijke verhaal vrij nauw keurig op de voet gevolgd, hoewel het uiteraard in enkele onderdelen aan de mo gelijkheden van. het toneel diende te wor den aangepast. Het is een voor amateurs verre van eenvoudige opgave de specifieke sfeer van het oude Engeland op de Neder landse planken te realiseren, doch regis seur C. de Jong meent voor verschillende problemen een gelukkige oplossing gevon den te hebben. Zo zal er gebruik worden gemaakt van een extra podium. Ook de verlichting ondergaat enige speciale voor zieningen, die de geestverschijningen het juiste effect moeten verlenen. Costuums uit die periode zuilen de suggestie vol tooien. cent volgens het op 31 December 1953 eindigende contract. Dientengevolge zal de totale inkoopsprijs, van het gas, welke in de begroting voor 1954 op f 829.016,50 werd gesteld, met f 178.562,68 moeten worden verhoogd. Deze stijging van kosten kan worden op gevangen door de prijs van het gas voor huishoudelijke doeleinden met 2 cent en de prijs van het gas voor industrieel ver bruik en ruimteverwarming met J/2 cent per m3 te verhogen. Zou de raad daartoe besluiten, dan zal de totale verkoopsprijs van het gas met f 156350,toenemen en na aftrek van de omzetbelasting ad 4 een hogere op brengst van f 150.096,worden verkregen. Indien daarbij wordt gevoegd een bedrag van f 8.000,waarmee de in de begroting voor 1954 geraamde winst op gastoestellen in huurkoop, op grond van de ervaringen m het laatste halfjaar, kan worden ver hoogd, dan kan op een stijging van de ba ten met in totaal f 158.096,worden ge rekend. Het nadelig verschil tussen dit be drag en dat van de hogere kosten van in koop- van het gas bedraagt dan nog f 20.466,68. Dit bedrag kan worden ge vonden door de in de begroting geraamde winst ad f 22.125,07 te verlagen tot f 1.658,39. B. en W. merken hierbij nog op, dat de reserve van het gasbedrijf in 1954, na bij schrijving van rente, het bij de beheers- verordening vastgesteld maximum van f 150.000,zal hebben bereikt. Omtrent de vraag of het aanbeveling zal verdienen dit maximum te verhogen, zullen B. en W. nog nader beraden en de raad binnenkort een voorstel doen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Eén der fraaiste buitenplaatsen in Heemstede, Huize Manpad aan de Herenweg, zal voor verder verval gespaard worden en in volle luister worden hersteld. Daarmede zal een gelukkig einde komen aan een jarenlange beduchtheid bij velen in en buiten Heemstede, die voor de schoonheid van dit oude buiten een open oog hebben. De eigenaresse, de familie Van Lennep, is in onderhandeling met een Haagse diplomaten- familie, die het landgoed voor eigen bewoning wenst aan te kopen. Het zal echter nodig zijn, dat het gebouw gerestaureerd wordt. De gegadigde heeft zich daartoe tot de overheid om steun gewend. Naar wij van de Rijksdienst voor Monumentenzorg en de provinciale autoriteiten vernamen staan deze instanties welwillend tegenover deze subsidieverlening. Het is de bedoeling, dat ook de gemeente Heemstede een bij drage in de totale kosten f 63.000.naar wij vernamen zal verstrekken. Daartoe zal binnenkort de raad een voorstel bereiken. Huize Manpad aan de Herenweg te Heemstede. 1-Iet landgoed beslaat in totaal een opper vlakte van bijna twintig hectaren. Een kwart daarvan ligt. Oostelijk van de He renweg; het overige, grootste deel strekt zich uit van de Herenweg tot de Leidse- vaart; Zuidelijk wordt het buiten begrensd door „De Hartenkamp". Noordelijk door de landweg hei Manpad. Hier léverde volgens de geschiedschrijver in 1304 Witte van Haemstede, zoon van Floris V, een veld slag tegen dc Vlamingen, een gebeurtenis waaraan ee;i gedenkzuil ter plaatse her innert. Tot in de oorlogsjaren werd de buiten plaats bewoond door de al-oude Heem- steedse familie Van Lennep. Na de oorlog werd Huize Manpad verhuurd aan de stichting Europese Kunst Unie, een film industrie die hier de opnamen maakte voor de film „Myrte en de Demonen". Bij de behandeling van de Beverwijkse begroting voor 1953 hebben enkele leden uit de raad een voorstel gedaan, de veror dening regelende de subsidiëring van het bijzonder kleuteronderwijs in dier voege te wijzigen, dat de door de schoolbesturen voor de gediplomeerde leerkrachten ver schuldigde sociale lasten door de gemeente worden vergoed. Naar aanleiding van dit voorstel een pr-aeadvies uitbrengend, hebben B. en W. medegedeeld, dat tegen aanneming van ge noemd voorstel naar de mening van het college overwegende bedenkingen bestaan. Aangezien echter de commissie van bij stand in het beheer van de onderwijszaken een tegenovergesteld gevoelen bleek te zijn toegedaan, is in de vergadering van 18 Mei j.l. besloten, deze aangelegenheid tot de behandeling van de begroting voor de dienst 1954 aan te houden. Nadere bestudering van deze aangele genheid heeft B. en W. bevestigd in de overtuiging, dat de in hun bovenvermelde voordracht gebruikte motivering nog steeds als juist moet worden beschouwd, en dat tegen een verdere verhoging van deze sub sidies, zonder tegelijkertijd maatregelen te nemen dat de verbetering aan de outillage van het onderwijs ten goedé zal komen, ernstige bedenkingen moeten worden aan gevoerd. Gelet op het advies van de com missie van bijstand in het beheer van de onderwijszaken van 5 Maart 1953 hebben B. en W. niettemin aanleiding gevonden voor te stellen de subsidieverordening in dier voege aan te vullen, dat aan de schoolbesturen een uitkering wordt gedaan ad 10 der vergoeding welke hun wordt uitgekeerd als tegemoetkoming in de bezol diging van de gediplomeerde leerkrachten. Voorts lijkt het billijk, de jaarwedden-ver goeding met het oog op de in uitzicht ge stelde algemene salaris- en loonsverhoging met 5 te verhogen. Mede doordat deze film in financieel op zicht allerminst een succes is geworden, heeft het uiteraard zeer kostbare onder houd van huis en park de laatste jaren heel wat te wensen overgelaten. Hierdoor leek óe vrees allerminst on gegrond dat deze buitenplaats in haar ge heel, maar het huis en de verdere bebou wing in het bijzonder, tot verval zouden raken. Het kon namelijk niet gemakkelijk zijn voor deze buitenplaats een nieuwe be stemming te vinden daar het huis voor een internaat of soortgelijke inrichting niet ge schikt is. Bovendien komt Huize Manpad voor op de Nationale Monumentenlijst en valt het zowel onder de plaatselijke monu mentenverordening als onder de Natuur - schoonwet. Dit betekent dat zowel verbou wingen met commerciële bedoelingen als verkaveling van het park practisch geheel verboden zijn. Het is bekend dat het lot van ontelbare buitenplaatsen en landgoederen in den lande bezegeld is geworden doordat er vrijwel géén particulieren meer zijn, die zich de bewoning ervan kunnen veroor loven of zich de onvermijdelijke lasten daarvan willen getroosten. Huize Manpad evenwel zal van film studio weer tot een „normale" buiten plaats worden, die binnenkort zal worden betrokken door een Haagse diplomaten- familie, die voornemens is zich in Heem stede te vestigen. Dit is dus een gang van zaken die ge heel tegenovergesteld is aan de tegen woordig gebruikelijke, maar die daarom des te aantrekkelijker lijkt. Bazar voor de Christelijke Fröbelschool De Bever wij kse vereniging voor het Christelijk Fröbelonderwijs „Pauline Nol- thenius" zal in Februari een bazar organi seren in het gebouw „De Harmonie" aan de Groenelaan. Deze bazar die reeds in Februari van dit jaar gehouden had moeten worden maar toen werd uitgesteld wegens de waters noodramp, neemt twee dagen in beslag. De baten van de bazar zijn bestemd voor aankoop van nieuw schooËneubilair.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9