Agenda voor Beverwijk Vijftig jaar Gereformeerde kerk in IJmuiden Visserij-varia J Brand op zolder van café „De Branding" Snelvliegers exposeren dit jaar niet Volkshogeschool: ons kennen en kunnen Zaal- en veldhandbal voor „IJmond" Beverwijk 8 Herdenkingsdienst in de „Ichthusburcht" THALSA Medische verzorging tijdens het weekeinde Kinderspel met lucifers Leiders kregen klop in DCIJ-tournooi VVIJ-IJselmeervogels voor Zaterdag Leendert Bakker begraven Drie rondleidingen op START-tentoonstelling Sportbond-Plaatwellerij 3-1 „Velsen" verliet onderste plaats Watervliet-korfballers voor lastige taak Rouwdienst in Grote Kerk Rustige hockev-Zondag voor DEM „SNK" gaat „Zeemans vrouwen" spelen „De Katholieke woning- politiek" Geval van kolendamp- bedwelming aan Hoflan- derweg K.A.B. filmavond in het Kennemer Theater VRIJDAG 11 DECEMBER 1953 De tegenwoordigheid van oud-predikan ten, classis vertegenwoordigers van andere, kerken en een aantal brieven van mede leven, waren evenzo vele blijken van be langstelling die de Gereformeerde Kerk te IJmuiden op de herdenkingsavond ter ge legenheid van haar 50-jarig bestaan, welke Donderdagavond in de Ichtuskerk werd ge houden, mocht ondervinden. Na het zingen van Psalm 138, verzen 1 en 4 en het lezen van psalm 103, was het ds. R. D. Beukema die de avond met een kort woord opende. Hij las enkele brieven voor waarin oud-predikanten hun spijt be tuigden, dat zij. meestentijds door ouder dom, verhinderd waren de avond bij te wonen, doch waarin zij hun medeleven uitspraken. De heer J. Feitsma gaf vervolgens een historisch overzicht van de afgelopen vijf tig jaar. Hij gaf allereerst een geschied kundig overzicht van het ontstaan van IJmuiden. De bouw aan het Noordzeeka naal trok veel werkers naar de plaats, waar later IJmuiden zou verrijzen. Deze mannen leidden een ruw leven en al spoedig zagen enkele Amsterdammers de geestelijke armoede waaronder deze mensen leefden. In 1876 werd een Christe lijke school gesticht (de eerste in Kenne- merland) en in 1893 werden in een gebouw aan de IJmuider straatweg de eerste Kerk diensten gehouden. In 1903 werd tot de in- stituëring van de kerk aan de Wilhelmina- kade besloten en in October van dat jaar werd aan de bouw begonnen. De naam werd „Wilhelmina kerk". Nog voor de tweede wereldoorlog werd een tweede kerk gebouwd: de tegenwoor dige Ichtus kerk. Een ramp noemde spreker het feit dat in 1944 de ..Wilhelmina kerk" door een bom bardement werd verwoest. Ook de kerk aan de Rambonnetlaan raakte geheel in het ongerede. Na de oor log werd tijdelijk de Hervormde kerk aan de Kanaalstraat betrokken, waarvoor spreke nog zijn dank uitsprak. Momenteel bezit de Gereformeerde Kerk in Velsen 2700 zielen, 3 predikanten en 2 kerkgebouwen en men denkt aan een derde kerkgebouw. Aan het slot van zijn uiteenzetting liet de heer Feitsma een lange lijst van namen van predikanten volgen, die de Kerk in de loop van de vijftig jaren hebben gediend. „Het hechte fundament Gods" was de titel van een herinneringswoord, dat de oud voorganger van IJmuiden, ds. S. E. West brink, uitsprak. Medewerking aan de avond werd ver leend door het Gereformeerd Evangelisatie koor onder leiding van Jan Klinkhamer, en fhot fh ADVERTENTIE (het theater met de beste films) vertoont HEDENAVOND 8 uur. ZATERDAG en ZONDAG, 7 en 9.15 u. op veler verzoek DORIS DAY, Gordon McRac, Szöke Szakall e.v.a. in de vrolijke Musical-Show TEA FOR TWO in technicolor De grote succesfilm, die DORIS DAY bemind en beroemd maakte, wederom op het witte doek Muziek, humor, zang en dans - alles tezamen in een amusementsfilm voor iedereen U MAANDAG. DINSDAG. WOENSDAG 8 uur HUMPHREY BOGART in de ongelooflijk spannende gangster-film MISDAAD OP BESTELLING Eén man tegenover een wereld van misdaad en cynisme! Toegang 18 jr. ZONDAGMIDDAG 3 uur bijzondere Familie-voorstelling met de verfilming van het bekende boek ALLEEN OP DE WERELD DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling de legende van 's werelds schoonste stem ENRICO CARUSO herleeft bij de gratie van de beroemde tenor Mario del Monaco. Telefonische opgaven voor plaatsen dagelijks (Tel. 4307). Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn. uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: J. J. Wuite, Röntgenstraat 1. tel. 4953 en P. J. W. van der Toorn, Fr. Naereboutstraat 70, tel. 4034. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 30, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: Mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevrouw M. Bakker, Snel- liusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: dr. J. H. M. Rolink. Geel vinkstraat 112. Velsen-Noord, tel. 3745. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: dr. J. H. N. Oud v. d. Snoek, H. Mande- weg 43 a, tel. 3622. V erloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De weekeind- en nachtdiensten wordt waargenomen door Apotheek A. A. Don ker, Breestraat 61, tel. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts Ph. Haselager, Hoofdstraat 135, tel. 3570 te raadplegen. Apotheken Elswout-Apotheek. Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. K 2500 16760; Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort Station, tel. K 2560 8249. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden West en Oost: zr. De Beurs, Lijsterlaan 21, tel. 4378: voor Vel sen en Driehuis: zr. Koerse, Leeuwerik laan 21, geen tel.; voor Santpoort: zr. De Jong, Brederoodseweg 43, Santpoort, tel. K 2560 8756. de heren J. Meilof en A. v. d. Pijl bespeel den het orgel. Daar er tijdens de dienst geen gelegen heid bestond voor het houden van toe spraken, werd na de dienst nog een samen komst belegd. Op de zolder van het café „De Branding" op de hoek van de Wijk aan Zeeërweg en de J. P. Coenstraat brak Donderdagmiddag tegen half drie brand uit. De Velsense brandweer moest er aan te pas komen zelfs de ladderwagen verscheen maar men hoefde slechts na te blussen en daarna een onderzoek in te stellen. De brand is in een kist met boeken, kle ding en wat beddengoed ontstaan en ver moedelijk doordat een kind met lucifers heeft gespeeld. De kist met de inhoud kreeg ernstige brandschade. Ook de zolder vloer werd door de vlammen aangetast en moest, nadat de vuurhaard met de huis waterleiding was geblust, weggebroken worden. De tentoonstellingscommissie van de P.V. „De Snelvlieger" die dit jaar weder om een verenigingstentoonstelling wilde organiseren gaat het dit jaar niet voor de wind. Voor de oorspronkelijke datum 12 en 13 December a.s. was bijna alles in kannen en kruiken op de kooien na. Voor deze datum waren deze onmisbare tentoonstel lingsattributen niet meer voorradig. De commissie toog hierna aan het werk en verzette de datum naar 9 en 10 Jan., maar zij had buiten de waard gerekend. Want de waard, in dit geval de K.N.V.B. besliste dat V.S.V. op 10 Jan. wederom een thuis wedstrijd moet spelen, waardoor deze ver eniging, die evenals „De Snelvlieger" in café v. d. Lem haar tenten heeft opgesla gen en hier de oudste rechten heeft, beslag op de bovenzaal van bovengenoemde gele genheid heeft gelegd. Ongetwijfeld voor de duivenliefhebbers een teleurstelling en aangezien er verder in de gemeente geen geschikte gelegenheid is, zullen zij tot volgend jaar moeten wachten. In de hoofdklasse van het DCIJ-tournooi kreeg de leider Heime Langbroek, die nog ongeslagen is, een nederlaag van Henk Swier. Door dit resultaat is de spanning om de twee plaatsen voor de promotie naar de eregroep toegenomen. De tweede verrassing leverde OH: de heus niet malse Beukema kreeg in een zeer fraai dnmgeveoht klop van de DCIJ oprichter. Jelle Post. en Kcppelman deelden de punten. Ook de jeugdige Jan Braveboer deed mee. Hij haalde het stoute stukje uit, de leider Jan Waal, wiens positie aan de kop bizonder gunstig was, de eerste nederlaag te bezorgen. De strijd tussen de twee oudste dammers van IJmuiden de heer H. Engelhart en „Opa" v. d. Bos, werd dcor eerstgenoemde met een listig demzetje gewonnen. Er is maar een klein programma vast gesteld voor V.V.IJ. Alleen het eerste elftal komt in het veld en nog wel tegen de kop loper IJsselmeervogels. Dat wordt weer een hele zware opgaaf voor de IJmuiclenaren en de punten zijn zo nodig. Als de ranglijst bekeken wordt heeft V.V.IJ. geen schijn van kans ook maar 1 punt binnen te halen. Maar voetbal blijft voetbal en als V.V.IJ. nu eens geen pech heeft door in eigen doel te trappen kan het resultaat nog wellicht meevallen. Groot was op het kerkhof te Terschel ling-West de belangstelling, die Woensdag werd betoond bij de begrafenis van de Zondag op 75-jarige leeftijd ovei'leden Leendei-t Bakker, ridder in de Orde van Oranje-Nassau, Tei'schellinger van ge- booi-te en zeeman in hart en niei'en. De laatste kwart eeuw was hij seci'etaris- penningmeester van de plaatselijke com missie van de Koninklijke Nooi'd- en Zuid- Hollanase Redding Maatschappij en voor dien gezagvoerder ter koopvaardij bij de stoomvaartmaatschappij „Oostzee". Hij was voorts gedurende een periode van 25 jaren voorzitter van het Dirk Mentzfonds, bestuurslid van het Willem Barendszfonds' en oud-raadslid van de gemeente Terschel ling. Bui'gemeester H. Wielinga schetste de grote verdiensten van de overledene voor d.e gemeenschap. De heer H. Th. de Booy, dii-ecteur van de K. N. Z.-H. R. M„'pi'ees de bijzondere eigenschappen van de ont slapene bij de vervulling van de belang rijke functies op een van de voornaamste x-eddingbootposten. Bakker gaf met groot vakmanschap leiding en het hoofdbestuur heeft zijn adviezen steeds op hoge prijs gesteld. De maatschappij verliest in hem een van haar beste vertegenwoordigers. Namens de familie dankte de heer Jan Bakker, oud-commissaris van het loods wezen, voor de belangstelling. hi expositiezaal „Felison" Aan de START-tentoonstelling in de ex positiezaal van „Felison" aan de Heide- straat, waarover we Dinsdag al uitvoerig schreven, zal ook voorlichting zijn verbon den. Er worden rondleidingen gehouden op Maandag van 25 uur 's middags, Woensdagmorgen van 10.30 tot 1 uur en Vrijdagmiddag van 25 uur: In hoofd zaak zijn deze rondleidingen bestemd voor leerlingen van Velsense scholen, maar ouderen kunnen zich altijd aansluiten. Volleybal De volleybal-competitiewedstrijd voor de afdeling „IJmond" die Woensdagavond in de Da Costaschool is gespeeld tussen Sport bond en Plaatwellerij (P.W.V.) en waarvan alle spanning werd verwacht, is een ver diende overwinning voor het Sportbond team geworden. Voor P.W.V. was dit de tweede wed strijd in de competitie en hoewel ook Sport bond pas voor de tweede maal speelde, was het verschil in spelpeil toch opmerke lijk groot. Al in de eei'ste set demonsti'eer- de Sportbond een grotere homogeniteit en beter veldwerk. In de tweede en derde set leek het er eerst op, dat P.W.V. geestdrif tiger zou spelen, maar desondanks moest hel in de tweede set de tegenstanders opnieuw de winst laten. De dei'de ging het beter: dank zij een voorsprong die Sport bond niet meer kon inhalen werd deze ge wonnen. In de laatste set van deze ovei-igens niet hoogstaande wedstrijd, waarbij een gelijk spel mogelijk zou zijn geweest, kon P.W.V. echter niet meer de kracht opbi'epgen tegen de homogene Sportbonders, die dan ook verdiend met 3-1 wonnen. Badminton De badmintonclub „Velsen' heeft de competitie voortgezet met een wedstrijd tegen „Duinwijck 5" te Haai'lem en een thuiswedstrijd tegen „Chandelle 4" uit Amsterdam. Ook dit keer kon „Velsen" het niet bolwerken tegen „Duinwijck", doch eie resultaten waren eervol, getuige het grote aantal 3 sets-partijen. Daaruit blijkt dan ook dat „Velsen" wedstrijd routine opdoet en daarvan thans de vruch ten gaat plukken (52). Vervolgens wei'd er thuis tegen „Chan delle 4" gespeeld. De vooruitgang van het spelpeil aan de kant van „Velsen" werd hier al heel duidelijk gedemonstx-eerd; werd enige weken geleden in Amsterdam onder zeer ongunstige omstandigheden met 70 verloren, thans wërd een klinkende 61 overwinning behaald en daarmee heeft „Velsen" de onderste plaats op de ranglijst verlaten. Voor de leden van de Commissie Volks hogeschool Velsen en belangstellenden ver- lelde de heer mr. O. V. L. Guermonprez, leider van de Volkshogeschool in Bei'gen, gisteravond in het Cultureel Centrum iets over het werk van de Volkshogescholen. Hij was Velsen zeer dankbaar voor het genomen initiatief en stelde dit als voor beeld: steeds meer gemeente-instellingen en particuliere bedrijven zonden hun per soneelsleden, die daai'voor interesse had den voor een twee-wekelijkse cursus naar dit instituut. Aanvankelijk hadden de Volkshogescholen een niet zo'n beste naam, omdat men niet begreep, wat de bedoelin gen waren. De eei-ste Volkshogeschool werd in 1932 opgericht in de boerderij Allard's oog in Balkeveen. Sindsdien zijn er vele bij gekomen en breidt liet aantal zich nog voortdurend uit. Speciaal onder het gemeente-personeel, voor wie deze avond belegd was, bestond er grote belangstelling voor het werk der Volkshogescholen en een 150-tal steunen met een maandelijkse bijdrage het werk. Daar er jaarlijks een 14-tal aan een cursus kunnen deelnemen, moet een groot ge deelte zich tevreden stellen met verhalen er ever. En hieraan voldeed de heer Guer monprez ten volle. Met behulp van een serie lantaarnplaatjes toonde hij de gebou wen, waarin de schoten waren gevestigd en die goeddeels door samenwerking van de cursisten, studenten, boeren, stedelin gen, hand- en hoofdarbeiders zijn vergroot. Juist deze samenwerking is een der doel stellingen van de V.H.S., het toont de vele facetten van het menselijk kunnen en kennen. Ook in het buitenland zijn de Volkshoge scholen in zwang gekomen en mede door samenwerking met het ministerie van So ciale Zaken is er een nauwe binding ont staan tussen Nederland en Frankrijk. Er worden cursussen uitgewisseld, zodat dc- Necterlanders de Franse zeden, gewoonten, cultuur 1 ex-en kennen en de Fransen de -onze. Spreker vexie'de nog het een en arder over de dagindeling van een cui'sus, waar bij getracht werd een juist evenwicht te vinden tussen studie, werken, sport en ontspanning op velerlei gebied. Forum Na de koffie-pauze werd er een forum gevormd waarin enige oud-cursisten vra gen uit de zaal, het Volkshogeschoolwerk betreffend, beantwoox-dden. De heer P. Waardenburg, voorzitter van de commissie, opende en sloot deze inte ressante avond. Jeugddienst in de Hervormde kerk In de Nederlands Hervormde Kerk aan de Dijckmansstraat wordt Zondagavond een jeugddienst gehouden, welke te kwart voor zeven wordt voorafgegaan door een zangdienst. Voox-ganger in deze dienst zal zijn ds. J. v. d. Berg van IJmuiden. Door de korfbalvereniging „Watervliet" wordt een volledig competitieprogramma afgewerkt met vier wedstrijden voor de seniorentwaalftallen. Het eex-ste speelt al Zaterdagmiddag de uitgestelde wedstrijd tegen ZKC in Zaan dam. Hoewel Watervliet er de vorige week bijna in slaagde van de grote concurrent Aurora uit Haarlem te winnen, maar de voorsprong in de laatste minuut verloren zag gaan zal het er in Zaandam zeker niet weinig om spannen. De Zaankantei's staan bekend om hun aggi'essief spel en op eigen terrein zijn zij dubbel gevaarlijke tegen- standers. Bovendien zal Watervliet met invallers moeten spelen. Het tweede ontvangt Zondagmiddag op „Watervliet" de Amsterdamse ploeg Blauw Wit 4. Ook dit Velsense team heeft inval lers, maar kan op eigen terrein toch de betere kaarten uitspelen. Watervliet 3 krijgt bezoek van Ooster kwartier 4 en het vierde Waterviiet-team ontvangt Animo Ready 3 uit Haarlem. Voor de aspiranten B staat Zaterdagmid dag de belangrijke wedstrijd op eigen veld tegen Aurora A op het px'ogramma: de uit slag zal uitmaken wie leider DSV zal volgen. De opstellingen zijn: Watervliet 1: dames: T. Waagmeester, D. Hartman. J. Kluft, S. Meyer, C. Zand- bei'gen, G. Polak; heren: J. v. d. Berg, S. Hortman, M. Veerbeek, A. de Vries, F. Vos, A. Wedemeyer. Watexwliet 2: dames: L. Leyenaar, R. Leyenaar, C. van Zutphen, C. Meyer, I. Waagmeester, D. v. d. Molen; heren: A. Verkerk, A. Reedeker, A. Verkerk, F. Allan, H. Mol, B. du Cx'ocq. De handbalvereniging „IJmond", die de vorige week voor wat de senioren betreft, niet aan veldhandbal is toegekomen, zal het nu op het veld gaan proberen in de wedstrijd IJmond 2OSS 2. Bij het zaalhandbal in Amsterdam heeft de ijmond-damesploeg een goede beurt gemaakt door een verdienstelijk gelijk spel tegen DWS. Hoewel de Velsense hex-enploeg hier met 1410 verloor van het stevige Niloc 2-team (na met 30 te hebben ge-, leid), liet deze wedstrijd zien, dat IJmond lm toch blijkbaar de goede weg heeft ge vonden, wat vooral moet worden toege schreven aan de training. Zondag echter ligt in het RAI-gebouw opnieuw een moeilijke strijd in uitzicht: de ontmoeting tegen Blauw Wit. Dit geldt ook al voor het damesteam, dat zich gaat meten met DVV. Als gevolg van de 81 nedei'laag van de IJmond-meisjes. die zo aardig op weg wa ren, tesen Concox-dia, zijn deze nu uitge schakeld voor de bovenste plaats. De Vel sense jongens daai'entegen, die naar HOC trekken en van Concordia met 52 won nen, maken een uitstekende kans op de titel. Na deze wedstrijd zijn er tot 3 Januari geen jeugdwedstrijden voor de competitie meer. Voor de veldwedstrijd is IJmond 2 (heren) samengesteld uit: B. v. d. Aar; W. v. Dok, L. v. Delden; P. Bijl. P. Rens, H. Nabben; G. Woning, L. Hagenaar, II. Schik, F. v. d. Ree, A. Does. Bestuursverkiezing „Veteranenlegioen" De pas opgerichte Velsense afdeling van het Veteranen-legioen Nederland houdt Maandag 14 December in zaal Flora een vergadering, waarin een aantal aanvullen de bestuurdei's zal worden gekozen. Na af loop hiervan is er „soos-avond" met enkele attracties, als ping-pong en buksschieten. De voorzitter van het Veteranen-legioen Nederland, de auteur Ton Schilling zal een gezellig praatje houden. „Duivels plan" Donderdagavond wordt er in het lokaal van de „Vergadering van Gelovigen", Ge rard Doustraat te IJmuiden-Oost weer een lezing gehouden door de heer J. A. Bruin uit Wassenaar, met als onderwerp „Het duivels plan". WedstrijdprogramiTxa voor „Waterloo" DCO-Waterloo 14 uur; Watei'loo 2-Ken- nemers 7 10 uur; Stoi-mvogels 8-Waterloo 4 10 uur; DEM 4-Waterloo 3 12 uur. Waterloo komt tegen DCO uit met: W. Kok B. Schelvis. J. van Sikkelerus N.N., J. Schaap, P. Dekker A. F. Bi'oek, J. C. Stek, J. J. Schelvis, G. Post, J. v. d. Steen. Kerstmiddag van Huisvrouwen De afdeling Beverwijk en omstreken van de Nedei'landse Vereniging van Huisvrou wen houdt Donderdag 17 December in „Terpsichore" een Kerstmiddag, waaraan medewerking wordt verleend door de dames B. de Graaf-Verdam, viool; E. Ren- sen-Van Loenen Martinet, cello; E. Bölger- Wevers, piano; E. Ch. Ebbinga Winge-De Graaf, proza en G. Koger-De Jong, poëzie. Onder gx'ote belangstelling is Donderdag- xxiiddag de heer A. Codé, in leven diaken der Ned. Hervormde gemeente te Bever wijk, ter aarde besteld. Vooraf vond in de Gi'ote Kerk een rouwdienst plaats, waarin ds. F. C. Willekes voorging. Spreker roem de de voox'uitziende blik van de overledene, die ondanks zijn leeftijd vaak nieuwe ideeën naar voren bracht. Aan de hand van Psalm 39 sprak hij vervolgens een troost woord tot de nabestaanden. Nadat de kist onder orgelmuziek de kerk verlaten had, begaven allen zich naar de algemene be graafplaats, alwaar door verschillende personen het woord werd gevoerd. Ds. J. O. Nox-el sprak namens de Centx-ale Kei'keraad en hij prees de heer Codé in het bijzonder om zijn getrouwheid en bai'mhartigheid jegens de mens. De plechtigheid wex'd bij gewoond door het voltallig college van diakenen, de vier plaatselijke predikanten, alsmede vele kei'keraads- en gemeente leden. Rennersclub heeft thans supportersvereniging Donderdagavond werd in café Nijman een vergadering gehouden, tijdens welke de supportersvereniging „Kcnnemerland" is opgericht. Een ieder van zestien jaar af kan zich als lid aanmelden tegen een contributie van tien cent per week. De vereniging startte met vierentwintig leden en stelt zich ten doel de rennersclub „Kennemer- land" met al haar beschikbare middelen te steunen. De heer G. J. Henneman sprak er in het openingswoord zijn teleurstelling over uit, dat de belangstelling niet groter was, maar hoopte, dat dit in de toekomst beter zal worden. Het bestuur werd als volgt samengesteld: G. J. Henneman, voorzitter; J. Ileyveldt, secretaris; J. Losser, penningmeester en C. Koomen en H. Brandjes, leden. De voorzitter van de rennersclub, de heer F. Groot, sprak namens zijn vereniging woorden van dank tot de initiatief-nemei's en sprak de wens uit dat de samenwerking goed zal wox'den. Voor DEM is het Zondag tamelijk rustig, alleen de elftallen uit de onderbond spelen plus het eerste herenelftal dat Zondag de uitgestelde wedstrijd tegen HIC zal spelen. Dames 3 heeft het Zondag in de uitwed strijd tegen Eechtrop 3 niet zo moeilijk en het zal haar wel lukken de punten mee naar huis te nemen. De Juniores DEM a meisjes zullen hun nederlaag in het lournooi tegen Hermes a nog niet zijn vei'geten en zullen vechten om Zondag thuis tegen dit meisjes-elftal de punten in de wacht te slepen. Het eei-ste herenteam moet naar HIC in Amsterdam. Nu zij weten dat Amsterdam, hun naaste concux-rent om de titel, vorige week twee punten heeft verspeeld, zal het de heren tot grote daden inspii'eren en zij zullen de punten wel mee naar huis nemen. Heren 3 zal het tegen het sterke Eechtrop 4 wel niet kunnen bolwerken. Weerxink-schakers achter de borden In de onderlinge competitie van de Be- verwijkse schaakclub „Weenink" zijn deze week weer verscheidene partijen gespeeld en in afdeling I verloor Meyer van Rein- hout. In afdeling II behaalden Nijman en Otterloo de volle winst.De uitslagen waren: Afdeling I: P. H. BakkerH. van 't Hoff 1-0, A.TervoortK. Slings remise, J. Rein- houtJac. Meyer 1-0, W. GroenJ. C. Muyen 1-0. Afdeling II: H. NijmanN. Molenaar 1-0, J. Otterloo—J. v. d. Does 1-0, F. H. Piët— L. P. Siebers 0-1. Afdeling III: G. H. de KoterR. Meyer afgebr., A. de WijsA. Priester 1-0, M. van LeeuwenJ. H. P. Hoppen remise, J. Son- neveldJ. Meyer Sr. afgebr. Afdeling IV: J. W. LosJ. Bekker 0-1, Ch. BeltermanJ. Zuurbier 1-0, H. Dui- senbergJ. van Vuuren afgebr. De toneelvereniging „Streven naar kunst" heeft voor haar uitvoering op 9 Februari in studie genomen het befaamde toneelspel van Herman Bouber „Zeemansvrouwen". Op uitnodiging van het district Kenne- merland van de Katholieke Actie zal de tweede voorzitter van de K.A.B., de heer J. W. v. d. Akker, Maandagavond 14 December in de bovenzaal van het veiling gebouw aan de Breestraat te Beverwijk spreken over de Katholieke woningpolitiek. Opdracht voor woningbouw De heer E. Duiker alhier kreeg als laag ste inschrijver van de vorige week gehou den aanbesteding, de opdracht voor reke ning van de „Voorzorg" deze huizen en winkels te bouwen. Schorsenerenveiling De aanvoer op de schorsenerenveiling neemt hard af. Er zal gisteren nog 6000 kg zijn geweest. Voor een extra partij a-kwaliteit werd 60 per 100 kg betaald. De b-sortering bracht tussen de 2031 per 100 kg op. Prijzen. Heilbot 3-2,65, gr. tong 3,15- 3.05, grm. tong 2,11-1,92, kim. tong 2,06- 1,92, kl. tong I 1.80-1,70, kl. tong II 1,50- 1.36, tarbot I 2.35-2.05, ales per k.g.; tar bot III 70, tarbot IV 58, schartong 38-36, gr. schol 40-38, grm. schol 47-44, kim. schol 60-43, Id. schol I 55-42, kl. schol II 37-9, schar 25-8, v. haring 16-12, makreel 38-36, gr. schelvis 60-43. grm. schelvis 57- 45, kim. schelvis 52-46, kl. schelvis I 48-44, kl. schelvis II 30-14, wijting 23-8, gr. gui 48, mid. gul 41-31, kl. gul 22-18, kl. haai 17-15, ham 84, poontjes 21-20, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 240-102, gr. koolvis z\v. 88-83, gr. leng 122 per 125 kg. Aanvoer. 235 kisten tong en tarbot, 2 heilbot. 8 tongschar en schartong, 505 schol, 85 schar, 260 haring, 25 makreel, 715 schelvis, 325' wijting, 135 kabeljauw en gu'i, 4 leng, 45 kl. haai, 2 ham, 7 poon, 7 kool- vis, 30 diversen, totaal 2390 kisten. Aanvoer op Urk. Woensdag werd door 16 vaartuigen aangevoerd: 1053 pond snoekbaars 48-50 cent, 9 pond i'ode baars 85-90 cent, 1263 pond blei 9-10 ceixt en 13 pond karper, 20 cent, alles per pond. Gasten. Aangelokt door de zeer hoge platvisprijze.x en het feit dat de kotters uit Scheveningen nu dichter bij IJmuiden vissen, leidde er toe, dat IJmuiden Donder dag twee ketters (de Sch. 11 en Sch. 12) op visite kreeg met platvis. Het waren dag vissers, zodat de buit uit slechts een 20 kisten vis bestond Terug. Wegens droeve familie om standigheden van één der opvarenden van de trawler El ie Ghénévière deelde sohipper Cor Aland radiotelefonisch mede, dat hij hoopte a.s. Zatei'dag uit de „Noord" weer in IJmuiden terug te keren. De schrale vangst wordt dan aan de Maandagmarkt gelost. Val. Toen de Flamingo op punt van varen lag, stapte één der sto'kei's aan boord en viel in het voorlogies van de trap. De man bezeerde zich nogal ernstig en de dok ter .adviseerde hem niet mee uit te varen. Toch kon schipper Krab Woensdagavond nog een andere stoker vinden en op tijd varen. Weg. De logger Java KW. 159 is na vier dagen oponthoud voor de lichtmotor weer naar de Kanaalharingvisserij vertrok ken. Maar de vleet is van boord en schip per Leentje gaat weer „trekken". Met de laatste reis deed de Java' op de thuisreis nog enkele „trekken" met het aan booi'd bevindende trawlnet en dat leverde nog 85 kantjes op. Afsnijden. De Toenadering (KW 95) heeft een streep onder de haringvisserij voor het seizoen 1953 gezet. Donderdag avond is de logger uitgevaren met trawl- netten aan boord voor verse vis. Ook de nieuwe logger van de rederij Kennemer- land de KW. 74 is Donderdagavond uitge varen. Voor de gewone i'eis is schipper Buis met de Wiron kotter IJm. 209 en de Wiron kotter IJm. 210 Donderdagmiddag naar zee vertrokken. Dagbesommingen., Voor een 13-daagse reis besomde de Bex-gen f 17.500, de Pie- tertje (Slot) f9.150, de Annie (IJm. 14) f8.500. Garnalen. Er waren Donderdag 1325 kg. zoute gax-nalen (f 0,87-f 1,28), 895 kg. flauwe garnalen (f 0.46-f 0.55. Ombouwen. Nu er geen zoute haring door de loggei's meer mag worden aange voerd ziet men op tal van loggers die an- dei-s nooit verse haring aanbrengen, het visruim in orde maken voor het bouwen van de haring in verse kwaliteit. Dit om bouwen levert werk voor de scheepstim- mei'lieden. Repareren. De Limburgxa (IJm. 54) is in dok geweest voor de schroef en is enige dagen binnen blijven liggen voor een winch reparatie. De motor van de Antje RO. 15 moet wor den nagekeken, reden waarom het walper- soneel voorlopig hettrawlnet te drogen heeft gehangen. De Bei'gen, welke weer naar zee gaat heeft een reserve-schroefas aan boord gekregen. Het gevaarte is door een kraan-auto aan boord gebracht. Te Biak op Nieuw-Guinea zijn pas geleden de vlieghaven en het K.L.M.-hötel in gebruik gesteld. De gehele vlieghaven is echter nog niet gereed. Er wordt thans nog hard gewerkt aan de aanleg van nieuwe platforms, waar de vliegtuigen na de de landing zullen kunnen worden gereviseerd. Het K.L.M.-hótel ,,'t Rif' is reeds geheel gereed. De bouwkosten, inclusief de inrichting ervan, hebben ongeveer 1,8 millioen gulden gekost. Het hotel werd gebouwd door de Amsterdamse Ballast Maatschappij. Het nieuwe K.L.M.-hötel ,,'t Rif". Donderdagmorgen heeft zich aan de Hoflanderweg een geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan, dat gelukkig nog goed is afgelopen. In de bollenschuur van de heer H., die verwarmd wordt door middel van een pot kachel, "waren de heer H„ diens zoon en de knecht W. bezig met bollen pellen. Op een gegeven moment voelde het drietal zich slapei'ig en onwel worden en besloot daarop de buitenlucht in te gaan. Buiten gekomen viel de knecht bewusteloos in de armen van de heer H. De zoon, die daarop bij omwonenden dix-ect een dokter ging alarmeren, verloor vervolgens bij het tele foontoestel het bewustzijn. In het ziekenhuis zijn hierop bloedproe ven genomen; de toestand der patiënten was 's middags weer goed. Donderdagavond heeft de Culturele Commissie der K.A.B. in het Kennemer Theater een filmavond verzorgd: gedraaid werd het overbekende werk uit de Fx-anse filmindustrie: „Oncler de hemel van Pa rijs". Voor de eerste voorstelling bestond een grote belangstelling, maar de tweede was minder goed bezocht. Kapelaan Jan sen, commissie-lid der K.F.C. keuring heeft vooi'af een korte beschrijving van de in houd gegeven. De voorzitter, de heer A. v. d. Plas, wekte allen op de tentoonstelling te bezoeken, die dit weekeind in de Heilige Hartschool gehouden zal worden. Voorts deelde hij mede dat op 9 Januari het to neelgezelschap Puck „De erfgenamen van de Prins" zullen komen opvoeren voor de K.A.B.-kinderen van tien tot dertien jaar. Vrijdag 11 en Zaterdag 12 December Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Moulin Rouge". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Du bist die Rose von Wörthersee". W. B. Theater, 8 uur: „Bandieten van Minnesota".

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10