Weer een debat over het Humanistisch Verbond Vrij baan voop Twee nieuwe films uit Duitsland Uitgaan in Haarlem MONTIES Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden Minister Zijlstra blijft niet met aardgas in zijn maag zitten Beroving in poortje Sterk eind in „Dubbel leven van dr. Gerbrand" H.B.S.-staatsexamen vereenvoudigd '"Hoe is het ontstaand 3 TWEEDE KAMER Haarlemse rechtbank behandelde: Verdachte wist van niets Dit woord: HOTTENTOT Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 12 December 1853 VRIJDAG 11 DECEMBER 1953 J (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken in de Tweede Kamer is weer van gedachten gewisseld over de geestelijke verzorging door het Humanistisch Verbond, met name bij de Dienst Uitvoering Werken. De heer Stapelkamp (A.R.) klaagde er over, dat de humanisten zich op een hun niet toekomend terrein begeven. Ook dr. Stokman (K.V.P.) trok ten velde tegen een zijns inziens niet gerecht vaardigde uitbreiding van het werk, dat het Humanistisch Verbond daar verricht. Het begint veel te lijken op het verschaffen van gelegenheid aan het Humanistisch Ver bond, voor de eigen levensbeschouwing propaganda te maken. De weg terug naai de kerk en naar de sociale organisaties, die ook voor hun persoonlijke en materiële be langen willen opkomen, was hetgeen volgens dr. Stokman de arbeiders nodig hebben. De begrotingsbedragen voor deze humanistische verzorging stijgen voortdurend; nu wordt er zelfs 14.500 voor de salariëring van twee humanistische verzorgers aange vraagd. Tot dusverre deed men het met één. Wat zij krijgen is bovendien in ver houding tot hetgeen hun Katholieke col lega's ontvangen buitensporig hoog. De fractie van de K.V.P. had dan ook ernstige bezwaren tegen de beoogde uitbreiding van het aantal humanistische verzorgers. Ook de heer Kikkert (C.H.) trok in twijfel of de toegekende subsidie wel in verhouding tot de werkelijkheid staat. De heer Berger (P. v. d. A.) én zijn politieke vrienden verwachten van de minister van Sociale Zaken, dat hij spoedig zal komen met een wet tot definitieve regeling van de ouderdomsvoorziening. Als de Sociaal-Economische Raad in de eerste maanden van 1954 nog geen advies heeft uitgebracht, moet de minister de knoop doorhakken, meende deze afgevaardigde. Het vraagstuk der loonpolitiek moest in grote stijl ter hand genomen worden. Het rapport Van der Grinten over de sociale voorziening van zelfstandigen stond, vol gens de heer Berger, een regeling voor, die hij volstrekt verwerpelijk achtte. Prof. Lemaire (K.N.P.) viel dr. Stokman bij in diens aanval op hetgeen de minister van Sociale Zaken voorstelt met betrekking tot de geestelijke verzorging door het Humanistisch Verbond van DUW- arbeiders. Mr. Van Lier (P. v. d. A.), zélf Katholiek wat zijn godsdienstige overtui ging aangaat, gaf dr. Stokman toe, dat de begrotingsbedragen verwondering konden wekken. Maar zij hingen samen met aan vragen van de kerken en het Humanistisch Verbond. Voor hen, die het humanisme voorstaan, eiste deze afgevaardigde dezelfde rechten op als voor de andere groeperingen. Het gasbeleid In de avondvergadering kwam ter afwis seling de nota aan de orde inzake het gas beleid. Het beleid, zoals het in het afge lopen jaar gevoerd is, heeft gelukkig in het algemeen in de Kamer instemming ont moet, constateerde de minister van Econo mische Zaken, prof. Zij ls tra. Nu men het met zijn strategie eens was, hoopte de bewindsman, dat er bereidheid zou zijn hem ten opzichte van de tactiek enigermate de vrije hand te laten. Op de werkzaam heden van de Nederlandse Aardolie Maat schappij is het toezicht afdoende. De i-egio- nale organisaties moeten de bouwstoffen worden voor een eventuele nationale orga nisatie. Als men aardgas wil gebruiken voor ketelvuren zouden ten hoogste twee cf drie textielfabrieken bediend kunnen worden. Bovendien ontbreekt het leiding net daarvoor, zodat het beter is het restant aan gas niet daarvoor te besteden, maar voor onderzoekingen te reserveren. Tot, de heer Nederhorst zeide minister, „dat hij dus niet met gas in zijn maag blijft zitten." Tevens zette hij uiteen dat er geen gevaar bestaat, dat men van Duitse kant aardgas aftapt, want het Duitse veld bij Eentheim loopt niet door onder Nederlands grondgebied. Wanneperveen, het rijkste veld, bevat ongeveer twee milliard kubieke meter gas en de andere velden waar schijnlijk minder. Vermeld zij nog, dat de minister vol waardering was voor de ijver waarmee de Nederlandse Aardolie Maat schappij talrijke boringen heeft verricht. Overigens zijn alle andere maatschappijen vrij om mee te dingen bij het exploiteren. Na de replieken volgde een korte schor sing, wellicht omdat minister Zijlstra even beraad nodig had. De heer Nederhorst had namelijk gevraagd hoe de mededeling van de minis ter, dat er geen beduchtheid behoeft te be- ADVERTENT1E KEELPIJN... VRIJDAG 11 DECEMBER Nassauplein 8 Theosofische vereniging. Spreker J. A. H. van Leeuwen, 8 uur. Lange Veerstraat 16 „Leven zonder angst", stich ting Psycho-Synthese, spreker B. v. d. Meer, 8 uur. Lido: „De grote beslissing", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Ivoorjagers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Levend begra ven", 14 jaar 7 en 9.15 uur. Roxy: „De on zichtbare tegenstander", 14 jaar, 7 en 9-15 uur. Rembrandt: „Intriges in het Oosten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Je moet maar pech hebben", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mou lin Rouge", 18 jaar, 8 uur. Minerva: „Show boat", alle leeft., 8.15 uur. ZATERDAG 12 DECEMBER Stadsschouwburg: „Hart tegen hart", „De Nederlandse Comedie", 8 uur. Gebouw St. Bavo: Tentoonstelling van pluimvee, konij nen, sierduiven en katten. 106 uur. Lido „De grote beslissing", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Martina" 18 jaar, 23.30 uur. City „Ivoorjagers", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Ilals „Levend be graven", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De onzichtbare tegenstander", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Intriges in het Oosten", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Je moet maar pech hebben", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 2. 5 en 8 uur. Minerva: „Showboat", alle leef tijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. slaan voor aftapping van Duitse zijde van Nederlands gas, te rijmen valt met een vroeger door dezelfde bewindsman afgeleg de tegenovergestelde verklaring. De heer Nedei-horst kreeg geen concreet antwoord. De minister merkte nog op, dat in het algemeen de zaken die de staat onderneemt, geld kosten. Maar met het aardgas maakt men winst. De Kamer heeit te beslissen wat er met die winst moet ge beuren. Gistermiddag heeft de Haarlemse recht bank een ingewikkeld geval van diefstal behandeld, waarbij vier getuigen werden gehoord, wier verklaringen nogal uiteen liepen. De eerste getuige, J. v. d. P. uit Velsen, die het slachtoffer van de diefstal was, vertelde, dat hij in de nacht van 23 op 24 September van dit jaar, na eerst tot middernacht in een café te hebben gezeten, alleen op weg naar huis was gegaan en dat hij, toen hij vlak bij zijn huis een poortje was binnengegaan, plotseling bij zijn keel was 'gegrepen. Ook voelde hij toen, dat zijn portemonnaie waarin ongeveer acht gulden zat hem ontfutseld werd, doch daarna werd hij zo hard tegen de muur van het poortje gedrukt, dat hij zich verder niets meer herinneren kon. De tweede getuige was J. d. B., een slager uit Velsen, die vlak bij het poortje woont. Hij liet net enkele gasten uit, toen hij V. d. P. geholpen door twee jongemannen, de straat zag oversteken en met hen in het poortje verdwijnen. Daarna had D. B. zijn deur gesloten, zodat hij niets heeft kunnen zien van een eventueel misdrijf in het poortje. De derde getuige was de negentien jarige J. A. G. uit Beverwijk, die ook de avond in het café had doorgebracht, waar hij, naar hij zei, een twintig- tot dertigtal glazen bier had gedronken, grotendeels be taald door L. T., een jeugdig los arbeider uit Velsen, die ook zelf vele keren het glas zou hebben geheven. G. wist voor de recht bank slechts vage verklaringen af te leg gen; hij wist zelf niet precies, hoe ook hij bij dat bewuste poortje was gekomen en herinnerde zich enigermate dat hij enkele schimmen had gezien, waarvan de ene de andere in een wurggreep vasthield. Hij had een paar keelgeluiden gehoord en zag even later L. T. uit de poort komen. Hij was met hem in de richting van Beverwijk gelopen, maar over het voorval was niet gesproken. Als vierde getuige werd gehoord me vrouw G. B., die tegenover het poortje woont. Zij had gestommel op straat ge hoord en toen zij uit het raam keek, zag zij een paar mensen in het poortje staan. Ook had zij keelgeluiden gehoord, waarna twee personen uit het poortje te voorschijn kwamen en samen wegliepen. Zij had zich daarna telefonisch in verbinding gesteld met de politie. L. T., die als verdachte terecht stond, ADVERTENTIE kon alleen maar verklaren, dat hij van niets wist. De officier van Justitie, mr. B. v. d. Burg, was van mening, dat de getuigenis sen van D. B. en mevrouw B. het meest gewicht in de schaal legden, omdat alleen deze personen die avond vrij van sterke drank waren geweest. Overigens waren de schouderwond en de bloeduitstorting bij het linkeroog van V. d. P. stille getui gen van mishandeling. De officier achtte dan ook zowel de diefstal als de mishande ling bewezen en eiste, rekening houdend met het feit, dat T. reeds enkele malen veroordeeld is wegens diefstal en mishan deling, een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden, met aftrek van preventieve hechtenis. De raadsman van T., mr. W. Boers, was er in 't geheel niet zeker van, dat T. de j misdaad gepleegd zou hebben. Volgens hem kon het ook in samenwerking met G. gedaan zijn, of door G. alleen of zelfs door andere personen. Mr. Boers verklaarde, dat deze rechtszaak als een enkelvoudig delict is geconstrueerd. Dc officier ging van dc gedachte uit, dat alles door één persoon is gedaan. Niemand heeft evenwel met zekerheid de verdachte herkend. Alle aanduidingen zijn zeer vaag. Daar komt nog bij, dat het gestolen geld nooit is ge vonden. Pleiter eiste daarom vrijspraak. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. De gemeenteraad van Diemen heeft niet algemene stemmen besloten de gemeente ontvanger, P. Th. A. W.. die wegens frau duleuze handelingen veroordeeld is tot een gevangenisstraf van twee jaar, oneervol te ontslaan. Twee Duits-talige films zijn dit keer in deze rubriek aan de orde. De eerste gaat binnenkort in het. Amsterdamse City-theater en behandelt een op het oog sensationele misdadigersgeschiedenisdie echter minder cru is dan de titel doet vermoeden: ..Het dubbele leven van dr. Gerbrand". De tweede draait met Kerstmis als première voor Nederland te Haarlem en werd gemaakt naar Erich Kastners roman ..Puntje en Anton". De films hebben met elkaar alleen de taal gemeen. Voor de rest is er geen enkel punt van overeenkomst. Het fei', dat de laatste film in Wenen is opgenomen doet zelfs vermoeden, dat we hier te maken hebben met een Oostenrijkse film, ofschoon dat verder nergens uit blijkt, integendeel. Puntje en Anton" is een Duitse film in al haar verschijningsvormen. Wie zich de verfilming van Erich Kastners ..Das doppette Loüchen" herinnert zal misschien met grote verwachtingen naar ..Puntje en Anton" uitzien. Ik moet hem dan helaas teleurstellen. De film staat er niet bij in de. scliaduv:. Heel wat beter is ook ..Het dubbele leven van dr. Gerbrand". Vooral het lamste deel van de film met de rechtszitting, die het lot van de dokter zal bezegelen, is zeer sterk. Geen ivoord te veel, geen sentiment overdreven, recht op het doel af. Ik vertel u van beide films, opdat ge u zelf een oordeel kunt vormen. Om te beginnen met de beste: in „Het dubbelleven van dr. Gerbrand" maken we kennis met een medisch student, die pas uit krijgsgevangenschap is teruggekeerd en niet over voldoende geldmiddelen beschikt om zijn studies te beëindigen. Zijn enige toeverlaat is de verloofde van zijn in de oorlog gesneuvelde broer. Maar ook zij kan hem niet helpen. De student ontmoet een vooraanstaande autoriteit, die hij bij een operatie tijdens de oorlog het leven redde. De man biedt hem een baan aan in een landelijk ziekenhuis in de overtuiging, dat Gerbrand zijn artsdiploma bezit. De student maakt bedenkingen, doch bezwijkt ten laatste voor de verleiding en aanvaardt de benoeming. Hij verricht uitzonderlijk goed werk en voert met succes een der moeilijkste operaties uit, die de medische wetenschap kent. In het geheim studeert hij verder. Maar dit verborgen leven wordt hem te benauwend. Wanneer hij zijn artsdiploma heeft, geeft hij zich aan. Een dramatische rechtszitting volgt. Hij wordt veroordeeld, maar valt onder de amnestie en is vrij. En de getui genverklaringen zijn zo loffelijk, de argu menten van zijn verdediger zo knap, dat dr. Gerbrand zijn taak: het helpen van de mens in nood thans vrij en fier kan uit oefenen. Dit in het kort was de inhoud. Zoals reeds gezegd is de film werkelijk sterk op het eind. Dan slaagt regisseur Rolf Hansen erin met klemmend betoog te bewijzen, dat de liefde voor zijn vak en de liefde voor de mens Gerbrand ertoe aanzetten de wet terzijde te stellen, die de hinderpaal vormde tussen hem en zijn toekomst. Dat geschiedt dan door de verklaringen der getuigen, die elkaar opvolgen in een steeds sterker pleidooivoering met als anti-climax de egoïstische verraderlijkheid van de man, die Gerbrand eerst de hand boven het hoofd hield en als bijzonder hoogtepunt de verklaringen van de professor, wiens col leges hij voor zijn praktijk volgde. Hansen is hier heel wat soberder en veel in drukwekkender dan in de voorafgaande scènes waarin vooral de episode, die op de innerlijke moeilijkheden van de held be trekking hebben, sterk zijn aangezet, zodat Gerbrand wel heel lijdend ofwel als een soort „Übermensch" wordt uitgebeeld. Dieter Borsehe helpt daar zelf een handje aan mee, maar het tegenspel van de per sonen uit zijn omgeving vergoedt veel. Men ziet tenminst een fraaie creatie van Carl Wery als „vaderlijk" dokter, een mooie rol van Erich Ponto als professor en een heel sympathieke verloofde van Ruth Leuwerik. Ook de „vamp" van Renate Mannhardt voldoet'aan alle eisen. Alles bij elkaar komt de Rotary-film met dit pro duct behoorlijk voor de dag. De humor is er spaarzaam in gezaaid, de ernst is wel eens bar, maar onder de na-oorlogse Duitse films is het geenszins de minste. Puntje en Anton In mijn vorige bespreking wijdde ik enige regels aan de zogenaamde publiekfilm. De criiisch aangelegde filmliefhebber oordeelt anders dan de bioscoopbezoeker-voor-onl- spanning, zo betoogde ik. Vandaar dat het grote publiek films mooi vindt, die de cri- tiek en de critische filmliefhebber ver werpt. Ik denk, dat het met „Puntje en Anton" net zo zal gaan. Het is film waar de zakdoeken aan te pas zullen komen. Een arm jochie en een rijk meiske spelen er de hoofdrollen in. Het jochie verdient geld voor zijn zieke moeder tot diep in de nacht en het meiske, dat door wereldse mama verwaarloosd wordt, verdient geld voor het jochie door 's avonds als bedela- resje verkleed lucifers te verkopen. Het jochie weet een inbraak bij het kleine meisje thuis te verijdelen en aan het eind van de film gaan arm en rijk samen op vacantie. Er gebeurt nog veel meer, maar hoe het ook zij: de staaltjes opofferings gezindheid zijn niet van de lucht. Er wordt braaf met en op de sentimenten gewerkt en al zijn er zekere geestige momenten, anderhalf uur van deze zoete koek zijn rijkelijk veel. Temeer daar de kinderen zo verschrikkelijk als volwas senen praten en denken en de grote mensen bespreken of te kijk zetten. 1-Iet meisje vooral, uit vijfduizend can- didaten gekozen, heeft een onuitstaanbare tekst. Aan echte kinderlijk heid blijft bij haar niet veel meer over. Nee, dat is een ware teleurstelling als men aan het „doppelte Lottchen" terugdenkt. Het is kennelijk een gebrek aan regiekunst, iets wat men Tromas Engel ondanks zijn luisterrijke naam gerust in de schoenen mag schuiven. De enige, die mij in de film oprecht beviel was de kokkin, wier humor echt en wier verschijning al uit haarzelf geestig was. De inzet van de film doet overigens het beste verwachten. De scènes van de gouvernante met de inbreker zijn evenmin van spiritualiteit ontbloot, maar soms had ik het gevoel of de klok dertig jaar was teruggezet en er geen filmgeschie denis was gemaakt. Als bijzonderheid ver meld ik nog, dat de Duitse Katholieke Filmkeuring de film tot de tien beste re kent, die er in 1952 zijn gemaakt. Ik ben benieuwd wat mijn lezers erover denken. P. W. FRANSE. Gerbrand onthult zijn geheim aan de directeur van het ziekenhuis waar hij werkt. (Links Dieter Borsehe, rechts Carl Wery). Op voordracht van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is bij Koninklijk Besluit van 13 November enige beperking aangebracht in de omvang der examenprogramma's voor de staats examens HBS A en B. Voor het A-diploma zijn vervallen: na tuurkunde, scheikunde, plant- en dier kunde en handtekenen. Voor het B-diploma wordt niet meer ge ëxamineerd in de vakken handelsweten schappen, staathuishoudkunde, staatsin richting, cosmographie, handtekenen, rechtlijnig tekenen en lichamelijke oefe ning. Wel echter moet bij het B-examen blijk worden gegeven van inzicht in wor ding, taak en betekenis van de verschil lende staatsorganen. KERKELIJK NIEUWS Oud-Geref. gemeenten. Tweetal te St. Phi- lipsland. M. A. Mieras te Krimpen a. d. IJs- sel en E. du Marchie van Voorthuysen te Leersum. Reeds vóór Jan van Riebeeck aan de Kaap landde, kende onze taal het woord hottentot, echter in de betekenis: sta melaar, stotteraar. Het is een klankna bootsend woord, dat onze zeelui in Zuid-Afrika ook gingen gebruiken voor de inwoners van dat land „vanwege hunne hakkelige sprake", zoals een reis beschrijver uit die tijd meldt. Van Rie beeck zelf noemt ze afwisselend Otten- tots en Hottentoos. Thans heten ze Hot- nots. In Nederland ging de betekenis: stotteraar geheel verloren. Zij maakte plaats voor die van: ruwe, onbeschaafde man of vrouw. Saartje Burgerhart noemt Brecht, de oude gedienstige van haar tante „een Hottentot van een meid". Zo spreken wij thans nog van ^een kaffer. TONEEL EN DANS Zaterdag 12 December. Stadsschouwburg, 20 uur: „Bataille de Dames" van Scribe en Legouvé wordt, in de nieuwe vertaling van Bert Voeten onder de titel „Hart tegen Hart", opgevoerd door de Neder landse Comedie onder regie van Fons Rademakers. Zondag 13 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie speelt „Hart tegen Hart" van Scribe, met Mary Dres- selhuys, Winnifred Bosboom. Fons Rade makers. Allard van der Scheer en Joan Remmelts, in een décor van Friso Wie- gersma. Zondag 13 December, Concertgebouw, 20 uur: Bonte avond „Zomer in December" met medewerking van Maria Zamora en haar kwartet en vele anderen. Verder: talentenjacht. Dinsdag 15 December, Vleeshal, 20.15 uur: Openingsavond Haarlems Cultureel Cen trum met medewerking van de voor drachtskunstenares Aline Markus en leden van Ballet Recital onder leiding van Sonia Gaskell. Zie verder onder: Muziek. Woensdag 16 December, Stadsschouwburg, 20.15 uur: Voor de Haarlemse Kunst-1 gemeenschap treedt het kleinkunstenscm- ble ..Arabesque" op. Hetty Blok, Cruys Voorbergh en Cor Lemaire in „Vanouds Adam en Eva". Vrijdag 18 December, Brinkmann, 14 uur: Op de Kerstmiddag van de Vrouwen- Electriciteitsvereniging draagt Alina Mar kus gedichten, een legende van Selma Lagerlöf en een novelle van Guy de Mau passant voor. MUZIEK Vrijdag 11 December. Stadsschouwburg, 20 uur: Concert voor Geloof en Wetenschap door het Nederlands Kamerorkest onder leiding van Albert de Klerk, met mede werking van Jo Vincent, sopraan, die „Salve Regina" van Pergolesi en de Lentecantate van Carl. Ph. Em. Bach ten gehore brengt. Maandag 14 December, gebouw Domi, 20 uur: Afscheidsrecital van de sopraan Jo Vincent onder auspiciën van de Bloemen- daalse kunstkring Muzenforum. Begelei der is Gerard Hengeveld. Dinsdag 15 December. Minerva Theater, 20.15 uur: Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring zingt het Nederlands Kamer koor onder leiding van Felix de Nobel onder meer werken van Orlando di Lasso. J. Pz. Sweelinck, Brahms, Strategier en Wagen a ar. Dinsdag 15 December, Vleeshal. 20.15 uur: Openingsavond Haarlems Cultureel Cen trum met medewerking van de pianisten Ans Bouter en Miep van Luin. de violist Jan Hesmerg, de fluitist Frans Vester. de sopraan Corry van Beckum, voordracht kunstenares Aline Markus en leden van Ballet Recital. Woensdag 16 December, Concertgebouw, 19.30 uur: Generale repetitie voor de uit voering van het Wcihnachtsoratorium van Bach door de Christelijke oratoriumver- eniaing „Door Zang Vriendschap" onder leiding van Simon C. Jansen, met het Zuid-Hollands Orkest. Donderdag 17 December, Concertgebouw. 20 uur: „Weihnachtsoratorium" Czie Woens dag). Vocale solisten: Mea BoonNaber- man, Annie Woud, Paul Hameleers en Piet Tra. Aan het orgel Piet Kiel, aan het clavecimbel Valentijn Schoonderbeek. Algemene leiding Simon C. Jansen. Donderdag 17 December, Monopole, Zand- voort. 20 uur: Voor de culturele kring 't Helm treedt het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel op met een orogramma van geestelijke en we reldlijke liederen, oude en moderne. Vrijdag 18 December. Concertgebouw. 20 uur: Vierde V-concert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam met solistische medewerking van de sopraan Dora van DoornLindeman en de fluitist Marius Ruysink. DIVERSEN Vrijdag 11 December, gebouw Tlieosofia, 20 uur: Voor de Theosofische Vereniging soreekt de heer J. A. H. van Leeuwen over „Karma en reïncarnatie als wetenschappe lijke feiten'. Zaterdag 12 December, Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film ..Mar tina, het meisje van de straat". Zondag 13 December 11 uur herhaling van „Blossom Time" (muziekfilm over Schubert) met Richard Tauber. Zondag 13 December. Rembrandt Theater. 11 uur: Bijzondere voorstelling van de muziekfilm „Australische symphonie" met medewerking van de vermaarde pianiste Eileen Joyce. Maandag 14 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Bijeenkomst van het Frysk Selskip „Gysbert Japicx". Opgevoerd wordt „Dochs waerd it feest" door L. de Hoop naar „Ach ter de wolken schijnt de zon" van Feen- stra en Spierings. Maandag 14 December, Brinkmann, 20 uur: Voor de vereniging „Haerlem" houdt de heer J. W. Lieftinck uit 's Gravenhaee een lezing met lichtbeelden over „Oud-Neder landse raadhuizen". Maandag 14 December, Vleeshal, 20 uur: In Haarlems Cultureel Centrum spreekt jhr. dr. J. C. Mollerus over de Libanon, Syrië en Israël (met lichtbeelden). Vrijdagavond causerie over IJsland. Dinsdag 15 December, Stadsschouwburg, 19.30 uur: Schoolvoorstelling door de let terlievende vereniging „J. J. Cremer" van „De familie Kegge" door Henk Bakker naar het gelijknamige deel uit de „Camera Obscura" van Hildebrand onder regie van de bewerker. Woensdag 16 December, gebouw St. Bavo, 19.30 uur: Ontspanningsavond van de Al gemene Bond van Ouden van Dagen met medewerking van het ensemble Musicorda onder leiding van Ab Douwes met een programma van muziek, zang en toneel. Woensdag 16 December. Waalse Kerk, 20 uur: Vertoning van de kleurenfilm „Eens Christen reize naar de eeuwigheid" naar het gelijknamige boek van John Bunyan. Verder: „Waarom ik zo gelukkig ben". Woensdag 16 December, Kon. Emmaschool, 20 uur: Jelle Troelstra spreekt voor de afdeling Haarlem-Noord van de Volks universiteit over „Het zien van schilde rijen" (Roerdompstraat 19, ingang Raaf straat). Woensdag 16 December, Zomerlust, Zand- De sopraan Dora van Doorn-Lindeman zingt Vrijdag IS December als soliste bij het Noordhollands Philharmonisch Orkest de aria „Siisser Trost, mein Jesu kommt" van Bach. voort. 20 uur: Eerste auditie voor ama teursconcours op het gebied van de kleinkunst. Instrumentale ensembles, vocalisten, conférenciers. goochelaars, acrobaten, accordeonisten en dansers. Donderdag 17 December, Teylers Museum, 14.15 uur: Voor de Vereniging van Huis vrouwen spreekt de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, over „De etsen van Rembrandt'. Met expositie en vertoning van lichtbeelden. Donderdag 17 December. Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Door Inspan ning Uitspanning" geeft een opvoering van „Kopper en Co." door Daan van der' Zee onder regie van Carl Veerhoff. V.ijdag 18 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Prof. dr. P. Smulders S. J. spreekt over „Geloof en Wetenschap" over „Ka tholieke verdraagzaamheid tegenover het moderne humanisme". Vrijdag 18 December, Kleine Brinkman. 20 uur: Filmavond van het Genootschap Nederland-Engeland, Scènes uit „Macbeth" en „Julius Caesar" van Shakespeare en „Desert Victory" (Van El Alamein tot Tripolis). TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Eretentoonstelling van wer ken van de schilder Johan Buning ter gelegenheid van diens zestigste verjaardag. Dagelijks van 1012.30 en van 13.3017 uur, des Zondags van 1417 uur. Tot 4 Januari. Bodamèr, Zandvoort: Tekeningen van leer lingen van de Zandvoortse Kinderschilder school onder leiding van Ton de Boer op Zaterdag. Zondag en Maandag 12, 13 en 14 December van 1416 en 1922 uur. Treslong, Hillegom: Exnositie van grafiek, tekeningen en schilderwerk van Jan Förrer, student aan de Rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam. Van 16 December tot 6 Januari. Teylers Museum: Etsen van Rembrandt uit eigen bezit. Verder tekeningen van Rafaël, Michelangelo, Lorrain en Watteau. Ge- onend op werkdagen van 1115 (behalve Maandag) en de eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Frans Halsmuseum. Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en perma nente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 1015 uur, des Zondags van 13—15 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar. Wagenweg: „Le musée chez soi", kleurenreproducties naar oude en moderne meesters. Geopend op werkdagen van 10—17 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur, op Zondagen alleen van 1417 uur. LONDEN. De algemeene aandacht is thans in hooge mate gevestigd op eene proef, welke zal worden genomen tot het bespoedigen der dagelijks belangrijker wordende gemeenschap tusschen Enge land Australië. De ingenieur Brunei, zoon van den heer Brunei, die den bekenden tunnel onder de Theems heeft uitgevoerd, zal eene stoomboot laten bouwen van reusachtigere afmetingen dan alles, wat tot dusverre van dien aard is beproefd. Het schip zal eene lengte krij gen van 207 meters, eene breedte van 25 meters en eene holte van 18 meters. Het zal voorzien worden van stoomwerktuigen van gezamenlijk 2600 paardenkrachten, die niet alleen gewone drijfraderen ter zijde, doch ook eene zoogenaamde schroef aan de achterzijde zullen doen bewegen. De grootste zwarigheid moet gezocht worden in de samenstelling van zulke groote vaartuigen. Het aanwenden van hout is eene onmogelijkheid, nademaal het schip bij stormweder gewisselijk zoude breken. De heer Brunei is, na nauwkeu rige nasporingen, op het denkbeeld ge komen, ijzer te gebruiken. Binnen 18 maanden moet het reusachtige schip gereed zijn. Men rekent op het ver voer van 800 passagiers, die voor den overtogt, welke 33 a 36 dagen zal duren, in de eerste klas 65. in de tweede klas 35, en in de derde klas 25 pond sterling zul len moeten betalen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5