V andaa kijken m en mor de zaa! en komen ze „Zomerlust" Plannen voor een coöperatieve vismeel fabriek in voorbereiding In Januari gesprek over stromen en afsluiting A De R is in de maand en de duiven vliegen niet meer M Visserij dagen in Bergen Handels-weekeinde gaat ook door Bromfietsende dame viel over hond Volgende „jaarbeurs" tien keer zo groot SSH besluit jaar met onderlinge wedstrijden D1 K' TAXI NODIG? E EETÖ^rYK er „Moedgevend initiatief" zegt Scheveningen Bomen sneuvelen op de Breestraat ^Briewew aan cle redactie 8 Ernstige tuimeling op Kennemerlaan Kerstconcert van Hoogovenharmonie en Toonkunstkoor BEL 5000 Kerstzangavond van Ned. Herv. Kapelkoor De Hoflaan is verlicht „Steviger basis" Schuurman leidt bij „Santpoort" ZATERDAG 12 DECEMBER 1953 Op 29 en 30 Januari 1954 zullen er in de Bergense Volkshogeschool wederom twee visserijdagen worden georganiseerd onder auspiciën van de Stichting voor de Nederlandse visserij. Daarmee wordt het nut van deze instructieve bijeenkomsten op zichzelf bewezen, hoewel de geringe op komst uit het bedrijf zelf de organisatoren nog steeds niet bevredigt, mede met het oog op de grote belangstelling, die er wel in ambtelijke kringen voor deze Visserij- dagen bestaat. Het programma voor de Visserijdagen 1954 is inmiddels ook vastgesteld en het ziet er als volgt uit: Vrijdagmiddag 29 Januari: dr. P. Groen van het K.N.M.I. in De Bilt spreekt over „zeestromen en visserij".- Gedurende de avonduren zal de heer S. J. Bouma, di recteur van het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen aan de hand van een serie kleurenbeelden iets vertellen over de tra dities, die rond de voormalige Zuiderzee teloor dreigen te gaan. Om de verschillende takken der Neder landse visserij meer begrip bij te brengen voor de moeilijkheden, die in elke tak voorkomen, wordt de Zaterdag van cm, weekeinde gewijd aan een bespreking van dr. Korringa over de consequenties van de afsluiting der zeegaten voor de Zeeuwse oestercultures en ir. J. van Drimmelen, inspecteur der binnenvisserij zal een cau serie houden over de nieuwe waterpacht wet, die bij de Staten-Generaal aanhangig is gemaakt en die een aantal ingrijpende wijzigingen voor de Nederlandse binnen visserij zal opleveren. De opening geschiedt zoals gebruikelijk door de directeur der Visserijen, ir. G. J. Lienesch en de sluiting komt voor rekening van mr. H. A. Kiewiet de Jonge, de voorzitter van de Stichting. Ook in het Noorden Voorts ligt het, naar wij vernemen, in de bedoeling in het prille voorjaar te Bakke- veen een Hogeschoolbijeenkomst voor de Waddenvisserij te beleggen, die door de komende afsluiting van de zeegaten Dol- lart, Lauwerszee en een deel van de Wad- Gistermiddag is een onverhoeds over- 'stekende hond op de Kennemerlaan oor zaak van een vrij ernstig ongeval gewor den. Het dier stoof omstreeks twee uur uit de Jacob van Heemskerkstraat de laan over op het moment, dat een bromfietsen- de dame, mevrouw Van der Zwaan uit de Nieuwkoopstraat, uit de richting van het voormalige Kennemerplein naderde. Een botsing was onvermijdelijk, de wielrijd- ster ging over de kop en bleef bloedend en bewusteloos op straat liggen. De heer A. P. Bakker verleende eerste hulp aan mevrouw v. d. Z., die behalve een hersen schudding een diepe wonde aan de boven lip had opgelopen. Zij moest per zieken auto naar het Antoniusziekenhuis worden gebracht. Het gevaar van loslopende honden is uit dit ongeval weer eens duidelijk gebleken en wij zouden iedere hondenliefhebber in zijn eigen belang en dat van anderen willen aanraden, het dier aan de lijn of binnen te houden op plaatsen, waar het gevaar voor het verkeer kan opleveren. Naar wij vernemen liggen er thans al weer plannen op tafel om in de komende herfst van 1954 in samenwerking met de Velsense middenstand een „najaarsbeurs" in IJmuiden te organiseren, die tien keer zo groot wordt als die van dit jaar. Het ligt in de bedoeling, deze beurs te organiseren in een tweetal grote tenten, die op een centraal punt in de gemeente een plaatsje zullen vinden. De belangstelling voor het project, dat ten dele wederom uit de koker van de bouwcommissie van de Doopsgezinde gemeente komt, is groot. In de Goede Herderkerk te IJmuiden wordt Donderdag 17 December een Kerst concert gegeven door de Hoogovenharmo nie en met medewerking van het Bever- wijkse Toonkunstkoor. De Harmonie speelt onder leiding van haar dirigent W. Steijn en het koor wordt gedirigeerd door W. Potgieser. Het programma voor deze avond vermeldt werken van Bach, Handel, Jules Massenet, Mozart en Baptiste. denzee in de knel komen. Ir. K. Dibbits zal over dit probleem een inleiding hou den en drs A. G. U. Hildebrandt komt, mede in verband met zijn recent coöpera tierapport een inleiding houden over „co- operatie". Diverse F. A. O.-visserijfilms, waarvan er enige ook tijdens het Parijse visscrijcongres zijn vertoond, zullen in Bakkeveen eveneens draaien. Later vermoedelijk in begin Maart wil men in Bakkeveen de binnenvisserij gaan behandelen. Voorts zal er een poging gewaagd worden, het Volkshogeschoolwerk ook voor de Zeeuwse vissers toegankelijk te maken door ook in Zeeland een week einde voor de vissers te organiseren. Tenslotte vernamen wij, dat de reeds lang uitgestelde visserijdag voor de han del hoogstwaarschijnlijk in April of Mei te Bergen zal worden gehouden. Voor de gymnastiekvereniging „SSH" wordt het einde van het jaar tevens één van de hoogtepunten uit het verenigings leven, omdat dan traditiegetrouw de jaarlijkse onderlinge wedstrijden voor de leden worden gehouden. Voor deze wed strijden bestaat vanouds altijd een grote belangstelling, aangezien er niet alleen een goede test van het persoonlijke kun nen uit komt maar bovendien de besten in het bezit komen van een wisselbeker. De SSH-jeugdbeker is thans in het bezit van Rietje Wagenaar, die Dinsdagavond in het gymnastieklokaal van de Watervliet- school in de afdeling meisjes en jongens van 8 tot en met 11 jaar deze beker moet verdedigen. Donderdagavond volgen de wedstrijden voor de meisjes- en jongens- adspiranten van 12 tot en met 15 jaar, van wie Frank Rem nu de bezitter is van de Hoogovenstaten-beker. Hoewel er in deze beide groepen veel strijd en spanning ver wacht worden, zal het nog meer spannen tussen de dames- en herenleden en senio ressen, die Vrijdagavond zullen uitmaken v/ie de Van Wijnen-wisselbeker zal be machtigen. Mej. D. Davidson, die vorig jaar met gering verschil kampioene werd, zal nu weer flinke concurrentie krijgen, waarbij met de heren zeker rekening moet worden gehouden. Na deze wedstrijden treedt voor SSH de gj-mnastiek-wintervacantie in tot de eer ste week van Januari. De grote N ederlands-Hervormde Kerk op de Grote Markt in Wapeningen werd twee maal in korte tijd verwoest. De eerste maal gebeurde dit in 1940tijdens de gevechts handelingen in Gelderland, de tweede maal in de jaren 1943- 44 voor de bevrijding. Twee maanden was de restauratie van de kerk gereed in 1943, toen hij weer in puin werd gegooid. Thans is men voor de tweede maal begonnen aan de restauratie. Het betonnen skelet van de toren staat al, men is bezig met het ommantelen van dit skelet. LS DE R IN DE MAAND GEKOMEN IS zal een duivenmelker en wat is dit eigenlijk een veel rondborstiger woord, dan dat deftige „cluivensportlief- hëbber' niet in de eerste plaats aan een warmere borstrok of een fles levertraan gaan denken. Vóór alles loopt voor hem het vliegseizoen af. Zijn doffers en dui- vinncn gaan tot begin Mei op non-actief, met een tentoonstellinkje hier en een showtje daar als aangename onderbreking weliswaar, maar de ware sport is er toch wel af na September-October. Het wordt dan weer tijd om de lijst van keur meesters na te lopen en eens rond te zien naar een geschikte zaal om het vliegend, bezit uit te stallen. Dat is dan een handenbindende bezigheid voor het bestuur, maar het platje en het lokfluitje en de klok zijn tenslotte toch beter. Met de zon in het zenith en de duiven onderweg van Eindhoven of Bordeaux. Met de klokken afgeslagen en het busje met voer gereed, voor de liefkozende uitdeling van wat extra lekker zaad en honing in het water aan de rappe duif, die het eerst op het hok „valt" en zijn ring van de poot laat sclmiven. Kijkdat is de duivensport en dan kan de keurmeester met zijn aanmerkingen op de bovenstuit en de vele oude staartpennen voorlopig gaan hoepelen. E keurmeester heeft echter net een jonge duivin in de bovengreep en kijkt haar diep in de bek. Keurmeesters doen dat met een zeldzame handigheid en soms met een kwinkslag, zoals Jean Selens uit Den Haag, die al veertig jaar in de duiven zit en oorspronkelijk uit Antwerpen stamt. Hij is voor de tentoonstelling van de beide Santpoortse verenigingen, die samen hun luchtvloot in „Zomerlust' laten zien ge durende dit weekeinde, naar onze contreien gekomen en heeft er een smetteloze witte jas bij aangetrokken. Met de alpino op het hoofd en een klein glaasje van Böhm behoedzaam naast zich op het tafeltje kijkt hij deze middag twee honderdvijftig duiven in de keel. In de „luchtwegen" dan altijd, want de luchtwegen zijn uitei-mate belangrijk voor een duif, die hard moet vliegen en dus veel moet ademen. Jean, als kleine jongen „Sjang" geheten, heeft zich uit het bestuur van „De Lucht post" een vertrouwde schrijver benoemd, die al zijn bevindingen over ieder gekeur de doffer of duivin op een geel kaartje schrijft. JEAN SELENS is niet mis met zijn cri- tiek. „Wat zijn da'voor 'ne melkers bij gullie", zegt Jean misprijzend, als hij een duivinneke om de leest vat. „Gloeiende genade toch, zo 'ne lief aardig vogelke, wordt het zo bedorven". Het vogelke had een dikke ontsteking aan de luchtwegen en zal dus wel vochtig opgehokt zijn ge weest. Het aardig dier had bovendien zeer onregelmatig bloed, was schuw en bezat een te vlakke bovenstuit. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat het vogelke afgekeurd is door meneer Selens. Hij zet het voorzichtig terug achter de tra lies, waar het verontwaardigd koerend uit het ronde gouden oog naar meneer blijft kijken en zich dan eens nadenkend in de veren gaat pikken. Maar als er keuringscijfers gegeven moe ten worden, blijkt die boze keurmeester niet zo erg te zijn als uit zijn woorden scheen: het aardig duivinneke krijgt op alle eigenschappen een achttien en daar twin tig het hoogste cijfer is, dat te behalen ware, mag het beest nog niet eens moppe ren. Alleen maar tevreden koeren. Donderdag hebben op Gilze Rijen negen afgestudeerden van de Rijksluchtvaartschool hun brevet ontvangen. Onder hen bevond zich de 250ste leerling. De Directeur- Generaal van de Rijksluchtvaartschool, de heer J. W. F. Backer, reikt het brevet uit aan de 250ste afgestudeerde C. F. J. Wïllemsen uit Amsterdam. aar toch-nee, het is niet je ware. Zo tegen Kerstmis wil een duivenlief- hebber wel eens wat, maar hij verlangt toch alweer naar die droge, zinderende Zondagmiddagen, als het goed vliegweer is zonder veel vocht in de lucht en de wie ken zoeven gaan boven zijn hoofd. Dan telt hij ze na, die stippen tegen de blauwe lucht. Of het hok nog wel compleet is. Luttele uren geleden zijn ze ergens diep in Frankrijk gelost door de leden van de Duivensportclub van Bordeaux of Orléans en nu zijn ze weer in Santpoort terug. Eén maakt een ererondje boven het dak. Dat is die blauwe weer, die is altijd zo eigenwijs. Net of zijn duivin niet op hem zit te wachten. Net of'ie geen hok met kinderen heeft. Die blauwe, eigenwijze doffer. Dan valt de blauwe ook. Maar de melker heeft de eerstaangekomene allang opgenomen en de rubberen ring van het pootje geschoven. De ring gaat in een ko peren busje en dat busje verdwijnt in de klok. Dat heer „klokken". En wie zijn duif het eerst heeft geklokt, kan kampioen wor den. Als het een van die zeldzame grote nationale wedstrijden geldt, die meestal voor een liefdadig doel worden uitgeschre ven, kan zo'n eerste duif zelfs wel eens een auto voor de baas opleveren of een polshorloge. Maar meestal moet er dik geld bij. HET kale licht van een sterke gloeilamp schijnt pal op het hoofd van meneer Selens in de zaal van „Zomerlust". De kop is wat rul en het lichaam kon beter", zegt hij. „Van de zomer zal da'nie veul vliege worde met deze doffer". rjlOCH heeft het beest het. de afgelopen zomer prachtig gedaan, maar de outil lage van de baas is nog niet ideaal. Eigen lijk moet je bakker zijn, om goed duiven te kunnen houden, want dan hebben je beesten 't altijd warm op zolder. Warmte is goed voor de duiven. Daarom winnen duivenmelkende bakkers ook zo vaak prijzen in concoursen. Het is vreemd gesteld met deze sport. Vroeger waren het vrijwel uitsluitend de arbeiders, die zich met duiven ophielden, maar tegenwoordig houden de burgemees ter van Amsterdam en de Prins der Neder landen ze ook en ze laten ze gewoon mee vliegen uit het verre Frankrijk. De verhoudingen zijn anders geworden. De prijzen voor de rapste vliegers ook, want een hele beste is tegenwoordig wel vier, vijf honderd gulden waard. Niet, dat zo'n gewoon lid van „De Luchtpost" of „De Snelle Wieken" dat er voor neerlegt, want in deze kringen wordt er meer geruild met eieren en jongen, maar als er nu werkelijk eens een kostbare vogel moest komen om nieuw bloed in een hok te brengen, zodat meneer Selens niet langer hoefde te zeg gen da' vogelke zit niet best in het bloed", welaan, dan kost het gauw een paar honderd gulden. MAAR dan zit er ook vaart in zo'n vogei. Met meer dan gewone zorg zal de baas zo eentje korven in het clublokaal en met de vrachtauto meegeven naar Haarlem, als het straks weer vliegen wordt. Eigen lijk zou hij dan zelf wel de convoyeur wil len zijn, die de spoorwagons met duiven naar het verre Zuiden begeleidt en des nachts in het gangpad tussen de koerende manden slaapt. Eigenlijk misgunt hij het de sportbroe- ders in Bordeaux een klein beetje, dat zij zijn vierhonderd gulden loslaten. En neem dan de kinders van die vierhon derd gulden eens. Tegen het eind van het seizoen, als de jonge duiven van het voor jaar groot geworden zijn en zelf al weer op reis trekken, komen die namelijk aan de beurt. UNT ge u nu een beetje voorstellen, dat de duivensport een groeiend aan tal beoefenaren telt? Er zit iets meeslepends in dit spel met het dier. Ook wel iets gemeens natuurlijk, want als een doffer een lief duivinnetje thuis weet, wil hij zich wel reppen voor het wel- komstkocr'.je en als er een nes: met jongen op de duivinne wacht, vliegt ze zich de wieken uit het lijf. Hoewel: dat is ook weer betrekkelijk, want een duif is ook erg op z'n hok gesteld en haast zich lang niet alleen vanwege een afspraakje of de kinderen. Meestal alleen maar om het vertrouwde hok en de honing in het water en omdat ze eenvoudig niet anders kan. In dat kleine, beweeglijke kopje schuilt het wonder van het instinct, dat de vogel ais aan eer, touwtje naar huis trekt-recht-toe, recht-aan. De mens ex ploiteert dat touwtje met diepe vreugde en zolang hij er het dier, dat graag vliegt, geen kwaad mee doet, is het een bezie lende sport. Zo bezielend, dat ze van menige duivenliefhebber alle tentoonstel lingen cadeau kunnen krijgen voor één wedvluchtje uit Roermond. AAR hij komt toch kijken, Zaterdag en Zondag als de duiven aangetre- staan in Zomerlust en straks in de andere zalen en zaaltjes van Kermemerland, waai de kenner zijn hart ophaalt aan de doffers en duivinnen. Met de kaartjes er aan met de prijzen en de eervolle vermeldingen. „Schoonste jonge doffer schoonste oude duivin". Want de R is in de maand en er wordt niet gevlogen, maar gekeken. De vogels kijken terug en denken er het hun ne van. J- F. ADVERTENTIE Donderdagavond zal het Ned. Herv. Kapelkoor, directeur de heer H. J. de Haas een Kerstzangavond verzorgen in de dorps kerk te Santpoort. Het Kapelkoor zal dan de nieuwe nog niet uitgegeven Kerst cantate van Leo Mens uitvoeren. De heer Mens zal zijn cantate op de vleu gel begeleiden en het orgel bespelen. Mede werking wordt verleend door twee solis ten, mevr. T. WestermanLeistra, sopraan en de heer J. A. Kramer, tenor. Het Kinderkoor, onderafdeling van het Kapelkoor, zal onder leiding van Joop Huizinga eveneens medewerking verlenen De begeleiding is van Lies van Dillewyn. Jaarvergadering van speeltuin „Kindervreugd" Het bestuur van de speeltuinvereniging ..Kindervreugd" heeft de leden uitgeno digd voor de jaarlijkse ledenvergadering, die Donderdag 17 December in het clubge bouw aan de Doodweg wordt gehouden. Behalve de gebruikelijke verslagen is er een bestuursverkiezing, waarbij drie be stuursleden zullen aftreden, van wie de voorzitter, dié herkiesbaar is. De duistere Hoflaan, de kortste verbin dingsweg voor de mensen van PEN-cen- trale, Mekog en Hoogovens, alsmede voor talrijke schippers van binnenvaartuigen die in de cementhaven liggen, die tussen de complexen noodwoningen doorloopt, zal vanavond eindelijk na vele jaren ver licht zijn. Dit betekent een zeer welkome verbetering, daar de verlichting wel heel sober was. In het begin van deze week moest met het plaatsen van de lantaarnpalen nog een begin worden gemaakt en nu al zijn de twintig lichtmasten, voorzien van lampen, gereed gekomen. R LIGT een opvallend zuinige makreel- schijnen zich niet meer te willen laten vangen. Er zat dientengevolge wel schot in de prijs voor dit mooie visje, net als met de haring door de schaarste het geval was: de handel betaalde gisteren tot 16 voor een kistje zeebanket uit het Kanaal. Het binnenland heeft zich in de na-Sin- terlclaasweek erg rustig gehouden en ook al doordat de hele visaanvoer matig bleef, konden de prijzen zich niettemin hand haven. Donderdag kwam er echter een beetje klad in en gisteren was de schel vis bepaald goedkoop voor haar doen, ook al was er overwegend klein goed aan de afslag. Waardoor de pennen en de klein- middel er weer uitsprongen en met een fiks bedrag gingen strijken. Ook in de scholsector kwam er weer wat aardigheid aan de prijzen, van handelaars standpunt uit bekeken tenminste. Zolang de tweeën tegen de 40 zitten en de drie tjes in andere handen overgaan voor 30 kan er moeilijk een klantje gevonden wor den. Engeland was eveneens kalmer deze dagen, al betaalde de goede kwaliteiten heel behoorlijk. De rustige herfst van dit jaar heeft de Nederlandse export echter min of meer dwars gezeten, want vooral de Denen hebben hun best gedaan en dat was op de Nederlandse exportmarkt af en toe heel goed te merken. Of wij met z'n allen ook Natuur-gebonden zijnEr waren tenminste brandlevende gullen in de handel van Deense origine, die heel wat goedkoper aangeboden werden clan Maan dag het geval was. Met de drie vastendagen in de volgende week wordt de boog overigens alweer ge spannen om de laatste weken van dit jaar „uit te benen" pardon, te fileren. Over de Kerstweek heeft de handel geen erg hoge muts op, aangezien de beide Vrij dagen ditkeer Zondagen zijn en de Vrijdag tenslotte in dit land van traditionele vis eters de visdag bij uitstek is. Als de propa ganda daar eens iets aan zou kunnen ver anderen, zou ze een beste beurt maken bij de mannen achter de toonbank en in de hallen. Overigens is de tong nu al voor de Kerst gekocht als de prijs niet te hoog oploopt, kunnen er wel wat koel-onkos- ten bij. 7ANWEGE het Landbouweconomisch Instituut komt begin volgend jaar een rapport over de Duitse visserij ter tafel. En nu hebben wij het niet erg op al te veel rapporten, want tenslotte wacht de visserij op daden, maar dit grondige verslag over de Duitse visserij-economie zal toch menig uur belangstelling verdienen. In zijn Me morie van Antwoord heeft de minister van Landbouw het zijne over het Duitse probleem gezegd: de Duitsers zouden graag wat kalmer aan doen, als ze opnieuw een vloot gingen uitrusten. Waaruit dus de conclusie zou getrokken kunnen worden, dat de trawler van 750 paardekrachteh, die niet al te lange reizen maakt en een goede kwaliteit vis aan cle wal brengt, de voor keur verdient ook voor de verre vis serij. En waarbij we allemaal voorlopig maar even de Delaware en de Fairfree en de Fairtry zullen vergeten. Niettemin en dat misten wij in deze memorie van antwoord met enige ontzet ting is er een Duits probleem. Dat is het probleem van het begrip bij onze Oos terburen voor hun visserij: het begrip voor de exploitatie van de zeeën, die onder het bereik van de Duitse trawlers liggen. Dat is het werken voor de verovering van die zeeën, waar wij maar zo'n beetje op rond scharrelen, ons het hoofd brekend over „kleinigheden". Dat is de helpende hand van de overheid, die al in de twintiger jaren aanvoelde, dat vis op de Duitse tafels eens levenskwestie is in de economie van het land. Naar wij vernemen is op het ogenblik een plan in studie om, vermoedelijk in Scheveningen, een nieuwe vismeelfabriek te stichten op coöperatieve basis. De initiatiefnemer in deze is de heer W. van der Toorn, die vooral in industrieel opzicht op ervaring kan bogen. Al verkeert deze aangelegenheid nog in eén voor bereidend stadium, men heeft reeds vijf grote haringaanvoerders voor het plan geïnteresseerd en het ligt in de bedoeling de opzet van het nieuw te vormen bedrijf zo breed mogelijk te maken en de deelnemende groepen dus niet alleen tot Scheveningen te beperken. Ook in de richting van Breskens, Vlaardingen en IJmuiden zijn voelhorens uitgestoken. Wij vernamen verder over dit project, dat mede bezien moet worden in het licht van de discussies over coöperatie tijdens de visserijdagen 1953 op de Bergense Volks hogeschool en het onlangs door ons breed voerig besproken coöperatierapport van Schaken In de stand van de onderlinge competi tie van de schaakclub Santpoort komt al enige tekening ten aanzien van de uitblin kers en de minder met winstpunten be deelden. De top van de ranglijst ziet er nu als volgt uit: gesp. punten W. Schuurman 7 7 M. de Groot 7 6 C. Pels 6 5 C. Pieterse 6 5 G. Schuurman 7 4p2 De afgelopen competitie-avond leverde de volgende uitslagen: Busselman-Schweitzer 10; Wennis- Pels 01; Nederlof-Baljet 01; Pieterse- Vosman 10; Houterman-W. Schuurman 01; Haanappel-Vermeer y2V»; Ooster- ling-Labouchere 10; G. Schuurman- Leysma 10; Van Duin-Winters 10; M. de Groot-Brugman 10. Donderdag 17 December a.s. gaat het tweede team naar Haarlem 4. prof. Frietema en drs. Hildebrandt, dat men met deze vismeelfabriek beoogt het visserijbedrijf verder te verstevigen en zo veel mogelijk revenuën in dat bedrijf te laten terugvloeien, zoals reeds lange jaren in het buitenland het geval is, dank zij coöperatieve vismeelfabrieken. Problemen Overigens is een probleem van elke vis meelfabriek de continuïteit van de aanvoel en al denken de initiatiefnemers niet alleen aan de verse haring als grondstof, maar ook wel degelijk aan de pekelharing, de verse vis en de visafval, men verheelt zich toch geenszins de problemen, die rond een zo kapitaal-intensief bedrijf als een vismeel- inóustrie gaan rijzen in het grillige visserij bedrijf. Ons werd verzekerd, dat het hier niet in de eerste plaats om een winstgevende zaak te doen is, maar dat men het onzekere ele ment in de prijs, die de bestaande vismeel- industrie voor de opgehouden vis of haring geeft, wenst te zien verdwijnen. Gezond In Scheveningen beschouwt men de plan nen, die dus nog in een stadium van studie verkeren, als een bewijs van gezond initia tief, temeer, daar ze uitgaan van een groep belanghebbenden, die hun sporen in de vis serij ten volle verdiend hebben. Moed gevend noemde men de omstandigheid, dat deze plannen niet gepaard gaan met om vangrijke studierapporten. Wederom sneuvelen er enkele iepen op de Breestraat. Ze zijn aangetast door de gevreesde Iepenziekte en de houthakkers van de gemeente hebben zich al ontfermd over een tweetal bomen. Bij het neerhalen van één der reuzen sneuvelde nummer twee, wat geenszins de bedoeling was: het was een jongere boom die enkele jaren geleden was aangeplant. (Verkort weergegeven) Grondstofaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Vrijdagmorgen aangekomen het Zweedse s.s. „Burgundia" met een lading van 880 ton houtstof uit Gothenburg. Sinterklaas. Van de Sint Nicolaas- intocht heeft de heer De Jong de keerzijde van de médaille laten zien, gaarne wil ik de plaat van de andere kant laten horen. En wel het volgende: De „zekere organi satie" had, evenals de vorige jaren, deze intocht willen verzorgen, maar door sabo tage van uw vereniging kon dit niet. De vorige jaren heeft deze organisatie ook alles zelf bekostigd, zonder uw steun, de Sint heeft in alle straten even lang ver toefd en is zonder „reclame" weer uit onze plaats verdwenen. De Sint heeft dit jaar ook IJnuiiden-Oost bezocht, weet u dat hij in een belangrijke winkelstraat maar hal verwege is geweest. Kunt U als sportman dit alles sportief en eerlijk vinden? Nee, mijnheer de Jong, ik hoop niet, dat ze u ooit weer de leiding van zo'n onder neming geven, want hiermede was u fout. Uw grijpen naar de pen om uw figuur te proberen schoon te wassen, bewijst geluk kig dat U Uw fout inziet. Ik zal de vuile was niet verder buiten hangen, misschien was het wel nodig, met scha en schande wordt men wijs en dit is voor de Velsense middenstand heel hard nodig. Aan u de beurt mijnheer de Jong, maar. sportief! KEIZER (De suggestie, die de inzender ten aan zien van onze krant doet, is helaas niet I uitvoerbaar. Red.).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 14