Agenda voor Velsen Jonge schilders bij „Felison RE1JM „Ek>n" opende trots haar vernieuwde IJmuidense kapel VZV zegevierde met 4-0 over „de Futen" AUTO OF MOTORRIJLES? het adres IJmonds volleyballers toetsten eikaars kracht Duiven trokken maar weinig bekijks Havenberichten D.C.IJ. en G.S. kunnen gelijk eindigen „De droom van Scrooge" Visserij-varia 8 „Start" exposeert in de Heidestraat Beverwijker brak knieschijf op de Noorderpier Velser accordeonvereniging concerteert Loon- en prijspolitiek bij P.v.d.A. ter sprake Krachtsport en amusement bij „Hercules" „Alcura" met Noordzeejongens Kampioenen geprezen bij „de Atoom" VERLOVINGSRINGEN EN -GESCHENKEN P. DE GROOT Suomi's nieuwe prijzenkast „onthuld" Teveel concurrentie voor Santpoort Sint Nicolaas avond WIJ-adspiranten Oude getrouwe nam afscheid van papierfabriek Noordhollandse damcompetitie De jeugd van „Denk en Zet" ging elkaar te lijf Castricum Tweede keuring van duiven MAANDAG 14 DECEMBER 1953 Bij de expositie van schilderijen van jonge schilders, die gedrirende enige we ken in het gebouw aan de Heidestraat in IJmuiden-Oost is opengesteld voor het pu bliek, is als pièce-de-milieu geplaatst hel oeuvre van de IJmuidense schilder Dick Zwier: Trawlers in lJrkuiden". Er is hier endaar in den lande gretig aangekocht uit verschillende schilderijen van Start" en de heer L. J. Probst, voorzitter van ..Fe lison", die Zaterdagmiddag de expositie in tegenwoordigheid van een groot aantal be langstellenden opende, zag, naar hij zeide een mogelijkheid het Werk van de plaats genoot blijvend onder te brengen in eigen gemeente. Hij opperde de suggestie van een even tuele aankoop door het gemeentebestuur, dat het oeuvre ter ornamentering van het nieuwe raadhuis zou kunnen gebruiken. Spreker memoreerde de opkomst van het culturele loven in Velsen in de jaren na de oorlog, waarhij het gemeentebestuur zich niet onbetuigd laat en waarbij ook voor de beeldende kunsten een plaats is ingeruimd en hij uitte de wens, dat er spoe dig werk zou worden gemaakt van het ko men tot een betere outillage in een ruimte die aestlietisch verantwoord is. De heer J. Mulder hield daarna een korte inleiding over het geëxposeerde werk en het ontstaan van „Start", zoals dat al eerder in deze kolommen werd beschreven. „Het probleem van de jonge schilders is nu om de uiterste consequenties in even wicht te brengen" door vorm en inhoud beide. Deze tentoonstelling noemde hij „een uitvloeisel van dit geëxperimenteer". De opening werd onder meer bijgewoond Het eerste zevental van de Velser Zwem vereniging heeft Zaterdag in Amsterdam een verdiende 40-overwinning behaald op het Amstelveense zevental „De Futen" in de bekercompetitie. In de volgende opstelling ging VZV te water: H. Hagedoorn, C. Visman, W. Ha mers, Bakker, L. Gravemaker, v. d. Vegte en J. Elzerman. Direct na de aanvang zette VZV de aan val in; via Bakker kwam de bal bij v. d. Vegte terecht, die mei een onhoudbaar schot de Amstelveense doelverdediger pas seerde (10). Hierna kwamen de Amstel- veners sterker opzetten, doch de VZV-ver- dediging was op haar hoede. Herhaalde malen werden goede aanvallen van de te genpartij omgezet in felle tegenaanvallen. V. d. Vegte werd het echter behoorlijk lastig gemaakt door de Futen-midachter. Verscheidene schoten mislukten hierdoor. De rust ging met 10 in. Direct na de aan vang kwam de bal van Hamers bij Elzer man, die met een strak schot tegen de paal schoot. Enthousiast bleven de VZV'ers hun spel spelen en Visman plaatste de bal voor v. d. Vegte die alleen voor het vijandelijk doel lag. De keeper voelde zich bedreigd en beging een ongeoorloofde overtreding. Van de Vegte nam de strafworp en had hier mede weinig moeite daar de keeper het water uitgestuurd was. (20). Hierna bleek spoedig dat VZV de meerdere was. Na een aanval der Futen, welke bij keeper Hagedoorn op tegenstand stuitte, kwam de bal via Bakker bij L. Gravemaker die met een kei hard schot de stand op 30 bracht. Kort voor het einde bracht Gra vemaker de stand op 40. De 54-iarige J. B. uit Beverwijk, die Zondagmorgen on de Noorderpier in IJmuiden zijn vriend behulpzaam was bij het vissen, gleed op een der betonblokken uit en brak zijn linkerknieschijf. De loods- afhaler moest ter assistentie uitvaren; de heer Bakker verleende hem de eerste hulp, waarna hij per ziekenauto naar het Anto- nius ziekenhuis is gebracht. De Velser accordeonvereniging geeft Zaterdag 19 December een uitvoering in het Patronaatsgebouw. Medewerking ver leent Han Bakker, humorist-conférencier. De dirigent de heer R. Kofman, heeft een aantrekkelijk programma samengesteld. Het C-orkest speelt ojn. een vijfdelige Suite voor jeugdorkest van R. Wassenaar en het B-orkest o.a. operette klanken uit de Vo gelkoopman van C. Zeiler en de afdeling A voert behalve andere nummers het In termezzo uit 1001 Nacht van Strauss, in een arrangement van de dirigent, uit. ADVERTENTIE Dennenstraat 12 - IJmuiden-Oost - Tel B200 Hagelingerweg 134 Santpoort - Tel. 8930 MAANDAG 14 DECEMBER: IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Misdaad op bestelling". R.ex, 20 uur: „Een circus vluchtte". „Felison", expositiezaal Heidestraat, ge opend van 1921 uur: Expositie van werken van jonge Nederlandse schilders. Nutsbibliotlieek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. DINSDAG 15 DECEMBER: IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Misdaad op bestelling". „Felison", expositiezaal Heidestraat, ge opend van 1921 uur: Expositie van werken van jonge Nederlandse schilders. VELSEN Raadhuis, 19.30 uur: Openbare vergade ring van de gemeenteraad. door de heer G. A. Giltav Veth van de afdeling Kunsten van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en door de cultureel ambtenaar in Velsen, de heer G. W. F. de Man. Een overzicht van en een critiek op de geëxposeerde werken zal binnenkort door onze medewerker voor beeldende kunsten worden gepubliceerd. Benoeming van onderwijzer Ter voorziening in de vacature van on derwijzer aan de openbare lagere Adolf van Nassauschool te Santpoort ontstaan door het aan J. Prakken verleende eervol ontslag wegens afkeuring stellen B. en W. de raad voor. te benoemen: W. Boom sluiter jr., onderwijzer te Rotterdam. De afdeling IJmuiden van de Partij van de Arbeid houdt Donderdagavond in de bovenzaal van „Rex" een afdelingsverga dering, waarop de heer H van Hulst, so ciaal redacteur van „Het Vrije Volk" zal spreken over de loon- en prijspolitiek in het algemeen en over de gebeurtenissen rond de besluiten omtrent de loonsverho ging" van 5 in het bijzonder. De IJmuidense krachtsportvereniging „Hercules" gaat op Donderdag 17 Decem ber haar eerste competitiewedstrijd tege moet en wel tegen Hercules in Amster dam. De wedstrijd wordt in de zaal „Flora" gehouden. De overige competitiedeelnemers zijn: Achiiles (Krommenie), Yandow (Zaandam), De Halter (Zaandam), SSS (Amsterdam) en de Halter (Utrecht). Op Zaterdag 19 December houdt „Her cules" in Flora een dans- en kienavond. waaraan het toneelgezelschap „Het Mas ker" en het orkestje van H. v. Dokkum hun medewerking verlenen. De „Alcura" heeft Zondagmiddag in het Rex-theater zijn win ter-filmserie voort gezet met de uitstekend-gefotografeerde Deense film „Noordzee-jongens", welke werd ingeleid door de voorzitter van de organisatie, de heer A. J. van Maanen. Daar wij reeds in onze filmrubriek en in een voorbespreking uitvoerig aandacht hebben besteed aan dit Deense product, kunnen wij voor dit keer volstaan met de mededeling, dat de belangstelling voor het waardeerbare werk van deze Culturele Raad nog steeds niet aan de verwachtin gen van de organisatox-en beantwoordt, maar dat men niettemin onverdroten doorgaat met het brengen van goede films tegen een zeer matige prijs. Sinds zijn thuiskomst uit Amerika en Europa, brengt Kroonpins Akihito van Japan familiebezoeken om aan alle leden van de familie verslag uil te brengen van zijn reis. Hij arriveerde in een stortbui bij het huis van Prinses Chichibu, die hem bij het hek ontving, gewapend met twee grote parapluies. Feest na het vliegen De postduivenhoudersvereniging „De Atoom", die ondanks het geringe aantal leden in de duivensport een ferm woord meespreekt (zij bezet in de 26 verenigingen tellende afdeling Haarlem van de N.P.B. de zesde plaats) heeft Zaterdagavond in het clublokaal „Kindervreugd" voor de leden en hun dames ter gelegenheid van de hul diging van de kampioenen een gezellig feest gevierd. De heer F. Vos, voorzitter, getuigde van de uitstekende verstandhouding in de club. Hij merkte op, dat 1953 voor de vliegsport een slecht jaar is geweest. Desondanks werden er mooie prestaties geboekt. Jam mer is, dat verschillende leden wegens vaak uitzonderlijk slecht weer tijdens de vluch ten kampioensvogels hebben verloren. Dank werd gebracht aan het bestuur van „Kindervreugd", dat de vliegsportbeoei'e- ning voor „De Atoom" mogelijk maakte en aan de talrijke schenkers van een zeer variabel en groot aantal ere-prijzen, waar onder zelfs een koekoeksklok. De huldiging van de kampioenen werd op geestige wijze ingeleid door de heer M. van 't Hof, voorzitter van de feestcommis sie. Deze „melker" heeft het bestaan om vier kampioenstitels in de wacht te slepen, hoewel pas in de laatste vlucht na een spannende race met de vogels van de heer A. Kat aan hem de titel kampioen-generaal werd ontnomen. Van de voorzitter ontving de nieuwe kampioen, onder daverend ap plaus, de fraaie wisselbeker en als perma nente prijs een mooi schild. Nadat alle prijzen en ere-prijzen hun weg hadden gevonden, waren woord en daad aan het gezelschap Kuypers. De kampioensuitslagen zijn: Vitesse 100—300 km: 1. M. v. 't Hof 199 pt.; 2. H. J. Exalto 191 pt.; 3. W. A. Schou ten 185 pt. Midfond 300—500 km: 1. A. Kat 224 pt.: 2. M. v. 't Hof 196 pt.; 3. H. J. Exalto 114 punten. Fond 500—1000 km: 1. H. J. Exalto 156 pt.; 2. M. v. 't Hof 134 pt.; 3. J. Schoo 127 punten. Oude duiven: 1. M. v. 't Hof 530 pt.; 2. H. J. Exalto 461 pt.: 3. A. Kat 427 pt. Jonge duiven: 1. A. de Heer 283 pt.; 2. J. Exalto 279 pt.; 3. J. Asjes 239 pt. Navlucht (oude en jonge duiven): 1. M. v. 't Hof 314 pt.; 2. W. A. Schouten 284 pt.; 3. J. Asjes 207 pt. Generaal-kampioen: 1. M. v. 't Hof 844 pt.; 2. A. Kat 818 pt.; 3. W. A. Schouten 742 pt. Kampioensvogels Oud: H. J. Exalto; Jong: A. de Heer. Navlucht: A. Kat. UITSLAGEN KENNEMERS ELFTALLEN De uitslagen van de Kennemers elftallen luiden: HVC—De Kennemers 20; Kenne mers 2Volendam 3 34; RKAVIC 2Ken nemers 3 1—2; Kennemers 4—DCO 2 1—3: DSS 2—Kennemers 5 4—0; Kennemers 6— Z.meeuwen '4 2—3; Waterloo 2—Kennemers 7 12; Kennemers aDEM a 22. ADVERTENTIE VOOR NAAR JUWELIER - HORLOGER Kennemerlaan 30 - Telefoon 4127 In de volleybalkring „IJmond" had als eerste wedstrijd de ontmoeting Sport'oond- Plaatwellerij plaats. In een vrij wel gelijk opgaande kamp wist Sportbond volle winst te behalen. Hoewel men niet direct op hoog spelpeil kon bogen, kan niet worden ontkend dat deze winst, was verdiend. De Plaatwellerij maakte zich talloze malen aan opslagfou- ten schuldig. De uitslagen van de vier sets luidden: 15-7; 15-13; 11-1.5; 15-6. Einduitslag 31. De ontmoeting van de damesteams Kenne mers ISportbond had een 30 uitslag tot resultaat. Kennemers was onbetwist de sterkste. De meeste puntten werden gescoord uit een op slag waartegen de dames van Sportbond niet veel in konden brengen, zodat de over winning van Kennemers geen ogenblik in gevaar werd gebracht. Beide reams zullen zich meer op samenspel moeten toeleggen, waardoor een volgende wedstrijd zeer ze ker aan kwaliteit zal winnen. Uitslag sets: 15-4, 15-7, 15-2. Tot slot werd gespeeld heren Kennemers IVGV I, uitslag 03. De verwachting dat dit een spannende wedstrijd zou worden, werd helaas niet bewaarheid. De eerste set die door VGV met 154 werd gewonnen, bezorgde Ken nemers blijkbaar een inzinking, die het ge durende het verdere verloop van de wed strijd niet te boven kwam. Ook de tweede set werd door VGV met groot verschil ge wonnen 15-8. In de derde set herstelde Kennemers zich enigszins, doch dit kon niet verhinderen cat deze met 14-16 in het voordeel van VGV eindigde. Al met al geen grootse strijd, VGV speelde beslist onder de maat. De wedstrijd werd cloor scheids rechter Doezie behoorlijk geleid. De athletiek vereniging „Suomi" heeft blijkbaar zoveel triomfen gevierd, dat haar prijzenkast veel te klein werd. Zondag avond is zij in het „Watervlief-sjportpavil- joen in het bezit gestela van een nieuw heel groot en erg glanzend prijzenmeubel. Sedert Augustus 1942, toen die eerste verenigingsprijs op Blauw-Wit werd be haald, is het aantal bekers, schilden, vaan tjes en médailles, mede dank zij een voor- trekkelijke teamgeest, zeer belangrijk uit gebreid. Namens, het dagelijks bestuur van „Ken- nemer Staten" sprak de heer C. R. Prinse laar, nadat hij voor zijn bemoeiingen in zake de vernieuwing van de sintelbaan met een hartelijk applaus was beloond. De heer Prinselaar herinnerde er aan, dat geen enkele onderafdeling bestaansrecht zou hebben als er niet een „Kennemer Staten" was. Hij roemde de prettige samenwerking onder leden en vrienden van „Suomi" om lot de nieuwe aanwinst te hebben kunnen komen, waarmede hij de athleten felici teerde. Nadat de heer Prinselaar de prij zenkast had „onthuld", wenste hij Suomi nog vele successen toe. Een grote schare 'belangstellenden is Zaterdagavond getuige geweest van de opening van de vernieuwde Elon-kapel aan de Vareniusstraat, welke gepaard ging met een stemmige plechtigheid waaraan het zangkoor „Susan Edith" de nodige wij ding gaf. De heer D. P. Bouhof heeft als secreta ris van „Elon" allen, die bij de restauratie van de kapel hun beste krachten hebben ingespannen, dank gezegd, om er voorts aan te herinneren, dat voor „Elon" het eind van de drukte nog lang niet in zicht is: „V/ij moeten verder, opdat onze Evan gelisatie-arbeid ten zegen strekt van deze omgeving". Hij sprak vervolgens over het ontstaan en 'het ideeële doel van de vereniging, zulks nadrukkelijk onder Godes toezicht stellend en gaf daarna het woord aan de Amsterdamse Evangelist Joh. Sevensma. Deze sprak naar aanleiding van 1 Kon. 8-18-33, waarbij hij zijn gehoor in het bij zonder bepaalde bij de woorden van vers 29: „dat Uwe ogen open zijn dag en nacht over dit huis". De heer Sevensma vestigde de aandacht op de moeite, die het Evange lisatiewerk met zich brengt, maar meende, dat zo God met dit werk is, Zijn zegen op de arbeid zal kunnen rusten. Afgevaardigden van andere Evangeli satieverenigingen en kerkelijke corpora ties hebben voorts hun gelukwensen over gebracht met ds. J. W. Schors uit Amster dam als eerste spreker. Zowel uit Vlaar- dingen, Den Haag, Amsterdam, Haarlem, Vermoedelijk als gevolg van de zware „concurrentie", die de gezamenlijke dui- vententoonstelling van de beide Santpoort- se verenigingen „De Luchtpost" en „De Snelle Wieken" ondervond van gelijke Haarlemse tentoonstelling en Koning Voet bal, die in IJmuiden. de scepter zwaaide, is het bezoek de organisatoren tegengeval len. Op zichzelf een tegenvaller voor het groepje hardwerkende leden uit de twee verenigingen, die aan deze weekend-show in de zaal van „Zomeriust" een groot deel van hun vrije tijd hadden geofferd. Keurmeester J. Selens kende na lang durig keuren de volgende prijzen toe: De Böhm-wisselbeker was voor J. J. Lansdorp met 372 pnt., de tweede prijs kwam in handen van G. Bierman met 370 3/4 pnt., nummer drie werd P. Hoog land met 369 pnt., vier M. Jansen met 368 3/4 pnt., vijf J. Hoogzaad met 368 1/4 pnt., zes A. Tabernal met. 368 pnt., ex aequo geplaatst, met de gebr. Struys (368 pnt.), zeven werden J. F. Lansen en Joh. Andriesma met 367 1/4 pnt., acht waren A. Hols en P. M. Grimmé met 367 pnt., negen was V/. Dekkers met 366 pnt en tien Jac. van Duyn met 366 1/4 pnt. Nog meer houtstof Zaterdagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Finse s.s. „Vega" met een lading van 900 ton houtstof uit de Finse haven Haukipeodas. Aalsmeer en IJmuiden zelf kwamen de gelukwensen binnen. Het slotwoord werd gesproken door ds. J. A. Visser, Baptist predikant uit de hoofdstad. Toen de heer Oldenburg Zaterdag j.l. om even half acht de feestelijke avond opende, was het zaaltje aan de Abelenstraat geheel gevuld met jonge leden van WIJ en hun ouders. Er heerste een opgewekte stem ming, die verhoogd werd door de medewer king van leden van IJmuider Muziekschool, die onder leiding van de heer Van Dok kum vele bekende melodieën speelden en zongen. Er werden voorts enkele filmpjes ver toond met Stan Laux-el en Olivier Hardy. Ook SI. Nicolaas met zijn knecht ver scheen ten tonele en deelde, na enige waai-schuwende woorden, enkele cadeau tjes uit. Er werd door de jeugd ook een toneelstukje opgevoerd en de manier waar op dit geschiedde houdt belofte in voor de toekomst. Ook de zes zingende VVIJ'ers oogstten veel succes. Al met al een zeer ge slaagde avond, waarop vooral de Jeugd commissie met genoegen mag terugzien. Na meer dan halve eeuw Hoewel hij „pas" 42 jaar officieel in dienst is geweest bij de Papierabriek Van Gelder Zonen N.V./nam de heer C. L. Was senaar, corveeër in de houlstoffabriek. die met een onderbreking van een jaar totaal 53 dienstjaren bij dit bedrijf heeft opzitten, Zaterdagmorgen afscheid wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Onopgemerkt is dit afscheid niet voor bijgegaan, want nadat de fabrieksdirecteur, ïr. B. Verdoorn, aan bovenvermeld feit had herinnerd en de scheidende oude getrouwe niet hartelijke woorden voor de langdurige werkzaamheid had bedankt, wilde het per soneel van de houtstoffabriek niet achter blijven. In het afdelingskantoor verhaalde de heer P. N. Höweler. chef, met gevoelens van dankbaarheid jegens de scheidende van de zeer langdurige diensttijd, waarin vele belevenissen zijn voorgekomen, om voorts de heer Wassenaar als een rustige, stille werker te tekenen. Namens het per soneel dankte de heer J. Snel. voox-man, voor de jarenlange prettige samenwerking en goede kameraadschap onder aanbieding van een zeer welkom en nuttig persoonlijk geschenk. Zondag 13 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Kaap Falga van IJstad. Roelf van Oporto. Twee Gezusters van Delfzijl. Novian Coast van Londen. Mar- garetha Nibbe v. Rotterdam. Spaarnesti-oom van Fowey. Schokland van Skoghal. Libelle van Rotterdam. Gx-ebbestroom van Londen. Netherland Coast van Newcastle. Jans van Londen. Langlee Clyde van Antwerpen. Vechtstroom van Hull. Wiros van Stockholm. Glenbeck van Port Said, Nezo van Abö. Condor van Fécamp. Swift van Londen. Vertrokken zijn: Holderness naar Goole. Argo naar Bohus. Gaasterland naar Recive. Jersbek naar Bai"bados. Monte Navado naar Bilbao. Rotti naar Kopenhagen. American Jurist naar Rotterdam. Adolf Ronnebau n. I Narvik. Amsteldiep naar Marseille. Dinsdagavond speelt het DCIJ-tiental voor de strijd om de provinciale damtitel haar laatste competitie wedstrijd. Het is een uitwedstrijd regen Zaandam. Hoewel zelfs een bescheiden plaats op de ranglijst innemend, zullen de Zaandammers alles in het werk stellen om een gelijk spel af te dwingen. De landskampioene Gezellig Samenzijn speelt tegen de Amsterdamse ploeg Door Combinatie Groot, die de vierde plaats be zet. Maar Keiler en zijn mannen zullen wel geen steek laten vallen, zodat een overwinning in het vooruitzicht ligt.. Beslissingswedstrijd Aannemende dat beide ploegen hun laat ste wedstrijd winnen, dan staan de twee tientallen gelijk met li gespeelde wedstrij den er. de zeer hoge score van 21 punten, gelijk op de bovenste plaats. Het ene verliesount Kregem beide tien tallen in de ontmoeting tegen elkaar, door dat deze wedstrijd in een gelijk spel ein digde. Een beslissingswedstrijd, welke vermoe delijk in Haarlem zal worden gespeeld, ligt dan voor de lx and. Wordt deze wed strijd 10-10, dan i- er opnieuw een beslis singswedstrijd noodzakelijk. Dan is de kleine bordgemiddelde-voorsprong van groot belang en dan hebben de DCIJ-ers voldoende aan een gelijk spel om de titel te behalen en zich in de landelijke eind strijd te plaatsen. liet Haarlemse „Oosterkwartier" speelt thuis tegen Wormerveer en met een gelijk spel of een nederlaag is de degradatie naai de Haarlemse le klasse een leit. Jozeph Blankenaar zal door een overwinning op ODV tonen, dat deze ploeg de derde plaats volkomen verdient. DSTO-Haarlemse Damclub en CDA- Weesp zijn wedstrijden voor de rang schikking in de eindstand. De DCIJ ploeg komt tegen Zaandam met het volgend tiental' 1. P. Roozenburg, 2. A. Ligtthart, 3. B. Dukel, 4. H. Lagps, 5. C. Suyk, 6. Tommy Postma, 7. Yrne de Jong, 8. G. Postma, 9. en 10. kernen P. v. d. Berg, J. van Straten, Heime Langbroek en H. Swier in aanmerking. Zaandam komt uit met: B. May, 2. P. Blees, 3. C. de Bvee, 4, S. Bosman, 5. T. Rintjema, 6. F. Beunder, 7. J. Bos, 8. H. Bruggraaf, 9. K. Eldersen, 10. J. Kuyper. Na 14 dagen met achter de boa-den te hebben gezeten is er Zaterdagavond bij de IJmuidense jeugdc'amclub „Denk en Zet" weer met grof geschut geschoten. Van deze avond zijn twee verrassingen te mel den: J. Bravenboer verloor zijn afgebro ken partij tegen C. Rosier en ook verloor J. Bravenboer van Wim Schoen; hier mede nam W. Schoen de plaats van J. Bi^a- venboer in op de ranglijst. De resultaten waren: Onderlinge compe titie: C. Rcsier-P. v. Kampen 02, B. Wel- ting-J. de Boer 02, J. Bravenboer-C. Rosier 02 ap. J. Eleveld-H. Koekembier 2-0; C. Rosier-B. Welting 20; W. Schoen-J. Bravenboer 20; J. de Broer-J. Éievèld 2W. Sohoen-P. Mooy 20 en B. Welting-P. Slager 2—0. Tussenccmpetitie: Groep A: H. Koeken- bier-C. Rosier 02; B. Welting-J. Eleveld 2—0. Groep B: G. Boekhoud-J. de Boer 02; P. v. Kampen-W. Schoen 02. De stand in de onderlinge competitie is nu: 1, J. de Boer 16-31, 2. W. Schoen 17-25, 3. J. Bi-avenboer 16-24, 4. C. Rosier 18-21, 5. J. Eleveld 18-20, 6. B. Welting 16-16, 7. P. Mooy 14-13, 8. G. Boekhoud 11-11, 9. S. Klous 14-10, 10. H. Koekenbier 15-10, 11. P. v. Kampen 16-10, 12. P. Slager 14-7, 13. J. Wilbie 13-2. Het amateur toneel-ensemble de „Hooger Geest Ghesellen" uit Velsen. heeft Zater dagavond bij dc opvoering van „De droom van mr. Scrooge" in het Hervormd Jeugd- gebouw aan de Rembrandtlaan, allerminst over gebrek aan belangstelling te klagen gehad. De intieme zaal was tenminste ge heel uitverkocht en bovendien moesten nog talrijke gegadigden worden teleurgesteld. Zij, die zo gelukkig waren een kaart te be machtigen, zijn getuige geweest van een niet onaantrekkelijke voorstelling van „De droom van mr. Scrooge"; een toneelbewer king van J. J. C. Böckling naar Charles Dickens' bekende novelle „A Christmas Carol". Deze geschiedenis speelt zich af op de vooravond van Kerstmis en wordt daarom bij voorkeur door verschillende gezelschap pen in de huidige Adventstijd opgevoerd. Tnch lijk't mij Ëduard Vetermans bewer king aanzienlijk beter geslaagd; niet alleen omdat deze geroutineerde schrijver de ver schillende situaties met een welhaast aan geboren feeling voor dramatiek wist te verwerken, doch ook zijn dialoog was pit tiger en meer met de bepaalde taferelen in overeenstemming. Men kent waarschijnlijk de intrige van het verhaal. Mr. Scrooge, een verfoeide oude vrek, wordt op de vooravond van Kerstmis door de geest van zijn overleden compagnon Jacob Marley bezocht. Deze lugubere gast tracht hem te overtuigen van liet totale gebrek aan naastenliefde, het welk alle handelingen van Scrooge ken merkt en daarom confronteert hij hem tel kens met enige beelden uit het verleden. Men zou dit stuk dus in zekere zin als een raamvertelling kunnen beschouwen, waar van de technische zijde de regie voor niet te onderschatten moeilijkheden 'laatst. Vooral omdat de toneel-accommodatie van het jeugdgebouw voor een dergelijk stuk toch eigenlijk als ontoereikend moet wor den beschouwd. Dit euvel viel in het bij zonder bij de belichting te constateren, om dat het telkens aan- en uitflitsen van de schijnwerper tamelijk hinderlijk was en de sleer nu niet bepaald bevorderde. Ook aan de geestverschijningen ontbrak het verras sende element volkomen, zij waren te lang zichtbaar alvorens zij hun positie hadden ingenomen en konden daarom nauwelijks een bovennatuurlijke indruk verwekken. Toch had regisseur C. de Jong voor som mige problemen ook wel weer een geluk kige oplossing gevonden; zoals het uitge bouwde podium, waarop mr. Scrooge kon plaats nemen, zodat de taferelen uit liet verleden enige afstand verkregen. Een onnodige traagheid kenmerkte vrij wel de gehele opvoering. De typering dei- verschillende figuren was echter over het algemeen behoorlijk geslaagd. A. Tolenaars speelde de oude vrek verdienstelijk. Me vrouw J. de JongVan Wijk gaf een pit- Afsnijders voor. Tot 19 December mogen de loggers nog gezouten haring in vaten aanvoeren en daarna is het uit. Zo dat alles, wat nog steurt en kaakt deze week moet gaan afsnijden om over te gaan op de verse haring. De deze week uit varende loggers zullen dan ook wel de tonnen thuislaten en alleen maar ijs mee nemen. Vijftien dagen. Zaterdag kwam de KW 16 nog net voor tien uur in IJmuiden binnen om de haring, die in de krebben opgeslagen was, te lossen. Het schip had 33 last haring buitgemaakt tijdens een vijf- tiendaagse reis. Deze logger vaart voor de vijftiende Januari niet meer uit. Schipper Van Beelen heeft overigens niet zo'n erg florissante teelt achter de rug, want de totaalbesomming kwam niet hoger dan ongeveer f 130.000. Ons grillige bedrijf. Hoe grillig de haringvisserij bij tijd en wijle is, heeft het afgelopen weekeinde bewezen: de dag vangsten van de trawlers hebben de af gelopen negen dagen de kosten vrijwel niet kunnen goedmaken, maar Vrijdag en Zaterdag kwam er een overvloedig van- getje scheep en de Haarlem en de Herman kregen zelfs te veel van het goede en de netten barstten bijna. De Postboy is inmid dels binnengelopen met zowel de ruimen als het dek vol haring. Breskens draaide door. De aanvoer van verse haring in Breskens was Zater dag zo groot, dat de handel het lang niet allemaal aan kon en er heel wat naar de vismeel fabrieken verdween IJmuiden kreeg een fikse aanvoer van opgevangen haring ter verwerking en tot diep in de Zaterdagavond hebben vrachtwagens met aanhangers de „geurige" buit naar het Noorden vervoerd. Takken en trouwen. In Katwijk en Noordwijk wordt volgens oude zede na af loop van het haringseizoen de reeds voor genomen huwelijksstap beklonken: in IJmuiden is dit weer zichtbaar door de vele „takken", die de voormasten van de loggers sieren ten teken, dat er een brui gom onder de bemanning schuilt. De KW 49 en de 175 zijn van zo'n embleem voor zien. IJs tekort. Zondag kwam de Maria Jacoba (KW 73) met genoeg haring, maar te weinig ijs binnen. De ijsfabrieken moes ten te elfder ure bijspringen om de lading goed te houden en met 24 last onder de lui ken heeft de logger van de rederij Ken- nemerland deze laatste reis op de zoute dan ook met een „ijselijk" besluit gevierd. Van Juni tot en met 15 December maakte het schip rond de f 165.000. De logger gaat het nu nog met de trawl proberen. Goede schelvisvangsten. Er is door de loggers en trawlers de afgelopen week op vallend veel schelvis buitgemaakt. De KW 114, 76 en 129 zorgden overwegend voor lichte schelvis, de Vikingbank en de Elie, die ook veel schelvis aanvoerden, waren dus niet alleenheersers. De KW 28 boekte de grootste vangst. Alle schepen losten vanmorgen. Laatste. De KW 86 loste bij het schei den van de markt 32 last zoute haring, de SCH 135 loste de zoute op de kop van de haven en de 500 kisten verse voor de vis- hal. Marktprijzen. Heilbot 2,95-2,40, gr. tong 3,55-3.10, grm. tong 2,13-1,86, kim. tong 1,82-1.71, kl. tong I 1,62-1,45, kl. tong II 1.23-1.01, tarbot I 2,75-2,26. per 1 kilo. Tarbot IV 55, schartong 46-30, gr. schol 42-33, grm. schol 50-44, kim. schol 65-50, kl. schol I 62-37, kl. schol II 36-13, schar 24-12, v. haring 16-10,50, makreel 41-23,50, gr. schelvis 57-50, grm.s chelvis 54-50, kim. schelvis 47-41, kl. schelvis I 45-39, kl. schelvis II 28-11, wijting 23-8, gr. gul 50- 45, mid. gul 36-35, kl. gul 25-17, ld. haai 25, poontjes 25, kl. koolvis zw. 25 per 50 kilo. Gr. kabeljauw 168-128, gr. koolvis zw. 94, gr. koolvis wit 100 per 125 kilo. Marktaanvocr. 585 kisten tong en tar bot, 4 heilbot, 14 tongschar en schartong, 580 schol, 38 schar, 3050 haring, 14 ma kreel, 720 schelvis, 575 wijting, 100 kabel jauw en gul, 3 kl. haai. 4 poon, 8 koolvis, 35 diversen. Totaal 5730. Aanvoer op Urk. Vrijdag werd door 10 vaartuigen op Urk aangevoerd: 73 pond snoekbaars, prijs f 0,52, 16 pond rode baars, prijs f 0,93, 490 pond blei, prijs 0,09-f 0,10, alles per pond. IJM 85 Klaas Wijker 26310 rest. 1 trawler met f 22000. KW 104 4210, KW 126 84, KW 6 3600 haring, KW 170 5110 haring, KW 70 3310 haring, WR 7 5720, IID 125 5350, IJM 11 4880, IJM 3 850, KW 31 910, KW 42 1800, KW 60 760, KW 35 1620, KW 21 1150, KW 128 830, KW 34 4020, KW 30 1420, KW 189 467, IJM 77 566, RO 29 612, KW 138 2100 haring, KW 16 1930 haring. tige vertolking van de werkvrouw met haar hart op de tong en ook de kostjuffrouw van mevrouw N. VeldeBroek werd een figuur, zoals wij ons deze uit Dickens' ver halen herinneren. De uitvoerige rolver deling staat; verder geen individuele ver melding meer toe, hoewel iedere' speler zich kennelijk heeft beijverd, de opvoering naar zijn beste vermogen te doen slagen. En getuige de intense aandacht en bijval van het publiek, is men hierin wel ge slaagd. De opvoering werd onder meer bijge woond door de nieuwe beschermvrouwe van de „Hooger Geest Ghesellen", de be kende schrijfster Marie van Zeggelen, die aan het begin van de avond op de meest hartelijke wijze door de heer C. de Jong werd begroet, waarbij haar door een der medespelende dames een fraaie boeket rozen werd aangeboden. J. v. D. Zondag is in hotel De Harmonie op nieuw een groep duiven van leden van de Castricumse Postduivenvereniging De Luchtpost aan een keuring onderworpen door de bondskeurmeester, de heer A. van Berkum. De uitslagen zijn wat de eerst ge plaatsten betreft als volgt. Oude doffers: J. A. Beentjes, 44punten. Oude duiven: R. W. Bettink, 45 V2 punten. Jonge doffers: R. W. Bettink 46'/, pnt. Jonge duiven: R. W. Bettink 46>/2 punten. De keuring van de hokken leverde het volgende resul taat op: 1 R. W. Bettink 182 punten; 2 J. A. Beentjes 173i/z punten; 3 J. A. Steeman 172 punten; 4 B. Kappers 172 punten; 5 A. Vonk 164 punten. Er zullen nog twee keuringen plaats vin den en de hoogst geplaatsten van alle keu ringen komen 3 Januari tegen elkaar in het „strijdperk"

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10