Probleem landbouwgronden wordt dagelijks ontstellender PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws De radio geeft Dinsdag Tanker „Royal Arrow" te water gelaten ft ió liet zo TAST PUNTEN MAANDAG 14 DECEMBER 1953 2 Land- en Tuinbouzvbond De zagende pijnen Record van hospitaal kerkschip „De Hoop" Lifter uit auto gegooid? Gearresteerden in Jisp bekenden brandstichting Boekhandel LOOSJES KERSTMIS GEEF 'N BOEK!! Zeeman uit Zandvoort in Amsterdam in arrest „Kungsholm" krijgt een zusterschip Koude-oefening voor legerkorps-staf in petto Kerkelijk Nieuws Het specialistenconflict Opnieuw 3 jaar geëist tegen kunsthandelaars Eerste CAO in het brandstoffenbedrijf Vrouwelijke ambtenaar Buitenlandse Dienst Kerk wordt tijdelijk rechtszaal Mr. E. Elias perschef bij de Caraïbische Commissie Een eeuw KNMI VJ In hotel „De Leeuwerik" te Haarlem de garantieprijs slechts een fractie beneden wordt vandaag de 34ste bondsvergaderin. van de Land- en Tuinbouwbond, de R.K. organisatie van boeren en tuinders, die 158 afdelingen heeft, gehouden. Nadat in de parochiekerk van St. Jozef voor de deel nemers aan deze vergadering een mis tot intentie der levende en overleden leden was opgedragen door de bondsadviseur rector J. A. G. v. d. Hoogte, pr.. sprak de heer G. W. Kampschoer uit Wassenaar de openingsrede uit. Hij bracht dank aan de leden voor de belangstelling tijdens zijn ziekte en ging voor in gebed ter nagedach tenis aan de tijdens het verenigingsjaar overleden oud-adviseur deken Kok. In zijn jaaroverzicht wijdde spreker woorden van deernis aan de slachtoffers van de watersnoodramp van Februari en vertolkte de dankbaarheid van de bond voor het onvermoeide werk tot herstel van de schade van overheid en burgers. Ook de bond telde vele leden die huis en goed ver loren en zelfs die dierbaren door de ramp moesten verliezen. Voorts merkte hij op, dat het gunstige herfstweer een voordeel voor alle groe peringen van het bedrijfsleven betekende. Helaas is echter door de grote droogte het ontziltingsproces der overstroomde gebie den gestagneerd. De land- en tuinbouw had voordeel van het milde en droge najaar. De koolteelt kwam echter in nood. De Lange- dijk werd met name daarvan slachtoffer en spreker zegde alle steun der organisatie toe cm deze bittere situatie te helpen verbete ren. Bij het spreken over de vele risico's van het agrarische bedrijf betrok de voor zitter daarbij ook de export. Een gunstig conjunctuurverloop gaf een redelijke toe stand op de markt, doch een goed beleid van de overheid en de bgmoeiïngen daar toe van de organisatie waren eveneens fac toren voor deze gunstige stand van zaken in 1953. Daling der graanprijzen De drastische daling der graanprijzen was dit jaar volgens spreker een markant \rerscliijnsel. Men zou door de opeenhoping der graanvoorraden in de verschillende landen en de ontspanning op politiek ter rein beducht moeten zijn voor een herha ling van de crisis der dertiger jaren, ware het niet dat zoveel omstandigheden thans anders liggen. Het pleidooi van minister Mansholt te Rome voor spuiïng der surplusvoon'aden naar noodlijdende gebieden verdient vol gens spreker waardering. Een gezonde or dening op lange termijn van de wereld markt hangt met het slagen van dit plan aldus de heer Kampschoer nauw samen. Spreker uitte zijn erkentelijkheid voor de „dijk, opgeworpen tegen het binnen stromen van buitenlands graan beneden binnenlands kostpeil." De Nederlandse boer produceert niet te duur, integendeel. Het buitenlands prijspeil staat vaak echter in geen verhouding tot het buitenlandse pro ductiekostenniveau. Spreker waarschuwde echter dat de invloed van dat buitenlands prijspeil op de duur niet te weren zal zijn. De minister van Landbouw denkt niet aan een verzorgingspolitiek, doch aan een prijs politiek op het peil van rationeel produ cerende bedrijven, waarmede wij aldus cie voorzitter het volkomen eens kunnen zijn. Melkprijspolitiek Spreker roerde voorts de melkprijspoli tiek aan en stelde met voldoening vast, dat ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Ange lus. 12.03 Metropole-orkest en solist. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Ka mers op het zuiden. 13.00 Nieuws. 13.20 Con cert. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Pla ten. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Curagao, Aruba, Bo naire, in woord en klank. 18.00 Lichte mu ziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Dit is leven, causerie. 18.45 Platen. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.20 Uitwisselingsprogramma van Engelse en Nederlandse Mijnwerkers gezelschappen. 20.00 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philharmonisch orkest en soliste. (21.1021.25 Ouders en kinderen, causerie). 22.05 Kan een haan een ei leggen. 22.20 Clavecimbelrecital. 22.40 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huishouding. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital en bas en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Amerikaanse muziok- kaleidoscoop. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Reportage of platen. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Militair orkest. 19.30 Viool en alt-viool. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Mededelingen. 21.40 Lichte muziek. 21.50 Amusementsmuziek. 22.30 Buitenlands over zicht. 2245 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.1521.15 Journaal; Weerbericht Docu mentair programma over kunststoffen; Bil jartdemonstratie; Wedstrijd; Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 20.1521.15 Journaal; Weerbericht; Docu- ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 16.00 Koorzang. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Zigeunermuziek. 19.50 Syndicale kro niek. 20.00 Verzoekprogramma voor de vrouw. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21 15 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz- i7iek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. P-BC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boe ken en schrijvers. (Op 224 ra.). de vraagprijs der organisaties is gebleven. Voor de veehouderijsector is daardoor een fundament voor een voorname bestaans- peiler gelegd. De organisatie zal alles doen om de dezer dagen afgekomen verhoging der Engelse invoertarieven voor tuinbouw producten verlaagd te krijgen. Sprekend over de sociale kwestie stelde de heer Kampschoer uitdrukkelijk vast, dat ook het agrarisch bedrijf vrijere loonvor ming voorstaat. Hij hoopte dat op dit zeer belangrijke punt overeenstemming zou worden bereikt. Na te hebben vastgesteld dat de L.T.B. in samenwerking met zuster organisaties een landelijk verband vormt van 80.000 agrariërs, noemde spreker als voornaamste actiepunt van 1953: kinder bijslag van zelfstandigen, oudedagsvoorzie ning, landbouwordeningswet, ontwikkeling achtergebleven gebieden, uitbouw P.B.O. en algemene landbouwpolitiek. Na moeizame onderhandelingen ten aanzien van een landbouwschap is men nu zover dat een algemene maatregel van bestuur aan de minister kon worden overgelegd. Het ge boortejaar van het landbouwschap zal wel licht 1954 zijn. Tekort landbouwgronden Na nog verscheidene punten te hebben behandeld kwam spreker op het tekort aan landbouwgronden in Nederland. In de beide Hollanden is dit tekort een nijpend pro bleem geworden. De brandpunten liggen rond Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Schiphol, Ypenburg en in Kennemerland. De voortgaande uitbreiding der steden maakt dit probleem dagelijks ontstellender en menigvuldiger. De bond zal volgens spreker moeten ageren tegen het onttrek ken van goede agrarische gronden voor be- bcuwingsdoeleinden en voor compensatie door nieuwe polders in en buiten onze eigen gebieden. Dit streven zal weerstand ontmoeten, doch het is van het grootste be lang dat het wordt doorgezet. Dit probleem bracht spreker op de emigratei-kwestie. Er is een financiële regeling voor de maat schappelijke organisaties op komst, als tegemoetkoming in de kosten van het emi- gratiewerk. Dit kan de weg effenen voor een diocesaan emigratiecentrum der ge zamenlijke R.K. standsorganisaties, waar van spreker hoopte dat het in het komende jaar tot stand zal komen. De voorzitter be sloot met waardering uit te spreken voor het werk van de economische instellingen van de bond, voor het werk van de secreta- dis en zijn staf en met de hoop, dat onder Gods zegen de L.T.B. een goede toekomst zal hebben. Na aanbieding van het jaarverslag door mr. G. J. Vermeulen, dat door de vergade ring werd goedgekeurd, kwamen de voor stellen en prae-adviezen in behandeling. Deze voorstellen betroffen: het landbouw schap, de militaire dienst, het Qnderwijs, grond- en pachtzaken, belastingen, de ex port, sociale regelingen en contributie. Na de pauze hield mr. V. Marijnen een inlei ding over het onderwerp: „Exportvooruit zichten voor de land- en tuinbouwpro ducten." DIEPPE (A.N.P.) Het hospitaal-kerk schip „De Hoop' heeft dank zij de gunstige weersomstandigheden en een grote acti viteit dit seizoen meer patiënten kunnen helpen dan in vorige seizoenen. Sinds eind Mei van dit jaar, toen het schip uitvoer, zijn al 1025 patiënten geholpen. In 1950 werd het tot nog toe hoogste aantal ge haald, namelijk 1001. De „De Hoop" lag Zondag samen met 80 Nederlandse vissers schepen, die in het Kanaal vissen, in Dieppe en zal nog vóór Kerstmis in Am sterdam terugkeren. Op de weg tussen Alphen aan de Rijn en Koudekerk is Zaterdagavond een be wusteloze jongeman aangetroffen. Hij bleek te zijn de 24-jarige H. van Y. uit Rotterdam. In een ziekenhuis te Gouda, waarheen hij werd overgebracht, consta teerde men dat hij een hersenschudding en een beschadigde nier had. Uit het weinige, dat Van Y. heeft gezegd toen het bewust zijn terugkeerde, meent de politie te kun nen opmaken dat de jongeman een auto mobilist, die hem een lift had gegeven, heeft lastig gevallen en daarna door deze uit de auto is gegooid of getrapt. De eigenaar en de bedrijfsleider van de poetslappenwasserij te Jisp, die Donder dagavond werden gearresteerd in verband met het afbranden van hun fabriek aldaar, hebben bekend de brand te hebben gesticht om het verzekeringsgeld in handen te krij gen. Zij hadden een brandend sigaretten peukje in een poetslap gestopt, zeiden zij. ADVERTENTIE Onze étalages voor zijn gereed. Grote Houtstraat 100 Tel. 17472 Rijksstraatweg 125 - Tel. 23991 De recherche van de rijkspolitie te wa ter in Amsterdam heeft een dezer dagen aangehouden en ingesloten de 39-jarige zeeman W. J. C. uit Zandvoort, die zich in Amsterdam en Zandvoort schuldig zou hebben gemaakt aan oplichting. C. droeg een uniform van tweede stuurman ter koopvaardij, waarvoor hij zich ook uitgaf. Door het opdissen van verschillende ver halen heeft hij volgens de politie zijn slachtoffers bewogen tot het afgeven van geld of goed. Er bestaat gerede aanleiding te veronderstellen, dat C. óók in andere dan bovengenoemde plaatsen slachtoffers heeft gemaakt aldus de politie. Bena deelden wordt verzocht, zich te wenden tot de plaatselijke politie of tot de com mandant van de recherche der rijkspolitie te water in Amsterdam, Sarphatikade 14 (tel. 63311). STOCKHOLM, (ANP.) De „Svenska Amerika Linie" hoopt in het eerste half jaar van 1954 aan verschillende scheeps werven offerte te kunnen vragen voor de bouw van een zusterschip van de „Kungs holm". De New Yorkse correspondent van „Dagens Nyheter" heeft dit van de direc teur der rederij vernomen tijdens het eer ste oponthoud in New York van het bij „De Schelde" te Vlissingen gebouwde schip. Architecten hebben de eerste reis van de „Kungsholm" meegemaakt om na te gaan, hoe dit schip in de practijk vol doet en ideeën voor het zusterschip vast te leggen in tekeningen, die straks aan de scheepswerven zullen worden voorgelegd. Het nieuwe schip zal niet volkomen gelijk worden aan de „Kungsholm", maar het zal wel dezelfde afmetingen en dezelfde „standaard" hebben. Meer dan tienduizend mensen hebben, gedurende de twee dagen dat daartoe in New York gelegenheid be stond, de „Kungsholm" bezocht. Luit.-gen. Opsomer, commandant van het Eerste Legercorps, heeft het plan, in dien de weersomstandigheden daarvoor geschikt zijn, voor een kleine kern van zijn staf een winteroefening te houden in het Oosten van het land. De bedoeling van deze oefening zal zijn de problemen die optreden bij winterse temperaturen te onderzoeken, zoals de verwarming van tenten, de watervoorziening, kleding en zovoort. De juiste datum van deze oefening staat niet vast, omdat deze afhankelijk is van het weer. Zoals de vooruitzichten nu zijn is er weinig kans dat zij binnenkort zal worden gehouden en De Bilt kan in deze ook voor de komende maanden weinig „hoop" op kou geven, zodat de mogelijk heid bestaat, dat zij tot het volgend sei zoen zal moeten worden uitgesteld. Geref. kerken Examens. - De classis Amsterdam heeft beroepbaar verklaard de heer A. Schip pers te .Amsterdam, cand. aan de V.U. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te AlkmaarBroek op Lan- gendijk A. C. Kaitsma, cand. te 's-Graven- hage. Chr. Geref. kerken Tweetal te Apeldoorn (vac. prof. W. Kremer): I. de Bruyne te Hilversum-C. en W. Heerma te Groningen. Ned. Prot. Bond Benoemd tot voorgangster te Hillegom- Lisse-Sassenheim mej. A. Bouwmeester te Bloemendaal. Examens Aan de V.U. is geslaagd voor het docto raal examen theol. de heer L. H. Baden- horst te Colesberg (Z.-Afr.). Naar aanleiding van de moeilijkheden tussen de Landelijke Specialistenvereni ging, aangesloten bij de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, de Nederlandse Vereni ging van Specialisten, waarvan de leden uit genoemde maatschappij zijn getreden, en de organisaties van algemene zieken fondsen is de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid voornemens een vijftal vooraanstaande personen uit te nodigen zich op korte termijn een oordeel te vor men over deze moeilijkneden en de weg aan te wijzen, waar langs deze naar hun oordeel tot een oplossing kunnen worden gebracht Predikant uit Odoorn benadeeld De procureur-generaal bij het gerechts hof te Leeuwarden heeft bevestiging ge vorderd van de vonnissen van de Asser rechtbank, waarbij twee kunsthandelaars uit Den Haag, de gebroeders De Z. ieder tot drie jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. Hun was ten laste gelegd dat zij de predi kant H. van L. te Odoorn hadden bewogen hun totaal 90.000 te verstrekken tegen onderpand van een aantal schilderijen, die zij aan beroemde meesters toeschreven. Tussen de Unie-Verkeer en de werkge vers in het brandstoffenbedrijf is op de belangrijkste punten overeenstemming be reikt over de eerste collectieve arbeids overeenkomst die in dat bedrijf zal worden afgesloten. Deze CAO houdt verbeteringen in ten aanzien van de lonen, de vacamtic- toeslag en de werkkleding. Dit is meege deeld in een vergadering van de vakgroep brandstofferiwerkers van de Centrale Bond van Werknemers in het Transport bedrijf. In deze vergadering is met alge mene stemmen het ontwerp van de CAO aanvaard. Het ligt in de bedoeling dat de overeen komst na goedkeuring door het College vaai Rijksbemiddelaars met ingang van 1 Januari 1954 van kracht wondt. Tot ambtenaar van de buitenlandse dienst der vijfde klasse is benoemd mejuffrouw Jeanne D. Pelt te Wassenaar. Zij is een dochter van de heer Adriaan Pelt, directeur van het Europees Bureau van de UNO te Genève. Mejuffrouw. Pelt was achtereenvolgens te Londen en Parijs werkzaam als lid van de Nederlandse delegatie bij de NAVO. Zij zal in de eerste helft van Januari gezant schapssecretaris worden bij het gezantschap te Oslo. Mejuffrouw Pelt is de eerste vrouw, die via de diplomatieke examens in de buiten landse dienst is getreden. De belangstelling van vrouwen voor de buitenlandse dienst is toenemende. Het aantal voor haar beschik bare plaatsen in de buitenlandse dienst is echter nog betrekkelijk gering. Daar het paleis van justitie in Assen binnenkort een volledige restauratie zal ondergaan, moest voor de zittingen van de rechtbank, de politierechter en de econo mische politierechter voor een periode van ongeveer negen maanden naar een andere zittingzaal worden uitgezien. Men denkt thans in de Chr. Gereformeerde Kerk aan de Kanaalstraat te Assen een tijdelijk ge schikt onderdak te hebben gevonden. De kerkeraad heeft zijn goedkeuring aan de verhuring reeds verleend. De minister van Justitie moet echter nog toestemming geven. Op zekere dag besloot de 70-jarige Australiër Bob Hall te gaan verhuizen naar Sydney in Nieuw Zuid Wales, liefst 1335 km. verwijderd van zijn woonplaats. Hall maakte de lange reis naar Sydney per driewieler-bakfiets. Hij ging dus op weg; gedurende de reis vierde hij vijf verjaardagen. Trots kwam hij eindelijk Sydney binnenrijden, zijn fiets van onder tot boven volgepropt met grote zakken, waarin het huisraaden bovenop dit alles zijn hond. Van de Werf Oost van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam is Zaterdagmiddag om drie uur het turbinetankschip „Royal Arrow" te water gelaten. Dit schip is in aanbouw voor de „Rispond Tankers Limited" te Edinburgh. De doopplechtigheid werd ver richt door mevr. R. C. Geddes, echtge note van de reder. Dat er Zaterdagmid dag meer vlaggen dan anders bij derge lijke gelegenheden op de werf uithingen vond zijn oorzaak in het feit, dat de „Royal Arrow" niet alleen het 50ste schip is, dat sinds de bevrijding bij de N. D. S. M. van stapel is gelopen, maar ook met zijn draagvermogen van 31.000 ton het groot ste schip, ooit in Amsterdam gebouwd en tevens het grootste tankschip, dat ooit in Nederland op de helling is gezet. Het schip zal over ongeveer drie maan den opgeleverd worden. Het is bestemd voor de dienst tussen Venezuela en Ame rika. De plechtigheid werd bijgewoond door de burgemeester van Amsterdam mr. A. J. d'Ailly en tal van vooraanstaande fi guren uit scheepvaartkringen uit Groot- Brittannië, Amerika, West-Duitsland en Nederland. Op de vrijgekomen helling werd direct de kiel gelegd voor de „Sylvan Arrow", een zusterschip van de „Royal Arrow". Mr. E. Elias redacteur van „Elseviers Weekblad", is benoemd lot perschef bii de Caraïbische Commissie, waarin Amerika, Engeland, Frankrijk en Nederland samen werken voor de behartiging der econo mische en sociale belangen van hun rijks delen in het Caraïbische gebied. De heer Elias zal zich begin Januari naar Trinidad begeven. 39. De huisknecht van mijnheer Kresus dat in een fatsoenlijk huis!" Maar toen hij die nogal klein van stuk was.' Vooral dit was iemand, die van aanpakken wist. Nau- de bovenverdieping bereikte, waren de laatste deed de dappere huisknecht beslui- welijks hadden Panda's kreten door het kreten verstomd en heerste er een onheil- ten om krachtig op te treden. Hij greep huis weerklonken, of hij snelde als een spellende stilte. Zenuwachtig keek de huis- een zware koperen kandelaar en stortte gems de trap op om een onderzoek in te knecht ronder was niemand meer! zich op het verdachte gordijn. „Ha!', riep stellen. Weer galmde een kreet van Panda Ofwacht eens!Bewoog daar niet hij, „lelijke dief! Nu heb ik je enBij omlaag: „Houdt de dief! Inbrekers! Help!" een gordijn? Klonken er niet gesmoorde mijn eksterogen!", riep hij uit, toen Panda's „Tut, tut, er schijnt een inbreker boven te zuchten uit de plooien?! Inderdaad! Er hoofd uit de plooien verscheen, „daar heb- z'jn", hijgde de scherpzinnige knecht, met had zich iemand in het gordijn verborgen, ben we alwéér die verzekerings-maniak!!" twee treden tegelijk omhoog stuivend„en Op 31 Januari zal het K.N.M.I. in De Bilt zijn honderdjarig bestaan herdenken. Op deze datum werd namelijk in 1854 een toen te Utrecht gevestigd weerkundig ob servatorium een staatsinstituut. De naam werd op diezelfde datum: Koninklijk Ne- derlandsch Meteorologisch Instituut. Het station te Utrecht was enige jaren tevoren opgericht door professor Buys- Ballot, de meteoroloog wiens naam is ver bonden aan de wet die het verband aan geeft tussen luchtdrukverdeling en wind richting. Buys-Ballot coördineerde omstreeks het midden van de vorige eeuw het werk dat zes weerkundige stations in het land tot dan toe op eigen initiatief hadden verricht een ervan was gevestigd te Zwanen burg bij Halfweg en wist de regering te interesseren voor het belang van een cen traal instituut. De bekroning van zijn arbeid werd de overneming in 1854 van dit centrale insti tuut door de regering. In het begin werkten er tien mensen. Het K.N.M.I. is tot 1897 in Utrecht ge vestigd gebleven op hetzelfde bolwerk (Zonnenburg) waar nu nog de Utrechtse sterrenwacht zetelt. De groei van zijn om- ■■rng noopte toen tot verhuizing; sindsdien huist het meteorologisch instituut in De Bilt. Ontspanning. Op de sluitingsbijeenkomst van een door Oost-Duitse communisten te Weimar, in Thüringen, georgani seerde „vredesconferentie" verklaarde de Oost-Duitse minister zonder porte feuille Wandel onder meer dat het „af nemen van de spanning tussen kerk en staat in Oost-Duitsland een aanwij zing is voor de goede wil der Oost- Duitse regering". Wandel zei: „Wij streven oprecht naar een ontspanning. Wij hebben dit sinds de afgelopen zo mer in zaken van geringer belang ge toond, doch wij zullen ook bij de be handeling van gewichtiger aangelegen heden een overeenkomstige houding aannemen". Aardbeving. De steden Guayaquil en Tumbez in Ecuador zijn Zaterdagmid dag door een hevige aardbeving ge troffen, waardoor verschillende gebou wen gescheurd en oudere huizen inge stort zijn. In Tumbez, aan de grens van Peru met Ecuador, zijn zeven perso nen omgekomen en honderd gewond, van wie verscheidene ernstig. Expeditie. De bekende Zweedse bergbe klimmer Anders Bolinder gelooft, dat een Russische expeditie ruim een jaar geleden getracht heeft de Mount Eve rest van het Noorden uit te beklim men. In een vraaggesprek met het blad „Svenska Dagbladet" zegt hij, dat vol gens inlichtingen via speciale connec ties in Oost-Duitsland een groep van zes man, die de top wilde bestijgen en bestond uit vier ervaren klimmers en twee geleerden, is omgekomen. Hun lijken zijn ondanks uitvoerige naspo ringen niet gevonden. De volledige ex peditie bestond uit 150 man, aldus Bo linder. Oud nieuws. Vijf New Yorkse bladen heb ben het nieuws over de periode van 29 November tot 8 December, toen zij als gevolg van de staking van clichémakers niet konden verschijnen alsnog in hun Zondagsedities afgedrukt. De editie van de „New York Times", de dikste van allemaal, woog ruim twee kilo. Veel New Yorkers, die anders een paar straten ver lopen om hun Zondagsblad aan een kiosk te kopen, namen Zondag de auto mee. De reactie van het pu bliek varieerde van opgetogen com mentaren van huisvrouwen, die kon den zwelgen in vele extra pagina's met advertenties, tot klachten van uitge putte krantenverkopers met pijn in de armen en de rug. Fascist. Sir Oswald Mosley, de voormalige Britse fascistenleider, heeft Zaterdag avond verklaard dat zijn nieuwe „Unie beweging" het komend voorjaar een openbare campagne zal beginnen en candidaten voor het Lagerhuis zal stellen. Zelf was hij echter niet van plan zich candidaat te stellen voor een parlementszetel. Sir Oswald werd bij aankomst op de bijeenkomst waar hij sprak begroet met geroep van „Heil" en de fascistische groet. Verslag. De Amerikaanse vice-president Nixon zal heden onmiddellijk na terug keer in Washington van een wereld reis van tien weken, waarbij hij 21 landen bezocht, bij president Eisen hower verslag uitbrengen. Polen. De Franse ex-premier Daladier, die met acht andere Franse parle mentsleden een particulier bezoek heeft gebracht aan Polen heeft Zater dag na terugkomst in Parijs verklaard: „Als de Duitsers de rivier de Oder zou den overtrekken, zou dat oorlog bete kenen". Hij meende dat Polen over tien jaar een grote natie zal zijn. Het land is homogeen, heeft geen nationale minderheden binnen zijn grenzen en bezit een snel groeiende industriële pro ductie. Volgens Daladier bezit Polen nu langs de Oder en de Neisse een na tuurlijke grens. Vonnis. Radio-Boedapest heeft Zaterdag gemeld, dat vier mannen en een vrouw door een gerechtshof te Boedapest zijn veroordeeld tot gevangenisstraf we gens samenzwering tegen de regering van de Hongaarse volksrepubliek. Oudar, een arts, werd tot veertien jaar gevangenisstraf veroordeeld, zijn vrouw tot twee jaar. De andere drie veroordeelden kregen gevangenisstraf fen van twee tot acht jaar. De verde diger tekende hoger beroep aan. De openbare aanklager had het vijftal be schuldigd van samenzwering en plan nen tot het opblazen van spoorbrug gen over de Donau, vergiftiging van voedsel in cantines van de politie en keukens van fabrieken en brandstich ting in pakhuizen. Jhebben er vroeger reeds op gewe- W zen dat pijn iets totaal anders is dan gevoel, omdat zowel voor pijn als voor de tastzin aparte orgaantjes aanwezig zijn die de prikkelingen langs eigen zenuwbanen naar de hersenen geleiden. Maar behalve aparte orgaantjes voor de pijn en de tastzin, bezitten we ook speciale orgaantjes voor de waarneming van warm te en koude. Bij nauwkeurige aftasting van het huidoppervlak met een heel fijne naald kunnen de onderzoekers dan ook bepaalde fastpunten, pijnpunten, warm te- en koudepunten aanwijzen, die bij lichte aanraking over eenkomstig hun functie reage ren. Volgens ruwe raming heeft het menselijk lichaam ongeveer een half millioen tastpunten, 2 tot 4 millioen pijnpunten, een kwart tot een half millioen koudepunten en slechts 30.000 warmtepun- ten. Deze ontvangstorgaantjes zijn niet ge lijkmatig over het lichaam verdeeld. In tegendeel, op sommige plaatsen liggen zij zeer dicht bijeen en op andere delen van de huid zijn zij daarentegen ver verspreid. Dit heeft tot gevolg dat sommige delen van het lichaam veel ontvankelijker voor tast-, pijn-, warmte- en koude indrukken zullen zijn dan andere delen. Daar komt nog bij dat ook de ontvangstorgaantjes zelf niet overal in gelijke mate prikkelbaar zijn. Dat de ene plaats van het lichaam gevoe liger is voor hitte dan een andere plek, weten we allen. Maar wellicht wilt u ook met een heel fijne naald op de strak ge spannen huid van uw wijsvinger-knokkel eens nagaan hoe betrekkelijk gevoelloos sommige plekjes daar zijn? Het geringe aantal tastpunten op de rug heeft een geestig man eens willen verkla ren door er op te wijzen dat die plaats voor de handen moeilijk bereikbaar is, zodat het betrekkelijk nutteloos zou zijn wanneer men een vloeienbeet op de rug nauwkeurig zou kunnen localiseren. Het doel van de merkwaardige spreiding der ontvangstorgaantjes zal men zeer zeker niet altijd kunnen doorgronden, maar wie oog heeft voor de doeltreffendheid van elk levensorganismezal het zeer zeker begrij pelijk vinden dat dergelijke ontvangstor gaantjes het dichtst bijeen liggen op plaat sen waar zij het meest noodzakelijk zijn. De vingers die alle voorkomende werk zaamheden moeten kunnen verrichten, hebben aan de toppen een buitengewoon aantal tastpunten, gelijk we ook zouden verwachten. De bovenzijde van de hand daarentegen kan bij het inzetten van een schroefje in een horloge weinig actieve dienst ver richten, en de rug doet aan dit werk in het geheel niet mee. Vandaar dat de spreiding van de tastorgaantjes op laatstgenoemde plaatsen veel groter is, zo dat we op de achterzijde van de hand en de rug twee drukpunten een veel grotere onderlinge afstand moeten geven om ze inderdaad als twee punten waar te nemen. Het verschijnsel dat warm water, ge voeld met én vinger, kouder schijnt dan water van iets lagere temperatuur, waarin we de hele hand dopen, moet eveneens verklaard worden door het aantal warmte- punten dat de hitte van het water naar de hersenen doorseint. De hele hand heeft natuurlijk meer warmtepunlen dan een enkele vinger en hoe meer warmtepunten geprikkeld worden, hoe groter de warmte lijkt. Vandaar dat uw lichaam het badwa ter niet kan verdragen dat door uw hand als dragelijk werd ondervonden. Een zeer gevoelig orgaan is natuurlijk xiw tong, in het bijzonder voor de smaak. Dat wil zeggen, óók maar ten dele. Legt u maar eens wat suiker op het midden van uw tong: u proeft niets! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2