Met een snoeker op pad in polder bij Oudewater VISSERIJ Haven berichten Z WA N E N B E R G maak wat smaakt Ve wont die om Mêoodjeztb die moet (1 hèiim Grotere rijkssteun aan zweefvliegclubs Nieuwe uitgaven Vanmorgen in de Vishal Een Taxi Bel 4990 uityesptakm éé&k. 6 OP DE GRENS VAN ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Rus pleegde inbraak in Gouda Tenlastelegging tegen chauffeur De Baat Ouwerkerk weer over land te bereiken Steekproeven in het Peelmijnveld Kort nieuws Burgerlijke stand Velsen VEEL GELD Nou heb ik voor elke werkman wat R. WONING Parfumerie JUNG STADSSCHOUWBURG WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 fe öimSm mm. De Ooievaar, een vogel, waaraan de stad Oudewater mede haar bekendheid heeft te danken. IJsselveere heet de straat in Oudewater, waar ik in de tweede helft van November een paar dagen logeer bij verwanten. Als tegen negenen de ochtendnevel is opge trokken, zie ik hoe een roodborst op een tuinhek met grote ogen de wereld inkijkt en massa's kauwen de toren van de prach tige Sint Michaelskerk omzwermen. Het gehele bouwwerkcomplex, ivaar ik op uit kijk, dient tamme duiven, torenvalken en kerkuilen tot broedplaats. Oudewater is één van de weinige steden, waar vele jaren lang de ooievaars op het stadhuis hun jon gen groot brengen. Starend door de ruiten, heb ik links van de Sint Michaelskerk met- het curieuze zadeldak, uitzicht op een olie slagerij. Dan staat- Jan van Vliet, school- concierge met zijn rijwiel voor de deur en kan volgens afspraak de tocht naar de vis gronden beginnen. In de Krimpenerwaard stallen wij onze fietsen in één van de schuren en even latei- wandelen wij in de weiden. Ver behoeven wij in dit waterpasse land^iet te lopen. Overal blinken de sloten en weteringen, die de groene velden doorsnijden. De effen velden worden hier en daar prettig gestof feerd door knot- of hoogopgaande wilgen. Tegen de kale twijgen steken meermalen de nesten af van de eksters, die in 't groene landschap zeer algemeen zijn. Soms lijkt het op een afstand, of er in de wilgen don kere vogels te hoop zijn gevlogen, maar dit is gezichtsbedrog: het zijn donkere galvor- mingen. die hun ontstaan aan mijten heb ben te danken. Jacht op roofvis Natuurlijk hebben wij intussen de hen gels al lang uit de hoes gehaald en de sim men uit de rugzak opgediept. Even later 'werpen wij in. Het water van wisselende breedte is over het algemeen ondiep. Het wachten is nu op de eerste de beste roofvis, die op het aasvisje zal toeschieten. Het ge luk is op de hand van Van Vliet, die het eerst beet krijgt. Hij laat de snoek uitlo pen, wacht dat deze het visje in zijn bek heeft gekeerd en ingeslikt. Als de roofvis opnieuw uitloopt, slaat mijn collega vast, maar hij heeft te doen met een „harinkje", zoals een hengelaar een ondermaatse snoek pleegt te noemen. Even later wordt het „harinkje" weer in zijn element gegooid, waar het nu gelegenheid krijgt tot volle wasdom te komen. Langs de oever van de wetering lopend, bereiken wij na enkele minuten een „kon kel", een gewestelijke naam voor een vier sprong van wateren, die dieper is. Nauwelijks heb ik ingegooid of mijn dobbers worden weggerukt, de snoek loopt met het visje ver de konkel in, pauzeert zo nu en dan, schiet verder, blijft dan een tijdlang op één plaats liggen en zwemt ver volgens weer voort. „Vastslaan", adviseert Van Vliet. Ik ben het met hem eens, doch het enige resultaat is, dat ik de snoek het visje, dat duidelijke bijtsporen vertoont, uit de bek ruk. Uit alles blijkt dat ik een zwaar exem plaar verspeelde. Voortdurend is hij in de konkel op jacht, wat af te leiden is uit het feit dat telkens in de waterkom tientallen voorntjes, achtervolgd door de rover, bo ven water springen. Herhaaldelijk werpen wij nog in, maar de snoek negeert het aas. Van Vliet veronderstelt, dat wij hebben te doen met een oude lepe rot, die al eens met de haak kennis heeft gemaakt, maar toen de dans is ontsprongen: de ervaring heeft hem voorzichtig gemaakt, zodat hij, de dreghaak voelend, tijdig reageert en het visje weer uitspuwt. Een van zestig Van Vliet zoekt nu zijn geluk elders, hij verspeelt op zeker ogenblik een snoek, maar naderhand weet hij er een van 49 en één van 60 centimeter lengte, gemeten van de snuitpunt tot het uiteinde van de staart, te verschalken. Bovendien zijn wij er getui gen van dat in de stille weteringen, die zo nu en dan een prettig kabbelingetje ver tonen, de baars, eveneens een felle roofvis, aan het jagen is. Ook op andere plaatsen dan in de konkel blijkt uit het massaal op springen van de bedreigde witvis dat er nog goede vangkansen zijn. Hengel loslaten! Het blijft echter bij de twee snoeken, al heeft het er nog een ogenblik de schijn van alsof Van Vliet een derde exemplaar op de wal zal brengen. Als hij een half uur, vóór dat de zon onder de kim wegzakt, nog eens zijn sim in de konkel werpt, ontstaat aan het oppervlak een geweldige werveling van een toeschietende snoek, die eerst mishapt maar daarna met het sim er zeer onstuimig van doorgaat. Hij loopt zo ver uit, dat mijn collega genoodzaakt is z'n hengel in het water te werpen. Zijn visroede wordt in de lengterichting van de hoofdwetering dertig meter door de sterke snoek, vermoedelijk hetzelfde gewiekste heerschap, waarmee ik het niet klaar wist te spelen, voortgetrok ken. Lang blijven de dobbers onder, maar het eind van het liedje is, dat de snoek op nieuw het visje uitspuwt. Door tegenslag laat Van Vliet zich echter nooit uit het veld slaan; trouwens, hij mag tevreden zijn met zijn beide snoeken, die in de drasse wei liggen met hun formidabele gulzige koppen en een bek vol felle tanden, die je lelijk kunnen verwonden, als je on voorzichtig bent. Duizenden spreeuwen Het ligt voor de hand, dat tijdens de vis partij ook het overige natuurleven mijn be langstelling heeft. Herhaaldelijk hoor ik de lok- of alarmroep van sijsjes. Soms tekenen zich troepen vliegende kie viten tegen de hemel af en er ruist ook een keer een in wigformatie vliegende groep goudplevieren voorbij. Een deel van het groene weidevlak neemt soms plotseling een zwarte tint aan; daarvoor zorgen dui zenden spreeuwen, die snaterend neerstrij ken. Zo'n grootscheepse samenscholing is altijd zeer indrukwekkend. Schoten klinken voortdurend door de stille herfstdag: wordt het leven van de hazen bedreigd? Het kan ook zijn, dat de jagers zo af en toe hout duiven, die boven de polder vliegen, op de korrel nemen. Ook enkele veldleeuweriken geven door hun stemgerucht nog blijken van hun aanwezigheid; de bonte kraaien zijn tevens passende figuren in het Zuid hollandse polderlandschap. Behalve vogels zijn er zo laat in het seizoen ook nog kik kers, die hun landleven leiden, doch het zal stellig niet lang meer duren, of deze amphi- bieën beginnen in het domein der vissen hun „winterslaap". Mooi in de polder Maar het wordt, nu de schemering in treedt. tijd tuig en hengels op te bergen. Van Vliet kijkt, even voordat wij het boer derijterrein weer hebben bereikt, nog eens om. Zijn blik volgt nog eens het boeiend landschap, waarvan hij vandaag zo heeft genoten en onderweg, als wij weer op de fiets zitten, zingt hij daarvan voortdurend de lof. Ik ben het volkomen met hem eens en zal er graag eens in voorjaar en zomer terugkeren, als de vogels zingen, de planten bloeien en de kansen groter zijn kennis te maken met veel meer vissoorten dan thans mogelijk is. Nu kan je feitelijk alleen ver wachten voorns te vangen en snoeken of misschien een enkele dikke baars, als je het met kleine aasvisjes probeert, maar buiten het herfst- en winterseizoen kan je, als het geluk wat op je hand is, er tevens op rekenen, dat er in je leefnet bovendien zeelt, karper, kolblei, brasem en paling be landt. 's Avonds bij het panklaar maken van de snoeken stel ik vast, dat ze beide grote massa's kuit bevatten, die een mooie oranje kleur vertonen, terwijl uit het exemplaar van 60 centimeter bovendien een vrij groot blank voorntje te voorschijn komt. RINKE TOLMAN Er is een nota van wijziging betreffende de begroting voor 1954 van Verkeer en Wa terstaat verschenen waarin onder meer wordt voorgesteld aan de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart een vergoeding van f 350.000 te verstrekken. De ontwikkeling van het Nederlandse zweefvliegen gaf het hoofdbestuur der K.N.V.V.L. aanleiding te laten onderzoeken op welke wijze de toeneming van het aan tal zweefvliegers in ons land het beste kan worden verwerkt. Dit besluit hield ook verband met de uiterst moeilijke materiële omstandigheden, waarin de meeste zweef vliegclubs hier te lande zijn komen te ver keren. De capaciteit der plaatstelijke en regionale clubs is in het algemeen onvol doende om het groter wordende aantal zweefvliegers op te nemen. .Dit leidt er toe, dat candidaten voor beroepsvlieger toch nog hun bestemming zouden missen, doch ook dat oudere leden te weinig vliegkansen zouden krijgen, waardoor het organisato risch en technisch peil van de clubs on gunstig zou worden beïnvloed. Een ander ernstig probleem is het ont breken van geschikte terreinen met name in het dichtbevolkt Westen des lands. Plan nen om tot een tweetal streekcentra te komen moesten bij gebrek aan middelen tot dusver blijven rusten. De regering verwacht, dat het nuttig effect van het zweefvliegen en met name van de scholierenopleidingen ten be hoeve van de burger- en militaire lucht vaart. met het verlenen van grotere steun aan de K.N.V.V.L. niet onbelangrijk kan worden opgevoerd. In overeenstemming met een door de K.N.V.V.L. opgesteld 10 jarenplan beoogt zij de vergoeding voor het zweefvliegen te verhogen tot f 330.000 voor 1954. Dc ver goeding voor de „Jeugd-Luchtvaart Bri gade" blijft gehandhaafd op f 20.300. Hij was, handende onder een spoorwagen, naar Nederland gekomen In de nacht van 2 op 3 September werd ingebroken in de woning van de heer P. van der H. te Gouda. Toen de bewoner de volgende morgen daarvan bij de politie aangifte deed, bleek dat deze de vermoe delijke dader reeds gepakt had. Het was een 25-jarige Rus, die niet in het bezit was van de voor een verblijf in ons land vereiste papieren. Met behulp van een tolk vertelde hij de politie, dat hij op jeugdige leeftijd wees was geworden en in een der Russische staatsweeshuizen was ondergebracht. Toen hij de dienstplichtige leeftijd had bereikt tegen het einde van de tweede wereld oorlog werd hij geplaatst bij een mi litaire school ter opleiding tot officier. Na deze opleiding kwam hij in 1946 bij een garnizoensbureau te Krakau. Toen de serteerde hij, zwierf enige tijd rond en werd gepakt. Hij werd tot enige jaren ge vangenisstraf veroordeeld, maar werd ter gelegenheid van de dood van Stalin in vrijheid gesteld. Hij zwierf enige maanden door Europa en wist zich begin September bij Hamburg te verstoppen onder een in ternationale trein. Hangende onder een der wagons passeerde hij de Nederlandse grens. Bij Gouda, waar de trein zijn vaart verminderde, sprong hij er af. Hij heeft daarna getracht de Belgische grens te 'be reiken, maar slaagde daarin niet. Toen ging hij naar Gouda terug, waar hij de in braak ten huize van de familie v.d.H. pleeg de, waarbij hij een costuum en ondergoed en een bij het huis staande fiets meenam. In October heeft hij voor de Rotterdamse rechtbank terecht gestaan. De rechtbank hield de zaak aan ten einde een psychia trisch rapport in te winnen. De Rus werd ter observatie opgenomen in een psychia trische inrichting. Gisteren heeft de Rot terdamse rechtbank hem andermaal ge hoord. Daarna is de Rus ter beschikking van de Vreemdelingendienst te Rotterdam gesteld, die hem naar alle waarschijnlijk heid naar Canada of Australië op transport zal stellen, zodra de daarvoor benodigde toestemming zal zijn ontvangen. De recht bank stelde hem buiten vervolging. Minister geeft inlichtingen aan Tweede Kamer Op vragen van het Tweede Kafnerlid Van Rijckevorsel betreffende de voorzie ning in de rechtsbijstand van de chauffeur D de Baat, ter zake van het verkeersonge luk op 24 October 1953 nabij de Wiédtal- brücke, heeft de minister van Buitenlandse Zaken a.i., minister zonder portefeuille.'ge antwoord, dat op 28 October telegrafisch instructie gegeven is aan de ambassadeur te Bonn, maatregelen te nemen om te be vorderen. dat de gearresteerde chauffeur rechtskundige bijstand zou kunnen ver krijgen. Het ongeval geschiedde binnen het ressort van de consul-generaal der Neder landen te Frankfurt am Main. Deze bracht contact tot stand tussen de in deze stad ge vestigde advocaat H. Ormond en de heer De Baat. De tenlastelegging luidt., dat de heer De Baat zich als bestuurder van een vracht auto met aanhanger niet zódanig heeft ge dragen, dat het verkeer niet in gevaar werd gebracht: niet zorg heeft gedragen, dat de vrachtauto met aanhanger zich in de vol gens de voorschriften vereiste toestand be vond: door zijn schuld een gevaarlijke be lemmering voor het verkeer heeft veroor zaakt; door zijn schuld de dood van zes personen heeft veroorzaakt en door zijn schuld lichamelijk letsel van zeven andere personen heeft veroorzaakt. Thans is ook het dorp Ouwerkerk als ge volg van de goede vorderingen, welke bij de droogmaling van de Vierbannenpolder worden gemaakt, weer via de weg bereik baar. Ook dit laatste van de dorpen, die van 1 Februari af slechts per boot konden worden bereikt, is hiermede uit zijn iso lement bevrijd. Ook aan het herstel van de inmiddels drooggevallen en gedeeltelijk vernieuwde verbindingsweg van Zierikzee naar Zijpe werd intussen reeds begonnen. Algemeen wordt verwacht dat over 14 da gen deze weg voor het verkeer zal worden vrijgegeven. Dit zal tengevolge hebben dat het overzetten van auto's zich dan weer als vóór de ramp zal concentreren op de veerdienst Zijpe-Anna-Jacobapolder. De thans ingelegde veerdienst Zierikzee-Anna Jacobanolder zal daarmede overbodig zijn geworden. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: 2 trawlers f31.700; Schoorl f 17.600; Claesje f 16.700. Loggers: IJM 204 f700; KW 166 f5580. Kotters: IJM 23 f3480; KW 189 f950; KW 60 f 1040; KW 21 f 1130; KW 53 f 1000; KW 94 f 1260; KW 77 f 1230. Zaterdagmiddag zijn bij de proefboring, die te Neer ten Westen van de Maas in Midden-Limburg" worden uitgevoerd ter verkenning van het Peelmijnveld, de eer ste kolen aangeboord op een diepte van 700 meter. Het betrof een laag van 40 cen timeter, die voorafgegaan werd door aller hande gesteenten en zand uit de deklaag, zandsteen, leisteen, mergel. Vlak voor het aantreffen van de kool doorboorde men een laag groenacntig zand. In vroeger ja ren moet in deze buurt ook een boring zijn verricht en afgaande op de toen verkre gen gegevens verwacht men meer kolen- lagen te zullen aantreffen. Het is echter lang niet zeker dat deze oudere gegevens met de huidige elkander volkomen zul len dekken. Er kwamen lagen in voor van 1.07 meter, van 1.12 en zelfs van 1.25 me ter, naast diverse dunnere lagen. Er zal geboord worden tot een diepte van 1500 meter. In het voorjaar hoopt men die be reikt te hebben. Dan zal de boortoren te Neer worden opgetrokken en naar de Oostzijde van de Maas worden overge bracht, waar men het onderzoek in de buurt van Swalen. Beesel of daaromtrent beoogt voort te zetten. „Jeruzalem, indien ik u vergete". Dr. J. A. Nederbragt; J. N. Voorthoeve, Den Haag 1953. Dit zijn niet alleen de mémoires uit de slotperiode van een diplomatieke carrière, juist in een land waar zich een uitermate merkwaardige ontwikkeling voltrok. Het is tevens de weergave van een opmerkelijke persoonlijke visie op deze ontwikkeling. Dr. Nederbragt, die enkele maanden geleden, kort nadat hij de tweede druk van deze memoires had voorbereid, is overleden, was als Nederlands consul-gneraal en later als gezant in Jeruzalem getuige van de moei zame maar niet tegen te houden wording van de staat Israel. In de nacht van 14 op 15 Mei 1948 toen het Britse mandaat in Pa lestina afliep werd deze onder leiding van David Ben Goerion uitgeroepen en toen kwam de ontzaggelijk zware taak haar te consolideren, terwijl alle Arabische landen haar beoorloogden. Jn Juni 1948 is wel iswaar eon cease-fire gesloten maar deze werd van beide zijden zo veelzijdig geschon den dat de oorlog, die erop volgde slechts een volle ontplooiing van de reeds aan de gang zijnde strijd betekende. Daarop volgt na negen dagen een tweede wapenstilstand, die nu nog van kracht is. maar die geen garantie betekende tegen de reeks van inci denten, welke ook thans nog steeds gemeld worden. De schrijver wiens ambtswoning in Jeruzalem ook niet altijd een even veilig oord was, heeft alle gebeurtenissen nauw keurig in een dagboek weergegeven, dat geeft zijn boek zeker een grote documen taire waarde. Dr. Nederbragt heeft onmisken baar de zijde van de Joden gekozen, hetgeen overigens zijn hekeling van het optreden van terroristische Joodse strijdgroepen en zijn critiek op-vele punten in het beleid van de Israëlische regering niet uitsluit. Nog ernstiger bedenkingen heeft hij echter tegen de wiize. waarop de Britse mandaatrege ring zich van haar taak heeft gekweten en het optreden der U.N.O. „die de kool en de geit wilde sparen door de cijfers van de bestandsschendingen gelijk te houden" maakte op de schrijver geen goede indruk. Hij besteedt grote aandacht aan het vraag stuk van de heilige plaatsen dat zo'n grote ï'ol sneelde in de houding van de Westerse wereld tegenover het in praktijk gebrachte Zionisme en aan tal van aspecten van het maatschanpelijk leven, zoals dat zich in Israel ontwikkelt, vooral van de vreedzaam communistische arbeidsgemeenschappen, de kiboets. De vrij plotseling gevestigde samen leving van Joden uit tal van landen in Israel maandelijks werden er 20.000 a 30.000 immigranten opgenomen stelt de jonge regering voor geweldige problemen, doet de schrijver ergens verzuchten „Ik zou bijna wanhopen aan de toekomst van Israel als redenen, buiten de politiek liggende, mij daartegen niet vrijwaarden....". Die redenen liggen op een geheel ander vlak: dr. Nederbragt, die een Hebraïcus is en een intense belangstelling voor de oudste ge schiedenis varf Israel heeft, zoals deze in de Bijbel is beschreven, benadert de huidige ontwikkeling uitgaande van de hechte over tuiging dat zij 'wijst op het in vervulling gaan van de oud-testamentische profetiën. Daarin breekt hij met de opvattingen van zijn meeste Protestants-Christelijke geest verwanten. die deze profetiën vervuld ach ten in het vóór de geboorte van Christus gevestigde rijk der Maccabeeën of ze „ver geestelijken". Uit het geheel van zijn be schouwingen en commentaren kan men dui delijk zijn verwachting destilleren dat de Joden eens allen de door hen verworpen Christus zullen erkennen en dat God weer, zoals eens, te midden van Zion zal wonen. H. B. Dagbesommingen. De Postboy maakte gisteren voor dc acht dagen Kanaalharing 20.500.en de Vios mocht er ook zijn met zijn 21.200.— voor een zevendaags reisje. Helaas werd de Polderman minder ruim be loond voor een moeizame twaalfdaagse reis op de verse vis: het schip besomde slechts 15.200.Ondanks de grote hoeveelheden opgehouden haring van de Sch. 27, maakte dit schip voor de 1350 kisten zoals gemeld toch nog de 10.000.vol, dank zij de gunstige opvangprijs en de Wironkotter IJm. 221 haalde de 7600.— met 3090.— voor het geringe vangetje van de RO 2. Lossers en overliggers. Vanmorgen losten de Thorina met 2000 kisten en de Aallan Water met 1550 kisten haring, de Schoorl met 1750 kisten zeebanket en de Claesje met 495 kisten schelvis, 15 makreel. 40 kabeljauw en gul, 10 haring, 45 wijting en 5 varia. Overliggen blijven voor de Donderdagmarkt de Haarlem met zijn 2200 kisten haring, de Eveline met 2100 kisten en de Maria van Hattum, die de tweede beurt niet aandurfde, met 270 schelvis, 90 gul en kabeljauw, 110 wijting, 35 dichte wijting, 70 radio. 80 rog en vleet, 15 makreel en 60 stuks stijve kabel jauwen. Uitgeputte Denen. Naar wij vernemen is het importcontingent voor Deense vis uitgeput. Garnalen. Gistermiddag werden er in IJmuiden 350 kilo zoute en 2079 kilo flauwe garnalen aangebracht, die respectievelijk 0.70 tot 0.62 en 0.56 tpt 0.50 golden. Baars en haai. De trawlers en loggers die in het Kanaal haring „trekken", vangen haast geen andere vis. De vis, die er bij ge vangen wordt, is voor IJmuiden vreemdsoor tig. Er komt een kleine en grote soort baars- achtige vis voor, die vrijwel geen markt waarde heeft. Ook een enkele kleine tijger- haai laat zich vangen en rog en kabeljauw worden op bepaalde plekken in het Kanaal ook wel eens aangetroffen. Drukte. Erg druk hebben de haven arbeiders het deze dagen, nu de vangsten van de „trekkers" zo overvloedig zijn. On danks het feit, dat alle beschikbare reserve- krachten zijn ingeschakeld, is het Maandag voorgekomen dat havenarbeiders 15 uur achtereen in touw waren om de vis in de markt te plaatsen. Dinsdag 15 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Vitegra van Kleipeda. Graveland van Rio Grande. Patria van Go thenburg. Hans van Skoghal. Braywood van Swansea. Myra van Gent. Triton van Otter backen. Erkalin van Kingslyn. Rokin van Cristinahamn. Holdernid van Swansea. Ost- mark van Wilhelmshafen. Olivier van Noort van Kaskö. Vertrokken zijn: Leonard T naar Surte. Novian Coast naar M' bro. Pilhamn naar Gent. Volokolansk naar Antwerpen. Kirk- wood naar Blyth. Wota naar Hull. Albert D naar IJstad. Tern naar Londen. Ankö naar Malmö. Wikla naar Rotterdam. Badzo naar Rotterdam. Swift naar Londen. Berkelstroom naar Whistley. Ardetta naar Rotterdam. Jans naar Londen. Aquitaini naar Brake. Vecht stroom naar Huil. Grebbestroom n. Londen. V VANGSTBEF.ICHTEN UIT ZEE Nacht van 15 op 16 December Engelse Wal: KW 43 2 k.; KW 129 7 k.: KW 170 2 k.; ICW 5 6 k.; KW 23 5 k.; KW 22 65 k.; KW 140 8 k.: KW 18 2 k.; KW 20 15 k.; KW 32 2 k.; KW 167 2 k.; IJM 74 1 k. Kanaal: KW 50 200 k.; KW 15 140 k.; KV/ 17 17 k.": KW 157 250 k.; KW 163 25 k.; KW 168 5 k.: KW 2 50 k.: KW 5 12 k.; KW 7 40 k;. KW 9 70 k.; KW 25 60 k.; KW 147 100 k.; KW 45 80 k.; KW 47 60 k. thuisstomend; KW 75 30 k.: KW 67 30 k.: KW 29 250 k.: KW 39 17 k.: KW 40 20 k.: KW 41 20 k. KW 74 40 k.; KW 78 2 k.: IJM 283 34 k. Geen vangst hadden: KW 173, KW 3, KW 42. KW 130. KW 70. KW 151, KW 161. Van de.Kanaalschenen hadden geen vangst: KW 65. KW 175, KW 151 KW 127. Gemiddelde vangsten: Engelse wal 5 kantjes, Kanaal 52 kantjes. Visserij op tentoonstelling te Den Helder Te Den Helder overweegt men om bij de viering van het honderdjarig bestaan van de adelborstenopleiding te Willemsoord in de week van 10 tot en met 17 October 1954 een tentoonstelling te houden met een expositie op het gebied van de Koninklijke Marine, de Visserij, het Redclingswezen, de Rijkswerf en het Loodswezen. Op 16, 17 en 18 Februari houdt de A.N.W.B. een verkeerstechnische leergang, die beoogt de deelnemers te confronteren met de modernste inzichten op het gebied van de wegen-verkeerstechniek, is bedoeld voor technici van rijk, provinciën, gemeen ten en waterschappen. De 22-jarige vaandrig A. A. S. uit Gaan deren is door het Hoog Militair Gerechts hof veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden. Hij had op 17 Juli een hand granaat te dicht bij het rijwielpad geworpen om enige passerende wielrijdsters aan het schrikken te brengen. Zij liepen kleine wondjes op en haar kleding werd beschadigd. Kreeft. De Postboy maakte op de laatste reis als „bijvis" een kreeft buit. De belang stelling bij de handel voor kreeft is-wel bi zonder groot, daar dit visje toch nog 4.30 opbracht. In levende toestand is de waarde twee of drie keer hoger. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 2.502.10; Gr. tong 3.10—3.00;* Grm. tong 1.87—1-81; Kim. tong 1.74—1.63; KI. tong I 1.56—1.51; KI. tong II 1.16—1.06; Tarbot I 2.00-1.90, alles per kg.; Tarbot II 7667; Tarbot III 53.00; Tarbot V 50.Schartong 43—35; Gr. schol 22.Grm. schol 36—29; Kim. schol 4738; KI. schol I 32.— KI. schol II 40—18; Schar 23—10; V. haring 13—10.50; Gr. schelvis 4637; Grm. schelvis 4236; Kim. schelvis 41—34; KI. schelvis I 38—30; KI. schelvis I f 25—8; Wijting 17.50—8.—; Gr. gul 40.5039.—Mid. gul 36—35-50; KI. gul 18—15.50; Ham 94—80; Poontjes 26—23; KI. kcolvis zw. 3718.50; KI. koolvis wit 44.—, alles per 50 kg.; Gr. kabel jauw 204100: Gr. koolvis zw. 84.— Gr. koolvis wit 100—96; Gr. leng 90.alles per 125 kg. Aaiivoer van Dinsdag. 71 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 12 kisten tongschar en schartong, 52 kisten schol, 25 kisten schar, 5510 kisten haring, 715 kisten schelvis, 123 kisten wijting, 96 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten leng. 2 kisten kl. haai, 3 kisten ham, 6 kisten poon, 28 kisten koolvis en 25 kisten diversen, totaal 6680 kisten. De grote haringvangsten van de trawlers in 'het Kanaal blijven aanhouden. Het is zelden voorgekomen dat zo laat in het jaar nog dergelijke grote vangsten werden gemeld. Naar we vernamen zijn- vorige weck en deze week zulke enorme hoeveelheden in Boulogne aangevoerd, dat hiervan negentig ton met vrachtauto's naar de IJmuidense vismeelfabriek is ver voerd. Vanmorgen is in de IJmuider vishal ook veel haring opgehouden. Van de „Al lan Water", die 1550 kisten haring mee bracht, ging bijna alles naar de schuit. De „Thorina" voerde 2000 kisten haring aan en de „Schoorl" 1750 kisten haring. Van de „Schoorl" en dc „Thorina" gingen bij de eerste afslag van elk schip ongeveer 400 kisten naar de vismeelfabriek. Dan was er nog een trawler met verse vis: de „Claesje" met 495 kisten schelvis, 15 makreel, 40 kabeljauw plus gul, 20 haring, 45 wijting en 5 diversen. Voorts lag er een Noordlogger en weinig kleine vaart. De prijs van de haring zat om de f 10.50, de opvangprijs. De makreel van de Claesje bracht f 43 op en voor kistjes met uit Zweden aangevoerde makreel (30 kg) werd f 22 tot f 23 betaald. Er was weinig kabeljauw en wat er was, ging naar België. De rijen kregen f 96 en voor de kisten kabeljauw betaalde men f 128. Engeland kon nog wat schol gebrui ken en nam de grote schol mee voor f 28, de middel schol voor f 31, de zetschol voor f 41. Het binnenland kocht schol I voor f 44, schol II voor f 40 tot f 42 en de drieën voor f 33. Grote schelvis ging voor f 40 van de hand, evenals middel en kleinmiddcl schel vis. De pennen haalden f 36 tot f 32, de braad f 24 tot f 21, de wijting f 15, zwarte kolen f 90, grote gul f 40, middel gul f 38 en de torren f 19. Er was nog een beetje tong. De lappen haalden f 3.10, de grootmiddel tong f 1.90, de halve pondjes f 1.80 tot r 1.90. Voor tong I kreeg men f 1.60 en voor de tweeën f 1.30 tot f 1.20. Vannacht verschijnen aan de hal de „Haarlem" met 2200 kisten haring, de Eve line met 2100 kisten haring, de „Maria van Hattum" met verse vis (270 kisten schel vis, 90 gul en kabeljauw, 110 open wijting, 35 dichte wijting, 70 radio, 80 rog en vleet, 15 makreel en 60 stuks stijve kabeljauwen). Voorts kwam dc „Herman" binnen met 2500 kisten haring. GEBOREN: A. van Esvan der Stel, z., Kanaalstraat 64, IJmuiden; A. van der Lem Twisk. z., Doodweg 65, Velsen-N.; J. C. BaasUdo, z.. Piet Heinstraat 58, IJmuiden- Oost; A. G. KuiperGoulooze, z., Moerberg- plantsoen 153, IJmuiden: B. MolBoer. z., Ratelstraat 12. IJmuiden-O.; A. J. Struik van Eerden. d„ IJsselstraat 23. IJmuiden; P. A. GroeneveldStruys, z„ Stolstraat 15, IJmuiden-O.; R. RoobolHuttinga, z., Krom me. Mijdrechtstraat 32, IJmuiden. OVERLEDEN: J. Roodnat. 69 j., weduwe van J. H. Hogeland. Wüstelaan 40, Sant poort: P. G. Maas. 83 j„ echtgenoot van D. Vrijdag, Reinier Claeszenstraat no. 5, Sant poort; J. van der Sluis. 67 j„ echtgenoot van II. Broekhuizen, de Weerdstraat 19, IJmui- den-Oost. Hiermede geven wij ken nis dat in het Roode Kruis Ziekenhuis nog on verwacht is overleden onze lieve moeder, be huwd- en grootmoeder mevrouw AALTJE KROONSBERG geboren KLUFT eerder wed van cle heer E. van den Outenaar in de ouderdom van 73 jaar. IJmuiden: G. van den Outenaar B. van den Outenaar- Neervoort Beverwijk: J. de Boer- van den Outenaar F. de Boer Velsen-Noord: J. H. Kroonsberg M. Kroonsberg- Strijder Amsterdam: W. J. Kroonsberg G. H. Kroonsberg- Schol Los Angeles (U.S.A.): J. Kroonsberg C. Kroonsberg- Deutsman en kleinkinderen. Beverwijk, 15 Dec. 1953. Dr. Schuitstraat 21. Cond. adres: F. de Boer, Arendsweg 65 Beverwijk. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 18 Dec. a.s. des namiddags 2 uur op de Westerbegraaf- plaats te IJmuiden. C. J. J. Veening Longarts. 1. en 18 December GEEN SPREEKUUR VOOR JUWELEN - SIERADEN GOUD PLATINA ENZ H W. DAMES Kruisstr. 19, Haarlem bij de Ridderstraat. Telefoon 16910 Overalls voor f 10. Werkschoenen vanaf f 4. Werkbroeken vanaf f 4.50 Windjack en broek (wol) f 10.— Overhemd f 2.75 Leren vesten f 6.50 Molton dekens voor f 3.50 Voorts alle soorten Regenkleding Alleen bij: NEPTUNUSSTRAAT 34 Tel. 4304. HALKADE 20. DE VOETENMAT bij uitnemendheid TELEFOON 20727 KERST- - GESCHENKEN verzorgt ook Kennemerlaan 63 IJmuiden J. L. KLOOSTERHUIS Zaterdag 19 Dcc., 8 uur - „Haagsche Comedic" van Jean Anouilh WEnVIvIDbi Regie: Cees Daseur m.m.v. Fie Carelsen, Heieen Pimentel, Marie Meunier. Jan Retèl. Luc Lutz. Theo Frenkel, Henri Eerens, Joh. Valks e.v.a. Prijzen 1.— tot 4.(alles inb.). - Coupons geldig. Voorverkoop v.a. Donderdag 10—3 uur. Tel. na 12 uur. fc.W.2. 539 „KEUKENPIETJE'S ADVIES'" SERlfi Betrouwbaar als een goudkeur is Het loodje aa»j Zwancnbcrg's goudkleur-rookworst. (Bereid vol gens een oud, geheim recept). Let op dat loodje; do worst, die eraan zit is VAN KLEUR VAN GEUR VAN SMAAK' Kcukcnpietjc's raad Doe als 9 van de 10 huisvrouwen t Koop ZtVANENMItGS ROOKWORST In alle goede xaken verkrijgbaar. WRH W W JTHi VLEESWAREN.GROENIE, JAMS, TAFELZUREN.VIS-.VIEES-EN VRUCHTENCONSERVfÜj

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8