MONTIES Zie Boven: Wintermaan lijkt op zomerzon Kruiser „De Zeven Provinciën in dienst gesteld Belastingbetaling op post kantoren wordt eenvoudiger Geschil tussen socialisten en regering over eenheidsprocedure Ook het nieuwe R.A.I.-gebouw komt in Amsterdam Krijgt Ulogé's? Mijnwerkers in Borinage leggen het werk neer Vacantie in December VRIJDAG 18. DECEMBER 1953 Negen Antillaanse vissers opgebracht Girostortingsbil j etten besparen veel tijd Negen maanden geëist tegen gevangenbewaarder Geruchten over aftreden van Lord Ismay Nieuwe formateur in Vietnam West-Duits twistgesprek Voorzitter van hO-jarige R.A.I.: Minister Algera: Ik heb één ding tegen de R.A.I.: bromfietsen" Ontvoerders van Bobby Greenlease terechtgesteld Christenen op Celebes onder druk van benden Republikeinse leiders plegen overleg Op de werj van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij te Rotterdam is Donderdag door schout-bij-nacht C. W. Heringa de kruiser „De Zeven Provinciën" in dienst gesteld. Gezicht op „De Zeven Provinciën". 99 De nieuwe kruiser „De Zeven Provinciën", liggende bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, is gisteren officieel in dienst gesteld door het hijsen van vlag, geus en wimpel en van de onderscheidingsvlag van de waarnemend vlagofficier materieel, schout bij nacht C. W. Heringa, die de plechtigheid bijwoonde. De bemanning stond hierbij op het achterdek opgesteld en de marinckapel bracht het volkslied ten gehore. De commandant van de nieuwe kruiser, kapitein ter "zee G. B. M. van Erkel, hield een toespraak tot de bemanning, waarin hij onder meer zei: „Wij zijn aangewezen om als eerste bemanning dit nieuwe schip te gaan hanteren. Dat is een eervolle doch geen gemakkelijke opdracht. Door de vele en zware eisen die tegenwoordig aan een moderne kruiser gesteld moeten worden, zit dit schip vol nieuwe installaties, waar van wij ons het juiste gebruik nog eigen zullen dienen te maken. Bovendien is om dezelfde redenen de bemanning naar ver houding veel groter geworden dan op voor oorlogse schepen het geval was, zodat de beschikbare ruimte per hoofd kleiner is dan vroeger. De ontwerpers en de bouw meesters hebben getracht door practische indeling zoveel mogelijk van de beschik bare ruimte te maken. Het is vooral de taak van de eerste bemanning de juiste banen van samenwerking en werkwijze te vinden die leiden naar het doel: zo spoedig een zo groot mogelijke gevechtsgereedheid te bex-eiken. Ondanks de voortschrijding vari de techniek blijft nog steeds waar, dat de bemanning van een oorlogsschip zijn gevechtswaarde bepaalt". De Koningin heeft op 22 Augustus 1950 de nieuwe kruiser te water gelaten. Op 14 Mei 1953 begonnen de proeftochten, die goed verliepen. De maximum snelheid ADVERTENTIE 1 PERS. DIVANBED met matras samen 50.—— 1 PERS. LEDIKANT met voetbord, matras en kussen tt qq samen voor J Alléén bij HAARLEMS M ATR ASSENHUIS H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 105 Telefoon 11485 Optreden van Venezolaanse kustwacht niet gemotiveerd WILLEMSTAD (Curasao) (ANP). De Venezolaanse kustwacht heeft negen An tilliaanse vissersschepen aangehouden en opgebracht naar de Venezolaanse kust plaats Las Piedras. Acht der schepen be horen thuis op het eiland Aruba en hadden een Venezolaanse bemanning, een te Cura sao, met een Surinaamse schipper. De schepen bevonden zich in de omge ving van de Monges-eilanden, alwaar zij, volgens het tussen Venezuela en Nederland in September 1951 gesloten accoord tot vissen gerechtigd waren. Bovendien kwa men de vissers voor op een eveneens in 1951 samengesetlde lijst van bonafide vis sers, welke lijst in het bezit is van de autoriteiten te Las Piedras. Vóór hun ver trek uit Aruba waren de schepen gecon troleerd op smokkelwaar en waren hun papieren in orde bevonden. De schepelin gen hebben te Las Piedras vrijheid om te telegraferen en zijn dus niet opgesloten, hetgeen er eveneens op wijst, dat hier geen smokkelarij in het spel is en dat de papie ren in orde zijn. Deze handeling van de Venezolaanse autoriteiten wordt te Willemstad als een onvriendelijke daad beschouwd. Aangezien dergelijke aanhoudingen herhaaldelijk voorkomen, wordt er een ernstige behoefte gevoeld aan een definitieve regeling van de visrechten. De autoriteiten te Willemstad hebben zich tot Caracas en Den Haag gewend. De zaak zal via het departement van Buiten landse Zaken in Den Haag worden behan deld. Het Venezolaanse blad „Universal" be titelde kort geleden de Antilliaanse vissers als „piraten", die het voorzien hebben op de natuurlijke broodwinning van de Vene zolaanse vissers. bleek hoger te liggen dan contractueel was verlangd. Bewapening De hoofdbewapening van het schip be staat uit vier Bofors-dubbeltorens, elk met twee kanons van 15 cm snelvuurgeschut, zowel geschikt tegen zee- als tegen lucht doelen. Voorts bevat de bewapening even als die van Hr. Ms. „De Ruyter" 8 kanons van 5,7 cm, eveneens in dubbeltorens. Ook dit geschut heeft een bijzondere hoge vuursnelheid en is bedoeld tegen zee- zo wel als tegen luchtdoelen. Tenslotte zijn een aantal mitrailleurs van 40 mm opge steld. Het schip is voorzien van de nieuwste onderzeebootbestrijdingsmiddelen, die wer den ontwikkeld door Nederlandse en Franse deskundigen. Zij zijn verwant aan het raketwapen en zullen de traditionele dieptebom vervangen. Hoewel de lengte over alles door een andere voorsteven iets korter is dan bij Hr. Ms. „De Ruyter" (deze heeft een lengte van 187,32 m, Hr. Ms. „De Zeyen Provin ciën" meet 185,70) is de standaard water verplaatsing dezelfde: 10.000 ton. Het machinevermogen is 78.000 pk; de maxi mumsnelheid meer dan 32 zeemijlen per uur. De grootste breedte is 17,25 m, de ge middelde diepgang 6,40 m. De bemanning bestaat op oorlogssterkte uit 973 koppen. De vredessterkte is 650 man. De kruiser „De Ruyter" zal op 5 Januari uitvaren. Een week nadat dit schip zal zijn teruggekomen, gaat „De Zeven Provinciën" een reis maken naar de Nederlandse An tillen. Deze reis zal, naar verwacht wordt, eind Maart 1954 beginnen. Onderscheidingen Vóór de indienststelling heeft schout bij nacht Heringa Koninklijke onderschei dingen uitgereikt aan bij de bouw van de kruiser betrokken militairen en ambtena ren en leden van het personeel van de werf. Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau met de zwaarden werd benoemd kapitein-luitenant ter zee van de techni sche dienst J. A. Bokkes en tot officier in de Orde van Oranje-Nassau ir. J. J. M. Sluijs, werkzaam bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij en belast met de algemene leiding van de bouw der schepen, bestemd voor de Koninklijke Marine. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud met de zwaarden, werd uitgereikt aan A. Smit, opperschipper der Koninklijke Marine, de eremedaille in goud aan H. Guldemeester, hoofdopzichter in vaste dienst bij het ministerie van Ma rine, de eremedaille in zilver met de zwaar den aan B. van den Dikkenberg, majoor machinist der Koninklijke Marine en de eremedaille in zilver aan W. J. Dieleman, scheepsbouwersbaas bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, J. C. Schrier, elec- triciensbaas bij de n.v. Van Rietschoten en Kouwens en aan B. de Clerk, opzichter in vaste dienst bij het Marine-electronisch bedrijf. De eremedaille in brons werd uitgereikt aan P. M. den Houter, bankwerker en aan G. van Ee, koperslager bij de Rotterdam sche Droogdok Maatschappij. W 1 Met ingang van 18 Januari 1954 zal er verandering komen in de wijze waarop men op de postkantoren aan het rijk ver schuldigde belastingen kan betalen. Op het ogenblik is de gang van zaken daar al dus, dat de belastingschuldige het aanslag biljet, waarop hij moet betalen aan de lo ketambtenaar ter hand stelt. Deze schrijft daarna een bewijs van betaling in duplo, waarvan hij een exemplaar aan het aan slagbiljet hecht. Deze werkwijze is tijdrovend met als ge volg, dat de gemiddelde wachttijd aan de „belastingloketten" van de postkantoren vrij groot is. Daarom is dit jaar in de pro vincie Utrecht en in het Gooi een proef genomen met een systeem waarbij gebruik wordt gemaakt van speciale girostortings- biljetten, die door het publiek ingevul.' aan de loketambtenaar worden aangebo den. Het is bij deze proef gebleken, dat aan het zelf doen invullen van de stortings formulieren door het publiek minder moei lijkheden zijn verbonden dan aanvankelijk werd gevreesd. Bij het invullen van de formulieren werden betrekkelijk weinig fouten gemaakt, zodat de proef als volledig geslaagd kan worden beschouwd. Daarom is besloten de nieuwe werkwijze op korte termijn op alle postinrichtingen in te voeren. Dezer dagen zullen daar de spe ciaal voor deze wijze van belastingbetaling ingestelde girostortingsbiljetten gratis ver krijgbaar worden gesteld. Deze formulie ren zijn ter onderscheiding van de ge wone stortingsbiljetten geel van kleur en voorbedrukt met voor de belastingbeta ling van belang zijnde gegevens. Zij kun nen dus niet voor andere doeleinden wor den gebruikt. Op net stortingsbiljet behoeft geen frankeerzegel te worden geplakt, om dat de rechten voor rekening van de be lastingdienst komen. Een belastingschuldige, die op deze wijze belasting wil betalen, doet het beste op het postkantoor een formulier te halen en dit rustig thuis in te vullen. Mocht hij daarbij op moeilijkheden stuiten dan kan hij op liet postkantoor de loketambtenaar om hulp vragen. Evenals bij de gewone stor- tingsbiljettein stelt' de loketambtenaar de rechterstrook van 't formulier j«n de belas tingschuldige als bewijs van betaling ter hand. Het verdieni aanbeveling dit strook je aan het aanslagbiljet te hechten, opdat men steeds kan nagaan, hoeveel op een aanslag is betaald. In het vervolg, van 18 Januari 1954 af, zal bij elke belastingbetaling op een post- inrichting, een nieuw fonnulier worden uit gereikt, dat kan worden gebezigd voor de volgende storting. ADVERTENTIE KEELPIJN... BERGEN, (ANP.) In de zeven mij nen in de Borinage (België), waarvan de sluiting is aangekondigd, hebben de ar beiders gisteren het werk neergelegd. Te Wasmes hebben de mijnwerkers zelfs bar ricades opgeworpen in de straten. Gisteren heeft de dagploeg van de mijn Escouffiau geweigerd af te dalen. De mijn werkers hebben de bovengrondse arbei ders en de employés verhinderd het werk te betreden. Voorafgegaan door trommel slagers begaven zij zich hierop naar de mijnen van Hornu en van Wasmes als mede die van Grisoel en Grand Trait waar zij de mijnwerkers wisten te bewegen het werk eveneens neer te leggen. Er deden zich tot nu toe echter geen incidenten voor. Intussen zijn in de Öorinage de deskun digen van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap aangekomen, die thans be sprekingen voeren met de maatschappij Cockerill aan wie de met sluitingbedreigde mijnen toebehoren. Haarlemse rechtbank Gisteren stond voor de Haarlemse rechtbank terecht de ex-gevangenbewaar der J. A. v. d. V. uit Amsterdam, die sinds 1949 op arbeidscontract werkzaam was in het Huis van Bewaring te Haarlem. Tussen October 1951 en Maart 1952 zou verdachte een der gedetineerden, een ze kere V. V., op diens herhaald verzoek shag en sigaretten-vloeipapier ter hand gesteld hebben, welke artikelen hij zou hebben ge kregen van mevrouw P., die een vriendin is van V. V. en zelf een sigarenwinkel in Haarlem heeft. V. V. had aan verdachte een brief meegegeven, waarin hij mevrouw P. verzocht om rokerijen. V. d. V., die de brief aan mevrouw P. had afgegeven en sindsdien de gedeti neerde rookvoorraden verstrekte, over trad daarmee het reglement van het Huis van Bewaring in Haarlem, waarin onder andere wordt gezegd, dat het gevangenbe waarders verboden is, goederen van of voor gedetineerden binnen of buiten het Huis van Bewaring te brengen. V.V. toonde zich zeer dankbaar over deze menslievende houding van verdachte en zorgde dan ook, zo merkte de president op terwijl hij het dossier doornam, dat het meubilair van v. d. V. werd uitgebreid met een pick-up met platen. Achteraf bleek, dat de gedetineerde door toedoen van der den hiertoe in staat is geweest. De verdachte gaf in het algemeen de hem ten laste gelegde feiten toe. De officier varn justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zei in zijn requisi toir, dat verdachte met deze gedetineerde, die hij een zeer geslepen persoon noemde, contacten had onderhouden, die hem eerst wel voordeel opgeleverd hadden, maar hem al spoediig noodlottig moesten worden. Daar verdachte nooit veroordeeld is en het over hem ingewonnen rapport van een re- classeringsambtenaar gunstig luidt, eiste de officier een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan zes maanden onvoor waardelijk, met aftrek van voorarrest en drie maanden voorwaardelijk met onder toezichtstelling van een R.K. reclasserings- instelling. De raadsman van verdachte, mr. Peters, verklaarde, dat V. d. V., die uit medelijden gehandeld had, zonder nog te denken aan eigen voordeel, wel gedwongen was, zijn practijken, tegen het reglement in, voort te zetten, daar de gedetineerde gedreigd had, anders een en ander openbaar te ma ken. De raadsman citeerde passages uit verscheidene getuigschriften van patroons, bij wie verdachte vroeger gewerkt heeft, waarbij afdoende bleek, dat V. d. V. over liet algemeen zich zeer gunstig gedragen heeft. Rekening houdend met het feit, dat verdachte reeds bijna vijf maanden in vooraar est heeft doorgebracht verzocht pleiter V. d. V., zoals ook het recLasserings- rapport adviseert, een gecombineerde straf op te leggen, zodat hij vrijwel onmiddellijk of althans binnen zeer korte tijd in vrij heid zou kunnen worden gesteld. De uitspraak in deze zaak werd bepaald op 31 December. LONDEN, (Reuter). Van Londense diplomatieke zijde is vernomen dat de se cretaris-generaal der NAVO, de Brit Lord Ismay, vermoedelijk begin 1954 zal af treden. Lord Ismay zou premier Churchill reeds voor de jongste bijeenkomst van de NAVO- raad hebben verzocht van zijn functie te worden ontheven. Sir Winston Churchill zou hem toen overreed hebben nog tot na de bijeenkomst aan te blijven. Een officiële woordvoerder der NAVO 'heeft te Parijs verklaard, dat „er geen sprake van is. dat Lord Ismay binnen de eerstkomende zes of acht maanden zijn functie van secretaris-generaal zal neer leggen". PARIJS, (Reuter). Ex-keizer Bao Dai, het staatshoofd van Vietnam, heeft Donderdag prins Buu Loc, de Vietnamese Hoge Commissaris in Frankrijk verzocht een nieuw kabinet te vormen na het af treden van eerste minister Nguyen van Tam. Prins Buu Loc zeide Donderdag te Pa rijs, dat hij zo spoedig mogelijk naar Indo- China zal vertrekken voor besprekingen. Franse ambtenaren wilden geen commen taar op de regeringscrisis in Vietnam ge ven. Zij zeiden wel, dat de Franse regering niet verantwoordelijk is voor het aftreden van Nguyen van Tam. BONN. (Van de correspondent van het ANP). De meningsverschillen, die tus sen di\ Adenauer en de socialistische op positie gerezen zijn over vraagstukken, die op de komende Berlijnse conferentie zullen worden behandeld, hebben Donderdag avond tot een samenkomst van de kanse lier en de socialistische leider Ollenhauer gevoerd, die niet veel succes had. Ollen hauer had dit onderhoud verlangd, naar men aanneemt om de kanselier er op te wijzen, dat zijn opvatting over de rol van een eventueel te kiezen Nationale Verga dering voor geheel Duitsland afwijkt van die der socialisten. Naar socialistische me ning is de jongste interpretatie, die Adenauer gegeven heeft, ook in strijd met de door de Bondsdag eenstemmig genomen besluiten. Deze besluiten zeggen namelijk, dat een Nationale Vergadering terstond na haar verkiezing de verantwoordelijkheid voor de vorming van een regering en voor de handhaving der orde zou krijgen. Daar entegen heeft dr. Adenauer enkele dagen geleden in een persconferentie de opvatting geuit, dat de grondwet der Bondsrepubliek van kracht zou zijn. Een regering voor geheel Duitsland zou volgens dr. Adenauers lezing dan ook vooreerst geen andere com petenties krijgen, dan die welke verband hielden met de uitwerking van een vredes verdrag. Totdat een nieuwe grondwet zou zijn uitgewerkt zouden de regiems van Bonn en Oost-Berlijn in functie moeten blijven. De socialisten hebben daarin een poging gezien om de Duitse hereniging' te vex-tragen en zij hebben Adenauer zelfs beticht van sabotage van een besluit van de Bondsdag. De socialistische leider heeft na afloop van de bespreking verklaard, dat geen Op Zondag 20 December kunt u het verschil tus sen zomer en winter als het ware aan de hemel aflezen. Zie overdag eens hoe laag de zon staat en vergelijk die lage stand eens met die van de maan omstreeks middernacht De maan is die dag vol. Sommige volle manen hebben een naam. Onze kalender kent bijvoor beeld de Paas-volle- maan, dat is de eerste volle maan na het begin van de lente; zij bepaalt de Paasdatum. Deze volle maan van 20 De cember 1953 heet: de midwintervollemaan. Bij volle maan bevindt de aarde zich altijd tus sen zon en maan in. Wij aardbewoners bevinden ons dan als het ware op het midden van een wipplank aan welks ene einde de zon zit en de maan daar tegenover. Met die vergelijking wordt het gedrag van zon en maan enigszins duidelijk. In de winter komt immers de zon in het Zuidoosten op, be schrijft een slechts lage. korte boog door het Zui den en gaat reeds in het Zuidwesten onder. Wij zien haar maar geduren de ongeveer ee^i derde deel van het etmaal. Volgen wij nu in ge dachten de zon op haar nachtelijke tocht dan „zien" wij dat zij zeer diep onder de Noorder horizon door duikt, zo diep, dat zij de volgende morgen pas weer in het Zuidoosten opkomt. Welnu: de zon zeer diep in het Noorden dat wil zeggen de volle maan die daar immers pre cies tegenover staat) zeer hoog boven het Zuiden. Ziedaar de ver klaring voor het feit dat de midwintervollemaan zich gedraagt als de midzomerzon. Het om gekeerde geldt natuur lijk ook: in de zomer staat de volle maan even laag aan de hemel als de zon 's winters. zou het verschil tussen zomer en winter kunnen aflezen, schreef ik in het begin: Men kan daar voor ook een globe ne men waarop de Noorder en Zuiderkeerkring zijn getekend. Zij liggen op 23*lt graad benoorden resp. bezuiden de eve naar en er is dus een verschil van tweemaal dat bedrag oftewel 47 graden tussen hoogste en laagste stand van de zon. Maar het verschil in afstand (in booggra- den aan de hemel ge meten) tussen midwin tervollemaan en mid- winterzon is niet altijd 47 graden. De maan be weegt zich namelijk niet precies langs de zons- baan of ecliptica. De maanbaan maakt met het ecliptica-vlak een helling van 5 graden. Het is maar een kleinig heid. die toch van be lang is. Bestond die klei nigheid namelijk niet dan zou elke volle maan worden verduisterd en elke nieuwe maan zou een zóneclips teweeg brengen. (Ecliptica de lijn der eclipsen of ver duisteringen) Dat wij echter niet elke maand twee verduiste ringen te zien krijgen is juist het gevolg van die scheve stand van de maanbaan. De ene keer staat de maan juist te hoog om te worden ver duisterd (of zelf de zon te verduisteren), de an dere keer weer te laag. Pas als haar baan het vlak van de aardbaan snijdt die snijpunten heten knopen) treedt er een eclips op. Op 5 Januari zal dat het ge val zijn; die zonsver duistering is echter in Europa niet zichtbaar. G. v.W. ovei-eenstemming tussen de inzichten van zijn partij en die van de Bondskanselier was bereikt. In politieke kringen verwacht men, dat het tussen regering en oppositie in Bonn gex-ezen conflict zich nu zal toe spitsen en dat het moeilijk zal zijn de tot nog toe inzake de Duitse eenheid getrok ken gemeenschappelijke lijn te handhaven. Gunstige sfeer Het West-Berlijnse parlement heeft de Senaat van Berlijn in een dringende motie verzocht, de drie Westelijke gealieerde commandanten van Berlijn te vragen met de Sovjetcommandant te onderhandelen over het scheppen van de juiste voorwaax-- den voor een gunstige sfeer ter gelegenheid van de viermogendhedenconfex-entie. De motie di'ingt aan op het opheffen van belemmex-ingen voor het vex-keer, op het hei-stellen van dii-ecte tramvex-bindingen en telefoonverbindingen en op intrekking van het vei'bod, West-Bei-lijnse kranten in Oost-Bexdijn te verkopen en omgekeerd. JEFFERSON CITY, (AFP) Carl Austin Hall en mevr. Bonnie Brown Heady zijn Dondex-dag te middernacht in de gas kamer van de gevangenis te Jefferson City in de Amerikaanse staat Missouri terecht gesteld. Zij waren ter dood veroordeeld we gens het ontvoeren- en vermoorden van Bobby Greenlease, het zoontje van een rijke automobielhandelaar uit Kansas City. Tijdens een galadiner, dat gisteravond in het Amstelhótel te Amsterdam is gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Nederlandse Vereniging „De Rij wiel- en Automobiel-Industrie", heeft de voorzitter, de heer E. F. Eriksson, medege deeld, dat, behoudens goedkeuring door de gemeenteraad en Gedeputeerde Staten het nieuwe R.A.I.-gebouw in Amsterdam ge plaatst zal worden. Het nieuwe gebouw zal naar hij zeide binnen enkele jax-en gereed zijn. De vereniging geldt thans als de repre sentatieve organisatie van de industrie en groothandel op het gebied van alle wegver- keersmiddelen en wat daartoe behoort. Dit betekent, dat tal van verschillende belan gen in de vex-eniging behartigd worden. De vereniging heeft gedurende haar bestaan steeds op eigen kracht gewerkt en er naar gestreefd de belangen van industrie en groothandel in alle wegverkeersmiddelen te bevox-deren. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, die met zijn ambtge noot van Verkeer en Waterstaat aanwezig was, veronderstelde, dat de oprichters van de vereniging zestig jaar geleden per koetsje of te voet ter vergadering waren gekomen. „Nu komt iedereen per comfor- tabele automobiel," aldus de minister. Opnieuw teruggaand in het verleden zeide hij: „De fiets was dertijds een ietwat excentriek ding, waarop heren hun zin voor sportiviteit uitleefden en waarvan het berijden door dames in moreel opzicht bedenkelijk werd genoemd. De automobiel was in die tijd een misschien wel gevaar lijke bezienswaardigheid. Thans, aldus de minister, heeft een op elke twee Nederlanders een fiets, rijden er 200.000 pexsonenauto's in ons land rond en 80.000 vrachtauto's, 118.000 motorrijwielen, en bijna 300.000 brom fietsen. „Deze getallen," aldus de mi nister, „illusti-eren duidelijk de ont wikkeling van het wegverkeer tijdens de zestig jaren van het bestaan van de R.A.I." Tenslotte deelde de minister mede, dat het de Koningin behaagd heeft de voorzit ter der vereniging, de heer E. F. Eriksson, te benoemen tot officier in de Orde van Ox-anje Nassau. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, hield een geestige toespraak, waarin hij zeide dat hij deze gelegenheid gaarne wilde aangrijpen om namens zijn departement de heer Eriksson en de ver eniging geluk te wensen. „Ik heb mij afge vraagd waarom hier ministers aanwezig zijn. Volgens de alphabetische lijst van ge nodigden kom ik op de eerste plaats en de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra op de laatste. Betekent dat dat de regering het bedrijfsleven van A tot Z in haar vangarmen heeft? Indien dat zo zou zijn zou ik het betreuren, want ik sta op het standpunt dat het bedrijfsleven op zichzelf moet staan," aldus spreker. Hij vervolgde: „Ik heb iets tegen de R.A.I. en wel dat u of uw leden de brom fietsen hebben uitgevonden, want daar heb ik veel last van. Laten we afspreken dat u zult trachten de fabricage en de ontwikke ling van de bromfietsen in die richting te sturen, dat ik geen extra-moeilijkheden heb met de wegen en de wegverbetering." De wethouder van Publieke Wex-ken, mr. G. van 't Huil, bracht namens het gemeen tebestuur van Amsterdam de gelukwensen aan de vereniging over, die, zoals hij zei, sterker en krachtiger dan ooit is. „Wij siaan aan het begin van een nieuwe periode. Het is lange tijd zo geweest dat in de hoofdstad ten aanzien van de tentoon- stellings- en congresruimte nieuwe wegen ingeslagen moesten worden. Dit zal worden vervuld door de samenwei'king tussen het gemeentebestuur en uw vei-eniging. Wij zullen zien verrijzen een „paleis op het ge bied van de moderne tentoonstellings- en congresruimte." Reeds geruime tijd komen berichten bin nen, zo deelt het persbux-eau der Neder lands Hervormde Kerk mede. dat de Chris tenen in Zuid-Midden. Zuid-West en Zuid- Oost Celebes, met wie de Hervormde, Christelijk Gei-eformeerde en Gereformeer de kerken sinds lang missionaire contacten hebben, hex-haaldelijk aan druk en vervol ging bloot staan ten gevolge van het feit, dat in deze streken rust en orde nog niet hersteld zijn en Moslimse guerillabenden daar operex-en. Zelfs zijn er Christenen om hun belijdenis ter dood gebracht. Dit heeft het moderamen van de generale synode der Nedex-lands Hex-vormde Kerk aanleiding gegeven de gemeenten te ver zoeken op Zondag 27 December de nood van deze mede-christenen in de kerkdien sten in het gebed te gedenken. WASHINGTON (Reuter). In Wash ington is een confex-entie van dx-ie dagen begonnen van vooraanstaande figuren van de Amerikaanse republikeinse pax-tij, waar aan ook door president Eisenhower wordt deelgenomen. Doel van de conferentie is, het bespreken van Eisenhowex-s programma voor 1954, met betrekking tot de wetgeving. Bij het begin van de conferentie is aan gekondigd, dat de president op 4 Januari een radio- en televisierede zal houden tot het. Amerikaanse volk, waarin een over zicht zal wox-den gegeven van hetgeen zijn regering tot dusverre bereikt heeft en wat het progi-amma voor 1954 in grote trekken zal zijn. Op zeven Januari, de dag na het bijeen komen van het congres, zal Eisenhower pex-soonlijk zijn jaarlijkse rede over het regeringsbeleid uitspreken. Er zijn te weinig mensen, die begrijpen, dat December bij uitnemendheid vacantie- maand moet heten. Een door vele gemeen plaatsen aangemoedigd misverstand zendt de massa der stedelingen in Augustxxs de provincie in waar men, al naar gelang de bodemgesteldheid, zonnebrandcrême of bergstokken aanschaft inkopen, die in December achterwege kunnen blijven. De zon mist dan immers alle brandkracht en de afwezigheid van mede-touristen maakt van een wandelstok met scherpe punt een voorwerp, dat men alleen op de Mount Everest zonder schaamte zou durven han teren. Het uitputtende van de zogenaamde zomer vacantie is onder meer gelegen in de bloeiende flora, die een onevenredig groot deel van de aandacht der reizigers in beslag neemt. Mannen en wouwen, die op hun bovenhuis geen warm woord over hebben voor een verdrietige fuchsia in een sierpot, voelen zich geroepen in de vrije natuur voor elk kruidje op de knieën te vallen of de kleur van de heesters en korenvelden te prijzen. In December heeft het geen zin om aan deze drift toe te geven. Het plantenrijk is door enige lichte nacht- vox-st vrijwel onttakeld, de dieren staan onthand in hun stal of aan hun trog. Wie in December het platteland optrekt, heeft dus alleen met zichzelf te doen. Hij is tot niets verplicht. Hij kan aan het ont bijt in een leeg hotel met zijn zachte ei moi-sen en uitdagend grijnzen naar de stille tafeltjes, waar in Augustus een ge choqueerde mevrouw trachtte te verbergen dat ook zij het met een stukje van de dooier te kwaad heeft gehad. Hij kan on bevreesd een landelijke echoput opzoeken en met het mysterie beneden een gespx-ek voex-en, dat zich op een ander niveau be weegt dan de wezenloze zinnen waarvoor zomerse dagjesmensen een weerwoord uit de diepte eisen. Het goede gebruik van een echoput is eigenlijk kenmex-kend voor het vacantie- leven in December. Dit x-eikt dieper, is rijker, en aanmerkelijk minder zwoel dan dat van Augustus. Bovendien is de hervat ting van het werk in September zinloos, om de simpele reden, dat deze maand in geen enkel opzicht als karakteristiek voor het beginnen mag woi-den beschouwd. Januari is dat wèl. Het is een veeg teken voor de Westerse omgangsvormen dat, wat daar „seizoen" wordt genoemd, hoe langer hoe minder rekening gaat houden met het historische kalenderjaar. Men doet er dus verstandiger aan pas na het Sint Nicolaas- feest de koffers te pakken. H. d. G.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11