Politieke situatie in Italië zorgwekkend fttfc&arifïïnSa Duitsers bezorgd: waterstand op de Rijn is beneden peil VAN NIEL OMEGA HORLOGES PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws Steeds meer critiek op Pella ■f/efvo/maa&fe fórsty t>e eofmaaéfe ba/'rdressthg Rijksbeurzen voor muziekstudie Tioclt ia het zo De radio geeft Zaterdag Generaal I. A. Aler ontving G. J. Snijders-médaille Verzending van zeepost Kerkelijk Nieuws Eén richtingsverkeer Leeftijdsverhoudingen in bevolkingsbeeld veranderd Recbtsbijstand aan on- cn minvermogenden Vrije keus bij insecten V R IJ DAG IS DECEMBER 1953 gE« - De politieke toestand in Italië is sedert enkele weken beslist zorgwekkend. Toen in Augustus, na een bewogen minister crisis, Guiseppe Pella belast werd met het vormen van een kabinet, vond hij aller wegen sympathie, omdat zijn kabinet zeer uitdrukkelijk werd aangekondigd als een zakenkabinet. Het zou in hoofdzaak belast zün met het regelen der discussie over het staatsbudget, een discussie die volgens de grondwet op 31 October van elk jaar ge ëindigd moet zün. Vrij algemeen werd aangenomen, dat de regering in de eerste dagen van November zou aftreden, om gezien de achting die Pella geniet waar schijnlijk te worden opgevolgd door een tweede ministerie-Pella van enigszins an dere samenstelling. Dat alles is heel anders gelopen. Het „zakenkabinet" heeft zich in hoge mate geïnteresseerd zowel voor de binnenlandse als de buitenlandse politiek, met het ge volg, dat de vrijwel onverdeelde sympa thie, die Pella in de eerste weken genoot welbeschouwd waren alleen de commu nisten tegen hem plaats heeft gemaakt voor scherpe critiek. Sociaal-democraten, republikeinen en liberalen, de partijen dus die bij de laatste verkiezingen een demo cratisch eenheidsfront hadden gevormd met de Christen-democraten, houden vol, dat in belangrijke aangelegenheden Pella, mi nister-president van de republiek Italië, de raad pleegt in te winnen van monar chisten, voor het merendeel personen, die een fascistisch verleden hebben, en zelfs van neo-fascisten. In het parlement kan de regering steeds rekenen op de steun der royalisten, en dit betekent natuurlijk, dat de zuiver-democratische partijen, (libe ralen, republikeinen en sociaal-democra ten) huiverig zijn hun medewerking te verlenen en steeds meer afwijzend staan tegenover alles wat het kabinet doet. Bo vendien wordt Pella in zijn eigen Katholie ke kring becritiseerd. Dat dit alles nog niet tot heftige conflicten heeft geleid, vindt zijn verklaring in de handige wijze, waarop Pella door zijn grote beminnelijk heid elke aanval bij voorbaat weet te ont zenuwen. Open kaart Dit neemt niet weg, dat de partijen, nu steeds meer duidelijk wordt dat Pella niet van zins is zijn opdracht als voltooid te beschouwen door het bijtijds afwikkelen der besprekingen over het budget, er op aandringen dat het kabinet kleur bekent. Nu het niet langer een a-politiek, tijdelijk kabinet is, wil men weten waar men aan toe is. Maar alle verzoeken, opvorderingen, tenslotte uitdagingen, blijven zonder ef fect. En ondertussen wordt de algemene toestand er niet beter op. De lonen, vooral van het personeel in overheidsdienst, hinken erbarmelijk achter de nog steeds stijgende prijzen aan en de beschikbare middelen laten een herziening niet toe. Het gevolg is stakingen bij spoorwegen, posterijen, stakingen der onderwijzers en leraren, stakingen in de ministeries. De werkloosheid neemt eer toe dan af, al moet eerlijkheidshalve gezegd worden, dat de critici (en natuurlijk in de eerste plaats de extreem-linksen) vaak „vergeten" dat er ieder jaar enkele honderdduizenden jonge arbeidskrachten op de markt komen en dat dus de werkgelegenheid reeds aanzien lijk wordt verruimd, ook wanneer het aan tal werklozen gelijk blijft. Onbehagen Wat echter voor alles toeneemt, is een gevoel van onbehagen, een mismoedigheid Vooreen GOEDE vulpen Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Franse chansons. 10.30 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest en solist. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Mannenkoor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.35 Ac cordeonorkest. 16.00 Platen. 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sportuitslagen. 18.00 Lichte mu ziek. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Dansorkest. 18.45 Buitenlandse correspon denties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlement, overz. 19.30 Platen. 20.25 De gew. man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Eerste hulp bij ongeluk. 21.55 Actualiteiten. 22.00 Wedstrijd in sterke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zon dag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.22 Sopraan, fluit, cello en piano. 23.4024 00 Kamerorkest. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huiswouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Cello en piano. 12.00 Accordeonorkest. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13 20 Politie-orkest. 13.4* Sport- praatje. 14.00 Politie-orkest. 14.25 Fries pro gramma. 14.50 Volksdansen. 15.15 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.30 Dansmuziek. 16.00 Kamerorkest en solist. 17.00 Weekjour- naal. 17.30 Jam Session. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 1840 Re geringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passenartout, causerie. 19.40 De Heidense wereld, waarin het Christendom ontstond, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Lichte mu ziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Verzoekprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Ommeganck. 21.15 Accordeon. 21.30 Platen. 2145 Accordeon. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Dansmuziek. BBC 17.00—-17.15 Engelse les. (Op 224, 49 en 42 m.). 22.0022.30 Nieuws. Spiegel van de week- Sportjournaal, (Op 224 m.). over de gehele linie, die alleen de extre misten (communisten en fascisten) ten goede komt. Oud-minister Scelba, een der leidende figuren in de Christelijk-democratische partij, heeft dit onbehagen dezer dagen onder woorden gebracht en meende het te moeten toeschrijven aan de uitslag der verkiezingen van 7 Juni. Scelba is de gees telijke vader van de kieswet, die zoveel onheil heeft gesticht en die sommige Chris ten-democraten (waaronder Scelba) nog steeds verdedigen, terwijl een andere groep haar door een systeem zou willen vervangen, dat in Italië practisch alleen nog aan Katholieken en Communisten politieke invloed zou laten. Maar ook voor hem die Scelba's mening over de oorzaak van de huidige toestand niet kan onder schrijven, blijft zijn oordeel over die toe stand zelf van belang. Weinigen kennen de inwendige structuur van het land beter dan deze man, die zes jaar minister van Binnenlandse Zaken is geweest. „In de atmosfeer der verkiezingen van 7 Juni", zei hij, „werd een regering gevormd, die zich aandiende als een kabinet van technici en een zuiver administratief pro gramma had: Die regering vond overal in stemming. Plotseling scheen zelfs het com munistisch gevaar, dat nooit zo dreigend is geweest, totaal vergeten en het was niet meer dan spelbreuk daar op te wijzen. Op het meest ongeschikte ogenblik werd toen het vraagstuk-Triëst aangesneden met het doel de politieke strijd te richten op een nationaal ideaal. Het verdere verloop van die zaak heeft bewezen, dat Pella daarbij niet moest boeten voor vermeende fouten van de regering-De Gasperi, maar alweer voor de uitslag der verkiezingen. Tito heeft na 7 Juni de indruk, dat wij ver zwakt zijn en handelt dienovereenkomstig. Het vraagstuk-Triëst onthulde tevens de voosheid van het nationalisme der uiterst- rechtse partijen, die hadden moeten besef fen dat dreigementen om de E.V.G. niet te ratificeren of om deNAVO-overeenkomstop te zeggen, alleen maar onze positie kon den verzwakken". Klassenstrijd Scelba meent voorts, dat na 7 Juni, ten gevolge van de onmin die ontstaan is tus sen de vier democratische partijen, zekere remmen zijn weggevallen, die het persoon lijk egoïsme in bedwang hielden, zodat de klassenstrijd een veel feller karakter heeft gekregen. Bovendien begint men hier en daar te twijfelen, of de democratische staatsvorm op den duur zich zal weten te handhaven. „Dit alles schept ideale toe standen", aldus Scelba, „voor het onder mijnend werk der communisten, wier actie uiterst gevaarlijk is geworden, mede omdat een zekere verlamming merkbaar wordt, een neiging te berusten in wat als onvermijdelijk wordt beschouwd". De re gering moet daartegen actief optreden, zij moet zelf energieker worden en verder kunnen rekenen op de hulp van alle wel denkende democraten. De pogingen van Saragat hebben bewezen, dat het niet mo gelijk is Nenni en zijn socialisten te win nen voor de democratie, daar de socialis tische partij volkomen onderworpen en geketend is aan de communistische. De enige uitweg, die Scelba ziet, is dat alle democraten samenwerken met de regering. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis, dat in 1954 van rijkswege beurzen voor muziek studie hier te lande zullen worden be schikbaar gesteld ten'behoeve van on- of minvermogende jongelieden van Neder landse nationaliteit, die bijzondere muzi kale aanleg bezitten en die de muziek als vak willen gaan beoefenen. Aan leerplich tigen kan geen beurs worden verleend, evenmin aan. personen van zodanig gevor derde leeftijd, dat het verwerven van vol ledige vakbekwaamheid niet meer kan worden verwacht. Sollicitanten kunnen opgeroepen worden voor een eerste onderzoek, waarna een vergelijkend examen te 's-Gravenhage zal worden gehouden. Zij zullen alleen voor dit eerste onderzoek worden opgeroepen, indien zij bewijzen kunnen overleggen, dat zij hebben gestudeerd onder bekwame lei ding en reeds een zekere hoogte in de techniek hebben bereikt. Zij, die voor één der beurzen in aan merking wensen te komen, behoren hun verzoekschriften daartoe vóór 1 Februari 1954 met verm elding „mededinging rijks- beurs muziekstudie 1954" in te zenden aan de afdeling Kunsten, bureau muziek en dans, van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Nieuwe Uit leg 1, 's-Gravenhage, waar tevens nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Dr. ir. M. H. Damme heeft Donderdag namens de stichting „Generaal Snijders fonds" in het gebouw van het ministerie van Verkeer en Waterstaat de C. J. Snij dersmédaille uitgereikt aan luitenant gene- raal-vlieger b.d. I. A. Aler, oud-chef van de Luchtmachtstaf. Deze médaille wordt één keer in de drie jaar toegekend aan een Nederlander die zich in die periode voor de luchtvaart bij zonder verdienstelijk heeft gemaakt. Zij werd in 1932 verleend aan generaal C. J. Snijders. Daarna werden dr. A. Plesman (1935), dr. ir. M. H. Damme (1938) en Prins Bernhard (1950) met deze onder scheiding begiftigd. Met de toekenning van de médaille aan de oud-chef van de luchtmachtstaf beoogt de stichting hulde te brengen aan de per soon van generaal Aler en in hem aan de gehele Koninklijke Luchtmacht, welke dit jaar 40 jaar bestaat. De uitreiking werd bijgewoond door Prins Bernhard. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië en Nieuw Guinea: ms „Karimun" (19 Dec.); de Ned. Antillen: ss „Ellerbek" (19 Dec.) en ms „Boskoop" (21 Dec.); Suriname: ms ..Bonaire" (21 Dec.); Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Carnavon Castle" (19 Dec.); Canada: ss „American Defender" (19 Dec.) en ms „Black Condor" (22 Dec.); Zuid-Amerika en Brazilië; ss „Presidente Peron" (.19 Dec.); Australië en Nieuw Zeeland vla Engleand (19 Dec.). Ned. Iïerv. Kerk Beroepen te Rouen (zeèvaartpred.), M. C. De reactie der lekenpartijen op di.be- »n± te utrecht. toog is niet moeilijk te raden. In ae afge- Bcroepbaarstelling Dr. Szekeres, cand. lopen jaren is gebleken, dat samenwerking i te utrecht, stelt zich beroepbaar. met de Christen-democraten steeds weer I Beroepen te Hillegom (vac. J. P. E. C. leidt tot nog verdere aftakeling der huma- £erbard), F. H. J. Bik te Doorwerth en nistische en sociaal-democratische groep, Heelsum.' M. C. Baart, cand. te Utrecht. Geref. Kerken Benoemd tot hulppred. te Zuilichem, T. Strikwerda, em. pred. te 't Zandt. Clir. Geref. kerken Beroepen te Rotterdam C. L. S. den Boer te 's Gravenhage-W. Geref. gemeenten Beroepen te Vlaardingen, J. W. Kersten te Genemuiden. zoveelste maal te herhalen. In de zojuist verschenen publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek „Bevolking van Nederland 19001952 zijn gegeven opgenomen met betrekking tot de gemiddelde bevolking van Nederland naar leeftijd en geslacht voor elk der jaren 10001952 en naar leeftijd, geslacht en burgerlijke staat voor elk der jaren 1947 1952. Uit de verdeling naar burgerlijke staat blijkt, dat in 1952 van de rond 6,5 millioen personen van 20 jaar en ouder, ruim Ik? millioen ongehuwden voorkwamen, bijna 4'/j millioen gehuwden en voorts 447.000 weduwnaars en weduwen en 78.000 ge scheiden personen. Onder laatstgenoemde categorieën overweegt het aantal vrouwen in sterke mate: 307.000 weduwen tegen 140.000 weduwnaars, 48.000 gescheiden vrouwen tegen 30.000 gescheiden mannen. Ook onder de nog niet gehuwd geweest zijnde personen van 35 jaar en ouder be staat een belangrijk vrouwen-overschot: tegenover 182.000 mannen telt deze bevol kingsgroep namelijk 282.000 vrouwen. GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM 70 JAAR SPECIAALZAAK in cdelstaal en goud Edelstaal vanaf f 165 Scamaster Calendar 345 BONN, (ANP). Voor het eerst sinds mensenheugenis is bij Bonn het eenrich tingsverkeer op de Rijn ingevoerd. De waterstand is zover gedaald, dat de vaar geul niet breed genoeg meer is om zonder gevaren het verkeer uit beide richtingen te handhaven. Reeds Woensdagmiddag waren de eerste schepen bij Bonn aan de grond gelopen en moesten zij de roodwitte nood vlag hijsen. De voor dit jaargetijde volko men abnormale waterstand heeft ook tot de ontdekking geleid, dat op de Rijnbodem nog v.ele gevaren schuilen. Op tal van plaatsen tussen Dusseldorp en Karlsruhe is de rivierbodem di-ooggevallen en daarbij zijn tal van explosieve voorwerpen uit de erfenis van de voormalige Duitse weer macht te voorschijn gekomen. Het bleken voorraden te zijn, die de Duitse troepen in de dagen van de terugtocht over de Rijn in de rivier hebben geworpen. De Rijn baart de Duitsers meestal uit sluitend in het voorjaar zorgen. Die zijn dan echter van geheel andere ^ard. Wan neer de sneeuwmassa's der Alpen beginnen te smelten beleven de stadjes aan de Rijn oevers meestal een paar dagen van iso'.e- Critiek van Vereniging van Rechtskundige adviseurs "V De Nederlandse Vereniging van Rechts kundige Adviseurs, gevestigd te Amster dam, heeft naar aanleiding van het inge diende wetsontwerp tot régeling van de rechtsbijstand aan on- en minvermogen den een adres gericht aan de minister van Justitie. Het ontwerp beoogt ten aanzien van het verlenen van rechtsbijstand aan on- en minvermogenden een betere, meer effectieve en sneller werkende regeling te treffen, maar deze bedoeling wordt, naar het adressante voorkomt, afbreuk gedaan, door de wijze waarop getracht zal worden haar te realiseren. Het aantal zaken, waar van de behandeling tot de bevoegdheid van de kantonrechters behoort, zal een belangrijk deel uitmaken van het geheel, dat de in het leven te roepen bureaux voor rechtsbijstand te verwerken krijgen. En het ware mede daarom naar het oordeel van adressante logisch en ook psycholo gisch juist, indien zowel het bestuur van zodanig bureau, als de leiding met de uit voering der werkzaamheden belast, werd aangevuld met een de praktijk uitoefenend lid van de kleine balie. Dit zou het ver trouwen van belanghebbenden jegens dat bureau niet alleen verstevigen, doch ook een vlotte afwikkeling van de „kleine za ken" vergemakkelijken. Een artikel van het ontwerp, waarbij wordt uitgegaan van de opvatting, dat rechtzoekenden, na ingewonnen inlichtin gen hun zaak zelf wel voor het kantonge recht zouden kunnen behandelen, acht de vereniging in flagrante strijd met de prak tijk. Deze heeft volgens haar afdoende aan getoond, dat van dit „zelf doen" als regel niets terecht komt en de rechtzoekenden, die zulks proberen, alleen maar schade be rokkenen. Adressante is dan ook van me ning, dat het in het belang van de voorge stelde regeling en van een goede rechts bedeling aan on- en minvermogenden zou zijn, indien dit artikel werd geschrapt. 43. Haastig haalde Panda het bordje, waarop rover Blobneus zijn waarschuwing had geschreven, van Joris neus af en maakte vervolgens de touwen los, waar mee Joris op zijn stoel was gebonden. Die schurk heeft je dus toch te pakken gekre gen", zei Panda, „net zoals je zelf voor speld hebt. Ben je gewond?" Joris schudde vermoeid het hoofd. ,.Nee", antwoordde hij, vriend Blobneus heeft dit keer nog met een laatste waarschuwing willen vol staan. Hij maande mijom mijn nieuws- ment, doordat de rivier de oeverwegen overstroomt. Najaarswaterzorgcn zijn aan de Rijn vrij zeldzaam. Op het ogenblik wijst de peil schaal bij Kaub echter ongeveer drie me ter minder water aan, dan vorig jaar op hetzelfde tijdstip. In Keulen is het verschil zelfs ruim vier meter. De waterafvoer van de Rijn, die in dit jaargetij ter hoogte van Ruhrort doorgaans 3100 kubieke meter per seconde bedraagt, bereikt thans niet meer dan 700 kubieke meter. De Rijnvaart ondervindt in Duitsland van deze abnormale toestand in zoverre enig voordeel, dat vrij plotseling een einde is gekomen aan de werkloosheid van tal rijke schippers. De vele honderden Rijn schepen, die bij gebrek aan transport in de Rijnhavens gemeerd lagen, zijn nu vrijwel alle weer ingeschakeld, daar de schepen in het gebied van Ruhrort slechts voor de helft, voorbij Kaub zelfs slechts voor der tig procent kunnen worden geladen. Voorbij Straatsburg is het scheepvaart verkeer op de Rijn thans stopgezet. Ook op de middenloop van de Wezer hebben de schippers vrijwel alle de vaart moeten op geven. Daarentegen heeft de vaart op het West-Duitse kanalenstelsel nog vrijwel geen hinder van het watergebrek onder vonden. Ook ten plattelande ondervindt men in verschillende delen van West-Duitsland reeds hinder van watergebrek. In sommige streken in Nedersaksen en in de Eifel is de bevoorrading met drinkwater moeilijk ge worden. Hier en daar hebben zelfs de sol daten der bezettingslegers met tankwagens water moeten aanvoeren. Zorgen op komst De voornaamste watermoeilijkheden vreest men echter op langere termijn en wel voornamelijk in het Roergebied. De industriestreek is voor een regelmatige watervoorziening aangewezen op de grote reserves, die in de wintermaanden worden opgevangen in de stuwbekkens in het heu velland van Westfalen en Sauerland. Ook in deze bekkens is de waterstand onge kend laag. Zelfs is een der grootste stuw meren, waaruit de Roer gelaafd wordt, het Edermeer, een trekpleister voor toeristen geworden. Het meer is namelijk grotendeels drooggevallen en resten van vroegere dor pen, die tientallen jaren diep onder de wa terspiegel hebben gelegen, zijn droog ge komen. Talloze Duitsers trekken er heen om het grimmige, levenloze landschap op de bodem van het meer te zien. Het vindt vaak zijn oorzaak in het drukke inspannende leven. Voedt U daarom goed en gebruikt dagelijks een flinke eetlepel VITAMINE GISTVLOKKEN. Zij bevatten het gehele in gist aanwezige vitamine B complex, alsmede een hoog percentage eiwit. VITAMINE GTSTVLOKKEN zijn een product van de Koninklijke Nederlandsche Gist en Spiritusfabriek N.V. Verkrijgbaar in apotheek en drogisterij. Grondig. De Amerikaanse onderhandelaar bij de thans afgebroken besprekingen te Panmoendjom, Arthur Dean, is Don derdag te San Francisco aangekomen. Hij zeide, dat de Noordelijken de 22 Amerikaanse krijgsgevangenen, die niet naar de Verenigde Staten willen terug keren, nogal grondig hun leerstellingen hebben ingeprent. Van betrouwbare zijde zeide hij ie nebben vernomen, dat de communisten een Amerikaanse krijgsgevangene een bedrag van 5.000 dollar, een auto, een vrije opleiding aan een universiteit en „een kans om de vredesbeweging te steunen" hadden aangeboden, indien hij terugzending weigerde. Proces. Mevrouw Janet Jagan, de uit de V. S. afkomstige secretaresse-generaal van de „vooruitstrevende volkspartij" in Brits-Guyana, staat op het ogenblik met negen leden van de partij terecht opbeschuldiiging.dat zij zich niet aan de bepalingen betreffende de noodtoestand in de kolonie hebben gestoord door een onwettige bijeenkomst te houden. De beklaagden verklaarden dat het een Vergadering van godsdienstige aard be trof waarvoor geen toestemming was vereist. Weigering. De neutrale repatriëringscom missie is niet van plan, na 23 December nog uiteenzettm>gen aan gevangenen, die niet naar huis willen, te laten ge ven, zo heeft een woordvoerder van de Indiase troepen in Korea meegedeeld. 19.923 gevangenen van beide partijen hebben nog geen „uiteenzettingen" aan gehoord. Verzoek. Op de sluitingsbijeenkomst van de herfstzitting van het Oostenrijkse parlement hebben woordvoerders van de socialistische en de Christelijke volkspartij een motie ingediend, waarin de regering wordt uitgenodigd te over wegen of de vereiste voorwaarden be staan voor aansluiting van Oostenrijk als gewoon lid bij de Raad van Europa. Kerstdienst. De Berlijnse Lutherse bisschop dr. Otto Dibelius heeft het voornemen te kennen gegeven, aan de vooravond van Kerstmis een predikatie te houden in Stalinstadt a.n de Oder. Stalinstadt is een „socialistische modelstad". Zij ligt aan de Oder op de grens van Polen, Stalinstadt heeft tot dusverre geen kerk en alle pogingen, die in het werk zijn gesteld om bouwgrond voor een kerkge bouw te krijgen, zijn afgestuit op het feit, dat in het communistische stads plan geen kerk is opgenomen Dr. Di belius heeft nu verlof gevraagd om voor zijn Kerstdienst gebruik te mogen maken van de cultuurhal der stad. „Ook de arbeiders van Stalinstadt moeten weten, dat Gods liefde bij hen is en dat wij ever alle grenzen tussen Oost en West heen één kerk blijven", aldus dr. Dibelius. Voorspelling. De Amerikaanse luchtvaart pionier Glen Martin heeft bij een plechtigheid ter herdenking van de vijftigste verjaardag van de eerste vlucht van de gebroeders Wright voor speld, dat binnen vijftig jaar ruimte vliegtuigen zullen worden gebouwd, die een snelheid van 40.000 kilometer per uur kunnen bereiken. Bespreking. De Pakistaanse premier, Mo hammed Ali, heeft Donderdag te Ka- ratsji verklaard, dat er wel informele besprekingen over Amerikaans militair materiaal zijn gevoerd, maar hij sprak tegen, dat de kwestie van Amerikaanse bases in Pakistan ter sprake was ge komen. De premier, die tot verslagge vers sprak, voegde er aan toe, dat nog niets concreets met de V. S. is afge sproken. Ei, ei. De Engelse regering heeft aangekon digd, dat met ingang van 1 Januari de invoer van eieren uit het sterlinggebied weer aan de particuliere handel zal worden overgelaten. Na dien datum zal de invoer van eieren onder een open algemene invoervergunning kunnen geschieden. Op 1 April van het volgen de jaar zal de invoer van eieren uit niet tot het sterlinggebied behorende landen weer aan de particuliere handel worden overgelaten. Poging. Volgens een bericht van het offi ciële Tsjechoslowaakse persbureau heeft het districtsgevechtshof te Oesti Donderdag acht personen tot gevange nisstraffen variërend van vijf jaar tot levenslang veroordeeld op beschuldiging van het deelnemen aan een „samen zwering om, met behulp van Weste lijke imperialisten, het volksdemocra- tische bewind in Tsjechoslowakije om ver te werpen" De leden van de groep zouden hebben meegeholpen bij het verbreiden van mond- en klauwzeer en -een ziekte onder het pluimvee. Ook hadden zij Colorado-kevers het land binnengebracht. H. PéTILLON. (Van onze correspondent in Rome) ADVERTENTIE ADVERTENTIE BRYLCREEM County Perfumery Co. Ltd. Stinmorc, EngUnd. Imp. Jicq. Mot Jr, Amsterdam zodat-men huiverig is de proef voor de j Aangenomen naar Rouen (zeevaartpredJ ADVERTENTIE voorspellingen met betrekking tot zijn ac ties te staken. Het maakte hem zenuw achtig, zei hij, zijn werk leed er onder". Dat kan ik me voorstellen", zei Panda, „ik begrijp ook niet, hoe je het doet, maar als je steeds voorspelt, wat Blobneus zal uitvoeren, hoeft de politie alleen maar de Nieuws Ram op te slaan om te zien, wat de rover van plan is!" „Juist", zei Joris, „dat is precies, wat Blobneus vreest. Des alniettemin zal ik onbevreesd voortgaan. Geen waarschuwing, van wie ook, zal mij..,.". Hij werd onderbroken door een luid gerinkel van de telefoon. „Wie kan dat zijn, zo laat in de avond?", riep Panda, de telefoon van de haak nemend. „Hallo, hier de Nieuws Ram!" „Is cle heer Panda misschien aanwezig?", vroeg een bekende stem. „Daar spreekt u mee", antwoordde Panda, „eh.... ben jij het, Jolliepop?" „Inderdaad", klonk het terug, „ik ben blij, dat ik u eindelijk kan bereiken. Ik moet u erns'ig WAARSCHUWEN!"Alweer een waarschuwing.... en van een onver wachte. zijde! ADVERTENTIE Dat onrustige opgejaagde gevoel WIE de moeite neemt de bedrijvige huishouding van een mierenkolonie gade te s/aan, kan zich welhaast niet ont trekken aan de gedachtedat hier intelli gente wezens werkzaam zijn die met feil- loos inzicht aan het organiseren zijn ge slagen, zodat zij met een samenleving voor de dag kunnen komen waaraan de mens een hartig voorbeeld zou kunnen nemen Hoe aantrekkelijk deze gedachte voor velen ook moge zijn, toch ver- menselijken we deze insecten wereld te veel wanneer we een dergelijke veronderstelling wagenAlles wat in het nest plaats vindt is. in verreweg de meeste gevallen geen gevolg van eigen keus, of van verstan- delijk overleg der dieren, doch is een uitdrukking van het totaal hunner instincthandelingen. Er bestaan bijvoorbeeld zogenaamde oogstende mieren die graankorrels verza melen en deze naar het nest dragen, waar de vruchtjes ontdaan worden van het kaf Hierdoor zou in het mierennest een opeen hoping van schillen kunnen ontstaan, waardoor de werkzaamheden in de kolonie ernstig gestoord zouden kunnen worden. We zien dan ook dat de mieren op enige afstand van het nest een afvalhoop maken, waarop alle schillen keurig worden gede poneerd. Eigenlijk hadden we van de mie ren niet anders verwachtmaar desondanks zijn we bereid hun inzicht en het gevoel voor netheid te waarderen. Toch blijkt het aan inzicht bij deze han deling geheel te mankerent want bij een mierennest dat vlak bij de rand van een steile berghelling was gebouwd en waar de mieren dus niets anders te doen hadden dan het afval van de helling te kieperen, volgden zij hetzelfde instinct en brachten de schillen een heel eind buiten het nest, waar zij een afvalhoop maakten tegen een hoger gelegen helling, zodat alle schillen direct weer naar beneden in het nest vie len. Onverdroten ging het ijverige volkje echter voort met deze vruchteloze oprui mingswerkzaamheden Het instinct dat de Zuid-Amerikaanse v trekmieren noodzaakt in lan ge, aaneengesloten colonnes op roof uit te trekken, moge de strateeg in verruk king brengen, maar inzicht en vrije keus ontbreken ook in dit geval. Want toen de spits van een dergelijke op- tocht werd afgebogen, zodat de voorste rijen tenslotte tegen de achter ste rijen aansloten en de dieren dus in een kring marcheerden, liepen de mieren twee dagen aan één stuk doelloos in het rond, eenvoudig omdat het instinctieve consigne luidde volg je voorman". Processierupsen hebben op deze wijze zelfs een volle week in een kring gelopen, 355 maal in het rond, en waren dodelijk uitgeput en bijna ver hongerd toen een medelijdende toeschou wer tenslotte de „magische" cirkel verbrak. Het instinct volgend, gaan deze dieren door, zij moéten doorgaan tot het bittere einde, d.w.z. tot de dood er een eind aan maakt. Het kenmerkende van het instinct is echter niet dit ridicule uiterste, maar het gpricht zijn op één doel, een doel dat aan het dier onbekend is. Daarover morgen. (Nadruk verboden) i

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2