Queensland kan nog vijf millioen mensen opnemen Provinciale Staten stellen vragen over plaats gebouw Waterstaat Verlaging opcenten gevraagd op de personele belasting Hoe worden de huren na Nieuwjaar? en bondig J Australië als immigratieland Nederlands fonds voor aankoop van grond voor immigranten gewenst Vanmorgen in de Vishal Dode op de „Arendje" Beverwijk Factoren waarmee rekening moet worden gehouden: Gemeente-indeling huurverhoging 13 Toenemende i ndustrialisati e Motordrijver door vliegwiel getroffen Kind brak sleutelbeen Provinciale Staten Levende apikauw aangevoerd Restauratierijtuigen voor Argentinië Onzekerheid bij troepen in Korea Wielrennen Laat kampioenschap van „Haarlemmermeer en Omstreken" VRIJDAG 18 DECEMBER 1953 Van Nederlandse zijde wordt alle mogelijke moeite gedaan om onze Hollandse emi granten in Queensland een onmetelijk grote staat, zelfs voor Australische begrip pen, met nauwelijks iets meer dan een millioen inwoners op boerenbedrijven te plaatsen. Hiertoe werken zowel de officiële instanties als de kerkelijke organisaties mee, waarbij Nederlanders en Australiërs nauw samenwerken. Een kerkelijke orga nisatie plaatste reeds 70 Nederlanders op bedrijven, waarvan 50 in het beste district van geheel Queensland, de „Darling Downs") waar het gemengde bedrijf de boven-* toon voert. De gele tarwevelden en de groene lucerne-weiden worden afgewisseld door het bruin van de omgeploegde akkers. Ik bezocht er tal van landgenoten, die er in cottages op de bedrijven wonen en daar werken in loondienst of als share- farmer. De grond is vruchtbaar en duur en daarom weinig aanlokkelijk om tot aan koop over te gaan, maar het is nuttig hier een begin te maken en de eerste ervaringen in de landbouw van Queensland op te doen. Later, wanneer men meer „grond" onder de voeten heeft, kan men elders een bedrijf kopen, waar een goede boer en zelfs degenen, die niet anders dan de liefde tot het land bezitten, met hard werken met succes een nieuw bestaan kunnen opbouwen. De Landbouwbank verstrekt le ningen tot 7000 pond tegen vier-en-een-half percent op advies van het departement van Immigratie en de Nederlandse Immigratiedienst. Queensland kan ten minste nog vier tot vijf millioen mensen méér herbergen zon der dat de algemene levensstandaard in ongunstige zin zou worden beïnvloed. De regering heeft evenwel begrepen, dat om tot deze uitbreiding te komen, ook de in dustrie sterk zal moeten worden ontwik keld. De industrie-vestiging wordt bevor derd door de regering, die daartoe leningen verstrekt. Er zijn thans 4500 fabrieken, bijna de helft meer dan voor de oorlog. Nog steeds zet de uitbreiding zich voort, waardoor gebrek aan vooral bekwame vaklieden practisch permanent is. De re gering kocht in 1947 een munitiefabriek, waar thans in 65 gebouwen 47 verschil lende industrie-firma's onderdak vinden. De nieuwe industrie van roestvrij staal is bezig zich in Brisbane te vestigen. Daarin wordt 425 millioen gulden geïnvesteerd. Queensland is niettemin in de allereerste plaats een land met een sterk uitgesproken agrarisch karakter en met ontwikkelings mogelijkheden voor zelfs hen, die zonder diepgaande kennis van de landbouw, maar bereid om deze alsnog te verwerven, phy- siek krachtig genoeg zijn om lange en in spannende arbeidsdagen te maken. Daar zijn uitstekende voorbeelden van te zien, zoals dat van een vroegere assistent resident uit het voormalige Nederlands Indië. Hij is bezig een ananas- en kippen farm op te bouwen, waar nu reeds 22000 ananas-planten staan uitgepoot en 450 kip pen hem 40 Australische ponden per week aan eieren opbrengen. Elders bezocht ik een Westlandse tuin der, die een heuvelachtig terrein met 30.000 ananasvruchten had beteeld. die in vijf jaar tijd 30.000 ponden opleveren. Een ex-K.N.I.L.-officier werkt op een paarden fokkerij, waar ook tarwe wordt verbouwd en 1500 schapen en 400 stuks rundvee wor den gehouden. Zijn kennis van de land bouw strekte niet verder dan die van de amateur-tuinier, maar hij werd in de ge legenheid gesteld door de rotaryclub om der bedrijf een schade van 15.000 ponden (130.000 gulden) aan de gewassen te velde en aan de gebouwen. In elk dezer gevallen echter bleek hoe hulpvaardig de Australiërs zijn, want zij stonden onmiddellijk gereed de Hollanders te helpen. De waardering voor de „Dutch- settlers" is groot. Men begrijpt heel goed, dat de welvaart slechts behouden kan wor den indien er meer mensen komen wonen, die zich gemakkelijk aanpassen aan de ge heel nieuwe levenswijze. Vooral omdat het land zo onderbevolkt is, verwondert men zich over de grote verkeerswegen, die tot ver in het achterland doorlopen, over de spoorwegen en het telegraaf- en telefoon verkeer. Steden als Bundabergde goed koopste stad van Australië en ook de stad met huizen in overvloed tegen redelijke huurprijzen Rockhampton, Mackay, Cairns, Townsville, in het Noorden aan de kust, en Toowoomba naar 't Westen, brei den zich voortdurend uit. Het leven is in de meeste dezer steden niet minder modern dan in Brisbane, hoe wel het inwonertal van elk niet uitkomt boven 40.000. een opleiding van 14 dagen aan een land bouwschool te volgen, waar hij alle werk zaamheden leerde verrichten, die op een bedrijf als het hier genoemde voorkomen. Natuurlijk is er een gevaar verscholen in de plaatsing van onervaren arbeids krachten op het land, maar Queensland is zo uitgestrekt, dat als dit land werkelijk tot ontwikkeling wil worden gebracht, dc grond met een gerust hart kan worden vertrouwd aan de „harde" kerels, die be reid zijn al werkende van de vroege och tend tot laat in de avond te leren. Zware eerste jaren De grond ligt in Queensland overigens niet „voor het grijpen". Vrijwel alle gron den zijn particulier eigendom of zijn „eeuwigdurend" verpacht (99 jaar). Voor zover er gronden op ontginning liggen te wachten, is de taak er voor de emigrant, die de kans zou krijgen of nemen daarheen te trekken, zeer zwaar, want er moeten bossen worden geveld en omheiningen worden opgetrokken. De toekomst van de emigrant ligt dan ook, in het algemeen, niet in het ongecultiveerde gebied, noch in het verre Westen, waar de groot-grondbe zitters hun reusachtige uitgestrekte, cattle- stations" hebben tenzij men er geduren de enkele jaren als „farmhand" wil werken om te leren en te sparen maar in de kuststreken in het Oosten van deze staat, op de gemengde bedrijven, de ananas- en bananenplantages en in de suikerrietplan tages in het Noorden. Het opzetten van een eigen bedrijf, dat kan variëren tussen 20 en 120 hectaren, is niet zonder risico's. In één week maakte ik drie stormen mee. Op de dag van mijn aankomst sloeg een „willy-willy" (wervel storm) de daken van de kippenhokken weg op het bedrijf van een emigrant, die het kortgeleden voor 1500 pond had gekocht. Enkele dagen later kletterde een hagel neer, die op een ander bedrijf 200 kippen doodde, 30.000 ananasplanten vernielde en 400 citroenbomen zwaar beschadigde. Op de ochtend van mijn vertrek veroor zaakte een wervelstorm op weer een an- De Herman loste dus vanmorgen zijn vette vangst van 2500 kisten Kanaalharing en verkocht er de helft van voor f 10.50 tot f 11.50 per kist. De Annie, die na haar droeve reis met een geringe vangst naar huis kwam, marktte de 80 kisten vis. Er was voorts heel wat kleine vaart. Er is heel wat minder tong gevangen dan vorige week en de aanvoer bepaalde zich tot ongeveer 16000 kilo tong. Er was geen rondvis aan de Vrijdag markt en de paar regels kabeljauw brach ten voor België f 92 tot f; 76 per stuk op. Engeland kocht de grote schol en. betaalde voor de grote f 28 per kist en f 30 voor de middelsoorten terwijl de zetschol f 40 deed. De enen brachten f 35 op en het binnen land kocht de tweetjes'voor f 28, terwijl de drietjes voor f 20 en de uivertjes voor f 15 van de hand gingen. Tong was dus duur en.voor de Franse export en de Italiaanse tafel zowel alswoor de grootmiddeltong gingen de tongen voor f 3.25 per kilo weg en de grootmiddeltong deed f 2.25 terwijl de halfpondjes f 2 deden, tong haalde f- 1.70, de slips deden f 1.10. Een duikelaartje kwam van de KW 140 in de markt en het beestje bracht f 2.60 op. Vermoedelijk voor eeri etaldge. Tijdens de thuisreis is op de viskotter „Arendje" (KW 98) een noodlottig onge val gebeurd, dat de 45-jarige gehuwde motordrijver Dirk Ketting uit Katwijk aan Zee het leven heeft gekost. Toen de" motordrijver, vader van vier kinderen', de motor wilde controleren, heeft hij vermoedelijk te ver voorover ge bogen, zod'at hij een klap van het vliegwiel kreeg. De man werd zo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij op slag dood moet zijn ge weest. De „Arendje" heeft direct koers naar IJmuiden gejzet. Het lichaam is voorlopig opgebaard in de sectiekamer van het po litiebureau. De vijfjarige Corrie G. uit de Kompas straat, die gistermiddag in een onbewaakt ogenblik op een bij de Visserijschool te IJmuiden geparkeerde vrachtauto van de marine was geklommen, is toen de klep .van de laadbak openschoot op straat ge vallen. Het kind brak een sleutelbeen en werd met een hersenschudding in het An- toniusziekenhuis opgenomen. Bij de behandeling in de afdelingen van de Provinciale Staten van Noordholland over het voorstel van Gedeputeerde Staten van Noordholland inzake het bouwen van een gebouw voor de Provinciale Water staat in de tuin van de Griffie aan de Dreef te Haarlem oordeelde men vrij alge meen, dat een nieuw gebouw dringend nodig is. Over de plaats werden diverse opmer kingen gemaakt. Een enkel lid achtte het plan vroeg tijdig, mede om de gekozen plaats, die de expansiemogelijkheid voor de Provinciale Griffie naar het oosten afsluit. Ook andere leden hadden gaarne voor wat de plaats betreft, een andere oplossing gezien. Zij 'betreurden, dat de tuin achter het Gouvernementsgebouw voor dit doel is gekozen. Hebben Gedeputeerde Staten wel gedacht over en gezocht naar een an der en beter gelegen terrein? Wegens het contact met zo velen, die van buiten ko men, zou een terrein nabij het station vooi'keur hebben gehad. Met genoegen hebben vele leden de uit eenzetting van prof. ir. Zwiers gehoord en kennis genomen van de opzet van de ver schillende onderdelen van zijn ontwerp. Sommige leden hebben bezwaar tegen de wijze, waarop Gedeputeerde Staten ge meend hebben dit hoogst belangrijke voor stel te moeten toelichten. Feitelijk wordt in het voorstel niet anders gegeven dan een opsomming van de voor elk der onder delen nodige credieten. Dit is voor een voorstel dat 2 3/4 millioen vraagt toch wel uiterst sober. Naar het oordeel van deze leden is aller eerst nodig, wil men met volledige kennis van zaken oordelen, een nadere motivering In de afdelingen van de Provinciale Staten van Noordholland is bij de behan deling van de begroting der provinciale inkomsten en uitgaven de financiële posi tie van de provincie hecht genoemd, daar de inkomsten uit het provinciefonds een zekere stabiliteit vertonen. Een lid meende daarin aanleiding te vinden tot het stellen van de vraag of Gedeputeerde Staten niet menen, dat er termen aanwezig zijn om de opcenten op de personele belasting te verlagen. Andere leden manen tot voor zichtigheid. Verdeling bouwvolume Blijkens het verslag scheen het sommige leden toe, dat voor de verdeling van het bouwvolume nog niet geheel de juiste vorm is gevonden. Stemt de verdeling over de laatste drie jaren Gedeputeerde Staten enigszins tot tevredenheid, of zijn er over deze jaren inzake de toewijzingen ernstige klachten over tekortkomingen? Er waren leden, die van oordeel waren, dat Noordholland bij de verdeling van het bouwvolume naar verhouding minder krijgt toegewezen dan andere provincies. Indien deze zienswijze juist is, welke maat regelen denken Gedeputeerde Staten dan te nemen om hierin verbetering te brengen? Deze leden merkten ook op, dat de overheid beperkende bepalingen voorschrijft aan gemeenten bij de verdeling van het bouw volume. Bij niet-aanvaarding van de ge stelde eisen komen de gemeenten achter. Ten aanzien van het woningvraagstuk is er nog sprake van „nood", aldus werd opgemerkt, en deze is, voor wat de pro vincie betreft, in de laatste jaren niet verminderd, doch veeleer gestegen. Ge vraagd wordt of Gedeputeerde Staten mei van oordeel zijn, dat de situatie in de pro vincie een belangrijk grotere toewijzing nodig maakt. Ook ter bestrijding van de werkloosheid is een krachtige aanpak van zo grote betekenis. Gemeenten „leeggezogen"? Volgens enkele leden moet men ieder een de vrijheid laten zelf zijn woonplaats te kiezen'. Huns inziens handelen Gede puteerde Staten in lijnrechte strijd met dit principe. Zo heeft Beverwijk voor 1954 1200 woningen toegewezen gekregen, voor 1955 1600 en voor 1956 2000, dus 4800 woningen voor drie jaar. Voor eigen behoefte heeft Beverwijk maar 1000 wo ningen nodig: er komen dus in Beverwijk 3800 migratie-woningen. De omliggende gemeenten worden hierdoor leeggezogen. Deze leden waren van oordeel, dat daar woningen gebouwd moeten worden, waar de natuurlijke aanwas der bevolking zulks vraagt. Hiertegenover merkten andere leden op, dat wat Beverwijk aangaat men rekening heeft te houden met verder voortschrij dende uitbreiding van de Hoogovens en andere industrieën, waardoor deze ge meente zich wat haar bevolking betreft sterk zal uitbreiden. (Bij informatie is ons gebleken dat Ge deputeerde Staten nog geen bouwvolume aan de gemeenten hebben toegewezen, dus ook niet aan Beverwijk. De toewijzing is wel binnenkort te verwachten. De indruk bestaat dat de door sommige Statenleden genoemde cijfers evenmin juist zijn. Red.) Grond voor tuinders Nu zovele tuinders uit het bouwgebied IJmuiden verdreven worden, is bij enkele leden de vraag gerezen of de provincie niet heeft te zorgen, voor deze uit het be drijf gestotenen in Noordelijker streek uit het grote grondbezit van de provincie cultuurgrond ter beschikking te stellen, hetzij door verkoop, hetzij door verpach ting. i Tunnel te Velsen Bij de bespreking van de welvaartspoli- tiek is opgemerkt, dat een der grootste obstakels de onvoldoende verbinding over het Noordzeekanaal is en de ernstige ver- keersstagnatie bij de ponten. De bouw van de Velser tunnel blijft achter bij het tijd schema. Kan men niet van beide kanten van het kanaal werken, teneinde de bouw tijd van de tunnel te verkorten? Gevraagd is of Gedeputeerde Staten ook bereid zijn te bevorderen, dat de sluis bij Spaarndam Wórdt verbreed, zulks ten behoeve van de ontwikkeling van Haar lem. Vanmorgen werd in de vishal een le vende apikauw aangevoerd door de RO 29. De vis werd gekocht door de Gebr. de Jonge voor f 36.Het dier woog 5 a 600 kilo. Met de kraan aan de Zuidzij. is hij op de wal gezet. r WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN:. Maurice, z. van B. Jongerie en A. Touw; Cornelis J., z. van C. J. Smit en F. J. van Hensbergen; Gerardus N. M., z. van N. J. Hille en C. J. Groot; Robert, z. van 'J. Starrevèld en B. A. Weekhout; Antonius M., z. van P. G. J. Beentjes en H. M. Bruins; Pietronella, d. van J. de Kievid en H. J. Hofman; Johanna E., d. van J. Jurrielis en G. W. Kok; Berdine M., d. van G. C. Snijders rn H. C. Tjassens Keiser; Paulus E. M., z. van J. Th. Kooiman en C. C. Fortuijn; Alber- tus D., z. van P. Versluis en D. A. Groot. ONDERTROUWD: W. J. van Roon en's! van Straten; M. Hogenstijn en C. Castricum. GETROUWD: P. Scheerman en M. A. C. J. Zeelenberg; S. W. J. Oorthuijsen en A. Kaandorp; H. J. van Suntenmaartensdijk en N. Talsma; A. van der Schaaf en F. H. Dijk stra; J. Helderman en M. J. Bouwheer; C. Olivier en W. A. Huhl. OVERLEDEN: J. Bakker, 50 j., echtg. van C. E. Lubbers: R. Franck, 80 j.; A. Kluft, 73 j., wed. van H. Kroonsberg. van de noodzakelijkheid van de uitbreiding van het griffiegebouw. Dat het totaal aan zicht van het Gouvernementsgebouw be langrijk verbetert, wordt dankbaar ge accepteerd, maar dit is gevolg van en geen reden voor de verbouwing. De volgende vragen worden gesteld. Wat wint men met deze verbouwing aan m2 nuttige kantoorrrüimte? Hoeveel m2 kan toorruimte buiten de griffie komen vrij, wanneer deze verbouwing gereed is geko men?. En wanneer straks alle diensten in het uitgebreide griffiegebouw een plaats hebben gevonden, hoeveel ruimte blijft dan beschikbaar voor expansie in de naas te toekomst? Ten opzichte van het gebouw voor de Provinciale Waterstaat, waarvan de nood zakelijkheid voor deze leden vaststaat, zou den zij toch ook willen weten, op welk aantal m2 nuttige kantoorruimte kan worden gerekend en hoe zich deze verhou den tot die, welke thans in de verschillen de kantoren in beslag worden genomen. Daaruit- valt dan weer af te leiden de re serve ruimte, die bij de ingebruikneming aanwezig behoort te zijn, met het oog op uitbreiding van de taak van de dienst in de toekomst. Zeer gaarne zouden deze leden op deze punten volledige inlichtin gen ontvangen. Vele leden dringen er bij Gedeputeerde Staten op aan, bij dit belangrijke bouw werk aan kunstenaars de gelegenheid te geven aan de verfraaiing van gevel en in térieur mede te werken. Naar het oordeel van enkele leden moe ten tegenover de last van rente en aflos sing, die de provincie op zich neemt dooi de uitvoering van dit grote plan, straks na de voltooiing, toch ook belangrijke baten staan, doordien percelen vrij komen en huren vervallen. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawler: Herman ƒ25.900. Loggers: KW 140 f2200; KW 41 f3730; KW 29 f2490; IJM 14 f2620. Kotters: KW 92 f 1010; KW 94 f1160; KW 77 f 1150; KW 3 f990; AM 17 f2630; RO 29 f36 (alles voor de appiekauw). VANGSTBERICKTEN UIT ZEE Nacht van 17 op 18 December Engelse wal: KW 173 10 k.: KW 129 8 k.; KW 161 5 k.; KW 3 10 k.: KW 23 20 k.: KW 22 15 k.: KW 175 8 k.; KW 18 25 k.; KW 20 17 k.: KW 32 32 k. Halve vleet: KW 70 5 k.: KW 170 5 k. Kanaal: KW 65 34 k.; KW 44 100 k.; KW 19 34 k.; KW 159 40 k.; KW 163 30 k.; KW 168 34 k.: KW 6 80 k.: KW 7 340 k.: KW 9 30 k.; KW 25 64 k.; KW 73 66 k.; KW 138 12 k.; IJM 75 55 k.; IJM 283 17 k.; KW 147 30 k.; KW 45 34 k.; KW 127 60 k.; KW 38 35 k.: KW 67 20 k.; KW 141 150 k.; KW 39 50 k.: KW 40 100 k.; K W74 100 k.; KW 78 5 kantjes. Gemiddelde vangsten Engelse wal: 15 kantjes. Kanaal: 50 kantjes. De schepen die in het Kanaal visten zijn alle thuisstomend. Zij moeten morgen vóór twaalf uur aan de wal zijn. Bij de firma J. J. Beynes, N.V., Konink lijke Fabriek van Rijtuigen, en Spoorwa gens te Beverwijk, zijn 15 restauratierij tuigen gebouwd. Zij zijn bestemd voor de spoorwegen in Argentinië. Teruggekeerde correspondent Hornman gaf zijn indrukken Met het K.L.M.-toestel uit Tokio is van middag op Schiphol teruggekeerd de Til- burgse journalist en schrijver W. J. M. Hornman, die sinds 13 Juli als oorlogscor respondent bij het Nederlandse detache ment in Korea heeft gewerkt. Hij vertelde, dat er nu nog achthonderd Nederlanders op Korea zijn, in een bar klimaat waarin weldra temperaturen tot 35 graden onder nul zullen kunnen optreden. De Nederlan ders bevinden zich in de voorste linies en kunnen met behulp van kijkers de Chine zen aan de andere kant van de verlaten strook gronds waarnemen. „De stemming onder de manschappen is er een van on zekerheid over de vraag of de oorlog zal eindigen, dan wel beginnen* Onder de jour nalisten", zo vervolgde de heer Hornman, „luidt het antwoord op die vraag, dat het conflict nu wel ten einde is, maar de meeste Amerikaanse generaals (voormalige kolonels, in de gegeven omstandigheden snel gepromoveerd, reden waarom op Korea wel eens van „gencraals-oorlog" wordt ge sproken), zijn veel minder afkerig van een voortzetting van de strijd". De heer Horn man vertelde verder als enige journalist de ondertekening van de wapenstilstand te hebben bijgewoond en te zijn getroffen door de onwellevendheid die de onderteke naars tegenover elkaar aan de dag hadden gelegd. Hij verklaarde dat de Chinezen zeer bekwaam zijn in politieke onderhandelingen en deze ook met grote aandacht voeren. De Amerikanen laten tolken voor zich spreken, wat slechts in geringe mate tot een direct contact leidt. MEN KAN WEL ZEGGEN, dat verreweg liet grootste deel van de woningen vóór de oorlog werd gebouwd. De buren van deze huizen worden verhoogd met een percentage van 17 ten opzichte Van het huidige huurpeil, wanneer de woning staat in een gemeente, die valt onder klasse I. In klasse II bedraagt de verhoging 20 percent, in klasse III 23 percent, in klasse IV 26 percent en in klasse V 29 per cent. Er zijn bovendien nog enkele factoren, die meespelen bij het bepalen van de nieuwe huur. In verschillende gevallen zijn bij de huur inbegrepen bepaalde bedragen voor bij komende voorzieningen. Deze bedragen moeten eerst van de huur worden afge trokken. Van de overblijvende zgn. „kale huur" dient dan de verhoging te worden berekend. Vervolgens moeten de bijkomen de kosten weer worden opgeteld. Voor woningen, die tijdens of na de oor log werden gebouwd wordt de zaak minder eenvoudig. Huizen, gebouwd tijdens de oorlog en zonder rijkssteun kunnen in twee groepen worden verdeeld. Een deel dezer woningen werd bij de eerste huurverhoging tot 115 pet. van het vooroorlogse peil al gelijk ge steld met vóór de oorlog gebouwde huizen. Voor deze groep gelden dus de hierboven genoemde bepalingen. Voor de huizen, tijdens de oorlog ge bouwd zonder rijkssteun, gold geen gelijk stelling, omdat de huren dezer woningen bij de eerste huurverhoging al boven het huurpeil van 115 pet. bleken te liggen. Als thans blijkt, dat de huur van een zodanige woning beneden het nieuwe peil zou ko men te liggen, dan krijgt de eigenaar toe stemming om de huur op te trekken tot het nieuwe huurpeil, dat 135 pet. voor klasse I zal gaan bedragen van het voor oorlogse peil en niet 132 pet., zoals ten on rechte velen menen. Immers, de huidige huren worden met 17 pet. (voor klasse I) verhoogd, en de huidige huur bedroeg al, sinds de vorige huurverhoging, 115 pet. van het peil van Mei 1940. Berekent men dus 17 pet. van 115 pet. en men telt deze uit komst bij 115 pet. op, dan komt men, met toép'aséing van een zekere afronding op 135 pet. Woningwetwoningen Voor alle woningwetwoningen, gebouwd vóór 5 Mei 1945, zullen op 1 Januari de huren worden verhoogd met 17, 20, 23, 26 of 29 pet., naar gelang van de klasse, waarin de gemeente is ingedeeld. De wo ningwetwoningen, die na 5 Mei 1945 zijn tot stand gekomen en waarvoor steun is verleend op voet van de Beschikking Bij dragen Woningwetbouw 1948 zullen op de zelfde wijze in huur worden verhoogd. Bij deze categorie kan de minister in bepaalde gevallen de verhoging tot een lager percentage beperken, namelijk voor die woningen, waarvoor anders een aan zienlijk hogere huurprijs zou ontstaan dan voor gelijkwaardige woningen van die groep in dezelfde gemeente. De gemeente besturen kunnen daartoe voorstellen aan de minister doen. De huren van woningwetwoningen, waarvoor steun is verleend op voet van de Beschikking Verminderde Bijdragen 1950 en 1950 I en van de Beschikking Bijdra gen Woningwetbouw 1950, zullen niet wor den verhoogd. Noodwoningen, gebouwd vóór 27 Decem ber 1940, zullen met het in de gemeente geldende percentage worden verhoogd, die, gebouwd na deze datum, zullen op gelijke wijze worden verhoogd, tenzij op voorstel van het gemeentebestuur de minister tot een lager percentage besluit. Voorts zullen alle woningen, gebouwd met steun volgens de Hypotheekregeïingen 1940 en 1941, met de desbetreffende per centages worden verhoogd. Tenslotte geldt voor de i n complexen vóór 27 December 1940 tot stand gekomen woningwetwoningen voorkomende bedrijfs ruimten, dat géén huurverhoging zal ge schieden, tenzij een nieuwe huurovereen komst wordt aangegaan. In dit geval zullen de huurprijzen ten hoogste met de desbe treffende percentages worden opgetrokken. Zolang de voorstellen der gemeentebe sturen door de regering nog niet zijn goed gekeurd, zal dus iedere bewoner van een De komende huurverhoging varieert naar de klasse, waarin de gemeente is ingedeeld. Wij geven hieronder de indeling van een aantal gemeenten in Zuid-Kennemerland. Tegen de uitslag van de op 30 en 31 Oc tober gehouden kampioensrit van de KNMV zijn enige protesten ingediend, die door de protest-commissie ten dele werden toege wezen. Het gevolg daarvan is, dat er enkele wijzigingen in die uitslag aangebracht moesten worden. Het clubkampioenschap zal niet worden toegekend aan de motorclub „De Ronde Venen" te Uithoorn, maar aan de motorclub „Haarlemmermeer en omstreken" te Hoofd dorp. Het merkenkampioenschap, dat aan ruch ten deel was gevallen, gaat nu naar Zundapp. woningwetwoning de hogere huren moe ten betalen. De huren van zgn. vrije woningen, die na 1945 werden gebouwd zonder rijks steun, zullen vrij blijven; zij zullen vast gesteld worden in overleg tussen eigenaar en huurder. Onderhuur Een onderhuurder betaalt een huur, die evenredig is aan het „gebruiksgenot" van de woning. Om de verhoging te berekenen dienen eerst de kosten van bijkomende voorzieningen van het huurbedrag te wor den afgetrokken. Ook het percentage, dat de hoofdbewoner mocht berekenen voor ongerief (bij meer dan 4 onderhuurders) moet worden afgetrokken. Van het over blijvende „kale" huurbedrag kan dan de verhoging worden berekend. De nieuwe huurprijs wordt dan samen gesteld uit de „kale" huur plus de verho ging plus dé bijkomende kosten. Het per centage voor ongerief is in de nieuwe Huurwet vervallen. Ook het gedeelte van de huur, dat de huurder (dus geen onderhuurder) betaalt wegens met zijn toestemming aangebrach te verbeteringen aan de woning, valt on der de bijkomende kosten, die allereerst moeten worden afgetrokken voor bepaling van het nieuwe huurbedrag. BINNENLAND Gisteren Is op de vliegbasis Volkel de 3000ste landing met behulp van radar ge registreerd. Dit landingssysteem werd cp 16 Juli 1952 voor de eerste maal op deze basis toegepast. Dc gemeente Appingedam heeft van de strocartonfabriek „De Eendracht" te Ap pingedam een schenking ontvangen van een half millioen gulden voor de aanleg van een persleiding voor het verwijderen van in dustrie- en rioolwater naar de Eems. Gelijk tijdig werd de aanleg van twee percelen van het project aanbesteed. Voor de aanleg van de persleiding waren tien inschrijvers. De laagste was de N.V. Aannemersbedrijf Bol- senbroek te Bloemendaal voor f202.000. Het Amsterdams gerechtshof heeft de 37-jarige koopman A. G. S. H. W. uit Am sterdam schuldig verklaard aan een reeks van diefstallen ten nadele van R.K. instel lingen en hem tot anderhalf jaar gevange nisstraf veroordeeld. Bewezen werd geacht, dat dé koopman onder meer f9 had weg genomen uit eèn geldkistje in de R.K. bibliotheek te Halfweg. In Den Haag is de 28-jarige vertegen woordiger H. B„ wonende te Amsterdam, aangehouden omdat hij ervan wordt verdacht ten nadele van zijn werkgever, een post zegelhandelaar in Den Haag, postzegels tot een waarde van f 10.000 te hebben ver duisterd. De rijkswaterstaat te 's Hertogenbosch heeft aanbesteed het maken van een aarden baan voor een 2,3 km. lang weggedeelte te Moergestel. Van de 19 inschrijvingen was die van de firma Blankevoort te Bloemen daal met f387.600 de hoogste. De laagste was-van P. C. Zanen te Tilburg met f 278.700. In opdracht van de rijksdienst voor Oudheidkundig bodemonderzoek is de Ne derlandse Heide Mij. begonnen met opgra vingen naar de oude Romeinse heirbaan bij Tudderen (Sittard), die van Corriovallum (Heerlen) over Tudderen-Melick in de rich ting Xanten liep. Aan de theologische school der Christe lijk Gereformeerde kerken te Apeldoorn hebben de hoogleraren prof. J. J. van der Schuit en prof. L. H. van der Meiden hun afscheidscolleges gehouden wegens het be reiken van de 70-jarige leeftijd. De plechtig heid werd gehouden in de Christelijk Gere formeerde kerk te Apeldoorn. De Stichting Dierenrampenfonds heeft een „nationale dierenrebus" uitgeschreven, die is bedoeld als slot-actie van de op 11 Februari dit jaar opgerichte stichting. Men hoopt aldus eind Jaunari de middelen zo danig te hebben aangevuld, dat het plan van de oprichting van dierentransportcolonnes in verschillende plaatsen van ons land, ook financieel te verwezenlijken valt. De minister voor Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie heeft de Commissie Be drijfsregelingen verzocht hem te adviseren over de vraag, of er op grond van het kartelbesluit aanleiding bestaat op te treden tegen de bedrijfsregeling voor de handel in haarden en kachels 1952. Het comité „Rlienen Opwaarts" heeft van de minister van Verkeer en Waterstaat bericht ontvangen, dat de minister bereid is ten behoeve van een door de betrokken provincies aan te leggen Noord-Zuid-ver- binding de bouw op rijkskosten van een brug voor gewoon verkeer op de pijlers van de voormalige spoorbrug te Rhenen te be vorderen. Onder auspiciën van de Nederlandse vakcentrale is te Amsterdam een nieuwe vakorganisatie voor PTT-personeel gesticht. De drang daartoe ging uit van een 60-Jal personen, werkzaam in het PTT-bedrijf. De naam van de nieuwe bond ir „Algemene bond van werkers in het PTT-bedrijf". Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft aan een arts, wonende in Noord-Brabant, een schadevergoeding toegekend van f20.500 en enige kleinere jaarlijkse vergoedingen wegens de voor hem ont stane invaliditeit na een auto-ongeluk, waaraan de bestuurder van een militair voer tuig schuldig werd bevonden. De Staat der Nederlanden zal behalve deze vergoedingen, waarbij 5 rente komt van Juli 1950 af, bovendien de helft van reeds gederfde en nog te derven inkomsten van deze arts, alsmede de helft van verdere schade jaarlijks dienen te vergoeden. De Ziekenfondsraad heeft aan de zie kenfondsen verzocht, de registratie van v atersnood-slachtoffers met ingang van 3 Januari stop te zetten en tot de normale in schrijvingsregeling terug te keren. Voorts heeft de Ziekenfondsraad besloten, dat de bijslagregeling voor de honorering van de medewerkers uit de getroffen gebieden nog cén keer met drie maanden wordt verlengd. Dit betreft huisartsen en specialisten, apothekers, vroedvrouwen en heilgymnas- ten-masseurs uit de getroffen gebieden, ongeacht of zijn geëvacueerd zijn of niet. De emigrantenvluchten van de K.L.M. naai Canada in het eerste kwartaal van 1954 zulle», worden uitgevoerd op 8, 12, 15 en 26 Januari; 3, 9, 12, 17, 23, 26 Februari en 3, 9, 12, 17, 19, 23, 26 en 31 Maart. (Van onze correspondent in Australië) De immigrant moet zich in Queens land verzoenen met een hard bestaan, met werken van de zonsopgang tot de avond. De werktijden variëren in dit land van zeventig tot tachtig uur per week, in tegenstelling tot de 44 uur op het platteland in de dichter bevolkte staten Victoria en Nieuw Zuid-Wales. Queensland is een land, waar het parti culiere initiatief sterk tot uiting komt. In Brisbane vindt men bruggen, die tot staiid zijn gekomen door dit particulier initiatief en in eigendom toebehoren niet aan de stad, niet aan de staat, maar aan een particuliere naamloze vennoot schap. De Hornibrook-brug, die twee mijl lang is, is daar een voorbeeld van. Dat is typerend voor Queensland. De premier van dit land heeft daaraan on getwijfeld gedacht, toen hij zeide: „er moet een organisatie komen, die grote stukken land opkoopt en deze verdeelt in kleinere stukken om er boeren-emi- granten op te plaatsen". Indien van Nederlandse zijde gewerkt kon worden aan de oprichting van een fonds, dat het kapitaal kan leveren om zulke gronden te kopen en aan onze landgenoten uit te geven op soortgelijke voorwaarden als overal elders in Australië gebeurt ten behoeve van de oud-strijders, dan zal onze regering een goed werk ver richten om daartoe toestemming te ver lenen. Want zulk een onderneming, ge baseerd op uitsluitend het particuliere initiatief, is de enige vorm die tot plaat sing van Nederlanders in Queensland in grote getale kan leiden. t Klasse I (17 pet). Amsterdam (kom), Bloemendaal-Noord, Haarlem, Heemstede. Klasse II (20 pet.) Amsterdam (buiten de kom), Assendelft-Noord, Beverwijk, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, behalve Halfweg, Haarlemmermeer (behalve Wes telijk deel) inclusief Badhoevedorp, Schip hol en Zwanenburg, Velsen, Zandvoort. Klasse III (23 pet.) Aalsmeer, Assen delft-Zuid, Bennebroek, Bloemendaal, ge deelte Vogelenzang, Haarlemmermeer, Noordelijk deel met uitzondering van on der II genoemde delen, Hillegom, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Uithoorn (kom). Klasse IV (26 pet). Egmond aan Zee, Egmond Binnen, Haarlemmerliede en Spaarnwoude (behalve Westelijk deel), Badhoevedorp, Schiphol en Zwanenburg, Limmen, Uitgeest, Uithoorn (behalve de kom). Klasse V (29 pet): Alle andere gemeen ten die niet gerangschikt zijn onder de klassen I tot en met IV.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3