Overbrug de klove en zet de aanvoer beter op BISCHOFF Velsens cultureel leven in de komende week VISSERIJ-V AR.IA Nieuwe bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee van kracht Frank Rem door Elly Kluft onttroond ,Het gaat goed op de Willem de Zwijgerschool" zegt wethouder Waarschuwend woord uit de vishandel Verre visserij ontbreekt, goedkoop product wordt gemist „DELANA"-Skibroeken Lange jongensbroeken Heren Costuums VRIJDAG 18 DECEMBER 1953 99 Vis bij kruidenier ter sprake Met ingang van 1 Januari 1954 Jiex JJieatef M.s. „Roggeveen" in zijn element De onderlinge strijd hij de damclub „Sportief" Geslaagde feestavond in het Patronaat Onderlinge wedstrijden SSH Kerstwijding in de Gereformeerde kerk THALIA Ouden van dagen zien „His butler's Sister" Leger des Heils verwacht giften in Kerstpotten VZV I ontvangt DWR I In een vriendelijke sfeer zijn gistermiddag in Den Haag enige standpunten uitgewisseld op visserygebied naar aanleiding van een rapport dat de heer C. Koster uit IJmuiden het licht deed zien over de Nederlandse visserij in het algemeen. En naar aanleiding van een causerie tijdens deze bijeenkomst, waarin hij de probleemstelling verwijdde en tot een aantal besprekenswaardige conclusies kwam. Daar het doel zowel van de heer Koster als van zijn opponenten geweest moet zijn, om de visserij vooruit te helpen, is een bespreking als deze zeker het herhalen waard. Uiteraard zijn verschil lende actuele vraagstukken uit het bedrijf ter sprake gekomen en natuurlijk zijn er een paar harde woorden gevallen, toen de discussie eenmaal open stond, maar niette min lag over deze hele samenspreking een sfeer van een zo opvallend goede wil, dat het wel wonderlijk zou zijn, als hieruit óók weer niets tevoorschijn zou komen ten bate van de visserij. Er waren vele autoriteiten in de Marijke- zaal van het Haagse hotel „Centraal", meer autoriteiten dan bedrijfsmensen, maar de heer Koster heeft wel'degelijk over de hoofden van de aanwezigen heen gesproken tot het ganse bedrijf. Hij bezag de proble matiek van dit moment in wereldverband en kwam aan de hand van een serie cijfers tot de slotsom, dat de aanvoeren zullen toenemen over de hele wereld en dat daar uit bepaalde exportproblemen zullen voort komen landen, die thans nog uis invoe ren, gaan zich straks zelf bedruipen. De 25 milliard 9 millioen kilo vis, die de vloot van de wereld elk jaar aan klant en fabriek voorlegt, waarvan 37 percent op de Atlantische en 38 percent op de Stille Oceaan wordt buitgemaakt (en, let wei, zeventien hele percenten door de binnen visserij), gaat voor het grootste deel als verse waar naar de tafel van de bevolking. Negen kilo eet deze bevolking elk jaar vers op en Nederland neemt in totaal elf kilo per hoofd per jaar op. (Dit cijfer lijkt ons aan de hoge kant, zoals ook de heer Koster later moest toegeven). Is er onder deze omstandigheden al sprake van een afZetprobleem, dit zal te groter worden, naarmate de visserij inten siever wordt. Japan bijvoorbeeld bouwt schepen bij de vleet en zal binnenkort zijn capaciteit met 15 percent hebben vergroot, vijftien percent van een vangstomvang, die toch al boven de vooroorlogse ligt. Het land voert nu al zestien keer zoveel aan als NederlandIndia en Indonesië werken eveneens hard aan een opvoering van de vlootsterkte en wat Rusland uitvoert kan alleen maar gegist, maar toch ook wel ver moed worden: bouwen. Eigen kring prevaleert Het binnenlands verbruik zal dus voor verschillende landen en ook voor Nederland een belangrijkere positie moeten gaan in nemen in het totale afzetvraagstuk. Nu is het opvallende, dat de „bedrijfsman" in de eerste plaats geïnteresseerd is bij zijn eigen, uiteraard beperkte kring, maar hij gelieve wel te bedenken, dat de zaken der toe komst zich op internationaal niveau gaan afspelen: toenemende vangsten bij de buren betekent meestal afnemende exportkansen. Verre visserij ontbreekt Niettemin heeft de Nederlandse visserij haar gunstige aspecten, aspecten evenwel, die door het ontbreken van een verre vis serij volgens de heer Koster weer ongunstig beïnvloed worden. Hij meende, dat een geregelde en prijs- stabiliserende aanvoer van een herboren visserij-van-verre op de afzet in het bin nenland een zeer gunstige invloed zou kun nen hebben en dacht daarbij uiteraard aan goedkopere vis. Hoewel wij ook weer niet in de fout van 1937-'38 moeten vervallen, toen het publiek de vis werd voorgescho teld, zoals ze van IJsland en de Barcndsz- zee kwam: onbewerkt. Het moet echter mo gelijk zijn een gefileerd en diepgevroren product in het Nederlandse voedselpakket In te passen. De Nederlandse verse haring loopt be denkelijk in aanzien terug op de export markt, merkte de heer Koster verder op en hij vergeleek in dit verband de Deense positie met de onze, waar evenveel aange voerd wordt, maar drie keer zoveel naar het buitenland gaat. Onze export van ge conserveerde haring is daarentegen veel groter geworden, voegde hij er direct aan toe. Verdrongen Niettemin kan gesteld worden, dat Zwe den en Denemarken ons van de Oost-Euro- pese verse haringmarkten hebben ver drongen. Weliswaar heeft Nederland een zwaardere last van de verpakking en de vracht te dragen dan de andere landen, maar er zou toch via het prijsbeleid inzake de opvangprijzen meer aan te doen zijn: wij zijn te duur. Onze aanvoerpositie is zwak, meende de heer Koster, maar onze exportpositie rede lijk goed, ondanks alle desiderata op dit punt. Het zou echter in de eerste plaats zaak zijn de kloven te overbruggen, die ontstaan zyn door persoonlijke en groepsbelangen en een aanvoer op te zetten, die rekening houdt met de exportmogelijkheden, waarbij de binnenlandse afzet alleen maar wel kan varen. Discussie Na lang aarzelen is de vergadering op dit betoog en op het daartoe aanleiding geven de rapport-Koster ingegaan. Helaas schit terde de heer Ommering, die blijkens ons blad van gisteren een aanval op de heer Koster ondernam ten aanzien van zijn op- vangprijs-principe en vooral ten aanzien van zijn mening over de exportprijzen, door afwezigheid, zodat in dit opzicht de discus sie niet werd, zoals men ze. zich had voor gesteld. De vraag, of de verre visserij wel in staat zou zijn, goedkoop te leveren, meende de heer Koster te moeten beantwoorden met de opmerking, dat van een dergelijke grote aanvoer zeker een stabiliserende werking uit zou gaan op het prijzenniveau; ten aan zien van de verkoop van diepgevroren vis in de kruidenierswinkels huldigde hij de opvatting, dat deze nieuwigheid de klein handel tenslotte weer ten goede gaat komen, omdat het afzetdebiet van de vis verruimd wordt. De overvloed van het vlees op de Neder landse markt maakt de concurrentie van de vis er niet gemakkelijker op, meende een andere vragensteller, want waar het vlees schaars is wordt wel meer vis gegeten. Dat ging volgens de heer Koster ook weer niet helemaal op, want in Denemarken, waar het vlees veel schaarser is dan bij ons, wordt vaak meer vis geconsumeerd dan in Nederland. Nee, meende hij: de schoen wringt hem wel degelijk bij de onstabiele prijzen en een goecï, panklaar product tegen redelijke vaste prijs zou dat twee derde deel van de Nederlandse vis, dat nu week-in-week-uit afzijdig blijft van de oogst der zeeën tot dit voedsel kunnen be keren. Bovendien zou een dergelijk produel op de markten achter het IJzeren Gordijn heel wat kunnen bereiken. Er ging voorts een stem op, die meende, dat de verkoopmethoden in ons land niet deugen: wellicht zou de voortgezettte ver koop via de kruideniersbranche meer aan de wensen van menige huisvrouw tegemoet kunnen komen. De reacties van het audi torium lieten op dit punt niets aan duide lijkheid te wensen over. Een der aan wezige visdétaillisten was het daar bijvoor beeld beslist niet mee eens, maar hij nam wel aan, dat een grondige scheiding tussen het werkterrein van de groot- en de klein handel wenselijk is, opdat de groothandel niet langer direct vele hotels bedient en het daarmee voor menige viswinkelier in de kleine plaatsen onmogelijk maakt een voorraad aan te houden en dus een klan tenkring te bouwen. De heer Koster is nog even ingegaan on het idee van een verdere verkoop via de kruideniers, stelling nemend tegen het idee om ver s e vis op deze wijze aan het pu bliek te brengen dit is een zaak van de specialist. Wel geloofde hij stellig, dat de verkoop van diepgevroren filets via het grootwinkelbedrijf de handel alleen maar voordelen kan opleveren, omdat het ver langen naar verse ongevroren vis bij de klant door een stuk bevroren filet slechts aangewakkerd zou kunnen worden. Hij be greep het verzet uit kleinhandelskringen tegen deze nieuwigheid dan ook niet. ADVERTENTIE OP DE EERSTE JANUARI van volgend jaar zullen de nieuwe bepalingen ter voor koming van aanvaringen op zee moeten worden toegepast. De ambtenaren van de scheepvaartinspectie hebben in dit verband van de inspecteur generaal opdracht gehad, nauwlettend toe te zien op de naleving van deze bepalingen, die internationaal zijn en hier en daar belangrijk afwijken van voorschriften, die sinds tientallen jaren golden. Men spreekt in de bepalingen thans ook van watervliegtuigen en vooral ten aanzien van de visserij wordt er door de scheepvaartinspectie op gewezen, dat ook voor reder.; en schippers van vissersvaartuigen nieuwe bepalingen ingaan op 1 Ja nuari. Van uitstel zal geen sprake zijn. ADVERTENTIE •■•••■«•■•■■Ml „Rei rit'iao! rif kroon voor beeld en toon Heden t/m Dinsdag RITA HAYWORTH en STEWART GRANGER in Het schouwspel van het jaar SALOME 18 jaar De kleurenfilm op haar indrukwek kendst, vol fascinerende beelden. Verhoogde Toegangsprijzen Wanneer een schip kleiner is dan 45.75 meter, kan men voortaan volstaan met één toplicht in de voormast. Is het schip langer dan 45.75 meter (bijvoorbeeld de IJM. 1 en IJM 2), dan moet een tweede toplicht worden gevoerd. Het lieklicht is thans voor alle schepen verplicht gesteld. Het komt in de haven nog al veel voor, dat een schip wordt gesleept of geduwd. In beide gevallen moet het schip, dat sleept, voortaan de boordlichten voeren en bovendien twee heldere witte vuren. Het vaartuig, dat wordt voortgeduwd, moet op het voorste gedeelte aan stuurboord een groen licht en aan bakboord een rood licht voeren. Met deze vuren worden niet de boord- vuren bedoeld. Overdag voert het schip twee zwarte ballen. Een vaartuig waarmee niet gemanoeuvreerd kan worden vroe ger alleen bij een ongeval voert ook twee zwarte ballen of twee rode vuren loodrecht boven elkaar. Vaartuigen die vissen met netten of lij nen behalve sleeplijnen die niet meer dan 153 meter van het vaartuig of horizon taal in zee uitstaan, moeten daar, waar dit het beste gezien kan worden, een rond- schijnend wit licht voeren en wanneer zij een ander vaartuig naderen of door een ander vaartuig genaderd worden, boven dien een tweede wit licht tonen. Overdag moeten de vaartuigen, die het vistuig hebben uitstaan, een mand voeren, daar waar ze het beste kan worden gezien. Vaartuigen, die vissen met netten of lij nen, die meer dan 153 meter van het vaar tuig af horizontaal in zee uitstaan, moeten Bij de scheepswerf van P. Smit Jr. N.V. '.e Rotterdam is te water gelaten het mo torschip „Roggeveen", in aanbouw voor re kening van de N.V. Koninklijke Faket vaart Maatschappij te Amsterdam. De lengte over alles van het schip is 109,58 meter bij een breedte van 16,15 me ter. De gemiddelde snelheid zal 14.5 mijl bedragen. Het schip is ingericht voor he* vervoer van twaalf hutpassagiers en vol doet aan de eisen voor het verkeer van maximum 860 tussendek- en dekpassa giers. Er kan een grote hoeveelheid lading worden vervoerd. De „Roggeveen" heeft vier laadruimen. De hoofdmotor heeft eer. vermogen van 3200 pk. Vorige week is de onderlinge strijd bij damclub Sportief voortgezet. In afdeling A werd de ontmoeting tussen W. Hoefak- ker en H. Andrea met spanning tegemoet gezien. Het werd een Hollandse opening en al spoedig bleek dat beide heren fel op winst gingen spelen; in het middenspel leek het er op dat Andrea iets gunstiger stond, maar dit bleek toch niet waar te zijn, want na ongeveer 45 zetten kwam Hoef- akker zelfs een stuk voor te staan. Er kwam een felle eindstrijd, die nog niet beslist is, daar de partij in een gunstige stelling voor H. Andrea moest worden afgebroken. De ontmoeting tussen W. 't Hart en W. Post eindigde in remise, evenals de partij tussen J. Muntz en J. de Boer Jr. J. Wesselius verloor van J. Jonker en A. Ras van P. Bakker. P. Westerwal speelde in afdeling B tegen E. Wijker niet op zijn sterkst, waardoor hij een puntje moest afstaan. H. Holt won van M. Menger Sr. en J. Bakker van K. Moleman, die er de laatste tijd een beetje „uit" is. J. Hiemstra klopte J. de Ruiter en R. de Jong A. v. d. Gronden. H. Out verloor van B. Glas. Verder speelde een damcombinatie van Sportief en enige huisdammers tegen Denk en Zet in Wijk aan Zee, die gewonnen werd door de IJmuidenaren (128). daar waar dit het beste gezien kan worden, drie witte lichten in een driehoek met de top naar boven voeren, met onderlinge af stand van tenminste 0.91 cm. De lichten moeten rondom zichtbaar zijn. Wanneer de schepen vaart door het water lopen, moe ten ze de boordlichten voeren, maar dit mag niet, wanneer zij geen vaart lopen. Overdag moeten ze een mand voeren zo dicht mogelijk bij de voorsteven en boven dien, daar waar deze het beste gezien kan worden een zwarte kegel met de punt naar boven. De scheepvaartinspectie merkt hierbij op, dat de drie lichten in de driehek het beste aangebracht kunnen worden op de voormast. Met twee uithoudei's is dan een geschikte oplossing te vinden. Een vaar tuig, dat varende is, moet op het achter schip een wit licht voeren, dat zodanig is ingericht, dat het over een boog van de horizon van 12 kompasstreken ononder broken schijnt. Voorts mag elk vaartuig, dat ten anker ligt bij sneeuwval of mist e.d. drie opeenvolgende stoten geven op de stoomfluit: een lange, een korte en een lange. Vroeger werd alleen de klok geluid. HEDEN WEER ONTVANGEN blauw en bruin in alle maten! met omgeslagen zoom Manchester en blauw melton in diverse kleuren vanaf 14.90 m. kleine stijging per maat. tegen verlaagde prijzen. ZIET ONZE ETALAGES SPECIAALZAAK Oosterduinweg 26 IJmuiden De leerlingen van de Willem de Zwijger- school hebben zich gisteravond op het po dium in de zaal van het Patronaat kranig geweerd, tot grote voldoening van ouders en klassegenoten, die een toegewijd publiek vormden. Reeds bij het begin was er de onontbeerlijke goede sfeer en dit op zich zelf waarborgde een geslaagde avond, zo als trouwens ieder jaar weer de school- feestavond van deze school er zijn mag. Een programma van dertien nummers, met als slot daarenboven een toneelstuk in twee bedrijven vraagt heel veel van de energie van de jeugdige medewerkers. Maar ze bleken er tegen opgewassen te zijn. De in de verschillende nummers ver eiste kledij en giime verhoogden het effect. De Tvroler Kapel, leerlingen van de school, die tevens deel uitmaken van de Jeugdgroep van de IJmuider Harmonie genoot het voorrecht zijn muzikale optre den van achter de coulissen geleid te we ten door hun eigen dirigent, de heer J Groot. Bij de voortzetting van de onderlinge wedstrijden van de gymnastiekvereniging SSH, die Donderdagavond in de trnrnzaal van de Watervlietschool tussen de afdelin gen meisjes en jongens van 12 tot en met 15 jaar zijn gehouden, is het wel erg span nend toegegaan. Uiteraard kon deze span ning worden verwacht, omdat de beker houder Frank Rem vorig jaar met gering verschil de Hoogovenstaten-wisselbeker bemachtigde en er door de meeste van de deelnemers(sters) serieus was voorgeoe- jend. Pas na de tafelsprong als laatste rrm- mer viel de uitslag in het voordeel uit van Elly Kluft, die toen een halve punt voor sprong had. Frank Rem echter behaalde met de sprong een gemiddelde van 4 3/4 punt, waardoor hij juist 1/4 punt te kort kwam om gelijk met zijn mededingster te eindigen en dus met een overigens zeer eervolle tweede plaats genoegen moest nemen. Al na vier toesteloefeningen werd de strijd spannend tussen de eerste gelederen van de beide groepen. De jongens stonden er toen in het algemeen beter voor, maar met de vrije oefeningen, die van de meisjes een nauwkeuriger afwerking kregen en derhalve hoger gewaardeerd werden, werd op de jongens ingelopen. Van alle gelederen was de kwaliteit van de oefeningen van goed gehalte, zodat de toeschouwende be langstellende ouders mooi werk te zien kregen. Opmerkelijk was het resultaat van de vorige jeugdbekerhoudster Rietje Wage naar, die pas was overgegaan en het in liet tweede gelid zelfs tot een tweede plaats en een tweede prijsdiploma bracht. De bekerhouder overhandigde onder veel bijval de Hoogovenstatenbeker aan zijn rivale, waarna hij van de leider, de heer H. v. Wijnen als blijvende prijs een be kertje ontving. De uitslagen v/aren: Meisjes le gelid: 1. E. Kluft 48 3/4 pnt.; 2. J. Kruk 47 pnt.; 3. A. Hartman 44 pnt.; 4. L. Meyjes 40 1/4 pnt. 2e gelid: 1. Keeman 43% pnt.; 2. R. Wa genaar 41 pnt.; 3. J. Simpelaar 40% pnt.; 4. N. Verhóeve, G. Pirovano 39% pnt.; 5. A. Woortman 36 1/4 pnt.; 6. R. Schouten 34 1/4 pnt. 3e gelid: 1. T. de Baar 39 1/4 pnt.: 2. L. Manshanden 38 pnt.; 3. A. Rippen 36 1/4 pnt.; 4. B. Huigen 35'/, pnt.; 5. S. Wijnands 34% pnt.; 6. C. Dekker 32 3/4 pnt. Jongens le gelid: 1. Fr. Rem 48% pnt.; 2. Castricum 47% pnt.; 3. G. v. d. Klok 45% pnt. 2e gelid: 1. C. Holleman 40 1/4 pnt.; 2. W. Boender 40 pnt.; 3. A. Harmeyer 39 1/4 pnt.; 4. P. Schouten 39 pnt.; 5. H. Dijkstra 36 1/4 pnt. 3e gelid: 1. K. Korridon 37 3/4 pnt.; 2. A. v. Eikelen 36 1/4 pnt.; 3. H. Koeman 34 3/4 pnt.; 4. F. v. d. Steeg 33 3/4 pnt.; 5. C v. d. Pijl 28 pnt. Om in aanmerking te komen voor een eerste prijsdiploma moesten 43 punten wor den behaald voor een tweede prijsdiploma 40 punten en voor een derde prijsdiploma 36 punten. Hedenavond worden de wedstrijden voortgezet voor de afdelingen dames en heren en senioressen. De traditie getrouw zal Woensdagavond in de Gereformeerde Kerk aan de Ko ningsweg een Kerstwijdingsstonde worden gehouden, waarin ds. J. H. Sillevis Smitt, hoofdvlootpredikant, zal spreken over het onderwerp „Hij alleen". Medewerking verlenen zoals gewoonlijk het Gerefor meerd Evangelisatie-zangkoor en het Chr. Jeugdkoor „De Zangvogels", beide onder leiding van de heer H. Slings. De heer Th. Kohier bespeelt het orgel en de heer J. Kok zal het liturgische gedeelte verzorgen. GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij hei Agenda-bureau van de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van Zaterdag 19 December tot en met Zaterdag 26 De cember, zoals deze ons werd verstrekt door de secretaris van het Agenda bureau. Wij publiceren ze dus onder voorbehoud. ZATERDAG 19 DECEMBER IJMUIDEN Velser Accordeonver., 20 uur, Patro naatsgebouw, uitvoering. „Felison", expositiezaal Heidestraat, 14 17 uur, expositie van werken van jonge Nederlandse schilders. VELSEN-NOORD Toneelver. Concordia, 20 uur, Gebouw Concordia, toneeluitvoering. ZONDAG 20 DECEMBER IJMUIDEN Humanistisch Verbond, 10.15 uur, Cultu reel Gebouw, lezing. „Felison", als Zaterdag. MAANDAG 21 DECEMBER IJMUIDEN Nutsbibliotheek, Heidestraat, 1921.30 uur. Propaganda afd. Hoogovens, 20 uur, res taurant Walserij-Oost, lezing. „Felison', als Zaterdag, van 1921 uur. DINSDAG 22 DECEMBER IJMUIDEN „Felison", als Zaterdag, van 1921 uur. VELSEN-NOORD Kerstwijdingsavond, 20 uur, Herv. Wijk- gebouw, m.m.v. „De Hooger Geest Ghe- sellen", opvoering van Kerstspel „De Herder". WOENSDAG 23 DECEMBER IJMUIDEN Centrale Bond, 20 uur, Rex Theater, feestavond. Oecumenische Jeugdraad Velsen, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, kerstwijdings avond. „Felison", als Zaterdag van 1921 uur. DONDERDAG 24, VRIJDAG 25 en ZATERDAG 26 DECEMBER IJMUIDEN „Felison", als Zaterdag 19 December, op Donderdag en Vrijdag van 1921 uur, op Zaterdag van 1417 uur. BIOSCOPEN Thalia, van Vrijdag 18 tot en met Zondag 20 December: „In de greep van de angst" Zondagmiddag: „Cassidy's bescher melinge" Van Maandag 21 tot en met Woensdag 23 December „Blanke bal last" Donderdag 24 December: „Ver boden zone" Vrijdag 24 December (Eerste Kerstdag) en Zaterdag 25 De cember „Held zonder geld", Vrijdag middag „Held zonder geld", Zaterdag middag „Alice in Wonderland". Rex, Vrijdag 18 tot en met Dinsdag 22 De cember „Salome" Donderdag 24 tot en met Zaterdag 26 December „Mandy" (op eerste en tweede Kerstdag om 15 en 20 uur). ADVERTENTIE (het theater met de beste films) Hedenavond 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur: JOAN CRAWFORD in het dramatische filmwerk IN DE GREEP VAN DE ANGST (Sudden Fear) Het boeiende drama van een rijke vrouw, achtervolgd door angst en wan hopig van jalouzie Toegang 18 jaar. Maandag, Dinsdag en Woensdag 8 uur: HEDY LAMARR - WALTER PiDGEON in de verfilming v. h. bekende toneel stuk en roman BLANKE BALLAST Een wonderlijk avontuur in de jungle! Romantisch, gevaarlijk, meedogenloos. (18 jaar). Zondagmiddag 3 uur: CASSIDY'S BESCHERMELINGE Donderdag as. 8 uur: Speciale voor stelling met VERBODEN ZÓNE Een groots en spannend filmwerk over de diamantvelden van Zuid-Afrika! En dat de Jeugdharmonie zich een plaats in Velsen heeft verworven is meermalen tijdens concerten bewezen. Er waren ech ter ook andere „musici" die zich van hun beste zijde lieten zien in vertolkingen van Chopin en Grieg. Er waren keurig uitgevoerde gymnasti sche oefeningen, één-acters die eveneens met verdiend applaus werden beloond, en zovoort. En al deze nummers aan elkaar geregen hadden tot doel, zoals het hoofd van de school de heer A. Wiedemeyer in zijn openingswoord zei, de kinderen een prettige avond te bezorgen, zodat ze in hun later leven met genoegen aan hun school tijd in de Willem de Zwijgerschool terug zullen denken. De wethouder van Onderwijs, de heer H. de Boer, heeft de avond ingeleid en er op gewezen dat de Willem de Zwijgerschool als onderwijsinrichting beschikt over een goede outillage. Maar, zo zei hij, 't gaat er toch hoofdzakelijk om wie de school be volken en wat er wordt gedaan. Spreker zei het prettig te vinden sollici terende oud-leerlingen te horen zeggen: ik kom van de Willem de Zwijgerschool. Naast het bijbrengen van kennis wordt op deze school de persoonlijkheid gevormd. Wij hopen, aldus de wethouder, dat de jon geren, die nu de school bevolken, het er in het leven beter zullen afbrengen dan de oudere generatie, onder wier bestel oorlogen en dergelijke nog steeds voorko men. De gezellige kring die zich vanavond rond de feestende leerlingen heeft ge vormd, is een bewijs dat het op de school goed gaat, zo besloot spreker. Vanavond wordt hetzelfde programma opgevoerd voor de andere ouders en oud-leerlingen. De ouden van dagen uit Velsen-Noord zijn door de commissie voor ontspanning van ouden van dagen in Velsen uitgeno digd voor een filmvoorstelling op Woens dag 23 December in het gemeentelijk ver gaderlokaal aan de Van Diepenstraat. Ver toond zal worden „His butler's sister". De Kerstpotten van het Leger des Heils zullen deze week weer op verschillende punten in IJmuiden worden opgesteld. Men hoopt uiteraard weer vele giften in de potten aan te treffen, die bestemd zijn om Kerstpakketten voor de ouden van dagen aan te schaffen. Er komt een pot te staan bij het postkantoor ('s avonds in de Tromp straat), bij het station Velsen-IJmuiden- Oost en op de Kennemerlaan. BELGISCHE ZEELOODSEN STAKEN NOG STEEDS De staking der Belgische zeeloodsen, die in Vlissingen gestationneerd zijn, duurt thans reeds een maand. De zeeloodsen zijn voornemens het werk niet eerder te her vatten dan nadat de minister van Ver keerswezen heeft bekend gemaakt, wie benoemd zal worden tot hun waarnemend chef te Vlissingen. Aanvoer op Urk. Door 15 vaartuigen werd Woensdag aan de gem. visafslag op Urk aangevoerd: 354 pond snoekbaars, 66- 70 ct. en 3377 pond voorn, 9-14 cc., alles per pond. Dagbesommingen. Aan de Donderdag- markt besomde de Eveline zoals gemeld f 20.500, voor een negendaagse reis. De Haarlem maakte voor negen dagen f 22.900 en de Van Hattem maakte voor dertien da gen f 19.800. Schar. Aan de Woensdag-markt maak te schipper Axel met de IJ.M. 23 voor zijn 120 kisten schar f3510. Vandaag. De zware haringvangsten in het Kanaal duren voort c-n vanmorgen wa ren present de Herman met 2500 kisten en de Annie (gebroken reis) met 25 kisten verse vis. De KW. 140 had 15 kisten gul, 35 wijting en 200 haring. Garnalen. Aan de Donderdagmarkt waren 1080 kilo flauwe garnalen, die van f 0.56f0.51 per kilo opbrachten. Teelt beëindigd. De loggers Gorredijk (IJm. 76), St. Bonefaas (Sch. 140) en de K.W. 16 hebben de teelt beëindigd. Raak. Reeds Woensdag, de eerste visdag van de Postboy (IJm. 35), van de nieuwe reis in het Kanaal was het daar raak. Des avonds waren er 600 kisten ha ring geborgen. Als het zo door gaat, ver wachten wij schipper Korbee Zondag weer binnen. Volle toeren. De visrneelfabrieken draaien op volle toeren. Overal wordt de markt overvoerd met haring. Besommingen van Donderdag. IJm. 116 Eveline f 20.500, IJm. 10 Hattem f 19.800, 1 trawler met f 22.900, IJm. 74 f 1205, Sch. 7 f2010, Sch. 140 f2560, KW. 51 f4600, IJm. 53 f 5850, Sch. 95 f 1870, VX 33 f4620, KW. 30 f 1650, Sch. 76 f 1360, IJm. 7 f 2400, KW. 35 f 1750, KW. 34 f 2440, KW. 123 f 1410. Pryzen van Donderdag. Heilbot 2,60- 2.20, gr. tong 3.25-3, grm. tong 2.11-1.91, kim. tong 1.86-1.71, kl. tong I 1.67-1.54, kl. tong II 1.15-1.04, tarbot I 2.45-1.90. alles per kg. tarbot II 86, schartong 27-24, gr. schol 32-27, grm. schol 31.50-29, kim. schol 44-34, kl. schol I 35-30, kl. schol II 40-17, schar 25-12, v. haring 12.20-10.50, W at er polo Zaterdagavond wordt in het Sportfond- senbad te Haarlem voor de wintercompe titie heren eerste klasse de wedstrijd V. Z. V. I-D. W. R. I gespeeld. De opstelling van het eerste zevental van V.Z.V. luidt: Hagedoorn, Visman, Hamers, Bakker, Gravemaker, v. d. Vegte en Eiserman. makreel 41-19, gr. schelvis 49-39, grm. schelvis 48-43, kim. schelvis 51-42, kl. schelvis I 49-38, kl. schelvis II 30-9, wij ting 16.50-8, gr. gul 43-40, mid. gul 39-29, kl. gul 21.50-15, ham, 92-82, kl. koolvis zw. 36.50-24, kl. koolvis wit 40-39, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 244-105, gr. kool vis zw. 98, gr. koolvis wit 90, gr. leng 104 alles per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 423 kisten tong en tarbot, 2 k. heilbot, 4 k. tongschar en schartong, 408 k. schol, 59 k. schar, 5980 k. haring, 14 k. makreel, 550 k. schel vis, 470 k. wijting, 122 k. kabeljauw en gul, 5 k. leng, 6 k. ham, 27 k: koolvis, 50 k. diversen, totaal 8120 kisten. Het Veldpostkan'oor in Korea heeft een speciale postzegel voor de Indiase bewa kingstroepen in Korea uitgegeven. De zegel verschijnt in twee waarden.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6