„De Reddingboot" haalt rampnacht voor de geest Agenda voor Velsen Havenherïchten Rauwe herinneringen Geen uitzonderlijke stormkracht, wel lange duur Crematie bouwmeester A. van der Steur Matroos van de „Annie" vermist Vrachtauto duikelde op dek van Willy" <5Briet?ew aan cle redactie Kerstconcert VRIJDAG 18 DECEMBER 1953 Hoe de „Insulinde" de dans ontsprong Zondag ontvangt SVIJ Vogelenzang Kerstwijdingsavond met „Ismael de Herder" Visserijdag uitgesteld Kanaries en hun eigenaardigheden Badmintonclub „Velsen" won met 2-5 van „Hoofddorp" Watervliet I naar Amsterdam Noord „Abie's Rose Mary" voor de ouden van dagen Tot twee keer toe Boom van kraanwagen klapte op eigen cabine Stabiel moet degradatie wedstrijden spelen Stormvogels naar DWS Medische verzorging tijdens het weekeinde „Kindervreugd" overzag een goed jaar „De tochten van de Neeltje Jacoba, Prins Hendrik, Brandaris, Joan Hudson en lnsu- linde waren uiterst zwaar en het is met een woord van grote dankbaarheid aan de bemanningen die tijdens het noodweer van 31 Januari en 1 Februari onversaagd de woeste Noordzee-branding trotseerden, dat wij ons korte verslag zullen beginnen", aldus het Kerstnummer van „De Reddingboot", het mededelingenblad van de Ko ninklijke Noord- en Zuidhollandse Redding Maatschappij. Wat hevigheid betreft is de storm van 31 Januari j.l. niet uitzonderlijk geweest, maar hij heeft lang aange houden en deze lange duur heeft veel schepen parten gespeeld. Sedert 1900 heeft het minstens vijftien maal even zwaar of nog zwaarder gestormd. De meeste stormen waren evenwel van korter duur. Tijdens de Noordwester orkaan van 1 Maart 1949 bijvoorbeeld werden hogere windsnelheden bereikt dan op 31 Januari/1 Februari j.l., van abnormaal hoge waterstanden was toen echter geen sprake. Het verslag begint met de ramp van de Britse veerboot „Princess Victoria", die op de 31 Januari met 127 passagiers en een bemanning van 49 koppen in het ongerede geraakte en later zonk. Honderdachten dertig mensen kwamen daarbij, zoals men weet, om het leven. Het verslag maakt vervolgens melding van de schepen die in de genoemde dagen voor de Neder landse kust in nood kwamen te verkeren of in de havens in moeilijkheden kwamen, in totaal een twintigtal. Geen radiosein werd opgevangen van de trawler „Catharina Duyvis" uit IJmui- den (met zestien man aan boord) en de kustvaarder „Salland" uit Delfzijl (met zeven man). Beide schepen zijn voor onze kust met man en muis vergaan. Ook de werkzaamheden van beman ningen die met de „Prins Bernhard", de „Dudok de Wit" en de „Dorus Rijkers" naar het watersnoodgebied gingen worden beschreven. De „Insulinde" op één oor Uit het verslag blijkt, dat de beman ningen van alle reddingboten, zowel van die der K.N.Z.H.R.M. als van die der Ko ninklijke Zuidhollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, die aan het reddingswerk deelnamen, zeer zware tochten hebben moeten maken. Soms kon den ze door de abnormaal hoge waterstand niet anders aan boord komen dan met be hulp van een roeibootje (zoals bij de In sulinde), dan weer konden, zoals in IJmui- den, van woonschepen en lichters geredde vrouwen en kinderen niet aan de wal wor- I den gebracht. Een indruk van hetgeen de bemanningen hebben meegemaakt geeft het verslag van schipper Klaas Toxopeus over de terugreis van de „Insulinde' naar Oostmahorn. De „Insulinde" was in de nacht van Zaterdag 31 Januari op Zondag 1 Februari uitge varen om hulp te bieden aan het Neder landse m.s. „Franka 2", dat in gevaar ver keerde bij het lichtschip Terschellinger- bank. Tegen halfzeven Zondagmorgen had "de „Insulinde" de „Franka 2" bereikt ter hoogte van Nes op Ameland. Om negen uur had de „Insulinde" de „Franka 2" naar de Westereems geloodst en daarna ging de reddingboot terug. „Ik stuurde W.Z.W. voor en nadat we zo drie kwartier gevaren hadden gingen we weer op de wal in. Nog hadden we de kust niet gezien. Het begon zo hier en daar al door te breken (waar-mede Toxopeus be doelt dat steil-oprijzende grondzeeën voor- overstortten). Ik besloot om voor de zee te gaan; we kwamen in de branding en alles ging goed. We hadden al verschillen de stukken water gehad en waren de buitengronden al door. Toen we boven op een stuk water stonden zagen we de toren van Schiermonnikoog. We peilden hem Zuid. Ik besloot om nog wat meer om de West te gaan en het strandgat binnen te lopen. We voeren toen dwarszees dit moesten we om onze positie te verbeteren. Zwaar was de zee hier niet meer. En toen gebeurde het ongelooflijke. Ineens kwam er een muur van water vlak naast ons opzetten. Ik probeerde nog om de boot op zee te krijgen maar het was al te laat en met een donderende klap werd de Insulinde wegge slingerd. We stonden met drie man in de stuurhut vastgesjord, we gingen voor een paar se conden onder water en lagen zeker plat (negentig graden slagzij), de masten over het water. En mijn gedachten waren: „het is gebeurd, hij gaat ondersteboven", maar God zü dank richtte het trouwe schip zich weer op. Toen ik mijn positieven weer bij elkaar had, zag ik Jannes (de stuurman J. Toxopeus) staan, maar Sjoerd Dijk (op stapper) was verdwenen. Angst bekroop mij, maar wonder boven wonder hing hij buiten boord, aan de touwen van zijn reddingriem. Als we niet hadden vastgezeten, zouden we alle drie van de „Insulinde" zijn weg geveegd. We sjorden Sjoerd Dijk binnen boord, maar nu kwam er weer een stuk- water opzetten. Vlug met de kop op zee. Maar beide motoren stonden stil (deze slaan af bij circa negentig graden slagzij). Gelukkig ging 't goed. Binnen 2 minuten draaiden de karren weer". Klaas Toxopeus betuigt dan zijn dank „aan de beide motordrijvers Scheepstra en Frik, die de kop er bij hebben gehou den ondanks de zwieper, die zij onderin hebben gemaakt". De „Insulinde" voer weer. Aan dek was het een dooreengesla- gen boel. De stutten van het springnet af geknapt, relingstutten krom, al onze red dingboeien verdwenen en laat ik maar zwijgen hoe het er in de motorkamers en verblijven uitzag. We liepen verder goed het strandgat binnen en waren om half een in de middag terug op ons station". Poging om onderste plaats te verlaten Zondag speelt SVIJ om 2 uur op Schoo- nenberg tegen Vogelenzang, waartegen in hetb egii\der competitie gelijk (11) werd gespeeld, zij het op ietwat fortuinlijke wijze. SVIJ moet winnen om van de onderste plaats af te komen, doch of het zover zal komen hangt geheel af van de voorhoede. Lukt het een beetje, dan bestaat er een goede kans, doch voorlopig houden we het op een gelijk spel. Het elftal is ietwat ge wijzigd en verschijnt als volgt: T. den Dikken; D. Broekhuizen, H. Rijkers; J. Mors, F. v. Schoor, J. van Leeuwen; L. Kroone, P. Clots, D. Greveling, J. de Vries, G. Braams. Het derde elftal ontvangt om 10 uur Kinheim 6 en kan winnen, evenals het tweede dat op 12 uur Wijk aan Zee 3 ont vangt. Zaterdag spelen de b-aspiranten om 2 uur tegen VVB b op Rooswijk. Uitgaande van de Oecumenische Jeugd raad in Velsen wordt Woensdag 23 Decem ber in het Nederlands Hervormd Jeugdge- bouw aan de Rembrandtlaan te IJmui- den-Oost een Kerstwijdingsavond gehou den. Aan deze avond verlenen medewer king de voordrachtkunstenaar Coos van Hoboken met zijn Kerstspel „Ismael de herder" en het Nederlands Hervormd Ka pelkoor te Santpoort. Als gevolg van het feit, dat minister S. L. Mansholt midden December in de Tweede Kamer de begroting van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening moet verdedigen, zal hij niet aanwezig kunnen zijn op de door ons reeds aangekondigde Visserijdag in Den Haag, die op 22 Decem ber was gezet. De hele Visserijdag is thans naar een latere datum verschoven men neemt aan naar een dag in Februari. WILDAVOND V.G.V. De traditie getrouw heeft het bestuur van de Velser Gymnastiek Vereniging voor Maandag 21 December een wildavond ge organiseerd voor zijn leden met hun in- troducé's. De avond zal plaats hebben in de theeschenkerij „Velserbeek". Het kien spel zal ook ditmaal de attractie van de avond zijn. „Met grote dankbaarheid en eerbied spreken wij over de grote bouwmeester Van der Steur, die de eretitel van stads architect van Rotterdam droeg, een titel, voordien nooit eerder gebruikt en na hem niet aan een ander gegeven". Deze woorden sprak in de aula van het crematorium te Velsen ir. J. A. C. Tillema, aan de baar met het stoffelijk overschot van ir. A. van der Steur, die tijdens zijn leven zovele bekende bouwwerken in het land ontwierp. „Het past ons", vervolgde spreker, „niet diepe eerbied te gewagen van de bouw meester van het Museum Boymans, dat in de loop der jaren zozeer is geworden het cultureel centrum van de stad en dat mede is een stimulans en blijvende inspiratie. Burgemeester en Wethouders brengen hem hulde en namens geheel Rotterdam breng ik hem een laatste groet", eindigde spreker. Ir. J. P. van Bruggen noemde de thans overledene bij zijn leven een voortreffe lijk ineenieur, chef, vriend en mentor, een eminent mens, wie het gegeven was zijn talenten te ontplooien en uit te dragen. Deze mens is voor ons onvervangbaar en door zijn ziele-adel en aristocratie zal zijn nagedachtenis in onze harten voortleven, aldus spreker. Vele sprekers hebben daarna hun waar dering voor de figuur van ir. Van der Steur onder woorden gebracht, waarbij mr. J. W. Holleman namens de directie van de „Eerste Nederlandse" in Den Haag, de voorzitter van de Bond van Nederland se architecten, ir. F. H. Warnaars, namens de Delftse ingenieurs en prof. ir. J. H. v. d. Broek, voorzitter van de kring Rotter dam van de B.N.A. Nadat de kist onder orgelspel was ge daald, heeft de zoon van de overledene voor de betoonde belangstelling dank ge zegd. Bij de familie Ten Brummelen te Pijnakker is een drieling geboren, twee meisjes en een jongen. De meisjes wegen 3 pond elk en de jongen bijna 4 pond. De kinderen in de couveuse in het ziekenhuis te Delft. Wie van de leden van de volière-vereni ging „Vogelvreugd" gisteravond in de bo venzaal van café v. d. Lem aan de Zeeweg aanwezig was, moet het wel geduizeld hebben over de veelheid van woorden, die hem over het hoofd ging. De heer P. Spit- ters uit Haarlem hield er namelijk een causerie over erfgelijkheid en voortplanting bij vogels, waarbij bleek, dat hij de stof behoorlijk beheerste en hiervan een diep gaande studie had gemaakt. Met op het schoolbord aangegeven schetsjes verduide lijkte hen zijn uiteenzettingen, die moeilijk te begrijpen waren. Het valt ook niet mee om aan de hand van een paar formules te voorspellen welke jongen ter wereld zul len komen wanneer de vader een „agaath" is en de moeder „een gele' pop" of alle denkbare variaties hierop! Uit zijn be togen viel duidelijk te constateren, dat de heer Spitters vele reeds lang bestaande theorieën verwierp. Aangezien de materie te belangrijk en de tijd te kort was, werd hij verzocht zijn steun te willen verlenen bij het kweken van bèpaalde soorten vo gels, waaraan hij gaarne zou voldoen. Na het huishoudelijke gedeelte werden enkele vogelkooien onder de leden verloot. De badmintonclub „Velsen" heeft de competitie voortgezet met een wedstrijd tegen „Hoofddorp". Daar hard voor de punten wordt gevochten, werd een prach tig resultaat bereikt. Helaas deed de te lage zaal en het slechte licht veel afbreuk aan de kwaliteit van het spel. Ook thans lukte het een overwinning (25) te be halen, dank zij zeer constant spel en een groter uithoudingsvermogen dan de tegen stander. De uitslagen waren: dames enkel spel: mevr. Hagemej. Jenninga 117, 112, mevr. Gorthuismevr. Sehr 311, 311, heren enkelspel: TijssenRohder 8—15, 10—15, Gorthuis—Van 't Hag 15— 12, 1418, 1510, heren dubbel: Tijssen en MeeuwigRohder en Verhoef 915, 1015, gemengd dubbel: mevr. Gorthuis en Gorthuismej. Jenninga en Van 't Hag 1115, 815, mevr. Meeuwig en Hage mevr. Sehr en Verhoef 315, 715. Gisteravond kwam de kotter „Annie" (IJM 14) van de rederij A. van Duyven bode rouwend de vissershaven van IJmui- den binnen. Het scheepje had de reis moe ten onderbreken, omdat onderweg de 27- jarige matroos W. Stam vermist werd. Men neemt aan, dat Stam overboord is ge slagen en verdronk. Hij was gehuwd en vader van een kind. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van dit droevig ongeval in. Nadere bijzonderheden omtrent dit on geval maken melding van een positie ten tijde van de vermissing op 70 mijl NNW van IJmuiclen. De matroos stond eergister avond tegen zeven uur op wacht op de brug en toen de schipper hem kwam halen, was hij verdwenen. Het weer was kalm op dat moment. Hét. eerste twaalftal van de korfbalver eniging „Watervliet", dat met 5-3 van Z. K. C. I won, daarmede het aantal van 100 doelpunten in deze competitie nu al vol maakte en bovendien de leiders Hespa en Aurora bleef volgen, zal Zondagmiddag in Amsterdam-Noord weer geen gemakkelij ke wedstrijd krijgen. De Watervlieters be zoeken daar K.C. Nieuwendammerham, die in de thuiswedstrijd een flinke neder laag leed, doch nu zeker op revanche uit is. Wil Watervliet I de aansluiting niet missen, nu nog een mogelijkheid bestaat de koplopers te verdringen, dan zal er in een hoog tempo en goed samengespeeld moeten worden. Watervliet I speelt met de dames D. Hartman, T. Waagmeester, T. Gieze, G. Kluft. S. Mever, R. Leyenaar en de heren F. Vos, A. Wedemever, J. v. d. Berg, M. Veerbeek, S, Hartman en A. de Vries. De commissie voor ontspanning van Ouden van Dagen te Velsen heeft de be jaarden van Santpoort uitgenodigd voor een filmvoorstelling. De rolprent „Abie's Rose Marie" zal op Maandag 21 December in het Jeugdgebouw van de Ned. Herv. Gemeente aan de Burg. Enschedélaan te Santpoort worden vertoond. Op het moment, dat de chauffeur van een der vrachtwagens van de gebr. Boon, die een vleet meevoerde, de handrem los liet en de wagen zou laten optrekken, reed de wagen Donderdagmiddag tegen half vier met een kalme gang achteruit de Zuidzij af naar de plaats waar meestal de loggers van de Visserijmaatschappij Corn. Vrolijk liggen. De wagen was op zijn korte weg niet meer te remmen of te stuiten en tuimelde op het dek van de logger „Willy" SCH 7. De auto bleef tegen de kade omhoog staan. De chauffeur van de wagen kwam er zonder kleerscheuren af en ook de man nen, die op het dek van de „Willy" bezig waren, konden bijtijds wegkomen. De gebr. Boon kwamen er aldra met een kraanwa gen aan te pas en hiermee slaagde men er in, ondanks de lage waterstand, de vracht auto op te takelen. Juist toen de wagen los was, brak echter een sluiting van de kraan op de wagen. De vrachtauto stortte opnieuw tegen het dek en tot ieders verwondering waren er weer geen persoonlijke ongelukken ge beurd. Ook niet bij een tiental jongens, die op de voorbumper van de kraanwagen zaten en bijtijds wegstoven, toen zij zagen dat de hefboom van de kraanwagen terug schoot, omsloeg en met een forse dreun op de cabine neer kwam. De chauffeur kwam er ook dit keer goed af. Bij het opkomen van het water trachtte men vannacht de wagen weer op de kant te krijgen en dat is nu inderdaad gelukt. In de laatste ronde om het damclubkam pioenschap van Kennemerland, welke titel Beverwijk heeft gewonnen is ook de be slissing om de onderste plaats gevallen. Stabiel te Santpoort zal degratiewedstrij- den moeten spelen door de zware neder laag 18—2, welke K.N.C. de dammers uit Santpoort toebracht. De overige uitslagen luiden: Haarlem gelijk (10—10) met Haarlemse Damclub 2, St. Bavo won met 146 van V.K.D. 1, Halfweg overwon 't Oosten met 146. Haarlemse Damclub 2 speelde gelijk met Hillegom. Me| acht gespeelde wedstrijden, zonder een verliespunt is het haast uitgesloten, dat de kampioenstitel de D.C.IJ.-reserves in de tweede klasse ontgaat. Woensdag avond hebben voorzitter K. de Jong en zijn mannen te Halfweg met 146 gewon nen. Alleen Hoofddorp heeft nog kans ge lijk te komen, omdat D.C.IJ.-reserves nog tegen hen spelen moeten. Beverwijk 3 verliest met 317 van Hoofddorp; Cruquius gelijk spel 1010 met Hoofddorp (inhaalwedstrijd); Hoofd dorp in de stand 95 tegen D.C.IJ. 3 afge broken. De drie resterende partijen kun nen 6 punten opleveren? Voor de elftallen van Stormvogels zijn Zondag de volgende wedstrijden te spelen: ÏDWSStormvogels 2 uur; Hillegom 2 Stormvogels 3 10.30 uur; HBC 3—Storm vogels 4 12 uur; Stormvogels 5DCO 3 10 uur, terrein Schoonenberg en Storm vogels 7—DCO 4 10 uur, terrein Schoonen berg. Het eerste elftal van Stormvogels komt als volgt uit: J. Venus; D. v. d. Oever, M. Ponte; Fr. Venus, H. J. Snoeks, J. Tol; J. Luppens, E. Westers, H. L. Lindenberg, J. P. Snoeks, G. K. Drager. Reserves: N. A. de Graaf, C. Post, B. Freriks. Grondstoffen voor papier Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen zijn Donderdag weer twee zeeschepen met grondstoffen aangekomen. 's Morgens arriveerde het Finse s.s. „Argo" met een lading van 2000 ton cel lulose uit de Finse haven Kemi en 's mid dags kwam het Duitse s.s. „Anni Ahrens" binnen met 200 ton cellulose van de Zweedse haven Hörnefoss. Beide ladingen waren bestemd voor zusterfabrieken. (Verkort weergegeven) Laagvlieger. Van één uwer abonnés ontving ik een knipsel van uw courant van 2 December j.l., waarin u het vermoeden uitspreekt, dat een geel toestel van de Rijksluchtvaartschool op 1 December j.l. omstreeks vier uur boven de bebouwde kom van de gemeente IJmuiden een Jlantal stunts had uitgehaald, die menigeen de haren ten berge deden rijzen. Een naar aanleiding daarvan door mij ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat deze overtreding beslist niet door één mijner vliegtuigen kan zijn gedaan. Omtrent de herkomst van bedoeld vlieg tuig kan ik u helaas geen inlichtingen ver schaffen. Aangezien ik meen, dat de Rijkslucht vaartschool voor wat betreft vliegdiscipline een goede naam bij het Nederlandse pu bliek heeft en zij deze reputatie gaarne hoog wenst te houden, verzoek ik u een rectificatie van bedoeld artikel in uw courant te willen opnemen. De Directie, TH. J. v. MIDDE (Commandant van het Schoolbedrijf Ypenburg) (Wij nemen deze mededeling gaarne op, maar behouden ons eindoordeel voor, tot het politie-onderzoek gesloten is. Red.) Sint Nicolaasfini. Toen wij ónze médaillezijde inzake de Sinterklaasviering belichtten, dachten wij een teleurgestelde vader naar vermogen te hebben ingelicht - ik geloof op een behoorlijke wijze en met de toezegging „volgende keer beter." Nu echter andere elementen trachten munt te slaan uit dit geval en zelfs mijn sporteer er bij halen, wens ik mij niet op dit zelfde niveau te plaatsen. U mijnheer de redacteur hartelijk dank zeggend voor de verleende plaatsruimte, en de wens uitsprekende dat u voor een der gelijke polemiek op dergelijk peil uw kolommen sluit, teken ik, met de meeste hoogachting, KERST DE JONG In tegenwoordigheid van Prins Bernhard heeft Donderdagmiddag dr. ir. M. H. Damme in zijn kwaliteit van voorzitter van het bestuur van de Stichting Generaal Snijders fonds de gouden Generaal Snijdersmédaille uitgereikt aan It.-gen. vlieger b.d. I. A. Aler. Op de foto van links naar rechts: dr. ir. M. H. Damme, Prins Bernhard en It.-gen. vlieger b.d. I. A. Aler. Dokiers Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: A. J. G. Wermenbol, van Gijzenveltplantsoen 51, tel. 6388 en J. Mac Daniel, De Genestet- laan 4, tel. 4203. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. van Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 of mevrouw M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: dr. G. Versélewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, tel. 3969. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur dr. C. van Wielink, Duinvlietstraat 109, Velsen Noord, tel. 4105. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zand voort, Bornstraat 43. Apotheken Gedurende het weekeinde en de nacht dienst neemt waar aootheek v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts M. Trooster, W. Danielslaan 14, tel. 8410 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Aootheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal. tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort Dorp, tel. K 2560 8284. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden West en Oost: zr. Kuioer, Sluiseiland 16, telefonisch te bereiken onder tel. no. 4015; voor Velsen, Driehuis en Santpoort: zr. Nap, Rembrandtlaan 5, tel. 6195. Hoewel van de speeltuinvereniging „Kin dervreugd" weinig naar buiten blijkt, is tijdens de Donderdagavond in het clubge bouw aan de Doodweg gehouden jaarver gadering wel duideliik geworden, dat door het bestuur en de diverse commissies met medewerking van een aantal leden in het afgelopen jaar veel tot stand gebracht. Dit was dan ook de grondslag van de ope ningstoespraak van de voorzitter P. Han- se. Hij gewaagde van een geringe daling van het ledental van 110 tot 99 wegens verhuizingen, maar kon als verblijdend uitvloeisel van het verrichte werk bogen on de aanwinst van nieuwe stoelen en ta fels. het aanbrengen van een lambrizering en het schilderwerk in en om het clubge bouw. dat daardoor een geheel ander aan zien kreeg. Dank zij goede leiding in de tuin is de vorig jaar gewraakte baldadig heid van de jeugd gelukkig heel wat min der geworden. Het bestuur is veel dank verschuldigd aan de dames van de hand- werkclub en de ontspanningscommissie. Met een herinnering aan de geslaagde speeltuindag in „Noord" ging ook dank uit naar de heer J. J. Scholten, die zijn gerij gratis beschikbaar stelde en zorgcte voor een verse aanvulling van de zandbak. Het bestuur heeft thans een prettige contactmiddag voor de jeugd en een ge zellig samenzijn voor de leden in voorbe reiding. In het komende voorjaar zal op de leden een beroep worden gedaan om een aantal nieuwe speelwerktuigen te plaatsen. Het jaarverslag van de heer M. J. v. d. Heuvel was bijna gelijkluidend aan de mededelingen van de voorzitter. Het kasverslag van de heer J. Spronk sloot in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 2.259,57 met een batig saldo van f 43,77 en een spaarbanktegoed. Bij de bestuursverkiezing werden de voorzitter, de heer P. Hanse, mevrouw C. Otte-Grapendaal en de heer P. Metten bij acclamatie herkozen. Tijdens een geani meerde rondvraag kwamen verschillende interne zaken ter sprake. Donderdag 17 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Arctic van Londen. Cyprian Coast van Antwerpen. Santa Ursula van Bremen. Argo van Turko. Eemstroom van Leith. Oranjestad van Antwerpen. Brouwersgracht van Hamina. Westerdok v. Londen. Coolsingel van Malaga. Trude K van Skoghal. Barbaland van Ishmir. Carpo van Rotterdam. Annie Ahrens van Hornefors. Falcon van Londen. Zaanstroom van Hull. Vertrokken zijn: IJstroom n. Portsmouth. Twee Gezusters naar Rotterdam. Niobe naar Rotterdam. Roelf naar Bilbao. Bonaire naar Portsmouth. Start naar Bones. Ostmark n. Bremen. Vitegra naar Antwerpen. Karl naar Goole. Myra naar Malmö. Schokland naar Kaskö. Cyprian Coast naar M' bro. Kaap Falge naar Huil. Rokin naar Rotterdam. Hans naar Terneuzen. Titus naar Rotterdam. Niobe naar Rotterdam. Midas naar Ham burg. Jupiter naar Rotterdam. Texelstroom naar Manchester. De „Hoogoven-Harmonie" treedt als regel in de eigen kring van het „Hoogoven"- personeel op. Maar met het Kerstconcert, dat door het korps gisteravond in de „Goe de Herder"-kerk te IJmuiden-Oost gege ven werd, trad het meer in de openbaar heid. De heer G. S. K. Blaauw, beschermheer van de Hoogoven-Harmonie constateerde dit bij een inleidende toespraak met vol doening, omdat dit voor de ontwikkeling van het korps van betekenis was. Hij hoop te, dat een optreden „naar buiten" in de toekomst nog vaker mogelijk zou worden. Nieuwe contacten zouden tot stand kun nen komen, zoals op deze avond het con tact met het Toonkunst Zangkoor onder leiding van de heer P. J. Potgieser. Dit koor had een groot aandeel in het concert. Het begon met twee koralen van J. S. Bach, waarbij het orkest begeleidde. De koorklank had weinig grond. Men had best een paar orkestbassen kunnen uit schakelen. Als tweede werk zong het koor het Zegekoor uit Handels oratorium „Jo- zua", deze keer met begeleiding van orgel. Dit instrument stond ver van het koor opgesteld, wat een nauwe samenwerking met de organist Adriaan Verschoor aan vankelijk in de weg stond. Later werd dit beter en kon men gaan waarnemen, dat het vrouwenkoor tot goede verrichtingen in staat is, al werkte de dorre acoustiek nog al tegen. Bij de uitvoering van het Gloria en het Sanctus van Mozart, weer met orkestbe geleiding, werd de zangeressen en de zan gers het vuur na aan de schenen gelegd. Zij sloegen zich behoorlijk door de moei lijkheden heen, al bleef de rhythmiek nog al krampachtig. Met de drie kerstliederen had het koor uiteraard weinig moeite. De uitvoering van „Morgenzang" van N. Gade (nu met orgelbegeleiding) werd om de mooie warme klank een van cle beste van het concert. Al deze uitvoeringen stonden onder lei ding van de heer Potgieser. Maar voor de vertolking van Handels „Halleluja" uit de „Messias" nam de dirigent van de Hoog oven-harmonie, W. Steyn, de directie op zich. Het orkest begeleidde, vaak wat te zwaar van toon en voor wat betreft klank kleur natuurlijk geheel afwijkend van die van het oorspronkelijk bedoelde Barok- orkest. Het koor had eigenlijk groter moe ten zijn. Het deed echter zijn uiterste best om alle bedoelde klankexpansies te ver werkelijken, zodat het slot van de avond toch nog voldoening kon schenken. Bij het zelfstandig optreden van het korps heb ik bijzonder genoten van het Andante in G van Batiste en meer nog van het inderdaad voortreffelijk gespeelde „Judex" van Charles C-ounod. De muzi- kaal-behoudende Partita piccola van G. Boedijn werd eveneens een knappe pres tatie. Een hoogtepunt kwam er met de uitvoe ring van Drie Landelijke miniaturen van v. d. Ligtenhorst Meijer voor fluit-solo. De fluitist J. J. Poolman liet door zijn magni fiek solo-spel de melodie een glansrijke overwinning behalen. En voor de herder lijke sfeer, die steeds om het Kerstgebeu ren hangt, was dit solo-spel wel uitermate passend. P. ZWAANSWIJK Wie worden bridgekampioen? De uitslag van de tiende wedstrijd om het kampioenschap van de Wijk aan Zeese bridgeclub is: 1. de heer en mevrouw Van der Aar 45i/2 pnt-! 2- de heer en me~ vrouw Gertenbach 42 pnt; 3. heren Dob ber— Pirovano 42 pnt; 4. heren Heynis— Dikkenberg 411/2 pnt; 5. heren Schoos Kleyn 38'/° pnt; 6. dames Schaaper—Hand- graaf 34 pnt; 7. heren Van Klaveren— Handgraaf 32*/2 pnt; 8. heren Van der Aar Geudeke 30 pnt; 9. de heer en mevrouw Bol 30 pnt. .VRIJDAG 18 DECEMBER: IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „In de greep van de angst". Rex, 20 uur: „Salomé". Nutsbibliotlieek, Heidestraat, geopend van 19 tot 21.30 uur. „Felison", expositiezaal Heidestraat, geopend van 19 tot 21.30 uur. Velser Jazz Society, 20 uur, Flora Zee weg, muziekavond. Chr. Mannenkoor IJmuiden en Chr. Vrouwenkoor Vox Jubilant, 20 uur, Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, concert. ZATERDAG 19 DECEMBER: IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „In de greep van angst". Rex, 20 uur: „Salomé". „Felison", expositiezaal Heidestraat, 1417 uur, expositie van werken van jonge Nederlandse kunstenaars. Velser accordeonvereniging, 20 uur, P tronaatsgebouw, uitvoering. VELSEN NOORD Toneelvereniging „Concordia", 20 uur. Gebouw Concordia, toneelvoorstelling.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7