VAN NIEL Uitgaan in Haarlem Politieke samenwerking zinloos zonder economische integratie Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden Utrecht kreeg „De Barbier premiere van van Sevilla' ^Hoe is het ontstaan?1^ CHIQUE COSTUÜMS Minister Beyeti in Tweede Kamer: van Kimmenaede 3 PARFUMS BUOUX Amsterdams Havengilde over Rijnverbinding Dit woord: MEESMUILEN KERSTFEEST Uit de Opregte Haarlem sche Courant van 17 December 1853 VRIJDAG IS DECEMBER 19 53 v 11 De aangekondigde première door de Ne derlandse Opera van Rossini's „Barbier van Sevilla" kon ver leden weck wegens ziekte van de mezzo sopraan Cora Canne Meyer niet doorgaan. Deze omstandigheid was oorzaak. e.at Utrecht de eer ge noot van de eerste opvoering, welke Woensdagavond on der grote belangstel ling plaats had. De opzet om deze be roemde opera-buffa nu eens te geven met een mezzo-sopraan in de rol .van Rosina zoals deze partij oorspronkelijk be doeld is, maar zelden gehoord wordt moest echter verval len, want Cora Can ne Meyer was nog niet in staat deze avond op te treden. De rol werd nu ver vuld door de colora tuur-sopraan Louise de Vries, die er zich als „doublure" op voorbereid had. Dit bracht de consequentie mee, dat de vertolkster van de rol van Marcellina Jo van de Meent zich op korte termijn moest omschakelen van hoge tot lage partij in de ensemblenum mers. Zodat men Rossini's meesterwerk in het buffo-genre te horen kreeg in de ge bruikelijke bezetting. Als zodanig kwam men er niets aan te kort, want de vlotte en spirituële actrice en briUante coloratuurzangeres, die Louise de Vries is, gaf een Rosina te zien en te horen die volop bevrediging schonk. Maar het kan toch een bijzondere attractie wor den, wanneer men na herstel van Cora Canne Meyer zal kunnen kennismaken met Rossini's originele opvatting. De montering van het overbekende werk onder regie van Renato Mordo. en muzi kale leiding van Alexander Krannhals, is er één waarbij het buffo-karakter op de spits gedreven is; men beleeft de uitvoe ring als een improvisatie van een „com media dell' arte". En daar het Krannhals gelukt is deze bonte opeenhoping van dwaasheden te binden in een muzikaal ver band, dat de geniale humor van Rossini's partituur alle eer aandoet, kon worden vastgesteld, dat de „Nederlandse Opera" haar répertoire heeft verrijkt met een kasstuk, dat ongetwijfeld lang op het affi che zal blijven. Want van dit brillante samenspel, geadeld door vocale en instru mentale prestaties van zeer voornaam ge halte en spiritueel karakter, moet een roep uitgaan, die onweerstaanbaar naar de schouwburg lokt, waar men zich te goed kan doen aan het verrassende effect, dat hier bereikt wordt met een werk dat de eeuwige jeugd bezit, omdat het zich steeds laat vernieuwen. Door de creatie, die Fritz Ollendorff, die als gast optrad, van doctor Bartolo maakte, werd deze figuur dominerend. Dit mag enigszins ten nadele van de Figaro van Paolo Gorin uitvallen, wiens vertolking, hoewel zeer goed, verbleekt naast die van Ollendorff het samenspel met een zo geladen vertolker, die doorkneed is in het te pas brengen van geraffineerde trucs, ondergaat een inspirerende kracht, die tevens bindt tot eenheid. Een sterk staaltje van die wisselwerking kreeg men te zien ADVERTENTIE Grote Houtstraat 92 Telefoon 12160 VRIJDAG 18 DECEMBER Doopsgezinde Kerk: Openbare getuigenis avond van „Kerk en Vrede", 8 uur. Luxor: „Vuile handen". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Midnight Kiss", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Always in my heart", alle leeft.. 3.15 uur. City: „Scharlaken tunieken", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Muiterij op de Bounty", 18 jaar, 8 uur. Roxy: „De erf genaam van Monte Christo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het lied van de woestijn", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Anna", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 19 DECEMBER Stadsschouwburg: „Colombe", Haagse Comedie, 8 uur. Luxor: „Vuile handen", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Midnight Kiss", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Mar tina, het meisje van de straat", 18 jaar. 23.30 uur. Minerva: „Always in my heart", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Scharlaken tunie ken", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Muiterij op de Bounty", 18 jaar, 2.30, °n 8 uur. Roxy: „De erfgenaam van Monte- Christo", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Het lied van de woestijn", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Anna", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Fritz Ollendorff en Poolo Gorin bij de Nederlandse Opera in ..De Barbier van Sevilla". bij de fomeuze lasteraria van Don Basilio een markante en vocaal sublieme creatie van Guus Hoekman die door het tegen spel van Ollendorff een onweerstaanbaar relicf kreeg. De tenenor Chris Scheffcr speelt de Al maviva-rol met een verrassende vlotheid en zingt haar met charmerend geluid en radde dictie in de secco-recitatieven. Zo nu en dan zal zijn coloratuur echter nog wat gaver moeten worden. Het gaat best zo lang hij in het „sotto voce" blijft. De aria van Marcellina werd wat meer voor komt gecoupeerd, zod.at Jo van de Meent buiten de ensembles geen kans kreeg. Maar die ensembles waren, dank zij de speciale zorg die Krannhals er aan besteedde, zeer merkwaardig van effect en bijzonder klankschoón. Buitengewoon verfijnd was ook wat hij met het orkest bereikte in de pétillante sfeer, die van de eenvoudigste dingen iets verrassends wist te maken. Het décor van Nicolaas Wijnberg past uitstekend in de commedia dell' arte-stijl van de vertoning. Een vondst bleek daar bij het fraaie voordoek, dat ook moet dienst doen als camouflage, namelijk om van een voorgevel een binnenmuur te suggereren. Daar dit echter één keer mislukte bij een première moet er ook altijd wat geks gebeuren kreeg het toneelbeeld in het tweede tafereel een onverantwoord aan zicht. Ook de maan in het eerste tafei'eel wilde haar plicht niet doen. Doch dit zijn futiliteiten, die niets afdoen aan de sterke indrukken, welke deze creatie van Rossini's meesterwerk naliet. JOS. DE KLERK Een betrekkelijk klein schip van 3000 ton. dat slechts een paar dagen in de haven verblijft, verdient voor Amsterdam 30.000 aan inkomsten. Tot die conclusie is het bureau van de vereniging „De Amsterdamsche Haven" gekomen en zij werd geuit door de voor zitter, de heer F. de Boer in een rede op de jaarlijkse samenkomst van het Amster damse Havengilde in „Krasnapolsky". Uit statistische gegevens putte de heer De Boer de constatering, dat de betekenis van de haven voor de stad en zijn inwoners sedert het begin dezer eeuw enorm is ge groeid: 11/2 x zoveel inwoners, 2'/2 x zoveel schepen, 4 x de tonnage. Hij zeide met stel ligheid te kunnen mededelen, dat het Am sterdam-Rijnkanaal eind 1954 geheel op breedte en diepte zal zijn en dat dan ook alle bruggen, veren en oeverbeschermin gen gereed zullen zijn. Wat het Noordzee kanaal aangaat, hoopte de spreker „dat de Rijkscommissie Oeververbindingen binnen kort het doodvonnis over de Hembrug zal vellen". Hij was van mening, dat men de bouw van de Velser tunnel voor het weg verkeer, „dat in een noodtoestand ver keert", dient te bespoedigen en tevens dient te beginnen met de bouw van Hem en IJ-tynnel. „Men maakt zich, met name in Rotter dam, blijkbaar veel zorgen over een ver keerde investering in Amsterdam, als daar een modern geoutilleerd overslagbedrijf voor massagoederen zou worden gesticht", zo vervolgde hij. „Men vergeet daarbij in Rotterdam, dat wij door de 80-jarige verwaarlozing van onze Rijnverbinding, een grote sprong moeten doen om bij te komen. In Rotterdam heeft men vanaf het gra ven van de Nieuwe Waterweg geleide lijk de ontwikkeling van het massa- vervoer kunnen volgen en opvangen. Wij kunnen die ontwikkeling helaas niet meer doormaken en moeten in- TONEEL EN DANS Zondag 20 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een reprise van „M'n kleine Sheba, kom terug" van William Inge. door Jan Retcl geregisseerd, met Ida Wasserman en Paul Steenbergen in de hoofdrollne. Vrijdag 25 December, Stadsschouwburg, 19.30 uur: De Nederlandse Comedie geeft de eerste voorstelling in Haarlem van „De Vuurproef" van Arthur Miller onder regie van de zelf medespelende Albert van Dalsum, met Ank van der Moer en Han Bentz van den Berg in de voornaamste rollen. MUZIEK Vrijdag 18 December, Concertgebouw, 20 eens de stap naar de moderne outil lage doen. Het stukgoederenvervoer naar en van Amsterdam vertoont een behoorlijk beeld. In dit opzicht is het vooral zeer verblijdend, dat tropische producten, zoals rubber, thee, koffie, cacao, tabak en tropisch hout zich ook ten aanzien van 1938 uitstekend hand haven". Minder gunstig noemde de heer De Boer de aanvoer langs de Rijn, die nog steeds ver beneden die van 1938 ligt. Hoofdzake lijk weet hij dit aan een sterk verminderd kolenvervoer en de Duitse spoorweg- politiek. Later sprak aan het diner drs. H. A. Korthals, die als lid van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa een uiteenzetting gaf over de plaats dezer ver gadering in het kader der Europese samen werking. uur: Marinus Adam dirigeert het vierde V-concert van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest, waaraan de sopraan Dora van DoornLindeman solistische mede werking verleent. Werken van Corelli, Bach, Mozart. Finzi en Rabaud. Zondag 20 December. Hervormde kerk, Zandvoort, 20 uur: Kerstprogramma door het koor onder leiding van Herman Dees met medewerking van Die Haerlemsche Musyckcamer en de vocale solisten To DeesKion, Gré Smit, Andries Luyendijk en Herman Smithuys. Maandag 21 December. Concertgebouw, 20 uur: Concert door de Koninklijke lieder tafel „Zang en Vriendschap" onder leiding van Jack P. Loorij. waaraan medewer king verlenen de sopraan Jo Vincent, de organist Albert de Klerk en de pianiste Emmy van Eden, met een speciaal Kerst programma. Woensdag 23 December, Concertgebouw, 20 uur: In de reeks recitals door meester- pianisten geeft Jan Smeterlin een Chopin- avond. Hij brengt onder meer mazurka's, ballades en 24 preludes ten gehore. Dinsdag 22 December, Vleeshal. 20 uur: Voorbespreking van de afscheidsconcer ten van Jo Vincent. Caspar Höwcler geeft een toelichting op de Vierde Symphonie van Mahler (met gramofoonplaten) onder auspiciën van de vereniging „Vrienden van het N. Ph. O." en de N.V. Bovema. DIVERSEN Vrijdag 18 December, Brinkmann, 20 uur: Poppenspel onder auspiciën van de afde ling Haarlem van het Ned. Genootschap tot Reclassering door de heren Klarenbcek, Nieuwenhuize en Van Veen uit Am sterdam. Vrijdag 18 December, Kleine Brinkman, 20 uur: Filmavond van het Genootschap NederlandEngeland. Scènes uit ..Mac beth" en „Julius Caesar" van Skakespeare en „Desert Victory" (Van El Alamein tot Tripolis). Vrijdag 18 December, Begijnhofkapel, 20 uur: Kerstwijding van de Nederlandse Chris- ADVJURTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) In een met gespannen aandacht gevolgde rede van twee en een half uur heeft mi nister Beyen gisteren in de Tweede Kamer de over het buitenlands beleid gemaakte opmerkingen beantwoord. In het bijzonder besprak hij de Europese samenwerking en de vorming van een Politieke Gemeenschap met alle daaraan verbonden pro blemen. Hij ontkende dat hij ontrouw geworden was aan het door regering en par lement aangehangen beginsel, dat een Europese Politieke Gemeenschap bovennatio nale zeggenschap met het oog op economische integratie moet hebben. De regering is geenszins bereid het principiële standpunt inzake de economische integratie te ver laten om aldus de bereidheid te kopen van efen met betrekking tot dat beginsel even tueel onwillig land (Frankrijk), het Europese verdrag inzake de Vcrdedigings Ge meenschap te bekrachtigen en tevens mee te doen aan een Politieke Gemeenschap, die naar Nederlandse opvattingen in feite inhoudloos en daarom onaanvaardbaar zou zijn. Het was een misvatting te menen dat hij op de Haagse Conferentie geopperd of voor gesteld zou hebben zich tot een democratisch gecontroleerde Europese Verdcdigings Gemeenschap te bepalen en de Politieke Gemeenschap maar te laten lopen, indien het plan-Beyen niet verwezenlijkt zou worden. Sprekende over de jongste NAVO-bijeen- komst te Parijs gewaagde de minister van een voor Nederland bevredigend resultaat. Onjuist noemde hij de berichten omtrent vermindering van Amerikaanse troepen in Europa, daargelaten natuurlijk het voor behoud, dat Foster Dulles had gemaakt voor het geval de Europese Defensie Ge meenschap zou uitblijven. De door de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken aan het adres van Frankrijk gerichte woor den lieten aan duidelijkheid niets te wen sen. Wat de toon van de heer Foster Dulles aangaat, merkte minister Beyen op, dat Amerikanen de dingen wat anders plegen te zeggen dan Europeanen. Mogelijk was dit een gevolg van het feit, dat toen de voorvaderen van de heer Foster Dulles per Mayflower naar Amerika waren gegaan, de bibliotheek van dat schip geen exemplaar van de Oden van Horatius bevatte, zodat het hun onbekend was gebleven, dat men de waarheid ook met een lachje kan zeg gen! Van een raadgevend NAV O-parlement is op het ogenblik nog.geen sprake, maar binnenkort zullen de parlementsleden van de NAVO-landen wel gelegenheid krijgen tot een eerste parlementaire NAVO-contact in Parijs, zei mr. Beyen, die vermaande zich niet door vrees ervan te laten weer houden, Duitsland binnen de Europese samenwerking te betrekken. De minister moest de heer Paul de Groot, die gesproken had over geheime bepalingen van het Europese Verdedigingsverdrag, teleurstel len: zulke geheime bepalingen bestaan er niet. Het Nederlandse standpunt En nu het vraagstuk van de Europese samenwerking. Een misverstand was het te menen, dat Nederland zich desnoods bij de vorming van een Politieke Gemeen schap kan aansluiten, als het daartegen over waarborgen voor de afzet van zijn producten op de markten van de zich in de gemeenschap aansluitende landen verkrijgt. „Een bovennationale politieke gemeen schap heeft geen levensvatbaarheid, en zij doet de eenwording van Europa geen goed maar kwaad, indien de haar overgedragen beleidsbevoegdheden niet mede omvatten het bevorderen van de economische inte gratie. Aan een Politieke Gemeenschap die niet dergelijke beleidsbevoegdheden heeft, acht de Nederlands regering het niet ver antwoord mede te werken, De Nederlandse regering is bereid, zo volgde hierop, een Politieke Gemeenschap algemene beleids bevoegdheden ter bevordering van de eco nomische eenwording te geven, omdat zij overtuigd is, dat, zonder zodanige beleids bevoegdheden de economische eenwording niet tot stand kan worden gebracht. Om in de gebruikelijke, hoewel onzuivere, ter minologie terug te vallen: de regering wenst niet mee te doen aan politieke inte gratie zonder economische integratie, om dat zij meent dat er dan van de politieke integratie niets terecht komt. Zij is ander zijds overtuigd, dat er van de economische integratie niets terecht kan komen zonder politieke integratie. De regering wenst de economische in tegratie, omdat Europa's behoud, Europa's welvaart, Europa's toekomst als bron van sociale en culturele ontwikkeling, niet ge waarborgd kunnen worden zonder moder nisering en verbetering van Europa's pro ductieapparaat, een modernisering en ver betering, die niet te verwezenlijken zijn, zolang Europa in kleine markten verdeeld blijft. Er volgde nu een zeer uitgebreide schets van het „plan-Beyen". Dit plan is niet al leen zaligmakend. Wanneer men meende, dat het wijs zou zijn wat water in de wijn te doen, bijvoorbeeld door een nationaal veto te aanvaarden, omdat de economische integratie er toch, door de kracht der dingen en feiten, zou komen, dan moest de minister verklaren een dergelijke specu latie volkomen onjuist te achten. Omtrent de door hem ter Haagse Confe rentie vervulde rol verklaarde mr. Beyen. daar duidelijk te hebben verklaard, dat wij niet wensen, onder welke druk ook, ons te laten verleiden tot een verminking van de resolutie van Luxemburg, door de Politieke Gemeenschap slechts te laten gebruiken voor het zo spoedig mogelijk scheppen van de democratische controle op de Defensie- en op de Kolen- en Staal Gemeenschap. De Conferentie besloot gelukkig aan Luxem burg vast- te houden. Minister Beyen, die niet, gelijk wel verkondigd is, een voor stel had gedaan om de Politieke Gemeen schap maar te laten lopen, had het zijne juist ondernomen om iets dergelijks te voorkomen. Frankrijk Nu zijn er, aldus de minister, die zeggen, dat op dit ogenblik Frankrijk tot aanvaar ding te brengen zou zijn van een soort Poli tieke Gemeenschap met studie- en advies- bevoegdhtden op economisch gebied (maar geen werkelijke beleidsbevoegdheden), als wij slechts onze principiële eisen zouden laten vallen, omdat de Gemeenschap dan zou worden aanvaard samen met ratificatie van de E.D.G. Daarna zou het moment voorbij zijn. Deze redenering kon de mi nister niet volgen. Als het zo zou zijn, dat de Fransen om de E.D.G. zaten te springen, zou hij zich kunnen voorstellen, dat men van de gelegenheid der ratificatie van de E.D.G. gebruik zou kunnen maken om Frankrijk een Politieke Gemeenschap te doen aanvaarden, zoals men een kind won derolie doet slikken door het een peper muntje te beloven. Maar hier is de moeilijk heid, dat het kind het pepermuntje (de E.D.G.) eigenlijk niet lust en dat men het er ten hoogste toe kan brengen het peper muntje te slikken als men er suiker op strooit. De Nederlandse regering- vraagt een wer kelijk bovennationale genieenschap en een uiterst geleidelijke, met tal van waarbor gen omklede, economische integratie. Wel, indien een bepaald land dat zelfs politiek onaanvaardbaar zou achten, dan is het niet zo, dat wij daarop van Nederlandse zijde bereid zullen zijn van verwezenlijking van zulk een opzet af te zien. Aldus de con clusie van minister Beyen, die vervolgens nog ter verdediging van het opgeven van het Nederlands verzet tegen directe verkie zingen voor de Europese Volkenkamer aan voerde, dat, als nu de andere staten voor zichzelf daarin geen gevaren zien, het wel betweterig van ons zou zijn om dan te blij ven volhouden, dat wij een dergelijk stelsel niet wilden. met het oog op de gevaren, die bedoelde andere staten zouden '.open. Na een korte pauze kwam minister Luns aan het woord. Hij had met bewogenheid het pro-Ambose betoog van prof. Ger- brandy beluisterd, maar hij was het echter met mr. De Graaf eens, dat men niet de klok terug kan zetten, zelfs niet als meh de desbetreffende commissie van de U.N.O. er in zou halen. Over de Benelux liet de minister enige optimistische klanken horen. Hij kwam in zoverre enigermate tegemoet aan de afge vaardigden, die? ontsticht waren over de regeringsplannen inzake een adviserende interparlementaire Beneluxraad, dat hij beloofde een ontwerp-protocol niet in te dienen dan na het op 11 Januari te Brussel plaats vindende interparlementaire over leg. Mr. Luns liet verder uitkomen, dat er in de Russische politiek na de dood van Stalin niets veranderd is. Intussen bleek ook minister Luns van oordeel, dat het Westen bereid moet blijven met Rusland te praten ten einde van deze kant niets na te laten, dat kans op een minder slechte verstandhouding zou geven. Re- en dupliek Bij de ï-eplieken bleken aanvankelijk bezwaarden zoals mr. Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) en tot op zekere hoogte oor mej. dr. Klompé (K.V.P.) en mr. Blaisse door minister Beyen tevreden gesteld te zijn. Het plan-Beyen is een uitwerking, een methode van het principiële standpunt van de regering. Aan dat standpunt houden wij vast zo verklaarde de minister in zijn dupliek maar de methode is vat baar voor discussie. Met de heer Neder- horst (P. v. d. A.) was de minister het niet eens, dat als men eenmaal een geco ördineerde financiële politiek heeft, dit nog niet automatisch leidt tot het scheppen of ontstaan van een gemeenschappelijke markt met een gemeenschappelijke pro ductie. De minister verklaarde nog. hoe hij ter Haagse conferentie op verzoek van per sonen uit de omgeving van mr. Van der Goes van Naters lees: van die afgevaar digde zelf! een bepaald denkbeeld had geopperd om eens te kijken, hoe men erop reageerde. Wel, niemand wilde er iets van weten. Maar nu was op die goede daad nog de straf gevolgd, dat men ervan had gemaakt,, dat minister Beyen zelf een minder juist voorstel had gedaan. Mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.) verklaarde dat zijn stemmen voor de be groting niet inhield dat hij verantwoorde lijkheid aanvaardde voor het beleid inzake Ambon en Indonesië. De heer Bruins Slot (A.R.) deelde mee, dat zijn fractie, hoewel zij vóór zou stemmen, geschokt was door hetgeen minister Luns ten opzichte van de kwestie-Ambon had gezegd. Soort gelijke verklaringen legde de heer Wei ter (K.N.P.) namens zijn fractie alsook namens prof. Gerbrandy (A.R.) af. Minis ter L u n s verklaarde toen nog eens, alleen genoopt geweest te zijn het formeel-juri dische standpunt omtrent Ambon uiteen te zetten wegens de zeer pertinente vraag te dien opzichte door prof. Gerbrandy ge steld. Zonder hoofdelijke stemming, met aantekening van het communistische „tegen" nam de Kamer tenslotte de be groting aan. Meesmuilen wil zeggen: spottend of schamper lachen, speciaal wanneer men niet gelooft wat men hoort of leest. Moet men dat woord nu afkorten: mee smuilen of: mees-muilen? Voor het eer ste pleit het woord smoel, voor het tweede het woord muil. Nu helpt ons hierbij onze kennis van oude taalvor men: vroeger bestond namelijk ook mesemuilen en dat leidt tot een werk woord niezen in de betekenis, grijnzen. Van dit mezen is weer een afstamme ling: miezemezen dat door een thans geheel vergeten dichter uit de negen tiende eeuw wordt omschreven als: het gezicht trekt leelijke wrongen. Wij moe ten dus het afkortingsteken plaatsen na de s, wat ook overeenstemt met de uit spraak. Wij zeggen immers meezmuilen met een z en zouden meesmuilen (met s) uitspreken, als het woord gevormd ^was als bijvoorbeeld: meesmokkelen. ten-Vrouwenbond. Er worden zang en declamatie ten gehore gebracht. rijdag 18 December, Stadsschouwburg. 20 uur: Prof dr. P. Smulders S. J. spreekt over „Katholieke verdraagzaamheid tegen over het moderne humanisme" voor de vereniging Geloof en Wetenschap. rydag 18 December, Vleeshal. 20 uur. In Haarlems Cultureel Centrum houdt jhr. ,dr. J C. Mollerus een lezing met licht beelden over IJsland. Zaterdag 19 December, sportpark-restau rant, „0 uur: Feestavond van Heemsteeds r anfarecorps „Excelsior" (optredend onder de waarnemende directeur L. ter Brake) ten bate van de Stille Armen te Heem stede. Medewerking verlenen de toneel vereniging „Nut en Genoegen" en het dans- orkest „The Rhythm Mixers". Zaterdag 19 December, Hervormd wijkge- bouw, 20 uur: De toneelgroep van de Jonge Kerk geeft een opvoering van het Kerstspel „De Ster van Bethlehem" van mr. Mart.inus Nijhoff. (Leidsestraat). Zaterdag 19 December, Gebouw H.K.B., 19 uur: Openbare les door de honderdvijftig leerlingen van de danscursussen van de Volksmuziekschool onder leiding van mevrouw To ^enema. Zaterdag 19 December, Lido-Theatei, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Mar tina. het meisje van de straat". Zondag 20 December 11 uur: „Blossom Time" met Richard Tauber. Zondag 20 December, Rembrandt Theater, 11 uur: Wederom een bijzondere voorstel ling van de muziekfilm „Australische symphonie" waarin de vermaarde pianiste Eileen Joyce optreedt. Zondag 20 December, Het Baken, 20 uur: Bonte avond onder auspiciën van het plaatselijk comité „Dertig jaar Paasheu- vel". Zang, declamatie, volkszang en ge zamenlijk dansen (Bakenessergracht 101 Maandag 21 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De geheelonthouders-toneelvereni ging „Nieuw Leven" speelt „Anna Chris tie" van Eugene O'Neill in de vertaling van Arend Hauer onder regie van Will Sillevis. Herhalingen op Dinsdag en Woensdag. Dinsdag 22 December, Minerva Theater, 20.15 uur: Opvoering van het Kerstspel „De Ster van Bethlehem" van mr. Marti nus Nijhoff onder regie van Wim Paauw. Herhalingen op Woensdagavond 19.30 en 21.30 uur. Dinsdag 22 December, tuinzaal Concert gebouw, 20 uur: Laatste avond van de cur sus „Beter begrin voor de toonkunste naars" door Willem Andriessen voor „Geloof en Wetenschap". Onderwerp: Chopin, van wie kleinere werken worden gespeeld en de Sonate opus 35, met de treurmars. Dinsdag 22 December, Protestantenbond, 14.15 uur: Kerstmiddag van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen met mede werking van Roosje Driessen. die mid deleeuwse Kerstliederen, Het Sparre- boompje van Andersen en De droom van een belachelijk mens van Dostojewski voordraagt. TENTOONSTELINGEN Kunsthandel Leffelaar: De kunst van het edelsmeden. Exposanten: Maud Smit. led HudigStigter. Archibald Dumber en Chris Steenbergen. Van 17 December tot 6 Januari, op werkdagen van 1017 uur, des Maandagmorgens gesloten. Huis Van Looy: Eretentoonstelling van wer ken van de schilder Johan Buning ter gelegenheid van diens zestigste verjaardag. Dagelijks van 10—12.30 en van 13.30—17 uur. des Zondags van 14—17 uur. Tot 4 Januari. Treslontr. Hillegom: Expositie van grafiek, tekeningen en schilderwerk van .Tan Förrer, student aan de Rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam. Van 16 December tot 6 Januari. Teylers Museum: Etsen van Rembrandt uit eigen bezit. Verder tekeningen van Rafaël. Michelangelo. Lorrain en Watteau. Ge- nnend op werkdagen van 11—15 (behalve Maandag) en de eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Frans Halsmuseum. Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en perma nente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 10—15 uur, des Zondags van 1315 uur. Schofersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstollingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 10—12 en van 14—17 uur, op Zondagen alleen van 1417 uur. ADVERTENTIE VERHOOG DE SFEER VAN TT\V door een van onze zeer 100 procent KAMGAREN Bleu. middenblauw, donkerblauw HEDEN GEëTALEERD Uw Kledi hg-advisëu r Gen. Cron jèstraayt» 86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraat 47-80, Tél. .21392 PARIJS. De groote weg, welke door de Fransche hoofdstad is aangelegd en den naam zal dragen van Boulevard de Strasbourg, is thans geopend. De Keizer heeft deze voor de bevolking zoo belang rijke gebeurtenis bijgewoond en is als eerste, vergezeld door den Prefect van de Seine en een gevolg van hooggeplaatsten, de ruime en breede straat doorgereden. Z. M. is daarbij door de volksmenigte zeer goed ontvangen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9