Kersttafelversiering van klei, hout en groen BM in Waar kinderen zichzelf kunnen zijn DE WERK SCHUIT Nieuwe symptomen van geldovervloed mm mm ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 De Kerstmaaltijd DIT MAKEN WE ZELF Een klein hoedje Effecten- en Geldmarkt meubelen 120 modelkamers - Broers ontvoerden hun zuster uit gesticht Verkooplokaal NOTARISHUIS INBOEDELVEILING 12/13 JAN. 1954 Honorering van huisartsen der ziekenfondsen oor de^O rouw Op een der schilderachtige plekjes van de Am stel ligt een woonschuit Het is zo maar niet een drijvende woning, zoals er zovele zijn, maar het is de Werk schuit, waar enkele honderden kinderen uit Amsterdam en omgeving zich huiten de school tijd leren ontplooien. Hier wordt hun scheppend vermogen door vrije uiting ontwikkeld. Ieder kind bezit dit vermogen in een bepaal de vorm en veel daarvan wordt door onwetendheid van ouders en opvoeders vaak in de kiem gesmoord. De drang iets te maken is bij het kind net zo sterk aanwezig als bij de kunstenaar. Helaas werd tot nu toe maar al te zeer de natuurlijke aanleg, zowel thuis a'.s op school afgestompt door deze in zekere banen te leiden. Dit kan door de huidige onderwijsmethode, waarbij de leerstof in een schema geperst is, ook haast niet anders. Zo wordt al vroeg begonnen van het kind een confectie- mensje te maken. Het leert natekenen uit boekjes, sokken breien, mazen alles volgens een systeem en zonder dat rekening wordt gehouden met een bij zondere aanleg. Door het ingrijpen in het kinderleven laat de volwassene het kind niet vrij wat zijn initiatief en scheppend vermogen betreft, zodat er al vroeg remmingen ontstaan, die voor altijd fataal kunnen zijn. De volwassene van heden is vaak ge remd als gevolg van zijn opvoeding. Hij zit nog gevangen in allerlei vooroor delen, die hij heeft aanvaard op gezag van anderen. Hij heeft zich nog niet los kunnen rukken van de onvrijheid van handelen en denken, die hem jarenlang is opgedrongen met de beste bedoe lingen, overigens. Het is helemaal niet de opzet van de tegenwoordige kinderen kleine kunste naartjes te maken; het gaat er om hen de vreugde te doen beleven in het eigen kunnen en zodoende hun schep pend vermogen en hun emotionele leven tot grotere ontplooiing te bren gen. Dit alles beoogt nu de Werkschuit, een speciaal voor dit doel ingericht woonschip met een paar aardige lo kaaltjes, een keukentje en een gezellig en modern interieur. Het is een schen king van iemand die onbekend wenst te blijven en die hiermee het Studie centrum van de Werkgemeenschap voor Vernieuwing van Opvoeding en Onder wijs (W.P.O.) gelegenheid gaf zijn idealen in praktijk te brengen. Slechts een heel klein gedeelte van de Nederlandse kinderen krijgt daar gedurende anderhalf uur per week een dergelijke kans, maar om het begrip voor de waarde van de vrije expressie zoveel mogelijk te verbreiden, worden ook cursussen aan volwassenen ge geven, speciaal onderwijzers, jeugd leiders en ouders, die het dan weer in hun kring kunnen propageren. Om te beginnen leren zij daar hun eigen schroom overwinnen zodat ze zelf vrijere mensen worden. Bezoek aan de werkschuit Vanuit de kajuit kan ik de werk ruimte overzien waar de kleintjes van 4 tot 7 jaar bezig zijn. Ze tekenen en boetseren met intense aandacht. „Die daar met de tong uit zijn mond, dat is Hidde", zegt de schuitleidster. „Hij is altijd erg roerig en lastig, maar nu is hij gegrepen". Met krijt maakt hij een stralende blauwe lucht naast een groep huizen. In een andere ruimte zijn grotere kinderen aan het werk met waterverf en oostindische inkt ieder op zijn eigen manier. Ze gaan allemaal hun eigen gang en mogen maken wat ze willen. Jaapje, die tien jaar is, werkt aan een ingewikkelde compositie een overzicht van een druk stadsge deelte met een tram en mensengewoel. Het is origineel van visie en knap ge daan voor die leeftijd. Er wordt in de Werkschuit niet al leen getekend en geboetseerd, ze kun nen er ook knippen en plakken, met aardappels stempelen, naaldwerk ma ken en vele andere dingen doen. Dit alles onder leiding .van deskundigen, die hen zoveel mogelijk hun eigen fan tasie laten volgen. Soms worden er verhalen verteld, die ze later zelf als een soort toneel voorstelling moeten uitbeelden. Ieder kind heeft dan zijn rol. Of ze gaan bij voorbeeld marktje spelen. Er is geen décor en alle handelingen worden met gebaren weergegeven. De kinderen krijgen hierdoor een vrijere beschik king over woord en gebaar en durven zich steeds beter uiten. Het is onnodig te zeggen, dat dit voor hun latere ont wikkeling van de grootste betekenis is. Spelenderwijs wordt belangstelling aangekweekt voor het leven om hen heen en ook gaan ze aandachtiger le zen, omdat ze weten, dat van hen wordt verwacht, dat zij het gelezcne later in beeld brengen. De muzikale vorming en het gevoel voor rhythme worden ontwikkeld door hen onder andere zelf een orkestje te laten vormen met tambourijnen, bellen of zelfgemaakte en -bedachte instru menten van flessen, blikjes enzovoort. En heeft dit alles nu werkelijk in vloed ten goede op de kinderen, zult ge u afvragen. Dat is inderdaad in de praktijk wel dubbel en dwars gebleken. Er zijn al heel wat Marietjes, die a's verlegen kindjes binnenkwamen los gekomen, en al heel wat praatjesma kers „getemd". Men komt hier vandaan met een ge voel van enthousiasme en tevens met de ietwat kinderlijke gedachte: ik ben In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt onder auspiciën van de Werkge meenschap „De Werkschuit" een ten toonstelling Kinderen uiten zich" ge opend. Deze tentoons'elling omvat te- ken-, schilder- en boetseerwerk, dat op Amsterdamse scholen door leerlingen werd gemaakt. De inzendingen zijn zo wel individueel als collectief. Leerlingen bezig met een Amsterdams grachten- tafereel. eigenlijk te vroeg geboren. Wat heb ik een kansen gemist. Wait zijn er voor de kinders van deze generatie véél meer mogelijkheden dan vroeger voor ons. Laten we toch vooral meewerken om datgene, wat ons werd onthouden, te geven aan onze kinderen, zodat zij een ruimere kans krijgen in dit leven! Er is zóveel belangstelling, dat er wachtlijsten zijn. Ook uit Haarlem kwamen nogal wat aanvragen. Er zijn echter aardig wat cursussen, zodat ook uw kind mee kan doen, wanneer u er tijdig bij bent. T. R. Wanneer de kinderen straks Kerst- vacantie hebben en het moeilijk is om ze gezellig bezig te houden, als er geen ijs of sneeuw is, dan kunnen ze u mis schien helpen met het haken van wat leuke Kerstversieringen, die dienst doen als tafelversiering tijdens de aan staande feestdagen. Om te beginnen is het natuurlijk het leukste als ieder der huisgenoten en eventuele gasten een eigen kan delaartje bij zijn bord heeft staan. Als „middenstuk" kan dan altijd ook nog Het wereldberoemde stilleven „Le Vase Bleu" van Baui cezanne, leende zich vonden de Amerikanen buitengewoon voor reproductie op zijde. Een bekende firma liet het werk van de leidende Franse impressionist reproduceren, en thans kan elke vrouw in Amerika een shawl kopen waarvan de ivarme kleuren van Cézannes werk haar iegcnstralen. De shawl wordt zelfs verkocht in twee prijs- klas.vn pure zijde en kunstzijde. Men verwacht, dat deze schildcrij-shawl" een rage zal worden in de V.S. Tweemaal „Le Vase Bleu" van Cézanne. een grote kandelaar dienst doen: liefst één met 4 of 6 kaarsen erin. Ook deze kan zelf gemaakt wordtn. Wie graag met hout werkt kan alleraardigste kan delaartjes maken van lege garenklosjes. Aan de hand van de tekeningen volgt de werkwijze vanzelf. Met een dun zaagje wordt van de klosjes het mid denstuk eruit gezaagd. Daarna worden de uiteinden op verschillende manieren op elkaar geplakt met houtlijm. Is het gat in het klosje te klein voor een kaarsje dan kunnen we dit afsnijden of afsmelten, tot de vereiste dikte. Als de kandelaartjes droog zijn kun nen ze rood geschilderd worden met plakkaatverf. Daarna kunnen ze nog gevernist worden. Rood is de aardigste kleur en dan liefst alleen met witte kaarsjes, omdat het geheel anders wat bont wordt. Wie erg van kleiwerk houdt kan hier ook heel leuke stukjes van maken, zo wel met als zonder kaarsjes. Van de klei worden dan de gewenste modelle tjes geboetseerd en wanneer er een kan delaartje van gemaakt wordt moet er voor het kaarsje een passend gat ge maakt worden. Men kan dan bv. het model zo maken, dat naast het kaarsje een klein takje groen of hulst in de klei gestoken wordt. Zo kan men zelf ook grote stukjes maken die men misschien aan vrienden of kennissen cadeau kan doen. Het is u misschien niet bekend dat takken dennegroen veel langer fris en vers blijven, wanneer ze in klei gesto ken zijn. Ze vallen dan ook niet zo gauw uit. Bakken Het resultaat wordt nog aardiger wan neer de kinderen hun eigen „kunstpro ducten" in de kachel mogen bakken, uiteraard natuurlijk zonder de takjes groen. Wanneer de kachel flink brandt, gaat dat uitstekend. De klei wordt dan vanzelf terra gekleurd. Wanneer ze al leen gedroogd wordt, kan ze eventueel geverfd worden. Ook kan men hier en daar op tafel een paar zilveren, gouden, of witte dennenappels neerleggen. Hier voor worden deze eerst met lijm be streken en dan bestrooid met zilver-, goud- of witpoeder. U kunt er ook een paar bij elkaar binden en aan de lamp hangen. Voor wie erg van knippen houdt: een rode of zilveren kerkklok is van elke gewenste grootte te maken. Van dun carton of stevig papier knippen we 2 gelijke klokmodellen. Beide modellen bestrijken wij aan 1 kant met lijm en bestrooien deze met poedersneeuw, ver guldsel of zilverpoeder. Ze kunnen ook rood geverfd worden. Dan de niet ge verfde kant tegen elkaar plakken met een touwtje er tussen waaraan de klok opgehangen kan worden. En nu maar aan het knutselen. Het menu voor een feestelijke maaltijd stellen we liefst 7.0 samen, dat hij groten deels tevoren klaargemaakt kan worden. Wat denkt U van: selderijsoep, gebraden kip aardappelen, compöte van appelen en kersen of bessen, Hiervan behoeven alleen de aardappe len op het laatst gekookt te worden. Ver der kunt U volstaan met het opwarmen en afmaken van de soep en het gevogelte en het versieren van de vla. Selderijsoep (crème céléri-rave). Voor de soep kan gebruik gemaakt wor den van bouillon van vlees of beentjes of van een bouillonblokje. Een kleine seldcrijknol, 30 gr. (2 eet lepels) boter of margarine, 35 gr. (4 af gestreken eetlepels) bloem, ruim 1 liter bouillon, een scheutje melk. desge wenst een weinig nootmuskaat. De selderijknol schoonmaken en in plak ken snijden. De plakken schillen en in blokjes verdelen. Dez.e in een deel van de boter of margarine zachtjes gaar smo ren in een gesloten pan. Een weinig bouil lon toevoegen om verkleuren te voor komen. De selderij op een paar blokjes na door een zeef wrijven. De rest van de boter of margarine smel ten, de bloem er door roeren en bij scheutjes tegelijk de bouillon. De massa intussen aan de kook laten komen. De gezeefde selderij, een scheut melk en des gewenst nootmuskaat toevoegen. De soep enkele minuten laten trekken. Kort voor het gebruik de blokjes selderij er door roeren. Het afmaken van soep voor feestelijke gelegenheden. Een lichte crème soep kan in het alge meen afgemaakt worden met een weinig losgeklopte eidooier, een scheut room, wanneer men toch een fles witte wijn in huis heeft met een paar lepels hieruit, anders een heel klein beetje citroensap- Men dient al deze ingrediënten op het laatst, als de soep van het vuur genomen is, toe te voegen. Het staat aardig om bij het soepbord een paar zoute stengels te leggen, saam gebonden met een rood lintje. Gebraden kip. 1 braadkip, ongeveer 100 gr, boter of margarine, zout. Van hals. maag en hart in 2 a 3 uur bouillon trekken in een goed gesloten pan. De kip van binnen en van buiten flink schoonspoelen, uitdrukken en inwrijven met zout. Plet zout tenminste een kwartier laten intrekken. Zoveel boter of marga rine in een braadpan smelten, dat de bodem er gelijkmatig mee bedekt is. Wanneer het vet lichtbruin is, de kip aan alle kanten mooi bruin braden. Dan de warmtetoevoer temperen, de pan slui- t°n en de kin verder zachtjes gaar braden. Het vlees af en toe keren, opdat het ge lijkmatig gaar wordt. Een scheut water toevoegen als de jus te donker dreigt te worden. De kin is gaar wanneer het vlees ge makkelijk van de botten loslaat en de poten oozij geduwd kunnen worden. De kip uit de nan nemen en alle bruine vleesdeeltjes onder toevoeging van heet wat-"- oplossen. De i"s on smaak afmaken. De kin vóór het gebruik in een weinig jus opwarnvm- De uiteinden van de noten afvegen en voorzien van e°n manchetje. Deze kan men gemakkelijk maken door van een dubbelgevouwen roeoj" wit of rood pa pier een kokertie te m'k"n, waar de poot net in past. De dubbele kant van dit kokertje inknippen. Da schotel van kip opmaken met bakjes van halve sinaasappelschillen, gevu'd met donkerrode compote van gestoofde ker sen. vossebessen (ook wel preisselberen genoemd! of veenbessen (cranberries). Wilt U het heel mooi doen. dan uit de ,rand van de sinaasappelbakjes op gelijke afstanden driehoekjes snijden. Van dit aardige kapje is het patroon heel gemakkelijk na te tekenen en ook .het vervaardigen.zal niet veel hoofdbre kens kosten denk ik. Misschien heeft u een oude hoed die uit de mode is, dan kunt u die hiervoor gebruiken. Verder is het heel geschikt om dit kapje van fluweel, velours-chif- fon, ribfluweel of iets dergelijks te ma ken. Als we een van deze stoffen kiezen, dan moet het kapje gevoerd worden en verstevigd met kleermakerslinnen. Na dat we besloten zijn, welke stof te kie zen, maken we even het patroontje na van papier. We zullen nu veronderstel len dat we het kapje maken van flu weel. We knippen dan eerst één deel uit van fluweel en één deel van voering, beide met een naad van ongeveer IV2 cm. Nu nog een deel van kleermakers linnen, dit wordt zonder naad geknipt. We leggen nu het linnen op de ver keerde kant van het fluweel en naaien dit met de flanelsteek op 't fluweel vast. Nu leggen we op de goede kant van het fluweel het lapje voering en rijgen dit precies langs de steken van het linnen en stikken dit erop, aan de onderkant laten we een stukje open waardoorheen we het geheel om kunnen keren. Nu naaien we met onzichtbare steek jes de met V gemerkte naden aan el kaar. Op de naden kunnen we desge wenst 2 strikjes aanbrengen, zoals we op de tekening kunnen zien en u bent in het bezit van dit hoedje, dat u in vele gevallen goed van pas zal komen. L. S. ADVERTENTIE Nog altijd laat de Rijksschatkist op zich wachten met de afgifte van schatkistpapier in de een of andere vorm, terwijl ook van een nieuwe staatslening ter consolidering van vlottende schuld de laatste tijd niets meer wordt vernomen. Intussen zien de banken hun creditgelden nog voortdurend stijgen, waartoe allerlei factoren meewer ken, niet het minst ook de buitenlandse aankopen op de Ams4erdam.se beurs en ze weten met dat geld geen raad. Vandaar dat de financiële wereld zo ongeveer in extase is als er een nieuwe obligatielening wordt uitgegeven, ook al is het rendement zo laag, dat er om zo te zeggen niet meer aan te verdienen is. De geldnemer is van daag koning en buit deze positie uiteraard zo goed mogelijk uit. Men heeft dat gezien aan de emissie van Eindhoven, waai-bij men tot een 2'/s premielening heeft besloten, groot 12 millioen, hoewel algemeen de overtuiging heerste dat met de in 1951 en 1952 uitge geven woningbouwleningen die rubriek vooreerst was afgesloten. Men ging tot dusver doorgaans niet anders tot de uitgifte van premieleningen over, dan wanneer de kans om met een gewone lening geld te krijgen, gering werd geacht. In ons land, waar de publiekrechtelijke lichamen steeds een hoge mate van credietwaai'digheid hebben bezeten, zijn premielcningen dan ook steeds zeldzaam en uitzondering ge weest. Intussen is gebleken dat voor de in 1951 en 1952 door Amsterdam. Den Haag, Rot terdam en Utrecht uitgegeven premielenin gen een buitensporing grote belangstelling aan de' dag werd gelegd, welke de koersen tct ver boven hun stand heeft doen stijgen. De 2'fi obligaties liepen tot 125 a 135,% op. zodat hei theox-etisch rendement niet onbelangrijk: beneden dat van gewone obligaties kwam te liggen. De grote vraag hield en houdt verband met de in vele kringen om „een gokje te wagen", voorts vooral omdat dc Staatsloterij die neiging lang niet ten volle kan bevredigen. Men vond in de premieleningen dei'halve een ADVERTENTIE met schriftelijke garantie De nieuwste ont- werpen vindt U op onze I mtmmm In elk genre In elke prijsklasse een grote keuze WONINGINRICHTING*. 120 MODELKAMERS „BEVERWIJK De officier van justitie bij de Groningse rechtbank heeft tegen de gebroeders H. B. en J. B. uit Vlagtwedde, respectievelijk 19 en 20 jaar oud, een voorwaardelijke gevan genisstraf van vier maanden geëist en een boete van 75 subsidiair 50 dagen hechte nis. Zij hebben volgens de dagvaai'ding op 18 October uit de stichting tot Christelijke liefdadigheid, een psychiatrische inrichting te Wagenborgen, hun zusje L. B., die daar reeds enkele jaren werd verpleegd, ont- voei'd. Het meisje was met een groep ver pleegden op weg van het gesticht naar de kerk. Plotseling reed een auto 'langszij en het meisje word door haar broers naar de auto gelrokken. Inmiddels is het meisje weer naar Wagenborgen overgebx-acht. De familie wilde het meisje terug, omdat men meende dat zij geen baat vond bij de in richting. De officier betoogde dat het voor de geestelijk gestoox-de zuster van de beide broers beter was dat ze in Wagenborgen bleef. Hij noemde het optreden van de broei's dom. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. welkom substituut. Speelclubs, personeel- clubs e.d. brachten en brengen wat geld bijeen en kopen daarvoor premie-obliga ties, welke 100 groot zijn en zitten dan met spanning op de trekkingen te wachten. Vooral wanneer daai'bij „een ton" in het verschiet ligt, ziet men tegen de tx-ekkings- datum de koei-sen stijgen. Deze omstandigheid was op haar beurt weer een reden voor de secure belegger om die premieobligaties te kopen. Immers, zo redeneerde men, doordat het uitgegeven bedrag betrekkelijk klein is en door de jaarlijkse uitlotingen steeds vermindert, zal de vraag het aanbod steeds blijven over treffen en heeft men hier dus met een be legging te doen, welke weliswaar een zeer laag rendement, maar grote kapitaals zekerheid biedt. Het is al weer anders gelopen dan men dacht. Eindhoven heeft de illusie gebroken, door onverwacht met een pi'emielening te komen, waardoor uitei-aard op de koersen van de oude leningen een druk werd uit geoefend. Men had zijn geldbehoeften natuui-lijk ruimschoots op andere wijze kunnen dekken, maar bankiers achtten de attractie van een premielening zo groot, dat zij met een i'endement van 3'4% ge noegen namen, terwijl anders ca. 3 3/8 moest worden betaald. En de gemeentebe stuurders van Eindhoven zijn blijkbaar zuinige lieden en hebben dit „achie" dus gretig ingepikt. Het resultaat van de in schrijving is in één woord verbluffend. Hoeveel er precies is ingeschreven, weten wc op dit moment niet, inaar men spreekt over bedx-agen van 800 tot 1000 millioen. Het toewijzingssysteem is bij ons nog altoos zo, dat zij, die het dichtst bij het vuur zitten, zich het best warmen. Emmittenten hadden trouwens al 3 millioen vooraf ge plaatst en derden zullen er dus wel nau welijks aan te pas komen. Hoewel de premieobligaties Eindhoven minder aan trekkelijk zijn dan de oude, die op een 4 en 4basis zijn uitgegeven, heeft de koers zich na de inschrijving aanstonds boven pari gesteld. En dit ondanks de aankondi ging van Enschede, dat zij het voorbeeld van Eindhoven zal volgen en van het te lenen bedrag een deel aan een paar andere gemeenten zal doox-geven. Terloops zij opgemerkt, dat wij dit een onjuiste methode achten. Een gemeente moet van haar gemeentehuishouding geen bankiei-szaak maken. Zij moet in haar eigen geldelijke behoefte voorzien, maar zich niet met de financiën van andere ge meenten bemoeien. Zijn er gemeenten, die om de een of andere reden beter zelf niet kunnen lenen, dan is daar de Bank van Nederlandse Gemeenten, die het kan doen en die dan ook thans ƒ10 millioen 3Vi% 40-jai'ige obligaties aanbiedt a 98Vi%, wat wil zeggen dat het rendement 3,38% be- di~aagt en nagenoeg gelijk is aan het hui dige rendement op de 314% Beleggings certificaten en de 314% Nederland 1948. Veel aantrekkelijkheid schuilt er dus ook in deze lening niet, maar in verband met de grote geldruimle en de topzware kassen van de banken, zal ook deze lening er wel in gaan. Vermoedlijk zullen de banken hierbij weer van de zogenaamde voorin- schrijf-methode gebruik maken, welke de laatste tijd meer is toegepast. De banken schrijven dan voor de grote beleggers op de leningen in onder beding dat de stukken eerst zullen worden geleverd als het de beleggers convenieert, waarbij dan de lopende rente tot de datum van levering door de banken wordt getoucheerd, welke dan op die wijze een deel van hun grote kassen rendabel kunnen maken. Onder deze omstandigheden is het dui delijk dat de particuliere beleggex-s op de obligatiemarkt aan 't kortste eind trekken en ook om die reden kan het niet verwon deren dat men zich in sterkere mate op ae aandelenmarkt gaat oriënteren, welke daar van, zoals bekend, de laatste maanden reeds de vruchten heeft geplakt. ADVERTENTIE Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg gpfgjg^' Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldienst De Ziekenfondsraad heeft in zijn gisteren gehouden vex-gadering met 18 tegen 6 stem men goedkeuring verleend aan de hen voorgelegde voorlopige overeenkomst in zake het basishonorarium voor huisartsen, dié aan algemene ziekenfondsen medewer king verlenen. Op verzoek van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is de uitvoering van het besluit van de Ziekenfondsraad opgeschort.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 13