RCH, Haarlem en VSV thuis tegen NEC, Ensch. Boys en Volewijckers P'fisdeskgf De opstellingen Schegoleyeva - wereldkampioene op de schaats - trainde als wielrijdster Sport op Zondag Racing met versterkte defensie in het veld Ranglijsten in de HVB Start Tour de France in Amsterdam Om de titel driebanden ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 8 HOCKEY KORFBAL ZAALHANDBAL VELDHANDBAL de fijne geut- de milde smaak en de goud-gele kleur Eindelijk definitief Kampioenschap 2de klasse Ben Hogan en golf Naar de top Verloren? Tóch weer De Ruyter jr en Baay leiden na tweede dag DE NAAR VOETBAL KIJKENDE SCHARE IN HAARLEM en omgeving heeft morgen de keuze uit een drietal thuiswedstrijden van eersteklassers. In het Heem- steedse Sportpark komt het nog steeds maar niet in oude vorm spelende RCH in het veld tegen het nog maar éénmaal verslagen NEC; in Haarlem-Noord speelt Haarlem tegen het de laatste tijd wat teleurstellende Enschedese Boys en in het sportpark Schoonenberg in Velsen komt VSV uit tegen Volewijckersdat nog steeds in de bovenste helft van de ranglijst staat. Een drietal wedstrijden overigens, waarin voor de elftallen uit deze omgeving weer veel op het spel staat. Evenals clat trouwens het geval is met Stormvogels, dat tegen DWS speelt, en EDO, dat zal trachten Rigtersbleek terug te wijzen. Nu VSV, EDO en Haarlem verleden week onverwacht een steek lieten vallen, zien wij met- meer dan gewone belangstelling uit naar de resultaten van Zondag, die zullen moeten bewijzen of bij deze ploegen de constante vorm is weergekeerd. Voor RCH kunnen wij Zondag niet anders dan een nederlaag in het vooruitzicht zien. NEC, dat verleden week Zondag aan de kop kwam door de nederlaag van Haarlem, heeft in de vijf uitwedstrijden die het speelde slechts een punt verspeeld en dat was het eeneen gelijke spel tegen Ajax. De Racing heeft overigens voor morgen haar heil gezocht in een versterkte verde diging. De Vos is als midvoor opgesteld, doch zijn taak zal zijn die van een aanval lende spil. Roekelaar, die De Vos enkele weken naar behoren verving, blijft dus stop- perspil. Wij kunnen begrip hebben voor deze speelwijze, doch vrezen het ergste indien wij denken aan wat een viermansvoorhoede er van terecht zal brengen, indien een vijfmans- voorhoedc al in een vijftal wedstrijden geen doelpunt heeft weten te scoren. Haarlem zal op eigen veld voorts wel ster ker blijven dan Enschedese Boys. dat na het goede begin in een weinig constante vorm speelde. Het elftal van de roodbroeken is na de nederlaag van verleden week onge wijzigd gebleven. Als Stormvogels voorts speelt in de vorm van Zondag jongstleden, dan zal het van DWS winnen. De Amsterdammers zijn de laatste weken steeds aan de verliezende kant en tuimelden in korte tijd van de tweede naar de achtste plaats op de ranglijst. Het geen overigens niet wil zeggen dat de IJmuidenaren het gemakkelijk zullen hebben. De stand is: NEC Ajax Haarlem Wageningen Leeuwarden Stormvogels Ensch. Boys In afdeling B ontmoeten de leiders VSV en EDO morgen tegenstanders, die in de kopgroep nog steeds iels in de melk te brok ken hebben. In de thuiswedstrijd tegen De Volewijckers hebben de Velsenaren een geode kans op de zege als zij in goede vorm zijn, doch gezien ook de fraaie zege van de Amsterdammers verleden week op Rig tersbleek achten wij een puntenverdeling het meest waarschijnlijk. Ook EDO staat in de uitwedstrijd tegen Rigtersbleek niet voor een eenvoudige taak. De Enschedéërs zijn op eigen veld nog on geslagen en zullen alles in het werk stellen om dat record te handhaven en dus ook in de kopgroep te blijven. Ook hier voorzien wij een gelijk spel. 11 17 DWS 11 12 11 16 Elinkwijk 11 11 11 15 Heracles 11 10 11 13 Be Quick 11 7 11 13 Oosterparkers 11 7 11 13 Zw. Boys 11 5 11 12 RCH 11 3 op bezoek bij Amsterdam, waar de Bloemen- daalse spelers zullen trachten de voorsprong van drie punten te behouden. Zelfs is er kans de positie nog meer te verstevigen, omdat de ontmoetingen Kampong en HHIJC, Be Fair en Togo, wel eens in een puntenverdeling zou kunnen eindigen. Bij de dames spelen BDHC en Amsterdam niet; de overige zes elftallen wel en na Zon dag zal het aantal gespeelde wedstrijden van al deze westelijke eerste-klassers dan weer op negen zijn gebracht. Overgangs- en promotieklasse De overgangsklasse geeft morgen een plaatselijke strijd tussen de elftallen van Alliance en BMHC, die om kwart over een in het Heemsteeds Sportpark wordt ge streden. In de afdeling B promotieklasse ontvangt Eechtrop om twee uur op eigen terrein hot Schiedamse Spirit, waartegen in de uitwed strijd met gering verschil werd verloren. Misschien is er nu een kans op een Bever- wijkse zege. Strawberries speelt eveneens om twee uur aan de Driehuizerkerkweg op eigen terrein tegen Alkmaar, een moeilijke strijd, die niettemin kansen voor de thuisclub biedt. In de promotieklasse C worden nog drie ontmoetingen van plaatselijke elftallen ge speeld, op het terrein van de tegenpartij. Zandvoort gaat cp bezoek bij Hilversum II. dat bijna onderaan de ranglijst staat. HBS gaat naar Gooi I. Hier mag een Bloemen- daalse overwinning verwacht worden. Moei lijker wordt het voor BMHC III, dat in Am stelveen de strijd tegen Amsterdam III zal moeten aanbinden. Om elf uur speelt Strawberries (dames! op eigen terrein, tegen Hilversum II, uit welke wedstrijd de thuisclub een kleine overwinning zai moeten behalen. Er is haast geen twijfel aan, dat Alliance haar bezoek bij Pinoké eveneens in een zege zal omzet ten. BDHC II ontmoet om twaalf uur achter Zomerzorg in Bloemendaal de speelsters van Leonidas en zullen wel beide winstpunten behalen. Tenslotte is er de om twaalf uur in het Heemsteedse Sportpark te spelen plaat- elijke ontmoeting tussen Rood Wit en BDHC III. Een strijd tussen gelijkwaardige ploegen, waarbij de onderste plaats op het spel staat. De stand luidt: VSV EDO Go Ahead DOS Rigtersbleek Volewijckers Blauw Wit 11 11 11 11 11 11 11 16 16 14 13 12 12 11 Sneek 11 11 AGOVV 11 10 Heerenveen 11 9 GVAV 11 8 Vitesse 11 8 Enschedé 11 7 't Gooi 11 7 gaat Schoten een wel heel moeilijke wedstrijd tegemoet. Het ont moet de grote concurrent Helder. Verliezen de Haarlemmers deze wedstrijd dan is de toestand vooreerst hopeloos. Zelfs een over winning kan de geel-zwarten niet van de onderste plaats helpen. Er is een kleine kans op een gelijk spel. Op de laatste competitie-Zondag in het jaar 1953 wordt morgen een volledig pro gramma afgewerkt. BMHC gaat. in een ongewijzigde opstelling in het hockeystadion De ranglijsten in de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. rot en met Zondag 13 December j.l. luiden als volgt: KI. 2 A: Geel Wit Hoofdd. Boys Heemstede TZB Vogelenzang Nw. Vennep D. S. B. Spaamestad S. V. IJ. KI. 2 C: D. S. S. 2 H. F. C. 4 VI. Vcgels 3 Kinheim 2 Ripneraa 2 V. V. B. 3 V. S. V. 5 BI.daal 3 Kennemers 5 N. A. S. 2 KI. 3 A: V. V. D. 2 Spaarnevogels T. H. B. 2 Concordia 2 v. Nispen V. V. H. 2 D. S. K. 2 Spaamestad 2 Hoofdd. Boys 2 KI. 3 C: Kinheim 3 S. H. S. T. Y. B. B. 4 E. D. O. 6 Geel Wit 2 Halfweg 2 Alliance Haarlem 6 Terr.vogels 3 KI. 3 E: Stormvogels 6 Waterloo 2 D. E. M. 4 Kennemers 7 Beverwijk 4 Velsen 4 Kinheim 4 A. D. O. 3 I. E. V. 2 KI. 3 G: D. S. S. 4 H. F. C. 7 Kinheim 5 Stormvogels 7 T. Y. B. B. 6 D. I- O. 4 E. D. O- 3 P. C. O- 4 ra 9 KI. 2 B: D. C. O. 2 12-22 10-16 T. Y. B. B. 2 11 19 9—15 V. S. V. 4 11-16 11 12 Kennemers '4 11—12 10—11 Schoten 3 11—10 3— 9 D. I. O. 2 12—10 10— 7 Zanvoortm. 3 11— 9 11— 7 Beverwijk 3 12— 8 10— 6 Velsen 3 11- 4 9- 5 VI. Vogels 2 12- 4 KI. 2 n: D. F.. M. 3 12-23 10-15 Stormvog. 5 12—17 11-15 T. Y. B. B. 3 11-14 11-15 Zandvoortm. 4 11-13 11—13 H. F. C. 5 12-12 10-12 Hillegom 3 11-11 10-10 R. C. H. 6 10—10 11—10 Haarlem 5 13—10 11- 3 V. S. V. 6 10- 7 12- 7 D. C. O. 3 13- 6 11- 3 Kennemers 6 11- 3 KI. 3 B: 12—18 D. T. O. S. 11—16 10-17 Schoten 4 9—13 11 14 E. H. S. 2 10—13 12—13 E. T. O. 2 11 12 11—12 D. S. O. V. 9-11 11—12 Onze Gezellen 3 10-10 11— 9 D. S. S. 3 12— 9 11- 4 Heemstede 2 12- 7 11-1 Ripperda 3 10— 3 Ki. 3 n: 10-15 Haarlem 7 11-13 10—15 B S. M. 2 10—17 9-11 Vogelenzang 2 11—14 10—11 n. i. o. 3 11 13 9- 3 H. F. C. 6 11—12 10— 8 T. H. B. 3 9— 7 12— 8 Geel Wit 3 10- 5 9— 7 Hillegom 4 9- 4 9- 5 Spaarndam 2 10- 2 KI. 3 F: 12—19 BI.daal 4 11-16 11-14 H. B. C. 4 10—15 10-13 Zandvoortm. 5 11-14 10—12 R. C. H. 7 10-13 10—10 E. D. O. 7 11-11 9- 9 Hillegom 5 11- 7 10— fi B. S. M. 3 9- 6 10- 5 Haarlem 3 9— 6 10— 4 T. Y. B. B. 5 10— 4 KI. 3 H: 10-19 Haarlem 10 11-13 11—15 R. C. H. 8 10—16 11-13 E. D. O. 9 12—16 11-11 Onze Gezellen 4 10—15 11—10 Zandvoortm. fi 10—10 12-10 H. F. C. 3 11- 8 10- 7 VI. Vogels 4 10- 5 11- 7 Hillegom B 11- 4 li— 6 Geel Wit .4 9- 2 ADVERTENTIE Voor Zondag heeft de competitieleider van 3 K.N.K.B. een inhaalprogramma vast gesteld. Dit heeft tot gevolg, dat van de Haarlemse twaalftallen slechts Watervliet in het veld komt. Deze ploeg speelt in Amster dam tegen KCN en zal zeker trachten revan che te nemen voor de op eigen veld geleden nederlaag. Voor Zondag ziin er voor de lager inge deelde teams uit Kennemerland goede kan sen op succes aanwezig in tegenstelling tot de ploegen uit poule A. Deze komen namelijk uit tegen sterke tegenstanders.. Zo komen de Concordia-dames tegenover ADA. dat tot nu toe zeer goede wedstrijden speelde. De Rapiditas-heren spelen tegen de Catchers, die weliswaar niet zo sterk zijn als vorig jaar. maar toch altijd de zwart- witten voor een zwaar probleem kunnen zetten. De heren van Concordia komen in het veld tegen Niloc, dat naar verwacht De eerste- en tweedeklassers uit het district Haarlem komen Zondag met de volgende opstellingen (te lezen van rechts naar links) in het veld: HAARLEM: Doel: Snijders; achter: Odenthal en Kuys; midden: Boeree, De Voogd en Barends; voor: Doets, Jacob, Roozen, Brussee en Groeneveld. R. C. H.: Doel: Kooistra, achter: Van Rheenen en v. d. Brink; midden: Las- schuit, Boekelaar en Biesbrouck: voor: Koster, De Jong, De Vos, Gallis en Honout. E. D. O.: Doel: Van den Berg; achter: Walther en Bax; midden: Klooster, Dweelaard en Snijders; voor: Prins, Mul, Roodselaar, Koning en Klein. STORMVOGELS: Doel: J. Venus: achter: Van der Oever en Ponte; midden: F. Venus, H. Snoeks, Tol; voor: Luppens, Westers, Lindenberg, J. Snoeks, en Drager. V. S. V.: Doel: Van der Wint; achter: Schoon. Kunst; midden: Tielrooy, Ha- seveld, Stijger: voor: De Bie. Spaans, Verswijveren, Van der Kuil, De Graat. KENNEMERS: Doel: Wilkes; achter: Breedhouwer en Peggeman; midden: H. J. Jansen. Scheepens, v. d. Plas; voor: H. Jansen, J. v. d. Sluis, H. v. d. sluis, Eickhof en Michel. SCHOTEN: Doel: Kessens; achter: Ho- gendijk en Joppe; midden: v. d. Mark, Klooster en Bot; voor: Geurts, Pelser, Van Oosten, Keulemans, Berendrccht. oooooooooococoooo wordt met Aalsmeer gaat uitvechten, wie de titel in de wacht gaat slepen. Niloc zal daarom wel oppassen tegen de Haarlemmers een misstap te maken. In poule C ontmoet IJmond het Amster damse Tonido, dat vrij sterk is, maar een Velsense overwinning geenszins tot een on mogelijkheid maakt. In poule D lijken de winstkansen voor HOC en OSS bijzonder gunstig, want Aalsmeer 3. noch Volewijckers hebben er tot nu toe veel van terecht ge bracht. De IJmond-dames spelen ook tegen Tonido en hier geldt wel hetzelfde als voor de heren. Voor AVA is zonder twijfel een zege weggelegd tegen De Volewijckers. Bij de veldhandballers wordt alle aan dacht opgeëist door liet treffen van de lieren- teams van Beverwijk en Rapiditas 2. Rapi- ditas 2 heeft uit deze wedstrijd maar één punt nodig om zich kampioen te kunnen noemen en zal zich hiervoor ongetwijfeld alle mogelijke moeite getroostetn. Eveneens zeer belangrijk is de dameswed strijd HOCForesters. Rapiditas heeft er groot belang bij. dat HOC de Foresters ver slaat: iets wat wij niet denkbeeldig achten. Want HOC is een zeer gevaarlijke tegen stander. hetgeen Rapiditas zelf vorige Zon dag heeft bemerkt. Raoiditas kan intussen zelf de wedstrijd van BGV winnen, terwijl IJmond 2 een kans heeft tegen CSV. Bij de heren verwachten wij verder overwinningen van IJmond 2 en BGV op respectievelijk BGV 2 en OSS 2. ADVERTENTIE ^occ«of>>x>oooooooooooooocooooooorcoonrrvocrroooooonfY>x>^ Hotel Restaurant „ZOMERZORG" Bloemendaal arrangeert nok dit jaar zéér ver zorgde KERSTDINERS. Tel. K 2500 - 25851 oixiocccxJoocoDocxxxsooTOooooooooooooooooooaKxxxwocosoco:» SPHnHÉÉiufeu. 4-.1 -»':5 De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag eenstemmig besloten financiële medewerking te verlenen aan de start van de Tour dc France in Amsterdam op 8 Juli van liet volgend jaar. Het desbetreffende voorstel om aan dc door de N.V. Maatschap pij tot Exploitatie van bet Nederlands Sport park te Amsterdam en de N.V. Nieuwe Rot terdamse Courant ten behoeve van de Tour de France in 1954 in het leven te roepen stichting een bijdrage van f25.000 a fonds perdu voor de benodigde f80.000 beschikbaar te stellen, benevens een derde deel van bet resterende bedrag te garanderen, zijnde f 18.333, aanvaardde de raad met algemene stemmen. Nu de gemeenteraad van Amsterdam het voorstel van B. en W. om steun te verlenen aan het organisatie-comité in Nederland voor de Tour de France, heeft aangenomen, kan worden medegedeeld dat nog vele problemen dienen te worden opgelost, alvorens de or ganisatie van de start van de Ronde van Frankrijk 1954 en die van de eerste étappe naar België definitief in kannen en krui ken is. De route zal moeten worden vastgelegd, hetgeen zal geschieden door de directeur- generaal van het ministerie van verkeer en waterstaat, de organisatie van de Tour de France in Frankrijk en het organisatie comité in Nederland. Waarschijnlijk zullen enkele gemeenten zich tot de organisatoren wenden met het verzoek de étappe door die gemeenten te voeren, waaraan organisatorische en zake lijke consequenties verbonden zijn. Als vaststaand mag worden aangenomen, dat de caravane publicitaire, sinds jaren aan de organisatie van de Tour de France verbonden, naar Amsterdam zal komen en langs de gehele eerste étappe zal trekken. Het ligt in de bedoeling van het organisatie comité ook Nederlandse firma's voor deze caravane publicitaire aan te trekken, voor de eerste étappe en indien gewenst ook voor andere étappes in België en Frankrijk. De uitslagen van de biljartwedstrijden om het kampioenschap tweede klasse van het district Haarlem van de KNBB, gisteravond in het clublokaal Van Trigt aan de Rijks straatweg in Haarlem gespeeld luidden: Jacob 150 81 24 3.37 Blesgraaf 150 150 24 6.25 Hoek 150 150 19 7.89 Broers 150 106 19 5.57 Spek 150 150 29 5.17 Jacobs 150 82 29 2.82 Strick 150 150 28 5.35 Handgraaf 150 96 28 3.42 Vanmiddag en heden- en morgenavond worden de resterende wedstrijden gespeeld. De laatste partij begint Zondagavond om kwart over acht. De Russische hardrijders en de rijdsters hebben zich zeer ernstig op het aanstaande schaatsseizoen voorbereid. In de eerste plaats hebben de meest bekende rijders en rijdsters hun physielce conditie in de afge lopen maanden verbeterd. Zo nam Boris Shilkov deel aan athletiekwedslrijden, waarbij hij zich een uitmuntend sprintc betoonde, een opmerkelijk verschijnsel, want Shilkov is een lange afstandrijder. Wereldkampioen Oleg Goncharenko, de grote tegenstander van Kees Broekman en Wïm van der Voort, heeft in de zomer geroeid. Verscheidene andere hardrijders kivam in cross country ivedslrijden uil. Oleg Goncharenko Bij de dames nam de werldkampioene Khalida Schegoleyeva deel aan.... wie lerwedstrijden op de weg, Rema Zhukova, de wereldrecordhoudster speelde tennis. Intussen heeft Boris Shilkov tijdens wed strijden in Sverdlovsk op de 5000 meter een tijd genoteerd van 8 min. 40.9 sec., waarbij in aanmerking moet worden ge nomen, dat de omstandigheden van ijs en weer verre van gunstig waren. Besloten is om de Russische kampioen schappen pas in Maart in Sverdlovsk te houden. Het aantal rijders en rijdsters van TT TIE DE CIJFERS BEZIET, die aangeven hoeveel beoefenaren een bepaalde tak van sport heeft, komt tot- de eigenaardige ontdekking dat die aantallen van de op sportief gebied iels presterende landen enorm uiteenlopen. Vraagt men bijvoorbeeld in Amerika naar korfbal dan zal men ervaren dat dat daar helemaal niet gespeeld wordt. Maar als een Canadees bij een Neder lander informeert naar Lacrosse, dan zal hij te horen krijgen dat dat nu juist een sport is die hier niet beoefend wordt en wel nooit zal worden ook. Natuurlijk spelen hier vele factoren een rol. We behoeven daar niet over uit te wijden. Waarom weten hier in Neder land slechts een paar duizend mensen de régels van cricket en in Engeland, Australië, Zuid-Afrika, West-lndiö en India tezamen vele millioenen; waarom komen op de Ilokij in Den Haag bij een 'jjfshockeywedstrijd een paar hon derd toeschouwers en zendt men bij voorbeeld in Canada en Amerika deze wedstrijden zelfs uit per radio en tele visie? EN golf dan? Het openlucht-balspel zoals een kenner het even kort als droog zegt waarvan het doel is een bal met behulp van een aantal stokken (een bepaalde stok voor elke verschillende lig ging van de bal) in een zo gering moge lijk aantal slagen een zekere afstand te laten overbruggen (van een afslag tot een putje in de grond). Ons land heeft nog niet eens drieduizend beoefenaren, terwijl in Amerika alleen al millioenen mensen de grote wedstrijden via de radio of de televisie volgen, waarbij dan de kranten er meer over schrijven dan hier in Nederland over de belangrijkste inter land voetbalwedstrijd. Golf is geen sport voor de massa, zegt men hier. Golf is een te moeilijke, te dure en te saaie sport, die bovendien te veel aan de regels van de etiquette is gebon den. We zullen hier verder niet op in gaan, ook al is deze mening grotendeels volkomen onjuist. Want het reeds eeuwenoude golf is een sport vol charme, die juist door haar zeer bijzondere ka rakter een grote aantrekkingskracht kan hebben voor velen. Waarbij wij dan nog niet eens iets gezegd hebben over het feit dat golf een spel is, dat nu eens niet aan een bepaald type landschap, noch aan een klimaat, jaargetijde en leeftijd of geslacht van de spelers is gebonden. Het is overigens niet de. bedoeling dat wij hier een propagandastuk schrijven over golf. Degenen, die iets voor de sport voelen komen er vanzelf wel toe haar te gaan beoefenen en het Nederlands Golf Comité is met het kleine aantal beoefe naren van dit ogenblik toch wel tevreden wereld en die ook bij andere sporten niet zelden en terecht als voor beeld wordt gesteid: BENJAMIN, WIL LIAM HOGAN. Ben Hogan ■n ziet waarschijnlijk alleen maar ge varen wanneer de sport zo populair zou worden als dat bijvoorbeeld het geval is in de Verenigde Staten, waar tiendui zenden mensen bij de grote wedstrijden voor professionals of amateurs gaan kij ken. Nee, geen propaganda, maar wel iets over zo'n Amerikaanse golf-speler. Een speler, die door zijn spel en zijn onver saagd doorzetten reeds jaren lang een veel besproken figuur is bij de millioenen belangstellenden in golf over de hele TOEN Ben tien jaar oud was, onder scheidde hem niets van de andere tienduizenden jongetjes in Texas. Hij ging ijverig naar school en leerde wat men hem te leren gaf. Het eigenaardige was echter dat toen Ben als elfjarige jongen iets voor de kost moest gaan doen, dat hij toen niet het geleerde al was dat nog niet zo heel veel in praktijk ging brengen, maar caddie werd in zijn geboorteplaats Fort Worth. Daar obser veerde hij de golfspelers nauwkeurig en na verloop van tijd kende hij maar één bezigheid die hij de moeite waard vond: golf spelen. Kleine Ben toonde aanleg. Maar zijn kans kreeg hij nog niet. Van voldoende geld verdienen was dan ook nog geen sprake. Eerst was dat wel een handicap, doch later vond hij tóch nog een middel om zijn brood te verdienen. Als beroeps- kaarter. Hij leerde er de grimmigheid en het bluffen. Eigenschappen, die hem in zijn latere leven zo goed van pas zouden komen. Zo gingen er jaren voorbij zonder dat Ben Hogan ook nog maar iels deed dat het noemen waard zou zijn. Hij bleef wel iswaar voortgang maken met zijn presta ties bij golf, doch de weg naar de top had hij nog niet gevonden. Geen wonder ook, want Ben had op zijn collega's een grote achterstand. Hij leek in type te weinig op al de mannen, die met 't zelfde talent veel sneller vooruit kwamen. Dat waren degenen, die hun gewicht mee hadden bij de strokes en veel minder moeite hadden de bal over enorme af standen weg te slaan. Maar Ben deerde dat niet. Hij beet zich vast in dat ene doel dat hij kende: de best verdienende golf-speler te worden in de wereld. In 1945 lukte dat. Ben had de top bereikt. De top, waar hij ook in 1946, 1947 en 1948 bleef, hetgeen veel langer was dan zijn voorgangers, die dooi de grote inspanningen reeds veel eerder naar de middelmatigen waren afgezakt. En het verhaal zou reeds uit zijn, indien er in 1949 niet iets was gebeurd, waai de golfers uit de gehele wereld zich ge ruime tijd mee bezig hebben gehouden. HOGAN kreeg een ongeluk. Op een dag dat hij per auto naar een wed strijd reed om er weer een van de grote geldprijzen in de wacht te slepen reed er een zware truck met volle snelheid op hem in. Hogan is verloren voor de sport, zei iedereen die las hoe ernstig gewond Hogan uit de verfrommelde auto was ge komen. Men gaf hem al spoedig geen kans meer op het leven toen alles er op wees dat de wonden aan rug, heup en been hem volkomen uitputten. Maar Ben overwon weer. Met taaie volharding redde hij zich het leven, maar was niet meer dan een lichamelijk en geestelijk wrak toen zijn vrienden hem weer voor het eerst zagen. Nee, Ben Hogan's rol was uitgespeeld. Toch bemoeide hij zich nog met de sport, die zo'n grote rol in zijn leven had gespeeld. In 1949 ging hij als niet spelend aanvoerder met het Amerikaanse Ryder Cup-team naar Engeland, waar hij met vreugde werd begroet. Maar men zag hem niet zo veel. Het slaan was hem te vermoeiend en niet zelden gebruikte hij de krukken, die sinds het verlaten van het ziekenhuis steeds onder zijn be reik waren geweest. Hogan was er vol komen down onder. Anderen golf te zien 5pelen en hijzelf, de uitblinker van weleer, alleen adviezen gevend.het was hem een marteling. HET bericht van een jaar later uit Fort Worth kwam dan ook als een donderslag uit heldere hemel. Hogan had weer golf gespeeld. Het ongelooflijke was gebeurd. Met alle grimmigheid die in hem was had Hogan gebluft. En hij had wéér gewonnen. Duizenden uit zijn woonplaats hadden hem zien spelen en ....rijden, want Hogan's been was nog te zwak om de vele tientallen kilometers op de golfbaan te voet af te leggen. De mensen, die het niet geloven kon den, kwamen een paar weken later naar Los Angeles, waar hij zou spelen. Het waren er duizenden. Meer dan honderd deelnemers - alle te goeder naam en faam bekend staand - waren lucht. Met één man leefde de publieke massa mee. Dat was Ben Hogan. Men juichte hem toe, toen hij de eerste dag in 73 rond ging, men juichte nog harder toen het er :1e tweede dag 69 waren en de derde dag weer eens 69. Slechts één man deed het beter. En die was winnaar. Volgens :1e lijst en het geduldige papier. Maar Ben Hogan was de morele winnaar. Hij was ook de man die in drie dagen meer had gewonnen dan alle winnaars van welke wedstrijd dan ook. Hij had ge wonnen van alle van medelijden ver vulde mensen, hij had ook van zichzelf gewonnen. E. K. klasse is in het laatste seizoen sterk geste gen, zodat de resultaten van de nationale tit el wedstrijden wel eens verrassend zullen kunnen zijn. De regering heeft voorts be langrijke bedragen verstrekt voor het aan- stellén van instructeurs en coaches voor het hardrijden. Ook Noren bereiden zich voor De Noorse Schaatsenrijdersbond heeft voor veertien rijders een visum aange vraagd, dit in verband met de landenwed- strijd tegen Rusland, die op 26 en 27 De cember in Moskou zal plaats vinden. De ploeg zal nog worden samengesteld. In to taal zullen acht Noren tegen acht Russen de strijd aanbinden. Leider van de tour is Harald Halvorsen, de voorzitter van de bond. Hij wordt in zijn taak bijgestaan door Oeiving Jörgensen en Reidar Liaklev. In verband met de fraaie tijd, die Roabl Aas in de eerste wedstrijd van het seizoen over 1500 meter heeft gemaakt (2 min. 21.9) zijn deskundigen van mening, dat de Noorse hardrijder in Davos een goede kans maakt .op het winnen van deze afstand, ook al zijn de Russen en Nederlanders zijn sterkste concurrenten op de Europese kam pioenschappen. In ieder geval neemt men aan, dat Roald Aas te Davos in staat zal zijn, zijn positie op de wereldranglijst van de 1500 nieter te verbeteren, al weet men zeer wel, dat de Rus Tsjaikin het wereldrecord op 2 min. 12.9 sec. heeft gebracht en Wim van der Voort ernstig van plan is in Davos een gooi naar het wereldrecord te doen, iets wat hem door het minder gunstige weer op de tweede dag van de wedstrijden in Davos van dit jaar niet is gelukt. Behalve Hjallis Andersen en Ivar Mar- tinsen is thans ook Sverre Haugli ingeënt als voorzorgsmaatregel, in verband met zijn eventuele deelneming aan de wereld kampioenschappen in Sapporo. Terwijl dc tweede dag van dc kampioens wedstrijden om de Nederlandse titel hoofd klasse driebanden groot biljart in Rotterdam inging met Metz, Dc Ruyter Jr. en Baay als leiders en men, ook gezien liet door hen vertoonde spel, in hen logischerwijze de grootste „kanspaarden" zag, gooiden de resultaten van de middagparlijcn alle prog noses reeds volkomen door elkaar. Twee partijen...., twee verrassingen. De Hagenaar Metz faalde tegen de Arn hemmer Broekhuizen volkomen. Na 12 beur ten wees het bord nog slechts 1 carambole aan en al scoorde hij toen een serie van 5, de juiste cadans liet vergeefs op zich wach ten. De outsider Broekhuizen had niet de minste moeite om deze partij met gemak te winnen. Ook de man die tot alles in staat kan zijn, Popeyus, verloor. Lange tijd tot aan de 45ste beurt ging zijn partij tegen Teegelaar gelijk op, maar zijn „bravour" leverde verder bitter weinig op. Met kleine scores, maar daarom niet minder zeker, vergrootte de degelijk spelende Teegelaar zijn voorsprong en behaalde „in eigen huis" (hij is chef de billard in het groothandclsgcbouw) zijn eerste zege. Zoals Metz, moest ook De Ruyter Jr. zijn eerste nederlaag incasseren en de manier waarop dit geschiedde, sloot elk toeval uit. Het was de titelhouder Jan Sweering, die hiervoor verantwoordelijk was en deze zal zich, meer nog dan over zijn overwinning, hebben verheugd over de uitstekende vorm, die in deze partij plotseling weer naar voren kwam. Hij speelde met een brio, een kam pioen waardig. Meer gelijk op ging de partij tussen Tee gelaar en Metz. Met de stand 41 gelijk ver loor Metz even het contact met de Rotter dammer. Het werd zelfs 45—49 voor Teege laar, maar een serie van 4 zeer vrije caram boles bracht de balans in evenwicht op 49. De beslissende stoot mislukt toen door een „klos". Maar toen Teegelaar zijn kans op een zege niet uitbuitte, maakt Metz toch als eerste de 50 vol. Het was niet meer dan billijk dat Teegelaar tenslotte van de nastoot profiteerde en het best denkbare resultaat van een partij lussen twee gelijkwaardige tegenstanders bewerkstelligde. Sweering 50 56 4 0.892 De Ruyter Jr 31 56 4 0.553 Baay 50 78 5 0.641 Stikkelman 47 78 6 0.602 Metz 29 61 5 0.475 Broekhuyzen 50 61 4 0.819 Teegelaar 50 59' 4 0.847 Popeyus 40 59 6 0.677 Stikkelman 50 50 6 1.000 Sweering 30 50 4 0.600 50 76 4 0.657 Teegelaar 50 76 4 0.657 32 67 3 0.477 50 67 4 0.746 48 69 7 0.695 50 69 -5 0.724 Na de tweede dag luidt de stand: match.p. car. brt. h.s. a.gem. De Ruyter Jr. 6 181 249 7 0.726 Baay 6 182 470 10 0,674 5 179 262 8 0.683 4 169 233 6 0.725 Broekhuyzen 4 171 248 7 0.689 3 170 276 5 0.615 162 244 6 0.663 148 234 4 0.632

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 14