Vandaag vijfde ronde van de Franse presidentskeuze Weerbericht Ongerustheid in Borinage, KSG uit scherpe critiek Haarlems Dagblad Hogere sociale voorzieningen met oog op loonsverhoging Onrustig Europa Spannend weekeinde in Versailles Zal Auriol het hoge offer brengen? Wederopbouw van de Wieringermeer voltooid Het woord is aan. Hoofdpunten van de wijzigingen Het wordt kouder 68e JAARGANG No 139 ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 297e JAARGANG No 29 2 Drie komieken in den Haag Bulgarije bereid tot nieuw contact met V.S. Aga Khan's gewicht in platina Amerikanen bang voor „zak-atoombommen" Perzisch parlement heden ontbonden Bandoengs monument voor prof. Kennedy geschonden Minister Van de Kieft ontsloot laatste van 580 huizen Belasting in Tsjecho-Slowakije Donaupont bij Hembrug Maandag in de vaart Een week voor hardhandige professor Weer rapport 1! II Sé 1 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op7.on-en Feestdagen. Abonnement per week 4'- cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE FRANSE POLITICI zetten vandaag hun pogingen voort om een president dèr Republiek te kiezen. De stemmingen op de eerste dagen hebben alleen als „voor ronde" gewerkt met een tweetal overblij- venden voor de eindstrijd en president Auriol op de achtergrond, voor het geval waarin geen der vier de volstrekte meer derheid zou kunnen halen. Het politieke gemarchandeer om de stembusstrijd heen heeft onze Parijse correspondent niet blij moedig gestemd, zoals Vrijdag uit zijn commentaar blijkt en zoals ook wel te ver wachten was. Vandaag zullen wij er meer van weten. In afwachting hebben deze stemmingsdagen bevestigd, dat het in de Franse democratie büjft kraken. Men zou bij de huidige stand van zaken kunnen zeggen dat het dat in de Westduitse de mocratie niet doet, ware het niet dat het parlementaire régime van Bonn nog zo erg jong is en zijn aanvoerder, bondskan selier Adenauer, al zo oud is. Zodat men het niet gaarne zou wagen, iets op langer termijn te voorspellen. De felheid, waar mee in de Duitse pers onlangs opnieuw vrijlating van oorlogsmisdadigers is ge- eist waarvan er nog 63 in ons land opgesloten zitten heeft weer twijfel doen ontstaan aan inzicht in de gebeurte nissen van een nog jong verleden bij vele Duitsers. Nu komen ongunstige berichten uit Italië; onze correspondent te Rome, die al tientallen jaren daar woont en land en volk door en door kent, spreekt in een be schouwing over toenemend onbehagen en mismoedigheid over de gehele linie, die alleen de extremisten (communisten en fascisten) ten goede komt. Het kabinet- Pella, na de laatste verkiezingen als zaken kabinet opgetreden, blijkt het reeds ver korven te hebben doordat het zich niet tot deze beperkte opdracht heeft bepaald, of heeft kunnen bepalen. Ondanks een in haar voordeel gewijzigd kiesstelsel heeft de Christelijk-democratische partij geen meerderheid kunnen behalen; zij moet re geren met steun van andere groepen en die worden steeds huiveriger van Pella's beleid, dat ook in zijn eigen partijkring critiek ondervindt. Voorts is de loonstan- daard te laag, hetgeen tot vele stakingen leidt en de werkloosheid neemt numeriek eer toe dan af. Onze correspondent tekent daarbij aan, dat critici van uiterst links bij hun protesten daartegen vaak geen rekening houden met het feit, dat er elk jaar enige honderdduizenden arbeids krachten bij komen en dat dus de werk gelegenheid al aanzienlijk wordt ver ruimd als het aantal werklozen gelijk blijft. Dit is statistisch natuurlijk juist, maar het baat degenen niet die werkloos blijven en wier belangstelling voor deze berekening wel afwezig zal zijn. Onrustig Europa, welks staatslieden in een reeks conferenties voortgaan met theo retiseren over een integratie, die er niet gemakkelijker op is geworden sinds een deel der betrokken landen in tijdelijke welvaart is komen te verkeren en de an dere in grote moeilijkheden leven. Waarbij men, ondanks alle critiek, niet vergeten mag dat Frankrijk grote verliezen geleden heeft en blijft lijden in Indo-China, het geen bovendien zijn financiën ontwricht en dat Italië feitelijk de hulpbronnen mist om zijn talrijke bevolking op een behoor lijk welvaartspeil te brengen. Zodat het wel gemakkelijk maar niet juist is de toe standen in die landen met de onze te ver gelijken, zonder grote verschillen in aan merking te nemen. Het ziet er met dat al in Europa slecht uit en wie voorzien heeft, dat langdurig naoorlogs uitstel van Europese integratie tot toenemende verslechtering van de toe stand zou leiden, omdat federale vereni ging van deze landen een eis des tijds is en hun verdeeldheid een verouderde ver houding, waarin geen mogelijkheden voor de toekomst meer zitten, ervaart dat dit inzicht juist is geweest. Het gaat niet meer. Dat de democratische régimes zowel in Frankrijk als in Italië in gevaar zijn ko men te verkeren is een omstandigheid, die hierbij wel tot grote bezorgdheid noopt. Misschien hebben te weinig mensen wel eens overdacht, hoeveel groter het deel der wereld is dat niet door democratisch beleid bestuurd wordt en hoe zwak het democratisch-geregeerde restant van Euro pa zou worden, als ook Frankrijk en Italië daar no^ aan ontvallen zouden. R. P. Ook gisteren, de tweede dag van het Congres van Versailles, is het de 928 leden van Frankrijks parlement nog altijd niet gelukt een nieuwe president aan te wijzen. Van middag 2 uur zal nu de vijfde ronde plaats hebben. Sinds 'het begin van de geschie denis der Franse Republiek, die tot dusverre 13 presidenten heeft gehad, is het nog nooit voorgekomen dat er meer dan tweemaal over de verkiezing van een staatshoofd gestemd moest worden. Het leiderschap van de staat heeft men terecht altijd nog als een functie be schouwd* die te hoog boven het dagelijkse politieke gekonkel was verheven om tot een object te mogen verworden van koehandel tussen de politieke partijen onderling. Maar de onzalige mentaliteit, die over de Vierde Republiek vaardig is geworden, heeft nu ook de hoogste top van het bewind bereikt. Gisteren heeft Laniel, ofschoon hij zijn plooibare gevaarloosheid in acht maanden nu toch wel duidelijk bewezen heeft, zelfs nog een meerderheid achter zich kunnen krijgen, vooral omdat de radicalen en onaf- hankelijken zeer verwante stromingen overigens het maar niet eens konden worden. Het systeem, dat van het begin af ge volgd werd, bestond daaruit, dat bij iedere volgende ronde een geringer aantal candi- daten uitkwam, nadat de lichtste aspiran ten voor het Elysée zich vrijwillig of onder pressie hadden teruggetrokken. Zo was men gisterenavond tot een twee tal Laniel en de socialist Naegelen afgedaald, nadat in de twee vorige ronden respectievelijk de katholiek Bidault en de radicaal Delbos waren afgevallen. Tijdens de stemming, die al in een veel mattere atmospheer en onder aanzienlijk minder belangstelling gehouden werd, scheen het aanvankelijk dat in deze eindstrijd tussen links en rechts Laniel nu toch wel de meer derheid zou behalen. Dat resultaat zou, af gezien van Laniels persoonlijke kwaliteiten, niet zo onlogisch zijn geweest, omdat Frankrijk na de laatste volksstemmingen inderdaad door de rechtse partijen wordt geregeerd. Maar door een plotseling vrij groot aantal onthoudingen, in het bijzonder van de radicalen, en vooral omdat verschei dene radicale stemmen werden uitgebracht op mensen, die niet eens meer candidaat waren, kwam Laniel uiteindelijk toch niet aan zijn noodzakelijke portie. Hij kreeg 403 stemmen, wat slechts 50 meer was dan in de vorige ronde, toen hij. trots de concur rentie van de radicaal Delbos, 358 stemmen had verworven. Maar hij komt er nu nog 48 tekort om de overwinning te kunnen boeken. Laniel is op de weg van Versailles naar het Elysée tot dusverre het verst gevor derd en hij heeft zich, na overleg met Herriot, voorgenomen ook de laatste stap te doen. Maar dat hij dan nog struikelen zal, is geenszins uitgesloten. Er stonden even na middernacht, toen deze deprimerende uitslag bekend werd gemaakt, nog twee wegen open. Men kon ofwel opnieuw beginnen met andere candi dates ofwel een figuur van nationaal for maat verzoeken zich beschikbaar te willen stellen. De naam van Vincent Auriol en Edouard Herriot rolden toen weer van veler lippen, ofschoon iedereen wel wist dat geen van beiden, om verschillende rede nen, zich als candidaat beschouwd wenste te zien. Vandaag gaat een delegatie, samenge steld uit radicalen, opnieuw naar de ruim tachtigjarige Kamerpresident Herriot en het is niet onmogelijk dat men dan ook een nieuw bezoek aan Auriol af zal leggen. Ook Queuille, de radicale vice-premier, Reeds geruime tijd treden Willy Walden en Piet Muyselaar op als portier bij iedere voorstelling van hun revue „Op en Top". De fooien die zij voor hun dienstbetoon van de bezoekers ontvin gen stortten zij in de kas van het Konin gin Wilhelminafonds. In Den Haag stellen zij de gelden beschik baar voor de verzor ging van 2800 Haagse kinderen, die de zorg van een moeder mis sen en in een inrich ting zijn opgenomen. Bij de première van „Op en Top" Vrijdag avond in de residentie kwam ook Buziau kij ken. Hier ziet men de drie komieken vere nigd. BRUSSEL (A.N.P.) De staking in de zeven mijnen van Cockerill in de Belgische Borinage, die met sluiting worden bedreigd, duurt voort. In de gehele Borinage heerst grote con sternatie onder de mijnwerkers, vooral nu bekend geworden is, dat de betrokken mij nen reeds binnen een tijdsverloop van een half jaar zullen worden gesloten. De socia listische mijnwerkersbond in de Borinage heeft een manifest uitgegeven, waarin er op wordt gewezen, dat de werkloosheid van de bijna 7000 in genoemde mijnen werkende arbeiders ellende zal brengen over een derde deel der bevolking in deze streek. De bond roept al zijn leden in de Borinage op van 21 December af het werk neer te leggen indien op dat tijdstip geen maatregelen zijn genomen om de mijnen gaande te houden. De bond verzoekt de re gering tevens beslag te leggen op de mij nen en deze onder haar beheer te plaatsen. De burgemeesters van de gemeenten in de Borinage, hebben een oproep gericht tot de bevolking, waarin zij in het licht stellen dat het sluiten van de mijnen een loonverlies met zich brengt van fr 10 mil- lien per weck. Deze achteruitgang van de inkomsten der streek zal zwaar drukken op de gehele winkelstand en zal fataal blij ken te zijn voor het economische en sociale leven van de Borinage. De burgemeesters roepen de bevolking tenslotte op met alle kracht te protesteren tegen de voorgeno men sluiting. Het Katholieke blad der Franstalige ar beiders „La Cité", wijst erop, dat aan de vooravond van Kerstmis duizenden mijn werkersgezinnen in angst verkeren over de toekomst. „De tol, die de mijnwerkers dit jaar met 2000 doden hebben betaald, ver diende een beter kerstgeschenk", aldus het blad. „De directies der betreffende mijnen hadden niet met meer cynisme kunnen handelen". Het hoge gezagsorgaan van de Europese gemeenschap voor kolen en staal, zo wordt in een communiqué gezegd, is ten zeerste verrast door de,officiële mededeling om trent het sluiten van de mijnen. Het hoge gezagsorgaan was hierover niet ingelicht en is ten zeerste verontrust over deze plotselinge beslissing. De N.V. John Cockerill heeft in haar communiqué de overwegingen opgesomd, aldus het comité van het hoge gezagsor gaan, die tot dit besluit hebben geleid en de schikkingen, die zij in het verleden met de Belgische regering heeft getroffen, schikkingen waarvoor het gezagsorgaan geen enkele verantwoordelijkheid draagt. Het gezagsorgaan kan niet onverschillig blijven voor het sluiten van een belang rijke onderneming van de gemeenschap die sociale en zeer ernstige economische problemen met zich zal kunnen brengen. FILMS OVER WATERSTOFBOM ONTPLOFFING De burgemeester van San Francisco, Robinson, heeft Donderdag, teruggekeerd van een conferentie over burgerverdedi ging met president Eisenhower, verklaard, dat spoedig films over een waterstofbom ontploffing zullen worden vrijgegeven voor vertoning in het openbaar. LORD ISMAY TREEDT NIET AF Lord Ismay heeft Vrijdag berichten tegengesproken, volgens welke hij van plan zou zijn in de nabije toekomst af te treden als secretaris-generaal van de Noord-Atlantische verdragsorganisatie. (Reuter/AFP). Volgens het Bulgaarse persbureu heeft premier Tsjervenkov Vrijdag op een bijeenkomst ter afsluiting van de campagne voor de oZndag te hou den verkiezingen verklaard, dat Bulgarije bereid is, waar betrekkingen met de V.S. aan te knopen. De V.S. verbraken de diplomatieke be trekkingen op 20 Februari 1950, nadat Bul garije de terugroeping van de Amerikaanse gezant in Sofia, Donald Heath, had geëist, omdat deze zich schuldig zou hebben ge maakt aan activiteit tegen de Bulgaarse regering. Tsjervenkov deelde voorts mee, dat zijn regering bereid is, in het belang van de vrede goede betrekkingen met Joegoslavië, Griekenland en Turkije te onderhouden en de economische banden met deze landen nauwer aan te halen. Het Ismaelitisch comité tc Kardtsji heeft Vrijdag aangekondigd, dat de Aga Khan op drie Februari aanstaande gewogen zal worden op de speciaal hiervoor ge maakte ivoren weegschaal en zijn ge- l wicht in platina zal ontvangen. De plechtigheid vindt plaats ter gele genheid van de 75ste verjaardag van zijn in functie treden als geestelijk lei der van de Ismaelieten. Uit alle delen van de ivereld zullen Ismaelieten bij de weging tegenwoordig zijn. De Aga Khan weegt 95 kilogramWelk gewicht in platina een waarde vertegen woordigt van ongeveer 1 millioen gul den. Hij zal het geschenk echter slechts symbolisch aanvaarden. die zo zijn eigen subtiele spel speelt, meen de- zijn kansen weer te zien stijgen, al schijnen zijn supporters dan ook wel voor namelijk tussen zijn eigen partijgenoten te moeten worden gezocht. De chaos is intussen wel volkomen ge worden. De enige hoop, die men nog koes teren mag, is dat Vincent Auriol het per soonlijke offer van zijn herverkiezing brengt om te voorkomen dat de vierde republiek een hoofd krijgt dat niet past. Een laatste x-onde zal dan nog wel nodig wezen, want Laniel zal daarbij opnieuw van de partij zijn, maar de uitslag zal dan bijna niet meer aan twijfel onderhevig zijn. Frankrijk gaai in elk geval een felbe)vo- gen weekeinde tegemoet. Reuter meldt: Bij de viei'de stemming stonden slechts twee officiële candidaten tegenover elkaar: de gematigd-consexwa- tieve premier Joseph Laniel en de socialist Marcel Naegelen, een uitgesproken tegen stander van het Europese-legerplan. Laniel kreeg 408 stemmen, 52 te weinig voor de vereiste absolute meerderheid, terwijl Ne- gelen 344 stemmen op zich vex'enigde. De onofficiële radicale candidaten Médecin, Delbos en Cornu kregen 45, 42 en 35 stemmen. Na een bespreking van enige uren waren de radicalen overeengekomen, hun candi daat Yvon Delbos terug te trekken. Aan vankelijk zou senator Cornu nog als hun candidaat optx-eden, doch deze weigerde tenslotte, zich verkiesbaar te stellen. De radicalen besloten hierop, alles in het wei-k te stellen om te voorkomen, dat Laniel zou woi-den gekozen. Zij verdeelden daarom hun stemmen over een zestal personen, on der wie de Nobelprijswinnaar Frangois Mauriac en de eigenaar van renpaarden Marcel Boussac! Ook de socialistische lei ders verklaarden, alles te zullen doen om de verkiezing van de „reactionnaire" La niel te verhinderen. Deze deelde echter mee. dat hij zijn candidatuur zou hand haven. NEW YORK, (Reuter) Volgens de Washingtonse correspondent van de New York Times, zal de Amerikaanse regering binnenkort het publiek er van op de hoog te brengen, dat het vijandelijke agenten mogelijk is .„zak-atoombommen" Ajnei'ika binnen te smokkelen. De correspondent verklaarde, dat de re gering de politie beschrijvingen zal zenden van tenminste twee compacte atoombom men, die in een koffex-tje of in een diploma tieke tas vervoerd kunnen worden. Volgens de correspondent neemt de re gering aan. dat Rusland in staat is kleine atoomwapens te vervaardigen. Deze siaD van de regering zou naar hij zeide ten doel hebben, het publiek zo veel inlichtingen over atoomwapens te verstrekken als de veiligheid toestaat. TEHERAN (Reuter). De Perzische regering heeft heden de ontbinding van de Madjlis (Kamer) en de Senaat, de beide huizen van het parlement, bekend ge maakt. daardoor de weg wordt bereid voor nieuwe verkiezingen in het gehele land. BANDOENG (Aneta). Van het door de regering opgerichte monument ter na gedachtenis van de Amerikaanse hoog leraar Kennedy in Bandoeng ziin de kope ren en marmei-en platen gestolen. In offi ciële kringen is hierover grote verontwaar diging gei-ezen en Bandoengse autoriteiten noemden deze diefstal „een schande". De politie heeft een onderzoek ingesteld. Pro fessor Kennedy werd-in 1950 in West-Java door een bende om het leven gebracht. De minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, heeft gisteren in de Wie ringermeer de sleutel uitgereikt aan de pachter van de laatste der aldaar her bouwde ongeveer 580 woningen, de heer H. C. J. de Bont aan de Medemblikkerweg. Behalve de minister waren vele andere autoriteiten daartoe samengekomen in de tot vei'gaderzaal ingerichte wagenbei-ging van het bedrijf van de heer De Bont, onder wie de heer A. B. J. Prakken, namens de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. Minister Van de Kieft merkte op, dat hij door eigen aanschouwing in ly46 de Wieringermeer als een troosteloze affaire had gezien, zodat het lekenoordeel wel 'moest luiden: hier kan nooit meer iets van terechtkomen. De minister bracht hulde en dank aan allen, die hun bijdrage tot het vlotte herstel hadden gegeven en noemde in dit verband in het bijzonder de vrouwen. De boerin, die hij een lijntje voor het wasgoed had zien spannen bij een door platen enigszins bewoonbaar ge maakt schuurgedeelte, noemde hij hiervan een typerend voorbeeld. De rentmeester overhandigde hierna de minister de sleu tel der woning. Radio Praag meldt, dat de Tsjechoslo- waakse regering belastingvexdaging heeft' aangekondigd, welke voor engehuwden, kinderloze echtparen, kleinhandelaars, handwerkslieden en vooral voor oorlogs- vei-minkten aanzienlijk zijn. De veria gingen worden 26 Januari 1954 van kracht. De regering heeft hiertoe besloten, omdat zij in 1954 vergroting van het Tsjechoslo- waakse nationale inkomen verwacht. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Wijnaendts Francken: Velen voelen zich aangetrokken tot wat hen ergert, als muggen tot een kaarslicht. Een maand gevangenisstraf heeft een 18-jarige jongen uit Tubbergen gekregen omdat hij zonder de daarvoor vereiste "er- gunning experimenteerde met een radio zender en daarbij de radioverbindingen met vliegtuigen stoorde. In de hall van het aquarium in Artis is een imitatie Amazone-rivier gebouwd, die door de heer Murillo Tasso Fragoso, de consul-generaal van Brazilië, Vrijdagmiddag werd geopend. De consul-generaal bekijkt de Amazone-droom. Met hef oos on de voorgenomen loons verhoging van 5 percent en de verhoging der kinderbijslagen is de staatssecretaris van Sociale Zaken voornemens eveneens de uitkeringen en lonen ingevolge de com plementaire sociaie voorzieningen te wij zigen. Daar de uitkering ingevolge de sociale voorziening A voor werklozen is gebaseerd op een percentage van het loon tot aan een zeker maximum, kan volstaan worden met verhoging van dit maximum met 5 percent. De kinderbijslag voor deze categorie blijft gelijk aan de wettelijke kinderbijslag en wordt dus oveneens hoger. De uitkering ingevolge de sociale voor ziening B voor werklozen is voor kostwin ners opgebouwd uit een grondbedrag voor levensonderhoud (gedurende 26 weken van de wintermaanden vermeerderd met een brandstoffentoeslag van f 3.60 per week) plus vergoeding van de wekelijkse huur. Deze laatste vergoeding wordt der halve bij een huurverhoging automatisch hoger. Opheffing van de consumptiebeper king wordt bereikt dcor een verhoging van het voor alle gemeenteklassen geldende grondbedi-ag van 1 27.60 lot f 23.50. De gezinsledenbijslag voor kostwinners zal (indien de voorgestelde verhoging van de wettelijke kinderbijslagen doorgang vindt" voor het le tot en met 3e kind van f4.02 per week gebracht worden op f4.15. voor het 4e en 5e kind van f 4.02 op f 4.50 en voor het 6e en volgende kinderen van f4.02 op f5.10. De overige uitkeringen van groep B aan kostgangers, alleen wonenden en thuis-in- wenenden worden met 5 percent ver hoogd. De sociaal-economische hulpverlenings regeling voor zelfstandigen volgt de nor men van de sociale vooi'ziening B. De uitkeringen van de regeling voor so ciale bijstand aan beeldende kunstenaars, die variëren naar gelang van de status van de aanvrager (kostwinner, enzovoort) en naar de vijf gemeenteklassen, worden ver hoogd van G14 percent voor kostwinners en 2 percent voor kostgangers en alleenwo- nenden. (De totaie kosten van deze rege ling worden met percent verhoogd, maar dit bedrag woixtt zodanig over de uitkerin gen verdeeiri, dat het thans te klein ge achte verschil tussen de uitkeringen van de kostwinners en de overigen wordt ver groot). De kinderbijslag volgt de wettelijke regeling. De sociale wer k voorzieningsregelimg voor hoofdax-beiders kent beleningen, die naar zwaarte van het wexk, naar leeftijd en ge meenteklassen verschillen. De beloningen worden met 5 percent verhoogd, terwijl het verschil tussen de gemeenteklassen in De Donaupont zal Maandagmorgen 21 December des morgens cm 10 uur op het Noox-dzeekanaal bij de Hembrug in de vaart worden genomen en voor het eerst met auto's ovexwaren. Het gerechtshof in Den Haag heeft een Leidse hoogleraar tot een week gevange nisstraf veroordeeld. Op 23 Januari had deze hoogleraar ge poogd het Leidse station via de uitgang binnen te gaan. Hij werd tegengehouden door een stationsbeambte. De professor werd kwaad en gaf de stationsbeambte een slag in het gezicht, die zo hevig aankwam, dat de beambte negen dagen niet heeft kunnen werken. De rechtbank had de hoogleraar een ge vangenisstraf van een week opgelegd. In hoger beroep voor het hof werd een geld boete van 100 geëist. De uitspraak is thans conform het oorspronkelijk vonnis. overleg me: het College van Rijksbemid delaars zal worden verkleind. Deze hoofd arbeiders ontvangen de wettelijke kinder bijslag. Alle beloningen ingevolge de gemeente lijke sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders worden met 5 percent ver hoogd, terwijl het verschil tussen de hoog ste en laagste gemeenteklasse, dat thans 12 cent bedraagt, zal worden verminderd tot 10 cent. Ook deze handarbeiders ontvangen de wettelijke kinderbijslag. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan een oud front, dat gisteren over Schotland trok, ontstond in de afgelopen nacht boven de Noordzee een afzonderlijke storing, die recht op ons land afkoex-ste en vandaag op de meeste plaatsen enige regen veroorzaakte. Na het passer.én van de sto ring is de luchtdruk boven Schotland en het Noordelijk gedeelte van de Noordzee belangrijk gestegen, zodat de wind in ons land uit Noordelijke richtingen gaat waaien. Uit deze richting wordt koude lucht aan gevoerd, die echter aanvankelijk nog over het betx-ekkelijk warme Noordzeewater komt. Bij het verder draaien van de wind naar richtingen tussen Nooxxl-Oost en Oost is echter een daling van de temperatuur waarschijnlijk. In Oost-Duitsland kwam de afgelopen nacht meer dan 5 graden vox-st voox\ (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 6T c i w LI w t- emp. uur Cl- •- c O c - 5 E f— r. 25 Helsinki sneeuw windstil -5 0,1 Stockholm geheel bew. ZZO 6 0 Kopenhagen sneeuw ZZO 8 1 0.2 Londen onbewolkt WNW 4 6 0 Amsterdam regen ZZO 6 2 0,3 Brussel mist WZW 4 3 0 Parijs nevel WNW 2 3 0 Bordeaux geheel bew. windstil 11 u Grenoble regen ZW 2 1 0.1 Nice geheel bew. NW 4 11 0,1 Warschau geheel bew. ZO 4 -9 0,1 Berlijn geheel bew. ZO 6 -3 0,2 Frankfort nevel O 2 -1 0 München mist windstil -3 0 Ziirich nevel ZZW 1 0 0,1 Genève motregen windstil 2 0,5 Locarno zwaar bew. ZW 1 5 0 Wenen geheel bew. ZO 4 -4 0 Innsbruck onbewolkt windstil -5 0 Rome zwaar bew. windstil 8 0 Neerslag laatste 24 uur. PLAATSELIJK OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met aanvankelijk hier en daar nog enige regen of motregen, maar later plaatselijk opklaringen. Overwegend matige wind uit Noorde lijke richtingen. In de nacht en och tend iets minder koud 20 December Zon op 8.45 uur. onder 16.20 uur. Maan op 16.17 uur. onder 9.01 uur. (Volle maan) 21 December Zon op 8.46 uur. onder 16.30 uur. Maan op 17.31 uur. onder 9.47 uur. Iloog en laag water in IJmuiden Zaterdag 19 December Hoog water: 2.15 en 14.35 uur. Laag water: 10.22 en 22.33 uur. Zondag 20 December Hoog water- 3.07 en 15.27 uur. Laag water: 11.07 en 23.32 uur. Maandag 21 December Hoog water: 3.57 en 16.14 uur. Laag water: 11.57 en uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1