f 3 We maken EEN GARAGE Kersttijd in Australië duurt van October tot half Februari L. A Honderd vijf tig jaar Bijbelverspreiding Elke Zaterdag acht pagina's bij alle edities van Haarlems Dagbladj Oprechte Haarlemsche Courant Tzveeduizend Kerstmannetjes KERKELIJK LEVEN 8 T ik keltje ro m cm tick Practisch Cli risten cl o m KNOLLEN VOOR CITROENEN De kettingbrief Rat'onale Genootschappen Kijk, daar komt Katinka aan op de rug van Bastiaan. Tinka is vandaag een boer en liet paardje is haar broer. Het is marktdag in de stad, roept de boer, dus haast je wat want ik moet voor etenstijd al mijn kaas en boter kwijt. Nou, zegt Bas, daar gaat ie dan; hij wordt rood en hijgt ervan. Hop, hop, roept de boer vooruit en hij klopt hem op zijn snuit. In de keuken bij de kraan mag het paardje blijven staan. Ondertussen gaat de baas al z'n klanten af met kaas. 't Paardje drinkt, de boer verkoopt, véél meer dan hij had gehoopt. Met de geldzak op zijn rug rijdt hij vlug naar huis terug. Hola, kijk, ze zijn er al. Maar waar is dan toch de stal? O. het paardje en de boer zijn opeens weer zus en broer Mies Bouiiuys Reeds in de eerste jaren van het bestaan van het Brits Genootschap zag men iin dat hel niet juist zou zijn vol te houden, dat juist déze stichting uitsluitend geroepen zou zijn tot verspreiding van de Bijbel over de gehele aardbol. Daarom nam men het besluit over te gaan tot stimulering van nieuwe nationale genootschappen. Het bleek toen al spoedig dat dp opgevatte ge dachte ook elders wortel had geschoten. Nog in de Franse tijd weiden dochter organisaties geboren te Bazel, Berlijn en Stuttgart en vervolgens onder meer in 1814 in ons land en in 1816 in Amerika. Thans overkoepelt de Wereldbond van Bijbelgenootschappen een aantal organisa ties, die zelfstandig werken, niaar die vrij wel alle uit het Erits en Buitenlands Bij belgenootschap zijn voortgekomen. Geen wonder dus. dat de oprichting hier van niet alleen maar in Engeland zal wor den herdacht. Het is alleen dit genootschap dat gedurende zijn bestaan ongeveer 586 millioen Bijbels en Bijbelgedeelten in 818 verschillende talen uitgaf. In 1952 verzorg de het uitgaven in 42 talen, waaronder 16 volledige Bijbels. Gedurende dat jaar wer den meer dan een millioen Bijbels uitgege ven. Dit laatste gebeurde trouwens ook reeds in de drie voorgaande jaren! Bij het zendingswerk hebben de Bijbel genootschappen een zeer belangrijke rol gespeeld. Vooral sedert i860 trokken velen langs nieuw ontdekte wegen met de bood schap van het Evangelie de wereld in en het waren de Bijbelgenootschappen die toen klaar stonden om te zorgen voor Bij bels in de talen van hen, die de Bijbelse boodschap voor het eerst zouden horen. Bijna 150 jaar hebben de genootschap pen zorg gedragen voor de Bijbelvoorzie ning, 140 jaar ook van ons land. Geduren de deze lange tijd is men er in geslaagd om zich, wat de werkmethoden betreft, aan te passen bij de tijd, waarin gearbeid werd. En nog altijd werkt men door, hier bij wetend, dat men nog steeds de plicht heeft de Bijbelse boodschap door te ge ven over de gehele wereld. twee buitenste. Je kunt ze tegen el kaar lijmen of spijkeren, maar zorg, dat ze aan de onderkant goed vlak zijn. Van deze auto kun je er ook meer dan één maken! Je geeft ze dan ver schillende kleuren. Van links naar rechts: 2. klaar 4. legt eieren 6. wordt brood van gebakken 7. jongensnaam 8. debrengt een brief 9. afkorting van stoomschip 12. klein ongedierte 14. een kous voor een man 16. de vierde muzieknoot. Van boven naar beneden: 1. soort papegaai 3. vervoermiddel op twee wielen 5. eensklaps 6. grap 10. kan je je voeten op warmen 11. naamloze vennootschap 13. de 12e en 19e letter van 't alfabet 15. poes. Tegen het voorjaar van het komende jaar om precies te zijn op 7 Maart 1954 zal het Brits en Buitenlands Bijbelge nootschap zijn 150-jarig bestaan herden ken. liet zal in ditzelfde jaar 140 jaar ge leden zijn dat hel Nederlands Bijbelge nootschap werd opgericht. In de loop van deze anderhalve eeuw heeft deze machtige interkerkelijke orga nisatie zich een naam weten te verwerven, die welhaast over de gehele warel'd be kend is. Het is dan ook wel begrijpelijk, dat het komende jubileum niet ongemerkt voorbij zal gaan. In ons land zal op 16 Juni in de Houtrusthallen te Den Haag een „Bijbel- dag" worden gehouden. Verder zal een fraaie jubileumtegel bij „De Porceleyne Fles" in ons land worden vervaardigd en een feestlied worden gecomponeerd. In een door het Nederlands Bijbelgenootschap uitgegeven folder lazen we verschillende interessante gegevens omtrent het werk der Bijbelvoorziening. We geven er in deze rubriek graag het een cn ander uit door, het wei k is het ten volle waard. Reeds vóór de oprichting van het Brits Genootschap werd tijdens een te Londen gehouden vergadering de vragg gesteld, of het niet juist zou zijn om een genootschap voor de gehele wereld te stichten. Deze wereld was destijds nog wel wat kleiner dan de onze. Pas kort tevoren was het door het uitvinden van het kompas mogelijk geworden cm de Stille Zuidzee te bevaren. Op Nieuw Zeeland waren nog geen zendelingen geland, in Australië was nog slechts een strafkolonie door de Euro peanen gesticht. China, Japan en Korea boden nog geen mogelijkheden tot Envange- lieprediking, terwijl men van Afrika nog maar zeer weinig afwist. Op liet land kon men zich hot snelst verplaatsen per paard, over de zeeën per zeilschip. Het was dus wel een wat andere wereld dan de tegenwoordige. Hiérbij mag verder niet worden vergeten, dat Engeland in de tijd der oprichting onder de dreiging van Napoleon leefde. Maai- hoever de wereld zich ook zou uit strekken, hoe primitief de vervoersmidde len ook waren en hoezeer de politieke toe stand ook dreigend was, in Engeland be sloot men de Bijbel over de gehele wereld te gaan verspreiden, waarbij men er va/n uitging, dat Christus voor de gehele wereld op aarde was gekomen. Hoeveel geloof en moed er bij de initia tiefnemers aanwezig moeten zijn geweest is niet te beschrijven. DE MAN AAN DE WERKBANK. Denk er om, deze tekening is moeilijk uit te zagen! Pas op, dat je de poten van de tafel niet breekt. Schilder alles netjes en zet het ook maar op zo'n standaardje als bij de tekening van de auto be schreven. DE VOORKANT van de garage staat op de tekening maar voor de helft af gebeeld. Het midden is aangegeven. De tekening stelt de rechterkant voor; de linkerkant is precies hetzelfde. Het tekeningetje met het woord „ga rage" er op maak je ook uit tripjex en je schildert er de letters netjes op. Door de gaatjes komt een dun touwtje, waarvan het andere eind bevestigd wordt aan de haakjes waar een a bij staat. De garage is klaar! Speel er maar fijn mee! MET HET BENZINEBLIK doe je het- relfde als met de pomp. Het gaatje van het handvat maak je op de volgende manier: boor een gaatje in het wit, maak je figuurzaag aan één kant los en steek het zaagje door het pas geboorde gaatje. Dan maak je het zaagje weer vast en kunt zo het handvat uitzagen. Schilder dit ook netjes. Je kunt wel meer van deze blikken maken. DE AUTO tekenen we ook eerst over met behulp van carbonpapier op het triplex. De witte gaten moeten ook worden uitgezaagd. Het kleine tekeningetje laat een klein standaardje zien, waarin je de auto kunt zetten, zodat hij niet omvalt. Met zijn drie reepjes triplex, waarvan de 8 middelste de helft smaller is dan de WE GAAN SAMEN een garage maken met alles wat er bij hoort. We beginnen eerst met een benzine pomp. Leg de tekening, met een stukje carbon er tussen, op het triplex. (Car bon is blauw doordrukpapier). Trek dan met een potlood de tekening over en het staat op het hout. Zaag het net jes uit en schuur de kanten netjes met schuurpapier. Denk je er om, als je zaagt, dat je de figuurzaag goed recht houdt! Lijm het voetje met de gleufjes in elkaar aan de pomp en schilder het helemaal in een frisse kleur. Twee meisjes en drie jongens schreven elk hun naam op een blaadje cn knip ten ze toen door. Pim, de taxhond, heeft toen de kaartjes verwisseld. Weet jü. hoe deze kinderen heten? 19 DECEM BE II 1953 iSÜ&L (Van onze correspondent in Australië) Australië is het enige land ter wereld, waar géén.witte Kerstmis wordt gevierd, zo heeft een fabrikant van Kerstkaarten beweerd. Omdat er zovele mensen woilen, die ouders en grootouders hebben uit Europa met herinneringen aan sneeuwbedekte velden, koopt echter elke Australiër ten minste tien Kerst kaarten met een sneeuwtafereel, het liefst door figuren uit de verhalen van Dickens of door een dikke Kerstman geflankeerd. Er worden in Australië méér Kerstkaarten verzonden, gerekend per hoofd der bevolking, dan in Amerika. De Australiër is verzot op deze plaatjes, die hij in alle mogelijke afmetingen kan kopen in winkels en warenhuizen, waarvan de étalages maandenlang in kleurrijke paletten zijn omgetoverd. Wanneer onze Sinterklaas een kijkje zou nemen aan de rand der wereld, dan zou hij raar opzien als hij daar zijn naamgenoot Santa Claus ontmoet. Want de Santa Claus van Australië heeft Spanje nooit gezien. De Sint van het vijfde werelddeel is namelijk het Kerstmannetje van de rendiervelden uit Lapland, die er niet tegenop heeft gezien om gekleed in z'n warm-rode winterse costuum, afgezet met wit bont, 20.000 kilometer op zijn rendierslee door de lucht naar het warme Zuiden te reizen en onder een gloeiend hete zon de kinderen verrassingen te bereiden. Onder de emigrantjes van de lauwe Westcrstranden aan de Noordzee, die hier niet hun vaders en moeders zijn neergestreken, heeft deze Santa al veel verwarring veroorzaakt. Er zijn er onder hen, die nog nooit eerder het Kerstmannetje in werkelijkheid hebben gezien, toen zij nog in Nederland vertoefden en die nu moeilijk kunnen wennen aan de gedachte, dat Sinterklaas van costuum is ver wisseld. Bovendien wandelt deze Kerst-Sinterklaas bijna drie maanden lang rond. Hij paradeert in en voor de grote warenhuizen en loopt even gemakkelijk met z'n handen op de rug naar de tabakskiosk om z'n shag te kopen en gemoedelijk een sigaretje te rollen. Fantasie hoort er niet bij, romantiek evenmin, maar wel is deze Santa Claus heel bereidwillig: hij deelt keurige cn kleurige formulieren uit aan de met stralende ogen kijkende jeugd, die ze maar heeft, in te vullen met naam en adres qn hun geschenkkeuze. Dan gaat het formulier in een grote brieven bus en even later neemt Santa ze van een „postbode" in ontvangst en leest ze gewichtig en attent door. Het cadeau komt dus beslist in orde (en pa en moe betalen inmiddels aan de kassa de eerste termijn met de verplichtingen van een verdere wekelijkse afbe taling Naar ik uit betrouwbare bron verneem, wandelen er in Sydney 2200 Kerstmannetjes rond. Het heeft me verwonderd, dat er in dit land, met z'n grote ontwikkeling van de vakbonden, nog steeds geen Bond van Kerstmannen is opgericht om te strijden voor betere arbeidsvoorwaarden. Vermoedelijk vindt dit z'n oorzaak in het feit, dat deze Santa's bij het sluiten spoorloos verdwijnen en er niet aan den kon langer dan 40 uur per week te werken. Santa houdt zich aan de wet en het Hof van Arbitrage heeft afwijzend beslist op het verzoek van de werkgevers om de werkweek tot 44 uur te verlengen ter op voering van de productie. van de winkels om 5 uur 's middags In de „Kersttijd", die hier tot begin Februari duurt (zo van October af) als ik tenminste naar de étalages kijk, die hun versieringen van slingers cn sneeuw dikwijls tot begin Maart behouden wordt trouwens meer aandacht besteed aan consumptie dan aan productie. Die consumptie strekt zich niet alleen uit tot zo groot mogelijke hammen, plum puddingen in blik en zoveel mogelijk bier (er is een tekort en er wordt bij voorbaat al in de „pubs" onder de toonbank ver kocht op bestelling), maar ook tot alles wat onverteerbaar is. De Australiërs be schouwen het Kerstfeest namelijk als een welkome gelegenheid om elkaar zoveel mogelijk en zo duur mogelijke cadeaux te geven: ijskasten, wasmachines, grasmaaiers, parelsnoeren, opalen, encyclopedieën, golf- sticks (sinds de oorlog heus geen sport meer voor de rijkelui alléén) en ameuble menten. De Australiër maakt van de Kerstweek gebruik om zijn woninginterieur te ver nieuwen en al die dingen aan te schaffen (over en weer elkaar cadeau te doen), die wij Nederlanders eigenlijk niet als pre sentjes beschouwen omdat wij er. nuchter als we zijn, merkwaardig genoeg te weinig romantiek in vinden De Australiër, hoe eenvoudig zijn levens wijze ook is, houdt van een tikkeltje ro mantiek, vooral de vrouwen en wie een ander (familielid, vriend, kennis, arbeids- makker) met Kerst iets cadeau geeft, doet dat met gratie en fleur, hoe groot of hoe klein het presentje ook is. Een electrische ijskast of wasmachine bijvoorbeeld wordt niet zo maar afgeleverd: doch netjes in cellophaan gewikkeld, zo keurig mogelijk en met gekleurde linten. De winkels maken een omzet van millioenen ponden, de bank- biljettencirculatie stijgt tot het meer voudige, spaarbankboekjes worden geplun derd. In dit land van overvloed, waar de recessie van 1952 al lang is vergeten, pui len de étalages weer uit van de goedkoop ste en duurste uit Europa ingevoerde arti kelen. Porcelein en kristal, uit Duitsland (en Nederland!) prijken er in de schitte rendste bewerkingen en trekken drommen kijkers en kopers. Op de kantoren worden in de Kerstweek Kerstmaaltijden gearrangeerd, waar ont zettend veel cake wordt verorberd en bier en limonade gedronken. De reisbureaux worden overstroomd met vacantiegangers en de luchtvaartmaatschappijen arran geren honderden extra vluchten. T.A.A. (de overheidsluchtvaartonderneming) ver voert in die ene week al 20.000 passagiers meer dan gewoonlijk en serveert op 7000 voet hoogte gebraden kalkoen en kip. Men ontvliedt de huizen en wijkt naai de bergen, de bossen en stranden, want in de Kerstweek ligt de temperatuur dichter bij de 100 dan bij de 80 graden en wie on der de 45.000 Nederlanders (en de 13.000 Duitsers) chocoladekransjes aan de pijn boom hangt (zoals een Nederlandse immi grante deed) vindt ze de volgende ochtend gesmolten en in bruine plasjes op de grond. Daarom gaan de gedachten van de vele Nederlandse immigranten in de Kerstweek sterker uit naar Nederland dan ooit. Het Australische Kerstfeest is veel meer een feest van de natuur dan van Christus. In zijn uiterlijkheid is het een groot Sint- Nicolaasfeest, met een onvolprezen lief dadigheid waarin alle charitatieve ver enigingen delen ten behoeve van oorlogs slachtoffers, weduwen en wezen, zieken en behoeftigen. Er wordt met gulle hand ge geven. De kerken zijn misschien iets drukker bezocht dan gewoonlijk, maar veel méér is het niet. De Australiër is daarom ove rigens niet onchristelijk. Hij beoefent het practische Chris tendom door zijn gulheid. Hij is al zovele maanden achtereen herin nerd aan Kerstmis („Betaal nu weke lijks uw bijdrage voor de Kerst gans" en andere dergelijke aankon digingen) en hij heeft in October al zovele Kerstkaar ten naar Europa verzonden nu eindelijk ook eens kaarten, waarop een kangeroe of koalabeer staat af gebeeld), dat hij de Kerstweek dringend nodig heeft om uit te rusten tijdens een picnic. om behoeft u zich niet te verbazen, dat hij zijn bier meeneemt in de auto op weg naar de kerk. De „pubs" (café's) zijn, gesloten en als men de Australische bier drinker wil veroordelen, dan dient men toch te bedenken, dat in Nederland het cafébezoek na kerktijd een normaal ver schijnsel is. Innerlijk voelt de Australiër wel iets van een gemis van wijding in de Kerstweek, want de sinds slechts enkele jaren geleden gearrangeerde bijeenkomsten in openbare, parken om bij kaarslicht in de avond Kerstliederen 'te zingen, trekken steeds meer deelnemers. Duizenden mannen, vrouioen. jongens en meisjes dragen een brandende kaars bij zich en zingen vol overgave het „Stille, Heilige Nacht' Het is bovendien zó warm. dat hij zijn biertje be langrijker acht dan de kerk. Daar Een heer kreeg laatst groot ongerief door 't woeden van een kettingbrief, die hem aleer hij het bemerkte haar ketting om de benen werkte en urenlang met vals gerinkel hem honen bleef: „Jij domme kinkel!" 13e heer, van grote teen tot knie gekweld door deze tyrannie, werd eindelijk, na lang gebed, genadig uit de klem gered. Wat bleek hem toen? De kettingbrief was een epistel van zijn lief. Piet Zoethout

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5