Hoofdconducteur J. H. van Seggelen na veertig dienstjaren met pensioen STOFZUIGERS „RITSA" Vrouw van Von Ribbentrop publiceert zijn mémoires Onbillijk verschil in restitutie van ziekenfondspremie van Kimmenaede Procedure tegen nalatige huis eigenaren vereenvoudigd Wanneer wettelijke regeling van het landbouwonderwijs? Zelfs deze oorlogsstoker wendt voor Hitier tegengewerkt te hebben Kerstmis 1953 Gebr. Brinkmann GROTE MARKT Chique Costuums f 119.— PN.V. HAARLEMSCHE 1 BOUWSTOFFEN HANDEL M. h. Q.'&.dartUuifia Tweede Kamer vraagt: Verlangen naar volle melk 3 DE GROOTSTE SORTERING VINDT U BIJ T. C. R. Smit overleden Wetsontwerp beoogt dit op te heffen KERSTFEEST Kerkelijk Nieuws 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen De nieuwe Huurwet: VERBETERDE SCHRIFTELIJKE ONDERWIJS - METHODE Kantonrechter kan huurder machtigen bepaalde onderhoudskosten op de huur te verhalen Misleidende pamfletten in legerplaatsen (fee MORRIS bejeteijcu iiuj! ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 2 Januari 1914 betekende voor de heer J. II. van Schelen te Haarlem een belangrijke datum en 2 Januari 1954 wordt eveneens een datum, waaraan hij in de toekomst met voldoenning terug zal kunnen denken. Dan is hij veertig jaar bij de Nederlandse Spoorwegen werkzaam en tevens neemt hij afscheid van de maatschappij, die hij zo trouw gediend heeft. Des morgens wordt in de wachtkamer tweede klasse van het Haarlemse station afscheid genomen. „Eigenlijk was het een toeval, dat ik veertig jaar geleden mijn intrede deed bij het spoorwegbedrijf en wel bij de HIJSM, zoals de maatschappij heette, die destijds in deze streken spoorlijnen exploiteerde. Ik werkte bij een Haarlems verhuisbedrijf en vervulde het secretariaat van de afde ling van de Transportarbeidersbond. In 1913 brak in Haarlem een staking onder de koetsiers uit en als secretaris nam ik deel aan de actie. Na de staking konden alle stakers bij hun patroons terugkeren be halve ik. Gelukkig hielp de toenmalige onderchef van het Goederenstation aan de Westergracht mij aan een baantje aan het station en op 2 Januari 1914 begon ik mijn werkzaamheden", vertelde de aanstaande jubilaris ons. In de loop der veertig jaar is er veel veranderd bij de Spoorwegen, in de werk zaamheden van het personeel en in de vakbeweging. Hierover kan de heer- Van Seggelen veel meedelen, want hij is een spoorwegman in hart en nieren geworden, die met belangstelling de ontwikkeling van het bedrijf volgt, die aandacht heeft voor de belangen van het personeel en die de vakbeweging veel steun heeft verleend. Slechts korte tijd was hij los arbeider te Haarlem, want hij vertrok cp 22-jarige leeftijd naar Rotterdam, om daar geduren de een jaar als remmer op te treden. Als hoofdgeleider was de heer Van Seggelen daarna werkzaam op de Haarlemmermeer lijn. Zonder enige moeite somt hij de ach tereenvolgende hslt.es op tussen Haarlem en Aalsmeer van het inmiddels opgeheven lijntje. Van Hoofddorp ging hij naar Gro ningen om als conducteur te fungeren. In 1921 keerde bij naar Haarlem terug en sedert dien is deze stad zijn standplaats gebleven. Van hieruit gaan dagelijks zijn ritten door Noordholland, naar Roozendaal, Eindhoven of Nijmegen. Vroeger stonden reizen naar Groningen en Leeuwarden ook op het programma en de dienst was zo ingedeeld, dat. hij weer naar Haarlem kon terugkeren, al was het laat in de nacht. Tegen vroeg oostaan mocht de jubilaris, die sedert 1939 hoofdconducteur is, niet opkijken. Vier uur veertig 'is het vroegste ogenblik om te beginnen, want om vijf uur rijdt de eerste t.rein naar de Hoogovens. Door zijn langdurig verblijf in Haarlem heeft de heer Van Seggelen zich vele vrien den verworven, o.a. in IJmuiden en men heeft hem gevraagd, wanneer hij voor het laatst dienst heeft op het traject naar IJmuiden en dit is Dinsdag. In de trein ontmoet hij dames en heren, die vroeger met scholierenkaarten hebben gereisd en thans kinderen hebben, wiens scholieren- kaarten hij moet conti-oleren. Dat gaat zo als men een lange reeks van jaren conduc teur en hoofdconducteur is. Nog enkele dagen is de heer Van Seg gelen in functie op de treinen en dan heeft hij meer tijd om aandacht te besteden aan bestuursfuncties bij de Snelverkeers Ont- houders Vereniging. In het verleden heeft hij de vakbeweging goede diensten bewe zen en na de bevrijding tot in Maart van dit jaar was hij penningmeester van de af deling Haarlem van de Nederlandse Ver eniging van Vervoerspersoneel (spoor-, tram-, auto- en vervoersondernemingen) welke afdeling bijna 1200 leden telt. Als huisbezoeker is hij in functie gebleven. De heer Van Seggelen staat bij zijn su perieuren, collega's en het reizend publiek in hoog aanzien. Dat zal hij in de komende dagen ondervinden. ADVERTENTIE Ook in termijnen zonder vooruitbet. Gr. Houlstr. 132, Haarlem - Tel. 16693 Ook voor reparatie en onderdelen ADVERTENTIE Reserveert tijdig Uw tafel. RESTAURANT Tel. 10102 - 11029 - 10798 In de ouderdom van 67 jaar is te Haar lem overleden de heer T. C. R. Smit, gros sier in huishoudelijke artikelen; die in besturen van diverse verenigingen zijn krachten heeft gegeven. De heer Smit, die op 2 Juli 1886 in Am sterdam geboren is, woont sedert 21 April 1921 te Haarlem. Hij kwam uit Amersfoort en aldaar toonde hij grote belangstelling voor het streven van de Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding. Bij zijn komst in Haarlem sloot hij zich aan bij de afdeling en werd kort daarop secretaris penningmeester. Eenendertig jaar heeft hij het secretariaat waargenomen en in die periode heeft hij veel gedaan om de cre matiegedachte te propageren. Onder zijn leiding zijn vele excursies naar het crema torium te Westerveld gehouden. Sedert enige jaren had hij zitting in het hoofdbe stuur der vereniging. Van de Nederlandse Reisvereniging was de heer Smit een gewaardeerd lid. Gedu rende een groot aantal jaren trad hij als reisleider op en maakte hij zeer vele toch ten naar het buitenland met leden dezer vereniging. Twaalf jaar had de heer Smit zitting in het bestuur der afdeling Haarlem der N. R. V. en daarin vervulde hij de functie van vice-voorzitter. In het bestuur zal het over lijden zeer betreurd worden. Voorts was de heer Smit gedurende enige jaren secretaris van de Sociëteit De Ver eniging aan de Zijlweg, van welke sociëteit hij reeds vele jaren lid was. Ook had hij zitting in de ledenraad van de Eerste Coö peratieve Associatie voor Lijkverzorging U.A. aan de Zijlweg. De crematie is bepaald op Maandag 21 December te Westerveld na aankomst van trein 14.01 uur. Een ge moedelijk man de heer van Seggelen Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de wet van 21 December 1950 tot uitbreiding van de toepassing van het Ziekenfondsenbe- sluit. Bij deze wet zijn, naast anderen, de per sonen, die een uitkering genieten krach tens de Noodwet Ouderdomsvoorziening, en degenen, die op grond van de Invalidi teitswet een rente van ten minste 125 's jaars ontvangen, verplicht verzekerd. Zowel op de uitkering als "op de rente wordt de premie ingehouden, welke thans 1.50 per maand bedraagt. Deze premie wordt ook ingehouden, indien deze per sonen reeds uit anderen hoofde verplicht verzekerd zijn. omdat van de organen, welke de uitkeringen doen en de premie inhouden, niet gevergd kan worden, dat zij voortdurend nagaan of de betrokkenen al dan niet, soms tijdelijk, om andere rede nen verplicht verzekerd zijn. De betrokke nen kunnen in loondienst zijn of, als ge zinslid van een rechtstreeks verzekerde, reeds kosteloos indirect verzekerd zijn. Voor deze gevallen is een premie-resti tutieregeling ingevoerd, op grond waarvan eenmaal per kwartaal aan het ziekenfonds de op de uitkering ingehouden premie kan worden teruggevraagd. Indien een persoon een uitkering krach tens de Noodwet Ouderdomsvoorziening als een invaliditcitsrente geniet, steunt zijn verplichte ziekenfondsverzekering op de eerste uitkering en wordt hem eveneens de op de rente ingehouden premie terug betaald. Tot dusverre is echter nog niet voorzien in het geval, dat in een gezin zowel een persoon, die een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening geniet, als een trekker van invaliditcitsrente voor komt. Dit leidt tot een gevolg, dat uit een oogpunt van billijkheid ongewenst moet worden geacht, waarop ook van de zijde der Staten-Generaal reeds de aandacht is gevestigd. Deze onbillijkheid vindt haar oorsprong in het feit, dat de hoogte der oudercloms- uitkering beïnvloed wordt cloor overige inkomsten, niet alleen van de trekker zelf, maar evenzeer, om het meest sprekende geval te nemen, door die van zijn vrouw. Heeft namelijk de man een invaliditcits rente en daarnaast een ouderdomsuitke- ring, dan is het bedrag dier uitkering (en dus hel gezinsinkomen) even hoog als wanneer niet hij zelf. maar zijn vrouw die invaliditcitsrente geniet. Toch betaalt het gezin in het eerste ge val, door de restitutieregeling, uiteindelijk 1.50 aan premie, maar in het tweede f 3, omdat volgens de geldende regeling dan geen restitutie wordt verleend. Het lijkt niet billijk, dit verschil te laten voortbestaan. Daarom wordt voorgesteld ook in het besproken geval een premie restitutie te geven. Voorts is het gewenst, de leeftijd van de studerende kinderen, clic als indirect ver zekerden recht op een kosteloze verzeke ring hebben, te verhogen tot 27 jaar, ten einde ook de Ziekenfondsverzekering aan te passen aan de Kinderbijslagwet, zoals die na de coödinatie van de sociale verze keringswetgeving zal komen te luiden. ADVERTENTIE VERHOOG DE SFEER VAN UW door een van onze zeer 100 procent KAMGAREN Bleu. middenblauw. donkerblauw HEDEN GEëTALEERD U:zv Kieding-adviseur Gen. Cronjestraa* 86, Tel. 14401 Spaarnwoudérstraat 47-80,'Tel. 21392 Gcrcf. kerken Aangenomen naar Hijlaard: H. Riezebos, cand. te Wageningen, die bedankte voor Koudum, Oppenhuizen, Valkenswaarcl en voor Wierum. Geref. gemeenten Bedankt voor Zeist: W. C. Lamain te Grand Rapids (U.S.A.). Geref. gemeenten in Nederland Tweetal te Rijssen: D. L. Aangecnbrug te Terneuzen en M. v. d. Ketterij te Al- blasserdam, waarvan eerstgenoemde is be roepen. Uit billijkheidsoverwegingen heeft de minister van Sociale Zaken en Volksge- zondheid goedgevonden, dat de zieken fondsen de bestaande premie-restitutie regeling van 1 Januari 1953 af uitvoeren in de hierboven geschetste, voor de verze kerden gunstige zin. In verband hiermede had dit wetsont werp eerder moeten worden ingediend. De wet van 21 December 1950 is echter zeer onlangs reeds tweemaal gewijzigd, en wel bij de wetten van 5 Maart 1953 en van 3 Juni 1953, (in de Tweede Kamer reeds aanvaard op 24 Maart 1953), terwijl het, voorstel in zake de premierestitutierege- ling hem pas in April 1953 bereikte. Bo vendien werd voorzien, dat, behalve de wijziging van de premie-restitutieregeiing, ook een wijziging van cle leeftijdsgrens van de indirect verzekerde kinderen moest worden aangebracht. De minister heeft het derhalve verantwoord geacht met de in diening te wachten tot de wijziging der Kinderbijslagwet door de Tweede Kamer was goedgekeurd, waardoor de beide in het ontwerp geregelde onderwerpen in één wetsontwerp konden worden neerge legd. Het is hierdoor noodzakelijk, aan de uit breiding der mogelijkheid van premie restitutie terugwerkende kracht te ver lenen tol 1 Januari 1953. De wijziging van de leeftijdsgrens kan het best tegelijkertijd ingaan met de in werkingtreding van de wetten op de coör dinatie der sociale verzekering en der be lastingen naar het loon. (Van onze correspondent in Bonn) Over Ribbentrop, Hitiers minister van Buitenlandse Zaken, die in Neurenberg als eerste het schavot moest bestijgen, hoort men zelfs in Duitsland weinig goeds. Hij xvas een mee-loper van de ergste soort en daarbij een man van zulke geringe geeste lijke vermogens, dat andere nazi-leiders, die wat intelligenter waren, het bepaald op de zenxLwen kregen, wanneer hij weer eens een van zijn befaamde stommiteiten uithaalde. Het verhaal gaat bijvoorbeeld dat toen Hitler in Maart 1939 Praag veroverde, Goe- ring uitriep: „Wanneer van deze „Sehwei- nerei" een oorlog komt, hoort u, mijnheer Von Pdbbentrop, als eerste oorlogsmisda diger aan de galg". Nochtans heeft ook Ribbentrop iemand, die hem verdedigt en wel zijn eigen vrouw. Daartegen kan men moeilijk iets inbren gen. Onlangs heeft zij het echter nodig ge vonden, aantekeningen te publiceren, die Ribbentrop in de Neurenbergse gevangenis heeft geschreven. Kennelijk wilde zij daar mee de nagedachtenis van haar geëxecu teerde man redden. Zelden zijn de herinneringen van een nazi-grootheid in het na-oorlogse Duitsland zo negatief ontvangen en met zoveel ver ontwaardiging van de hand gewezen als die van Ribbentrop. Want wat is gebleken? Ook Ribbentrop, de man, van wie men dat in de laatste plaats aannam, wil sug gereren, dat hij niet zozeer met Hitier sa mengewerkt als wel hem tegengewerkt heeft. Dat was teveel gevergd en in de West- Duitse pers zijn de laatste twee weken over de dode Ribbentrop enige dingen gezegd, die aan duidelijkheid niets te wensen over lieten. Toch is er een gedeelte in Ribbentrops gevangenisaantekeningen, die de titel dra gen: Tussen Londen en Moskou, dat veel interesse gewekt heeft. Dat is, waar hij zijn pogingen vermeldt, Hitier midden in de ADVERTENTIE Spaarnwoudérstraat 38-40 Voor het betere werk „R o y a I" Hard- en Superhardboard. Bijzonder hard en niet bros oorlog tot een nieuw contact met Stalin te bewegen. Zoals men weet, is Ribbentrop een van de hoofdpersonen bij de totstand koming van het Duits-Russische pact van 1939 geweest. Hij schijnt daar persoonlijk altijd goede herinneringen aan te hebben bewaard, want reeds voor Stalingrad stelde hij Hitier voor via mevr. Kollontay, toen Sovjet-ambassadeur in Stockholm, met Moskou over vrede te onderhandelen. Hitier reageerde als volgt, zo vertelt Rib bentrop: „Hij sprong met een hoogrood hoofd op, onderbrak mij en zei met onge hoorde scherpte, dat hij daar met mij niet over wenste te spreken. Daarmee was de zaak vooreerst van de baan". Later is Ribbentrop nog meermalen op zijn voorstel teruggekomen. Hij heeft zelfs min of meer buiten Hitier af en toe een verbindingsman naar Stockholm gezonden, die echter niet rechtstreeks tot mevrouw Kollontay doordrong. Hitier liet zich echter niet overhalen. Tenslotte kwam Ribbentrop op een zeer vreemd plan, om zijn lievelingsgedachte te realiseren. Zijn vrouw zou zich van hem laten scheiden en zo direct met mevr. Kol lontay contact opnemen. Zou het contact op niets uitlopen, dan was het maar een experiment van een gescheiden vrouw ge weest en hoefde het generlei politieke con sequenties te hebben. Ook daardoor liet Hitier zich niét ver murwen. Zijn opvatting was, dat elk polsen van de Russen gelijk stond met het aan vatten van een rood-gloeiende kachel, „al leen om vast te stellen, of die heel is". Het werd mevr. Ribbentrop dus niet ver gund, een rol in de wereldpolitiek te spe len. Waarschijnlijk hangt ook hiermee sa men, dat zij zich gedrongen heeft gevoeld, deze mémoires te publiceren. Laatste poging Een laatste poging deed Ribbentrop in Januari 1945. Toen bood hij Hitier aan. met zijn gehele gezin naar Moskou te vlie gen. Deze geste zou Stalin om te beginnen van zijn eerlijkheid overtuigen en op de basis van dat onderpand zouden misschien nieuwe onderhandelingsmogclijkheden rij zen. Ook toen weerde Hitier af: „Ribben trop". zo zei hij bij die gelegenheid, „haal geen Hess-grapjes uit". Het komische is, dat Hitiers afkeer van de Russen samenging met een grote per soonlijke bewondering voor Stalin, van de ene dictator voor de andere. Ribbentrop vertelt, dat hij na Stalingrad een gcsprel: met Hitler had, waarin deze de Russische overwinning enkel en alleen toeschreei aan de „ijzeren hardheid" van Stalin. Stalin, zo zei Hitler, was zijn enige grote tegenstander, ideologisch en militair. Als Stalin ooit in zijn handen zou vallen, zou hij hem achten en hem het mooiste kasteel -:n Duitsland tot verblijfplaats geven. Al leen zou hij hem nooit meer vrijlaten. Hebt u ook gelezen dat een Prinses van Bulgarije in het huwelijk zal treden met een Nederlandse jongeman, die uiteraard wel deftig doch niet van adel, laat staan van Koninklijken bloede is? Nu is „deftig" een nogal Nederlands be grip. Gij en ik en wij allemaal weten wat „deftig" zeggen wil, maar buiten de lands grenzen ziet men dat niet zozeer; daar zeggen ze adelsbrieven of geen adelsbrie ven, en als er geen adelsbrieven zijn nou, dan is dat voor buitenlandse ogen verder allemaal één pot grauw nat. En zo wordt dit aanstaande huwelijk een zeer roman tische geschiedenis waar de lieve mens heid zichzelve bij tijd en wijle smakelijk op laat vergasten: edelvrouw en herders knaap; princess and commoner; hertogin en filmjongen; barones en tuinman.... er zijn 100 variaties op dit thema en altijd weer smullen de mensen ervan. Het lijkt wel of de democratie bij de mensen niet zo heel diep zit, want zulk een verbinte nis van twee mensenkinderen, die maat schappelijk op grote afstand van elkaar geboren zijn, interesseert blijkbaar ieder een, niet alleen de douairière, maar ook de gade van de groenteboer, niet slechts ma dame ia marquise, doch evenzeer de nij vere werkster. En als u het mij vraagt dan is er cp dit punt nog niet zo heel veel ver anderd in de kleine, rode harten der men sen. Ik had een onmatig-vooruitstrevende oom, de schande van onze familie, die al tijd zei: „alle mensen zijn precies even poedelnaakt geboren" en „afkomst kam- menieschele, als het daarbinnen maar in orde is", maar hij zei dat altijd met zo veel nadrukkelijke overtuiging, dat het net precies op het omgekeerde leek. Toen ik dat verhaal las over die Bulgaarse prin ses en de Hollandse herdersknaap dacht ik aan Oom. Ik wens het bruidspaar alle goeds toe en constateerd dat er weinig veranderd is, van binnen, bij alle naaktgeboren mensen. Zij zijn precies hetzelfde gebleven en genieten van heerlijke sprookjes. ELIAS ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel 7.o Drink in de loop van elke dag enkele gla zen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste week elke avond twee Carter s Leverpilletjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en ven-alt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter s Leverpilletjes. ADVERTENTIE Voor een GOEDE vulpen Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 ADVERTENTIE brengt praktijkdiploma's in bereik van iedereen Onder de vele instituten, die d.m.v. schriftelijke lessen hun cursisten op leiden voor praktijkdiploma's, neemt het Instituut AABO, dat gevestigd is Smidsxoater 10. Den Haag, een uit zonderlijke plaats in. Zij, die willen studeren voor de diploma's Boekhouden, Middenstand, Handelscorrespondentie Nederlands, Frans, Duits of Engels, of zij. die een cursxis willen volgen om zich in deze talen te bekwaxnen, radexi wij aan eens het prospectus HY-9 van dit Instituut aan te vragen. Men heeft de garantie voor gedegen schriftelijk onderwijs, want AABO is ERKEND door de Inspectie van het Schrift. Onderwijs. Dank zij een verbeterde methode is nien in s'aat de lesgelden tot een minimum te beperken (slechts f4.tot f 6.per maand). Boven dien kan men de benodigde leerboeken van AABO in bruikleen ontvangen. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening was het niet alles botertje tot de boom voor minister Mansholt. Zijn internationaal be leid, onder meer door de heren Biewen- ga (A.R.), De Ruiter (C.H.) en Van der Weyden (K.V.P.) geprezen, had niet de instemming van i r. Van Dis (Staatk. Geref.), die van geen Europese landbouwintegratie wil weten. Maar op het binnenlands landbouwbeleid had men nogal wat critiek. De heer De Ruiter was niet de enige, die zijn beduchtheid kenbaar maakte over de bestaanszekerheid in onze landbouw. Deze afgevaardigde vroeg verder of het waar is, dat Amerika ons een aanbod zou hebben gedaan tot overneming van een deel der voedselover- schotten, die zijns inziens een bedreiging voor cle Nederlandse landbouw vormen. Een steen des aanstoots was verder voor meer dan één afgevaardigde hetgeen de minister doet of niet doet met be trekking tot het landbouwonderwijs. Een stemmig zongen de heren Van derHeu- vel (A.R.) en Eng eiber tink (KVP) een klaaglied over de trage gang van zaken wat een wettelijke regeling van het land bouwonderwijs betreft. Nog steeds is het niet gekomen tot de instelling van een al lang aangekondigde commissie, die deze aangelegenheid zou moeten bestuderen. Ministeriële dwang om tot een compro mis te komen keurde men af. Men kan niet gezamenlijk onderwijs geven en zijn be ginselen opgeven. De oplossing zou moeten zijn, dat elke groep een aantal scholen krijgt. Na dit stukje schoolstrijd gaf de heer Eg as (P. v. d. A.) Ie kennen, ontevreden te zijn over het karakter van het land bouwonderwijs, dat hij meer op algemene vorming gericht wil zien. Ontevredenheid bestond er ook over het bollenteeltrecht, in welk opzicht de heer Groen (KVP) van een ongezonde toe stand sprak en er op aandrong dat het kleinbedrijf wat meer lucht zal krijgen. 1 r. Van Dis keurde het af, dat men een klasse van „renteniers in teeltvergunnin gen" krijgt. De heer Engelbertink, vol bewon dering voor de vlotheid van de minister op Europees terrein „zo vlot, dat men hem niet of nauwelijks kan bijhouden" was begaan met de millioenen Nederlanders, (Van een verslaggever) Ter aanvulling van onze publicaties over de werking van de nieuwe Huurwet en de daarmee samenhangende huurverhoging (men zie onze edities van 26 November, 10 December en 18 December), geven wij thans nog een aantal bijzondere regelingen, waarin deze wet voorziet. Als na 1 Januari de huurwaarde van een perceel stijgt, doordat de eigenaar verbete ringen in of aan dat pand laat aanbrengen, dan kan de huurprijs worden verhoogd. De verhoging mag in dat geval per jaar tien procent van de redelijke kosten van de ver beteringen bedragen. Dit geldt alleen voor verbeteringen, die verder gaan dan het normale onderhoud van het pand: vernieu wing van het dak bijvoorbeeld mag niet op deze wijze aan de huurder doorberekend worden. Wel is dat het geval voor verbete ringen, waardoor de gebruikswaarde van het pand verhoogd wordt, bijvoorbeeld het aanbrengen van een badgelegenheid. Zijn zulke verbeteringen reeds eerder uitge voerd en werd op die grond de huur van het pand destijds verhoogd en werd de huurprijs op die grond destijds met een bepaalde percentage verhoogd, dan moet cle komende huurverhoging berekend worden over de oorspronkelijke huursom (na af trek van de toeslag voor de aangebrachte verbeteringen). Huurder en verbouwingskoslen Is een huis tussen 9 Mei 1940 en 1 Januari 1954 verbouwd, en werd op die grond cle huurprijs verhoogd dan kan de minister op verzoek van huurder of verhuurder de nieuwe huurprijs van dat huis bij be sluit vaststellen. Een eventuele huurver hoging kan ten hoogste 17, 20, 23, 26 of 29 procent bedragen, afhankelijk van de ge meenteklasse. Indien een huis na 1 Januari 1954 wordt die zich door deze minister met pap van verbouwd, dan kan de huurprijs gedurende magere melk afgescheept zien. Gelegenheid om de lof van de volle melk te zingen, kreeg hij niet, want voorzitter Kortenhorst, die verklaarde nooit melk te drinken, stond de heer Engelbertink geen verlenging van zijn spreektijd toe. Daar er Vrijdag niet meer afgevaardigden waren om over de landbouwbegroting het woord te voeren, zal de Kamer Dinsdag morgen om elf uur moeten „straf-exer- ceren", teneinde volgende week vóór de feestdagen met haar programma gereed te komen. Door een communistisch georiënteerde groep is getracht verwarring te stichten onder de militairen in enkele legerplaat sen door pamfletten te verspreiden waarin de indruk wordt gewekt, als zouden alle Nederlandse militairen de komende feest dagen in huiselijke kring kunnen door brengen, zo deelt de Legervoorlichtings- dienst mee. De regeling, dat 50 procent van de parate onderdelen aanwezig moet blijven is echter niet voor verandering vat baar. Dit is de troepen door de comman danten der onderdelen medegedeeld. 13 jaar worden verhoogd met 10 procent per jaar van 3/5 deel cler verbouwingskos- ten. die ten laste van cle verhuurder komen. Hetzelfde geldt bij verbouwingen tot be stemmingswijziging van het pand. Wan neer hierdoor de „brandgevaarlijkheid" van het pand toeneemt, mag de huur bovendien verhoogd worden met de meerdere brand- verzekeringskosten. Een dergelijke regeling geldt, wanneer door verbouwing in een pand twee of meer afzonderlijke woningen of bedrijfsruimten ontstaan (splitsing). In bijzondere gevallen kan de minister de huurprijs nader vast stellen. In bepaalde gevallen kunnen de beoefe naars van vrije beroepen (dokters, notaris sen, advocaten e.d.), voor zover zij „thuis werkers" zijn, hun huizen ook als bedrijfs- ADVERTENTIE BARTttOORlSSTRAAT 20 TEL. 13439 panden laten aanmerken, in welk geval hun huurprijs alleen gewijzigd woröt indien en voor zover zij dit met de verhuurder over eenkomen. Onderhoud De verhuurder is tegenover de huurder verplicht tot onderhoud van het verhuurde pand. Kwam hij in het verleden die plicht niet na, dan kon de huurder „zijn recht zoeken", doch dit was meestal een vrij om slachtige procedure. Thans kan hij volstaan mte een briefje aan de kantonrechter, waarin hij deze verzoekt een dag te be palen waarop de zaak ter terechtzitting zal worden behandeld. Van zijn kant kan ook de verhuurder zo'n verzoek indienen, in dien de huurder zijn verplichtingen niet nakomt. De rechter kan de huurder machtigen, bepaalde onderhoudswerken of reparaties oi# kosten van de verhuurder te laten uit- i oeren. Hij kan tevens bepalen, tot welk bedrag de huurder de gemaakte kosten van de huursom kan aftrekken. „Bijkomstige voorzieningen" De Huurwet geeft ook enkele aanwijzin gen omtrent de bedragen, die de verhuur der berekenen mag voor „bijkomende voor zieningen", zoals het gebruik van meubi lair, stoffering e.d. Hiervoor mocht hij zijn huurder per jaar twintig procent van de verkoopwaarde (dus niet van cle aanschaf fingsprijs) in rekening brengen. Dit per centage blijft ook onder de nieuwe regeling gelden, maar nu dient om de vijf jaar de verkoopwaarde van zulke goederen op nieuw vastgesteld te worden. Meubelen en stoffering gaan immers naarmate zij ouder worden, in waarde achteruit en het is dus r.iet meer dan billijk, dat er steeds minder huur voor betaald wordt. Voor water, gas of electriciteit of andere energie moeten de werkelijke kosten of de naar redelijkheid geschatte kosten worden berekend. De Huurwet geeft, zoals uit dit en vorige artikelen blijkt, een aantal scherpe om schreven en enkele minder scherpe richt lijnen voor de bepaling van huurprijzen. Komen huurder en verhuurder niet tot overeenstemming of stuiten .zij op moei lijkheden bij de uitleg van de wet, dan kunnen zij zich gezamenlijk of ieder af zonderlijk tot de Huuradvies-commissie in hun rayon wenden. Voor ons district is die Huuradvies-commissie gevestigd in Haarlem, Dreef 32. Komen de partijen na advies van dat lichaam nog niet tot over eenstemming, dan kunnen zij zich tot de kantonrechter wenden om hem te laten uitmaken, hoe hoog in hun geval de ver plichte huurprijs is. Beroep op de uitspraak van de kantonrechter is niet toegestaan. Omtrent wijzigingen van de volgens de wet verplichte hüursommen beslist de minister. Een beknopt overzicht van de nieuwe Huurwet en huurprijzen, samengesteld door het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, zal volgende week op de postkantoren en bij de boekhandel te krij gen zijn. De prijs van het boekje is 20 cent.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9