Nieuw Zuid-Wales blijft Nederlanders vragen Agenda voor Velsen Kennemers scoorde zeven van de elf doelpunten tegen UW Australië als immigratieland Oorzaak van heimwee vaak te zoeken bij gebrek aan taalkennis Vanmorgen in de Vishal GOEDE BOEKEN bij VAN DORP 8 DEM was tegen Zaandijk kansloos V eisen DEM T errasvogels K inhei m W aterloo- VVB 1EV Vitesse 922 Wijk aan Zee ADO 20 CSV DWR overwon VZV met 9-3 Geen vierde pont in Velsen „Ingeborg" heeft machineschade Ambassadegebouw in Rome kostte 638.000 Spoorwegmater iëel voor Argentinië Conflict van verplichtingen Eindronde van nationale jeugd-pianowedstrijd MAANDAG 21 DECEMBER 1953 (Van onze correspondent in Australië) Uit gesprekken met Nederlandse arbeiders in de staalindustrie van de zich verrassend snel uitbreidende steden Newcastle en Wollongong in Nieuw Zuid Wales en uit*eigen aanschouwing van de omstandigheden, waaronder men in de fabriek moet werken en die. waaronder men in zijn vrije tijd leeft, is mij duidelijk geworden, dat de im migrant in de eerste twee jaren grote morele kracht moet bezitten om vol te houden. Zij, die daartegen niet hebben opgezien en gevrijwaard zijn gebleven van langdurige ziekten of ongevallen, hebben die twee of drie jaren beloond gezien, zoals de Drentse veenarbeider, die in Wollongong thans een eigen huis bezit, waarop vrijwel, geen cent hypotheek rust. Hij is niet de enige. Ik trof zulke Nederlanders ook aan onder de honderd, die in de staalfabriek van Newcastle werken. Het had er aanvankelijk niet veel van weg. dat De Kennemers deze wedstrijd zouden winnen Toen er 35 minuten ge speeld waren, was de stand nul-twee voor UW, door doelpunten van Jansen Van 't Land en Van Eden. De thuisclub was geenszins de mindere, want twee doelpunten, beide uit een corner, werden afgekeurd. Doelman Slob had bovendien harde schoten van Van der Sluis, Janssen en Michel tot corners ver werkt. Van der Plas kon kort voor de rust de stand op één-twee brengen door uit een corner hard in te schieten. In de tweede helft ging het vlotter Na vijf minuten was de stand gelijk. Han Jans sen schoof een bal, die een der achterspe lers terugspeelde, in het doel. Henk van der Sluis bracht in twee mi nuten tijds de stand op vier-twee. Wilkes liet zich toen door een ver schot van Hor dijk verrassen (43). Maar toen De Ken nemers er nog een schepje opgooide, was het spoedig zes-drie, door doelpunten van Henk Janssen en Henk van der Sluis. Een fout in De Kennemers-achterhoede strafte De Bie heel goed af (64). Mosk besloot deze doelpuntenregen door Slob voor de zevende maal het nakijken te geven. Het is Velsen ernst gebleven met de fraaie kampioenskans. Door een kleine overwinning (10) op TOG blijft de Vel- ser club, nu de helft van de competitie er op zit, aan de top van de ranglijst. JOS bezet mede de bovenste plaats, want beide clubs hebben evenveel punten, namelijk 16 uit elf wedstrijden. Het was in de eerste helft een goed ge lijk opgaande strijd. Van enig overwicht was nauwelijks sprake en op sportieve wijze werd door beide ploegen hard om de kostbare overwinning gestreden. Bij een hoekschop, tien minuten voor rust kon Donker Velsen de leiding geven, zodat met één-nul werd gedraaid. In de tweede helft was de strijd aanvan kelijk weer van gelijke kracht, maar lang zamerhand kregen de bezoekers toch een licht overwicht. Velsen nam weinig risico en legde het accent op de verdediging en met doelman De Graaf aan het hoofd kon den de Velsenaren de kostbare voorsprong tot aan het laatste fluitsignaal handhaven. De zo belangrijke strijd van DEM tegen Zaandijk in de Zaan is voor de Wijker club verloren gegaan. De fraaie, voorsprong op de ranglijst ging mede hierdoor verloren, want zowel Zaandijk als DEM heeft nu 16 punten uit elf wedstrijden. Het spel van DEM maakte in deze ont moeting een povere indruk. Zaandijk speel de technisch veel beter en slechts aan het goede verdedigen is het te danken dat cle Wijkenaren de score konden beperken. Vooral doelman Aardenburg had er weer goed het oog in en aan hem was het te dan ken dat de rust met dubbel blank aanbrak. Toen Zaandiik twee minuten na de her vatting dóór Poel de leiding nam (deze dribbelde alleen door de Wijker-verdedi- ging en gaf Aardenburg daarna niet de minste kans), scheen Zaandijk op een flinke zege af te stevenen. DEM hield zich echter kranig en liet zich niet onder de voet lopen. Maar de Wijkenaren moesten hoofd zakelijk het initiatief aan de tegenstander laten en daardoor had Zaandijk het beste van het spel. Hoewel Zaandijk enige goede kansen kreeg, gelukte het de ploeg niet Aardenburg nogmaals te passeren en bij het eidsignaal was de stand nog steeds één nul. Ripperda heeft op Terrasvogels een al leszins verdiende overwinning behaald. De Haarlemmers, die in Van der Linden en Molenkamp goede vleugelspelers hadden, speelden over vrijwel alle linies beter dan de Vogels, wier sterk gewijzigde opstelling in het geheel niet voldeed. Het begin was voor Ripperda in zoverre fortuinlijk, dat het al spoedig een straf schop kreeg toegewezen, doch deze werd gemist. Dit belette de Haarlemmers echter niet om zich met de rust van een twee-nul voorsprong te verzekeren, welke zij na de hervatting al snoeriig tot drie-nul opvoer den. Rcbke redde voor de Terrasvogels de eer. toen de Haarlemse doelman een vrij tam schot liet glippen (31). In Amsterdam heeft Kinheim na het zeer slechte begin van de competitie, nu tegen ZSGO, cle Iweede achtereenvolgende over winning behaald, zij het dan met slechts éénnul. De wedstrijd stond op een hoog peil. Toen Starreveld de bal voorzette, be werkte de ZSGO-rechtsachter de bal mei de arm. maar de scheidsrechter onthield een strafschop aan de bezoekers. Soil Groeneveld paste overigens tegen het prachtige aanvalsspel van ZSGO de bui- tenspelval toe. Na de hervatting met wind mee voor Kinheim gaven de verre uittrappen meer resultaat. Na tien minuten zette linksbuiten voor naar A. Prinssen, die ineens inschoot (01). ZSGO probeerde alles om nog ge lijk te maken. In de laatste minuut had A. Prinssen bijna weer succes. Hij om speelde drie tegenstanders, doch schoot keihard tegen de bovenkant van de paal. Het is Waterloo gelukt in een prachtig ?espeelde wedstrijd J.H.K. met 52 te ver slaan. Het begin was al hoopvol, want na 5 minuten gaf Post zijn club de leiding en dezelfde speler beukte even later eerst de paal, maar korte tijd was het weer raak: met een prachtig schot maakte hij er twee nul van. J.H.K., dat in het veld beslist niet de mindere was, maar de IJmuiden verdedi ging met doelman Kok aan het hoofd in prima vorm vond, kon het net niet vin den. De voorhoede van Waterloo combi neerde er lustig op los met Zwanenburg en Post als uitblinkers, en het was Post die met zijn derde doelpunt de stand op drie nul bracht. Hel was tenslotte Zwanenburg, die na prachtig spel Broek in de gelegen heid stelde, de ruststand op vier-nul te brengen. Wie gedacht had, dat J.H.K. zich al met een nederlaag had verzoend, is bedrogen uitgekomen. J.H.K. zette zo'n geweldig offensief in. dat het spel van cle IJmuide- naren hierdoor iets verslapte, en het tegen- punt dat de gasten na twintig minuten scoorden, was zeker verdiend. De IJmui- der aanval liep telkens in de buitenspelval en het harde werken van J.H.K. werd be loond met een doelpunt van hun links buiten. Dit doelpunt gaf Waterloo weer de kracht tegen te scoren. Het was Zwanen burg, die een hard schot van zijn voet dooi de doelman prachtig gestopt zag, maar hem niet onder controle kon krijgen, en de terug springende bal beheerst door Zwa nenburg werd ingeschoten. In een snelle wedstrijd tegen N.F.C. heeft V.V.B., dank zij de oud-internatinale doel man N. Michel, die Nieuwenhuys na 37 min. spelen in de eerste helft verving, op het nippertje een gelijk spel behaald en daar mede het ongeslagen record bestendigd. Doelman Nieuwenhuys die met zijn spil De Wolf in botsing was gekomen, werd per brancard van het veld vervoerd. Na onder zoek door dr. H. Voorzanger bleek hij een schouderfractuur te hebben opgelopen. Hij werd naar zijn huis vervoerd. Wat technische kwaliteiten en balbehan deling betrof was N.F.C. beter dan de thuis club. V.V.B. beging echter de gehele wed strijd de fout de bal hoog naar voren te plaatsen, zodat de lange N.F.C.-verdedigers en de prima doelman de veel kleinere V.V.B.-aanvallers maar heel weinig kansen gaven. Toen na 37 minuten Roos hands had gemaakt, kwam de bal uit de vrije trap ift de doelmond van V.V.B.. De Wolf en doel man begrepen elkaar niet en er ontstond een flinke botsing. De daardoor niet-weg- gewerkte bal was een prooi voor de N.F.C.- rechtsbinnen (0-1). Met Michel in het doel bleken de V.V. B.-verdedigers rustiger te kunnen spelen. Vooral na de hervatting was V.V.B. actie ver. Nadat Kooimans enige fraaie doel kansen zag onderschept, hield Michel na 12 minuten op fantastische wijze een schot van de N.F.C.-middenvoor. Hij herhaalde dit staaltje na 35 minuten. Hoewel V.V.B. goed op de bal zat was het pas zes minu ten voor het einde, dat Duineveld uit een hoekschop de bal ineens naar het N.F.C.- doel dirigeerde en de onthutste doelman passeerde (1-1). IEV heeft in de thuiswedstrijd tegen Wijk aan Zee 2 revanche genomen voor de in de badplaats geleden nederlaag. Aanvankelijk opende Wijk aan Zee een offensief, doch het eerste doelpunt kwam voor IEV toen J. de Reus de bal vrij speelde en doorbrak (10). Direct daarop kwamen de gasten terug. Door een misverstand in de IEV- verdediging schoot Bos in eigen doel (11). Na de hervatting werd IEV wat sterker en vrij spoedig had Vink uit een voorzet succes (21). Ondanks de niet on gevaarlijke tegenaanvallen van de gasten had Vink na achttien minuten opnieuw succes (31). Wijk aan Zee hield echter moedig vol, waardoor de rechtsbinnen de IEV-achterspelers kon omspelen en met een fraai doelpunt de achterstand inliep (32). IEV voelde het gevaar aan, ver hoogde het tempo van de aanval en na 35 minuten schoot J. de Reus weer raak (42). Enkele minuten voor het einde kreeg Wijk aan Zee tijdens hevige druk op het IEV-doel nog een kans om de stand op vierdrie te brengen. Vitesse '22 uit Castricum heeft het tegen J.O.S. niet kunnen bolwerken en na een matig gespeelde wedstrijd de eer met één nul aan de thuisclub moeten laten. Tijdens de eerste helft gaven beide clubs elkaar weinig toe doch na de hervatting kwam J.O.S. pas goed op gang. Het was echter aan het goede werk van doelman B. van Veen te danken, dat de nederlaag voor de Castricummers niet groter werd. Linksbui ten Volhoven slaagde er vijf minuten voor de rust in het eerste en zoals later zou blij ken het enige doelpunt van de wedstrijd te scoren. De tweede helft bracht geen ver andering in de stand doch het spel van de gastheren overtrof dat van Vitesse '22. Zij waren steeds in de aanval en het beter plaatsen van de bal gaf de thuisclub het overwicht. Goede schutters ontbraken echter. Het is Wijk aan Zee niet gelukt tegen het leidende OWO een punt te veroveren, maar het had toch weinig gescheeld. In de eerste helft vooral had de thuisclub soms een veldoverwicht, maar de voorhoede had het tegen de Amsterdamse achterhoede niet makkelijk. De bezoekers speelden technisch beter dan Wijk aan Zee. maar door een groot enthousiasme wist de thuis club de balans in evenwicht te houden. Ook na de rust was er van krachtsver schil weinig sprake. Om beurten verkeer den de doelen in gevaar, maar ook nu had OWO de beste spelopvatting. Toch had men zich reeds verzoend met een gelijk snel, maar vijf minuten voor het einde scoorden de bezoekers bij een goede aanval een doelpunt. Het was rechtsbuiten Ouder- land die OWO een voorsprong bezorgde. Wat Wijk aan Zee in de laatste minuten ook probeerde, het bleef één-nul voor OWO. ADO '20 was tegen Always Forward aanvankelijk veel sterker. Na tien minuten spelen scoorde De Wit na goed samenspel met Groot (10). Groot viel uit en in deze periode kon Always Forward door Van der Fol gelijk maken (11). In de tweede helft waren de bezoekers sterker, daar bij ADO het spelpeil danig zakte. Tien minuten voor tijd maakte Dam on nodig hands. De toegestane strafschop zette Van der Pol in een doelpunt om (12). Een hard werkend elftal van E.H.S. (Haarlem) heeft in Castricum aan de Zee weg C.S.V. een gelijk spel (1-1) weten af te dwingen. Nauwelijks één minuut na het begin van deze wedstrijd nam de thuis club door rechtsbuiten E. Riethorst de leiding. Het bleek de Castricummers al spoedig dat de bezoekers niet zo'n zwakke ploeg vormden als hun positie onder aan de ranglijst zou doen vermoeden. Alle Haarlemmers deden hun uiterste best en vooral hun doelman bleek uit het goeae hout te zijn gesneden. Ettelijke harde scho ten van E. Riethorst, H. Veldhuizen en A. Kossen, stopte hij op meesterlijke wijze. Na de hervatting stelde E.H.S. alle po- Vanmorgen was er weer heel wat Ka naalharing aan de IJmuidense markt: de Sumatra voerde er 2000 kisten van aan, de Postboy had er 2000 en de KW 159 zorgde voor 1Ö00 terwijl er vier loggers waren met samen 2250 kisten verse haring. Van de 4000 kisten, die in de eerste markt werden aangeboden, zijn er 3200 opgehouden. Zeventien loggers van de kust en zes tien kotters hadden samen 26.000 kilo ton gen meegebracht. Voor verse vis zorgde de Zeelandia, die 230 kisten schelvis, 220 radio, 100 di versen en 60 stijve kabeljauwen bij zich had; de Bloemendaal ving 140 schelvis, 130 gul, 40 wijting, 25 makreel en 35 radio. De makreel van de Zeelandia maakte vanmorgen f 32, maar er was dan ook heel wat Zweedse importmakreel aan de markt. Vier wagons van dit goed werden verkocht voor f 0.65 per kilo. De weinige stijve kabeljauw van deze ochtend zijn door de Belg afgenomen, die overigens voor de grote schelvis maar een matige belangstelling toonde. De regels dikkoppen haalden van f 74 tot f 78 en de kisten zaten op de f 100. Zodat de schelvis goeddeels naar het binnenland verdween en er voor de grote f 50 werd gemaakt, de grootmiddel f 48 maakte en de kleinmiddel f 40 haalde. Voor de pennen is eveneens f 40 betaald en de braadjes zaten naar de kwaliteit tussen de f 23 en de f 30. Zwarte kool maakte hedenmorgen f 85 per kist van 125 kilo en de grote gul haalde f 45 met f 34 voor de middelgul en f 20 voor de torren. Schoorvoetend kocht Engeland, dat op het ogenblik meer belangstelling aan de dag légt voor de turkey, de grote schol uit IJmuiden. Voor de grote kwam niet meer dan f 20 binnen, de zetschol haalde f 30 en de enen deden f 27. terwijl er eveneens f 27 betaald is voor de tweetjes. Tong zette vanmorgen in op f 3.15 voor de lappen, f 1.90 voor de halfpondjes en f 2.15 voor de grootmiddel tong. De enen haalden een daalder en de slips een gulden. De Dinsdagmarkt is alvast verzekerd van de Norma Maria, die met 300 kisten schelvis, 200 gul en kabeljauw. 60 makreel. 50 wijting, 60 rog en haai en 30 radio van de Noordzee thuisvoer. JVat er pol n-winf er com petitie Zaterdagavond werd in het Sportfondsen- bad te Haarlem in de eerste klasse van de wintercompetitie de wedstrijd gespeeld tussen VZV en DWR. In de volgende op stelling ging VZV te water: Haeedoorn, Visman, Hamers. Schoone, v. tl. Vegte, Gra. vemaker en Bakker. Direct na de aanvang werd binnen de eerste minuut door Gravemaker een hard schot in de linkerbovenhoek gelost, waar door ce stand op 10 voor VZV werd ge bracht. DWR kwam fel oozetten en na een hevige strijd wist Kollerie de bal in te schieten. 1—1. Wederom kwam de gevaar lijke ïnidwoor Kollerie oozetten en wist met een onhoudbare boogbal de stand op 21 te brengen. Hierna nam VZV weer dc bal over en door de goede combinatie Vis man, Schoone en Bakker kwam de bal bij v. d. Vegte die de Haarlemse doelverdedi ger prachtig passeerde. De aanvallen van DWR namen in hevig heid toe en beukten op de Velsense verde diging. Nadat Visman onbegrijpelijk het water uitgezonden werd nam Kollerie een strafworp en bracht de stand op 32. Kort voor de rust bracht Wisker dc stand oo 42. Na de rust werd de aanval van VZV beëindigd doordat v. d. Vegte in duel met de doelverdediger de bal uit ziin han den in het net sloeg, 4—3 voor DWR. Dit bleek echter het laatste doelpunt voor VZV te zijn. DWR nam het spel geheel in handen en wist steeds dermate ge vaarlijke situaties te scheppen dat ondanks de felïe tegenstand van Hamers, Schoone. Visman en de doelverdediger de bal in het net belandde. Het gehele verband van VZV was verdwenen en de Velsenaren werden in een hachelijke situatie gebracht. Nadat Wisker de stand op 53 bracht kwam zijn clubgenoot Pieters het 6e doel punt scoren. In een duel met Kollerie moest doelverdediger Hagedoorn het on derspit delven en de stand werd 83. Kort voor het einde werd v. d. Vegte het water uitgezonden en DWR maakte ge bruik van deze kans om met 93 te ever- winnen. Geslaagde leerlingen Zaterdagmiddag vond in het restaurant ..Het Tolhuis'' te Amsterdam-N. de offi ciële diploma-uitreiking plaats aan de 17 gestaagde candidaten in Noordholland van 't diploma Leerlingstelsel van de vakoplei ding „SMECOMA". Tot de geslaagden behoorden de heren J. J. v. Oevelen, Tj. Oostwouder en G. Paap uit IJmuiden, aUen werkzaam in het bedrijf van de firma J. v. Ikelen en Zn. te IJmuiden. Als bijzonderheid kunnen wij nog ver melden. dat de heer J. J. v. Oevelen de best geslaagde candidaat uit het rayon Noordholland was. Uit enige dagbladpublicaties zou op te maken zijn, dat, als de Donaupont voor het veer bij de Hembrug in gebruik zou komen en dat is vandaag gebeurd Velsen zijn vierde pont terug zou krijgen. Van de zijde van de Dienst Stoompontveren werd ons meegedeeld, dat dit echter niet het ge val is. ADVERTENTIE gingen in het werk de gelijkmaker te for ceren. C.S.V. beging de fout het midden veld te veel vrij te laten en voorts speel den de spelers van de thuisclub de bal veel te hoog. Hierdoor kon het gebeuren dat de bezoekers ieder kopduel met een C.S.V.- er wonnen. In de twintigste minuut kreeg E.H.S. een corner te nemen waaruit haar rechtsbinnen de gelijkmaker scoorde (1-1). Het resterende gedeelte van de wedstrijd slaagde C.S.V. er niet in door de goed slui tende achterhoede van E.H.S. heen te breken. Werkloosheid is er onder de Nederlan ders zeer beslist niet. Moeilijkheden met de huisvesting zijn er daarentegen onder degenen, die hier korter dan twee jaar zijn, wél. Vandaar dat er nog altijd gezin nen zijn. die in kampen of „hostels" wonen, zoals in Nelson's Bay, 60 km ten Noorden van Newcastle, met als gevolg dat de man gescheiden is van zijn gezin gedurende de 5-daagse werkweek, omdat hij niet elke dag per autobus heen en weer kan trek ken en zelf ook in een „hostel", dat dich terbij zijn werk is gelegen, moet verblijven. Het werk, dat de geestelijken, zowel Protestantse als Katholieke, verrichten verdient alle lof. Telkens weer blijkt dat de Nederlanders, die bij een kerkgenoot schap zijn aangesloten, onderling een hech tere band bezitten dan zij, die geen binding met de kerk hebben. Australië zou een paradijs zijn, indien er geen aanleiding bestond gerechtvaardigde critiek uit te oefenen. Onredelijke klachten vernam ik echter alleen op dc plaatsen en in de ge zinnen, waar men zich afsloot van de kerk of van maatschappelijke organisaties. „The Dutch bake.r of Orange" Eén ding staat vast: in plaatsen zoals Newcastle en Wollongong vindt de immi grant geen Nederlandse sfeer, zoals men die kent in de Nederlandse industriesteden. De Hollandse sfeer vindt men veeleer in de kleinere plaatsen op het platteland, die zoals in Nieuw Zuid-Wales in in wonertal niet uitkomen boven de 20.000 Voorbeelden daarvan zijn Bathurst (15000), Tamworth (13000), Lismore (15000) en Grafton (13000). In de ruim aangelegde stad Orange vindt men 500 landgenoten, die werk hebben gevonden in de verscheidenste beroepen, van stadstuinman tot arbeider op schapen farms (met minstens 6000 schapen), van electriciën en monteur op een fabriek van electrische ijskasten, en van bakker (zoals de „Dutch baker of Orange" met een re putatie tot in wijde omtrek), tot slagers knecht, en van beheerder van een sociëteit van notabelen tot arbeider op fruitkweke- riien. Het is in Nieuw Zuid-Wales vrijwel niet mogelijk ergens te komen waar niet een Hollander zit en in tal van plaatsen is er ook een Nederlandse gemeenschap. Met wie ik ook heb gesproken en waar ik ook een voet in huis heb gezet, men heeft mij verteld van de eerste moeilijke begin-periode. Lang niet allen wonen in een huis, velen heheloen zich met garages, houten keten, tijdelijke optrekjes, doch even zovelen beseffen voor het eerst van hun leven wat het. zeggen wil op eigen .grond te wonen. Materieel gaat het deze mensen allen goed, de meesten zelfs beter dan in Nederland en hun leven staat veel dichter bij de natuur dan in het bijna twee millioen inwoners tellende Sydney, dat Het Nederlandse motortankschip „Inge borg" heeft 40 mijl ten Westen van de Sognefjord voor de kust van Noorwegen machineschade opgelopen. Het schip is ge laden en was op weg van Reykjavik naar Bergen. Het bergingsschip „Achilles" heeft de „Ingeborg" op sleeptouw genomen en het naar Bergen gebracht. De „Ingeborg" meet 479 b.r.t. en is eigendom van de N.V. Algemeen Vrachtkantoor te Rotterdam. De minister van Buitenlandse Zaken heeft in een nota geantwoord op de vragen, wel ke in de Tweede Kamer gesteld zijn over de kosten van een nieuwe ambtswoning voor de Nederlandse ambassadeur te Rome. De minister erkent, dat het totaal der daar aan bestede kosten ad 638.000 in verge lijking tot dc kosten van soortgelijke ge bouwen in verschillende andere plaatsen inderdaad hoog is. De oorzaak hiervan is het zeer hoge prijspeil van onroerende goederen in Rome. De vorige ambtswoning moest worden verlaten, omdat de huur daarvan was op gezegd. De gevraagde koopprijs. 220 mil lioen lire, werd onaanvaardbaar geacht. Daar een andere oplossing moest worden gezocht, werden twee Nederlandse des kundigen naar Rome gezonden, die ter plaatse een grondig onderzoek instelden naar de beste wijze om door huur of koop in de huisvesting van de ambassade te voorzien. De beste oplossing bleek toen te bestaan in aankoop van het huidige pand, waarvoor de vraagprijs inclusief de kosten van verbouwing en restauratie 95 millioen lire bedroeg. Na onderzoek cn taxatie door de deskundigen werd een bedrag van 94 millioen lire redelijk geacht. Hiervoor werd destijds een credict aangevraagd van 582.000, waarbij echter verzuimd is reke ning tc houden met een aantal bijkomende kosten, zoals honoraria voor architect en notaris, het in orde maken van voorter rein en de tuinaanleg. Gedurende de uit voering bleken nog enige voorzieningen nodig te zijn, waardoor het kostencijfer steeg tot 102 millioen lire, overeenkomende met een som van 638.000. Bij taxatie van het huis te Rome is de grond getaxeerd op 42.000 lire of 262,50 per vierkante meter. Bij gelijke verhou ding tussen grond en bebouwing had deze prijs te s-Gravenhage ƒ71 per vierkante meter kunnen zijn. In Italië bestaat geen wettelijke regeling tot beheersing van de grondprijzen. De prijs van 42.000 lire werd door de Nederlandse deskundigen redelijk geacht. weliswaar óók een grote tuinstad is, maar waar het moeilijk valt deel uit te gaan maken van de Australische gemeenschap. Wie zich in dit land wil thuis voelen, zal alle mogelijke moeite moeten doen de taal te beheersen. In de gevallen, waarin ik een duidelijke heimwee naar Nederland constateerde, kon dit steeds worden terug gebracht tot gebrekkige kennis van de Engelse taal. De directeur van een fabriek in Orange, die een eenvoudig Nederlands gezin vrij regelmatig in zijn huis ontving, verklaarde dat de zich ontwikkelende vriendschap belemmerd werd doordat tel kens de conversatie vast liep wegens de gebrekkige kennis van de taal. Ook leidende functies Ondanks het meermalen verkondigde feit, dat Nieuw Zuid-Wales „overbevolkt" is, is mij uit gesprekken met werkgevers, zowel in de industrie als in de landbouw, gebleken, dat nog talloze immigranten hier een werkterrein kunnen vinden. Wie het er voor over heeft, vijf jaar op een firuit- kwekerij te werken, krijgt alle kans zoveel te sparen, dat hij nadien zelf een bedrijf kan kopen. Wie een goed vakman is, zal zijn weg in elke industrie en in elk am bacht kunnen vinden. Onder de boeren be staat nog steeds vraag naar bekwame land arbeiders, met voorkeur voor Hollanders. Het is opvallend, dat. in Nieuw Zuid- Wales, dat het merendeel der immigranten heeft opgenomen, de vraag naar Hollanders onverzwakt voortbestaat. Het mag niet worden verheeld, dat er van de 16.000 werklozen in geheel Austra lië. meer dan 9000 in Nieuw Zuid-Wales wonen. Dit zijn echter vrijwel uitsluitend ongeschoolden. Ik mag echter evenmin verhelen, dat ik juist in Nieuw Zuid-Wales tal van Neder landers heb aangetroffen, die in intellec tuele beroepen een leidende functie ver vullen: een landmeter, een tijdstudie- inspecteur, een textieldeskundige (van de Enscheriése textielschool), een leraar (En- géls M.O.), een architect, om slechts en kele beroepen te noemen, verspreid in grote en kleine steden. Dit verschijnsel is uiteraard inhaerent aan de grotere ont wikkeling van Nieuw Zuid-Wales in ver gelijking met andere staten van het Ge menebest. Het in vergelijking met West- Europa minder ontwikkelde cultuurleven van Australië drijft de intellectuelen bo vendien als vanzelf naar dat deel van het continent, waar het zich het meest ont plooit. In dat oozicht neemt Nieuw Zuid- Wales ongetwijfeld een sterke positie in. Indertijd hebben de Argentijnse spoor wegen een grote order voor rollend mate rieel geplaatst bij Werkspoor te Utrecht- Een deel van de order is door Werkspoor uitbesteed aan de N.V. Beijnes te Bever wijk. Werkspoor Utrecht heeft zelf 100 eerste klas-, 85 tweede klas-, 50 Pullman- en 30 bagagerijtuigen voor haar rekening ge nomen. Daarvan zijn nu afgeleverd alle eerste klasrijtuigen, 142 tv/eede klas-, 13 Pullman- cn 26 bagagerijtuigen. De rijtui gen verlaten in een tempo van ongeveer vier per week de fabriek cn worden afwis selend in Rotterdam en Amsterdam ver scheept. Het aandeel in de order van de N.V. Beijnes bedraagt tien postrijtuigen, die nu alle zijn afgeleverd, 15 restauratierijtuigen, met de aflevering waarvan men thans bezig is en 33 zogenaamde unicarijtuigen (passa giersrijtuigen met een klasse), die nog aan de beurt zullen komen. De rechtbank te Assen heeft uitspraak gedaan in de principiële zaak contra do opzichter-schilder G. Z te Zweeloo, over een parkeerkwestie. Naar de mening van de verdachte geeft het Wegenverkeersre glement. gei n duidelijke voorschriften om trent het parkeren van voertuigen. Er wordt voorgeschreven dat men voertuigen rechts van de weg dient te parkeren, doen volgens de verdachte was het veel veiliger een auto op de berm van de weg te plaat sen. Toen hij dit voornemen ten uitvoer bracht werd procesverbaal tegen hem op gemaakt, doch hij beriep zich op het we genverkeersreglement, waarin ook staat, dat men voertuigen zo moet parkeren, dat het verkeer niet m gevaar wordt gebracht. De officier van justitie en de rechtbank kwamen tot de conclusie, dat de wet op dit. punt niet duidelijk is en een conflict van verplichtingen schept. De verdachte werd ontslagen van rechtsvervolging, doch hij zal in beroep gaan bij de Hoge Raad, wijl hij deze kwestie tot in hoogste instantie wenst uitgevochten te zien. De eindronde van de nationale piano wedstrijd voor de jeugd (uitgaande van de Nederlandse Bond van piano- en orgelhan delaren en -fabrikanten) zal worden ge houden op Woensdagmiddag 30 December in Hof van Holland te Hilversum. De dertig jongelui uit hel hele land. die in hun plaatsen de overwinning hebben behaald, moeten zich dan doen horen voor een jury, bestaande uit Sem Dresden, Gerard Hengeveld en mejuffrouw A. Ne- derbragt. BINNENLAND In liet gehucht Heiningen bij Fijnaart heeft burgemeester J. ter Haar Zaterdag middag de eerste spade in de grond gesto ken voor de bouw van een jeugdhuis, geschonken door de Zwitserse Stichting Pestalozzi, te vergelijken met de Neder landse Vereniging „Pro Juvcntute". In de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar het jeugdhuis komt te slaan, is een begin gemaakt met dc bouw van een dertigtal houten Zweedse cn Noorse woningen, ge schenken uit deze landen in Fijnaart ge komen via het Rode Kruis. De oudste onderwijsinstelling te Rot terdam. het Gymnasium Erasmianum bestond Zaterdag 625 jaar. Dit instituut werd in 1328 als Latijnse school opgericht. In de hal van het schoolgebouw is een steen onthuld met de namen der rectoren sinds 1328, voor zover deze bekend zijn. Ter gelegenheid van het honderd-jarig bestaan van de Maastrichtse gemeentelijke brandweer is Zaterdagmiddag op hot stad huis een feestelijke herdenkingsbijeenkomst gehouden. Uit de stad Keulen was een grote afvaardiging gekomen met een brandweer colonne van zes motorspuiten van verschil lend type en mot een bedieningsgroep van 30 a 40 man om het eeuwfeest op te luisteren. Het zal begin Januari veertig jaar zijn geleden dat dc „Haagse Post" werd opgericht door de inmiddels overleden heer S. F. van Oss. Het thans verschenen Kerstnummer van de „Haagse Post" is tevens jubileum nummer. In dit nummer wordt onder meer aandacht besteed aan de geschiedenis van het weekblad. Dr. J. E. vair Baal. gouverneur van Nieuw Guinea, is Zaterdag per vliegtuig in ons land aangekomen voor besprekingen met de regering over de werkplannen en de begroting voor 1954 voor Nieuw Guinea. In een damesconfectiefabriek in de Dijk- straat te Almelo heeft Zaterdagavond brand gewoed, waarbij 20 naaimachines en een hoeveelheid darhesconfectie verloren gingen. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat een strijkijzer niet uitgeschakeld was. Het dagelijks bestuur van het Algemeen Werkloosheidsfonds zal aan het algemeen bestuur van dit fonds voorstellen mr. W. Verheul te benoemen tot directeur van het Algemeen Werkloosheidsfonds. Dc huidige directeur, mr. II. .L Morren, zal wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd de dienst per 1 Janauri verlaten. De gemeente Enschedé geeft een nre- mie-obligatielening uit van f 121 millioen in stukken van f100 cn f 1000. De rente be draagt 2'pet. Dc premic-uit'olingcn ge schieden jaarlijks tot en met 1993. De technische commissie van de Neder landse Brömfietsbond verzoekt alle brom fietsers tijdens mistperioden met groot licht te willen rijden. Het is bovendien met het oog op slipgevaar en een eventuele lange remweg hij plotseling remmen, zo zegt de bond verder, gevaarlijk snel te rijden op natte en gladde wegen. In Vierhouten is Zaterdagavond lmt dertigjarig bestaan van „De Paasheuvel", het vormingscentrum van de A.J.C. feeste lijk gevierd. Deze viering Werd onder meer bijgewoond door vertegenwoordigers van het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, de Partij van de Arbeid, het N.V.V.. de Ned. Jeugdgemeenschap en de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A. Op Schiphol is Zaterdagavond het leeuwtie aangekomen, dat <'o keizer van Ethiopië geschonken heeft aan Prins Bern- hard. Het leeuwtje heeft voorlopig onderdak gekregen in diergaarde Blijdorp te Rot terdam. De Argent'inse regering onderzoekt de mogelijkheid de transfer van kanitaal- opbrengsten tc hervatten. Onder dit onder zoek vallen alle zich in Argentinië bevin dende activa (Investeringen, vorderingen, effetcen. bezittingen) die toebehoren aan niet-ingezetenen van Ar; nlinië en voorts de zich buiten Argentinië bevindende waar den, welke beleggingen in Argentinië ver tegenwoordigen. De Nederlandse Bank brengt dit ter kennis van Nederlandse belanghebbenden om hen in de gelegenheid te stellen bij hun Argentijnse relaties op aangifte aan te dringen. De termijn van aangifle loont on 30 December af. De lieer G. J. D. Bnuduin, generaal- majoor b. d. in de leeftijd van 82 jaar te Oegstgcest overleden. Hij was oud-inspec teur van de Koninklijke Marechaussee, ridder in de Nederlandse Leeuw en Offieier Oranie Nassau. Zijn begrafenis zal in stilte geschieden op de R.K. begraafplaats te Overassell. Op een overweg mot. knipperlichten tussen Breda cn Roosendaal is Zondag ochtend om 11 uur een motorrijder uit Roo sendaal, C. M. door het rode licht en tegen een passerende trein gereden. Hij was op slag dood. De stad Groningen is sinds Zaterdag verlost van de „brug der zuchten", de oude He'ebrug. die jarenlang oen obstakel voor het verkeer is geweest. De nieuwe brug is 15 meter breed. HAARLEM EN OMGEVING Een gedeelte van het bedrijf van de Haarlemse Auto Centrale aan het Stations plein is ingericht als showroom, die Zater dagmiddag in gebruik is genomen, waarbij de directeur, de heer J. H. Beverdam, de genodigden welkom heette. De bezoekers toonden grote belangstelling voor de aan winst. De houw van ren nieuwe openbare kleuterschool, die verrijzen zal aan de Nic. Beetslaan te Zandvoort in plan Noord, is gegund aan het aannemersbedrijf M. A. •Toustra te Haarlem voor bet bedrag van de inschrijving ad f83.850 Men hoont ten spoe digste mot de bouw aan te vangen, om het schoolgebouw bij de aanvang van de nieuwe cursus in September a.s. in gebruik te kunnen nemen. fl WEEKABONNEMENTEN I dienen uiterlijk op Woensdag te worden I betaald, daar de bezorgers on Donder- Idag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. MAANDAG 21 DECEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Blanke ballast". Hex, 20 uur: „Salome". Felison, expositiezaal Heidestraat, 19 21 uur, expositie van werken van jonge Nederlandse schilders. Nutsbibliollieek, Heidestraat, geopend van 19 tot 21.30 uur. Propaganda afd. Hoogovens, 20 uur, res taurant Walserij Oost, lezing. Ned. Chr. Vrouwenbond, 19.30 uur, Kerstwijding in 't Oud Katholiek Ver.- gebouw. DINSDAG 22 DECEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Blanke ballast". Rex, 20 uur: „Salome". Felison, expositiezaal Heidestraat. 19— 21 uur, expositie van werken van jonge Nederlandse schilders. VELSEN-NOORD: Kerstwijdingsavond, 20 uur, Herv. Wijk- gebouw m.m.v. „De Hooger Geest Ghe- sellen", opvoering Kerstspel „De Herder"

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10