Weer machteloos geharrewar over Frans presidentschap Verviers en Roeselare stemden voor Europa Weerbericht Onveiligheid Een prettig uiteinde - een goed begin Laniel: „Ik blijf in de strijd, al duurt het twintig stemmingen Staking op de Parijse vliegvelden Mijnwerkersstaking in de Borinage Het woord is aan Delft en Bolsward Mevrouw Jagan houdt van alle mensen Italiaanse meubelen voor rampslachtoffers Uiteenzettingen in Korea hervat Uitbraak uit e?n Amerikaanse gevangenis Vlissin&er liep op veerboot tegen de lamp BINNEN ENKELE DAGEN EEN PRIJSVRAAG EEN HELE PAGINA Djakarta stelt 61 Zuid- Molukkers in vrijheid Rechtzaak na staatsgreep Leermiddelen van Nederlands fabrikaat Weerrapport 68e JAARGANG No 140 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 21 DECEMBER 1953 iJmuider Courant velser HaaJems Ddcfblctd editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 293 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op7,on-en Feestdagen. Abonnement per week 4" cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsmar» TERWIJL HET POLITIEKE VERKEER tussen de volken zich door onveiligheid blijft kenmerken doet binnen hun lands grenzen hetzelfde verschijnsel zich in het verkeer op de wegen voor. Wij tobben daar met toenemende verkeersonveilig heid, zoals de K.N.A.C. in een adres, aan niet minder dan vier ministers gericht, maar weer eens heeft vastgesteld. De K.N.A.C. is daarbij uitgegaan van de stelling „dat verbetering van het bescha vingspeil ook vooruitgang moet brengen in de wijze waarop de verschillende soor ten weggebruikers elkaar bejegenen". Dit wil niet zeggen dat wij verkeren'in een periode, die zich kenmerkt door verbete ring van het beschavingspeil. Maar er moet onverpoosd naar worden gestreefd. Adressante is niet optimistisch. Zij con stateert een daling A'an het verantwoor delijkheidsgevoel bij het gehele wegver keer. Dit lijkt mij Avat oA'erdreven, maar het is zeker dat de toestand niet gunstig is. De K.N.A.C. is van mening dat gebrek aan hoffelijkheid in de omgangsvormen de belangrijkste oorzaak is bij een groot deel der verkeersongevallen. Zij stemt in met de aandrang in de Tweede Kamer op scherper controle door de rijkspolitie op het snelverkeer, maar acht de verkeers- bandeloosheid bij het langzame verkeer nog veel erger en pakt vooral uit over de roekeloosheid van vele fietsers. Zij „stor ten er zich veelal met veronachtzaming van elke zelfbescherming in". Het nalaten van het aangeven A'an richtingsverande ring en de tekortkomingen in „achterver lichting" worden daarbij evenzeer ver meld als het hinderlijk naast elkaar blij- a?en rijden en het naar voren dringen' bij bewaakte kruispunten, bruggen en spoor- Aveg-overgangen. Het is een oude klacht dat rekening houden met anderen, hetgeen kan stijgen tot. de vorm die men als hoffelijkheid mag aanduiden, bij zeer a'elen ontbreekt. Dat is altijd zo geweest, en men kan te dien aanzien niet met zekerheid van een daling spreken. Het verschijnsel doet zich dan ook niet alleen in het wegverkeer gelden, maar (bijvoorbeeld) ook overal waar a'e len epn gebouw binnen Avillen gaan of een kaartje kopen of hun jassen in een ves tiaire onderbrengen. Naarmate het bij die gelegenheden drukker is wordt het erger. Op de Avegen is het steeds drukker ge- Avorden. hetgeen enerzijds geA'olg is van de overbevolking a'an ons land en ander zijds van opnieuw toenemende welvaart in de laatste jaren. Aan een jubileum- diner van de R.A.I. heeft minister Al.eera pas opgemerkt dat van elke twee Neder landers er één een fiets heeft. dus rij den meer dan a'ijf millioen fietsen in ons land dat er 2(10.000 personen-auto's zijn, 80.000 vrachtauto's, 118.000 motor fietsen en bijna 300.000 bromfietsen. Deze getallen zijn alle veel hoger dan zij a'oor de oorlog waren behalve dat der brom fietsen, waarop men de vergelijking niet kan toepassen omdat zij ér voor de oorlog niet waren. Het rijdende gedrang op de wegen, welker ontwikkeling het tempo der laatste jaren geenszins heeft bijge houden, heeft dus zich ten zeerste ver dicht. De ongelijksoortigheid en de a'er- schillen in snelheid doen daarbij het ge- a'aar voor ongelukken toenemen. Als men het Parijse stadsverkeer ziet lijkt dat door zijn grotere snelheid gevaarlijker dan het a'erkeer in onze grote steden. Maar het is dat niet en er gebeuren, ook naar verhou ding, veel minder ongevallen bij. Niet al leen omdat de ruime stadsaanleg zich beter eigent voor een dicht en uitgebreid a'erkeer. maar ook omdat dit vrijwel geheel uit motorische vervoermiddelen met ver gelijkbare snelheidsmogelijkheden, ook in „het optrekken", bestaat. Het. grootste ver schil is, dat er vrijwel geen fietsers door heen balanceren. Hollandse autorijders die voor het eerst in het Pariise verkeer te rechtkomen plegen dan ook tot hun ver- Avondering te ervaren, dat het niet moei lijk is zich erbij aan te passen en dat men areel minder in spanning verkeert ten aan zien a'an het gevaar van aanrijdingen dan in Amsterdam. Als regel zijn autorijders namelijk ten zeerste beducht voor aanrij dingen, hetgeen Avel eens vergeten schijnt te worden maar toch Avaarlijk gemakkelijk a'oor de hand ligt. Dat de K.N.A.C. in haar adres uitpakt over het gebrek aan zin voor zelfbescher ming bij a'ele fietsers is volkomen gerecht vaardigd. Dat is op onze wegen rondweg ontstellend, zoavcI in de steden als daar buiten. Er is a'eel over te zeggen: ik zal mij vandaag bepalen tot de opmerking dat een groot aantal blijkbaar de eenA'oudigste a'erkeersregels niet kent en dat inderdaad ten aanzien van de achterlichten de ge vaarlijkste achteloosheid geldt. Vooral in de periode van overgarig van licht naar donker is, als het zicht voor automobilisten slecht is, is dat levensgevaarlijk. Men zou wensen dat velen eens met een auto gingen meerijden alleen om door de be stuurder attent, gemaakt te Avorden op hetgeen \vèl en hetgeen niet mogelijk is. De ervaring zou hen dienen tot eigen lijfs behoud. R. P. VATICAANSTAD (Reuter). Paus Pius XII heeft Zaterdagavond 6 spoor- Avagons met 2100 metalen en plastic meu belen ingezegend die door een Italiaanse fabriek zijn vervaardigd voor 20 liefdadig heidsinstellingen, die in het rampgebied van Nederland in het leven geroepen werden. PANMOENDJOM. (Reuter). Heden is te Pawmoendjom voortgegaan met het geven van uiteenzettingen aan krijgsge vangenen uit de Koreaanse oorlog, die niet naar hun land van herkomst willen terug keren. Begonnen werd met Chinese krijgsgevangenen. Toen hedenmiddag 171 hunner de uiteenzettingen hadden aange hoord, verklaarden 21 der betrokkenen hun mening gewijzigd te hebben en naar communistisch China te Avillen terug keren Dit is een der grootste successen, die de communistische „uiteenzetters" totdusverre hebben geboekt. Normaal is, dat slechts twee tot drie op elke honderd anti-com munistische krijgsgevangenen na uiteenzet tingen van mening is veranderd. 99 (Van onze correspondent in Parijs) Gedurende het afgelopen Aveekeinde is het Congres van Versailles, dat tot taak heeft de nieuwe president voor de Franse republiek aan te wijzen, nog altijd niet tot een beslissing kunnen komen. Men was gistermiddag en -avond aan zegge en schrijve de zevende en achtste ronde toe niet resultaten die de A'icr voorafgaande uitslagen, maar betrekkelijk weinig ont lopen hebben. Laniel, de rechtse candidaat en leider van de regering, bleef respectie velijk nog altijd 50 en 22 stemmen van de absolute meerderheid af, die rond de 450 schommelt, verwijderd. Zijn socialistische concurrent Naegelen, gehandicapt door de steun der communisten, lag de laatste maal 50 stemmen bij hem achter en de rest, een kleine honderd, werd verdeeld onder de radicale burgemeester van Nice, Mécle- cin, die nog nooit aan een regering heeft deelgenomen en diverse andere kamer leden, buitenstaanders en schertsfiguren. De neringdoende stand moge dan al goe de zaken doen in dit jaargetijde Avaarin anders in Versailles Aveinig te beleven valt, voor de rest van het publiek begint de aardigheid er na vier dagen wel heel dui delijk af te raken. Er was gisteren veel minder drukte en beweging in de couloirs en op de diplomatieke tribune hebben Avij helemaal niemand meer gezien. De stra ten vertonen 's avonds weer het gewone beeld van een proA'inciestad, die gewend is vroeg naar bed te gaan. Versailles in de avond met het koningspaleis, dat opdoemt uit de- mist, en de soldaten, overal ver spreid over het grote plein, doet denken aan een tekening in wit en ZAvart, gelijk een Jo Spier die zou maken. Er is in de cafétjes rond het paleis nog wel een vrij geanimeerde zwarte handel in toegangs kaarten, maar de dalende belangstelling van het publiek, is wel in een parallel prijs verloop te merken. En wie er helemaal ronduit genoeg van hebben, dat zijn de marechaussees en de republikeinse gar disten, die aanvankelijk aan het Congres een pleizierig dagje hoopten te beleA'en. Zij stonden de hele dag van gisteren terwijl een pastoor-Kamerlid in de kapel a'an het paleis een mis celebreerde te stampvoeten op het plein, bezorgd, naar het leek, dat zij na vier dagen en nachten daar te hebben doorgebracht, ter plaatse wortel zouden schieten! Hoe lang nog? Men begint zich intussen wel af te vra gen hoe lang de aanwijzing van een nieuAve president nog op zich zal laten Avachten. Een zware bevalling is het .zeker wel. Wij hoorden een afgevaardige gister avond de ironische opmerking maken „dat, als het getreuzel nog wat aanhield, men direct ook Avel een president kon kiezen, die de ongeA'onden opvolger van Vincent Auriol vast zou kunnen opvolgen." Maar laten wij niettemin proberen ern stig te zijn, hoe zeer deze ceremonie dan ook in een slechte klucht begint te ont aarden. De oorzaak van de ellende ligt- diep in de verwording a'an het Franse regerings systeem en de politieke mentaliteit ver ankerd. Wat bij iedere regeringscrisis steeds duidelijker is gebleken, dat open baart zich voor het eerst in de geschiede nis der Franse republiek nu ook op het allerhoogste niveau. Men weet het natio nale belang om van Europa en het Wes ten nog maar niet eens te spreken niet meer boven de persoonlijke ambities te stellen. Wij spreken van „persoonlijke" ambities en nog niet eens van de partij belangen, die uiteraard in een republikein se democratie, ook bij de verkiezing van een staatshoofd een hartig woord moeten meespreken. Een der redenen, waarom Lamel nog niet gekozen is, schuilt namelijk in het feit dat een vleugel van zijn eigen onafhanke lijke partij, die door de oud-premier Pinay geleid wordt, hem zijn stemmen heeft ont houden. Zondagnacht is Avel met veel ge veinsde hartelijkheid en accoladen de zo genaamde verzoening van Laniel en Pinay gevierd, maar zelfs die hereniging heeft de premier toch niet aan zijn oA'erwinmng kunnen helpen. De radicalen gunnen La niel evenmin zijn zege, en zelfs zijn eigen ministers laten zich niet onbetuigd voor de voeten van hun premier, als het pas heeft, met bananenschillen te strooien. Hier is het Queuille, die de manoeuvres In een van de zalen van het Chateau de Versailles hangt een zeventiende-eeuAvs schilderstuk dat het Bijbelse tafreel voor stelt van Jozef, die door zijn broers bedro gen wordt. Men had voor Joseph Lamel moeilijk een toepasselijker wandversiering kunnen bedenken! Bij Herriot Eén ding is intussen zeker en Avel dat er onder de kleine duizend parlementariërs blijkbaar niemand is die de nodige autori teit geniet, die hem als primus inter pares tot president van Frankrijk zou kunnen doen A'oorbeschikken. Het is dan ook Avel karakteristiek dat er steeds drukker over een arbiter van buiten Avordt gesproken. Herriot heeft al verschillende delegaties ontvangen en gistermorgen heeft Laniel persoonlijk zijn opAvachling bij deze pre sident van de Nationale Vergadering ge maakt om van hem een getuigenis van re publikeinse trouw en voortreffelijkheid te vragen. Het zoveelste aanbod zichzelf be schikbaar te stellen, heeft Herriot intussen opnieiiAv van de hand moeten wijzen. De socialisten hebben van hun kant de overige partijen voorgesteld Naegelen terug te trekken ten voordele van president Auriol. Zij zouden daartoe echter alleen Avillen overgaan indien ook Laniel de strijd zou opgeA'en. Maar Laniel is daartoe nog steeds niet te vinden. „Ik voel mij als een rots in de branding heeft hij laten Aveten, „en al moet het 20 ronden duren, ik blijf tot het bittere einde in de strijd". Zodat men nog maar Aveer even geduld zal moeten hebben. Vanmiddag zou de ne gende ronde ingaan, maar ook die zal wel geen resultaat opleveren. Waardigheid Laniel, die zich in de acht maanden van zijn premierschap bepaald geen heel groot staatsman heeft getoond, is blijkbaar niet temin van mening dat hij er goed aan doet Vincent Auriol naar de republikeinse kroon te steken. Zijn persoonlijke ambities zijn in lichte tegenspraak met zijn staat kundige kAvaliteiten. Dat is Avel het min ste aa'at men van hem zeggen kan. En bo vendien schijnt hij dan de aamvijzing van een staatshoofd te verwarren met de ver kiezing van de voorzitter van een kegel club. En toch bestaat er Avel enig verschil tussen beide. De president der Franse re publiek dient niet alleen het vertrouAven van tenminste de helft der volksvertegen- Avoordiging te genieten. Hij moet ook in zijn Avaardigheid de ziel van het volk per sonifiëren. Bitter commentaar Het avondblad Paris-Presse schrijft dat Frankrijk „het treurige schouwspel" te Versailles niet verdiend heeft. Ook de an dere Franse bladen spreken in bittere ter men over het schouwspel in Versailles, dat sommige zelfs al een carnaval noemen. De geAvezen Franse minister Pierre Mon- tël heeft zich heden candidaat gesteld voor het Franse presidentschap. Montel, die minister van Luchtvaart is geweest en afgevaardigde van het departe ment Rhóne, behoort tot de gematigd con servatieven, evenals de candidaat Laniel. PARIJS (Reuter) Het luchtverkeer van en naar Parijs is Zaterdag gestagneerd door een staking van grondpersoneel van de burgerluchtvaart, die voor onbepaalde tijd geldt en aan de eisen voor hoger loon kracht moet bijzetten. Tengevolge van de staking op het Pa rijse vliegveld is het vliegverkeer van de K.L.M. en andere maatschappijen, zoals de Panamerican en de Transworid, op Parijs gestremd. De vluchten van Zaterdag wa ren afgelast evenals de ochtend- en de middagvlucht van Zondag. De Amerikaanse maatschappijen ver voerden hun passagiers voor Parijs na landing in Brussel per trein of autobus naar de Franse hoofdstad. De K.L.M. heeft medegedeeld dat alle vluchten naar en van Parijs zijn komen te verA'allen. De „Air France" heeft medegedeeld dat de vluchten op Algiers, Berlijn en New Yorkgeen voortgang zullen hebben. De stakers onderhouden Avel de radio- \7erbindingen met boven Frankrijk vlie gende toestellen, die hun positie Avillen bepalen of in moeilijkheden verkeren. Ondanks het intrekken door de N.V. CookerM van het aangekondigde ontslag der mijnwerkers, heeft de Katholieke mijmwerkersbond alle mijnwerkers opge roepen vandaag het Averk neer te leggen. 1-Iet verbond roept ook al'le andere arbei ders in de borinage op zich bij deze staking aan te sluiten. Het verbond is van oordeel, zo heet het, dat een definitieve oplossing van het probleem der Belgische mijnen slechts gevonden kaar worden door een na tionalisatie hiervan. Zowel de Katholieke als de socialistische mijmverkerstoonden hebben de houding van de N.V. Cockerili scherp afgekeurd en volledige steun toe gezegd aan de stakers. JACKSON (Michigan, V.S.), (Reuter/ AFP) Dertien gevangenen zijn er, door het graven van een tunnel onder de ge vangenismuur, in geslaagd uit de gevange nis te Jackson, in de Amerikaanse staat Michigan, te ontkomen. Zij overvielen prompt een naburige Avoning en maakten zich daar van een auto en een revolver meester. Vervolgens reden zijn in dolle vaart weg. De auto sloeg echter over de kop en de achtervolgende politie Avist een aantal der ontsnapten weer in te rekenen. Vijf slaagden er echter in hun vlucht voort te zetten. Zij wisten zich opnieirw van een auto meester te maken en ont voerden tevens twee jonge vrouwen als gijzelaarsters. Na een rit van tien uur Averden de tAvee vrouwen door de ontvluchte gevangenen vrijgelaten. Een van haar. vertelde dat de vluchtelingen volgens latere gegevens zes in plaats van vijf, haar herhaaldelijk hun verontschuldigingen hadden aangeboden. Hij had voor een ton aan ongeregistreerde effecten bii zich Een inwoner van Vlissingen had gedu rende de oorlogsjaren grote winsten ge maakt, die hij na de bevrijding niet Avilde verantAvoorden. Hij kocht daartoe effecten met een totale Avaarde van ongeveer een ton. Dezer dagen achtte hij de tijd gekomen deze ongeregistreerde effecten in België van de hand te doen. Hij had daarvoor de hulp ingeroepen a'an een relatie in Belgic. Toen hij zich op de veerboot Vlissingen Ereskens bevond, Avas ook de fiscale recherche aan boord, die op ongezette tijden de passagiers van deze veerdienst aan een controle onderwerpt. De inwoner van Vlissingen verried zich door zijn on zekere houding. Hij werd gevisiteerd en de rechercheurs a'onden op hem effecten, voor het merendeel Amerikaanse aandelen met een totale waarde van bijna honderd duizend gulden. Hij moest mee terug naar Vlissingen, Avaar tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt. De effecten Averden in be slag genomen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Pascal: Het hart heeft redenen waarvan de rede geen kennis draagt. De N.V. Koninklijke wagon fabrieken Beijnes te Beverwijk hebben een salonrijtuig voor de koninklijke trein afgeleverd. Het is in het bijzonder bestemd voor de Prins en de Prinsessen en omvat een werkkamerverblijfscompartimentcn. badcellen en slaapcabines. Natuurlijk ontbreekt de telefoon niet, zowel met het salonrijtuig voor de Koningin als met de buitenwereld. Het eerste station dat door het nieuwe rijtuig werd aangedaan was uiteraard Beverwijk, waar het de belangstelling van vele wachtende reizigers genoot. In de Belgische plaatsen ltoeselare (Vlaams) en Verviers (Waals) is Zondag een referendum gehouden, soortgelijk aan dat van Delft en Bolsward, waarin de be- A'olking kon antwoorden op de vraag, of zij een verenigd Europa op federale grond slag noodzakelijk acht. De uitslag luidt: Roeselare: a'an de 20,334 opgeroepen slemgerechtigden begaven er zich 13,743 naar de stembus (67,58 procent). Hieiwan stemden er 11.464 „Ja" (83,4 procent) en 1,320 (9,6 procent) „Nee". 959 uitgebrachte stemmen Averden ongeldig verklaard (6,9 Verviers: van de 27,372 stemgerech tigden brachten er 17.341 hun stem uit (63.33 Hier\'an stemden er 12.878 (74,26 vóór en 3.770 (21,74 tegen. 378 personen stemden blanco en 315 stem biljetten Averden ongeldig verklaard (4 In een commentaar op de resultaten van de Europese verkiezingen te Verviers, wees de voorzitter van de Belgische raad der Europese beweging op de zeer actieve pro paganda, die van communistische zijde, vooral onder de arbeidersbevolking, Averd geA'oerd. Overal hadden de communisten affiches aangeplakt en huis aan huis be zorgden zij strooibiljetten. Aan de voor- Het oude jaar spoedt ten einde het nieuAve staat voor de deur met al zijn goede en minder goede dingen. Wij wensen al onze abonnés natuurlijk toe, dat 1954 voor hen slechts aangename verrassingen in petto zal hebben, doch wij willen het daarbij niet laten. Voor één prettige verrassing willen wij namelijk zelf zorgen, al hebben wij daarvoor ook uav medewerking nodig. zult u in ons blad een grote prijsvraag aantreffen, die nu eens „iets anders dan anders" is. Een prijsvraag, die u tegelijk enige Avederwaardigheden van 1953 weer eens in gedachten zal brengen en u korte tijd zal doen ver- wijlen in de voorbije uren van het aflopende jaar, die voor ons allen, voor ons volk en voor de Averekl zoveel gebeurtenissen van belang brachten. zal uw aandacht vragen tijdens de Kerstdagen en Oud-en-Nieuw, en u zult de kans op een aantrekkelijke prijs voor u zelf kunnen scheppen, door eraan mee te doen en de vragen te beantAvoorden, die wij u zullen voor- 'eggen. zal aan deze prijsAraag besteed worden en de uitslag ervan zult u in een van de nummers \'an begin Januari aantreffen. Wij hebben een keur van ruime geldprijzen beschikbaar gesteld, die door de goede oplossers kunnen worden geAvonneri, en Avij rekenen erop dat al onze abonnés hun vindingrijkheid zullen scherpen om een goed figuur te slaan. Begin 1954 goed en win een der ruime geldprijzen! XCOOOOCOOCOOCOCCCX" LET OP ONZE COURANT VAN 24 DECEMBER! oooooooccocooco jxoooexcooc-osoooccoxo: XXXXr>OOOOOCODOOOOOOOOOOOO* De cijfers van het Europa-referendum dat op 14 December 1952 in Delft en Bolsward werd gehouden, luidden: DELFT Slemgerechtigden: 39.039. Opkomst29.188 (74.77 Voor 27.168 (93.08 Tegen 1.551 5.3 Blanco en ongeldig 469 1.62 BOLSWARD Stemgerechtigden: 4.208. Opkomst 3.714 (88.26 Voor 3.586 (96.55 Tegen 105 2.82 Blanco en ongeldig 23 0.63 avond der verkiezingen gaven zij zelfs een blad uit dat veel geleek op ,.Le Soir" en het jaartal 1954 droeg. Hierin Averd een verslag gegeven van de aankomst van Duitse divisies van het Europese leger te Verviers. Tijdens de propagandavergaae- ringen van de Europese beweging kregen de communisten steeds gelegenheid het woord te voeren en zij maakten hiervan een druk gebruik. Niet alleen van commu nistische zijde kAvam echter de oppositie, Avant ook de socialistische voorman Rolin sprak zich in scherpe bewoordingen uit tegen het Europese leger. De algemene secretaris van de Belgische raad der Europese beAveging, dr. Theo Bogaerts, verklaarde dat het resultaat te Roeselare, Avaar 67,58 procent vóór stem de, als een groot succes beschomvd kan Avorden. De deelneming aan de stemming aa'as niet verplicht, zo zeide hij, en de in- Avoners van Roeselare hebben dikwijls een neiging tot particularisme. Het resultaat van dit referendum heeft echter duidelijk aangetoond, dat de bevolking zich reken schap heeft gegeven van het grote belang dat op het spel staat. DJAKARTA. (Aneta). Vóór Kerstmis zullen 61 zogenaamde R.M.S.-gevangenen (volgelingen a'an de Republiek-Zuid-Mo- lukken) a\rorden vrijgelaten, aldus heeft de Indonesische minister van Justitie, mr. Djody Gondokusuma medegedeeld. Zij Avorden op het eiland Nusakambangan, een „gevangeneneiland" ten Zuiden van Tjilat- jap, in hechtenis gehouden. De minister zei, dat zij worden vrijgelaten, omdat zij niet tot de actieve volgelingen \'an de R. M. S. behoren, doch slechts door anderen worden meegesleept. De vrijlating ge schiedt in overeen stemming met de rege ringsverklaring in het parlement over deze kwestie. Mr. Gondokusuma zei, dat de vrijgelatenen naar de Molukken zullen Avordert teruggebracht, zodra bericht is ontvangen van de plaatselijke autoriteiten, dat zij daar ontvangen kunnen worden. Uit andere bron a'ernam Aneta, dat zich thans op Nusakambangan ongeveer 100 R.M.S.-gevangenen bevinden. Zaterdag is te Georgetown, de hoofdstad van de kolonie Brits Guyana, het proces begonnen tegen mevr. Janet Jagan, echt genote van de door de Britse regering af gezette premier van het land, dr. Jagan, en negen anderen. De beklaagden Avorden beschuldigd a'an overtreding van het a'er- bod op het houden van bijeenkomsten, Avaarvoor niet tevoren toestemming a'an het Britse bestuur Avas verzocht. Dit ver bod is uitgevaardigd na het afkondigen van de noodtoestand. De beklaagden zeg gen dat het hier een bijeenkomst met een godsdienstig karakter betrof, waarvoor dus geen vergunning gevraagd behoefde te worden. Mcat. Jagan gaf in de loop van het pro ces te kennen de Russische leA'enswijze „bijzonder aardig" te vinden. Zij voegde hier echter aan toe: „Ik beAvonder ook de levensAvijzen van Indiërs, Fransen en Scan- dinaviërs. In feite houd ik van alle men sen". In antwoord op de vraag of zij commu niste Avas, antwoordde mevr. Jagan: „Ik behoor niet tot enige communistische partij". Zij verklaarde het te Kopenhagen ge houden „Avereldcongres van vrouwen", uit geschreven door de „internationale demo cratische vrouwenfederatie", te hebben bij gewoond. Toen haar gevraagd Averd of dit congres was uitgeschreven door „een land van achter het ijzerpn gordijn", antAvoordde zij: „Wanneer u OA'er een dergelijke staat spreekt, moet ik onmiddellijk aan Trinidad denken". (Mevr. Jagan heeft indertijd geen toegang tot dit eiland, dat deel uitmaakt van Brits-West-Indië, verkregen). Mevr. Jagan ontkende, dat de door haar bijgcAvoonde vergadering in feite een poli tiek karakter zou dragen. „Ik ben als kind van Joodse ouders geboren en ik geloof in de vrijheid van godsdienst", verklaarde zij. Een door de verdediging opgeroepen ge tuige, mevr. Viola Walters, verklaarde ge zien te hebben dat er levensmiddelen Aver den toebereid, die A'olgens haar a'oor een godsdienstige bijeenkomst bestemd zouden zijn geweest. Het proces wordt voortgezet. Minister Cals wenst: De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een brief gezonden aan de directeuren van de rijks-hogere burgerscholen en de rectoren a'an de open bare lycea, de besturen van de gemeenten, die hogere burgerscholen, gymnasia, lycea, middelbare scholen voor meisjes, handels dagscholen en middelbare technische scho len in stand houden en de besturen van de bijzondere hogere burgerscholen. De minister schrijft, dat het voor de economie van ons land van zeer groot be lang is, indien de leerlingen van de onder zijn departement ressorterende scholen leermiddelen van Nederlands fabrikaat ge bruiken. Do minister verzoekt dringend, indien in het schoolprogramma leermiddelen van een bepaald merk Avorden aanbevolen, hiermee rekening te houden en zo veel mogelijk leermiddelen van Nederlands fa brikaat aan te bevelen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand C i C ■èz o-H c" E2 <u c ro r v3 o ZE Helsinki geheel bew WZW 3 -7 0 Oslo geheel beAv. O 4 -4 0 Stockholm geheel bew. NNO 2 -0 0,2 Kopenhagen geheel beAv. N 6 2 0 Londen mist Avindstil -1 0 Amsterdam zwaar bew. Avindstil 1 0 Brussel geheel bew. NO 3 2 0,1 Parijs onbewolkt NNO 2 1 0 Bordeaux zwaar bew. Avindstil 4 0 Grenoble geheel bew. NW 10 3 0 Nice zwaar bew. NW 4 9 9 Warschau sneeuw ZZO 4 -4 1 Berlijn geheel beAv. NW 4 0 0 Frankfort geheel beAv. NNO 4 1 3 München sneeuAv NO 2 -2 6 Zürich motregen NNO 6 2 4 Genève geheel bew. NO 12 4 0 Locarno zwaar bew. W 1 3 0 Innsbruck sneeuw windstil 0 21 Rome regen ZO 5 13 5 Neerslag laatste 24 uur. 5100<xx'co°ro'v<:ccocoooxx30ocx-xcccococcxxxxxx^xoocoyxxco: DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met overdrijvende wolken velden. Matige, in het Noorden van het land tijdelijk krachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Iets hogere temperaturen. 22 December Zon op 8.47 uur, onder 16.31 uur. Maan op 18.49 uur, onder 10.20 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 21 December Hoog water. 3.57 en 16 14 uur Laag water: 11 57 en uur Dinsdag 22 December Hoog water: 4.46 en 17.00 uur. Laag Avater: 0.22 en 12.47 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1