Film en boek over zege op de Mount Everest CinemaScope: verbreding ten koste van verdieping? Rijbevoegdheid ontnomen en toch auto bestuurd? Prins Bernhardfonds stelde subsidies vast Etna Taormina-prijs voor dichtkunst Getuige, die dit ontkende, wegens meineed voor hof; eis vier maanden Voetgangers stichten „defensie-gemeenschap Bisschop Heiander schuldig bevonden Nieuwe uitgaven Vele fietspaden over belast door „brommers ANWB vraagt maatregelen WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 5 Werk van Aafjes kreeg eervolle vermelding Demonstratie in Amsterdam Drieduizend Indonesiërs uit Suriname repatriëren Ruim 300.000 bromfietsen in Nederland Contact tussen uit Expogé getreden verenigingen Bankbiljettencirculatie al met 75 millioen gestegen Luchtmacht neemt personeel van Luchtvaart- school over Meer en betere vluchtheuvels een van hun wensen Gemeenteraad van Lisse volgende week bijeen Steeds minder wild in Santpoort Op de avond voor de kroning van Koningin Elizabeth van Engeland bereikte de wereld het grote nieuws: een Engelse expeditie had de top van de Mount Everest bereikt. Voor het eerst was de 8845 m. hoge berg bedwongen. De Nieuw-Zeelander Edmund Hillary en de sherpa Tensing kwam de eer toe op het „dak der wereld" te hebben gestaan. Na luttele maanden de expeditie was al weer lang thuis, bejubeld en befeest verscheen het boek van de leider der expeditie kolonel Hunt over de tocht. En thans is ook de film in roulatie gebracht. Die film is gemaakt door Tom Stobart, een knap klimmer en een niet minder groot artist. Wie het boek leest kan zich nauwelijks een denkbeeld vormen van de ontzaglijke onderneming, die de be- klimming van de Mount Everest vormde. Wie de film ziet wéét welk een karwei het was. Een grandioos karwei, een soort Hercules-werk, dat alleen door mannen op wie het mens sana in corpere sano" volledig van toepassing is, kan verricht worden. Het boek geeft honderd en een détails, belangrijke détails, die u een goed inzicht verschaffen in de talrijke problemen welke met de expeditie gemoeid waren. De film stelt de zaken eenvoudiger maar juist daardoor indrukwekkender. De berg is in het boek een lange rij van ketens welke stuk voor stuk worden genomen. In de film rijst hij in heel zijn immense grootheid voor u op. Ge wordt er stil van, zo machtige indrukken, krijgt ge te verwerken. En als ge u dan afvraagt: waarom bestijgt een mens to,ch zo'n berg dan luidt het historische antwoord van de bergbeklimmer Mallorsy: „Omdat hij er is Mallory kwam bij de beklimming van ae Mount Everest in 1924 om het leven teza men met Irvine. Het 'laatst zag men hem op 300 meter onder de top. Deze Engelse expeditie slaagde, na dat nauwelijks een half jaar eerder een Zwitserse aanval was mislukt waarbij ook Tenzing betrok ken was. Waarom zij slaagde? Kolonel Hunt gaat er in zijn boek nader op in. Het teamwork was per fect, de weersom standigheden bij de laatste aanval ideaal, de physieke en psy chische conditie van Hillary en Tenzing beter dan van Bour- dillon en Evans aan wie de aanval eerst was toevertrouwd. In de film geeft Stobart daar een heel wel sprekend verslag van. Men ziet hoe de uit geputte Evans de laatste vijftig meter, die hem op de terug tocht van het hoogst gelegen kamp op de berg scheidden, nau welijks meer kan af leggen. Telkens moet hij uitrusten. Iedere stap weegt als lood. De camera volgt die stappen. Ze geeft ons een kijkje op de techniek van het berg beklimmen, ze laat ons de moeizame wor steling zien over de ijsval, een gletscher, die vooral de dragers uitpuitte. Maar zelfs de correspondent van de „Times" beklom haar, al had hij nog nooit van zijn leven een stijgijzer aan zijn schoenen gehad. Op grotere hoogte is elke beweging inspan nen door het zuurstofgebrek. Lawines be dreigen de klimmers, een ijskoude wind waait hen in het gezicht, sneeuwstormen geselen hun tent. Stobart filmde het. En telkens wordt de Everest grimmiger, weer barstig, vijandiger. Tot Hillary en Tenzing op weg gaan. Dan wordt de berg overwon nen, een zege, die op het celluloid niet is vastgelegd, maar in Hunts boek uitvoerig is beschreven. Stobart échter zorgt voor de triumf achter als Tenzing en Hillary terugkeren bij hun vrienden. Hij is de overwinnaars tegemoet gegaan. Afge sproken is, dat ze het V-teken zullen geven ten teken van hun overwinning. Op ver zoek van Stobart wachten ze ermee tot de camera de reacties in het kamp kan be strijken. En dan verandert het in al af latende spanning wachtende groepje in een opgetogen juichende troep, die de over winnaars jubelend verwelkomt. Het geluid is in de film later bijgevoegd. Men merkt het niet. Beelden en geluid cor responderen en werden tot een gaaf be klemmend geheel, een documentaire van bijzonder karakter, die men niet mag ver zuimen te zien. Zoals men evenmin moet nalaten het boek van Hunt te lezen over Het bestuur van het Prins Bernhard fonds heeft voor een aantal doeleinden op het gebied van kunst en wetenschappen subsidies vastgesteld. Wat de wetenschap betreft werd een bedrag van 1.100 beschikbaar gesteld aan de heren dr. C. G. Egeler en T. de Booy voor het doen vervaardigen van een geologische kleurenkaart als onderdeel van het verslag over de Andes-expeditie, dat waarschijnlijk zal worden opgenomen in de verhandelingen van het Koninklijk Nederlands Geologisch Mijnbouwkundig Genootschap. Aan het Belgisch-Neder lands Interuniversitair Centrum voor Neerlandistiek werd 1000 toegekend ten behoeve van de uitgave van een door prof. dr. C. B. van Haeringen samengesteld overzicht van een wetenschappelijk onder zoek van de Nederlandse taal. Eenzelfde bedrag werd verleend als een bijdrage in de eerste botanische exploratie in Nieuw Guinea. Het Spaanse Instituut te Utrecht, waar van Prins Bernhard voorzitter is, ontvangt 1000 als bijdrage in het garantiefonds voor een in April 1954 te houden tentoon stelling van oude Peruaanse kunst. Deze expositie beoogt culturele toenadering tot het Spaans sprekende deel van de wereld, in het bijzonder tot Zuid-Amerika. Kleinere subsidies op het terrein dei- wetenschap werden onder meer verleend aan de vereniging „Het Spinozahuis" voor de uitgave van een studie van mevr. dr. C. L. Thijssen—Schoute over de 17de- eeuwse filoloog, toneelschrijver en filo soof dr. Lodelijk Meijer en aan de Fryske Akademy te Leeuwarden teneinde het mo gelijk te maken, dat in de Nederlandse dialectenatlas ook de Friese dialecten kun nen worden opgenomen. Op het gebied van de kunst werd een bedrag van 2000 toegekend aan het Ne derlands Filmmuseum voor de aankoop van filmmateriaal van wijlen de heer Mannus Franken, thans eigendom van de Indonesische regering. Een bedrag van 1500 wordt afgedragen aan de stichting „Amstelkring" te Amsterdam ten behoeve van het voor Nederland unieke museum „Ons' Lieve Heer op solder" om in sa menwerking met de vereniging „Rem brandt" schilderijen van Thomas de Key- ser aan te kopen. Ten behoeve van het PEN-congres 1954 werd eveneens 1000 subsidie verstrekt. een zo vredige en tegelijk zo stoutmoedige (Van onze correspondent in Rome) Zelden zal een commissie, belast met het toekennen van een litteraire prijs, een zo zware taak gehad hebben als de heren, die moesten beslissen over de twee millioen lire, welke te Taormina voor een dichter uit een der West-Europese landen of uit Amerika waren uitgeloofd. De jury be stond uit acht vooraanstaande Italiaanse letterkundigen, de Franse litteratuur-his toricus prof. Beddarida van de Sorbonne, de twee Engelse dichters W. H. Auden en Allan Tate. De commissie heeft haar taak buitenge woon serieus opgevat. Werken, geschreven in een taal, waarmee niet tenminste drie leden vertrouwd zijn, werden geheel of al thans voor een groot deel vertaald. Over elke dichtbundel is door tenminste drie critici rapport uitgebracht. Als men dan weet, dat 154 dichters aan het concours hebben deelgenomen en dat zich daaronder een groot aantal van de bekendste schrij vers van onze tijd bevinden, dan is het dui delijk dat de taak verre van eenvoudig was. Het aantal der dichters, die volgens het oordeel van de jury recht hadden op erkenning van hun buitgewone verdiensten, was groot. Men heeft dan ook overwogen de prijs te verdubbelen (van twee tot vier millioen lire) en dan over een groot aantal in aanmerking komenden te verdelen, doch de meerderheid was van oordeel dat ver snippering van de prijs haar waarde zou verminderen. Tenslotte heeft men dus be sloten één millioen toe te wijzen aan de nabestaanden van de grote Engelse dichter Dylan Thomas, die in November te New York overleed. Thomas was stellig de be langrijkste dichter der huidige generatie in Engeland en deze beslissing van de over wegend Italiaanse jury is dan ook stellig verantwoord. Het tweede millioen werd tijdens de gala-avond in het hotel San Do- menico ter hand gesteld aan Giuseppe Quatimodo, een te Milaan woonachtige Siciliaanse dichter, wiens navrante poëzie in en buiten Italië veel bewonderaars heeft. De bekroonde bundel heet „II vero e il falto verde" (Het echte en het valse groen). De dichtei-, die onmiddellijk na de beide bekroonden in aanmerking zou zijn geko men, is onze landgenoot Bertus Aafjes, over wiens bundel „De Karavaan" met de groot ste erkenning werd gesproken. Bij de af kondiging van de uitslag werd zijn naam onmiddellijk na die van de beide bekroon den genoemd. Het is de bedoeling de prijs „Etna-Taor- mina" tot een jaarlijks terugkerende ge beurtenis te maken. Het uitgeloofde be drag zal worden verhoogd en de bedoeling onderneming, een boek van avontuur, van clf.t ^,®ze pf*J's °le hoogste welke voor manhaftigheid en nederigheid, van geest en durf, een boek (en een film) waarin ik de fantasieën, die ik in de schoolbanken van 's werelds hoogste berg kreeg, glans rijk zag overtroffen. De film draait reeds in ons land. Het boek is uitgegeven bij Scheltens en Giltay te Amsterdam. P. W. FRANSE de dichtkunst bestaat voor de dichters zal worden wat de Nobelprijs voor de prozaschrijvers is: de hoogste onderschei ding ter wereld. Prof. Bonaventura Tecchi, die een aan tal gedichten van Aafjes voor deze ge legenheid heeft vertaald, heeft öe wens ge uit dat de dichter eerlang Rome weer eens zal bezoeken. In het Flora theater te Amsterdam is Dinsdagmorgen het nieuwe CinemaScope- systeem geïntroduceerd; de film met de ruimtelijke weergave, niet te verwarren met 3 D. Om de lezer dit nader toe te lichten: bij het CinemaScope-systeem wordt het beeld door een speciale lens sterk gecomprimeerd op het celluloid vast gelegd, zo ongeveer of men er aan weers kanten tegen heeft geduwd. Bij de pro jectie zorgt dezelfde lens ervoor dat het beeld weer in zijn geheel op het doek ver schijnt. Het doek is ruw geschat 2'/2 maal zo breed als hoog, bij benadering de visuele maten van het menselijk oog dat meer in de breedte dan in de hoogte kan omvatten. Hierin wijkt CinemaScope dus af van de normale weergave. Men ziet thans op het enorm breede doek veel meer. De lens heeft een uitgebreider gezichtsveld. En om te gelijk een suggestie van diepte te verkrij gen is het doek gebogen van vorm, waarbij er voor is gezorgd, dat er geen vertekening van het beeld voorkomt. De illusie wordt nog vervolmaakt door de stereofonische weergave. Een geluid, dat van rechts komt hoort men ook van rechts komen, een ge luid van links komt van links. Technische verbeteringen derhalve, die de toeschou wer directer opnemen in de handeling, om dat hij er nu met zijn neus boven op zit. Of al deze snufjes artistieke winst be tekenen moet nog worden afgewacht. De Twentieth Century Foxfilm, die het sys teem voor het eerst toepaste en haar ge hele productie erop heeft overgeschakeld, is wel erg zeker van haar zaak. maar de problemen zijn niet te tellen. Ze bleken bij de demonstratie, die men Dinsdag gaf. Allereerst vertoonden de producers een CinemaScope-filmpje over Venetië, waar bij al meteen bleek dat het geluid, zo het niet correspondeert met het beeld, nog eens zo nadrukkelijk wordt als in de normale weergave het geval is. Uit speelscènes van „The robe" kon men voorts concluderen hoe voorzichtig men te werk moet gaan. Richard Bux'low sprak op een gegeven moment met zijn rug naar ons toe, maar zijn stem daverde door de zaal. Is dat een moeilijkheid die door de regeling der ge luidssterkte is te verhelpen, de functie van het geluid wordt in de CinemaScope-weer- gave veel gewichtiger, omdat het geluid nu ook richting heeft en bepaalde scènes danig kan verstoren als men tevoren niet met zijn uitwerking rekening houdt. Dat zal vooral in de speelfilm zwaar tellen. Voor zover het bij straatopnamen werd toegepast voldeed het uitstekend. In de muziekfilm sloeg het echter plat. Bij de opnamen van de kroningsplechtigheden had het weer alle zin, telkens als links een muziekcorps afmarcheerde en rechts al eens nieuw hoorbaar was. Het geluid, zo is de conclusie, kan met de lessen van het verleden snel beheerst worden. Het is niet het moeilijkste probleem. Anders staat het met het beeld. Wat dat betreft is er weer sprake van een kleine revolutie. Door de enorme gezichtskring, die het bestrijkt zal de filmregisseur voortaan rekening moeten houden met afleidende factoren, die de concentratie doen verslappen. De thans zichtbare omgeving, die buiten hei: normale beeldvlak viel, moet méespe.en. De film nadert het toneel. Maar nog altijd kiest de filmregisseur voor ons uit wat wij zien en hoe wij het zien. Nog altijd is het een spel met schimmen dat hij speelt. Eén mogelijkheid echter voor de puur filmische expressie lijkt echter bij het CinemaScope- systeem verdwenen. Door de breedte van het doek verliest de close-up zijn uitwer king. En dat betekent een verlies, dat nog niet is gecompenseerd met de beeldvulling in den brede. Begrenzing leverde bij de normale film verdieping op. Wat bij het CinemaScope-systeem de verbreding? De scènes uit „The robe" en „How to marry a millionaire", konden mij niet gerust stellen. Vooralsnog geeft ik de musical de beste kans, waar met ruimtewerking fantastische effecten zijn te bereiken. Dat het systeem bij het publiek inslaat is buiten twijfel. Dat demonstreren wel de recettes in de V.S. en Europa. In ons land komt eind Januari de CinemaScope- film in première. Negen theaters gaan „The robe" draaien. Daaronder zijn het Asta Theater te Den Haag, het Luxor en Princesse-theater te Rotterdam en de thea ters Flora en Rialto in Amsterdam. Fr. Gistermiddag is het m.s. „Langkoeas" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd in ballast uit Rotterdam naar Paramaribo vertrokken, om daar ruim duizend Indo nesiërs, die de wens te kennen hebben gegeven naar hun vaderland terug te ke ren, aan boord te nemen en via Kaapstad naar Padang op Sumatra te brengen. Dit is de eerste groep van ongeveer 3000 in Suriname verblijvende Indonesiërs, in hoofdzaak landbouwers, die willen repa triëren. De in Paramaribo gevestigde In donesische stichting „Naar het Moeder land" heeft in overleg met de Indonesi sche regering in Djakarta deze terugkeer voorbereid. De Indonesische regering zal deze mensen op Sumatra stukken land ter beschikking stellen en hun voorlopig steun ten aanzien van huisvesting en le vensonderhoud geven. De „Langkoeas", die dit jaar ook deel*- nam aan het vervoer van Indonesische pelgrims naar Mekka, is voor deze reis speciaal uitgerust onder meer met 1000 baleh-baleh's, extra medisch en keuken- personeel, ongeveer 15.000 kilo rijst, ri tueel geslacht vee enzovoort. Volgens berekeningen van de K.N.A.C. zal het aantal motorrijtuigen in Nederland per 1 Januari 1954 bedragen: 194.000 (vo rig jaar 172.712) personenapto's (inclusief 6.600 taxis); 6.300 (6183) bussen; 82.400 (82.196) vrachtauto's en bestelauto's; 3760 (3645) trekkers: 4400 (3460) speciale voertuigen: 128.000 (123370) motorrijwie len (inclusief driewielers en scooters) en ruim 300.000 (283.025) bromfietsen. Het totale aantal per 1 Januari 1954 zal dus 724.000 stuks bedragen. Dit is verge leken met het vorige jaar een toeneming over het totaal van 14 pet. De tussen haak jes geplaatste cijfers zijn de laatst bekende door het C.B.S. gepubliceerde gegevens per I Augustus 1952, behalve het cijfer van de bromfietsen, dat op de toestand per 1 Augustus 1953 betrekking heeft. Zaterdag 17 October zijn te Rotterdam voorbereidende besprekingen gehouden tussen de besturen van „Gekerkerd Verzet" Amsterdam en Omstreken, „Gekerkerd Verzet" 's-Hertogenbosch en Omstreken en de Reünievereniging van nagelaten betrek kingen, oud-gevangenen en het Verzet 1940-'45 Rotterdam. De onderhandelingen zijn nu zover, dat er besloten is tot het onderhouden van ge regeld contact met het doel samen te wer ken op punten van nationaal belang, die het verzet uit de oorlogsjaren 1940-'45 ra ken. Er zal eveneens contact worden ge zocht met andere verzetsorganisaties, „wel ker statuten gebaseerd zijn op het natio naal bewustzijn, bij welke geen politieke doelstellingen of oogmerken worden na gestreefd en die onder haar leden geen personen tellen, die zich niet onderwerpen of voorgeven niet te kunnen onderwerpen aan de Nederlandse grondwet". Bovengenoemde drie uit de N.V.E.P.G. getreden verenigingen zullen voor geza menlijke rekening een maandblad uitgeven getiteld „Het Nationaal Contact" tussen verzetorganisaties 1940-'45 in Nederland. Zoals gebruikelijk gaat de bankbiljetten- circulatie zich tegen het eind van het jaar op een recordhoogte bewegen. In de afge lopen week bedroeg de aanwas reeds f 83 millioen tot f 3240 millioen, slechts f 12 mil- loen minder dan per ultimo November. Een verdere stijging tot ruim f 3.3 milliard ligt in de lijn der verwachting, aldus het week overzicht van de Nederlandse Bank. De goud- en zilvervoorraad ging een kleinigheid achteruit, doch dit verschil van 2 ton is te verwaarlozen. De netto deviezen-reserve steeg met bijna f 5 millioen tot f 1591,5 mil lioen, zodat goud en deviezen tezamen we derom een hoogtepunt van f4383,6 millioen aanwijzen. Zoals de minister van Oorlog reeds in de Memorie van Antwoord op de rijksbe groting 1954 heeft medegedeeld, is tegen 1 Januari het contract met de Nationale Luchtvaartschool opgezegd, omdat de Ko ninklijke Luchtmacht overschakelt op een geheel ander opleidingssysteem, waarbij de militaire en grondopleidingen gelijk met de vliegopleiding beginnen, zo deelt de Luchtmachtvoorlichtingsdienst mede. Dit nieuwe systeem betekent een verkor ting van de totale vliegopleiding, die wordt teruggebracht van 22 tot 18 maanden. Het aantal vlieguren op de straaljager wordt in het nieuwe opleidingssysteem verdub beld. De chef van de luchtmachtstaf zal, waar dit mogelijk is, zowel materieel als personeel dat door de opzegging van het contract met de nationale luchtvaart- school vrij komt (dus grondpersoneel en instructeurs) overnemen. Het aantal in structeurs dat overkomt bedraagt op het ogenblik vijf. In 1950 vertrok de eerste groep leer lingen-vlieger naar de V. S. om daar als onderdeel van het militaire hulpprogram ma tot vlieger te worden opgeleid. Sinds dien hebben honderden Nederlandse mi litaire vliegers hun opleiding in Amerika ontvangen. De opleiding in dit verband wordt weliswaar stopgezet, doch de chef van de luchtmachtstaf heeft reeds overleg gepleegd teneinde de opleiding van pilo ten in de V. S. en in Canada op beperkte schaal te continueren. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Vier maanden, zijnde bevestiging van hel vonnis der Alkmaarse rechtbank, heeft de procureur-generaal bij het Amsterdams hof gisteren geëist tegen de 32-jarige mej. D. B. uit Bergen (N.H.), die volgens zijn overtuiging in een strafprocedure tegen een automobilist, wiens rijbevoegdheid hem voor enige tijd was ontnomen, een meineed zou hebben afgelegd. Op de avond van 25 October 1952 reed deze automobilist, de heer H. P., eigenaar van een natuurbad in Bergen, met mej. D. B. naar Castricum. Wie er achter het stuur zat, zal het hof thans moeien uit maken. Dicht bij Castricum volgde een aanrijding met een hond. De heer P. stapte even uit zijn wagen en sprak met de eige naresse. De hond had geen letsel en nadat hij weer was ingestapt („achter het stuur", zo zegt deze Castricumse vrouw) reed de auto verder. Zoals ter zitting uit getuigenverklarin gen moest worden geconcludeerd was het tweetal uit de auto korte tijd later een restaurant binnengekomen, waar mej. D. B. gezegd had: „nu heb ik voor het eerst een aanrijding gehad". Een uur later reed het tweetal terug naar de plaats van de aanrijding en belde bij de woning van de eigenaresse van de hond aan. De wagen had volgens de heer P. schade gekregen tengevolge van de aanrijding met de hond. Hierover ontstond onenigheid. Tenslotte mengde de heer P. er de politie in. Daar werd vastgesteld, dat hem de rijbevoegd heid was ontzegd. „Ik heb niet gereden", zei hij, „mej. B. heeft achter het stuur gezeten". „Dat is niet waar", zei de eigenaresse van de hond. Tegen de heer P. werd een strafvervol ging ingesteld, omdat hij zou hebben ge reden, hoewel hij dat niet mocht. Als ge tuige werd in dit proces mej. B. gehoord. Onder ede verklaax-de zij, dat zij zelf de auto had bestuux-d. Daarop werd tegen haar een proces wegens meineed begonnen. De Alkmaarse rechtbank legde haar in Februari 4 maanden op. Vanochtend stond zij in hoger beroep voor het Amsterdamse hof, waar weer vele getuigen werden gehoord. Het hof zag echter met opzet af van het horen van de heer P. als getuige. De verdachte hield vol, dat zij zelf ge reden had en niet de heer P. Zich baserende op enkele getuigenver klaringen achtte de procureur-generaal echter bewezen, dat de heer P. achter het stuur heeft gezeten. Hij meende dei-halve, dat de meineed was gepleegd en eiste be vestiging van het x-echtbankvonnis. Als raadsman bestreed mr. H. W. A. Bondam deze opvatting in een lang plei dooi. Hij vroeg het hof verdachte vrij te spreken, daar hij het bewijs zeker niet ge leverd achtte. De uitspraak volgt op 5 anuarx. De 57-jarige Rodolphe Rubattel is Dinsdag door de verenigde vergadering van de twee Kamers van het Zwitserse parlement ge kozen tot president van de Zwitserse Bondsstaat voor het jaar 1954. MARIE VAN EIJSDEN—VINK ERNSTIG ZIEK Naar het A.N.P. verneemt is de oud actrice Marie van EysdenVink ernstig ziek. Zij is bijna 89 jaar oud. In Den Haag is Woensdag opgericht de vereniging „Beschenming voetganger". Doel stelling is „de belangen van de voetgan gers te behartigen en te Ijveren voor maat regelen die de voetgangers tegexxover het steeds toenemende snelverkeer bescher men". Het voorlopige bestuur bestaat uit de heren L. C. Admiraal, voorlopig voorzitter (correspondentieadres Van Bleiswijkstraat 86 te Den Haag), luitenant-kolonel b. d. J. Geurink, V. Harte, B. G. Stempels en J. G. van Ginkel. Tijdens de oprichtingsvergadering sprak de heer Admiraal over de gevaarlijke po sitie van de voetganger in het verkeer. Hij wenste meer, bredere en betere vlucht heuvels en tramhaltes, strenge straffen bij het links passeren van vluchtheuvels door voex-tuigen, meer en beter gemerkte over steekplaatsen en een inhaalverbod op stads- en dorpswegen. De vergadering werd o.m. bijgewoond door de vice-presidente van het Neder lands Vrouwencomité en vertegenwoordi gers van de vereniging „Veilig Verkeer". STOCKHOLM (A.N.P.) De rechtbank te Uppsala heeft de Lutherse bisschop van Straengnaes, Dick Helandex-, schuldig be vonden aan het zenden van anonieme brie van aan geestelijken uit zijn dioces. De rechtbank bepaalde, dat hij wegens smaad uit zijn ambt van bisschop van Straengnaes wordt ontzet. Aan Heiander was ten laste gelegd dat hij, voordat hij in de herfst van 1952 tot bisschop van Straengnaes werd gekozen, anonieme brieven had geschreven en ver zonden aan de kiezers, geestelijken in het betrokken bisdom. In de brieven zou hij zich ki-enkend hebben uitgelaten over zijn medecandidaat prof. Lindroth, evenals hij zelf destijds hoogleraar in de theologie te Uppsala, en over ds. Segelberg, eveneens uit Uppsala. In December 1952 heeft ds. Segelbex-g aangifte gedaan bij de politie en in het vooi"jaar van 1953 is een zeer uitgebx'eid onderzoek begonnen, waarbij steeds meer voor de bisschop bezwax-ende feiten aan het licht kwamen. Zo is komen vast te staan dat de brieven zijn getikt op schrijfmachi nes, die Heiander in gebruik had. Ook in 1951, tijdens de verkiezingscampagne in een ander bisdom, waren op deze machines al anonieme brieven geschx-even, hetgeen echter niet tot een gerechtelijke vervolging heeft geleid. Heiander heeft getracht een schrijfmachine, waarvan de letters zwaar beschadigd waren, te vervangen door een andere, die hij onder een valse naam had aangeschaft. Deskundigen menen vele pun ten van overeenkomst te hebben gevonden tussen de stijl en de taal van de brieven en die van geschriften van de bisschop en ten slotte werden, toen de rechtzaak al aan de gang was, op drie van de brieven vinger afdrukken van Heiander gevonden. Op Maandag 28 December komt de ge meenteraad van Lisse in openbare zitting bijeen. Onder meer zullen de volgende punten besproken woi-den, een voorstel tot het in voeren van de nieuwe ontwex-pen algemeen ambtenaren-reglement, een voorstel tot be noeming van twee leden van het bestuur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, een voorstel tot goedkeuring van de ge meentelijke dienst voor sociale zaken over 1951, een voox-stel tot voorlopige vaststelling van de rekening van het gas- en waterbedrijf over 1951, een voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting 1953 en van de algemene salai-isvei-hogingen. Tenslotte staat een aanbieding van de rekening der gemeente en die harer bedrij ven over het jaar 1952 op de agenda. „Geertje" is een vrolijk, boeiend verhaal van een klein meisje, dat in haar dagelijks leventje allerlei prettige dingen beleeft. Jan Mens is de auteur en Marten Toonder de tekenaar, die er samen een aanbevelens waardig boek voor kinderen van 610 jaar van maakten. Het formaat is kloek en de band kleurrijk en stevig. Uitgave Kosmos, Amsterdam-Antwerpen. „De vliegende schotel van professor Lepi- dus" van dezelfde uitgever is een product van W. N. van der Sluys, die zich een beetje al te gemakkelijk van zijn stof afmaakte. Daarmee wil niet gezegd zijn, dat dit boek niet verslonden zal worden, want de schrij ver heeft wel degelijk een pracht van een avontuur ineen gesmeed, maar die professor Lepidus is wel wat erg handig met alle moge lijke technische zaken en alles gaat zo adem benemend vlot, dat het oude heertje van de Veluwe, dat met zijn twee jonge vrienden „even" een vliegende schotel bouwt, niet altijd aannemelijk blijft. De schrijver is ken nelijk zelf zo geboeid geweest door zijn onder werp, dat hij met een sneltreinvaartje door het heelal tolt en daarbij kwistig met na tuurkundige wijsheden strooit. Dat doet niets af aan het verhaal, dat wij zelf met groot genoegen lazen. Bij Boom Ruygrok in Haarlem kwam „Piet Plastic" van Chr. A. Meijer uit met als zelf standig vervolgdeel „De vuurproef van Piet Plastic Jr." er achteraan. Meijer heeft een vlotte en een aansprekende jongenshumor en deze talenten samen garanderen dan ook een smakelijk verhaal, dat, zoals de niet helemaal prettig-aandoende titels terecht doen vermoeden. een zeer actueel onderwerp romantiseert. Als de beide boeken, volgens de opgave voor kinderen van 11 tot 16 jaar bestemd zijn, dan had de auteur eigenlijk wol iets minder genoeglijk met een verliefdheidje van onze Piet mogen spelen. Of de leeftijdsgrens wat moeten ontrekken. Overigens: alle waar dering voor deze beide aansprekende ver halen. In de Monus-serie heeft A. D. Hildebrand 'n nieuw deel aan de bewonderende schare prijsgegeven: „Monus naar Mars" (H. Meulen- hoff, Amsterdrm). Gelijk zijn voorgangers bestaat ook dit boek b" de gratie der onge breidelde fantasie, die slechts in toom wordt gehouden door een gezonde logica en een ongemerkt vleugje opvoedkunde ten aanzien van de menselijke verhoudingen. Dit nieuwe Monus-verhaal, waarin de goedmoedige maan man een stapje verder in het heelal schrijdt en daar een dom, maar technisch volmaakt mensenras op Mars aantreft, is één van die verhalen, waarmee de jonge lezer hooguit één avond zoet, maar dan ook volkomen zoet is. Een bizonder verzorgd jongensboek werd „Kapitein Roodbaard" van K. W. Afman (Schaafsma en Brouwer Dokkum). waarin de auteur zijn fantasie de vrije teugel liet, daar bij de historische aanvaardbaarheid nergens vergetend. Zodat er een sfeervol verteld ver haal groeide, dat onder meer al een radio versie beleefde en ongetwijfeld in boekvox-m nog veel meer geboeide lezers zal trekken. De grote verdienste van deze schrijver is zijn eenvoud. De anonieme tekeningen sluiten zich uitstekend bij de tekst aan. In de langzamerhand beroemd wordende serie „Dierenverhalen uit de Wildernis" van C. Bernhard Rutley, uitgegeven door „De Boekerij" in Baarn en vertaald onder leiding van Rina Marsman, is een nieuw deel ver schenen, dat een prachtige bundel verant woorde schetsen werd. Schetsen uit de wil dernis dus, maar verteld met zoveel liefde voor het dier, dat de hoofdpersoon vormt, dat de vos Rey en Thunda de buffel levende spelers werden tegen een machtig decor van ongerepte schoonheid. Rutley heeft al zijn kennis over het leven der dieren in deze aanbevelenswaardige reeks gespuid en hij deed het met de aandacht van de verteller en de kunde van de bioloog. Het zijn boeken, die een ei?en karakter kregen en alleen al daarom bli'rend boeien. De uitstekende il lustraties van Stuart Tresilian sluiten zich wonderwel bij de tekst aan. J. F. Lodewijk de Vocht: Missa Pastorum (Herders-Mis). (Uitgave Wed. J. R. van Rossum. Utrecht). Lodewijk de Vocht, de dirigent van het befaamde Caecilia-koor uit Antwerpen, is ook vele jaren kapelmeester geweest in de hoofdkerk aldaar en componeerde in die functie tal van titui-gische wei-ken; hij zette hiermee een ti-aditie voort, die dateert uit de bloeiperiode van de 'Nederlandse poly- phonie. Men denke aan zijn grote voorganger Obrecht. Het werk, dat in fraaie di-uk voor ons ligt, is de achtste mis die De Vocht pu bliceerde. Als al zijn koor-composities teert dit wei-k op een vloeiende melodiek en is het uitstekend voor de stemmen geschre ven. Een eigen geluid spreekt niet alleen uit de melodievormen, doch ook en voor een niet gei-ing gedeelte uit de koorzetting, die in de componist de practische koor dirigent verraadt, welke zich op dit gebied een eigen stijl verworven heeft. Ook de orgelpartij draagt een persoonlijk karakter. Het werk is in verschillende bezettingen uitvoerbaar. JOS. DE KLERK De A.N.W.B. heeft zich gewend tot de ruim 2500 autoriteiten, die bemoeiing heb ben met het wegvex-keex-, en er him aan dacht op gevestigd, dat op vele plaatsen, voox-al binnen de bebouwde kommen, de rijwielpaden op sommige tijdstippen dus danig met wielrijders zijn bezet, dat het niet wenselijk is, de bx-omfietsex-s te dwin gen eveneens van deze paden gebruik te maken. De wet kent in zulke gevallen de moge lijkheid, de rijbaan plaatselijk en even tueel op bepaalde tijdstippen voor brom fietsers open te stellen een maatregel, die gezien moet wox-den als een correctie op het algemene principe, dat bromfietsers van de rijwielpaden gebruik moeten maken. De bond heeft er echter de aandacht op gevestigd dat het ontoelaatbaar is, deze maatregel te treffen wanneer dit door de grote frequentie, de aard en de hoge snel heid van het verkeer op de desbetreffende rijbaan tot verhoging van het gevaar op de weg zou leiden. De langorenbevolking van Santpoort en omgeving zal in deze, ook voor hen don kere dagen voor Kerstmis wel gedeci meerd zijn. Het verenigingsleven viert hoogtij en de wildavonden zijn niet van de lucht. Gisteravond hield de postzegelvereni ging „Santpoort" haar jaarlijkse bijeen komst voor leden en hun echtgenoten. Ter afwisseling werden er ditmaal geen zwarte Maux-itiuszegels vex-handeld, maar hoorden wij op gezette tijden „kien" roe pen. De eerste ronde was er een zonder nieten, zodat alle echtgenoten de braad pan op het vuur kunnen zetten. Maar ook voor de tweede en derde ronde was veel belangstelling. Te Santpoort-Station vierde de klaver- jasclub „Ruiten Troef" haar jaarlijkse Kerstavond in het Klein Stationskoffie huis. De kaarten werden ditmaal niet aan- gex-aakt. Met hun dames beproefden de leden hun geluk met de kienplankjes. Te oordelen naar de opperbeste stemming was het de meesten tot tevredenheid ge lukt.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7