Speurtocht naar Kerstbouten in Velsense „Heerenduinen" r 'lS Een middag op jacht aan de rand van de stad Agenda voor Beverwijk Visserij-varia Havenberichten Beverwijk 11 De elftallen voor „Noord" voor Zaterdag Jeugdwedstrijd van „IJmond" „Drebbel" had motorpech Burgerlijke stand Velsen Het nieuzve pun ten raadsel Voer jonge hersens Huisvrouwen vierden tezamen het Kerstfeest Kerst cycle-cross van Rennersclub DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 IN DE VOCHTIGE RUIGTEN van de Velsense Heerenduinen, die met bruin blad en dofgroen mm in het dal en het hout tegen de duintjes op de eerste sneeuw liggen te wachten, gaat de jager vrijwel elke dag gebukt van bosje naar bosje. Er zitten ko nijnen, wilde konijnen, die je dagelijks kunt zien in hun spel en hun niets ontziende eetwoede in de struiken en tegen de duinhellingen. Al tientallen jaren huppelen de konijnen hier aan de rand van Velsen, op een paar honderd meter van de blokken woningen in de Rivierenwijk, en al tientallen jaren is men doende dit „schadelijk goed" op te ruimen. Jachtopziener Gijs Jansen kun je vrijwel elke dag in het stille herfstduin tegenkomen, in het bruin manchesterpak, de platte pet op, het geweer klaar voor het eerste schot hagel en desnoods voor een tweede ook. Dit jaar schoot hij er al zo'n dikke negenhonderd en heel wat van die huppelaars verschijnen morgen op vele Velsense kerstschotels. Ze weten de jachtopziener te vinden in deze tijd en daarom was het maar naar dat het Woensdagmiddag zo stil wonderlijk stil haast, in het duin was. De familie knagers moet het geweten hebben, dat er nog zes tekort waren voor een Kerstmaal. Toch kwamen ze er, al was het tegen de avond, toen slierten mist de duinpannen vulden en het geweer zijn best deed. TEGEN half twee sta je bij' de deur van het huisje „De Zandhoop", dat de gemeente nog steeds een weinig in de weg staat. De jager wil me dan wel mee hebben voor een middag, hij komt er toch zes te kort, maar of ze er zitten, dat weer ie nog niet. En dus kan het feest beginnen. We leggen de fiet sen in wat struiken en aldra wacht er eerst ander werk. Je vindt een stel knapen in de dennen aan de rand van het duin. Of de jongeheren maar beneden willen komen en of ze zich nu al vervelen in de Kerst- vacantie. Ja, meneer, nee meneer. Wat die bijl moet, en waar-om een zaklantaarn bij "je gedragen. Nu, die moet meneer dan voorlopig maar meenemen en hun namen "zijn Hein, Hans en Henk en ze komen uit IJmuiden. De rest zij hier niet vermeld. Zeg nu maar 's dat ze een boompje komen hakken of een stroper met een lichtbak .willen imiteren. Je belooft ze een paar dagen vacantie op het politiebureau en dan .wacht de jacht weer. Komaan, TRIX. De hond is een best dier, hij ruikt als de beste, 'maar mag van de vrouw niet in huis van al die haren. Trix mag los en terwijl wij jnog gebukt staan over een stel sporen en. "tjeee.... een strik. Dus toch nog stropers. Ze zijn er nog in IJmuiden en de opziener weet het te vertellen. „Da's nou een strik- kie vanJuist, er zijn dus soorten strikken en diezelfde middag vinden we er nog drie van dezelfde persoon. Laat hij zich een tocht duinwaarts besparen, want zijn flauw gebogen koperdraadjes haast niet te onderscheiden van een helmsprietje zijn op die tweehonderd hectare Heeren- düinen gevonden. WE waren dan op het wilde konijn uit, dat diertje, dat u zo graag als Kerstbout op het bord wilt hebben en waarvoor uren lang door het duin wordt gedoold en in de verlatenheid gezocht. Het wilde konijn is ontuig, dat mag eerst vastgesteld. Onkruir" onder het wild noemen ze het wel, al i het met zijn huidje en de oogjes een aller liefst diertje. Hun spel levert soms toneel tjes bij opkomende zon in de vroege och tend, waar ge nimmer genoeg van krijgt Ge kunt ze uitdagend zien zitten voor het hol, rustig spiedend en niets vermoedend van een direct vallend schot hagel. Het wilde konijn kan nu eenmaal niet worden geduld, want bij honderden, nee, bij dui zenden vervaardigt de natuur ze elk jaar en ieder konijn heeft een gezonde eetlust Ze ontzien niets en knabbelen en knagen maar. Is het gras bevroren, dan gaan de bomen of struiken er aan. De jachtopziener zorgt er voor, dat het geen plaag wordt, maar denk nu niet dat het Gijs' enige taak is. Op stropers jagen, zult ge vermoeden. Goed, maar hij voert ook het wild in de wintei-dagen. Wanneer het land met sneeuw en ijs is bedekt komen de fazanten maar wat graag naar de Heerenduinse voer- banen. Thans is het slecht gesteld met de fazant in de Velsense omgeving. Dan „staat" Trix plotseling. Er ritselt iets in het hout en als een flits schiet een diertje zig zaggend weg. Met een droge knal is dat sluwe en behendige ding er geweest. Kwispelend en snel gaat de hond op zoek om de eerste van de Woensdagmiddag bij de baas te brengen. „Braaf zo. Trix," braaf zo. En nu maar weer aan de riem, je mocht zé'in het open veld nog eens te ver opjagen. Twee uur lang gaat het dan verder, zon der een konijn te zien of het moet als een stipje ver weg zijn. We besluipen hellingen, gluren in de dalen en naar plekjes bij holen. Maar niets, we worden er een beetje treurig om, maar Gijs weet het: „Het is nog geen avond, jong, het is ook maar net hoe dat konijnenspul op een dag gemutst is." Toch bleef het niet zuinig. Heb je eenmaal in een bepaalde buurt geschoten, dan is het moeilijk verder werken op die plaats. Je ziet ze niet meer en dan krijg je er zo negen bij elkaar onder schot. Bij wat gerit sel van de laars tegen de struiken kijken ze op. Verdraaid, mensen. En floep, in draf snelt het spul weg. Sommigen dekken zich bij hun hol en gaan bij de buren op visite. Geen schot is er nog gelost, want het was te ver. We gaan er op af. De hond mag los na een paar vermanin gen, want het wil wel eens gebeuren, dat er nog een sluw knagertje uit het struik gewas schiet. En die theorie klopte. Het diertje schielt langs de grond en voor de jager wordt het slecht richten met de hond vlak achter de prooi. Als een schip in een gebied met vijandelijke onderzeeboten, jaagt het konijn over het terrein en de heu vel op. Dan toch een kngl, er springt iets van pluisjes en zand en Trix kan zijn taak 'beginnen. Braaf Trix, beste apporteerhond. Door de nevel in het duin trekken we verder. De geur van Gijs' tabak komt me met kleine wolkjes tegemoet. De hond drijft al weer het hout in. We komen aan de bovenkant van een dal, je bent stil en de zon is als een gloeiend stuk hout bezig in de door mistbanken gevormde horizon te zakken. Je kijkt in het dal en daar en daar en daar.Én dat pluimpje, nee een zand hoop. Terloops een kirrend geluid met de rnond. Tjonge, tjonge. Dat wordt de derde en misschien de vierde. Roetss, ze wagen de sprong naar de holen. Van hout naar hout en van een vlak veldje naar struikjes. Pats. En als de knager niet buitelt, knalt het tweede schot er uit. Trix kwispelt, want hij heeft het al gezien. Pats, nog een keer. Toch kun je soms missen, want een wild konijn is in zijn gang een onbex-ekenbaar dier. Zijn weg is niet vast te stellen en toch is het het beste voor een rap duinkonijn om de dood door het schot zo snel mogelijk te laten komen. Het is een naar geluid, wanneer een konijn gewond ligt te wach ten op de hond. Dat gaat ook zo met de diertjes, die worden gegrepen door de sti-ikken en klemmen van de stropers uit IJmuiden. Van al die donkere schimmen, die in de nacht door het duin sluipen en maar al te vaak in handen van de jacht opziener lopen. Ze hoeven vannacht niet meer te gaan zoeken wanneer ze door de duisternis gisternacht hun strikje niet kon den vinden. Het is verwijdei'd, want die koperdraadjes zitten meestal op plekken waar het konijn moet komen en laat de jachtopziener nu ook haast ieder dag daar komen. Die Woensdagmiddag wai-en er een paar strikken los te knopen en mis schien zijn vijf duinkonijnen ontsnapt aan een langzame dood. Vaak woi-dt het dier in de strik een prooi van een roofdier, dat op de kreetjes tegemoet snelt. Elke jager zal trachten een konijn met het eerste schot te doen sneuvelen. Toen de kraaien over het duin golfden, kwam de vierde onder schot. We stuurden de hond er maar weer een paar keer op af. Enige tellen later was het konijn er al en omdat het al tegen de duisternis liep en er nog twee bij moesten komen, reden we naar een mooi veldje bij een hoog duin. Ze zaten er met z'n drieën klaar. En twee schoten waren voldoende om de tas op de rug nog meer te doen spannen. Eén was in de vlucht of de i~en geschoten en de andere had Gijs zittend te pakken genomen. Braaf zo, Trix, en de hond dook het bos al weer in. Maar het was genoeg. Hoewel het geen regenachtig weer was en de konijnen zich juist dan in de ruigten vei'tonen, zaten ex- zes in de tas. Het was een zuinige middag. Toegegeven, maar, om bij de lijfspreuk van de jachtopziener te blijven „Het leven en jagen is vol moeilijkheden." WILKO Kerstnachtdienst in de Hei-vormde Kerk In de Hex-voi-mde kerk aan de Dijck- mansstraat wordt hedenavond om elf uur een Kerstnachtdienst gehouden, waarin ds. H. P. Huisman zal voorgaan. Medewerking verleent het wijkkex-kkoor onder leiding van de nieuw cantor, de heer Beyleveldt uit Amstei-dam. VelsenKinheim (te Santpoort 14.30 uur): Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en S. de Vries; J. v. Hesselingen, W. Groene- veld en A. de Ruiter; J. Starreveld, C. de Boer, Th. v. Vuuren, A. Prinssen en C. Dekker. V.V.B.—E.T.O. (op „Watervliet" 14.30 uur): V.V.B.: N. Michel; J. Roos en K. Kil; J. Kersbergen, P. de Wolf en P. Bleeker; A. Both, J. v. d. Linde, F. Kooimans, P. Vlietstra en P. Helder. Voor de komende Zondag is slechts een handbal-inhaalwedstrijd vastgesteld voor het jongensteam van de handbalvereniging „IJmond". Er wordt in Haarlem gespeeld tegen Ra- piditas 2, van welke ploeg men denkt te kunnen winnen. In het RAI-gebouw te Amsterdam zullen IJmond-leden het daar te houden handbal- stedentournooi op de tweede Kerstdag be zoeken. Kerstfeest van Hervormde Zondagsschool De leex-lingen van de Hex-vormde Zon dagsschool zullen op de tweede Kerstdag hun gebruikelijke Kerstfeest vieren in het Wijkhuis aan de Dijckmansstx-aat. 's Middags om half dx*ie is dit feest voor de jongere kinderen en om half zes 's avonds voor de oudere leerlingen, van wie de hoogste klasse dan afscheid neemt. De zandzuiger „Cornelis Drebbel" is gis termiddag tegen vieren door zijn kleine rederijgenoot „Rapid", eveneens eigendom van de Amsterdamse Ballast Maatschappij met motorpech naar binnen gesleept. GEBOREN: J. J. den Hertogde Weerdt, d., J. Kostelijklaan 12. Velsen; G. Planting- Schouten, z., de Genestetweg 4, Bloemendaal; A. C. van KaamKoks, d., Leeuweriklaan 30, IJmuiden-O.; I. Scholtenvan den Hoek, z., I.Jsselstraat 18, IJmuiden; N. Visser Eroschenko, z.. Pr. Krugerstx-aat 28 b, IJmui den; J. Th. van Schaik—Tedering, d.. Lange Nieuwstraat 452, IJmuiden-O.; W. I. Gerrits Stuy, d., Pr. Ki-ugerstraat 36. IJmuiden; C. Fr. M. Roosde Wolf. d.. Stratingplant- soen 33 rd„ Velsen-N.; J. C. Spechtvan Elk, d„ Geelvinckstraat 135. Velsen-N.; J. M. M Deijkersvan Leeuwen, d.. Trompstraat 166 b, IJmuiden-O.; E. van der DoesOotes z., Berkenstraat 45, IJmuiden-O.; M. J. Kra- mer—Bijl, z., Pr. Steijnstraat 29, IJmuiden; S. A. BoersmaRegeex-, d., Lekstx-aat 46, IJmuiden; J. van LeeuwenKlomp, 2 d., Ladderbeekstraat 10, Velsen-N. OVERLEDEN: T. Kuyl, 83 j„ weduwe van E. Vlek, van Nidekstx-aat 2, Velsen-N.; D Ketting, 45 j., echtgenoot van W. K. van Duijn, Jan Tooroprtraat 92, Katwijk; C Zwemmer, 72 j„ Neptunusstraat 32, IJmui den: E. van der Wiel, 86 j„ echtgenote van L. Bakker, Spaarndammerweg J 14, Spaarn- dammex-polder. f. ranre DONDERDAG 24 DECEMBER: Keiinemer Theater en W.B. Theater geen voorstelling. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Because you're mine". VRIJDAG 25 DECEMBER (le Kerstdag): Kennemer Thpater, 2,30, 4.30, 7 en 9.15 uur: „The Jaz:z singer". Luxor Theater, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Be cause you're mine"; 2.15 u.: „Het leven is geen lolletje". W.B. Theater, 4.30 en 8 uur: „De vlucht van kapitein Blood"; 2.30 uur: „Jungle Jim en de skeletmannen". ZATERDAG 26 DECEMBER (2e Kerstdag) Kennemer Theater, 4.30, 7 en 9.15 uur: „The Jazz singer"; 2.30 uur: „De kleine Moek" en „Naar de speeltuin". Luxor Theater: als Vrijdag. W.B. Theater: als Vrijdag. ZONDAG 27 DECEMBER: Kennemer Theater, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Handlangex-s der duisternis", 2.30 uur: „De kleine Moek" en „Naar de speel tuin". Luxor Theater: als Vrijdag. W.B. Theater, 4.30 en 8 uur: „Bux-cht der haat"; 2.30 uur: „Geheime wapens". MAANDAG 28 DECEMBBER: Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Handlangers der duistertïis". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Het bax-x-e Noox-den". W.B. Theater, 8 uur: „Geheime wapens". DONDERDAG, 24 December 1953. Beste kinderen, WE beleven dit jaar wel een wat eigenaardige Kerst-tijd, want eigenlijk behoorde er een dik pak sneeuw te liggen en jullie hadden allemaal je schaatsen piekfijn in orde moeten hebben om in deze vacantie eens flink te kunnen rijden. maar niets van dat al. Madeliefjes steken hun kopjes op tussen het gras, heesters schieten, al hoewel een beetje aarzelend naar het lijkt, in bloei en we voelen ons eigenlijk niet eens zo helemaal in de stemming om een echt winter-feest te gaan vieren. Ik denk, dat we ons na jaren deze „warme" Kei-stmis nog wel herinneren zul len als er ijsbloemen op de ramen staan en de kaax-svlammetjes meehelpen om het warm en gezellig te maken in de kamer. Wie weet wat de maand Januari ons nog brengen zal, want ik geloof dat een winter zonder vorstpex-iode in ons land loch on bestaanbaar is. (Dit tot troost voor de schaats-liefhebbex-s). Bekijketi jullie nu ook het plaatje eens, want ergens in ons land was moeder schaap ook in cle to ar. net als de madeliefjes en de heesters. Ze vond dat ze haar kinderen best aan deze voorjaars-temperatuur kon blootstellen en ziedaar het snoezige twee tal, dat begin December geboren werd. En nu onze post. De eex-ste brief deze week is van HARD LOPER, die zijn best gedaan heeft om de brief nu op tijd te laten zijn, zo schrijft hij. Nu, het is je gelukt hoor. Je hebt je race met de tijd gewonnen! Probeer het nu ook eens op school. Zo dikwijls te laat komen is voor de andex-en niet px-ettig en voor jezelf nog het minst aangenaam. Maak een goed begin aan het nieuwe jaar jongen en wees dan ook maar dit staartje van 1953 de „eerste" van de klas! Wat een leuke naam heeft de baby ge kregen CLEMATIS! Je bent zeker wel nieuwsgierig naar dat kleine hoopje mens. Dat je moeder het naar haar zin gehad heeft kan ik wel mex-ken. Was je x-appox-t in orde? Wat een heerlijk lange vacantie hebben jullie toch. Jammer, dat er geen sneeuw of ijs is, of vind je dat xxiet zo ex-g? Ga je nog uit in je vacantie? Dus jij vei-tx-ekt al vandaag WOELWA TER. Het zal wel druk in treinen en bus sen zijn ondex-weg. Ben je met Oud- en Nieuwjaar thuis of vieren jullie dat ook weer in Den Haag? Je hebt je wanten zeker nog niet vaak nodig gehad met dit „warme" weer. Leuk, dat ze zo mooi ge worden zijn. Leuk, dat je mij toch nog een bx-ief stuur de, MARJANNÈKE, ook al ben je al in Axnstex-dam. Je mag het x-aadsel niet laten voox-bijgaan, dat ben ik volkomen met je eens. Fijn, dat vader de krant voor je mee kan nemen. Ja, onze hoofdstad is wel feestelijk in deze tijd. Ik kan me voox-stel- len dat je je ogen uitgekeken hebt aan al die prachtige étalages. Jouw oma verwent haar kleinkindex-en behoox-lijk, maar daar kan ik ze toch geen ongelijk in geven. Jij zult haar vast niet gauw vergeten in je later leven, als je nu zo veel van haar houdt. Tot slot is hier onze ZEEMEERMIN, die zomaar een prijs in de wacht heeft gesleept op haar gymnastiek-club. Prima, meisje! Gelukkig dat de zenuwen gauw vergeten wax-en, want die kunnen lastig zijn op zo'n ogenblik, vind je niet? Mijn gymnastiek-les heb ik „aan huis", want ik doe elke mox-- gen met de ochtendgymnastiek in de radio mee. Dat kost minder tijd ook. Wat een naar geval met je moeders been. Gelukkig, dat ze er alweer wat bovenop is. Wens haar maar het beste van me. Jongelui we zijn weer op de bodem van de bx-ievenbus aangeland en ik kan dus besluiten met jullie allemaal en eigenlijk al mijn kleine en grote lezers uit Kennemex-land met alle coiTespondentie- vrienden en vriendinnen ex-bij van harte een heel gelukkig Kex-stfeest te wensen. Het laatste puntenraadsel van deze ron de is een letterx-aadsel. Het is een zin van achtentwintig letters. Als je de woox-den van de omschrijving goed invult dan vind je de oplossing gauw genoeg. Eens kijken wie deze keer het boek gaat winnen! 25 9 5 min, nietig, dun. 28 19 23 18 26 12 verbazingwekkende gebeurtenis. 15 20 24 13 14 genadige toestem ming. 16 21 2 27 12 pax-fum. 10 22 4 6 gedeelte van de hals 8 17 7 1 11 viool (Duits). 3 laatste letter. PUNTENTELLING: Tot volgende keer! TANTE ELS. (Brieven vóór Dinsdag, Kennemerlaan 1S6, IJmuiden of aan de bezorger meegeven) De oplossixig van het x-aadsel van ver leden week is: KERST-KAARS-KRANS, (kolk, kaak, Etna, ader, Rika, aria, stex-, rein, tres, soes). 10 10 Clematis 9 10 10 9 10 10 9 10 10 9 10 TANTE ELS FELICITEERT: Sprinkhaan, die vandaag jarig is, Nar cis, die Tweede Kex-stdag dubbel gaat feest vieren en Koolwitje, die volgende week Dinsdag de bloemetjes buiten gaat zetten! Van harte alle drie en veel plezier! „Held zonder geld" (Thalia, IJmuiden, Vrijdag en Zaterdag). Een blijvende en onuitwisbare herinnex-ing zal men van deze film bepaald niet meenemen, maar de uit gelaten grappen van Red Steelton doen toch het sombex-e weer een oogenblik ver geten en dat is al een verdienste. De toe schouwer maakt mee dat een broeken perser, die zijn vak verstaat, in het huwe lijksbootje stapt met een Broadway- schoonheid en dit kan, vanzelfsprekend, nooit goed gaan. Omdat die broekenperser echter wel gek doet, maar niet gek is en precies op het juiste moment zijn hex-sens gaat gebruiken en een spion ontmaskert, loopt het toch goed af en kunnen zij lang en gelukkig leven. „Alice in Wonderland" (Thalia, Zater dagmiddag en Zondagmiddag) brengt de bezoeker in het wonderland van Walt Disney, waarin verrassende staaltjes van virtuositeit met het tekenstift zijn te be zien. Vooi-beelden hiervan zijn onder meer de val van Alice in het konijnenhol, het wegvagen van de gx-ijnzende kat en het oesterdiner. Het hoogtepunt van de film is ongetwij feld het verbluffende, van scherpe visie van de maker getuigende optreden van de speelkaarten als marcherende soldaatjes. Een film die nog steeds waard is gezien te worden. „Tarzan en de slavin" (Thalia, Maandag tot en met Woensdag). Johnny Weismul- ler, jarenlang held van de jungle, heeft het avontuur de rug toegekeerd. Maar hiermee is niet een einde gekomen aan de Tax-zan- films. Want Lex Barker is in zijn plaats getreden, een man even herculisch van gestalte en even onverschrokken als zijn vermaarde voorganger. En aan zijn zijde heeft hij Vanetta Brown, die het avontuur ook al in de ogen schittert. De gevaren zijn niet gering, ze zijn zelfs zo gruwelijk dat ze nauwelijks te beschrijven zijn. Vrouwen worden geroofd en naar een harem ge sleept midden in de wildernis, naar het rijk van de leeuwaanbidders, welks on derdanen langzaam sterven aan een onbe kende ziekte. De vrouwen zijn bestemd om nieuw bloed aan het ras te schenken. Maar Tarzan is met een kleine expeditie onderweg en komt precies op tijd om de wanhopige meisjes, waarbij zijn geliefde Jane is, te redden. Hij heeft een arts bij zich met het serum dat de ziekte kan bestrijden. Er moet met doodsverachting worden gevochten, zelfs tegen leeuwen, maar dat hoort nu een maal onveranderlijk bij dit soort rol prenten. „Mandy" (Rex, Donderdag tot en met Zaterdag). Alexander Mackendrick koos de lotgevallen van een doofstom meisje tot onderwerp van een even boeiende als ontroerende verbeelding. Het meisje wordt al zeer jong afgezonderd gehouden van de buitenwereld. Door liefdevolle zorgen om ringd wordt zij groot, maar zij heeft geen speelkameraadjes en de enige oplossing om haar niet van het leven te vervreemden is haar naar een school te zenden, waar zij spreken leert. Dat brengt een verwijdering teweeg tussen de ouders. De moeder geeft de voorkeur aan de school, de vader wil er niet van horen. Het is niet bepaald zijn verdienste, dat hij eindelijk inziet hoe ver standig zijn vrouw er aan doet door haar wil toch door te zetten. Wanneer het kind tenslotte speelt met de kamex-aadjes, die haar eerst plaagden en het voor het eerst de eigen naam zegt, is hij ovex-tuigd. Man en vrouw komen weer tot elkaar en voor Mandy is het beste deel weggelegd. De film is wel de beste getuigenis voor de stelling dat een speelfilm een heel goede documentaire kan zijn. Mackendrick vlecht in de verhandeling het onderwijs in een instituut voor doofstomme kinderen en laat zien welke methodes worden ge volgd om de kinderen te leren spreken. De resultaten daarvan ontx-oeren ons en ma ken ons enthousiast. Zijn film verschaft ons een inzicht in de moeizame arbeid, die in het belang van het doofstomme kind wordt verricht. De film zien is haar be wonderen. En om haar inhoud èn om haar vorm. Fr. „De Madonna der zeven manen" (Rex, Zondag tot en met Woensdag). Met de ver filming van dit waar gebeurd verhaal heeft Arthur Rank wel wat moeite gehad. Een jong meisje, dat haar opvoeding krijgt op een kostschool, ondergaat daar een shock, wat tengevolge heeft, dat zich in haar twee persoonlijkheden ontwikkelen. Enerzijds is zij de zedige Madelene, vrouw van een rijke Italiaan, Guiseppe genaamd,ander zijds is zij de vrouw van een bendeleider in Florence en leeft als een zigeunerin, Ro sa nne geheten. Dit dubbelleven bespoedigt haar dood. Aanvankelijk wordt de theaterbezoeker voor talloze vragen geplaatst en geeft de film een volkomen onbegrijpelijke indruk. Tegen het einde echter ziet men het ge beurde glashelder voor zich. Een tragische film met verdienstelijk spel van Stewart Granger als de bendeleider Nino en Fhillis Calvert, de madonna. J. V. De Beverwijkse bioscopen bieden een uitermate gevarieerd Kerstprogramma dat wij niet zo uitgebreid kunnen behandelen als gewoonlijk. Moge dus volstaan worden met een kort overzicht. Vrijdag en Zaterdag draait in het Ken nemer Theater „The Jazz Singer", een vrolijke musical, die vooral de liefhebbex-s van moderne muziek zal kunnen bekox-en. In de Zaterdagmatinée en Zondagmiddag komt de jeugd aan haar trekken met „Kleine Moek", een Nederlandse nasyn- chronisatie van een bekend Duits sprookje en een filmpje met Heleentje van Capelle met de geruchtmakende titel „Naar de speeltuin". Van Zondag tot en met Woensdag draait in het Kennemer Theater voor de groten: „Handlangers der duisternis", een thriller van bedenkelijk allooi, die echter als foto grafisch document een zekere waax-dering verdient. Het Luxor Theater houdt zich Donder dag en gedurende de Kerstdagen tot en met Zondag bezig met de tot een show aaneengeregen liedjesregen, die door Hol lywood uitgebracht is als „Because you're mine". De matinées worden gevuld met „Het leven is geen lolletje", welke film evenmin op dit praedicaat aanspx-aak kan maken en Maandag, Dinsdag en.Woens dag vertoont het theater aan de Breëstraat een knappe semi-documentaire „Het barre Noorden", die in haar huiveringwekkende sfeerwerking de strijd van de mens tegen de Pool-elementen laat zien. W.B. laat zich met de Kerstdagen niet kennen en draait bijwijze van illustratie van de Kerstgedachte Zondagmiddag „De burcht van de haat". Vrijdag en Zaterdag wordt „De vlucht van kapitein Blood" vertoond, een span nend i-elaas met de bekende grote degen- vechter en zeeslagen, die dit genre aan trekkelijk plegen te maken. Zeventiende eeuwse romantiek onder een sausje van zwaar kanongebulder. „Jungle Jim en de skeletmannen" is de veelbelovende titel van het geval, dat in de matinées der Kerstdagen het witte doek verontrust en tenslotte komen we dan Maandagavond en Zondagmiddag bij wijze van opfi'isser in contact met „Geheime wapens". Des ondanks plezierige Kerst dagen Aanvoer op Urk. Door 6 vaartuigen werd Dinsdag aan de Gem. Visafslag te Urk aangevoei-d: 68 pond snoekbaars 70- 71 cent, 24 pond baars 80-82 cent en 419 pond voorn 10-11 cent, alles per pond. Dagreizen. De Bergen maakte gisteren voor zijn in twaalf dagen gevangen 450 kisten verse vis het lage bedrag van f 8940 en de tweede visboot, de Gelria besomde al niet erg veel beter met f 12.220 voor dertien dagen. In de haring werd nog wel wat verdiend, vooral door de Haarlem, die een vette vangst loste en voor zeven dagen f 22.400 maakte. De Allan Water maakte na acht dagen f 16.800 voor de haring en de Mary maakte er na negen dagen f 16.420 van. Garnalen. Er waren in totaal gisteren 1164 kilo zoute en 515 kilo flauwe garnalen aan de afslag, die x-espectievelijk van f 0.92 tot f 1.20 en van f 0.68 tot f 0.60 deden. Woensdag 23 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Wilhelm Oltmann v. Kristinahamn. Amor van Lissabon. Ar- drastus van Newcastle. Kaap St. Vincent v. Alius. Laddy van St. Joan. Fox-tuna van Hull. Prowett van Londen. Maria Theresia van Teignemoutb Cax-ibia van Vesteras. Wega van Kotka. Dicky W. van Farberg. Imland van Londen. Immen van Belfast. Marken van Rotterdam. Ai-gos van Rotter dam. Rosa Fred van Londen. Appingedam van Vevilla. Zeeland van Londen. Andrea van Nox-folk. Wolanda van Londen. Erato van Rotterdam. Cleopatra van Malmö. Kari- mata van Noordzee. Narvis van Fowey. Vertrokken zijn: Sandenberg naar Rot- tei-dam. Capella naar Rotterdam. Nomadis naar Delfzijl. Medusa naar Vlaardingen. Maas naar Rottex-dam. Jongkind naar Rot terdam. Missouri naar Rotterdam. Wormo naar Rotterdam. Glenberg naar Antwerpen. Karimata naar Noordzee.. .Manham naar Aalborg. Dieter Waltraut naar Bremen. Niobe naar Helsinki. UITGEVAREN VISSERIJVAARTÜIGEN Zaterdag 12 December: st. Limburgia IJM 54. Maandag 14 December: st. Klaas Wijker IJM 85; ml. Nederland VI KW 37, Wilhel- mina II KW 138, Cornelia Maria SCH 135. Dinsdag 15 Decemebr: st. Viking Bank IJM 183; mt. Elie Chénévière IJM 32; ml. Maria Jacoba KW 73. Woensdag 16 December: mt. Johannes Pol- dei-man IJM 20; ml. Cornelis Marinus KW 48. Willy KW 141. Donderdag 17 December: st. Schoorl IJM 39 (23 Dec. binnen); mt. Maria van Hattum IJM 10, Eveline IJM 116. Vrijdag 18 December: st. Hei-man IJM 2; mk. Nelly v. B. IJM 23, Prinses Margriet Zaterdag 19 December: ml. Annie IJM 14, Heemstede IJM 53. Maandag 21 December: st. Abraham VL 77: mt. Excelsior III KW 76; ml. De Arend KW 7, De Vrouw Anna K W52. Satumus KW 69, Toenadering KW 95, Gebroeders KW 108. Arie KW 155 (22 Dec. binnen), De Vier Gezustei-s KW 162, Dolfijn RO 2; mk. Marianne IJM 7, Maartje IJM 8. Vios IJM 52. Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208. Neeltje IJM 240. Magda IJM 272. Haarlem I, IJM 276, Nehim I AM 16. Nehim III AM 18, Anna Marie KW 27. Rein KW 30, Pieter Cornelia KW 31, Tiny KW 34, Twee Gezusters KW 77, Adriana Catharina KW 92, Tiny Dieuw WR 33. Dinsdag 22 December: mt. Post Boy IJM 35: ml. Ónderneming II SCH 27; mk. Texel IJ.M 5, Pieter Cornelis KW 31. Woensdag 23 December: st. Sumatra IJM 62. In grote getale hebben Velsens huis vrouwen zich Woensdagmiddag gespoed naar het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg. Zij hebben er zich geschaai-d rond de met dennegroen versierde, kaarsverlichte tafels. Zij hebben de ogen gericht naar de bran dende kaarsjes in de kerstboom en hebben ongetwijfeld de innerlijke stilheid der har ten beleefd, die ieder mens in gewijde stonden bezielt. De woorden, die de presi dente aan het begin van de middag sprak: „Wij vieren dit feest in zuiveiTieid en. een voud, als Jozef en Maria in gelovend ver trouwen en als de werkende herders en de Wijzen, die na een lange, moeizame reis met het beste wat zij te bieden hadden aan de kribbe stonden" werden beantwoord in het gezamenlijk zingen van het lied van de heilige, stille nacht. Een voordrachtkunstenares heeft deze middag de haar geschonken gave gebruikt om het Kerstevangelie te lezen naar de woorden van Lucas en vervolgens het ge beuren rond het wonder in de kribbe te vertolken in bewooi'dingen en versregels, zoals ze de eeuwen door en in alle landen geboekstaafd werden. Een koor heeft er gezongen. Wie deze handelingen allemaal verrichtten? Het kind in de kribbe en het herboren licht vorm den het middelpunt. Dat was het voor naamste. Het „Ere zij God" was het sluit stuk van deze bijeenkomst. De'Beverwijkse rennersclub „Kennemer- land'-' organiseert op Tweede. Kerstdag voor haar leden een Kerst-cyclé-cross in de Wij- kermeerpolder.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 15