Speciale regeling voor enige groepen van w oningen Kerstmenu in de schouwburg A.B.C.-cabaret „Bedriegertjes" De huurverhoging Vrachtauto reed in Leiden 3 fietsers aan met „Dertien aan tafel" Met Wim Kan op de Veluwe Nuttig Nederlands werk in de UNO 8 Salarisverhoging voor topfunctionarissen en hoogleraren Meisje omgekomen, vader en broertje zwaar gewond Bevolkingsdichtheid en verkeersgevaar Klachten over Nederlandse touristen in het buitenland Wateler-vredesprijs voor Nederlandse Raad der Europese Beweging Geen staatsprijzen voor goed-verzorgde boeken toegekend Onbekende pleegde aanslag op politieman Sukarno wijst ontslag- verzoek van stafchef af Russen veroorzaakten incident MAANDAG 28 DECEMBER 1953 De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft enige besluiten genomen welke betrekking hebben op de huurver hoging voor drie categorieën woningen en bedrijfspanden, namelijk voor herbouwd onroerend goed, dat op of na 27 December 1940 maar vóór 1 Januari 1954 tot stand is gekomen met een rijksbijdrage in ge leden oorlogsschade; voor gebouwd on roerend goed, waarvoor het rijk een jaar lijkse bijdrage heeft verleend ingevolge de financieringsregeling woningbouw 1947, en voor gebouwd onroerend goed waarvoor een jaarlijkse rijksbijdrage wordt ver leend op grond van de financieringsrege ling woningbouw 1948. Herbouwpanden Wat de eerste categorie, de zgn. her bouwpanden betreft, heeft de minister be paald, dat de thans geldende huurprijzen, indien zij lager zijn dan de huurprijzen van vergelijkbaar vóór 27 December 1940 tot stand gekomen onroerend goed, kunnen worden verhoogd. De tot deze categorie behorende wo ningen en bedrijfspanden worden in twee groepen onderscheiden. Tot de eerste groep behoren de panden, waarvoor voor het in werking treden van de Wet op de Mate riële Oorlogsschaden (24 Februari 1950) boven de rijksbijdrage financiële tegemoet koming in de bouwkosten is toegekend. De huren van deze panden worden met de be kende percentages (17, 20, 23, 26 of 29) afhankelijk van de gemeenteklasse, ver hoogd. Als in de huurprijs op 31 December 1953 een verhoging is begrepen wegens minder sobere bouw, wegens het aanbrengen van bijzondere voorzieningen of wegens inrich ting als duplexwoning, mag het percentage van de huurverhoging niet over die even tuele verhoging worden berekend. Tot de tweede groep behoren de panden, waarvoor na het in werking treden van de Wet op de Materiële Oorlogsschaden boven de rijksbijdrage financiële tegemoetkoming in de bouwkosten is toegekend. De huren van deze panden zullen op schriftelijke aanvraag van een rechtstreekse belang hebbende, indien zij lager zijn dan die van een vergelijkbaar vooroorlogs onroerend goed, door de minister op grond van het Besluit Bijzondere Huurprijzen kunnen worden verhoogd. Aan een dergelijke even tuele verhoging zal, mits voor 1 Februari 1954 aangevraagd, in de regel terugwer kende kracht tot 1 Januari 1954 worden verleend. Deze aanvrage tot nadere huur- vaststelling moet worden ingediend bij de directies van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in de provincie. F. W. 1947-woningen Voorts heeft de minister bepaald met welke percentages de huurprijzen zullen worden verhoogd van het gebouwd onroe rend goed, waarvoor het rijk een jaarlijkse bijdrage heeft verleend ingevolge de fi nancieringsregeling woningbouw 1947. Van een deel van deze wpningen en be drijfspanden ligt het tegenwoordige huur- peil op 125 van een ander deel op 130 ten opzichte van het huurpeil van gelijk waardige vooroorlogse woningen. Op grond van dit verschil in huurpeil zijn de gemeen ten in twee groepen gesplitst, groep A en groep B. De indeling van de gemeenten in de groepen A en B is in de Nederlandse Staatscourant van 24 December 1953 op genomen. De huurprijzen van de panden in groep A zullen, naar gelang van de klasse waarin de desbetreffende gemeente ingevolge de Huurwet is gerangschikt, worden verhoogd met respectievelijk 8, 11, 14, 17 en 20 De huurprijzen van de panden in groep B zullen, naar gelang van de klasse waarin de desbetreffende gemeente ingevolge de Huurwet is gerangschikt, worden verhoogd met respectievelijk 4, 7, 10, 13 en 16 Deze percentages worden berekend over de z.g. „kale" huurprijs van 31 December 1953. Zij mogen niet worden berekend over eventuële toegestane verhogingen, toesla gen of vergoeding voor bijzondere voorzie ningen. Omdat door de huurverhoging de onren dabele top van deze panden kleiner wordt, zal de rijksbijdrage hiervoor met ingang van 1 Januari 1954 worden verminderd. F.W. 1948-woningen Voor het gebouwd onroerend goed, dat tot stand is gekomen met toekenning van een jaarlijkse bijdrage ingevolge de finan cieringsregeling woningbouw 1948, is het percentage van de verhoging afhankelijk van het tegenwoordige huurpeil van deze panden en van de gemcenteklasse. Het tegenwoordige huurpeil van deze panden varieert van 110 tot 140 ten opzichte van dat van vergelijkbaar vooroorlogs on roerend goed. Belanghebbenden kunnen het tegenwoordige huurpeil afleiden uit de beschikking, waarbij destijds de jaarlijkse bijdrage is toegekend. Indien in deze beschikking de huur waarde 110 bedraagt van de eveneens genoemde basishuur, dan worden de huur prijzen verhoogd met 23, 26, 29, 32 of 35 van de huurprijs van 31 December 1953, al naar gelang de gemeente ingevolge de Huurwet is gerangschikt in de 1ste, 2de, 3de, 4de of 5de klasse. Indien de huurwaarde 120 bedraagt van de basishuur worden de huurprijzen verhoogd met respectievelijk 12, 15, 18. 21 of 24 boven de huurprijs, geldend op 31 December 1953; bij 125 respec tievelijk 8, 11, 14, 17 of 20 bij 130 respectievelijk 4, 7, 10, 13 of 16 °/o. Bij 140 wordt de huurprijs in de eerste, tweede en derde klasse gemeenten niet verhoogd,'die in de vierde klasse met 4 n/n en die in de vijfde klasse met 7 Deze percentages worden berekend over de z.g. „kale" huurprijs van 31 De cember 1953. Zij mogen niet worden be rekend over eventuele toegestande ver hogingen, toeslagen of vergoedingen voor bijzondere voorzieningen. Omdat ook hier door de huurverhoging de onrendabele top van de bewuste pan den kleiner wordt, zal de rijksbijdrage met ingang van 1 Januari 1954 worden verminderd. Aan belanghebbenden zal deze vermindering worden medegedeeld. Bij de Tweede Kamer ls ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van een nieuwe regeling voor de salariëring van de vice-president en de leden van de Raad van State en voor een kleine groep van top functies. Het maximumsalaris van raadadviseur in algemene dienst en daarmee gelijkgestel- den, dat. thans ƒ1117,72 bedraagt, wordt verhoogd tot 1200 per maand. Deze ver hoging met ruim 80 per maand is naar de mening van het kabinet, alleszins verant woord. Het is de bedoeling de verlening van toelagen sterk te beperken. Voor een secretaris-generaal en een di recteur-generaal is het salaris gesteld op 1500. De verhoging bedraagt 190 per maand, behoudens voor de secretarissen- generaal, die tot dusver allen een toelage op grond van het Bezoldigingsbesluit Bur gerlijke Rijksambtenaren 1948 genieten van 50 per maand. Deze toelage zal met de salarisverhoging worden verrekend en niet opnieuw worden verleend, zodat de verhoging 140 zal bedragen. Voor de hoogleraren is tot een extra-ver hoging besloten van ongeveer 40 per maand. De totale verhoging voor de hoog leraren komt hierdoor maximum op 150 per maand. Naar de mening van de regering zal deze verhoging van het salaris van de hoog leraren tot gevolg moeten hebben, dat het salaris van de leden van de Raad van State, hetwelk historisch in één vlak ligt met dat van de hoogleraren, op hetzelfde bedrag wordt gebracht als voor de hoogleraren is vastgesteld. Voorgesteld wordt het maand salaris vast te stellen op 1350. Voorgesteld wordt het salaris van die leden, die zitting hebben in de afdeling voor de geschillen van bestuur en tevens in een der overige afdelingen van de raad, te brengen, op hel voor de secretarissen-generaal vastgestelde bedrag. Deze salarisverhogingen worden geacht op 1 Januari 1953 te zijn ingegaan. Zij worden per 1 Januari 1954 verhoogd met 5 percent. Bovendien wordt voorgesteld de vice-president en de leden van de Raad van State een tijdelijke toelage voor kinde ren, alsmede een vacantieuitkering toe te kennen. Voorts is een wetsontwerp ingediend dat beoogt de salarissen van de voorzitter en de leden van de Algemene Rekenkamer in overeenstemming te brengen met de voor de topfunctionarissen geldende salaris herziening. Met een recital in Diligentiaheeft de zangeres Jo Vincent op Eerste Kerstdag afscheid genomen van het Haagse concertpubliek. Na afloop van het recital werd de zangeres op hartelijke wijze gehuldigd. Mr. G. A. van Haeften, voorzitter van de Haagse afdeling van de Mij. tot- bevordering der Toonkunst, bood de scheidende zangeres het ere-lidmaatschap in de vorm van de gouden kaart" van de Maatschappij aan. Van links naar rechts: Mr. van Haeften. de zanger Willem Ravelli, Jo Vincent en Felix de Nobel. In de middag van de Tweede Kerstdag heeft op de Haarlemmerweg te Leiden een ernstig, ongeval plaats gehad, dat het leven heeft gekost aan een 12-jarig meisje. Haar vader en 13-jarig broertje werden ernstig gewond. Die middag fietsten omstreeks kwart over twee de 47-jarige heer C. Lieversen uit Hoogmade en zijn dochtertje en zoon tje op de Haarlemmerweg, geheel rechts, achter elkaar en in de richting van hel viaduct. Een vrachtauto, die uit dezelfde richting kwam en die bestuurd werd door een 41-jarige ingezetene van Rijnsburg, reed op de wielrijders in met het gevolg, dat allen tegen de grond geslingerd wer den. Het meisje, dat volgens ooggetuigen voorop reed, werd zo ernstig gewond, dat zij onmiddellijk overleed. De heer Liever sen kreeg een hersenschudding en een diepe hoofdwond, en zijn zoontje brak zijn rechlerbovcnbeen en kreeg een grote wond aan zijn linkerarm. De slachtoffers zijn naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Hedenochtend bleek de toestand van zo wel de heer Lieversen als van zijn zoontje bevredigend te zijn. Volgens getuigenverklaringen reed de chauffeur van de vrachtauto met grote snelheid, tengevolge waarvan hij vermoe delijk uit de bocht is gevlogen. De vracht wagen werd in beslag genomen en de be stuurder gearresteerd. In de loop van van daag is hij op vrije voeten gesteld. Berekeningen van de KNAC hebben uit gewezen, dat, voor zoveel de gegevens van het CBS bekend zijn geworden, over het eerste halfjaar 1953 in de grootste elf ge meenten van ons land (34 procent van de bevolking) 57 procent van de verkeers ongevallen werden geregistreerd, 37 pro cent van het aantal doden en ernstig ge wonden en 60 procent van de lichtgewon den. In de 68 middelgrote gemeenten (20.000100.000 inwoners met 26 procent van de bevolking) telde men 21 procent van de verkeersongevallen, 27 procent van de ernstige en 19 procent van de lichte slachtoffers. Voor de overige 936 kleinere gemeenten met 43 procent van de bevolking bleek het aantal verkeersongevallen slechts 22 pro cent van het totaal te zijn, het aantal ern stige slachtoffers 36 procent en van de lichte 21 procent. De verkeersonveiligheid daalt dus aanmerkelijk bij geringere be volkingsdichtheid. De kans in een ongeval te worden betrokken is in de elf grote ge meenten twee maal zo groot als in de mid delgrote gemeenten en 3 Vi keer zo groot dan in de kleinere gemeenten. Bij vergelijking met het overeenkostige tijdvak van 1952 warén al deze verhoudin gen ongeveer gelijk gebleven Het aantal ongevallen bleek tot dusver in 1953 ten op zichte van het vorige jaar het meest te zijn toegenomen in Friesland en daarna in Noordholland. Drente boekte een verlaging. In Gelderland bleef de situatie onver anderd. De toeneming van het aantal ernstige slachtoffers was het geringst in Noordhol land. Gelderland en Overijsel maakten in dit opzicht eveneens een gunstig figuur. Wat aangaat de aantallen lichtgewonden boekten Noord- en Zuidholland en Limburg bepaald ongunstige resultaten. Marc-Gilbert SauvajOn, die op de een of andere manier mede-verantwoordelijk ge weest schijnt te zijn voor de tekst van „De kinderen van Eduard" waarmee het Rotter dams Toneel (met Lily Bouwmeester) in het voorvorige seizoen zoveel lachlust wist op te wekken, heeft sindsdien zelfstandig een soortgelijk blijspel geschreven, dat op Tweede Kerstdag in de Haarlemse schouw burg veel hilariteit ontketende. De Haagse Comedie gaf er onder de titel „Dertien aan tafel of de man van Zapatapam" een amu sante voorstelling van. Nog altijd schijnen de toneeldirecties in ons land bevreesd te zijn (en wellicht is daar ook reden voor) clat de aanduiding klucht" het zogenaamde „betere publiek" afschrikt. Misschien had men dit bijna- blijspel een farce kunnen noemen dat betekent wel hetzelfde, maar het klinkt net iets anders en juist daarin steekt het ver schil met de producten van de erven Blu- menthal en Kadelburg: de Franse pikante rie, die geestig maakt wat in een andere taal zo gemakkelijk grof zou zijn gewor den. In Parijs gebruikt men sinds jaar en dag voor dit genre de term vaudeville, want al komen er g'cen liedjes in voor, de toon maakt do muziek. En regisseur Jan Ketel heeft bewezen, dat men hiervoor al thans waarlijk geen Franse metteur-en- scene hoeft te laten komen, zoals Ko Ar- noldi meende, die voor „De kinderen van Eduard" immers Jean Wall te hulp riep. Er werd onder zijn leiding doorgaans in zwierig tempo en slagvaardig gespeeld, ai ging, vooral in het begin, een enkele keer de verstaanbaarheid verloren. Laten de spelers van de Haagse Comedie toch be denken, dat er wat acoustiek betreft maar één Koninklijke Schouwburg in Neder land is. Wat moet ik over de inhoud vertellen? Het woord is al te groot. Alle verwik kelingen draaien om het kerstdiner van de rijke Madeleine Villardier weer zo'n rol, waarvan Ida Wasserman het alleenverto ningsrecht bezit: een vrouw met een wa zige charme, zo ad rem onder haar uiter lijke verstrooidheid, dat men haar schijn heiligste verzinsels nog voor deugden aanziet, omdat ze voortvloeien uit haar bij de geringste aanleiding in romantische be weging gezette verbeeldingskracht. Het bekoorlijke blijft trouwens ongerept, om dat zij zó onpractisch is, dat alles toch steeds anders uitvalt dan het berekend werd. Zo ook bij dit feestje onder de kerst boom, waarbij de werkelijkheid telkens en tot wanhopens toe de manoeuvres verijdelt om hel aantal gasten boven of beneden het fatale getal dertien te brengen. De meeste consternatie wordt veroor zaakt door een te elfder ure als reddende engel binnengehaalde bezoekster, die zich als een duivelse onrustslookster ontpopt: Consuelo Dolores Koukouwsko, afgevaar digde van de republiek Santa Rosalina, waar de meisjes in haar trouwring laten graveren: „Ik heb je lief beef!" Zij komt, gewapend met revolvers, tijdbom- In de afgelopen nacht is uit de étalage van een uurwerkzaak aan de Wetering schans te Amsterdam een partij gouden horloges ontvreemd. De diefstal is door een nachtwaker ontdekt. De dief had een steen door de ruit gegooid en daarna voor een waarde van ongeveer f 5000 aan horloges weggenomen. In het eerste nummer van het nieuwe A. N. V. V.-blad „Vreemdelingenverkeer" wijdt de directeur van de A.N.V.V., jhr. W. Z. Boreel, een uitgebreid artikel aan het euvel van de misdragingen van sommige Nederlandse vacantiegangers in het buiten land. Gelukkig maakt slechts een zeer kleine minderheid zich schuldig aan deze misdragingen, aldus de heer Boreel, maar toch is deze minderheid zo groot, of roert zij zich dermate, dat onder meer in buiten landse bladen spotprenten over Nederland se toeVisten zijn gepubliceerd, dat een Bel gische restaurateur weigert Nederlanders in zijn bedrijf toe te laten en dat zelfs van Belgische officiële zijde destijds een speciale bijeenkomst is belegd, waarin klachten werden geuit, waartoe de gedra gingen van sommige Nederlanders in het land onzer Zuiderburen en Luxemburg hebben geleid. De heer Boreel ziet dit niet alleen als een kwestie van innerlijke beschaving, maar ook als een gevolg van het optreden van sommige reisbureaux en touringcaronder nemers, die in onderlinge concurrentie hun tarieven zo laag houden, dat in het buiten land bewezen diensten onvoldoende wor den gehonoreerd. Het bestuur der Carnegie-stichling te 's-Gravenhage, belast met de toekenning van de Wateler-vredesprijs beeft voor het .jaar 1953 deze prijs toegekend aan de Ne derlandse Raad der Europese Beweging voor diens werkzaamheid strekkende om de samenwerking der Europese staten te bevorderen en aldus de vrede te dienen. De Wateler-vredesprijs is ingesteld door de heer J. G. D. Wateier, in leven directeur der Oranje-Nassau-Hypotheekbank te 's-Gravenhage, die bij zijn overlijden in 1927 zijn vermogen heeft vermaakt aan de Carnegie-Slichting. De heer Wateier heeft zijn vermogen vermaakt, onder beding, dat uit het revenu jaarlijks een vredesprijs zou worden toegekend aan degene, die op enigerlei wijze de zaak van de vrede het beste zou hebben gediend of die zou heb ben bijgedragen tot het vinden van de middelen ter bestrijding van de oorlog. De toekenning geschiedt beurtelings aan een Nederlander en aan een buitenlander. Voor het eerst is de prijs toegekend in 1931. Zij bedraagt thans 30.000. Jury volstond met enkele eervolle vermeldingen De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft eervolle vermel dingen voor goed verzorgde, niet-biblio- fieie, in 1952 in Nederland verschenen boeken toegekend, op advies van de jury, bestaande uit Bert Bakker te 's-Graven hage, H. Salden te Wassenaar en B. Wis sing te Rotterdam. In geen der vijf categorieën van boeken, welke het reglement kent, kon een staats prijs worden toegekend. In haar rapport aan de minister zegt de jury o.m.: het aantal ingezonden boeken was in 1953 nog geringer dan in 1952. De jury constateerde dat een vrij groot aantal werken niet voldeed aan minimum eisen, welke aan een goed verzorgd boek mogen worden gesteld. Nog betrekkelijk weinig uitgevers roepen regelmatig de hulp in van deskundige boekverzorgers. De jury heeft tot haar leedwezen geen aanleiding kunnen vinden in een der cate gorieën de toekenning van een staatsprijs voor te stellen. Het bedrag der niet-toegekende prijzen blijft bestemd voor het doen van aankopen, het verlenen van opdrachten en het toe kennen van andere prijzen op het terrein der beeldende kunsten. Zaterdagavond omstreeks kwart over tien is op de rijksweg van Wierden naar Almelo door een onbekende een aanslag gepleegd op een wachtmeester der rijks politie, te 37-jarige heer C. van Barne- veld. De politieman was van Wierden, waar hij dienst had gedaan, per fiets op weg naar zijn woning in Almelo, toen er een wielrijder naast hem kwam rijden die hem met een zwaar en scherp voorwerp twee slagen in het gezicht gaf. De wacht meester viel, trok zijn pistool en vuurde op de wegvluchtende dader, die waar schijnlijk niet weid getroffen. De wachtmeester wist het politiebureau in Almelo te bereiken van waar hij naar het R.K. ziekenhuis werd vervoerd. Het bleek dat hem nagenoeg aLle tanden uit de mond waren geslagen en hij ook smij- wonden had opgelopen. Nadat de wonden waren verbonden kon de heer Kan Barne- veld naar huis gaan. Over de: aanleiding tot de aanslag tast men in het duister. De wachtmeester was tijdelijk in Wierden gedétacheerd. Wim Kan en Corry Vonk hebben 23 De- cember in het Leidseplein Theater te Am sterdam de première van het nieuwe A.B. C.-cabaret „Bedriegertjes" gegeven. Dat is ongebruikelijk, want meestal neemt men met een dergelijk programma eerst eens een paar proeven in „de provincie" alvo rens ermee in de hoofdstad te komen. De reacties van het publiek leiden altijd tot de nodige wijzigingen. Wat wij nu zagen, was inderdaad nog vatbaar voor allerlei verbetering, die stellig niet zal uitblijven. Maar er is een essentieel tekort, dat niet zo gemakkelijk te verhelpen zal zijn: aan goede, pakkende teksten met substantie. En daar komt nog iets eigenaardigs bij: Wim Kan weet telkens wel weer een paar voortreffelijk bruikbare krachten aan te trekken, maar daar houdt het vrijwel mee op, omdat van hun talenten onvoldoende profijt wórdt getrokken. Neem nu Lia Do- rana bijvoorbeeld. Zij verleent haar mede werking „als gast" en Wim Kan schrijft in het programma niet precies te begrijpen wat dat nu eigenlijk zeggen wil, hetgeen bij haar optreden onthullend duidelijk wordt. Iiet is net of zij zich hier niet goed thuis voelt, hoe aardig zo'n liedje over de beklimming van de Zijpenberg of navrant een chanson van Prévert ook mag zijn. Men weet haar tot net-iets-anders-dat- meer-is in staat, maar dat blijft uit. En zo zijn er nog een stuk of wat jongeren, waar onder een drietal lieve meisjes en de tij dens een auditie van Toon Hermans ge dane „ontdekking" Max Anders, welke men voorlopig alleen maar als draagsters en dragers van beloften krijgt te aan schouwen. Belangrijk verbeterd in vergelijking met vroegere programma's is het vertonings element. Dat is vooral te danken aan de mise-en-scène of liever de choreografie van Albert Mol die zo langzamerhand een internationaal export op dit gebied be gint te worden. Door de kostelijke bewe gingsmotieven (met de paraplu's bij voor beeld) krijgt een onbeduidend afgezaagd nummertje als „Pension in Ellekom" toch nog een vermakelijke inslag. Bijzonder komisch werkte ook het elkander toewer pen van een schaal of schotel of wat het geweest mag zijn, door het plotseling ver breken van het rhythme. Van zijn vrucht baar aandeel moet verder nog de inter nationale parade van soldaten uit het we reldnieuws worden genoemd. Het heeft overigens weinig zin om al zijn burleske vondsten op te sommen. Te vaak namelijk moeten zij dienst doen ter camouflage van een gebrek aan inhoud of achtergrond in plaats van als „finishing touches". Met de vermelding van deze bezwaren ben ik begonnen om het beste voor het laatst te bewaren, mede omdat de indruk van de conclusie van een bespreking altijd het langst blijft hangen En die luidt toch bepaald gunstig, want men beleeft door het meemaken van Wim Kan's excursie naar de Veluwe (men moet toch ergens heen!) werkelijk een heel plezierige avond. Zijn eigen „spreekbeurt" ingeleid door een rake imitatie van Meneer Hulot van de film getuigt wederom van zijn on verbeterlijke virtuositeit in het bespelen van het gevoelige instrument „publiek". Ik heb daar al het een en ander over ge zegd naar aanleiding van zijn solistische tournée ter aankondiging van zijn boek „Corry en ik" en kan het daar wel bij laten. Ook verder neemt hij een levendig aandeel in de veroning met allerlei bizarre creaties. Het lijkt moeilijk geworden om geschikte teksten voor Corry Vonk te vinden. Zij poseert nu als Madame Roulin in een zwakke reproductie van het gelijknamige merk van Van Gogh, als dorpsgek en maar dat is dan ook werkelijk prima als een honderdjarig vrouwtje met wat cynische filosofie. Hoewel zonderling in dit gemoedelijke programma verzeild ge raakt vormt de scherpe persiflage „Herr- liche Zeiten" (een nummer van 't Federal Cabaret in Bazel) met tekst van Fridolin Tschudi en muzikaal arrangement van Otto Wcissert stellig een der hoogtepunten. Deze wrange hekeling van de Duitser als van nieuwe dromen van roem op oude pa tronen van glorie bordurende militair in de „Pfeffermühle"-stijl wordt door Joop Vischer en Jaap Maarleveld in afgebeten trant en met bijbehorende „Hahnenschritt" met veel effect voor het voetlicht gebracht. Als enkele nummers nog wat worden toegespitst 'of door betere vervangen, het geen heus wel gebeuren zal, dan staat u een op z'n minst plezierige avond te wachten. Reeds nu was het succes zeer groot. DAVID KONING DJAKARTA, (Aneta). President Su karno heeft geweigerd de ontslagaanvraag van kolonel Bambang Sugeng, de funge rend chef-staf van de Indonesische land macht te aanvaarden. Deze had dit ver zoek ingediend naar aanleiding van een controverse tussen hem en de nieuwe In donesische minister van Defensie Kusuma- sumantri. Het motief van de president om het verzoek te weigeren luidde, dat Indo nesië zich in deze moeilijke omstandighe den geen ontslagen kan permitteren. (Van onze correspondent in Washington) Wanneer men dit jaar vergaderingen van de UNO bijwoonde, kon men het gevoel krijgen precies hetzelfde al eens vroeger te hebben beleefd. Nooit tevoren warén de herhalingen in de politieke debatten zo veelvuldig als dit jaar en sommige afge vaardigden schreven niet eens nieuwe re devoeringen, maar citeerden eenvoudig uit hun betogen van het vorige jaar. Duidelij ker kon men wel niet demonstreren, dat er in de politieke debatten in het algemeen „pas op de plaats" gemaakt werd. In deze omstandigheden ,kon er geen sprake zijn van het bereiken van grote re sultaten te. New York. Wel echter was het mogelijk om intussen het apparaat van de UNO te perfectioneren of nieuwe toe komstmogelijkheden te scheppen. Hierbij heeft de Nederlandse delegatie goed werk gedaan en met name moet hier de activi teit genoemd worden van de voorzitter der delegatie, D. J. von Balluseck, van prof. dr. A. J. P. Tammes en van het Tweede Kamerlid G. Ruygcrs. Von Balluseck heeft er toe bijgedragen, dat de secretaris-generaal voortaan onaf hankelijker dan tevoren zal kunnen staan bij eventuele Amerikaanse of andere cri- tiek op het personeelsbeleid; Tammes heeft een belangrijke rol gespeeld in de debatten over de herziening van het Hand vest en Ru.ygers heeft krachtig bevorderd, dat het plan voor een speciaal UNO-fonds voor economische ontwikkeling van minder ontwikkelde landen, serieus ter hand zal worden genomen. Het heeft uiteraard de aandacht getrok ken, dat mr. E. N. van Kleffens, Neder lands voormalig minister van Buitenlandse Zaken en ambassadeur in de Vehenigde Staten (hij is thans gezant te Portugal) aan het einde van deze Assemblée zo vaak in de kring der UNO werd opgemerkt. Officieel heette zijn bezoek van particu liere aard, maar al spoedig deed het ge rucht de ronde, dat er kans op bestond dat Van Kleffens voorzitter zou worden van de volgende assemblée, en thans is het nau welijks een geheim meer, dat zijn candi- datuur ernstig overwogen wordt. Men kan natuurlijk niet voorzien hoe de internationale situatie over negen maan den zal zijn, doch indien een West-Euro peaan in September 1954 in aanmerking zal komen voor het voorzitterschap, dan maakt de Nederlander zeker een goede kans. BERLIJN, (AFP). Twee Russische soldatea hebben, aldus cle West-Berlijnse politie, "Zaterdagavond het vuur geopend op een op de autosnelweg tussen Wesl- Duitsland en West-Berlijn rijdende auto van een West-Berlijnse transportonderne mer, Wosniak, waardoor zijn zestienjarige zoon werd gedood en zijn vrouw gewond. De transportondernemer begaf zich van West-Duitsland naar West-Berlijn, toen de Russen tussen de Russische controleposten te Babelsberg en de Westelijke te Dreilin- gen bij Berlijn het vuur openden. Na de vuurstoot bracht Wosniak zijn auto op twintig meter afstand van de Wes telijke controlepost tot stilstand. Wosniak begaf zich te voet naar deze post om hulp te vragen, die echter niet werd verleend, omdat de auto op Oost-Duits gebied stond. De drie Westelijke bevelhebbers te Ber lijn hebben Zondagavond bij Dengin, ver tegenwoordiger van het Russische Hoge Commissariaat, geprotesteerd tegen het op treden van de Russen. men en een even moordende welbespraakt heid, afrekenen met cle als „een doetje" bekend staande heer des liuizes, die twaalf jaar tevoren als heid-door-een-loevallige- samenloop-van-omstandigheden president van die denkbeeldige Zuid-Amerikaanse staat en haar 'minnaar'is geweest. Myra Ward maakte er een kostelijk type van, met exotische allure, een gemengd Spaans- Russische tongval en een vulkanisch tem perament, dat bij iedere uitbarsting de zaal deed schudden van vrolijkheid. Dick van Veen leverde deze beide actrices aanvan kelijk wat onduidelijk, maar al spoedig het gewenste tegenspel van de tenslotte triom ferende verliezer. De verdere, verdienste lijke medewerkenden waren: Kathenka van der Wcrff, Johan Valk, Pim Dikkers, Gerard Hartkamp (eindelijk eens een an dere dan de gebruikelijke butlers) en Wai ter van der Kamp. Een luchtig niemendalletje, met pikante saus overgoten en met gepeperde aforismen gekruid, stond aldus als nieuwe schotel op het kerst menu in de schouwburg. Dreigde het voor de pauze wel eens wat liflafferig te worden, na de koffie volgden, zoals het behoort, de verkwikkende surprises. Het had allemaal niets te betekenen, maar hef was toch wel gezellig. Het theater was uit verkocht. Nederlandse Comedie Op de avond van de Eerste Kerstdag gsi de Nederlandse Comedie de Haarlemse première van „De Vuurproef' van Arthur Miller, door de zelf medesnelende Albert van Dalsum geregisseerd. Na de eerste voorstelling in Amsterdam hebben wij over deze documentaire van de historische hek sen processen in de Amerikaanse plaats Salem reeds uitvoerig geschreven, aankno pend bij het standpunt van de auteur, dat hij boven ieder ..toevallig" parallelisme uit de aandacht wilde vestigen op het zoge naamde „diabolisme" het onverdraag zame denken in tegenstellingen van zwart en wit. Een talrijk publiek volgde de sterke voorstelling met intense aandacht, zodat stellig van een groot succes gesproken mag worden. Fascinerend spel gaf Han Bentz van den Berg in de hoofdrol van John Proctor, met diens vrouw de enige ..ver zonnen" figuren, te zien. Ank van der Moer demonstreerde, men mag haar daar dank baar voor zijn, een enigszins \an de tekst afwijkende opvatting door de laatstge noemde een wat warmer, dat is normaler liefhebbend karakter te geven. Het ont breekt thans aan ruimte op dergelijke problemen dieper in te gaan, doch men kan zeggen dat wat aan authenticiteit in deze opvoering verloren ging. aan actuali teit gewonnen werd. Overigens moet men de waarde van „De Vuurproef" hierdoor niet overschatten. Gisteren stond een eveneens goedbe zochte reprise van „Hart tegen hart" (Ba- taille de Dames) van Scribe en Legouve in de vertaling van Bert Voeten en onder regie van Fons Rademakers op het pro gramma. Mary Dresseihuys is teveel zich zelf gelijk blijvende actrice voor een rol, die eigenlijk een comédienne vraagt en bo vendien nooit op haar best in een costuumstuk, maar wist niettemin met haar fleurig talent en scherpzinnige into naties haar getrouwe publiek te charme ren. De verrassing van deze voorstelling, ik schreef het reeds, is de openbaring van de begaafdheid voor het komische van Al- lard van der Scheer, die als de schutterige Gustave de Grignon een kostelijke type ring gaf. Ert ook moet nogmaals 'net décor van Friso Wiegersma worden genoemd. In Januari volgen nog meer herhalingen, ook voor scholieren. „Puck" in St. Bavo Voor kinderen van leden van de Haar lemse Kunstgemeenschap gaf de toneel groep „Puck" uil Amsterdam een aantrek kelijke opvoering van „Het geheim van de prins" door Cas Baas, naar een verhaal van Diny Heynes en Lenie Reurop, door Egbert van Paridon geregisseerd en door Niels Hamel fleurig aangekleed. Naar mijn gevoel is de Haagse Rolf Petersen (leider van „De witte vogel") er beter in geslaagd het fantastische aan de kinderlijke realiteit te verbinden, in zekere zin artistieker ook, maar niettemin verdient deze poging om het amusement voor de jeugd te veredelen onze hartelijke waardering. Het stuk gaat over een buitensporig ver wende en daardoor onuitstaanbaar verve lende prinses in het verre land Tartaturkia, die eindelijk de zo begeerde afleiding vindt door de komst van prins Armetos van Persiania, die een boek met „kinderspelen uit Nederland" bij zich heeft er haar daar mee tot een natuurlijke levenslust weet te bewegen. De nodige en gemakkelijk te volgen verwikkelingen ontstaan, doordat de ingebeelde wijsgeer Betweterius een gewone hinkelbaan voor een heksenkring aanziet en daardoor meent een samenzwe ring op het spoor te zijn. Met veel toewijding vervulden Cecilia Lichtveld, Dick Scheffer en Wim van den Heuvel deze hoofdrollen, even voortvarend bijgestaan door Karin Haagc, Sepha Die- rikx, Frans 't Hoen en Ab Abspoel. DAVID KONING De passagiers in de stadstram van Milaan kunnen thans „genieten" van „muziek op verzoek" zeer zachte muziek, welke ge produceerd wordt door middel van in de „lussen" ingebouwde luidsprekers. Om de muziek te kunnen horen, moet een veer in de „lus" worden ingedrukt, waardoor con tact wordt verkregen met een gramofoon, geplaatst onder de „lessenaar" van de cortüucteur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10