Kennemers verder achter door nederlaag tegen KFC Kort en bondig J Visserij-varia J Havenberichten DEM verspeelde bovenste plaats Oproep tot vreedzame vereniging van Europa Driehuis Castricum Heemskerk Vanmorsen in de Vishal 6 Kennemers V eisen DEM Wijk aan Zee T errasvogels ADO 20 VVB Waterloo Ruime zege van VSV- reserves op Stormvogels 2 Pauselijke Kerstboodschap Capitulatie van 1800 rebellen ging niet door Garmisch wacht nog steeds op sneeuw Branden in October Belgische kotter in IJmuiden binnengesleept Scheepvaart MAANDAG 28 DECEMBER 1953 Het is gisteren geen al te beste dag voor de voetbalelftallen uit Kennemerland geweest. De Kennemers verloren door een één-nul nederlaag tegen het vrijwel onderaan staande KFC het contact met de kopgroep in de tweede klasse B en staat thans vijf punten achter op het lei dende Volendam. In de derde klasse A moest DEM door een drie-nul neder laag tegen Beverwijk de eerste plaats in deze afdeling afstaan aan het goed spe lende elftal van Zaandijk. DEM bezet thans de tweede plaats. Men mag nu wel aannemen dat de kam pioenskansen voor De Kennemers tot de verleden tijd behoren. Van het toch niet al te sterke KFC werd met 01 verloren en verdiend. Voor rust hadden De Kennemers al niet veel in te brengen, maar de zwakke Zaanse voorhoede behaalde evenmin een succes. Een groot aantal corners werd op het Kennemersdoel genomen, waarbij Wilkes enige malen bijstand kreeg van de paal. Na de rust viel er al heel weinig te ge nieten; tien minuten voor tijd maakte de KFC-midvoor De Boer het enige doelpunt (01). Hierbij bleef het. De zwakke aan vallen van De Kennemers waren niet vol doende voor een gelijk spel. Het is Velsen niet dan na de allergroot ste inspanning gelukt Kinheim met de enige goal van de wedstrijd te kloppen. Een goe de prestatie, want Kinheim is niet meer de zwakke ploeg van enkele weken geleden. De Wijker club was een volwaardige te genstander en gezien de krachtsverhou ding was een gelijk spel wel verdiend ge weest. Bij Velsen ontbrak Jan Bakkum hetgeen natuurlijk van merkbare invloed was op het spel der Velser voorhoede, die tegen de hechte Plinheim defensie niet zo erg veel kans kreeg. Toch kon Donker na ongeveer twintig minuten Velsen aan een voorsprong helpen toen hij deelman Kei schieter met een hard schot passeerde (10). Kort daarna miste v. d. Heyden een kans en aan de andere kant voorkwam doelman De Graaf in enkele gevaarlijk si tuaties erger. In de tweede helft wogen de partijen aanvankelijk tegen elkaar op maar langza merhand kregen de bezoekers toch een overwicht. Dit groeide uit tot een flinke meerderheid, maar juist in deze periode kreeg Velsen een beste kans de voorsprong te vergroten toen de overigens uitstekende spil Groeneveld een fout maakte, maar Tromp vergat er van te profiteren. Kinheim kreeg hierna de beste kansen. Van Vuuren kwam alleen voor doelman De Graaf, maar zijn schot belandde in de handen van de doelman Kort voor het einde herhaalde Bleeker dit zelfde spelle tje, zodat in de een-nul score geen ver andering kwam. In de plaatselijke strijd tussen DEM en Beverwijk, waar voor zeer grote belang stelling bestond, heeft DEM de bovenste plaats af moeten staan aan Zaandijk, want Beverwijk klopte DEM met drie-twee. Een teleurstelling voor DEM, dat vooral in de tweede helft in de meerderheid is ge weest. Slechts met de grootste moeite kon de Beverwiikse achterhoede toen stand houden tegen de talrijke stormlopen. Maar de eerste helft was ongetwijfeld voor Beverwijk. Deze ploeg nam door Minneboo de leiding, maar spoedig daarna scoorde De Boer de gelijkmaker. Bever wijk behield toch het beste van het-spel en door Minneboo werd het één-twee, waar na H. van Lint de rust deed ingaan met drie-één voor Beverwijk. DEM gaf zich na de pauze nog lang niet gewonnen. Toen het na ongeveer tien mi nuten door Zonneveld de achterstand wist te verkleinen kwam DEM geducht in het offensief. Maar door met man en macht te verdedigen wist Beverwijk de drie-twee score te handhaven en als overwinnaar het strijdperk te verlaten. Wijk aan Zee heeft een zeer nuttige en verdiende overwinning behaald op het Wormerveerse WFC. In de eerste helft wo gen de partijen aardig tegen elkaar. WFC had het eerst succes want bij een der aan vallen scoorde middenvoor Worp een goed doelpunt, nul-een. Wijk aan Zee kwam hierna geducht op zetten. Vooral Jac. v. d. Mev bleek een doorlopend gevaar voor de Wormerveerse achterhoede en spoedig scoorde hij de ge lijkmaker. Met rust was de stand dus een-een. In de tweede helft was Wijk aan Zee ge ruime tijd de beter spelende ploeg. Het was ook nu weer Jac. v. d. Mey die opviel. Met korte tussenpozen verschafte hij zijn club een drie-één voorsprong, aldus de hattrick verrichtende. WFC gaf zich geenszins gewonnen en vooral toen het een strafschop kreeg toege wezen, waaruit Van Brussel de stand op drie-twee kracht, kregen we een spannen de strijd te aanschouwen. Wijk aan Zee verdedigde evenwel hardnekkig de voor sprong en kon bij het eindsignaal het veld met een verdiende overwinning verlaten. Terrasvogels verscheen in de ontmoeting tegen de hekkensluiters zijner afdeling op volle sterkte, doch dit belette Wilskracht niet op beide punten beslag te leggen, daar bij profiterende van het zwakke spel, dat de Terrasvogels-defensie in het algemeen, doch rechtsachter Disselkoter in het bijzon der vertoonde. Met de rust stonden de Santpoortse Vo gels reeds met drie-één achter. Dit was voor aanvoerder Röbken aanleiding na de thee zelf in de voorhoede te gaan spelen en dat hielp. Wel maakte Wilskracht nog een vierde doelpunt, doch daarna verkleinden Van Vuuren en Röbken de achterstand tot vier-drie. Eerstgenoemde kreeg zelfs nog een paar goede kansen om de gelijkmaker te scoren, doch zijn schot faalde. Onder leiding van zijn gevaarlijke links buiten ondernam Wilskracht gevaarlijke uitvallen en twee er van leidden tot succes (6—3). Met invallers voor midvoor Groot en spil Dam kwam ADO in het veld. Dit was nog geen beletsel om de toon aan te geven. Maar de stugge verdediging van EHS gat de ADO-voorhoede geen schijn van kans. In de tweede helft was ADO overwegend in de meerderheid, maar weer zonder suc ces. Na 20 minuten kon D. Barrik bij een der weinige EHS-aanvallcn doelpunten. Doelman Geerlofs viel even later uit. De invaller-doleman heeft echter geen vijf ballen aangeraakt. Toch lukte het ADO niet te doelpunten. In de wedstrijd WBETO is de thuis club Zaterdag nauwelijks aan een neder laag ontkomen, hoewel de VVB-aanval sterker was en ook veel meer kansen kreeg. De strijd was volkomen open met bijna ge lijkwaardige teams, van wie ETO het mees te geluk had. De VVB-schutter ontbrak, hoewel legio kansen zich voordeden. Maai de ETO-verdediging en. vooral de doelman voorkwamen, evenals invaller-doelman Michel bij VVB, vaak gevaar of wisten met élan hun doel tijdig genoeg voor een door boring te behoeden. Beide ploegen starten met open. snelle aanvallen, waaruit gevaarlijke doorbraken ontstonden. Er was hoogspanning over de vraag wie het eerst zou scoren, te meer daar het ETO-samenspel goed was ver zorgd. Toch kreeg VVB de beste kansen, maar Helder schoot tegen de paal, Kooi- mans kopte en schoot naast. Bleeker kopte de bal uit een vrije trap rakelings over, v. d. Linde schoot naast en tenslotte was het v/eer Kooimans die op 3 meter voor het open doel hoog over schoot (00). Na de hervatting werd het spel nog beter, met een aanvankelijk overwicht van ETO, dat na acht minuten succes had. De linksbuiten zwenkte naar binnen, passeerde twee VVB'ers en met een keihard schot werd de verraste Michel gepasseerd (01). VVB zat nu fel op de bal, maar had geen geluk, ook al omdat de ETO-doelman goed en fortuinlijk was. Alle VVB-aanvallers zagen hun schoten door de doelman gestopt of door het hout gekeerd of net naast gaan. Eerst na 38 minuten zette Helder de bal afgemeten voor en de toelopende Both had met een diagonaal verrassend schot succes (11). Hoewel ETO niet stil stond, kreeg VVB nog mooie kansen, waarbij het bleef en VVB dus nog ongeslagen is. In de wedstrijd Waterloo-NFC waren de doelpunten goedkoop en de talrijke toe schouwers hebben dan ook genoten van een spannende wedstrijd. Koopman en Schelvis die Dekker en Zwanenburg ver vingen kunnen op een goede wedstrijd te rug zien. Nadat NFC de leiding had genomen maakt Sikkelerus gelijk. Bij Waterloo kwam het meeste gevaar van rechts, waar midvoor Post steeds maar op de rechts buitenplaats speelde en verwarring stichtte in de NFC-verdediging. Deze speler gaf Broek dan ook een niet te missen kans (22) nadat een halve minuut daarvoor NFC de leiding had genomen. Waterloo nam hierna de leiding over door Stek, ge volgd door de gelijkmaker van NFC (33). Na de rust was NFC in de rheerdenheid en de bezoekers namen verdiend de leiding (34). Die behielden zij tot twintig minu ten voor het; einde. Toen werd de druk op het NFC-doel groter. Broek scoorde de ge lijkmaker. Even later werd een prachtige voorzet van Post even mooi door Schelvis ingeschoten (54). Voor de ontmoeting tussen de reserve elftallen van VSV en Stormvogels bestond flinke belangstelling. Deze toeschouwers hebben een op papier sterk Stormvogels elftal door uiterst zwak spel van zijn ver dediging vooral doelman De Graaf speelde ditmaal een matige wedstrijd met niet minder dan zes-één zien verlie zen. VSV 2, met Bouwens en linksachter Wey als meest opvallende spelers, speelde over alle linies stukken beter en verdien de de overwinning dan cok volkomen. VATICAANSTAD (A.F.P.). Paus Pius de Twaalfde heeft zich in zijn radio- Kerstboodschap van d'it jaar met name tot de Christelijke politici gewend met een oproep cm er aan te denken, dat ijveren voor vreedzame vereniging van de volke ren altijd een taak van het Christendom is geweest. Er moet thans niet meer geaar zeld worden, aldus de Paus. Er bestaat geen veiligheid zonder risico. Zij die abso lute zekerheid eisen, tonen geen goede wil jegens Europa. De Paus spreekt voorts over het „ernstige gevaar" dac wordt opgeleverd door de „geest van techniek" en de moderne tech niek zelf, zowel voor het leven der men sen in de natuurlijke orde en voor hun be trekkingen onderling als voor de mense lijke waardigheid en het gezin. „De tech nische opvatting van het leven is niets dan een bepaalde vorm van materialisme, waar zij als laatste antwoord op de vraag van het bestaan een mathematische formule op grond van nuttigheidsberekening geeft. Daarom vertoont de huidige technische ontwikkeling, als was zij zich er van be wust in duisternis gewikkeld te zijn, een onrust en angst, zoals die speciaal wordt ervaren door hen, die koortsachtig naar steeds ingewikkelder en verschrikkelijker systemen zoeken. Een aldus geleide wereld kan niet beschouwd worden als beschenen door het licht en bezield door het leven, dat het mensgeworden Woord de mensen is komen brengen", aldus de Paus. De Paus stelde vast, dat de toestand niet kan verbeteren zolang de volkeren niet de gemeenschappelijke geestelijke en morele doelen van de mensheid erkennen en niet pogen over de geschillen heen te komen, waardoor zij terzake van kwesties met be trekking tot levenspeil en productie ge scheiden worden. Dit kan en moet gedaan worden in Europa door middel van Euro pese vereniging. Het bewijst het falen van de tegenovergestelde politiek en het feit, I dat het gewone volk in deze landen het verwacht en het nodig en mogelijk acht. Desillusie op Zuid Celebes DJAKARTA (A.F.P.). De 1800 op standelingen in Zuid-Celebes, die zich be reid hadden verklaard zich over te geven, hebben zich weer in de bossen teruggetrok ken, in plaats van zich naar de kampen te begeven, die hen door de militaire auto riteiten waren aangewezen, aldus wordt in Djakarta vernomen. Men herinnerde er aan, dat luitenant- kolonel Warouw, waarnemend comman dant van het Indonesische leger in Zuid- Celebes, onlangs heeft medegedeeld, dat de opstandelingen besloten hadden de strijd te staken, omdat zij het niet eens waren niet hun leider, Kahar Muzakkar, die zich achter de beweging van de Darul Islam had geschaard. De internationale bob-wedstrijden, die van 3 tot 10 Januari in Garmisch Parten- kirchen gehouden zouden worden, zijn af gelast omdat de Olympische baan bij ge brek aan voldoende sneeuw niet in bruik bare staat kon worden gebracht. Om de zelfde reden zien de organisatoren van an dere wintersport evenementen zich voor grote moeilijkheden geplaatst. Zo is het nog niet zeker dat de voor Nieuwjaarsdag beraamde wedstrijden in het ski-springen op de Olympische schans kunnen doorgaan. Woensdag reden voort durend vrachtwagens af en aan, volgepakt met sneeuw die van de nabij-gelegen bergen naar een tweede, kleinere schans werd vervoerd waar op Tweede Kerstdag" springwedstrijden zouden worden gehou den. Volgens de weerberichten is voor lopig geen sneeuwval te verwachten, zodat de aanvoer van sneeuw per vrachtwagen waarschijnlijk zal worden voortgezet. De brandweerbrigade van het Ameri kaanse leger heeft de harten van de skiërs gestolen door een ski-baan waar de sneeuw 15 centimeter dik lag, met water te be spuiten teneinde het oppervlak harder te maken. Dit gebeurde tijdens een leger- oefening. De Amerikanen legden 800 meter slang uit van de Kreuzeck hut, verschei dene honderden meter boven Garmisch gelegen, naar de ski-baan. Gedurende October zijn 37 personen door brand gewond, waaronder 11 leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op ,i 1.774.685 (vorige maand 2.360.470) (Oc tober 1952 3.089.040). Er kwamen deze maand 18 ernstige branden voor. elk met een schade van 20.000 of meer. Hierbij waren 12 boerderijbranden. De totale di recte schade, die daar werd veroorzaakt wordt geraamd op 443.190 (vorige maand 24 boerderijen met een totale schade van 1.246.630; October 1952: 12 boerderijen, schade 870.520). Bij de boerderijbranden kwamen 4 koeien, 16 varkens en 272 stuks klein vee om. Handel en industrie leden tengevolge van zes branden een schade van 772.000 (vorige maand 8 branden met een schade van 329.000; October 1952: 10 branden, schade 1.695.000). Ten aanzien van de ooi-zaken van de branden kon in 6 gevallen, dat is 33 procent de oorzaak worden vastgesteld: spelen met vuur: twee branden; door kortsluiting: één; door schoorsteen: één; door kooktoe- stel: (vermoedelijk) één en door open vuur eveneens één. Vergunning voor uitbreiding van prise d'eau Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door Gede puteerde Staten van Noordholland bij besluit van 2 December 1953, ingevolge de Hinder wet aan de gemeente Velsen voor een termijn van drie jaren vergunning is verleend tot het uitbreiden van de prise d' eau te Drie huis met tien bronnen op een terrein aan de spoorlijn tussen Santpoort en Driehuis. In trein overleden In de trein welke Tweede Kerstdag om 23.17 uur uit Castricum in de richting Am sterdam moest vertrekken, werd een inwo ner van de hoofdstad, de heer H-, onwel. Een Castricumse arts constateerde de dood door hartverlamming. Het stoffelijk overschot is per ambulance-auto na. r de woning in Am sterdam vervoerd. De man was met zijn echtgenote te Heiloo op familiebezoek ge weest. Vechtpartij bij café Enige cafébezoekers kregen in de avond van Tweede Kerstdag te Castricum ongenoe gen. De ruzie werd buiten voortgezet en tij dens de hierna volgende vechtpartij kreeg een zekere C. een trap tegen het hoofd, net boven het linkeroog. Een arts verleende de man eerste hulp. waarna de laatste naar het politiebureau toog en daar aangifte deed van mishandeling. De dader is bij de politie be kend en zal er dus eerstdaags wel meer van horen. Zes onbewoonbare woningen B. en W. van Heemskerk stellen de ge meenteraad voor de volgende zes huizen onbewoonbaar te verklaren: Oudendijk 2a, Oudendijk 2b, Kerkplein 3, Kerkplein 5, Rijksstraatweg 172 en Rijksstraatweg 38. Aantal bouwspaarders neemt toe Het aantal bouwspaarders in de gemeente Heemskerk neemt nog steeds toe en is thans gestegen tot 85. In 1954 zullen naar schat ting dertig spaarders een eigen woning gaan bouwen. De Belgische kotter O. 173 kwam van morgen omstreeks negen uur de IJmui- dense Vissershaven binnen met on sleep touw cie Oostendse collega O. 165. De laat ste had tijdens de visserij een net in de schroef gekregen. Twee Velsenaren naar bet ziekenhuis De wielrijders P. C. S. en K. V. uit Vel sen. die elkaar op het Kerkpad te Sant poort tegemoet fietsten, kwamen met elkaar in botsing en moesten beide naar het ziekenhuis worden overgebracht. K. V. liep een hersenschudding op en P. C. S. een kaakfractuur. Auto kantelde op de Zeeweg Op de hoek van de Zeeweg en de Wil- lems'oeekweg reden op de ochtend van tweede Kerstdag oen personenauto en een vrachtauto cp elkaar in. De eerste reed in de richting Driehuis over de Zeeweg, maai de bestuurder van deze auto werd verblind door cle laagstaande zon. Hij zag de van rechts komende vrachtauto niet, reed tegen de wagen aan. waardoor zijn personen auto kantelde. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. BINNENLAND Te Emmeloord in de Noord-Oostpolder is het gemeenschapshuis geopend, dat de naam draagt van ,,'t Voorhuys". In dit ge meenschapshuis zijn ondergebracht een hótel-café-restaurant, een beurszaal en een toneelzaal. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft prijsindexcijfers van het gezinsver- bruik per 15 November 1953 op basis 1949 100 gepubliceerd. Het totaal-indexcijfer daal de tussen 15 October en 15 November 1953 met 1 punt van 121 naar 120. De belangrijkste oorzaak hiervan was een daling van de prij zen voor groenten, fruit en vlees, die groter was dan de stijging van de prijzen van eieren, melk. aardappelen en vis. Voor de kantonrechter te Delft had zich te verantwoorden J. H. uit Leiderdorp, die als beroep opgaf: „officier van het kruis leger". Hij had volgens de tenlastelegging bedragen van 85 gulden per week. die hij ophaalde als „Kerstgaven voor armen", in eigen zak gestoken. De ambtenaar van het O. M. eiste de maximumstraf van twintig dagen principale hechtenis. De kantonrechter vonniste conform. De raad van Nijmegen is met bijna algemene stemmen accoord gegaan met een voorstel van B. en W. tot verhoging van de tram- en trolleybustarieven. Deze verhoging is volgens B. en W. noodzakelijk met het oog op het te verwachten grotere tekort van het gemeentelijk vervoerbedrijf in 1954. In 1953 bedroeg het tekort reeds ruim f248.000 Daarbij komen in 1954 de kosten van dé denivellering der lonen en de 5 procent loonsverhoging. Om dezelfde redenen gaan de electriciteitstarieven omhoog. van f 200 of twee maanden hechtenis geëist. De trekking van de ter gelegenheid van cle Christchurchrage gehouden prijsvraag ten bate van het kinderhuis Prinses Beatrix te Groesbeek is te Nijmgeen geschied. De hoofdprijs een auto, is gewonnen door me vrouw M. Alie in Loosduinen. De heer C. C. Clement in Amsterdam won de scooter. Tot burgemeester van Meerssen (Lim burg) is benoemd de heer W. J. H. M. Muris. met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Susteren. Op uitnodiging van de geloofsgemeen schap „Kerk en Vrede" zal dr. G. G. Heine- mann, oud-minister van Binnenlandse Zaken van de Duitse Bondsrepubliek en praeses van de synode der Duitse Evange lische Kerk op 13 en 14 Januari in Amster dam en Den Haag spreken over het onder werp: „De Deutschlandfrage und der Welt- frieden". De heer L. M. J. Hendrix is benoemd tot burgemeester van Berkel en Rodenrijs. Hij is thans waarnemend secretaris der ge meente Wateringen. De Haagse rechtbank heeft de predikant W. S. uit Den Haag veroordeeld tot f400 boete. Hij had op Hemelvaartsdag bij Nieuw- veen met zijn auto een andere auto aange reden. welke daardoor te water geraakte. Een 80-jarige inzittende dame is daarbij ver dronken. Het Arnhemse gerechtshof heeft de 34-jarige C. van der S. uit Hengelo, die ervan werd verdacht zijn echtgenote met vergif om het leven te hebben gebracht, veroor deeld tot 20 jaar gevangenisstraf, De 37-jarige fabrieksarbeidster A. W. H. die van mede plichtigheid werd beschuldigd, kreeg 12 jaar gevangenisstraf. Bromfietsen met motoren van het merk NSU-Quickly, type 51-zt, zijn met rijwielen gelijkgesteld. Óp 7 Augustus hebben duikers bij Bari (Italië) wrakstukken gevonden van het K.L.M.-vliegtuig „Roermond", dat daar op 23 Juli 1949 in zee stortte. Een onderzoek van deze wrakstukken heeft geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd, zo deelt de Raad voor de Luchtvaart mee. Donderdagmiddag is bij Creil in de Noord-Oostpolder een autobus, die een 30-tal arbeiders uit de Noordelijke provincies met Kerstverlof naar huis bracht, ten gevolge van de gladheid van de weg geslipt. De bus kwam in een greppel en kantelde. De arbei der L. W. uit Groningen kwam om het leven. Twee anderen werden licht gewond, maar konden na ter plaatse verbonden te zijn, naar huis gaan. Op de ochtend van Tweede Kerstdag is een deel van de Derde Suriname-cornpagnie van de Koninklijke Landmacht met het s.s. „Bonaire" uit Amsterdam naar Suriname vertrokken. Dit is het tweede gedeelte van de compagnie dat een jaar in Suriname ver blijf zal houden. Het bestaat uit twee officie ren. negen onderofficieren en eenenvijftig manschappen. HAARLEM EN OMGEVING Ds. J. Richters zal in het gebouw van de Gereformeerde Kerk te Overveen op Maan dag 25 Januari spreken op een te houden zendingsavond. De jeugdige organist Henri Berton te Zandvoort zal op Woensdag 6 Januari des middags om drie uur over Hilversum II een concert geven op het kort geleden in gebruik genomen Sweelinckorgel. De heer F. Braaksma te Zutphcn is benoemd tot hoofd der Ch. de Bourbonschool te Haarlem. De heer B. Fregeres te Beverwijk is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Lange Ruigeweide. De heer C. J. van Rijn, tijdelijk schrij ver van 's Rijks Belastingen, is benoemd tot schrijver in vaste dienst. De heer K. E. Grandia, aspirant schrij ver van 's Rijks Belastingen te Haarlem, is benoemd tot tijdelijk schrijver aldaar. De heer O. Mollema, commies-titulair van 's Rijks Belastingen te Haarlem (afde ling 2 v. inspectie) is verplaatst naar Zaan dam (chef de bureau inspectie). De heer G. T. M. Hendriks, adjunct- commies van 's Rijks Belastingen te Bever wijk, is verplaatst naar Nijmegen. - Dinsdagavond vindt in het wijkgebouw Oosterkerk de trekking plaats van de loterij ten bate van de kleuterschool „Kleuter- vreugd" in de Slachlhuisstraat. De wethouder van Financiën van Haar lem. de heer W. C. Bakker, zal op Dinsdag 29 December geen spreekuur houden. De bazar, die eind November in Am sterdam werd gehouden door de stichting Kindertehuizen „Wees een Zegen", heeft een bruto-opbrengst gehad van circa drie duizend gulden. Zoals wij al eerder meldden werd dit bedrag gebruikt voor de nieuwe inrichting van het verbouwde Kindertehuis „Rachel Steyn" aan de Hoge Duin en Daalseweg te Overveen. Aan de heer M. A. Wisselink te Heem stede, oud-hoofdinspecteur van 's Rijks belastingen te Leeuwarden, is met ingang van 1 Januari 1954 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van plaatsvervangend lid van de Kamer van toezicht over de no tarissen en candidaat-nolarissen te Leeu warden. Dagbesommingen. Voor een acht daagse reis besomde de Schoorl de dag voor Kerstmis zoals gemeld 14.100, voor de haring en de negen dagen van de Vios, die eveneens ter haring was ge weest, werden met 22.700 betaald. Met verse haring was Donderdag voorts nog do SCH 135 aan de markt, die 10.700, maakte en de KW 37 besomde 5870. Nog op zee. Van de trawlervloot wa ren Zondag nog" op zee of thuisstomend de Abraham (zie hiervoor een nader be richt). de Tzonne en cle Gclria plus de Sumatra. Deze schepen waren in het. Ka naal om haring geweest. De drie zusjes Elie, Polderman en Maria van Hattum waren op de Noordzee om verse vis en de rest lag binnen. Snelle Vemmers. De Postboy, die Dinsdag tegelijk met de Abraham naar de Kanaalvisserij was vertrokken, kwam Zondag alweer binnen. De Postboy had 2000 kisten haring bij zich en schipper Korbee heeft nu tien weekreizen op zijn naam. wat ook alweer een record bete kent in deze reeordvolle dagen. De Her man, met Klaas Korbee van cle VEM, had een eveneens korte, vijfdaagse reis. Succesvolle Abraham. De Abraham sloeg echter alles, wat er tot nog toe op het gebied van haringvangen vertoond is en vertrok Dinsdag ter visserij. De traw ier kwam nogal Zuidelijk terecht ter hoogte van Dieppe en ving zich daar vol met liefst 3800 a 3900 kisten verse haring. Met deze rijke buit keerde het schip Zon dagmiddag alweer in de vissershaven te rug en kon het record van alle haring vangers van dit jaar en het vorige op zijn naam brengen. Druk in de haven. Hoe stil de Kerst dagen ook in de haven geweest mogen zijn, afgemeten aan het aantal schepen was het er een drukte van belang. Niet minder dan 80 loggers. 44 kotters en 20 trawlers lagen mannetje aan mannetje langs de kant. De Haarlem stond op de helling en het oude dok herbergde een logger. Bovendien waren in de haring- haven de twee Scheveningers SCI-T 140 en 95 opgelegd. De schepen zijn tot de nieu we haringteelt uit de vaart. Wachten op Rusland. Aan weerskan ten van de vissershaven liggen duizenden kantjes haring te wachten op vervoer naar de Sovjet Unie. Het is vrijwel alle maal steurharing van de Engelse wal van een mooie kwaliteit. Ze ligt helemaal voor verzending gereed. Weer proberen. Toen de Gelria be gin December haar beruchte misse reis maakte, heeft de schipper het ook om de Noord geprobeerd. Daar de vis echter goedkoop is geweest, haalde schipper Glas ook helaas hier een strop. Voor de Kerst dagen is de Gelria echter opnieuw naai de Kanaalharing vertrokken en men wil proberen met een fikse buit voor oud en nieuw weer thuis 1e zijn. Drukte in de vismeel. De Nederland se vismeelfabrieken hebben het de laat ste weken zo druk gehad, dat men Don derdag voor Kerstmis een vangst van ne genhonderd kisten logger haring gewoon moest weigeren. Daar de handel helemaal geen belangstelling voor verse haring- toont, moest de logger blijven liggen tot vandaag (Maandag). Overal hetzelfde lied. Langs de hele Noordzeekust is de aanvoer van Kanaal haring overstelpend. Bijna overal het zelfde beeld: grote massa's worden door gedraaid en zelfs Franse trawlers hebben verzocht haring in een Nederlandse ha ven af te zetten voor de verwerking tot vismeel. Groeten. Via Scheveningen Radio hebben Donderdag en Eerste Kerstdag vele groeten de aether doorkruist. Ette lijke telegrammen hebben de meisjes van het radio-kuststation eveneens de handen vol gegeven. Prijzen van Donderdag: Gr. tong 3,80-3.60. gr.m. tong 2.66-2.26, kl.m. tong 2.16-1.92, kl. tong I 1,87-1,55, kl. tong II 0.93-0.73, tarbot I 2.60-2,15 per 1 kg. Gr. schol 18-16. gr.m. schol 20-18, kl.m. schol 37-21, kl. schol I 25-22, kl. schol II 25-9. schar 13-8. v. haring 11,10-10,50, wijting 12-8 per 50 kg. Aanvoer van Donderdag. 107 kisten tong en tabot. 118 schol. 21 schar, 7618 makreel, 96 wijting, totaal 7960 kisten. Besommingen van Donderdag: I.TM 39 Schoor] f 14138. 1 trawler met f 22740. KW155 f 166. KW69 f 1519. R029 f 840, KW128 f 520, KW35 f 948, KW60 f 1015, Verse haring: SCH135 f 10700, KW37 f 5870, KW5 f 980, KW6 f 1890, KW73 f 1110. Urk. Donderdag werd door 14 vaar tuigen aangevoerd: 388 pond snoekbaars 55-58 cent. 48 pond rode baars 66-75 cent, 657 pond blei 8-9 cent en 546 pond Noord zeevis 12-20 cent, alles per pond. Voor de markt van vandaag waren aan de afslag de „Limburgia" met 285 kisten schelvis, 105 gul, 95 wijting, 70 dichte wijting, 10 radio, 25 diversen en 80 stuks stijve kabeljauwen; de „Klaas Wii- ker" met 170 kisten schelvis, 95 gul, 60 koolvis, 130 wijting, 25 makreel, 45 haring, 85 radio, 70 dichte wijting, 50 stuks stijve kabeljauwen; de „Herman" met 3200 kisten haring en verder drie loggers met samen 1600 kisten haring, tien loggers (waarvan drie Noordloggers) en negentien kotters. Schipper Axel bracht met zijn kotter 95 kisten schar mee. De prijs van de haring zat tussen de f 10.50 en de f 12. Van de partij haring, die bij de eerste afslag in de halien stond, is ongeveer 65 pet. opgehouden. Makreel deed vanmorgen tussen de f 32 en f 28 en voor de scharren werd van f 27 tot f 24 betaald. België was vandaag heel kalm en kocht de rijen kabeljauw voor f 80 tot f 60 en de kisten kabeljauw f 90. Van de schelvis waren alle soorten voor het binnenland. Grote schelvis gaf f 30 tot f 35, evenals de middelsoort en de pennen. Kleinmiddel schelvis werd betaald met f 35 en verder deed de braad f 28 tot f 20, de wijting f 15 tot f 11,de grote gul f 35 tot f 32, de middelgul f 26 tot f 27, de torren f 17 tot f 13, de zwarte kolen f 65 tot f 56. Voor morgen zijn al binnen de „Eve line" met 2500 kisten haring, de SCH 27 met 1300 kisten haring, de „Vikingbank met 720 kisten verse vis, de „Postboy" met 2500 kisten haring. De „Abraham" met zijn 3800 kisten haring en de „Eli" met verse vis zijn ook al binnen, maar deze schepen zullen wel blijven liggen lot de Woensdag- markt. Voorts zijn de „Sumatra" en de „Folderman" te verwachten. Zondag 27 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Bernard Howald van Buenos Aires. Texelstroom van LiverpooL Schwennau van Antwerpen. Entre Rios van Las Palmas. Bomma van Heroga. Maywood van Swansea. Stentor van Granada. Nautic van Middlesborough. Vertrokken zijn: Amor naar Hamburg. Sal- land naar Hamburg. Jans n. Londen. Wes terdok naar Ahus. Artic naar Londen. Ap- pingedam naar Gdynia. Aagtekek, 24 te Rotterdam. Aalsdijk, 27 te Antwerpen. Aai dijk. 26 te Tampa Abbedijk. 26 v. Boston n. Philadelphia. Agatha, 27 v. Pladju n. Ambon, Atokrumdijk, 24 te Rotterdam. Alamak, 27 v. Aden n. Karachi. Albirco. 24 te Rotterdam. Alblasserdijk, pass. 26 Finisterre n. Lissabon. Alehiba, 24 v. Rio Grande n. San Francisco. Alcabi. pass. 27 Vlissingen n. Rotterdam. Aloeramin pass. 27 Vlissingen n. Rotterdam. Alkaid. pass. 27 Fernando Noronha n. Montevideo A lm dijk, 25 te Coatza Coalcos. Almkerk, 27 te Melbourne. Alnati, 24 v Las Pain-,as n. Rio Janeiro. Aluöra. 24 v. St. Vincent n. Recife. Ampenan. 26 te Rotterdam. Amsteldiep, 24 v. Marseille n. Genua. Amsteldijk. pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Amstelkroon. pass. 26 Oucssant n. Rotterdam. Amstelland. 25 te Montevideo. Amstelvaart, 27 166 m. ZW. Scilly's. Ancüjk, 25 v. Corpus Christ! n. Bronsvil-le. Arendskerk, 27 rede Port Swettcnham. Argos, pass. 26 Ouessant n. Lissabon. Armilia. 24 te Pulubukom. Averdijk, 24 v. New York u. Antwerpen. Axeldijk, pass. 26 Vlissingen n. New York. Bsarn. 24 v. Coquinvbo n. Valparaiso. Bali. 27 te Ternate Banka, 26 400 m. W. Minikoyr Bantam, 27 rede Ti. Priok. Barendreeht, 27 te Bahrein. Bennekom. 26 v. Aruba n. Pimentel. Billiton, 27 te San Francisco. Blitar, pass. 26 ten Z. Socotra n. Cochin. Bloemfontein, pass. 26 Dakar n. Kaapstad. Blij demi ijk, 24 te Rotterdam. Bonaire, 27 v. Dover n. Barbados. Borneo, 24 v. Alexandiië o. Halifax. Boschfontein, pas. 27 Gibraltar n. Marseille. Boskoop, 27 v. Dover n. Madeira. Britsum, 27 80 m. NO. Ouessant. Ceronia, 25 v. Suez n. Singapore. Cistula, 27 te Melbourne. Cleodora, 26 v. Durban n. Bei ra. Cronenburgh; 27 te Antwerpen. Delft, 24 te Rotterdam. Duivendijk, 25 op de Elbe n. Hamburg. JLemdijk, 27 v. Roterdam n. Londen. Eendracht .pass. 26 Gibraltar n. Bremen. Ena, 25 v. Manilla n. Singapore. Esso Den Haag, pass. 27 Kreta n. Antwerpen. Esso Rotterdam, pass. 27 Scilly's n. Salt End. E trema, 25 v. Pladju n. Singapore. Friesland (KRL), 27 t.h.v. Khorya Morya baai. Friesland (SSM), 27 te Setubal. Gaasterland, 27 te Recife. Gouwe, 26 v. Dakar n. Monrovia. Groote Kerk, 27 220 m. Z. Guardafui Heelsum, 24 v. Jacksonville n. Le Havre. Helicon, 27 te La Guaira. Hilversum, 26 pass ten N. Malta n. Sheernes Hoogkerk, 27 te Aden. Indrapoera, 24 v. Port Said n. Rotterdam. Ittersum, 27 te Bordeaux. Ivoorkust, pass. 26 Vlissingen n Bordeaux. Jagersfontein, 27 te East London. Kota Gede, 27 v. Cheribon n. Tj. Priok. Laagkerk, pass. 24 Perim n. Suez. Langkoeas, pass. 24 Ouessant n. Trinidad. Larenberg, 24 v. Takoradi n. Cape Coast. Lekhaven, 27 te Antwerpen. Lemstei kerk, 26 v. R'dam n. Hamburg. Leopoldskerk. 25 te Karachi. Leuvekerk, 26 te Bremen. Lieve Vrouwekeik, 26 te Calcutta. Lindekerk, 26 v. Port Said n. Genua. Loenerkerk, 27 v. Genua n. Valencia. Loosörecht, 27 in Bittermeer n. Suez. Maas 24 v. Rotterdam n. Middell. Zee. Maasdam. 26 v. San Juan n. La Guaira. Macoma, 23 v. Pta Cardon n. Rotterdam. Manoeran. pas. 25 Pantellaria n. Port Said. Mariekerk, 26 te Mozambique. Marpessa, 27 te Miri. Meerkerk, 27 v. Port Said n. Genua. Meliskerk, 27 te Bilbao. Mitra, pass. 26 Scilly's n. Ummsaid. Molenkerk, 24 v. Walvisbaai n. Teneriffe. Nestor, 27 te Port of Spain. Nieuw Amsterdam, 27 te Port au Prince. Nigerstroom. pass. 25 Las Palmas n. Amsterdam Oberon, 25 te La Guaira. Omala, 26 te Curagao. Oianje, pass. 26 Guardafui n. Suez. Ostes pass. 25 Vlissingen n. Amsterdam. Overijsel, pass. 26 Mmikoy n. Aden. Phrontis, pass. 27 Malta n. Por; Said. •Prins Fred. Hendrik, pass. 27 Casquets n. Lis sabon. Prins Joh. W. Friso, 27 te Halifax. Prins Willem v. Oranje, 27 te Rotterdam. Rafaela, 27 te Bangkok. Riouvv, 23 Boston verwacht. Rijnland, 26 40 m. O. Recife. Sa.'awati, pass. 27 Finisterre n. Antw. Sapaioea, 24 v. Mangalore n. Bombay. Saroena; 26 v. Balikpapan n. Singapore. Sarpeaon, 24 v. New York n. Curagao. Schei pendrechl, 28 Reykjavik verw. Schiedijk, 26 te New Orleans. Sibajak, 26 v. Aden n. Suez. Sirrah, 26 te Mombasa. Slamat, 27 v. Casablanca n. Beyrouth. Soestdijk, 27 v. Halifax n. Alexandrië. Stad Arnhem, 27 te Dubai. Stad Dordrecht, 26 te Huelva. Stad Maastricht, 25 te Huelva. Stad Schiedam, pass. 27 Finisterre n. IJmuiden Stad Vlaardingen, 26 te Narvik. Stentor, pass. 26 Round eil. n. Amsterdam. Straat Soenda, 28 Penang verw. Tabian, 26 v. Belawan n. Singapore. Tabinta, pass. 27 Kp. St. Vincent n. A'dam Tara, 25 v. Ilheos n. Antw. Tarakan. 24 v. New York n. Casablanca. Tawali, 26 te Suez. Teiresias, 26 v. Colombo n. Aden. Thalatla, pass. 26 Malta n. Port Said. Tibia. 24 v. Rotterdam n. Singapore. Tjitjalengka, 27 te Kaapstad. Tomini, 26 te Hollandia. Utrecht, 25 te Rotterdam. Waterland, pass. 25 Fernando Noronha n. Monte video. Westerdam. pass. 27 Plymouth n. Antwerpen. Willem Ruys, 24 op Bittermeer n. Suez, Willemstad, 25 te Port of Spain. Winsum, 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Woensdrecht, 25 te Rotterdam. Wonogiri, 2 v. Belawan n. Singapore. Wonosari, 25 v. Marseille n. Rotterdam. Zeeland (KRL). 2 te Semarang. Zeeland (SSM), 26 te Rotterdam. Zijpenberg, 25 v. Ceuta n. Triest. KLEINE VAART Atlas, 23 v. Istanboel n. Thessaloniki. Actinia, 24 v. Lalegue n. Lei bh® Batavier I, pass. 24 Finisterre n. Bordeaux. Cornelia b I, 24 v. Liverpool n. Partington. Depa, 24 v. Grangemouth te Delfzijl. Daviena Goekoop. 24 te Cuxhaven. Deni. 24 v. Livcipool n. Rotterdam. De Ruyter, 23 v. Nantes n. St. Brieux. Hast I, 23 v. Swansea n. Antwerpen. Hast III. 25 v. Hartlepool te Rotterdam. Hast IV. 23 v. Rouaan te Huil. Hast V, 24 v. Rouen tc Rotteidam verw. Import, 27 v. Lissabon te Antwerpen verw. Jos'.en, 23 v. Avon mouth n. Swansea. Kenitra, pass. 23 Bindings n. Casablanca. Keyser, 23 v. Sch warzenhuette n. Bremen. Kortenaer, 23 v. Bristol te Preston. Mpasym, 24 v. Swansea n. R dam. Megrez, 23 v. Las Palmas n. Montevideo. Meres, 24 v. St. Nazaire te Rotterdam verw. Mirzam 23 v. Rouaan te Casablanca. Mokurma, 23 v. Riet n. Rochefort. Mies, 23 v. Port Talbot n. Schwarzenhuette, Noordiand, 21 v. Port Talbot te Gent. Nero, 23 te Kopenhagen n. Gdynia. Omlandia, 24 v. Po:t Lyautey te Nantes. Peter, 23 v. Le Havre n. Antwerpen. Prior, 24 v. Oran. Spurt, 27 v. Aveiro te Antwerpen verw. Taormina, 24 v. Maassluis n. Esbjerg. Tom v. d. Heide, 23 v. Marseille te Port Lyautey Teun, pass. 23 T.vboron n. Bremen. Toos, 23 v. Rouaan n. Avonmouth. Urmajo, 23 v. Norwich n. Goole. Vlier, pass. 24 Ouessant n. Antwerpen. Van Brakel, 23 dwars IJmuiden n. Bremen. Westlaan, 23 v. Hamburg n. Rotterdam. Westkust, 23 v. Goole n. Antwerpen. Wim, 23 v. Vlissingen n. Antwerpen. SLEEPVAART Gele Zee, 23 90 m. NW. Ras al I-Iadd. Humber, pas. 23 Malt. Thames, 23 v. Trinidad n. New York. Tyne, 24 v. IJmuiden te Rotterdam.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8