Coaster „Liberty" in brand in IJmuidens haven It Houders van olifanten gaan gouden toekomst tegemoet Agenda voor Velsen Engelse stomer „Maywood stuurloos tussen de pieren Een visie op film en jeugd AUTO OF MOTORRIJLES? Beslissing om provinciale dam titel met DCIJ in voordeel Wijk aan Zee Nieuwjaarswens IJmuidense reserves stevenen eveneens op eretitel af Beverwijk Heemskerk MAANDAG 28 DECEMBER 1953 7 Oliekachel explodeerde, sleepboten en brandweer blusten AREND REIJM het adres Zondagsschoollcerlingen namen afscheid „Stentor" en „Nestor" maakten vast Verkoop van grond aan Engelmundusstraat Strawberries Heemskerk's raad Dinsdag bijeen Eerste Kerstavond, omstreeks midder nacht, brak brand uit op de coaster „Liber ty", die op ongeveer 200 meter beoosten het havenkantoor van IJmuiden gemeerd lag. De wachtsman, de heer B. H. Wester«- v.al, die aan boord zijn avondmaaltijd ge bruikte, kwam tot de ontdekking dal de, door middel van olie brandende kachel, niet te temperen was. Hij vreesde het ergste en waarschuwde de havcnwacht, die onmid dellijk groot alerm sloeg. De kachel sprong uiteen en het vuur ver breidde zich snel. Inmiddels verschenen de „Winston Churchill" en de „President Roosevelt" van de firma Goedkoop op het toneel en deze sleepboten begonnen het vuur te bestrijden. Ook de Stentor en de Mestor van de firma Wijsmuller verleen den assistentie. Aan de landzijde waren het de brandweerlieden van de IJmuidense brandweer, de ploeg uit Velsen-Noord en de mannen van ir. Rijkeboer van de Hoog ovens die de spuit op het schip richtten en met extincteurs aan het werk gingen. Om ongeveer half een schoot een grote steekvlam omhoog: de olietank, die boven op de kombuis stond, vatte vlam en sprong eveneens met een enorm lawaai uit eikaar. Grote stukken gloeiend metaal werden de lucht ingeslingerd en kwamen enige hon derden meters verder in de nabijheid van de Noordersluis terecht. Om twee uur was het vuur geblust en konden de brandweerploegen inrukken. De ploeg van Velsen-Noord had in die tussen tijd het werk moeten afbreken, wegens een brandmelding, die echter bij nadere be- ADVERTENT1E Dennenstraat 12 - IJmuidcn-Oost - Tel. 6200 Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 De traditie getrouw hebben de leerlingen van de Hervormde Zondagsschool in Velsen Noord Zaterdagmiddag en -avond in het Hervormd Wijkgebouw aan de Dijckmans- straat het Kerstfeest gevierd waarbij ook nu in de bijeenkomst van de oudere leer lingen afscheid is genomen van leerlingen der hoogste afdeling. De beide vieringen hadden de belang stelling van zeer vele ouders. Ook zij be leefden enkele mooie uren. In de eerste bijeenkomst vertelde mejuffrouw J. C. Markerink het Kerstevangelie en mejuf frouw De Man het vrije verhaal. De avond viering droeg een liturgisch karakter. De heer J. de Wit verzorgde deze liturgie, zo als die door de Nederlandse Zondagsschool vereniging was samengesteld en waarin tevens de Kerstgeschiedenis was opgeno men. Met grote aandacht werd door allen een door mejuffrouw G. Vennik voorgedra gen Kerstverhaal gevolgd. Het programma werd afgewisseld met zang en bovendien met het uitdelen van versnaperingen, zoals dit 's middags ook geschiedde. Ds. H. P. Huisman, die van de beide Kerstvieringen de leiding had heeft aan het slot van de avondbijeenkomst afscheid genomen van vijftien leerlingen, die de Zondagsschool verlieten en hen daarbij als kostbare her innering een Hervormde gezangenbundel meegegeven. Hogere beloning voor vakleerkrachten v.g.l.o. Bij besluit van 24 Februari 1953 werd de verordening tot regeling van de jaarwed den van het vakonderwijzend personeel aan de gemeentelijke lagere scholen te Velsen op verzoek van Gedeputeerde Sta ten gewijzigd in dien zin, dat de mogelijk heid tot het toekennen van een bijzondere verhoging aan de vakonderwijzers bij he* v. g. 1. o. kwam te vervallen. B. en W. hebben zich daarna opnieuw tot Gedepu teerde Staten gewend en thans is bericht ontvangen, dat de minister van Binnen landse Zaken na genleegd overleg met zijn ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, alsnog zijn goekeuring zal verlenen aan een hogere beloning per klok uur voor de bedoelde vakleerkrachten. Vergunning voor uitbreiding van Hoogovens Burgemeester en Wethouders van Vel sen delen mee, dat bij hun besluit van 22 December 1953 ingevolge de Hinderwet vergunning is verleend aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, tot het uitbreiden van het bedrijf, door het bijplaatsen van een derde gascompressor en een centrifugaal- ventilator voor luchtsuppletie in de zuiver- kisten, in het stadsgaspomphuis op het Hoogoventerrein te IJmuiden. Verkoop van grond De heer S. Boon te IJmuiden heeft de gemeente verzocht aan hem te verkopen ten behoeve van het vervullen van een herbouwplicht, het perceel grond, ter op pervlakte van 314 m2, gelegen aan de Lin- denstraat te IJmuiden (Oost), voor een prijs, berekend naar f 7.50 per m2. Tegen inwilliging van dit verzoek hebben B. en W. geen bezwaar. MAANDAG 28 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Tarzan en de slavin". Rex, 20 uur: „De madonna van de zeven manen". Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. DINSDAG 29 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Tarzan en de slavin". Rex, 20 uur: „De madonna van de zeven manen". schouwing op loos alarm was gebaseerd. De havenmeester, de heer G. A. Man, en de hoofdinspecteur van politie, de heer P. van IJzendoorn, waren op het terrein mede aanwezig. De coaster, die 399 bruto register ton meet en eigendom is van de rederij Care- beca uit Groningen, was met een lading stukgoed op weg van Antwerpen naar Ros tock. In de ochtend van de Eerste Kerstdag was het schip IJmuiden binnengelopen als bijlegger. Het achterschip is totaal uitgebrand en de machine kreeg aanzienlijke waterschade. „Kamp Aardenburg" viert feest De kampeervereniging „Kamp Aardenburg" houdt op Zaterdag 2 Januari te Zaandam een grote feestavond, die bestaat uit een non stop-programma, dat zal duren tot 's morgens vier uur. Damclub „Denk en Zet" had goed jaar De Wijk aan Zeese damclub „Denk en Zet'" heeft in haar clubhuis de jaarlijkse feest avond gehouoen, die zich in een grote belang stelling n.vcht verheugen. Het programma werd aoor eigen leden verzorgd en het geheel ging erin als koek. Zoals goede dammers be taamt, werden echter ook de schijven niet vergeten, want de heer H. Diederiks van de Bevervvijkse damclub speelde tegen een twaalftal badplaatsbewoners een simullaan- séancc. De heer Diederiks won acht partijen, speelde er één remise en moest driemaal de eer aan zijn tegenstanders laten. De voor- zittter de heer M. Kleijn. deelde in zijn ope ningswoord mede, dat het afgelopen jaar voor „Denk en Zet" een zeer bevredigend verloop heeft gehad. 99 EVEN NA ZES UUR Zondagavond gaf een stoomschip tussen de IJmuidense pieren door middel van twee rode vuren te kennen dat het stuurloos was en onmiddellijk assistentie wenste. De sleepboten „Stentor" en „Nestor" van Bureau Wijsmuller wa ren weldra los van de steiger en bereikten in de duisternis en bij flinke zeegang tussen de pieren de Engelse kolenboot „Maywood", een schip van 1829 ton, dat uit het roer was gelopen en met het achterschip op de betonblokken van de Noorderpicr beukte. Vermoedelijk had de stomer al de schroef en het roer verspeeld en voor de beman ningen van de slepers "betekende dit het overbrengen van een acht-duims tros, die door de Engelsman maar wat graag werd vastgemaakt. Er gingen evenwel nog vele uren van hard werken mee heen, alvorens de „Maywood" in de Middcnsluis lag, om naar Amsterdam te worden gesleept. De „Maywood", eigendom van de firma J. T. Duncan and Co. Ltd. te Cardiff, was onderweg van Swansea naar Amsterdam met een lading kolen, toen het schip tegen zes uur in de avond op de IJmuidense pieren afkwam. Er stond nog steeds een flinke Zuidwester bries en voor de ingang van de pieren stonden nog hevige zeeën. De „Maywood" kwam goed binnen, maar wat daarna precies is geschied, is voorals nog in het duister gehuld. De „Maywood" liep uit het roer en dreef naar de Noorder- pier, waar het achterschip al gauw kennis maakte met de betonblokken. Er was niet meer met de schuit te manoeuvreren en sleepbootassistentie bleef de enige oplos sing. Ook het presenteren van het anker had niet veel geholpen. De sleepboten „Nestor" en „Stentor". die tegen half zeven in de nabijheid waren, maakten vast, maar de „Maywood" bleek een lastige Brit te zijn. Er was heel wat werk voor nodig, eer de sleep met de „Stentor" aan de achtduimer aan de kop. naar de Middensluis onderweg was. Het eerste obstakel bestond uit een ankerkabel, waaraan de baggermolens door de week de vaargeulen op diepte brengen. Het an ker van de „Maywood" pikte die staal draad uit het water en sleurde die mee. Na enig manoeuvreren met de slepers dacht men de draad kwijt te zijn. maar even later zou.hij een van de sleepboten behoorlijk parten spelen. Nadat de KNSM'er „Stentor" de sleep tegen half acht was gepasseerd en tegen de bovenkant van de benedenvloeddeur in de Middensluis was gevaren, bleven de rode lichten van die sluis branden, ten teken dat de Middensluis voorlopig niet toegan kelijk zou zijn. De slepers „Stentor" en „Nestor" brachten de „Maywood", waar mee het zwaar trekken bleef, naar de meerstoelen bij de sluis, om de Engelsman vast te maken op de palen. Bij dit karwei kreeg de „Nestor" echter een draad in de schroef. Vermoedelijk heeft de „Maywood" de kabel, waaraan de baggermolens zich voorttrekken, toch ver der meegesleept en is die bij het afmeren Het is een goede, hartelijke gewoonte uw vrienden en relaties een gelukkig nieuw jaar te wensen. En u kunt dit niet eenvoudiger en tegelijkertijd vollediger doen dan door een deze courant. De prijs bedraagt slechts 10 cent per m.m., minimum 12 m.m., maximum 60 m.m. In deze Nieuwjaarswensen wordt slechts de gewone courantletter ge bruikt met een enkele vette regel. Bij groter formaat en groter letter wordt de gewone losse-m.m.-prijs berekend, of de plaatsing op het bestaande contract in mindering gebracht. Zendt ons tijdig uw opdracht voor publicatie in ons nummer van Donder dag 31 December (of Zaterdag 2 Januari) KENNEMERLAAN 186 - IJMUIDEN J. Neve te Amsterdam heeft de gemeente Velsen verzocht aan hem te verkopen, ten behoeve van het stichten van een woonhuis met werkplaats, een gedeelte, ter opper vlakte van ongeveer 175 m2, van het per ceel bouwterrein aan de Engelmundusstraat te IJmuiden. Ingevolge het wederopbouwplan D voor nieuw-IJmuiden is de grond bestemd om te worden bebouwd mei een woning annex verzorgend bedrijf. Volgens de goedgekeur de prijzenkaart voor dit gebied bedraagt de verkoopprijs 10 per M2. Tegen inwilliging van het verzoek be slaat bij B. en W. geen bezwaar. Nog meer Nieuwbouw Behalve het dubbele woonhuis, dat door de aannemersfirma C. J. van Heijst te Vel sen-Noord aan de Duinvlietstraat wordt gebouwd, is nu ook de aannemersfirma H. Posch en Zonen te Beverwijk aan deze ver lengde straat tussen Melklaan en Zeeuw straat bezig met de bouw van een dubbel woonhuis. Van dit bouwsel ouder één kap, dat voor rekening van de heer J. v. d. Dool te Akersloot zal verrijzen, zijn de funde ringen inmiddels gelegd. in de schroef van de „Nestor" terecht ge komen. Hiermee wordt vermoedelijk ook het zware trekken aan de „Maywood" ver klaard. De sleepboot „Stentor" bracht haar zus ter daarna naar de steiger en de beman ning van de „Hector" werd inderhaast op geroepen om in te vallen met hun schip. Twee slepers van rederij Goedkoop heb ben de Engelse stomer daarna naar Am sterdam gesleept. Naar wij nader verna men zou het schip wel de schroef, maar niet het roer hebben verspeeld. Dit scheen er nog aan te hangen. Overname van gedeelte van Hofdijklaan Bij raadsbesluit van 17 October 1933, werd aan de heer Th. Winter, te Beverwijk, vergunning verleend tot het aanleggen van wegen te Driehuis, nl. van het gedeelte van de De Genestetlaan, gelegen tussen de Feithlaan en de Zeeweg, en van de Hof dijklaan. Het genoemde gedeelte van de De Genestetlaan en gedeelten van de Hof dijklaan zijn sedert dien aan de gemeente in eigendom overgedragen. Thans komt voor overname in aanmerking het reste rende gedeelte van de Hofdijklaan, met het daarin opgenomen plantsoentje. De ex ploitant heeft een daartoe strekkende aan vraag bij B. en W. ingediend. „In „Nieuwsbulletin", het orgaan van de VcLsense Jeugd Centrale, is opgenomen een artikel vain de hand van mejuffrouw mr. L. H. Oallois, secretaresse van het in stituut „Film en Jeugd"'. Het kan geen kwaad zich juist in deze dagen „van goe den wille" te bezinnen op datgene, wat de jeugd aan geestelijk voedsel wordt opge diend en we laten daarom gaarne de schrijfster van dit artikel aan het woord. „Dat jeugd en film op elkaar een onweer staanbare aantrekkingskracht uitoefenen is een feit", zo begint mei. Gallois. En zij vervolgt: Men heeft met proeven kunnen constateren, dat reeds de beweging alleen, afgezien van de inhoud, een sterk fascine rende invloed op het kind heeft. Dit bewe gende beeld past zich beter dan het stil staande beeld aan bij de structuur van hei oog en het vergt daardoor minder phy- 9ieke inspanning. Daarom maakt de film het de geest mogelijk zich intenser te con centreren op de filmin/houd. Is deze inhoud negatief, dan kunnen de gevolgen eveneens negatief zijn. We zeggen met opzet: kunnen. Het is mogelijk, dat een gezond kind, dat thuis leeft in gezonde ver-houdingen ook een „slechte", in elk geval een niet aan zijn leeftijd en ervaringswereld aangepaste film op een evenwichtige wijze verwerkt. Van daar, dat er ouders zijn, die, hun kinderen kennende e:r wetende, dat deze met din gen, die ze niet begrijpen b;j hen terecht komen, volkomen rustig die kinderen naar de bioscoop sturen. De vraag, waar het echter om gaat is, of men zo maar mag aannemen, dat alle ouders deze verantwoordelijkheid voelen en hun kinderen zodanig kennen, dat alle eventuele storingen door hen kunnen wor den gemerkt, begrepen en opgevangen. He laas is in onze onevenwichtige tijd het on evenwichtige gezinsleven volstrekt geen uitzondering. Het is in verreweg de meeste gevallen, om niet tev zeggen alle gevallen, deze machtige factor van het gezinsleven, die de oorzaak is van het al of niet evenwich tig verlopen van kinderjaren er. puberteit. De dik wij Ij grote onevenwichtigheid thuis is in zeer veel gevallen de oor-zaak, dat kinderen naar de bioscoop lopen zodra ze er maar enigszins toe in de gelegenheid zijn. Daar is de plaats, waar ze niet zelf meer in de branding zitten, maar vanuit het veilige donker in de zaal en vanuit hun gemakkelijke fauteuil observpren, hoe an deren in de branding zitten en hoe zij pro beren om er uit te komen. Zij zien ook hoe sommigen gemakkelijk het leven leven, met licht, luxe, en vrolijkheid. Zij beleven de spanning van het oorlogs- of detective verhaal. En dit is alles compensatie voor- wat zij missen, een leerschool voor wat zij niet weten en voor vragen, waar zij geen antwoord op krijgen. Maar ofschoon dit alles niet ongezond en in sommige gevallen zelfs heilzaam kan zijn, zeker is het, dat men de jeugd van films weg moet houden waarin de factoren van geweld, smakeloosheid en tuchteloos heid, zij het ook met als hoofd-thema. toch als bij-factoren aanwezig ziin. Misschien zijn de laatste soorten wel het meest te vrezen, want door hun (schijnbare) onop zettelijkheid worden zij des te vanzelfspre kender geaccepteerd. Daarom is het. dat h'et Instituut Filon en Door het bondsbestuur is bepaald, dat De winnaar van de Challenge Mondial de beslissingswedstrijd om de provinciale heeft het recht in een titelgevecht de we- damtitel tussen de twee gelijk-aankomen- deir in de provinciale damstrijd Gezellig Samenzijn en D.C.IJ. op 6 Januari in café „Die Raeckse" te Haarlem wordt gespeeld. De winnaar van deze match plaatst zich in de eindstrijd om het clubkampioenschap van Nederland. Bij een eventueel gelijk spel 1010 moet opnieuw te Haarlem worden gespeeld, maal ais dan de wedstrijd opnieuw in gelijk spel eindigt is D.C.IJ. door het betere bordge middelde kampioen. Ook D.C.I.J-rescrvcs De kans dat de D.C.IJ.-reserves een kampioenschap veroveren, is groter. In de competitie zijn nog slechts twee ronden te spelen. De strijd gaat tussen D.C.IJ. II en Hoofddorp. D.C.IJ. heeft tot nog toe alle wedstrijden gewonnen; Hoofddorp heeft drie verliespunten. Met een gelijk spel in de ontmoeting tussen D.C.IJ. II en Hoofd dorp (op 4 Januari te Haarlem) hebben de D.C.IJ.-reserves het afdelingskampioen schap al veroverd. Het Santpoortse „Stabiel" bezet de laat ste plaats in de eerste klasse van de Haar lemse competitie. Het is vrijwel aan te nemen dat het Santpoortse Stabiel voor het behoud van het eerste-klasseschap de strijd tegen D.C. IJ. zal moeten aannemen. De uitslagen van de laatste wedstrijden in de Haarlemse damcompetitie luiden. Ie klasse: Beverwijk wint met 137 van V.K.D. 2e klasse: D.C.IJ. II wint met 146 van Halfweg II. Cruquius wint met 182 van Bever wijk III. K.N.C. verliest met 12—8 van VKD II. De eindstand van de le klasse waarin Beverwijk voor de tweede keer het afde lingskampioenschap veroverde, luidt: gesp. gew. gel. verl. pt. 1. Beverwijk 9 2. St. Bavo, H'st 9 3. Haarlem 9 4. K.N.C. Hrl-N. 9 5. Halfweg 9 6. V.K.D. I, Haarlem 9 7. H.D.C. II, Haarlem 9 8. 't Oosten, Hrl.-O. 9 9. Hillegom 9 10. Stabiel 9 Beverwijk komt uit met de overige vijf districten om het kampioenschap le klasse van Noordliolland. De kampioen komt vol gend seizoen 1954 in de hoofdklasse uit, welke plaats het Haarlemse Oosterkwar tier moet afstaan. Voorwedstrijd wereldtitel De voorwedstrijd om de wereldtitel zal op 13 Februari te Leiden aanvangen. Deel nemers zijn: Fanelli (Italië), Demes- maecker (België), Wim Huisman (Neder land), King (Frankrijk) en Guingard (Zwitserland). Er wordt een dubbele ron de gespeeld: 4 partijen te Leiden én de overige zes te Dordrecht, Den Haag en Rotterdam. reldkampioen Roozenburg uit te dagen. Pogingen worden ondernomen om ook uit Canada een speler over te laten komen voor deelname aan dit rondtournooi. Jeugd e*?n orgaan rn het leven heeft geroe pen om uit de veelheid van films dat te ziften, wat „aanvaardbaar", „geschikt" of „aanbevelenswaardig" is voor kinderen in de drie leeftijdsgroepen van 710, 1114 en 1418 jaar. Deze films worden met hun technische gegevens, hun korte inhoud en het hun toegekende praedicaat met de daartoe geleid heobende korte motivering, gepubliceerd op onze zogenaamd gele stroken. Films, die door de commissie van be oordeling (bestaande uit minstens drie des kundigen op film en jeugd-gebied en ge kozen uit de verschillende geestelijke rich tingen) niet aanvaardbaar worden geacht, worden niet op de gele stroken vermeld. Voor de boven 14-jarigen worden alleen die films vermeld, die het praedicaat „aan bevelenswaardig" van 1418 jaar ont vangen. En hier ligt een taak voor het publiek. Want al dit werk zou geen zin hebben, wanneer met de publicatie van de beoor delingen de kous af was. Eigenlijk zit het hiermee zo, dat het breien dan pas begint. Want pas wanneer el'k kind in Nederland die films te zien krijgt die zijn aangepast aan zijn structuur, zijn leeftijd en zijn er varing van het leven, eerst dan pas is de kous af. Deze taak ligt echter buiten het terrein van 'het Instituut Film en Jeugd. Deze taak rust op de schouder-s van hen. die jongens en meisjes te leiden hebben en dus ook verantwoordelijk zijn voor hun ontspanning In dit verband mag ik wel wijzen op de radicale wijze waarop een grote organisatie als die van het Leger des Heils deze verantwoordelijkheid heeft op gevat. Bij legerorder werd het door deze organisatie aan al haar afdelingen verbo den om and-ere films op hun kindervoor stellingen te vertonen dan die genoemd worden in de gele stroken. Alleen door een dergelijke consequente en krachtige drang op de verhuurder- van uit alle lagen van onze Nederlandse sa menleving zal het mogelijk zijn om het Ne derlandse kind, al? het films gaat zien, de films te geven waar het recht op heeft en waar het innerlijk aan toe is. Alleen zó wordt de goede filnri productief en sti muleren wij elkaar om alleen dat te im porteren, wat de toets der critiek kan door staan. Alleen zó zal het schadelijke en waardeloze materiaal zij het ook lang zaam aan ophouden lonend te zijn en verdwijnen. EEör^lYKCr De voorspelling van de vorige week aan gaande de weinig florissante vooruitzichten van de verse vis- en haringhandel is maar ai te duidelijk uitgekomen en er is dan ook niet zo bar veel verdiend, niet aan de Noordzij van de vissershaven, maar ook niet aan de andere kant. Althans in de verse vis. De handel heeft hoge telefoon kosten gemaakt om te proberen in het bui tenland een mooi partijtje weg te werken, maar in België, Frankrijk of Engeland klonk overal hetzelfde antwoord: „Niet nodig". Voor de kustvisserij kwam in deze trieste stemming een gelukje uit de bus: de tnng hield zich tenminste aan de afspraak en liet zich voor de Kerstdis goed betalen. Maar overigens is er veel kostbaar geld verspeeld. Een reis als van de Flamingo, van de Gelria, van de Bergenhet zijn stroppen, die moeilijk goed te maken zijn. Wanneer gedeelde smart halve smart is, kan de Zuidzij zich troosten met haar over buren, die bijvoorbeeld de braad en de wij ting tot „onhandelbare" laagte zagen zak ken. De enige, die er nog wat aan gehad heeft is de invriesfabriek en Kloss, die met een grote vracht vis naar de overkant is gegaan om te proberen iets van de strop pen terug te verdienen. Dank zij de opvangregeling maken de haringschepen behoorlijke reizen. Maar als dat zo door gaat, zou de oude regeling wel eens haar langste tijd gehad kunnen heb ben. Of is het gezond, dat vandaag de Abraham met bijna vierduizend kisten „meelharing" zo goed als alleen maar voor de fabriek vist? De verse boten kunnen daar immers nooit tegen op en een le veel aan haring zou bovendien wel eens kunnen betekenen, dat Den Haag ailerlei kleine stokjes in spaken gaat steken. De nieuw-begonnen week is er één met verrassingen. Een vastendag er in maakt een voorspelling moeilijk, maar de alge mene prognose kan eigenlijk alleen maar zijn „miserabel tot vrij slecht." Gelukkig zijn twee slechte weken nog geen slecht heel jaar. Het is elk jaar droevig, dat het seizoen moet eindigen, zoals het dat dank zij het noodlot van dit bedrijf doet, maar het moge geen reden zijn, om het moede hoofd in de schoot te leggen en de beste wensen voor het volgende niet te laten ver gezellen met de hoop op een gezonder, een minders troef en een van overheidswege wat beter begrepen bedrijf. Eén van de grotere champignonkwekers van Kennemerland vindt, dat de paarden- mest, die doorgaans gebruikt wordt voor hei kweken van de witte lekkernij, nogal duur is geworden. Dit komt, omdat er steeds minder paarden in omloop komen en de vraag naar het bevuilde stroo niet in evenredigheid daalt. Hij zag dus uit naar een vervangings middel van paardenmest. Nu heeft de er varing geleerd, dat champignons op koe mest niet willen groeien. Voor het kweken van 50 kg. champignons is ongeveer 1000 kg. mest nodig. Het verzamelen van kip penmest kwam dus ook niet in aanmerking. Nu vertelde een collega hem, dat een olifant groter is dan een paard; dat deze dus ook wel meer zal eten dan een paard en dus ook wel meerDat kon uitkomst brengen! Weinig bloemen op Tweede Kerstdag Er waren weinig bloemen op de extra vei ling van Tweede Kerstdag. De prijzen waren lager dan vóór de Kerstdagen. Coplander noteerde 1.per bos; rode tulpen brachten van 0.550.80 per bos op. Een Amerikaans vliegtuig een bommenwerper B-29 heeft enige dagen geleden een aantal huizen op de Amerikaanse vliegbasis Anderson op Guam geramd. Het vliegtuig gleed af en stortte neer. Negentien personen loerden gedood. Eenige uren daarna werd deze luchtfoto van de aangerichte ravage gemaakt. Nummer 1 op de foto is het huis van een Amerikaanse majoor, dat geraakt werd door een der vleugels van het neerstortende vliegtuig. Nummer 2 geeft de plek aan van een huis van een andere Amerikaanse majoor, die aan de dood ontsnapte doordat hij juist even tevoren uit zijn bed gestapt icas. Op punt nr. 3 loerden een Amerikaanse kolonel, zijn vrouw en drie kinderen op slag gedood. Nummer 4 toont de ruïne van een huis. waar uit de bewoners nog konden vluchten. Op de plaats nr. 5 ligt de afgebroken staart van het vliegtuig en nummer 6 toont een gedeeltelijk verbrand huis. Het circus Strassburger, dat toevallig in Amsterdam is, 'werd bereid gevonden te gen een civiel prijsje afstand te doen van wat des olifants is en zo arriveerde er vo rige week een vracht olifantenmest op de kwekerij in Beverwijk. Van maar een paar olifanten. Met spanning wacht de Beverwijkse kweker nu af. of de champignons er in derdaad op wallen groeien. Ook de collega ziet belangstellend toe. De leden van de hockey-vercniging ..Strawberries" konden het niet nalaten om in dit bijna verstreken jaar nog eens ge zellig samen boerenkool te gaan zitten eten. Het gebeurde Zondagavond in Velserend. Natuurlijk bleef het daar niet bij. De rest van de avond werd gevuld met voordracht, muziek en dans. De heer A. van Veen zong, zichzelf begeleidend op zijn gitaar, liedjes uit de oude doos. „Krijt op Tijd" De stand van de onderlingge competitie van 'de biljartclub „Krijt op tiid" te Sant poort is momenteel: B. Böhm 2673 caram boles met een gemiddelde van 6,02; P. Schoone 2402 (6.00); Wittebrood 1510 (3.71); De Waard 1160 (3,71); Warre 1110 (2.91); Kossen 628 (1.95); Witkamp 754 (1,93); Kruitbos 836 (1.62); J. Böhm 336 (1.32); V. d. Lugt 454 (1.23): Reym 98 (1,15): Alkermade 398 (0,88); Broekmeu- len 239 (0,77); V. d. Tuin 36 (1,28). A. van Bragt overleden. Op eerste Kerstdag is onverwachts de heer A. van Bragt overleden. Hij was een bekend bloembollenkweker te Beverwijk en had met zijn zoon een grote exportzaak. In de bloem bollenwereld genoot dp heer Van Bragt grote bekendheid door het kweken van de nieuwe soorten gladiolen. Groot opzien baarde het verleden jaar dat de heer Van Bragt in de maanden SeptemberNovember met bloeien de irissen aan de markt kwam. Henk Kuitwaard won Kerst-cycle-cross De Beverwijkse rennersclub „Kennemer land" heeft op de morgen van tweede Kerst dag de jaarlijkse Kerstcycle gehouden. Bij de A-klassers werd Henk Kuitwaard winnaar, gevolgd door 2. C. Stroomer. 3. D. de Ruiter, 4. .T. Groot. C. de Jong toonde zich bij de B klassers de sterkste en W. de Boer werd tweede en M. Stuvt derde. Van de C-klas- sers werd C. Niesten eerste, gevolgd door: 2. L. Grapendaal, 3. L. Braas, 4. J. Duin- meyer. De uitslag van de junioren was: 1. H. Komen, 2. J. Klardie. De leden van de gemeenteraad van Heemskerk zijn opgeroepen voor een open bare vergadering op Dinsdagavond 29 De cember. De agenda vermeldt: de behan deling van de begroting voor 1954, aan sluiting bij de Stichting Geestelijke Volks gezondheid in Noordholland; onbewoon- baarverklaring van zes woningen; voorstel verhoging abonnementsgeld ten behoeve van de vuilnisophaaldienst; voorstel subsi dieverlening nan zwemvereniging „Fort bij Veldhuys"; wijziging verordening subsidie kleuteuronderwijs en een voorstel tot ver lenen aanvullende subsidie aan de Stich ting Katholieke Gezinszorg. Nieuwe openbare school 9 Januari open Op Zaterdag 9 Januari zal de nieuwe openbare lagere school aan de Oosterslreng officieel worden geopend. De Zondag daar op is de school te bezichtigen en op Maan dag 11 Januari zal het onderwijs een aan vang nemen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9