Griekse nautische médailles voor mannen van de „Neeltje „Oranje Nassau" stelt duivenschat ten toon Heemskerk krijgt misschien volgend jaar een rioolzuiveringsinstallatie Visserij - varia J Redding vormt symbool voor hulp bij rampen December 1950: de „Metamorfosis" gestrand Dit weekeinde aan de Wijk aan Zeeërweg Castricum Beverwijk Heemskerk 8 Ziekenfondsen verhogen de premies Stenen van oud-Wijkeroog naar oud-Rooswijk Gemeente verlaagt huur prijs industriehal Nieuwe schoolgeldregcling voor gem. huishoudschool Old Clothes Nezv DRY CESANSM0 ONLY „Rampenfondshuis" verloot „Februari-ramp bracht saamhorigheid" In 15 jaar 1700 woningen Scheepvaart Begroting 1954 goedgekeurd Associatie voor lijkbezorging E. K.A.B, WOENSDAG 30 DECEMBER 1953 TTET VIEL DE BEMANNING: van de IJmuidense motorreddingboot „Neeltje Jacoba" Dinsdagmiddag nog al mee de klok even drie jaar en nog wat dagen terug te zetten om een scheepsramp in de vroege ochtend van 2 December 1950 voor de geest te halen, de ramp met de Griekse stomer „Metamorfosis". Zes opvarenden van de „Neeltje", die op die dag uitvoeren bij de Noorderpier om dertig man van de 2300 ton metende Griek af te halen, waren tussen de middag met hun familie, de directeur van de K.N.Z.H.R.M., de heer Th. de Booy en enige leden van de plaatselijke reddingscommissie om de tafel in een lokaal in het gebouw van het Staats vissershavenbedrijf aangezeten om zich door de gezant van Griekenland, de heer Nicolas G. Lely, te laten huldigen voor deze redding. Al eerder was de gezant naar IJmuiden gekomen om meclailles namens de maatschappij van de „Metamorfosis" uit te reiken aan de bemanning, maar ditmaal werd een medaille van de Griekse regering een gouden voor tie schip per en een zilveren plak voor de andere vijf hun deel. Ongedwongen en haast als vanzelfsprekend is daar na de huldiging bij flarden veel opgehaald over de stranding en de redding in die ochtend van drie jaar geleden. De „Metamorfosis" kwam op die tweede Medaille eerste klasse op de borst te spel- December op de IJmuidense haven aan, maar zou die nimmer bereiken. De Griek miste de pier op een haar na en strandde aan de noordzijde op de derde bank om vijf uur 's morgens. Daar sloeg het schip al vlug te pletter, maar schipper Jaap van der Meulen kon met de reddingboot tenslotte als triomphator uit de strijd komen. Met de nodige inspanning van de gehele be manning wist men negenentwintig have loze Grieken van het wrak te plukken. Er waren twee vrouwen bij. De tweeëndertig- jarige marconist durfde de sprong naar de „Neeltje" echter niet aan en raakte be kneld tussen de wild stijgerende redding boot en de verloren vrachtvaarder. Hij werd echter toch gered. Kapitein John Giourgus kon weldra met achtentwintig mannen huiswaarts keren, maar de marco nist bleef nog lange tijd als patiënt opge nomen in het Velsense ziekenhuis. Hij moest beide voeten missen. Band op elk terrein Als lid van de plaatselijke reddingscom missie sprak mr. J. R. van Eerde tot de Griekse gezant. Hij toonde er zich over verheugd, dat de heer Lely voor de tweede maal de weg naar IJmuiden had gevonden en herinnerde onder meer aan de toespraak, die de gezant heeft gehouden bij de uitrei king van de medailles van de maatschappij. De heer Lely heeft daarbij toen gesproken over de overeenkomstige band, die tussen Nederland en zijn land bestaat, een band, niet alleen op het gebied van de zeevaart, maar op vrijwel elk terrein. Deze werd nog duidelijker getekend door de weder zijdse hulp bij de rampen, die Neder land en Griekenland dit ;iaar troffen. In deze hulpverlening is de gemeenschappe lijke band wel heel juist tot uiting ge komen. Redding een symbool De heer Nicolas G. Lely, die vervolgens in het Engels het woord voerde vertaald door mr. van Eerde sprak in de eerste plaats van zijn grote bewondering voor wat de mannen van de „Neeltje" bij de redding hebben gedaan. Mij zag in Griekenland en Nederland veel meer dan alleen maar vrienden. Deze landen zijn broeders in de organisatie van de vrede. Hij prees de nobelheid en heldhaftigheid van de IJmuidense redders en meende te mogen vaststellen, dat Griekenland hun daden nog steeds niet heeft vergeten en dat dit ook nimmer zal geschieden. De opva renden van de „Neeltje" hebben lang moe ten wachten op de medailles van de Griekse regering, maar dit vond zijn oor zaak in het feit, dat deze gouden en zil veren plakken naar een nieuw ontwerp vervaardigd moesten worden. De gezant zag de redding van de bemanning van de „Metamorfosis" als een symbool voor de steun* die Nederland in Augustus bij de aardbevingen aan Griekenland heeft ge geven. Daarna riep de heer Lely de schip per van de reddingboot, de heer J. v. d. Meulen naar voren, om hem de Nautische De stijgende kosten van verstrekkingen en een belangrijke verhoging van het honorarium van een groep van medewer kers hebben de Algemene Ziekenfondsen „Beverwijk en omstreken", „Velsen en om streken" en „IJmuiden" genoodzaakt de premie met ingang van 3 Januari 1954 met 15 cent per week per vrijwillig verzekerde van 16 jaar af, te verhogen. De premie wordt daarmee van 1 op 1.15 per week gebracht voor volledig verzekerden. den en het. daarbij behorende diploma te overhandigen. De thans gepensionneerde motordrijver Floor Varkevisser zijn zoon Jaap, die hem heeft opgevolgd, was er ook kwam daarna naar voren en vervolgens stonden stuurman C. Koper en de heren D. de Koning, C. Smit en W. van der Meu len, de zoon van de schipper, tegenover de gezant. De heer Lely bracht nogmaals de dank over van de bemanning van de „Metamorfosis" en in het bijzonder deed hij dit namens de marconist aan de bevol king Van IJmuiden. Vele Inwoners van de stad hebben de eenzame marconist destijds in het ziekenhuis opgezocht. Van oud op jong Het had op de gezant grote indruk ge maakt. dat een jong persoon als Wiebe van der Meulen ook aan de redding van de Grieken heeft meegewerkt. „De wil tot hulpvaardigheid is hier van vader op zoon overgeslagen en met het andere jonge volk zal men zo ook later klaar staan om te hel pen. wanneer het nodig is," zei hij. Namens de bemanning sprak mr. J. R. van Eerde een dankwoord. Hij dankte in de persoon van de heer Lely de Koning van Grieken land en de regering voor de verleende onderscheidingen. Op het Griekse en Nederlandse vorstenhuis werd nog een heildronk uitgebracht, waarna de gezant zich enige tijd onderhield met de mannen. Hij gaf tot besluit de wens te kennen de reddingboot te bezoeken en hieraan werd begrijpelijkerwijs grif voldaan. De puinhoop op de Noordelijke kanaal oever bij het oude stationsgebouw van de vroegere Alkmaar Packet, die een trieste herinnering is aan de afbraak in het laat ste oorlogsjaar van het oude en nieuwe „Wijkeroog", wordt opgeruimd. Met deze werkzaamheden, waarmede men al enige tijd bezig is en die door middel van een grijper en een transportband op twee plaatsen tegelijk gebeuren, vordert het goed. hoewel wegens de vele zware puin- brokken nogal eens moeilijkheden met het autotransport worden ondervonden. Het puin wordt voor een zeer belangrijk deel overgebracht naar het voormalig park Rooswijk, waar het opnieuw een tijdelijke ligplaats vindt. Het ligt namelijk in het voornemen het puin te gebruiken bij de nieuw geprojecteerde wegenaanleg in het Gildenplan. Door het opruimen van deze puinhopen komt er tevens gelegenheid om een begin te maken met de aanleg van een industriehaven tussen de Doodweg en de W ijkerstraa tweg. Aan de hand van uitgevoerde becijferin gen is B. en W. van Velsen gebleken, dat de reeds vrij lage huursom van 10 per m2 voor de industriehal te IJmuiden op grond van de werkelijk aan de bouw en inrichting verbonden kosten kan worden verminderd. Voor de Coöp. Inkoopvereni ging „Kennemerland" moest destijds een speciale verwarmingsinstallatie worden ge plaatst, zodat B. en W. het billijk achten dat deze vereniging iets meer dan de op nieuw vastgestelde gemiddelde huurprijs van 8.80 per m2 betaalt en dat de N.V. Vico met de betaling van een lager bedrag kan volstaan. Deze gebruikers nemen res pectievelijk 640 en 256 m2 in beslag. B. en W. van Velsen stellen de raad thans voor de huurprijs voor de Coöp. Inkoopvereni ging „Kennemerland" vast te stellen op ƒ9.15 per m2 en voor de N.V. Vico op 8 per m2. Feestavond voor de oudjes in het nieuwe jaar Op Dinsdag 12 en Vrijdag 22 Januari zal de afdeling Beverwijk van de Algemene Bond van Ouden van Dagen de leden een feestavond aanbieden, die verzorgd zal worden door de P. W. Boys. In tegenstel ling tot voorheen zullen deze beide avon den in de grote zaal van het Ned. Her vormd Verenigingsgebouw aan de Schans worden gegeven. Dc gezant van Griekenland bij onze regering, de heer Nicolas G. Lely. heeft Dinsdag middag in hei Siaatsvisserijbedrijf te IJmuiden namens zijn regering onderscheidingen uitgereikt aan de leden van de bemanning^van de motorreddingboot „Neeltje Jacoba'' der Kon. Noord- en Zuidhollandse Redding Mij. Dit gescheidde voor hei redden van de opvarenden van het op 2 December 19.Ï0 bij de Noorderpier van IJmuiden gestrande Griekse s.s. „Metamorfosis". De Griekse gezant speldt de schipper van de Neeltje JacobaJ. van der Meulen de nautische médaille le klasse van Griekenland op de borst. De overige leden der bemanning ontvingen dezelfde médaille tweede klasse. Links de heren D. de Koning en W. van der Meulen. De postduivenvereniging „Oranje Nas sau" te IJmuiden zal dit jaar de traditionele postduivententoonstelling op 2 en 3 Januari houden in café Snijders aan de Wijk aan Zeeërweg. Hpnderdenvijftig duiven, inge zonden door de leden van deze vereniging, zullen elkaar in vlieg- en schoonheidsklassc bekampen. De heer D. M. Passchier te Noordwijk aan Zee, die als keurmeester zal fungeren, zal de niet gemakkelijke taak hebben, om uil deze gevleugelde vrienden de prijswin naars te zoeken. In deze vereniging zijn bijzonder goede duiven aanwezig, die zich het afgelopen jaar hebben onderscheiden. Dc- duiven zijn nog in verschillende klassen ondergebracht, zo zien we in klasse 1 blauw-, blauwkras-, zwartkras doffers oud; klasse 2: zelfde type vogels duiven oud; klasse 3: niet genoemde kleuren doffers oud; klasse 4: zelfde type vogels duiven oud. Deze vogels hebben gevlogen van 100 300 km. Verder zien we in klasse 5: blauw-, blauwkras-, zwartkras doffers oud; klasse 6: zelfde type vogels duiven oud; In het begin van dit jaar heeft de ge meenteraad van Velsen een verordening op het schoolgeld voor het onderwijs aan de Gemeentelijke Huishoudschool (mevr. dr. J. van den Bergh van Eysinga-Elias- school) vastgesteld. De minister van Bin nenlandse Zaken heeft daarna meegedeeld, dat het wenselijk is, de cursusgelden voor zoveel nodig aan te passen aan de tarieven van de daarmee overeenstemmende cur susgelden uil het schema, dat gevoegd is bij een tot de besturen van de van Rijks wege gesubsidieerde nijverheidsscholen voor meisjes gerichte circulaire van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. B. en W. stellen de raad voor aan deze opmerking tegemoet te komen, waardoor het schoolgeld (cursusgeld) voor een leerlingen van de avondcursussen voor drie lessen per cursus per week bedraagt 0.30 voor de cursus verstellen, 0.30 voor de cursus linnennaaien, 0.60 voor de cur sus costuumnaaieri, f 0.60 voor de cursus burgèrkeuken en 0.90 voor de cursus fijne keuken. Voor on- en minvermogenden kunnen B. en W. het schoolgeld (cursus geld) naar draagkracht verminderen. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4S86 klasse 7: niet genoemde kleuren doffers oud; klasse 8: zelfde type vogels duiven oud. Dit zijn de fondvogels, die hebben ge vlogen van 3001000 km. In de volgende klassen zijn de jonge vogels, broed 1953 ingedeeld: klasse 9: blauw-, blauwkras-, zwartkras doffers jong; klasse 10: zelfde type duiven jong; klasse 11: blauwbandbont-, blauwkras- bont-, zwartkrasbont doffers jong; klasse 12: zelfde type vogels duiven jong; klasse 13: niet genoemde kleuren doffers jong; klasse 14: zelfde type vogels duiven jong; klasse 15 en 16 vormen de late jongen en klasse 17 is een bijzondere klasse, waarin de dames der leden haar favoriet inzenden. Daar er in Velsen dit jaar nog geen dui- vententoonstellingen zijn gehouden, zal het deze duivenshow zeker niet aan belangstel ling ontbreken. De opening zal geschieden door de voorzitter van de vereniging, de heer J. D. Kist de Ruyter, op Zaterdag 2 Januari des avonds om 19 uur. De tentoon stelling is geopend van Zaterdagavond 19 uur tot Zondagmiddag 17 uur. Dinsdagmiddag heeft te Castricum de trekking plaats gevonden van de loterij, die door een Castricumse bouwondernemer was opgezet ten bate van het Nationaal Rampenfonds, met als enige hoofdprijs: een gloednieuwe woning met garage. De trekking geschiedde ten overstaan van no taris H. A. A. M. van Cranenburgh. Er zijn in totaal 19.787 loten verkocht. Op lotnum mer 10133 viel de prijs en bij nader onder zoek bleek dit lot verkocht te zijn door een collectrice van de Nederlandse Staatslote rij te Amsterdam. De winnaar is uit Zand- voort afkomstig. Bij de trekking was de burgemeester van Castricum, cle heer C. F. Sméets, in zijn functie van voorzitter van het plaatselijk NRF-comité, aanwezig en in hartelijke bewoordingen bracht hij de bouwondernemer, de heer J. Biesterbos, dank voor het beschikbaar stellen van de woning. Bouw betonbrug aanbesteed Op het raadhuis van de gemeente Cas tricum is Dinsdagmorgen een openbare aanbesteding gehouden voor de bouw van een betonbrug en garage met "rijwielberg plaats bij de woning van de burgemeester, Stationsweg 3. Er warén acht inschrijvin gen binnengekomen. Laagste inschrijfster was do firma Koopman, Nieuwe Niedorp met 10.424; en hoogste P. de Nijs, Castri cum met. 11.925. Dc begrotingssom be droeg 9.300. De gunning is aangehouden. Bouwvergunningen verleend Het Castricumse college van B. en W. heeft aan de volgende personen en instel lingen een bouwvergunning verleend: G. N. Peijs, voor de bouw van een woonhuis aan de Burgemeester Lommenstraal; J. Zonneveld, voor de bouw van een woonhuis met aangebouwde schuur aan dc Landweg; J. Zomerdijk, voor de bouw van een woon huis mol aangebouwde schuur aan dc Landweg; T. M. v. d. Sluis, Z. K. E. Jong stra, H. Jongstra, voor de bouw van een woonhuis aan dc Mient; J. Biesterbos, voor dc bouw van een woonhuis aan de Mr. Dekkerstraat; J. v. d. Ven, voor de bouw van een woon-winkelhuis aan dc? Torenstraat; mevrouw E. Schermer-Piet. Dinsdagavond heeft de Beverwijkse Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid in de Zeewijkck-school een jaarwisselings bijeenkomst gehouden, die zich in een grote belangstelling mocht verheugen. Voor deze avond trad als spreker op ds. A. J. van Leusen uit Velsen en deze wierp een terugblik op het aflopende jaar. Hij stond stil bij de Februari-ramp en was vol be wondering voor de hulp die geboden werd. Spreker was ervan overtuigd dat door deze blijken van saamhorigheid een grotere overwinning was behaald dan op de slag velden van Korea. Volgens de heer Van Leusen hebben de afgelopen gemeente raadsverkiezingen bewezen dat het socia lisme geen dogmatisch begrip is, doch eer der een tastbaar ideaal. Hij wekte de leden op zich van hun kracht bewust te zijn en met goede voornemens bezield het nieuwe jaar in te gaan. Onderwijzeres benoemd Tot onderwijzeres aan de nieuwe open bare lagere school van Heemskerk is be noemd mej. J. H. Ferwerda te Wormer- veer. Ouden van dagen gaan feestvieren De jaarlijkse feestavonden voor de ouden van dagen van Heemskerk worden gehou den op Woensdag 13 en Donderdag 14 Januari in het MarqueUe-theater. Tijdens de Dinsdagavond gehouden ge- meenteraads-zitting van Heemskerk heeft de burgemeester, de heer H. Nielen, mede gedeeld dat in het plan IJmond-Noord, Heemskei'k in de komende vijftien jaar waarschijnlijk zal worden uitgebreid met 1700 woningen. Godsdienstonderwijs op o.l. school Tijdens de Dinsdagavond gehouden zit ting van de gemeenteraad van Heemskerk sprak de heer Muyen (P. v. d. A.) zijn vreugde uit over de openbare lagere school, waarvan Heemskerk achtentwintig jaar verstoken is geweest. De heer Wentink (Prot. Chr.) kon deze vreugde niet delen, daar op deze school volgens hem geen godsdienstonderwijs wordt gegeven. Burgemeester H. Nielen kon hem echter gerust stellen en deelde mede dat hierin één uur per week les zal worden gegeven. Aalsum, 27 te Mombasa. Aardijk, 23 v. Tampa n. New Orleans. Aletta, 29 te Bangkok. Altrui IJk, 28 v. Coatza Coalcos n. New Orleans. Arendskerk, 29 te Pcnang. Argos, te Lissabon. Alblasserdijk, 29 v. Lissabon Havana. Alcyone, 28 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alnati, 28 470 m. N. ten O. St. Paulsroek. Aludra, pas. 28 St. Paulsroek n. Recife. Arcndsdijk. 28 v. Paranagua n. Santos. Aalsdijk, 29 v. Antwerpen n. R dam. Abbedijk, 28 te Philadelphia. Alehiba, 28 v. Paranagua n. Santos. Alphard, pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Amor, 28 te Hamburg. Ad in da, 28 130 m. Z.ZW. Hainan. Alphard, 28 50 m. N. Schiermonnikoog. Alwaki, 28 300 m. NW. Fernando Noronha. Bintang, 29 te T.i. Priok. Baarn, 25 te Valparaiso. Bali. 28 v. Temate n. Makassar. Bonaire, pass. 28 Ouessant n. Barbados. Boschfontein, 29 te Marseille. Boskoop, pass. 28 Flores n. Rotterdam. Bennekom. 28 v. Balboa n. Pimentel. Bnnka. 29 v. Colombo te Djibouti. Barendrecht, 29 v. Balnein n. Mena el Ahmacli. Baud. 29 te Tj. Pnok. Elitar, 29 270 m. W. ten N. Cochin. Blommersdijk, 28 750 m. O. Kp. Race. Borneo, 28 Aigiers gep ss. n. Halifax. Caltcx Delft, pass. 28 Pan teilaria n. Sidon. Congostroom, 28 te Amsterdam. Caltex Utrecht, 28 v. Sidon n. Rotterdam. Cirrus, 28 v. R'dam n. Atlantische Oceaan. Caltex Leiden, pas. 29 Kreta n. Sidon. Caltex Nederland, 28 200 m. O- Malta. Caltex Pernis, 28 90 m. N.NO. Kp. Vilano. Camphuys, 28 te Benku'.en. Corilla, 28 dwars Sherksbaai n. Adelaide. Delfland. 28 te Montevideo. Diemerdijk, pass. Vlissingen n. Antw. Drente 28 te Ti. Priok. Duivendreeht. 28 550 m. NO. Bermuda. F ss o Den Haag. pass .28 Malta n. Antwerpen. F.cndracht, pass. 28 Finisterre n. Brem. F.sso Rotterdam. 29 v. Aruba te Salt End. Ena, 28 90 m. W. ten Z. Miri n. Singapore. Erinna, 28 t.h.v. Dublin n. Stanlow. Farmsum, 26 te Kobe. Friesland (KRL). 30 Bahrein verw. Groote Kerk, 28 dwars Mogadisco. Gaasterkerk, 28 v. Marseille le Duinkerken. Gouwe, 29 v. Dakar te Monrovia. Graveland, 28 v. Hamburg te Amsterdam. Heelsum, pass. nacht 27-28 Bermuda n. Le Havre Heemskerk, 28 v. Port Elizabeth n. East London Hoogkerk. 28 v. Aden n. Colombo. Hermes, 28 v. Ellesmereport te Bremen. Hathor, 29 v. Malaga n. Cartagena. Hoogkerk, pass. 28 Guardafui n. Colombo. Hilversum, pass. 23 ten N. Algiers. Illos, 25 te Genua. Indrapoera, pass. 28 Golf v. Bougie n. R'dam. Japara (KRL), 29 te Belawan. Jagei sfontein, 28 v. East London te Port Elize- beth. Karimun, 28 v. Amsterdam n. Indonesië. Kota Baroe, 28 v. Rotterdam n. Mexico. Karaton, 28 v. Soerabaja o. Tj. Priok. Kedoe, 28 rede Semarang. Kota Inten, 28 690 m. W.ZW. Flores. Lindekerk, pass. 28 Kreta n. Genua. Lima. 26 v. Tel Aviv n. Haifa. Larenberg, 28 v. Cape Coast te Accra. Laagkerk, 29 v. Aden te Suez. L.lseta, 28 Pulutenggol gepass. n. Bangkok. Maasdam, 28 te La Guaira. Mariekerk 29 te Beira. Mnrkelo, 29 te Leixoes. Marken, pass. 28 Ouessant n. Port Said. Modjokerto, 29 te Marseille. Maasdam, 28 v. La Guaira n. Curacao. Maas, 28 t.h.v. Lissabon verw. n. Sevilal Madoera, 29 te Khonamshar. Macuba, 28 rede Pulu Sambu. Malea, 28 460 m. O. Guardafui. Mirza, 29 170 m. N. Luzon. Msnoeran. 28 140 m. ZO. Kreta n. Port Said. Muiderkerk. 29 50 m. Z. Natur.a eil. Marisa, 28 60 m. O. Aden n. Gibraltar. Mentor, 28 125 m. W.ZW. Beyrouth. Mc-tula, 28 v. Liverpool n. Avonmouth. Mirza, 28 120 m. O. Noorp. Formosa. Molenkerk, 28 830 m. Z.ZO. Kp Palmas. Nlgerstroom. 30 Amsterdam verw. Noordam, 28 te New York. Noordwijk, 24 v. Botwood n. Mobile. Oberon. 29 te Curacao. Pendrecht. pass. 28 Finisterre n. Mena el Ahmadi Polyphemus, 28 v. Soerabaja n. Banjuwangi. Pygmalion, 28 te Casablanca. Phrontis, 30 v. Amsterdam te Port Said verw. Prins Fred Willem. 26 te I.issabon. Prins Philips Willem, 28 v. Rotterdam n. Dakar Prins Willem V. 29 dwars Noordhinder. Prins Willem IV. 29 te Aalesund. Prins Fred. Hendrik. 23 130 m. Z.ZO. Ouessant. Polydcrus, 29 dwars Sibutu pass. n. Menado. Rempang, 26 800 m. ZW. Midway eil. Ridderkerk, 29 te Lorenzo Marquez. Rita, 28 v. Bangkok n. Pladju. Rijnland, pas. 29 St. Paulsroek n. Las Palmas. Salland, 23 te Hamburg. Sibajak. 28 t.r.v. Elba Cape n. Suez. Stad Amsterdam. 29 te Immingham. Stad Vlaai-dingen, verm. 2!) of 30 v. Narvik n. Baltimore of Philadelphia. Salawati, pass. 28 Ouessant n. Antwerpen. Sliedrecht, 28 60 m. O.ZO. Port Elizabeth. Soestdijk. 28 330 m. Z. Kp. Race. Stad Alkmaar, pass. 28 Weaverpoint n. Newport Mon. Stad Schiedam, 28 150 m. ZW. Ouessant. Singkep. 29 nog te Djeddah. Stanvac Djirak, 29 Sungeigerong verw. Stanvac Pendopo, 28 dwars Str. Singapore. Tabinta, pass. 23 Finisterre n. Amsterdam. Tjïpanas, 28 v. Singapore n. Mauritius. Thalatta, 29 v. Swansea te Port Said. Tankhaven III, 28 v. Saigon n.Sungeigerong. Tara, 28 100 m. N.NW. St. Paulsroek. Tasman. 28 v. Belawan n. Tj. Priok. Teiresias, 29 650 m. O. ten Z. Guardafui. Tibia. 28 t.h.v. Lissabon n. Port Said. TJikampek, 28 v. Soerabaja n. Pakan Baru. Tjipondok. 31 Tj. Priok verw. Trompenberg?23 630 m. W.ZW. Ouessant. Van Spilbef-gen, 28 85 m. Z.ZO. Monrovia. Willem Ruys. 28 260 m. O.ZO. Guardafui. Willemstad, 28 v. Grenada n. Barbados. Win sum, 27 te Hamburg. Waal. 23 te Messina. Waterman, 28 860 m. ZO. St. Vincent n. Las Palmas. Westerdam, 23 te Antwerpen. Willemstad. 28 v. Barbados n. Engeland. Wonosari, pass. 28 Finisterre n. Rotterdam. Waibalon.g, 29 te Waikelo. Westland. 28 290 m. W. Kp. Blanco. Woensdrecht. pass. 28 Pibboei n. Hamburg. IJsel, 29 v. Valencia n. Rotterdam. Zijpenberg, pass. 28 Bone n. Triest. KLEINE VAART Ali. pass. 28 Vlissingen n. Zee. Atias. 28 v. Patraes n. Gibraltar. Algarve, 29 v Grangemouth te Rotterdam verw. Att, 29 v. Avonmouth n. Swansea. In een raadsvergadering, die minder dan vier uur duurde, heeft de gemeenteraa.d van Heemskerk de begroting voor 1954 be handeld en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De begroting voor de gewone dienst sluit met een bedrag van 394.222,17, die van de kapitaalsdienst vertoont een batig saldo van 92.801,73. De heer Beentjes (K.V.P.) sprak de wens uit, dat de bouw van de zuiverings installatie volgend jaar een feit zal worden en wethouder De Ruiter (K.V.P.) kon mededelen, dat dit waarschijnlijk inder daad het geval zal zijn. Mede in verband met de uitbreiding van het inwonertal is dit hard nodig, daar de toestand onhoud baar is geworden. De heer Muye n (P. v. d. A.) zag gaarne een zwembad in Heemskerk verrijzen en het huisvestingsprobleem werd aange- voor de bouw van een woonhuis aan de sneden door de heren Koopman en Burgemeester Lommenstraat en de bouw van een bedrijfspand aan de Torenstraat. Door auto aangereden Zonder op het verkeer te letten, stak de circa 68-,jarige inwoner van Castricum de heer J. Steeman Dinsdagmiddag de Be verwijkerstraatweg over. Van de richting Alkmaar naderde een personenauto, waar van de bestuurder geen kans zag de heer Steeman te ontwijken. De heer S. werd via de motorkap op straat geworpen. Een arts verleende eerste hulp en liet de man voor een nader onderzoek naar het St. Elisa- bethziekenhuis te Alkmaar vervoeren. Vendel (beiden K.V.P.). De heer Mul der (K.V.P.) brak een lans voor de schoolmelkverslrekking, daar hij had ge constateerd, dat hieraan niets wordt ge daan. Burgemeester II. N i e 1 e n antwoordde hierop,-dat het gemeentebestuur een warm voorstander is van de verstrekking van schoolmelk, temeer daar de schoolarts hier toe heeft geadviseerd. De burgemeester kon tot zijn vreugde meedelen, dat op de nieuwe lagere school met de verstrekking een aanvang zal wor den gemaakt. i Een zwembad zou voor Heemskerk geen laten voortduren. overbodige luxe zijn, maar de financiële lasten zijn zeer hoog, aldus de burgemees ter, zodat dit de eerste jaren nog wel een vrome wens zal blijven. Cijfers over de woningnood in Heems kerk kon burgemeester Nielen niet geven, maar hij gaf de verzekering, dat de ver schillende aanvragen door de betrokken ambtenaren naar urgentie worden behan deld. Voorafgaande aan de begrotings-clebat- ten nam de raad nog min of meer belang rijke besluiten: de gemeente Heemskerk heeft zich aangesloten bij de Stichting Geestelijke Volksgezondheid in Noordhol land. De heer Muyen (P. v. d. A.) vond het zo bijzonder prettig, dat deze stichting rust op drie grote volksgroepen, die hierin één- drachtig samenwerken. Het abonnementsgeld voor de vuilnis ophaaldienst werd verhoogd tot 4 per jaar per aangeslotene. Ten behoeve van het kleuteronderwijs werd dc voorgestelde subsidieverhoging goedgekeurd. De heer De Graaf zou graag willen, clat de vakdiploma-toelage, die is gesteld op 250 per jaar, eveneens zou worden ver hoogd, daar hierdoor volgens hem de animo om een dergelijk diploma te ver krijgen, zou worden vergroot. De voorzitter kon dit volledig be amen en vond dit bedrag inderdaad te laag. Er is echter een regeling onderweg en tot zolang wilde hij de bestaande toestand Vandaag. Aan de markt van heden verschenen de Eli met 635 kisten schelvis, 70 kabeljauw en gul, 80 wijting, 15 poon en 60 stuks stijve kabeljauwen. De Polder man bracht van de Noordzee mee naar huis 500 kisten schelvis, 70 kabeljauw en gul, 110 wijting, 20 varia en 60 stijve en de IJM 208 had 50 kisten schelvis, 15 kabeljauw en gul, 130 radio, 15 wijting, 15 schol en 110 stuks stijve kabeljauwen. Zoute. Nadat er eergisteren geen gar nalen aangevoerd waren, kwamen er Dins dag twee scheepjes binnen met 132 kilo zoutjes, die goed geld opbrachten: van 1,64 tot 1,76 per kilo. Eigenlijk naar Grimsby. De Viking- bank. die gisteren gelost heeft, had eigen lijk naar Grimsby willen gaan, maar omdat de schipper niet goed werd, heeft men IJmuiden toch maar weer opgezocht. Besommingen van Dinsdag: IJm 116, Eveline, 21860. 183. Vikingbank, 11038; 1 trawler met 18200; Sch. 27 5874; HD 125 1860. Aanvoer van Dinsdag: 65 kisten tong en tarbot., 1 kist heilbot, 5 kisten tongschar en schartong, 26 kisten schol, 5580 kisten haring, 1 kist makreel, 510 kisten schelvis, 285 kisten wijting, 57 kisten kabeljauw en gul, 14 kisten kl. haai, 1 kist ham, 1 kist poon, 39 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 6610 kisten. Thuis. Voor de jaarwisseling hebben verschillende kotters, dóe al in begin No vember de haven van Breskens bevolkten, de thuishaven opgezocht. De twee IJmui dense kotters IJM 8 en IJM 27 zijn in de Vissershaven aangekomen om de beman ning even rust te gunnen na weken van hard werken bij de haringvisserij in het Zuiden. Binnen. Door de korte week voor oud- en nieuwviering en het slechte weer van Maandag is haast geen kustvissers- vaartuig naar zee vertrokken. De volgen de week wordt dus een schrale week wat de platvisaanvoer betreft. De trawlers „Antje" en „CLaesje" zijn wel naar de visserij vertrokken. Deze Piscatorboten hebben geruime tijd voor de motor stil ge legen. De derde boot van deze rederij, de „Dirkje", heeft sinds Augustus als thuis haven Vlaardingen. ENGELAND Negen schepen verloren. In het afge lopen jaar zijn negen Engelse trawlers vergaan. Hierbij zijn in totaal vijfenzeven tig mensen om het leven gekomen. Gedu rende de hevige stormen van 30 Januari vergingen drie trawlers met alle opvaren den. Het waren: de „Michael Griffith" uit Fleetwood (13 man), de „Sheldon" uit Grimsby (14 man) en de „Guava" uit Lo westoft (11 man). De andere scheepsram pen waren: in Februari de „Richard Crofts" uit Mi!ford Haven (8 doden op een bemanning van 12); in Maart de „Lei- cester City" uit Grimsby (7 op 18); in Mei de „Hero" uit Milfort Haven (1 op 11); in Juni de „Riviere" uit Grimsby (10 op 13); in September de „Hasselt", eveneens uit Grimsby (5 op 16) en in December de „Hildina" uit Fleetwood (6 op 16). In Arbroath en Fraserburgh kwamen bij reddingboot-rampen 12 mensen om het leven. In totaal verloren dus bij grote' rampen 87 mensen het leven, terwijl een reeks in dividuele ongevallen dit aantal tot onge veer honderd doet stijgen. ADVERTENTIE Voor ingeschrevenen zeer laag tarief Vrije keuze van aanspreker Correcte bediening Annie, 28 v. IJmuiden n. Middlesbro. Arnoudspolder, 30 v. Rotterdam te Lissabon verwacht. Bill, verm. 29 v. Drogheda n. Manchester. Betty Anne, 28 v. Le Havre te Newport Mon. Birmingham, 29 v. Amsterdam te Harlingen. Henrica, 28 v. Dagentiam te Setubal verw. Bab-T, 28 te Goole. Beekbergen, 28 v. Fowey te Genua. Capri, 28 v. Vlissingen n. Antw. Carpo, verm. 29 v. Dublin n. Cork. Claes Compaen, 29 v. Vlissingen n. Ierland. Daviena Goekoop, 28 v. Cuxhaven n. Esbjerg. Daje Bohmer, verm. 29 v. Rouaan n. Dakar. Dollard, vertr. 30 v. Porsgrunn n. Gent. Deo Duce, 28 v. Gothenburg te Rouaan. Depa, 28 v. Delfzijl n. Schwarzenhuette. Driebergen, 29 v. Rotterdam te Chalkis verw. Elisa, 28 v. Mazagan n. Rouaan. Elsenburgh, 28 v. Bordeaux te Casablanca. Escaut, 30 Rotterdam verwacht. Franka II, vertr. 30 v. Bordeaux n. Napels. Fiducia, 28 v. Boston n. Maassluis. Goote, 28 v. Bordeaux te Dakar. Genie, 28 v. Manchester te Portugal. Gre, pass. 29 Vlissingen n. Zee. Hast V, 28 v. Rolterdam te Londen verw. Henrica, 28 v. Dagenham te Setubal. Ingeborg, 28 v. Bergen 11. Raufarhavn. Jonex I, pass, 28 Vlissingen n. Londen. Jorina, 28 v. Dublin.n. Bristol. Josien, 28 v. Swansea n. La Rochelle. Jan Kreumor, 29 v. Maassluis n. Boston. Joost, 27 Gibraltar gepass. n. Londen. Jutland, 28 v. Cardiff n. Lissabon. Kemphaan, verm. 29 v. Kolding n. Riga of Windau. Koningshaven, vertr. 29 v. Rouaan n. Casablanca Larix, 26 te Workington. Lacra, 29 v. Cork n Dublin. Leuvehaven, 28 v. R'dam te Kopenhagen. Leemans, 28 v. Preston te La Rochelle. Maartje, 28 v. Boness n. Schwarzenhuette. Manta, pass. 28 Vlissingen n. Harlingen. Midas, 28 te Asd. Merwehaven, vertr. 29 v. Casablanca n. Port Lyautey. Markab. 28 900 m. W.ZW. Flores. May Mere, 28 v. Malta n. Spanje. Myson, 28 v. Rouaan n. Parijs. Mary Ward, 28 v. Antw. te Vlissingen. Matthew, 28 v. Billingham te Goole. Mies, 28 v. Vlissingen n. Schwarzenhuette. Mulan, 28 v. Vlissingen n. Londen. Neeltje b, 28 v. Bona te Londonderry. Netta, 28 v. Safi n. Nantes. Nicuwehavcn, 29 te Kopenhagen. Nieuwland. 28 v. Rotterdam te Grangemouth. Noorderlicht, 28 v. Rotterdam n. Rostock. Nottingham, 28 v. Harlingen te Leith. Noord, 29 v. Kopenhagen te Tromso verw. Phoenix, pass. 29 Vlissingen n. Terneuzen. Plato, 28 v. Triëst n. Rijeka. Prima, 29 v. EUesmereport te R'dam. Ponto, 27 te Sete. Prinses Margriet, 26 v. Vlissingen te Preston. Prior, 28 v. Oran n. Liverpool. Soemba, 29 v. Boulogne te Genua verw. Sambre, 28 v. Rouen ti. Parijs. Spes, 29 v. Garston n. Rouen. Sporota, 31 v. Swansea te Rotterdam verw. Strijpe, 30 v. Rouaan te Casablanca verw. Swift, 28 v. Malmö n. Gothenburg. Taormina, 28 v. Esbjerg n. Harburg. Trito, 28 v. Rotterdam te Dublin. Tyro, 28 v. Rotterdam te Fowey. Ton, 28 v. Swansea n. Rotterdam. Vindicat Atque Polit, pass. 28 Holtenau naar Rostock. Vlieland, 28 v. Rouaan n. Kopenhagen. Vrouwepolder, vertr. 30 v. Oporto n. R'dam Westersingel. 28 v. Barry n. Rotterdam. Wlm, pass. 29 Vlissingen n. Ipswich. Wickenburgh, 28 v. Duinkerken n. Londen. SLEEHVAART Goeree, 29 te Rotterdam op werf. Hudson, 28 te Vlissingen. Loire met rotsbreker 23 t.h.v. Kp. Blanco naar Oran.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10