GTABLETTÊN 10-50% Korting jkavwiet 30-50% Korting PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws Verslag uit Eerste Kamer weer spiegelt velerlei bezorgdheid BALANS OPRUIMING De radiogeeft Donderdag Vorstelijke gasten genieten van ski-sport Na Nieuwjaar geen tol meer bij Warmond Meubelfabriek ging in vlammen op Laatste groet aan Marie van Eijsden-Vink Vijf maanden geëist wegens aanrijding J WOENSDAG 30 DECEMBER 1953 Algemene Beschouwingen TIP VAN BOOTZ Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Abt. Jtey.ec In 1953 emigreerden 38.000 Nederlanders Grote Opruiming N. DE GRAAFF HAARLEMS MATR ASSENHUIS Faillissementen n t a c i d e helpen prompt! Grond gevraagd voor „verdreven" tuinders 59.50 Jlamciet Schade tengevolge van afvoergassen te Velsen Vrouw bewusteloos in keuken aangetroffen Vordering - TocU ió ket zo Verschenen is het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer omtrent de algemene be schouwingen over de rijksbegroting voor het dienstjaar 1954. Met ergernis hadden vele leden uit de rede van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in de Tweede Kamer vernomen dat het aantal kleine woningen, hetwelk in de grote steden wordt gebouwd, „ontstellend groot" is. Met bezorgdheid zagen vele leden de huidige ontwikkeling in de wereld, die mede voortvloeit uit vrees voor oorlog. „De beklemmende vraag rijst, in hoe verre de volken van het westen de geeste lijke spankracht zullen kunnen opbrengen om de waarde en de vrijheid van de men selijke persoonlijkheid in tijden van ver warring en economische nood te handha ven. Deze vraag vereist toenemende aan dacht voor persoonlijkheidvorming, zowel in als buiten de school", aldus deze leden. De laatste tijd lijdt de conjunctuur on der nieuw opkomende zorgen. De leden, hier aan het woord, gewaagden daarbij van de vrijwel constante daling van de index voor grondstoffenprijzen sedert 1951. In de tweede plaats had de aandacht van de hier aan het woord zijnde leden getrof fen de ophoping van tarwe- en andere voedselvoorraden, welke als een dreiging boven de markt hangt. Resumerende, stelden zij dat de pro ductie-capaciteit sinds 1951 weer zó scherp is toegenomen, dat ook in de extra-vraag voor militaire doeleinden kan worden voorzien En juist nu zal die extra-vraag waarschijnlijk gaan teruglopen. Daarbij dreigt dan nog op wat langere termijn een teruggang in het bouwbedrijf. Lessen Bepaalt men zich tot de situatie in het eigen land, dan is duidelijk, dat de maat regelen, door de ongunstige stand van de betalingsbalans in het begin van 1951 op gedrongen (verhoging van belastingen, be perking van investeringen en consumptie), in een bewuste conjunctuurpolitiek niet erg pasten. De openbare-werken-politiek. be doeld om de daardoor ontstane werkloos hei dtegen te gaan, kwam pas goed op gang, toen zij eigenlijk niet meer nodig was. Twee lessen vallen hieruit wellicht te trekken: wij zullen moeten Ieren, in de „hausse" nog grotere zelfbeheersing te be trachten, ten tweede: voor een effectieve openbare-werken-politiek is nodig, dat de plannen uitgewerkt gereed liggen, zodat de befaamde „druk-op-de-knop" inderdaad onmiddellijk effect heeft. Meer dan gewone zorg vragen ook de vooruitzichten in de scheepsbouw. Het is bijna zeker, dat deze over enige jaren een ernstige inzinking te zien zal geven. Die inzinking zou kunnen worden opgevangen, zo op ruime schaal tot vervanging van oude en verouderde schepen werd overgegaan. Intussen is het tegenwoordig wel een communis opinio, dat zeker in een klein land als het onze met louter nationale middelen een voldoende beheersing van de conjunctuur niet valt te bereiken. Daar uit kan, naar de mening van de hier aan het woord zijnde leden, slechts de conclusie worden getrokken, dat dan met nog meer kracht moet worden gepleit voor het bezi gen van internationale middelen, en dat het internationale overleg op dit stuk nog veel intensiever moet worden. Wij moeten leren de drie grote proble men, waarvoor West-Europa zich thans ziet gesteld, in écn verband tot oplossing te brengen: namelijk voorkoming van ern stige economische storing en van sterke sociale spanningen, integratie van West- Europa en voldoende hulp aan de minder ontwikkelde gebeiden. Een te grote vrijheid op het gebied van de lonen zou volgens deze leden niet slechts de arbeidsvreugde in gevaar brengen, doch dreigt ook in conflict te komen met de sociale rechtvaardigheid, welke niet duldt, dat voor dezelfde arbeid in sterke mate afwijkende lonen worden betaald, alleen omdat het ene bedrijf het toevallig beter kan dragen dan het andere. Vooral van belang is echter dat die vrijheid zou kunnen leiden tot een stijging van het kostenpeil tot schade van de export, een bzzwaar, hetwelk zich nog sterker zou doen gevoelen bij een eventuele terug gang in de conjunctuur. ADVERTENTIE ADVERTENTIE '53 gaat strak van ons scheiden, Dat is eenmaal niet te verm ijden. Gelukkig dan maar. Dat ook het Nieuwe jaar, Ons geregeld met „TIP" zal verblijden! Inz. Heer C. J. K., Haarlem ontv. 1 fl. Tip cn 1 UI. Bootz' Oude Genever. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 —12.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Koorzang en dankwoord. 14.00 Kamermuziek. 14.28 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 bij bellezing. 16.30 Pianokwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Emigranten-groeten. 18.15 Pla ten. 18.30 Dienen, causerie. 18.40 Platen. 18.5U Nieuws. 19.00 Kerkdienst. 20.15 Vocaal ensemble cn solist. 20.45 Platen. 21.45 Terug blik 1953. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Groeten en Oudejaarsindrukken uit verre Gewesten. 23.25 Vocaal kwartet. 23.35 De avond van het jaar. toespraak. 23.55 Repor tage. 24.00 Klok. 0.01 Carillon. 0.03 Nieuw jaarswens. 0.03 Delft roept u op! 0.30 Nieuwsjaarswens. 0.352.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor zang. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Concertgebouw orkest. 11.45 Het is niet waar. causerie. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Cabaret. 14.30 Kamermuziek. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.00 Tussen vier cn vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Bill Sheriff en zijn prairje-duivels, hoorspel. 17.45 Regc- ringsuitzending: Nederland en de wereld. 18.00 Nieuws. 13.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage of nlaten. 18.30 Pianowedstrijd v. kinderen. 19.00 Voor de eerste maal19.30 Oudeiaarsavonddienst. 20.45 Dit jaar, toe- snraak. 20.55 Nieuws. 21.00 Gevarieerde mu ziek. 22.15 Platen. -23.00 Nieuv/s. 23.15 Strijk orkest. 23.30 Platen. 23.45 Tnesnraak door de Commissaris van de Koninein in de provincie 7eeland. 23.55 Muziek. PA 00 Jaarwisseling in Staatsmijn Laura. 0.03 Nieuwjaarswens. 0 10 Platen. 0.30 Nieuwjaarswens. 0.402.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.15—21.00 Kaleidoscoop 1921. Europa groet u. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Pianomuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Filmmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 16.00 Orkest-concert. 16.55 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Voor de kinderen. 18.00 Platen. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 22.00 Nieuws. 22.1524.00 Afscheid van het jaar 1953. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Overzicht van het afgelopen jaar. (Op 224 m.). ADVERTENTIE Haarlem ZATERDAG 2 JANUARI bij GROTE HOUTSTR. 16 - HAARLEM Ziet onze etalages - Uiterst lage prijzen Volgens de voorlopige cijfers zijn in 1953 bijna 38.000 Nederlanders geëmi greerd. In vergelijking met de cijfers van het voorgaande jaar is er sprake van een teruggang van ongeveer 10.000. In het totaalcijfer voor 1953 zijn begre pen de voorlopige cijfers voor de maanden November en December. Naar Argentinië vertrokken 54 Nederlanders (in 1952 134), naar Australië 7.790 (in 1952 15.828), naar Brazilië 614 (251), naar Canada 20.051 (20.653), naar Nieuw Zeeland 2.574 (4.575), naar Zuid Afrika 3.441 (4.177), naar de Verenigde Staten van Amerika 2.796 (2.634) en naar andere landen buiten Europa 616 (408). GRINDELWALD (A.N.P.) „Ik ben zeer verbaasd over de prestaties van de Koningin" zo zeide Fritz Schluneggen, haar skileraar gistermiddag tijdens een kleine rustpauze. „Zij skiet uitstekend, vooral als men bedenkt dat men in uw land die sport niet kan beoefenen, zodat de Koningin het hebben moet van de paar weken, die zij per jaar in het wintersport gebied doorbrengt". En Hans Bohren, de leraar van de oudste twee Prinsessen, was enthousiast over de prestaties van zijn pupillen. „Het zijn gevorderde skiloopsters" zo zeide hij. „Zij zijn zeer snel en je kunt ze laten skiën waar je wilt. Of ze nu op de piste naar beneden gaan of in de dikke sneeuw, ze doen het voortreffelijk". Gistermorgen was hij met ze de First- bahn tot en met de laatste étappe (2200 meter) op geweest en 's middags de kleine Scheidegg. Voor de afdeling daarvan moet men een zeer geoefend skiër zijn. Maar de Prinsessen speelden het klaar om de 1100 meter hoge Scheidegg-afdaling binnen het uur te doen. Ook de Koningin maakte deze afdaling weliswaar langzamer dan haar dochters in een uur en 50 min., maar, zo zeide Schlunéggen, in een uitstekende stijl en zonder een keer te vallen. „Goed werk, gezien de weersomstandigheden", zeide Fritz, terwijl hij naar buiten wees, waar de sneeuw nog in dichte vlokken viel, die de skiër vaak bij de afdaling verblindt. Want sinds gisteren sneeuwt het nog steeds in Grindelwald en de sneeuwploegen hebben druk werk om de wegen zo goed mogelijk vrij te houden en op de ijsbaan rijdt een sneeuwploeg voortdurend rond. ADVERTENTIE Op al onze stoffen Barleljorisstraat 27 b. d.* Grote Markt Het Warmondse tolhek is van de dam. In de vergaderzaal van het Zuidhollandse provinciehuis tekenden de waarnemend commissaris der Koningin mr. J. J. R. Schmal en mevrouw C. Leenen-Overgouw de acte van overdracht van het Warmondse tolhek en aanklevende rechten ten over staan van notaris R. Remmelts, twee ge tuigen en de advocaten van beide partijen mr. A. F. Visser van IJzcndoorn uit Den Haag cn mr. dr. W. Hugenholtz uit Leiden. De koopsom bedraagt 275.000 plus 19.381.90 aan belastingen. Het eigen domsrecht gaat op 31 December te midder nacht aan de provincie Zuidholland over, waarna geen tol meer zal worden geheven. Dit werd uitdrukkelijk verklaard door het lid van Gedeputeerde Staten de heer A. O. A. Deerenberg, die namens dit college de onderhandelingen, die tot de overdracht leidden, heeft gevoerd. De heer Deerenberg vertelde, dat het in het voornemen van het provinciaal bestuur ligt om brug en opritten bij de Warmondse tol aanzienlijk te verbeteren. Het ontwerp voor deze verbetering (vooral verbreding van rijbaan en trottoirs) zal in bestekvorm over enige maanden gereed zijn. Na aan besteding zal er onder provinciale regie naar gestreefd worden de verbeterde brug .voor het midden van de zomer, doch zo mogelijk reeds vóór het watersportseizoen, gereed te hebben. Uit verkeerstechnisch oogpunt is deze verbetering dringend nodig omdat, nu de tolgaarder niet meer voor verkeersagent kan spelen, de Warmondse brug met het hek (op de grens van Oegst- geest en Warmond) een gevaarlijke „fles senhals" is. Het ligt in de bedoeling, dat de gemeente Leiden, die met Haarlem het „eeuwigdurende onderhoud" van de brug had, tweederde van deze verbetering zal betalen en de gemeente Warmond een derde deel. Nadat het bouwwerk zal zijn opgeleverd, zullen brug en weggedeelten waarschijnlijk in eigendom aan de gemeente Warmond worden overgedragen, waarna zij op het tertiaire wegenplan zullen worden ge bracht. Dit betekent, dat de provincie onder bepaalde voorwaarden aan de gemeente jaarlijkse vergoedingen per kilometer voor het onderhoud zal betalen. Zo is dan tenslotte het in de laatste jaren fel omstreden octrooi van de Staten van Holland en West-Friesland van 5 Mei 1639 om veer- of tolgelden bij Warmond op te heffen, teniet gedaan. Dat is niet alleen het werk van de provincie, zo zeide de heer Deerenberg. De minister van Verkeer en Waterstaat en de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat hebben krachtige steun verleend om de liquidatie van dit obstakel te bewerkstelligen. Gedeputeerden van Zuidholland zijn bijzonder dankbaar voor deze medewerking. ADVERTENTIE 2 Januari begint de bij GROTE HOUTSTR. 103 HAARLEM Let op onze adv. van morgen 31 Dcc. met fantastisch laRe prijzen De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 29 December 1953 in staat van faillissement verklaard: H. Meijer, handelende onder de naam manufacturenhandel woninginrichting „Ne derland" te Santpoort, Hoofdstraat 194, wo nende Wüstelaan 51, Santpoort. Rechter commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. K. Hugenholtz. H. Scherpenhuyzen. vishandelaar, Lange Nieuwstraat 578 te IJmuidcn, gem. Velsen. Rechter-commissaris: mr. N. Smits; Curator: mr. J. W. Crefeld te' IJmudine. Wegens gebrek aan actief werden op Dinsdag 29 December 1953 opgeheven de faillissementen van: _M. van Soomeren. schilder. Radboutstraat 25 te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H, J. Ferwcrda. Curator: mr. A. W. Luikinga te Haarlem. H. E. v. d. Mey, huisschilder. Van Oosten de Bruynstraat 57 te Haarlem. Rechter-com missaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. F. Sachse te Heemstede. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zijn op 25 December 1953 geëindigd de faillissementen van: de Vennootschap onder Firma Metaalgie terij A. Brink, Lange Margarethastraat 34, te Haarlem en de vennoten L. M. van Keu len te Haarlem, E. Brink te Haarlem, A. Brink le Haarlem. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. W. Rutgers, advo caat en procureur te Haarlem. H. Buseman. koopman, Joh. G. Mczger- straat 26 a te Zandvoort. Rechter-commissa ris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. K. Heimig, advocaat en procureur te Haarlem. Op 29 December 1953: J. M. J. Struik, gewoond hebbende Enterstraat 13 te Rijssen (Ov.) en aldaar zaakdrijvende onder de firma Wed. H. E. Struik en Zoon, thans wonende Burg. ter Laanstraat 114 te Zaandam. Rech ter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Cura toren: mr. J. C. Smithuysen te Haarlem en mr. dr. S. J. Hamming te Rijssen. ADVERTENTIE I'? Gouda brak Dinsdag om acht uur brand uit in de meubelfabriek van de firma Van der Kleyn aan de Kattensingel. In een kwartier tijds was de uit hout op getrokken fabriek in de as gelegd. Het vuur breidde zich zo snel uit, dat de leden van het personeel geen gelegenheid meer hadden hun gereedschappen te red den. De schade, die naar schatting 100.000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Op weg naar Weslerveld heeft de rouw stoet van de verleden week op 89-jarige leeftijd «gestorven actrice Marie van Eijs- denVink gistermorgen enkele ogenblik ken stil gehouden voor de Koninklijke Schouwburg om de leden van de Haagse Comedie gelegenheid te geven de over ledene de laatste eer te bewijzen. De ac teur Louis Gimberg sprak enkele woorden namens de oudere generatie, zijn waarde ring uitend voor het spel, waarvan me vrouw Van Eijsden jarenlang zovele duizen den had laten genieten. Zij was een vrouw, aldus spreker, voor wie iedereen vriend schap gevoelde. Namens de Haagse Comedie hechtte Paul Steenbergen een krans aan de lijkwagen. Eenzelfde eerbewijs werd namens de ge meente betoond door Bob van Leersum, directeur van het theater. Daarna bege leidden de aanwezige acteurs en actrices de stoet tot aan de Bosbrug. In de aula van het crematorium heeft Cor van der Lugt Melsert woorden van afscheid gesproken. „Wat aan Marie van EijsdenVink sterfelijk was, ligt hier op gebaard, wat blijft is de herinnering aan een goede vrouw, een groot kunstenares. Zij heeft het geluk gehad aan de zonzijde van het leven te staan, maar nimmer heeft zij hen, die in de schaduw waren, vergeten. Bij dit afscheid past geen applaus, hier past slechts stilte en dank voor een kost baar leven". Anton Ruys memoreerde de toejuchin- gen die de actrice ten deel vielen bij de opening van de Nieuwe Schouwburg in Rotterdam en zag hierin een bewijs van haar geliefdheid en populariteit. „Namens de jongere collega's", aldus spreker, „die nooit met u op de planken hebben gestaan, maar met wie ge zo hebt meegeleefd, dat ge een stimulans voor hen waart, zeg ik u dank en neem ik afscheid van u". De heer J. B. Schuil zegde de verschei dene dank voor al wat de kunstenares hem persoonlijk had gegeven, zowel als actrice als door vriendschap. Uit naam van de amateurgezelschappen in Nederland sprak de voorzitter van de NATU, de heer J. Jonker, woorden van waardering. Nadat de met twee bloemstukken be dekte kist onder orgelspel was gedaald, heeft de heer J. B. Vink, neef van de over ledene, de aanwezigen voor de betoonde belangstelling dank gezegd. De plechtigheid werd onder meer bijge woond door de burgemeester van Rotter dam, mr. G. van Walsum, door Paul Steen bergen. mevrouw Annie van der Lugt Mel sertVan Ees, mevrouw Van Ollefen, Magda Walden, de cabaretière Annie Prins, Bob van Leersum, Jean Stapelveld en vele anderen. Tijdens het afdelingsondcrzoek van de provinciale begroting 1954 heeft een lid van de Provinciale Staten de vraag gesteld of nu zovele tuinders uit het bouwgebied IJmond verdreven worden, de provincie niet heeft te zorgen voor deze uit het be drijf gestotenen in noordelijker streek uit het grote grondbezit van de provincie cul tuurgrond ter beschikking te stellen, hetzij door verkoop, hetzij door verpachting. Gedeputeerde Staten hebben geant woord, dat zij hun standpunt nog niet heb ben kunnen bepalen. Gewacht wordt op een rapport van een commissie, die op dracht heeft na te gaan of vervangings- grond te verkrijgen is. ADVERTENTIE op onze nieuwste Import-artikelen JERSEY COSTUUMS van 89.50 voor BLOUSES. VESTEN cn PULLOVERS, ver beneden inkoop- s 90 prijs v.aO* Bartcl.iorisstraat 27 b. d. Grote Markt ADVERTENTIE Enige leden van de Provinciale Staten van Noordholland hebben tijdens het on derzoek in de afdelingen van de provinciale begroting gevraagd, of Gedeputeerde Sta ten wel eens kennis hebben gekregen van klachten over schade tengevolge van af voergassen van te Velsen en elders staande fabrieken. Het college heeft geantwoord, dat het bekend is, dat zich aan tuinbouwgewassen, met name aan gladiolen in de omgeving van de mond van het Noordzeekanaal, loofbeschadigingen voordoen, welke door belanghebbenden worden geweten aan de afvoergassen van de te Velsen en elders staande fabrieken. Naar de juistheid van deze veronderstelling wordt thans een on derzoek ingesteld door de Landbouworga nisatie van „Toegepast Natuurwetenschap pelijk onderzoek". 51. Panda's onthullingen in de Nieuws Ram deden nogal wat stoj opwaaien. In wolken van stof snorde een overvolle over valwagen van de politie naar het kantoor van dit nieuwsblad. Het vooruitzicht, dat zij thans eindelijk de kans kregen, om de geheimzinnige rover Blobneus in te reke nen bracht een gril - igc, vastberaden uit drukking op het gelaat van de onverschrok ken politiemannen. „Wie had ooit kunnen denkendat de Meesterverslaggever van de Nieuws Ram die wetteloze rover zou zijn!", merkte een der agenten op, „en het vreemdste is wel, dat de Nieuws Ram het zelf verkondigt!" „Zij zullen zelf het beste weten, wat voor vlees zij in de kuip heb ben", zei de inspecteur, „in elk geval is het een aanwijzing, dat we Blobneus bij de Nieuws Ram moeten zoeken!" Op de plaa's van bestemming aangekomen, stormden zij regelrecht naar het kantoortje van de Meesterverslaggever en beukten onbarm hartig op de deur. „Maak open! Dadelijk! Politie!!" Reeds werden bijlen en andere breckwerktuigen geheven om met geweld de doorgang te forceren, toen de deur werd geopend en.... daar stond Joris Goed- bloed. „Welkom wettelijke macht!", riep hij, dankzij uw hartverheffende voort varendheid, ziji ge juist op lijd om de boos wicht Blobneus te vatten. DAAR is dat snode individu, de persona non grata", zoals wij latinisten het uitdrukken!" Vijf maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden, voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, benevens ontzeg ging uit de rijbevoegdheid voor de duur van 2y, jaar, eiste de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank gisteren tegen de 18-jarige groenterhandelaar J. H. van H. te Doorn wegens het zwaar lichamelijk letsel aanbrengen door schuld. Toen de jongeman op 27 September een gezelschap voetballers van Doorn naar Amersfoort vervoerde met zijn auto, reed hij op de Amei-sfoortseweg onder de gemeente Maarn een aldaar fietsende dame, me vrouw K. F. aan. Het slachtoffer kreeg een hersenschudding, een sleutelbeenbreuk en een shock. Zij moest gedurende veertien dagen in een ziekenhuis verpleegd worden. De dame is volgens de getuigenverklarin gen de gevolgen van deze aanrijding nog niet geheel te boven. Naar de als getuige gehoorde wacht meester bij de rijkspolitie Van H. ver klaarde, zou de wagen van de verdachte met een snelheid van ongeveer 100 kilo meter per uur gereden hebben en was de weg ter plaatse door het voorkomen van een bocht nogal gevaarlijk. Op een vraag van de officier gaf de ver dachte toe te snol te hebben gereden. In zijn requisitoir merkte de officier nog op, dat dergelijke wegpiraterij krachtens de Wegenverkeerswet als misdrijf wordt aan gemerkt en dat er zowel hechtenis als ge vangenisstraf op is gesteld. Om de ernst van het gebeurde te markeren achtte hij in dit geval een gevangenisstraf alleszins op zijn plaats. De rechtbank zal 12 Januari vonnis wijzen. Toen iemand aan een adres in de Dok kumerstraat te Leeuwarden een bloemetje wilde afgeven, kreeg hij geen gehoor. Wel zag hij een man de woning verlaten Toen men binnen een kijkje ging nemen, vond men daar de bewoonster, mevrouw S„ bewusteloos in de keuken liggen. In het ziekenhuis, waarheen ze werd overge bracht, is zij sin9dien nog niet tot het be wustzijn teruggekeerd, zodat haar nog geen gehoor kon worden afgenomen. Of hier misdaad in het spel is, dan wel een ongeval is geschied kon de politie tot nu toe niet ophelderen. De heer S. die zijn werkzaamheden buiten de provincie heeft, was niet thuis. De Joegoslavische ambassadeur in Wash ington, Popovitsj, heeft Dindsag verklaard, dat de onderhandelingen voor een vijf- mogendhedenconferenlie over Triest in een „zeer vriendschappelijke sfeer" vorderen. Do onderhandelingen zijn echter om tech nische redenen, zoals de Kcrstvacantie, op gehouden, zo zei hij tot verslaggevers na een bespreking met de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken Bedell Smith. Vrij. De Russische autoriteiten te Oost- Berlijn hebben Dinsdag twee Amerika nen uitgeleverd, die sinds enige jaren, in de Sovjet-Unie wei-den vastgehou den. De betrokkenen zijn de soldaat Homer Cox die in September 1949 ver dween toen hij bij de militaire politie te Wesl-Berlijn diende, en Leiand To wers, een burger die in 1951 van een schip in Finland verdween. Nederland se en Noorse krijgsgevangenen, die on langs uit Rusland zijn teruggekeerd, hadden gemeld, dat zij Cox en Towers in een kamp in de omgeving van Mos kou hadden ontmoet. Naar aanleiding hiervan heeft de Amerikaanse ambas sadeur te Moskou, Bohlen. stappen bij de Sovjet-regering gedaan om de vrij lating van de mannen te bewerken. Belangstelling. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat Engeland met de grootste aandacht kennis neemt van de voorstellen, die de voorzitter van het hoge gezagsorgaan der Europese kolen- en staalgemeen schap heeft gedaan voor nauwere sa menwerking tussen Engeland en de gemeenschap. Nadere bijzonderheden van de voorstellen zijn nog niet bekend gemaakt. Verbetering. In de Franse staatscourant is dezer dagen een wet afgekondigd waardoor de Franse pachtwet van toe passing op Nederlandse pachters in Frankrijk wordt, waardoor deze in grote lijnen gelijke rechten zullen ver krijgen als de Franse pachiers. Zp zul len de Nederlandse pachters in Frank rijk na beëindiging van de pachtover eenkomst recht hebben op vergoeding voor de door hen aangebrachte verbete ringen. V Lucln vaart. Twintig Europese landen zijn door de organisatie van de interna tionale burger luchtvaart uitgenodigd tot deelneming aan een conferentie over de coördinatie van het Europese lucht vervoer. De conferentie zou op 21 April te Straatsburg, de zetel van de Raad van Europa, geopend worden. Zij is bijeengeroepen als gevolg van een verzoek van de Raad van Europa aan de organisatie van de internationale burgerluchtvaart. De Raad van Euro pa heeft voorgesteld, dat de conferen tie de middelen zal bestuderen ter ver betering van de commerciële en tech nische samenwerking tussen de lucht- vaartmaatschaopijen van dc landen die aan de conferentie deelnemen. Antwoord. De Berlijnse vertegenwoordiger van de Russische Hoge Commissie, Dengin, heeft de drie Westelijke Hoge commissarissen geantwoord op hun pro test naar aanleiding van het incident op de autoweg tussen West-Duitsland en West-Berlijn op 26 December, waar bij een 16-jarige jongen werd gedood en zijn moeder ernstig werd gewond. Dengin schrijft dat een onderzoek zal worden ingesteld en dat de Westelijke Hoge Commissarissen van het resultaat op de hoogte zullen worden gesteld. Inval. De politie heeft Maandag te Geor getown een inval gedaan in het hoofd kwartier van de vooruitstrevende voikspartij van Brits-Guyana. Er wer den een aantal pamfletten in beslag ge- namen, waarin van de gouverneur, Sir Alfred Savage, wordt geëist de vijf ge arresteerde leiders van de partij in vrij heid te stellen. Candidaat. De socialistische fractie in de Franse Nationale Vergadering heeft Dinsdag André le Troquer met alge mene stemmen aangewezen als haar candidaat voor het voorzitterschap der vergadering. De verkiezing van een op volger van Herriot zal op 12 Januari plaats hebben. Le Troquer, die als eer ste vice-voorzitter van ae Nationale Vergadering het congres leidde, dat te Versailles een nieuw staatshoofd koos, is de eerste officiële candidaat voor het voorzitterschap. Waardeloos. De Zuid-Afrikaanse procu reur-generaal heeft vijf personen, onder wie Sam Khan, een afgezet parlements lid doen weten, dat de hun gedane aan zegging op grond van de wet tot onder drukking van het communisme, waarbij het hun verboden werd bijeenkomsten en vergaderingen bij te wonen, van nul en gener waarde is. De overige vier be trokkenen zijn Fred Carneson, voorma lig lid van de Kaapse provinciale raad, mejuffrouw Nancy Dick, mej. Ray Alexander en mej. Mary Butcher. De aanzeggingen waren gedaan op last van de minister van Justitie, Charles Swart. HET is bekend dat vele soorten mieren honing verzamelen en deze in de krop met zich dragen. Zodra de larven, of een hongerige ncstgenoot moet ivordcn gevoed, wordt een beetje honing opgerispt en de- geen die daarin trek heeft, kan zich daar aan vergasten. Nu leeft er in Mexico en in het Zuid westelijke deel van de Verenigde Staten een mier soort die zich gespecialiseerd heeft in deze methode en om deze reden de honingmier wordt ge- noemd. Zoals we weten, bestaat er in de mierenkolonie een be paalde taakverdeling, waar- WcclcflcSSCIl door ieder dier als het ware schijnt te zijn voorbestemd. Zo ook bij de honingmieren, waar- V. van een deel de bestemming "N heeft om honingpot te worden en in de provisiekamer te worden weggezet. Bij de mieren wie dit lot beschoren is, groeit de honingkrop tot geweldige afmetingen uit en dringt alle andere organen in een kleine ruimte van het achterlijf. Tegen de tijd dat het dier volwassen is en een hard cliitine- pantser heeft gekregen, is de honingpot klaar en kan met de inmaak worden be gonnen. Dat gaat vrij eenvoudig, want alle honing verzamelende werksters uit het nest storten de gewonnen honing in het keelgat van de honingpot-mier. die het product gewillig in zijn geweldige uitgedijd achter lijf laat verdwijnen, tot de pot vol is. En dan? Wel de honingmieren hebben in het onderaardse nest voorraadkamers en daar worden de levende honingpotten aan de zolder gehangen tot er een tijd komt dat de voorraad moet worden aangespro ken. Al die tijd dat kan maanden maar misschien ook jaren zijn hangen de brave honingpotten, in aantallen van som tijds 300 stuks, keurig en bewegingloos naast elkaar. En wanneer een bezige nest- genoot eens wat wil snoepen, rispen zij gehoorzaam de verlangde hoeveelheid naar boven zonder zo mogen we veronder stellen bittere woorden of klachten te uiten. Nooit verlaten deze tot honingpotten geworden mieren het nest. Trouwens, het voortgaan zou hun erg moei lijk vallen door de wanstal tige verhouding van hun ach terlijf ten opzichte van de rest van het lichaam. Zelfs als zij van de zoldering val len is het hun onmogelijk eigener beweging weer te gaan hangen. We zeiden zojuist, dat deze dieren voor deze functie voorbestemd schijnen, hetgeen we kunnen afleiden uit het feit dat van een willekeurig aantal larven die in het labora- torium overvoerd werden met honing, slechts een deel zich tot de werkelijke ho ningpotten ontwikkelde. De krop van de anderen groeide weliswaar uit tot afmetin gen, groter dan normaal, maar nam nim mer de volledige vorm van de „voorbe stemde" dieren aan. Ziezo, nu kunnen we ook wel eens spre ken over de sociale rangorde, die geen typisch menselijk verschijnsel is, maar ook in het dierenrijk kan worden waargenomen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2