Agenda voor Haarlem Florence Nightingale Sparrevuren in Haarlem laaiden weer hoog op oolÈk DE JAARLIJKSE OPRUIMING „De vrouw met de lamp" Maar de meeste Kerstbomen worden tot na Driekoningen bewaard De prinsesjes in Grindelwald voorspoedig Nieuwjaar Geen uitbreiding van kampcermogclijkhcden Goud en deviezen stegen in 1953 met 730 millioen Motie in vergadering van Ned. Onderwijzers vereniging Reclame bij kistenfabriek te Halfweg Polen versterkte de Oder-Neisse-grens Franse poststaking duurt nog voort Eisenhower poogt staking bij spoorwegen te voorkomen Eerste kwartaal 1954 27 emigrantenvluchten Opcenten personele belasting in Noordholland Op 13 Augustus 1910 overleed te Londen in de hoge ouderdom van 90 jaar Florence Nightingale. Blind en zich niet meer be wust van de dingen der wereld om haar stierf zij, een vrouw, die bijna veertig jaar om niets zo be zorgd was geweest als juist om het lo.t van dde wereld, van de mens in nood, de zieken, de behoefti- gen, de gewonden. Haar leven was een leven van strijd en voortdurende zelf opoffering. Een le ven vol wanbegrip eerst, vol tegenwer king en achterdocht. Haar familie be greep haar niet, toen zij, in weelde grootgebracht, zo'n onmiskenbare voor liefde aan de dag legde voor de ver pleging der zieken en het werk in de hos pitalen, die in haar tijd oorden waren van de ergste ontucht en vervuiling. En na dat zij eenmaal de beslissende stap had gezet en zich met haar helpsters inscheepte maar de Krim, waar de Engelsen met de Turken vochten tegen de Russen, begon haar gevecht te gen domheid en liefdeloosheid, bureau cratie en kortzichtigheid pas goed. Het was een gevecht, dat zij bijna met haar leven betaalde. De cholera trof haar en wierp haar op het ziekbed. Maar zij her stelde en zette haar werk voort. Tweeën veertig man op de honderd stierven aan hun verwondingen vóór Florence Nightin gale eindelijk zelf de verpleging der solda ten ter hand kon nemen. Toen zij eenmaal de chaos had opgeruimd, de stinkende hospitalen - waar een gewonde soms een week op een dokter wachtte en de verple gers dronken rondliepen - in heldere zalen had herschapen, gezorgd had voor mate riaal ter verpleging, toen zij eenmaal wer kelijk medewerking had en erkenning daalde dat cijfer van 42 per 100 tot twin tig per duizend: 20 per 1000! Doch Flo rence Nightingale was het nog te veel. In haar privé-aantekeningen schreef zij: „O, mijn arme mannen: ik ben een slechte moeder om naar huis te gaan en jullie in je graven op de Krim achter te laten. - 73 procent in 8 regimenten in zes maanden, alleen ten gevolge van ziekten". En naar aanleiding van plannen om haar bij haar terugkeer in Engeland te huldigen: „Wie denkt daar nu nog aan?" Florence Nightingale ontliep de huldi gingen, maar niet het werk. Eenmaal thuis verzamelde zij gegevens over de gezond heidstoestand van het Engelse leger. Ge- détailleerde voorstellen voor kazernebouw, hospitalen en algemene gezondheidszorg voor militairen kwamen uit haar pen. Ze dreef haar vriend de minister Sydney Her- bert met haar rusteloze activiteit in de ADVERTENTIE Hofleverancier COMPLETE WONINGINRICHTING Barteljorisstraat 13-17 HAARLEM dankt voor het in 1953 genoten vertrouwen en wenst U een Anna Neagle als ..De vrouw met. de lamp" (Florence Nightingale) dood, niet beseffend hoe zwak zijn ge zondheid was, hoe groot dan ook zijn toe wijding. Van de vierentwintig uur werkte zij er twintig. Bij de jubileumtentoonstel ling van Koningin Victoria in 1897 kusten oudgedienden snikkend het wagentje, waarin zij op de Krim had rondgereden. En toen zij de last van de ouderdom ging voelen en haar naam minder werd ge hoord was d'c toekenning van de Orde of Merit in 1907 aan Florence Nightingale als eerste vrouw in de geschiedenis alleen maar nod'ig voor een nieuwe golf van ver ering door Engeland. Zijzelf bevatte het nauwelijks. Haar geest doofde als de lamn. die haar symbool werd, toen zij in hef hos pitaal op de Krim ied'ére avond langs de bedden ging met een lamp in de hand, ziende of allen, die aan haar zorgen wa ren toevertrouwd, wel rustig de nacht in konden gaan. Ik heb opzettelijk zo over het leven van Florence Nightingale uitgewijd om de le zer een indruk te geven van de moeilijke taak, die Herbert Wilcox op zich nam, Ven hij van „De vrouw met die lamp" een film ging maken. Leven en werk van Florence Nightingale geheel omvatten is bijna on mogelijk. Daarvoor gebeurt er te veel in. bestrijkt het een te wijd terrein, bevat het te belangrijke en verstrekkende ge beurtenissen. die uit een schetsmatige aan duiding niet helder genoeg oprijzen of in een andere samenhang komen dan in de werkelijkheid het geval was. Toch heeft Wilcox het aangedurfd. Is hij geslaagd? Eerlijk gezegd: nee. Wat wij van Florence Nightingale te zien krijgen is voorname lijk een spelcreatie van Anna Neagle. die men kan bewonderen of niet bewonderen - zij is zeker niet zo onvergetelijk als bij voorbeeld in haar rol van Odette Chur chill - maar de Florence Nightingale in gans haar grootheid ziet men niet. En dat streefde Wilcox toch na. Wat er geschied de na de Krim-oorlog slaat: hij practisch over. De dood van Sidney Herbert wordt niet volledig verklaard. Het blijft bij flit sen. veel omschrijvingen en (overbodige) beelden. Het is een aaneenschakeling van fragmenten, die los staan en elkaar maar nauwelijks verklaren. Met dat tikje ge poseerdheid, dat een te grote ambitie ver raadt. Wat dat betreft is de film mij dus tegen gevallen. Daar staat echter tegenover dat het onderwerp zo mooi is dat het u eerbied en ontzag inboezemt. Ook in de film van Wilcox. Ik geef u honderden films van na de oorlog met alle kwasi ernstig gezwets over vrede (het liefst in oorlogsfilms) er voor cadeau. Hier komt u ook op het slag veld, maar hier wordt het leven in waarde gehouden en een voorbeeld gesteld van onbaatzuchtigheid en moed, waarnaar we vaak met een lantaarntje lopen te zoeken. „De vrouw met de lamp" is om haar idea lisme waard de belangstelling te genieten van allen, die de mensheid een warm hart toedragen. Niemand wordt er slechter van. Men kan er zich dezer dagen in het Heem- steedse Minerva theater van overtuigen. zal aanvangen MAANDAG 11 Januari a.s. Zie onze volgende annonces. WOENSDAG 30 DECEMBER Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch Orkest met Jo Vincent, 8 uur. Bloemlust, Lisse: Bloemententoonstelling, 9—22 uur. Minerva: „Fra Diavolo", alle leeft,. 8.15 uur. Palace: ..By the light_ of the sil very moon", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Lido: „Het gouden zwaard", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vrouwen die het teken dra gen". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wraak van de zwarte adelaar". 14 jaar, 8 uur. Luxor: „De kuise Violetta". alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Puntje en Anton", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Gevangenen van het oerwoud", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 31 DECEMBER Recreatiezaal van Boom-Ruygrok N.V., Gedempte Oude Gracht 138: Bezinnings bijeenkomst van het Humanistisch Verbond. 7 uur. City: „Gekooide furie", 14 jaar, 2.15 uur. Palace: „Rechter Thomas". 14 jaar, 2 en 4.15 uur. Lido: „Salome", 18 jaar, 2 en 4.15 uur. Frans Hals: Geen voorstelling. Minerva: Geen voorstelling. Roxy: „De roepstem dei- Pampa's", 2.30 uur. Luxor: „Het loon van de anest", 18 jaar, 2 uur. Rembrandt: „Puntje «n Anton", alle leeft., 2 en 4.15 uur. P. W. FRANSE „Door de vestiging van nieuwe kam- peergelegenheden in de Kennemerduinen en op de stranden van de Noordzeekust is de behoefte aan uitbreiding van kampeer - mogelijkheden thans minder groot dan enige jaren geleden", aldus delen Gedepu teerde Staten van Noordihoiland aan de Provinciale Staten mee. De vraag of er niettemin aanleiding bestaat een tweede provinciaal kampeerterrein aan te leggen heeft intussen de aandacht van Gedepu teerde Staten. Uiteraard zal dit slechts mogelijk zijn voor zover de belangen van de waterwinning zulks toelaten. De tarieven voor het kamperen te Bak- kum zijn evenmin als de tarieven voor de toegangskaarten naar de menang va.n Ge deputeerde Staten, hoog te achten, zodat voor verlaging naar hun oordeel geen aanleiding bestaat Zoals te verwachten was is in de afgelopen week de bankbiljettencirculatie tot boven de f 3.3 milliard gestegen. Volgens de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 28 December bedraagt de char- tale geldhoeveelheid f 3.329 millioen, een na-oorlogs hoogterecord. De goudvoorraad is met f 2.792 millioen onveranderd ge bleven. De netto deviezenreserve daaren tegen steeg met f 14 millioen tot f 1.605 millioen. 1-Iet opmerkelijke feit doet zich voor, dat de netto deviezenreserve aan het begin van het jaar vrijwel even groot was. Beide posten tezamen belopen thans f 4.397 millioen, aan het begin des jaars echter f 3.667 millioen. De aanwas van f 730 millioen komt dus geheel ten goede aan de goudvoorraad door omzetting van convertibele valuta's in edel metaal. WOENSDAG 30 DECEMBER 1953 De algemene vergadering van de Neder landse Onderwijzersvereniging die tot en met Woensdag in Amsterdam wordt gehouden heeft een motie aangenomen waarin het hoofdbestuur tot opdracht kreeg: „met alle middelen het besef bij ons volk te wekken en te versterken, dat ver hoging van het peil der volksontwikkeling en versterking van de geestelijke volks kracht onmisbare voorwaarden zijn voor de harmonische ontwikkeling van elk indi vidu, opdat het onderwijs een zaak van gans het volk worde en het de zorg, ver zorging en waardering verkrijge, die het verdient". In de motie werd voorts opge merkt. dat het inzicht in de betekenis van het onderwijs voor het individu en de ge meenschap groeiende is, maar aan het onderwijs nog steeds niet de juiste plaats in het maatschappelijk bestel is toegekend. „Uit kortzichtige, financiële en economi sche overwegingen worden de belangen van de cultuur, en daarmede die van het onderwijs nog altijd onvoldoende behar tigd", aldus de motie. Gedeputeerde Staten van Noordhollaod hebben aan de Provinciale Staten meege deeld, dat op een verzoek van de N.V. Kistenfabriek „De Phoenix" te Halfweg om op de vernieuwde, in signaalrood ge schilderde wand van de houtloods de slag zin „Al 'n vat. kist of krat van De Phoe nix gehad" te mogen aanbrengen over een lengte van veertig meter met: witte letters van 1.20 meter hoogte, afwijzend is be schikt. Zij hebben zich echter bereid ver klaard een r.ieuw verzoek met betrekking tot het aanbrengen van deze slagzin in gunstige overweging te zullen nemen, mits de lengte der aan te brengen reclame zou worden beperkt tot twintig meter, de hoogte van de letters niet meer dan zes tig centimeter zou bedragen en de letters en de ondergrond van deze reclame in niet helle- kleuren geschilderd zouden worden; een hel rode ondergrond, ?.ls aanwezig was, werd onaanvaardbaar geacht. Gede puteerde Staten merken op, dat zij be zwaar hadden tegen de grootte van de re clame en tegen de helle kleur van de ach tergrond, eenter niet tegen de tekst. BONN (Reuter). Volgens de „General Anzeiger" van Bonn hebben vluchtelingen verteld, dat Polen zijn Oder-Neisse grens met Oost-Duitsland is begonnen te verster ken. Luchtdoelgeschut zou aan de rivier- grens verschenen zijn. Verder zouden Poolse militaire eenheden de Poolse oever van beide rivieren met zware prikkel draadversperringen aan het afzetten zijn. PARIJS (Reuter). De stakende Franse postbeambten hebben gisteravond, toen de staking al een week oud was, besloten het werk nog niet te hervatten. Ook besloten zij een afvaardiging van vrouwen van post beambten naar mevrouw Auriol, de echt genote van de Franse president, te zenden om haar hun grieven uiteen te zetten. De stakers sorteerders in treinen en op Parijse stations zeiden Dinsdagavond, dat de staking zich uitbreidt tot andere diensten. Het departement van de B.T.T. maakte Dinsdagavond bekend, dat soldaten sedert het begin van de staking in Parijs 350.000 pakketten hebben bezorgd. Er waren Dins dagavond tekenen die wezen op onenigheid tussen de twee vakbonden die de stakir- hebben uitgeroepen. De onafhankeli; bond keerde zich tegen de communistiscnc toen laatstgenoemde spandoeken aanbracht, waarop kwesties ter sprake werden ge bracht die niets met de staking te maken hebben. AUGUSTA (Reuter). President Eisen hower heeft Dinsdag een speciale raad in gesteld om een dreigende staking van eer. millioen man spoorwegpersoneel te voor komen. De betrokken emplové's, behorend tot het niet-rijdend personeel, wensen be tere sociale voorzieningen. Het geschil dreigt het verkeer op 150 lijnen stil te leg gen. Door do instelling van de uit drie man bestaande speciale raad mogen de betrok ken 15 vakbonden gedurende 60 dagen niet staken. In deze periode zal men trachten het geschil in de- minne te schikken. Gedurende het eerste kwartaal van 1954 zal de K.L.M. volgens de tot nu toe be kende gegevens, in totaal zevenentwintig vluchten met emigranten uitvoeren. Het grootste deel dezer vluchten zal naar Ca nada gaan en wel achttien. Vijf zullen naar Australië worden gemaakt, drie naar Nieuw Zeeland en één naar Zuid-Afrika. Aannemende, dat met elk vliegtuig vijftig a zestig personen worden vervoerd (vol wassenen en kinderen) zullen door deze zevenentwintig vliegtuigen vermoedelijk ongeveer veertienhonderdtachtig landge noten emigreren. De vertrekdata van de vluchten naar Canada (Montreal) zijn: 8, 12, 15 en 26 Januari, 3, 9, 12, 17, 23 en 26 Februari. 3, 9. 12. 17, 19. 23, 26 en 31 Maart. De vertrekdata naar Australië (Mel bourne) zijn: 18 Januari, 8 en 15 Februari, 1 en 15 Maart. Het vertrek van de vliegtuigen met emi granten naar Nieuw Zeeland (Auckland) is vastgesteld op 28 Januari (alleen houders van „entry permits"), 22 Februari (weder om alleen voor houders van „entry per- mits") en 22 Maart (alleen „schemers"), j De vlucht naar Zuid-Afrika (Johannes burg) zal op 25 Januari beginnen. i Die twee keer ir, 'net jaar, dat er „fik kies" kunnen worden gestookt zonder dat. de politie er bezwaar tegen heeft, moeten uitgebuit worden, hebben niet alleen jon gelui maar ook veel ouderen gisteravond gedacht. Honderden hebben op verschei dene plaatsen in de stad koude windstoten en regenvlagen over zich heen laten gaan om kerstbomen, die fraai aangekleed in vele kamers hebben gestaan, in een ros sige gloed te zien opgaan en de prikkelen de geur van brandend sparrenhout op te snuiven. De aanvoer naar de verbrandingsplaat- sen was overigens helemaal niet groot, zij zal bij de volgende gelegenheid op 7 Ja nuari ongetwijfeld verre overtroffen wor den, omdat de meeste mensen hun huis kamers de luister van de Kerstdagen vóór Driekoningen liever nog niet ontnemen. Er zijn op de tweede avond dan ook waarschijnlijk groter Vuren te verwach ten: in de omgeving van de Vondelweg wil men het feestgeboomte dan zelfs in een optocht met lampions naar de brandstapel voeren. Van dat feest kreeg men daar gis teren al een voorproefje, want het werd er een vrolijke boel toen het de brandweer ondanks blussingspogingen van de regen was gelukt het vuur in de hoop te jagen. Verscheidene huisvaders kwamen op dat tijdstip nog met hun ontluisterde sparren aandragen om deze onder gejuich in de vlammen te doen werpen, want na Kerst mis is zo'n boom toch eigenlijk maar een sta-in-de-weg. De sensatie voor de jeugd waren de myriaden van vonken, die hoog boven de vlammen uitstegen. En. zo was er gisteren op acht plaatsen brand in de stad, waarbij de brandweer vrolijk toezag of de vuurhaard trachtte te vergroten. Een van de negen „stookplaat sen" moest uitvallen, het was het terrein bij de Beatrixschool in Overveen. waar geen kerstboom te vinden was. Maar de andere acht hebben dienst gedaan en wer den gemarkeerd door de silhouetten van veelkoppige scharen tegen de helle achter grond van het vuur. Aan de Frederik Hendriklaan werd het louter een brandje van Hout en Plantsoe nen want op het vele brandhout dat deze dienst er had opgestapeld, vielen de drie a vier kerstbomen nauwelijks meer op. In totaal zijn er gisteravond maar en kele honderden bomen in de as gelegd en men verwacht dat er op 7 Januari wel en kele duizenden zullen branden. Het verdient daarom misschien wel aan beveling om voortaan het hele ceremoniëel zich op één avond na Driekoningen te doen voltrekken, want dat betekent minder moeite en grotere vuren. In een beschouwing over de provinciale begroting 1954 delen Gedeputeerde Staten van Noordholland mee. dat van hen geen voorstel tot verlaging van de opcenten op de personele belasting te verwachten is. j De begroting laat niet toe een deel der inkomsten vrij te geven zonder gelijktijdig het uitgavenpeil aan te tasten, iets, waar toe evenwel geen aanleiding bestaat. Voorts is het niet te voorspellen in welke mate de inkomsten in de toekomst aan de pro vincie zullen toevloeien, gelet op het con junctuurgevoelige karakter van de uitke ring uit het provinciefonds en de belang rijke plaats, die deze uitkering inneemt in het totaal der dekkingsmiddelen. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat bij aanvaarding van het wetsontwerp tot ver laging van de hoofdsom der personele he- lasting, door de contribualen toch al een aanzienlijk lager bedrag aan provinciale opcenten verschuldigd zal zijn. Nog een aantal foto's van de prinsesjes in Grindelwald. Boven: voor het tochtje met de arrestee. V.l.n.r. de prinsessen Irene. Beatrix, Margriet en Marijke. Daaronder: Weer een dag voorbij. De prinsesjes gaan hotel Adlcr binnen. Vervolgens: Irene en Beatrix vermaak ten zich uitstekend met haar ski-fiets. Een flink pak. sneeuw maakte, haar ver richtingen nu niet direct gemakkelijk. Foto beneden: De vier prinsessen in de arrestee. V.l.n.r.: Irene. Margriet. Ma rijke en Beatrix.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5