Frankrijk bestelde na de oorlog op tijd nieuwe trawlers Visserij met electriciteit, geslaagd Duits experiment Engelse onderzoekingsvaartuigen beproeven Nederlandse trawl AUTO OF MOTORRIJLES? Agenda voor Velsen Havenherichten Kennemers en DEM deden kansen op bovenste plaats dalen Kennemer Lantaarn Op Franse- en buitenlandse werven De „R 96" ontdekt, nu tiaar Amerika IJmuidens beste besommers Noorse vissers kijken met „Asdic" al vooruit en opzij onder water Badmintonclub „Velsen" afdelingskampioen r 7 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Gemeente koopt pand aan Uitendaalstraat Met het oog op haringvisserij door drifters AREND REIJM het adres Vorig jaar 26.962 pond snoekbaars, nu 1175 pond VCK 3—VGV2 Medische verzorging Voetbal in Kennemerland WOENSDAG 30 DECEMBER 1953 SEDERT DE DOUW van de eerste trawler aan het eind van de vorige eeuw, zijn in de verschillende landen, die zich met de trawlvisserij bezig houden, speciale werven ontstaan die zich met de bouw van dit scheepstype belasten. Dit geschiedde in Engeland. Duitsland en ook in ons land. De namen Smith, Cochre, Cook, Welton Gemmell in Engeland alsmede Scebeck. Unterweser, in Duitsland zijn in dit verband bekend. In Frankrijk is het anders gesteld. Weliswaar worden in Frankrijk trawlers gebouwd maar de speciale werven, zoals in Engeland en Duitsland vindt men er niet. Het schip, xvaarvan de foto hierbij is afgedrukt, komt ivel van Franse bodem en kwam in 1030 gereed bij Chantiers Nav. Frangais le Caen. aan wie de boxiw was opgedragen door de Société Anonyrne des Pecheries Industrielies te St.-Malo, die hun enige schip Heureuxdoopten. Deze knaap van een trawler mat 1116 i j "WMj, ',t'i bruto reg. ton en was 64,13 meter lang tus- I sen de loodlijnen. De 4 cyl. dieselmotor! ontwikkelde 1100 pk. Ongeveer de helft van de lengte van dit soort trawlers wordt ingenomen door een dekhuis, waarboven een grote ruimte met een hut en salon voor de kapitein, hut voor de reder, hos pitaal, messroom en verder nog ruimte genoeg voor de verblijven van de le en 2e machinist. Daarboven bevindt zich de stuur- en radiohut met kaartenkamer. Het logies onder de bak biedt plaats aan 24 personen. Grote of zoute visvangst Frankrijk rekent deze trawlers tot de grote, of zoute visvangst, een bedrijf dat voorheen met zeilvaartuigen werd uitge oefend; In 1939 was het nog maar een klein aantal zeilschepen dat van Frank rijk ter zoute uitvoer bij IJsland of New Foundland. Vanzelfsprekend zijn deze scheepjes verdrongen door grote stalen vaartuigen, mechanisch voortgedreven. In 1939 waren er reeds 38, waarvan 24 stoom- vaartuigen en 14 moderne schepen met dieselmotor. De tonnemaat bedroeg van 800 tot 1350 ton, de sterkte van 750 tot 1250 pk. In enkele gevallen overtrof de lengte 70. meter. Dergelijke afmetingen waren zeer aanzienlijk voor vissersvaar tuigen en Frankrijk ging er prat op de grootste en modernste vissersvaartuigen van de wereld te bezitten. Spanje en Por tugal beschikten evenwel ook over derge lijke vaartuigen. In deze landen kende de ..zoute vaart" ook een groot succes en hield de ontwikkeling van deze visserij gelijke tred met Frankrijk sinds 1904, hel jaar waarin een reder uit Boulogne voor het eerst een stoomvaartuig op de vangst naar de banken van New Foundland stuur de. Onder de schepen van de Franse visserij- vloot, die tijdens de oorlog verloren gingen bevond zich ook de „Heureux" als een van de 182 trawlers of 60% van de totale voor oorlogse vlootstcrkte, die Frankrijk in de oorlog verspeelde. Lang voordat men met de wederopbouw kon beginnen, werden de plannen al voor bereid en niet alleen op technisch gebied maar ook de financiering en de verdeling van de af te leveren trawlers onder de reders. De oorlog was al enige jaren afgelopen toen de plannen in daden omgezet konden worden. De „bestelling" luidde 170 traw lers en de Franse werven namen er hier van 94 voor haar rekening. Voor de ove rige kwam er werk aan de winkel voor buitenlandse werven. De Verenigde Staten bouwde er 32, België 16, Canada 15 en Engeland 13. De opvolger van de „Heureux" heeft op de helling gestaan in Amerika. Gebouwd bij Bath Iron Works Corporation in Bath is dit schip aanmerkelijk groter dan de voorganger. Deze ruim 68 meter lange nieuwe „Heureux" meet 1662 reg. ton bruto en 1016 netto en is uitgerust met een motor van circa 1500 pk. Afgeleverd in 1947 beoefent deze trawler drie seizoenen de visserij nabij New Foundland en Groen land. De „Heureux" werd na het laatste seizoen met ere genoemd wegens een record vangst van 2813 ton in drie reizen. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER Voor sanering stadsdeel De gemeente Velsen is le koop aangeboden het pand Uitendaalstraat 30 te Santpoort, met de bijbehorende grond, ter oppervlakte van 297 m.2, voor de prijs van f2350 in totaal. B. en W. achten de koopprijs aannemelijk. In verband met het plan tot algehele sane ring van het gebied, waarin de woning staat, is het bezit van dit pand voor de gemeente van belang. Het ligt in het voornemen van B. en W. de bedoelde sanering geleidelijk te verwezenlijken door middel van een uit breidingsplan in onderdelen voor het gebied ten Zuiden van de Wüstelaan. De thans te koop aangeboden woning is. evenals de bijbehorende schuur, gebouwd vóór het jaar 1900 en vertoont verschillende gebreken. Deze verhuur kan voorshands, in afwachting van de sloping van het pand, worden bestendigd. BIJ PROEFNEMINGEN met een lichte Nederlandse trawl in het Engelse Kanaal heeft het visserij-onderzoekingsvaartuig „Sir Lancelot" uit Lowestoft Vrijdag in zes uur tijd zestig kantjes haring gevangen, meldt het Engelse weekblad „Fishing News". Reeds enige tijd werden onderzoekingen op dit gebied gedaan met schepen van het ministerie van Landbouw en Vissersvaartuigen, waaronder de „Ernest Holt" en de „Platessa", om na te gaan in hoeverre trawls zoals die bij vissers van het vaste land in gebruik zijn, kunnen worden gebruikt voor de haringvangst door Engelse vissers. De Heureux", het enige schip van de Société Anonxjme des Pecheries Indxtstrielles le Sl.-Malo ixi Frankrijk. De afgelopen jaren hebben Duitse, Ne derlandse, Franse en andere trawlers en trawlloggers een veel grotere haringvangst gehad dan de Engels drifters. De voor naamste reden voor dit in gebreke blijven van de tegenwoordige Engelse visserij in het Kanaal, voor zover het de drifters be treft, is geweest dat de trawlers zo exten sief hebben gevist dat de drifters niet in staat zijn geweest de vleet te schieten. Bij een verslag van de reis van de „Sir Lancelot" verklaarde een vertegenwoordi ger van het Visserij Laboratorium, dat aangenomen werd dat de proeven, geno men door de „Sir Lancelot" wel enig licht hadden geworpen op de problemen, die verband houden met het gebruik van trawls voor de haringvangst. Iedere trek duurde ongeveer veertig minuten en dan werden zo'n twintig kantjes gevangen. In het geheel viste de „Sir Lancelot" zes uur voor zestig kantjes. Ook werd gezegd dat met de lichte Nederlandse trawl, die werd geprobeerd, nog niet veel geëxperimen teerd werd door de Engelse vissers. Enkele vissers hebben het gedaan, maar zonder veel succes. Hieraan werd nog toegevoegd dat dit voor een groot deel afhankelijk is van het klaarmaken van het net een moeilijk karwei. Het net moet goed in orde zijn, wil het gebruik van deze trawl resul taat opleveren. Er is nu een antwoord gevonden op som mige problemen van de vissers, nu twintig kantjes in een half uur kunnen worden gevangen. Dit kan worden vergeleken met ADVERTENTIE Dennenstraat 12 - IJmuidcn-Oost - Tel. 6200 Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Bij het naderen van tie jaarwisseling is een optelling van de besommingen der verschillende trawlers een bezigheid, die iets verraadt over de rentabiliteit van de IJmuidense vloot. De hoogste besommer van het jaar 1953 wordt zonder twijfel de Haarlem, die tot rond 725.000 komt: de Vios maakte dit jaar ongeveer 700.000 en de Abraham zal, met vandaag mee, onge veer de 610.000 halen. De Herman zit even hoog als de Vios en haalt de zeven ton ook ongeveer en de Post Boy komt aan een jaarbesomming van over de 600.000. Gisteren waren de besommingen als volgt: Vikingbank slechts 11.000, voor de verse vis, Eveline voor de verse haring in tien dagen 21.800 en de zes dagen van de Post Boy werden royaal beloond met 18.200 voor de verse haring. Uit dit korte overzicht en uit de besom mingen van gisteren blijkt zonneklaar, dat de haringboten de verse vissers ver vooruit zijn wat opbrengst betreft en dat zelfs de vele doorgedraaide haring van de laatste weken ruimschoots werd goedgemaakt dooi de snelle, korte reizen en de overvloedige vangsten. Geen spreekuur De wethouder, meer in h<bijzonder be last met Sociale Zaken, personeelsaangele genheden en woningverdcling, de heer C. P. J. Maas, houdt op Donderdag 31 December 1953 geen spreekuur. WOENSDAG 30 DECEMBER IJMUIDEN Thaiia, 20 uur, cabaretavond „Bond van zeevarenden". Rcx, 20 uur, „De madonna van de zeven manen" DE REVOLUTIONNAIRE technische ontwikkeling van de moderne visserij schrijdt in een snel tempo voorwaarts. Wat vandaag sensationeel is, is morgen al verouderd en opzienbarende uitvindingen en verbeteringen aan overigens zeer moderne gereed schappen en het toepassen van nieuwe materialen zijn aan de orde van de dag. Wat de visserij van de toekomst betreft zijn de perspectieven zodanig dat men er niet over in détails kan treden, tenzij men helderziende is. Het is voldoende om met de ontwikkeling die nu plaats vindt in het rijk der visserij, op de hoogte te blijven. Ongeveer twee jaar geleden werd voor de eerste maal het nieuws van de visserij met behulp van electriciteit de wereld ingestuurd. Het was bekend dat hiermee ge heimzinnige experimenten werden gedaan, maar voor de internationale visserij kringen was het toch een volslagen verrassing dat de Duitse onderzoekers al zo ver gevorderd waren. De Duitsers hadden goede voorzorgsmaat regelen genomen om geheim te houden, dat zij werkten met een sipeciaal uitgerust onderzoekingsvaartuig de grijs geschilder de „R. 96", en dat verbluffende resultaten waren bereikt met dit sciiip. In een uithoek van de Hamburgse haven werd-de „R 96" ontdekt en toen was het geheim van vis sen met toegepaste „elektrische narcotica" geen geheim meer. De methoden en resul taten van de Duitse onderzoekers zijn over de gehele wereld besproken en enige tijd vernam men niets over de onderzoekingen. De mannen op de achtergrond er van ver klaarden, wanneer men er naar vroeg, dat „visserij met electriciteit nog in het beginstadium verkeerde" Experiment beëindigd Enkele dagen geleden heeft de Kopen- haagse correspondent van „Fishing News" een interview gehad met een van de man nen op de achtergrond, dr. P. F. Meyer van het Visserij-instituut uit Hamburg. Deze verstrekte de volgende inlichtingen: „Onze experimenten niet betrekking tot Oceaan-V'sscrij door middel van electro- anaesthesia zijn beëindigd. Wetenschappe lijk gesproken is het probleem opgelost". Proeven in de praktijk moeten nog ge nomen worden en hiermee zal veel tijd en geld gemoeid zijn. De financiële positie weerhoudt Duits land er van deze kant van de zaak zelf aan te pakken. Daarom is de „R. 96" in Ameri kaanse handen overgegaan. Het schip is enige weken geleden de Atlantische Oce aan overgestoken, op weg naar de Verenig de Staten. De Amerikanen zijn volledig op de hoogte gebracht van do resultaten, methoden en werkwijzen en de Duitsers, die iaren lang intensief aan deze proefne mingen hebben gewerkt, behoeven bij de uiteindelijke toepassing in de praktijk niet aanwezig te zijn. Amerikaanse R. 96 weer ter visserij De „R. 96" zal begin van het volgend jaar een aanvang maken met de visserij. Zoals bekend, maakt de trawlvisserij, met toegepaste electrische anaesthesia, gebruik van een kabelsysteem. De draagwijdte is relatief klein, maar door een splinternieu we techniek toe te passen is het mogelijk geworden bij het vissen op haring, kabel jauw en andere \issen electro-anaesthesia le gebruiken. Het was algemeen bekend, dat het mo gelijk was vis in epen water te verlammen door middel van electriciteit, maar het werd als een onmogelijkheid beschouwd dit principe toe te passen bij Oceaan visserij, vanwege de buitengewone „leven de" capaciteit van zout water. Het probleem werd echter opgelost door middel van een speciale impulsie-gcncra- tor. Door het impiilsie-eijfcr en de span ning te wijzigen is het mogelijk vis van verschillende afmetingen en soorten te verlammen. De hele zaak wordt geregeld door het overhalen van een paar handles en het indrukken van verscheidene knop pen. ASDIC vervangt echolood Het echolood de visserij sensatie van de moderne tijd zal over enige tijd in het gedrang komen door de Asdic, wan neer dit eerste schitterende hulpmiddel overal terrein zal hebben gewonnen. De revolutiomnaire vooruitgang van de Asdic is nu een feit. De droom van iedere visser om niet alleen onder zijn boot te kunnen kijken, maar ook vooruit en opzij, is ver wezenlijkt. Als eerste visserij-land van de. wereld is Noorwegen in staat geweest de vissers een combinatie van echo-lood en Asdic-uitrusting te verschaffen. Let wel: een apparaat dal de vissers kunnen be kostigen en dat op vrijwel ieder schip kan worden aangebracht. Zelfs nu verrassende resultaten zijn be reikt in de haringvisserij is de hele kwes tie nog zo nieuw, dat er nog geen tijd voor is geweest om de methode op andere vis soorten toe te passen. Asdic voor de wal visvaart is, tussen twee haakjes, reeds ge reed gemaakt door een bekende Britse fir ma. De Verenigde Staten, die de ,.R. 96" hebben overgenomen, doen dit in samen werking me; de grote Duitse Siemens Schuckert fabrieken en natuurlijk staat het vast dat Duitsland zich gereed houdt de komende resultaten binnenkort in de praktijk toe te passen. Uit het IJ se lm eer De vorige weck werd de visserij op het IJselmeer door slechts enige vaartuigen uitgeoefend. De staandnetvissers hadden per etmaal vangsten tot 34 pond per vaartuig. Deze soort snoekbaars bracht gemiddeld f 0.58 per pond op. De vangst aan rode baars was zeer gering, soms tot 1 pond per vaar tuig. De prijs was gemiddeld f 0,70 per pond. D" blei zat tussen de f 0.08 tot f 0.09 per pond. De staandnetvissers besomden van f 10 tot f50 per vaartuig. De vangsten per span aan snoekbaars waren van 35 tot 100 pond. De prijs van deze soort snoekbaars ging van f0,52 tot f 0.64 per pond. Van deze vissers waren de besommingen tot f200 per span. Bij een vergelijking van de snoekbaarsvis serij in de gelijkluidende week van het vorige jaar blijkt dat toen aangevoerd werd 26.962 pond snoekbaars en nu 1175 pond. Werd toen 615 pond rode baars aangevoerd, nu slechts 75 pond. Nu werd 3274 pond blei aangevoerd, het vorig jaar 7982 pond. Nu was de verhandeling f 1600. het vorige jaar f 19.556,11. Hieruit blijkt dus dat de visserij aanmerkelijk minder is dan verleden jaar. Dinsdag 29 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Admiralengracht v. Topilla. Gudvin van Stocke. Gesela Russ v. Rotterdam. Leonidas van Skavonia. Prinsen gracht van Helsingfors. Bogliasco van Bona. Serula van Liverpool. Pasaso van Hemburg. Change van Gothenburg. H. K. S. de Hoop van Schcveningen. Akadenic Kamorov van M' bro. Ligovo van Londen. Vertrokken zijn: Myrto naar M'bro. Suk- hami naar Rotterdam. Anna Katharina n. Porte Jerome. Brandaris naar Londen. Joma naar Londena Markab naar Boston. Conti nental naar Hull. North Lady naar Casa blanca. Nautic naar Hamburg. Bernard Howald naar Huil. Noric naar Thyne, Elle- woutsdijk naar Duinkerken. Peik naar Ant werpen. Arcturus naar Stavanger. Zaan- stroom naar Huil. Lijnbaansgracht naar Ant werpen. Eems naar Rotterdam. Falcon naar Londen. Rijnstroom naar Londen. Draco n. Rotterdam. Boreas naar Rotterdam. Spaar- nestroom anar Leith. Wegro naar Goten- burgh. wat sommige Duitse, Franse en Neder landse vissers, die deze gronden in groten getale bevissen, vangen met een trawl van gelijke afmetingen. De proefnemingen zullen worden voort gezet. De „Platessa", het kleinere onder zoekingsvaartuig, heeft soortgelijke proef nemingen gedaan in de Silver Pit ten zui den van de Doggersbank. Niets bekend Bij informaties onzerzijds is gebleken, dat in Nederlandse rederskringen en bij vis serij-instanties niets bekend is over de proeven van de Engelse onderzoekings vaartuigen met de Nederlandse lichte trawl. Ook over de soort trawl wist men dientengevolge niets mee te delen. Naar door verschillende instanties wordt aange nomen, betreft het hier geen proeven met een Nederlandse zwevende trawl. De eindstand in de competitie van de Ne derlandse Badminton Bond is thans bekend en daaruit blijkt dat de badmintonclub „Velsen" het er nog beter af heeft gebracht dan men had durven hopen. „Velsen" is na melijk afdelingskampioen geworden. De eindstand in de afdeling III A ziet er als volgt uit: Velsen 8 5 3 10 21—25 Hoofddorp I 8 5 3 10 30—26 Duinwijck 5 8 4 4 8 2828 E.G.B.C. 3 8 4 4 8 27—29 Chandelle 4 8 2 6 4 24—32 De promotiewedstrijden zullen waar schijnlijk in Januari worden gespeeld op neutrale banen. Mocht „Velsen" promoveren, dan zal het een moeilijke opgave worden om zich te handhaven, aangezien in het vol gende seizoen op enige verzwakking van het team moet worden gerekend. Eén der sterkste spelers zal dan niet beschikbaar zijn met het oog op de militaire dienst. Het be stuur doet daarom een dringend beroep op geoefende badrr.intonspelers en speelsters, voor zover deze nog niet in clubverband spelen, om zich aan te sluiten bij de badmin tonclub ..Velsen". Men kan zich oogeven en tevens inlichtingen verkrijgen bij de heer H. van 't Hag, Driehuizerkerkweg 82, Driehuis. Voor de volleybalcompetitie van de afde ling IJmond van de Nederlandse Volleybal Bond speelt het tweede herenteam van de Velser Gymnastiek Vereniging vanavond nm acht uur een wedstrijd tegen VCK 3 in de Da Costaschool te Velsen-Noord. VGV komt met de volgende heren uit: J. Baars. G. J. v. d. Ro<?aerde, J. de Graaf. A. W. Hofmann. E. N. Meursing. G. Rienstra. Reserve: J. M. W. van Lamoen. Van Donderdag 31 December tot en met Zondag, 3 Januari IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Donderdag 24 uur tot Zaterdag 8 uur te raadplegen de artsen J. H. van Ginkel, Kennemerlaan 123, tel. 4058 en D. J. Boosman, Stations weg 7, tel. 4340. Van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen zijn te raadplegen de artsen J. de Vries, Kon. Wilhelminakade 78. tel. 4954 en J. Mac. Daniël, De Genestetlaan 4, tel. 4203. Voor de niet aangesloten doktoren neemt Vrijdag waar de arts W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023 en in het weekeinde de arts W. van Haselen, Leeuweriklaan 52, tele- foon 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt Vrijdag waargenomen door de Kennemer Apo theek, Wijk aan Zeeërweg 101. tel. 4204 en in het weekeinde door Aootheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur mej. J. Winter, Evertsenstraat 3. tel. 5259 of mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Voor de jaarwisseling en het daaraan vol gend weekeinde zijn de diensten als volgt: Donderdag 31 December van 's middags 12 uur tot Vrijdagmorgen 9 uur: dr. J. G. Lange, Wijk aan Duinerweg 3, tel. 4234. Van Nieuwjaarsmorgen 9 uur tot 's avonds 12 uur: dr. L. J. Vreeling, Vondellaan 29, tel. 3364. Zaterdagmiddag 2 Januari van 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur: dr. M. H. A. Mel- chior, Noorderwijkweg 1. tel. 3340. Van Zondagmoreen 9 uur tot 's avonds 12 uur: dr. J. H. M. Rolink. Geelvinkstraat 112, Velsen-Noord, tel. 3745. Verloskundigen Mej. A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag neemt waar apotheek A. A. jonker, Breestraat 61, tel. 3150. Het weekeinde en de daaraan volgende nachtdiensten zal de Duinwijk- apotheek. Populierenlaan 44. tel. 3388 ge opend ziin voor spoedgevallen. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is Vrijdag de arts M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, tel. 8410 en tijdens het weekeinde de arts Ph. Hase- lager, Hoofdstraat 135, tel. 8570 te raad- plegen. Apotheken Vrijdag en tiidens het weekeinde: Elswout Apotheek. Bloemendaalseweg 341, Over- veen. tel. K 2500 16760 en Santpoortse Apotheek. Bloemendanlso straatweg 145, Santpoort Station, tel. K 2560 8249. VELSEN Wijkverpleging Vrijdag en tijdens Het wèékeindë: voor IJmuiden Oost en West. zr. De Beurs, Lijsterlaan 21. tel. K 2550 4378; voor Vel sen Noord. VelserLen Driehuis zr. Koerse, Leeuweriklaan 21, geen tel.: voor Sant poort, zr. De Jong. Bredernodseweg 43, Santpoort, tel. K 2560 8756. Nieuwe tffisrad ia toren in school aan Frans Netscherlaan B. en W. van Velsen stellen de gemeente raad vnor op het verzoek van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Santpoort om medewerking voor de ver nieuwing van easradialoren in de school aan de Frans Netscherlaan, gunstig te beschik ken. Zes gasradiatoren zijn door het gem. gasbedrijf afgekeurd. Zij zullen door nieu we radiatoren vervangen 'wórden. Door zijn nederlaag tegen KFC en de ge lijktijdige overwinning van Volendani op HVC, staan De Kennemers thans vijf punten op de wijdbrocken ten achter en dit gecom bineerd met het feit dat de roodzwarten deze achterstand zouden moeten inlopen in acht wedstrijden, geeft ons in de pen, dat met vrü grote zekerheid mag worden aangenomen, dat ook dit seizoen de aanval van De Kenne mers op de bovenste plaats mislukt is. Ook DEM's mooie kansen op de bovenste plaats zijn heel wat minder geworden. Nu werd weer met 3—2 van Beverwijk verloren en dc situatie is nu als zo, dat gewacht moet worden op een misstap van Zaandijk, om weer in de running te komen. Onder deze omstandigheden zijn we er nog niet helemaal zeker van dat Zondag a.s. van HSV gewon nen wordt. ADO's nederlaag tegen EHS moet een ge duchte tegenvaller voor de Heemskerkers geweest ziin. Ze moeten nu zelfs op hun tellen gaan passen. Zondag spelen ze tegen CSV en daar de Castricummers nog een goede kans op de bovenste plaats maken, houden we ernstig rekening met een ADO-nedcrl?n2. Beverwijk zou èn zichzelf èn DEM en CSV De grote droogte Een oplettende wandelaar, gelezen hebbende, dat dc Rijn aken geen kiel verzetten kun nen, omdat ze er niet genoeg water onder voelen, vertelt mij in een vrindelijk briefje, dat het Velsense Rijntje de vijver aan de Leeuweriklaan, waarvan niemand precies weet of het nu een oude tak van die rivier of een kuil uit een grijs verleden is, in moe der Aarde gewoeld door een of ander groot geweld dat er. in dat vijvertje dus aan de Leeuweriklaan ook geen drup pel water meer te vinden is. Daar hij al meer dan een halve eeuw in deze goede ge meente rondstapt, geloof ik graag, dat hij zulks nog nooit eerder midden in de winter heeft ontwaard en dat de kin deren, die nu op de bodem van dat vijvertje spelen zoge zegd historische kinderen zijn, die later aan hun kinderen kunnen vertellen, dat het eens zo droog was in dit natte land, dat de barsten in de bodem van de vijver bij de Zeeweg trokken. En die kinderen van de kin deren maar grote ogen op zetten. Sportiviteit Geladen met gramschap heeft een dame van een week of duizend mij een groot epis tel gestuurd dat hij het openen vol beloften en viooltjesgeuren was. Zij is één van die vriendin- nen van do voetbalsport, die hun liefde voor een bepaalde club uitdragen over de wegen, door van hunne stalen rossen fier een wimpel te laten waaien met de kleuren van die geliefde club. Dit vlaggetje woei voor V.S.V. Maar reeds enige malen, zo krijt zij droef, hebben onbe kende handen het wimpeltje van hour fiets gehaald en de touwetjes vermeld. Of ik dat nu rijmen kan met de geest van sportiviteit, die over de voetbalminnaren moet hangen, vraagt zij met de half-geloken blauwe oogjes vriendelijk naar mij opgeslagen Zóveel vertrouwen is té veel, en ik moet dus mijn oordeel geven. Zonder nochtans in te willen gaan op de kleine ver- denkinkjes, die de dame naar bevriende verenigingen werpt. Wie dan ook, waar dan ook, en hoe dan ook dergelijke dingen pleegt, lief kind: mijn diepe verguizing vergczelle hem tot in lengte van dagen. Ga dan liever hard zitten schreeuwen op de tribune Toch tot ziens! De Oudejaarsdag, die we tegemoet gaan, wordt voor meneer J. G. Koning van de Twentse Bank geen makke- lijke. Want het is de laatste, die hij in, wat men noemt „ac tieve dienst" mag beleven. De algemeen procuratiehouder van de bank gaat met pensioen en dat zal velen die hem ken nen, even heel vreemd aan doen. Hoewel het is niet een volkomen „non-actief" zoals ge zult zien. We moeten terug naar de tweede Januari van dat laat ste volle oorlogsjaar 1917 om meneer Koning te ontmoeten als pasbeginnend bank-man op het IJmuidense kantoor der Haarlemsche Bankvereeniging. Hij weet dus het één en ander van het economisch leven van IJmuiden in de achter ons lig gende kwart eeuw. Meer dan vele anderen werd hij er met de neus bovenop gedrukt. Hij heeft die wilde trawlerjaren gezien en de onvermijdelijke terugslag, hij treurde mee, toen zijn IJmuiden in puin ging, want hij leerde er van houden. Het is een pleziei-ige baas geweest in zijn werk en zijn omgang met de IJmuidense mensheid, die heus niet altijd even makkelijk te vangen is onder het hoedje van bepaal de bepalingen. Die deviezen bijvoorbeeld, waarmee de be vrijding ons opscheepte Tjonge, als meneer Koning het niet wist, kon men zich ge voeglijk bedroefd op het dak begeven om daar te gaan zit ten, want dan wist niemand het meer. Maar we behoeven er ook weer niet al te weemoedig on der te worden, dat er een van die vertrouwde IJmuidenaren verdwijnt, want hij verdwijnt niet gans en geheel. Meneer Koning blijft namelijk cor respondent eerste klasse van de Nederlandse bank en als zodanig zullen we hem te zamen nog wel eens tegen komen, vrinden. Het wordt dus ook geen afscheidsreceptie op de laatste dag van het jaar. Dat wil weer niet zeg gen, dat zij, die hem de hand willen drukken, niet van ganser harte welkom zijn in het vertrouwde kantoortje aan de Kerkstraat. Helemaal niet. Mag ik u allen morgen een goed eind van het jaar en voor overmorgen een prettig begin van het Lampenier nieuwe wensen r een goede dienst bewijzen door Zaandijk beide punten afhandig te maken. Maar dat zal niet meevallen. In 3 B staat Velsen thans alleen aan de kop, maar Rivalen en JOS liggen op de loer. Van deze drie clubs hebben Velsen en JOS resp. uit-spelend tegen Alcm. Victrix en TOG het het zwaarst. Rivalen zal wel van Wils kracht winnen. Kinheim krijgt bezoek van Vitesse en dit levert de Velsenaren mogelijk één punt op. Een zelfde resultaat verwach ten we ok bij Terrasvogels—ZSGO. Wijk aan Zee, dat twee kostbare punten op WFC veroverde, zal in de uitwedstrijd tegen DCG de punten wel aan de thuisclub moeten laten. In 4 E is De Meteoor dan toch eindelijk VVB voorbij gestreeld, dank zij het feit dat de Breesapers het wederom niet verder kon brengen dan een gelijk spel. Tegen BDK ver wachten we evenwel weer een zege voor de VVB'ers. Waterloo redt zich wel in z'n nieuwe om geving: 13 punten uit 12 wedstrijden kan men toch bezwaarlijk een slecht resultaat noemen, temeer daar de IJmuidenaren in de beginne nog al met invallers gesukkeld hebben. Tegen ETO willen we evenwel met een nederlaag rekening houden. VGZ-tafeltennissers in iabriekstournooi Aan het Niéuw janrs-tafeltennistournooi van de verschillende fabrieken en kantoren van Van Gelder Zonen Papierfabriek, dat dit jaar in Apeldoorn wordt gehouden, zul len Zaterdag ook leden van VGZ uit Velsen deelnemen. Dit tournooi betreft verder het kantoor te Amsterdam en de fabrieken Apeldoorn, Renkum en Wormerveer. De Amsterdammers legden vorig jaar in Wor merveer beslap op de wisselbeker, die toen werd verdedigd door Velsen. Nu VGZ-Velsen in de Haarlemse NTTB-competitie een goed figuur slaat mag worden verwacht dat. om de beker een felle strijd zal worden ge leverd. Laatste houtboot voor Van Gelder Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is voor dit jaar de laatste houtboot aange komen. Het Zweedse s.s. „Eken" voerde van de Zweedse haven Mariëstadt een lading van ongeveer 380 vadem papierhout aan. P.v.d.A.- jaarwisselingsbijeenkomst met cultureel programma De Partij van de Arbeid, afdeling Velsen- Noord, die op Maandag 4 Januari in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat de jaarwisselingsbijeen komst houdt, heeft voor deze avond een cultureel programma samengesteld. Men krijgt medewerking van het dames trio Kitty Nederkoorn, sopraan; Riek Man- tjeCoppée, viool en Bets Nederkoorn, piano. Bovendien zal mevrouw B. de Man Arends uit werken van G. Stuiveling, H. Roland Holst, Jan Prins en H. Marsman declameren. Als spreker zal optreden dr. C. P. Gun ning, rector van het Amsterdams Lyceum, met het onderwerp: „Vooruitblik 1954: V/rakhout of Sluier."

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9