Uitgaan in Haarlem Tliiiiiiilllliil Agenda voor Haarlem De CADE A U WIEG IN ONZE OPRUIMING Een Eeuw Geleden Laatste concert Jo Vincent met hartelijke huldiging ^Hoe is het ontstaan?^ Comité voor Kinderpostzegels verraste 23 schoolklassen Hoge koninklijke onderscheiding iidt h Ook klas 4A van de Klaas de Vriesschool bij de gelukkigen Alles is mis h uzr i£l(JeeVb 3 Dit woord: RHABARBER Voor 70 millioen scheeps- bouworders uit Indonesië België schonk geschied kundige microfilms TkKleineWWt/ VOOR DE BABY Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 31 December 1853 SL Op het podium van de Haarlemse Concertzaal, waar ze reeds als jong meisje optrad en het publiek bekoorde met haar ongemene slemmiddelen, heeft Jo Vincent gister avond voor het laatst in het openbaar gezongen en aan alle aanwezigen een prop volle zaal de herinnering meegegeven van een stralend afscheid, na een carrière van vierendertig jaren. De gevierde zangeres kon zich op deze gedenkwaardige avond voelen als de student die voor zijn laatste examen zit, met het vooruitzicht: morgen begint de grote vacantie! Wij in de zaal hebben dit afscheidsconcert ervaren als een plechtige vrijwillige troonsafstand. Het gebruikelijke oudejaarsconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest mocht met dat al terecht „buitengewoon" heten, gewijd als het was aan afscheid van Nederlands Eerste Zangeres. Die omstandigheid bracht als het ware een saamhorigheid tot stand, die als een hulde van de hele Haarlemse gemeenschap kon gelden. Marinus Adam en Toon Verhey dirigeerden elk een deel van het concert en onder leiding van eerstgenoemde werkte een uitgebreid gemengd koor mee, voor deze gelegenheid samengesteld uit leden van de koren die aangesloten zijn bij de Federatie van Zang- en Oratorium-verenigingen uit Haarlem en omstreken. Het was een prach tig vocaal ensemble, dat, in samenwerking met de scheidende zangeres, een frag ment uit de „Kro- ningsmis" en het „Laudate Dominum" van Mozart een heer lijk reliëf gaf en tenslotte als dank en jubcrhymne: het Halleluja uit „De Messias" schitterend verklankte. In wei nige repetities had Adam met deze he terogene elementen een geheel bereikt, dat klonk als een klok en subtiel rea geerde op zijn muzi kale impulsen. Maar wat betekende het voor deze zangers ook niet, zich te mo gen aansluiten bij de gevoelvolle zang van Jo Vincent, weg dui kend en zich klein makend om haar stralende vocalisen te laten planeren boven hun samen zang, aan het slot van het vespervers „Laudate Dominum". Met de solocantate „Der Frühling" van C. Ph. E. Bach, die we nu al een paar keer in deze afscheidsperiode van Jo Vincent hoorden, gaf zij andermaal blijk, dat haar heengaan eer als een wijze voorzorg, dan wel als een dwingende noodzakelijkheid moet worden gezien. Aan al deze vocale programmanummers liet Adam een ver zorgde interpretatie van Cimarosa's ouver ture „II matrimonio secreto" voorafgaan. Na de pauze dirigeerde Toon Verhey de Vierde van Mahler en hoorden wij voor het laatst van Jo Vincent de vocale partij uit het vierde deel dezer symphonie: „Das himmlische Leben". Het werd een bezon ken vertolking, blijkbaar met liefde en uiterste zorg voorbereid en vooral beheerst door een beminnelijke visie op het werk, dat door de componist aangeduid werd als: „wat het kind mij vertelt". Verhey kon over zijn resultaat tevreden zijn. Wij waren het ook. want niets stoorde de kinderlijke naïeve, hoewel met technisch geraffineerde middelen bereikte sfeer, waarin ten slotte nog eens het gouden geluid van Jo Vincent de gemoedelijke voorstelling van het hier namaals bezong. Wij hebben als kinderen naar haar geluisterd en, net als zij, de poorten van de hemel zien opengaan en de engeltjes zien dansen; de suggestie van een stem, die gehoorzaamt aan het principe dat Fauré als motto boven zijn zangmethode schreef: „Si vous voulez chauter, il faut croire d'abord". De huldiging En toen begon er een hulde zo hartelijk als er wellicht nog nooit in ons landje aan zangeres of zanger, laat staan aan enig in strumentalist of componist, ten deel is ge vallen. De Commissaris der Koningin in de ADVERTENTIE I4LUJ-I U" OP 'o iimm sub» T.rHETS A K t r DONDERDAG 31 DECEMBER Recreatiezaal van Boom-Ruygrok N.V., Ged. Oude Gracht 138: Bezinningsbijeen komst van het Humanistisch Verbond, 7 uur. Stadsevangclistatie. Lange Herenstraat 6: Oudejaarsbijeenkomst, 7 uur. Bioscopen: Geen avondvoorstellingen. VRIJDAG 1 JANUARI Stadsschouwburg: „Graag of niet", Het Vrije Toneel. 8 uur. Concertgebouw: „De martelgang van Kromme Lindert", Het Na tionale Volkstoneel. 8 uur. City: „Gekooide furie", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het leven van Florence Nightin gale", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rechter Thomas", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Salome". 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De dief van Damas cus", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De roepstem der Pampa's", 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Het loon van de angst". 18 jaar. 1.45, 4.15. 6.45. 9.15 uur. Rembrandt: „Puntje en Anton", alle leeft.. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 2 JANUARI Stadsschouwburg: „Graag of niet". Het Vrije Toneel, 8 uur. City: „Gekooide Furie", 14 jaar, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het leven van Florence Nightingale", alle leeft.. 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Rechter Thomas", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Salome", 18 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. „Verboden huwelijk". 18 jaar. 23.30 uur. Frans Hals: „De dief van Damascus", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De roepstem der Pampa's". 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het loon van de angst". 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Puntje en Anton", tile leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. De heer L. .7. P. N. A. Bouwman, voorzitter van het bestuur van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, geleidt Jo Vincent na afloop van de huldiging langs de schare enthousiaste bewonderaars. provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk opende de rij der spre kers met te wijzen op het uiterlijk nuchtere van onze agendarubriek, die zonder meer vermelde dat. Jo Vincent haar laatste con cert zou geven: onder deze zakelijke aan wijzing voelde spreker de emotionele ge ladenheid van dit „afscheid der afschei den". Na als een adelaar te hebben rond- gewiekt over het hele land, streek heden onze zangeres neer op het nest dat Haarlem heet, om hier een eind te maken aan al deze vluchten. Spreker gaf toe dat zijn muzikaal oordeel gering is, doch dat hij niettemin vaak ontroerd is geweest door het zingen van Jo Vincent en hij citeer de als zodanig haar interpretaties in de Matthaus-Passion en van „De Kinder kamer" van Moussorgsky, die hem onuit wisbare indrukken hadden bezorgd. Aan het slot van zijn toespraak deelde spreker mede, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft Jo Vincent te eren met de gouden Ere-médaillc voor Kunst en We tenschap van de Huisorde van Oranje Nas sau, gelijkstaand met de rang van Groot officier. Hare Majesteit heeft zelf hiertoe het initiatief genomen. Na de ovaties, die deze mededeling ont ketende, sprak burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers woorden van lof en dank namens het gemeentebestuur en als tolk van alle Haarlemmers. Na het overhandi gen van een fraaie bloemengarve, herin nerde spreker aa:i de talloze concerten die mevrouw Vincent van het begin van haar loopbaan tot op heden in Haarlem gaf. Ook releveerde hij haar huisconcerten tijdens de bezetting, die meer waren dan dat en ten slotte roemde spreker nog, als staaltje van haar karaktervastheid, het feit, dat zij in dit voorjaar, onder de voor haar hache- lijkste omstandigheden, haar belofte na kwam om, zowel in de Haarlemse Concert zaal als op „Elswout" op te treden ten bate van de slachtoffers van de watersnood en daarbij uiterlijk onbewogen maar met een bloedend hart kon zingen: „O Grab, wo ist dein Sieg? Wo ist dein Pfeil, o Tod?" De heer L. Bouwman, voorzitter van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dankte de zangeres voor de glans, die haar optreden zo vaak aan een concert van het orkest gaf, wat steeds een gebeurtenis voor de uitvoerders was, gekenmerkt door een voud, hartelijkheid en liefde voor de kunst. Deze spreker betrok in zijn hulde ook dok ter C. G. J. Bos, de echtgenoot van de ge vierde zangeres, de enige wellicht die thans zal juichen. Namens het ere-comité bood de heer Bouman een radiotoestel aan. Telegrafisch werd de zangeres mede deling gedaan van haar benoeming tot bui tengewoon lid van de Haarlemse Sociëteit „Teisterbant". Jo Vincent had woorden van dank voor allen. Zij vergat niemand. Uiteraard werd H.M. de Koningin hierbij het eerst ge noemd. En als opgelucht morgen begint de grote vacantie! verklaarde zij niet met weemoed afstand te doen van haar carrière, want nu kan voor haar het nor male leven aanvangen, waarbij ze niet meer hoeft te vrezen voor verkoudheden en niet meer dag aan dag heeft te stu deren. Ze gaat tuinieren en een fiets kopen en andere gewone dingen doen, want ze houdt zo van het leven! Maar dat wij van haar artistieke loop baan onuitwisbare herinneringen aan ideale schooheid zullen bewaren, daarvan mag zij verzekerd zijn. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Rhabavber is eigenlijk een Aziatisch gewas dat via Klein-Azië in Europa be kend geworden is. De Grieken namen met de plant natuurlijk ook de naam over en noemden de lange rode stelen: rheon of rha. Maar daaraan voegden zij nog een woord toe om aan te geven, dat de plant van uitheemse oorsprong was. Zij spraken van rha barbaron, dus van barbaarse rha. Met het woord bar baren duidden de Grieken allen aan die niet-Grieks waren en dus als ruw, on beschaafd moesten worden beschouwd. De beide woorden zijn aan elkaar ge groeid en niemand denkt er meer aan net gewas dat officieel nog altijd rheum neet, als barbaars of zelfs uitheems te ^beschouwen. Ir. H. Th. Baart de la Faille heeft af scheid genomen van het Gemeentelijk Energiebedrijf te Amsterdam, waaraan hij dertig jaar verbonden is geweest. Hij is be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De illuminatie van de hoofdstad in 1929 en 1948 en de verlichting van het vlieg veld Schiphol zijn onder zijn leiding aan gelegd. Bij afbraak van een oude woning in Wilnis zijn enkele oude munten gevonden. Het zijn duiten van de stad Utrecht uit de 17de eeuw. van de provincie Gelderland uit 1681 en van de provincie Zeeland uit 1766. De munten zijn door de vinder ten geschen ke aangeboden aan het gemeentebestuur. Onder de vijfentwintig schoolklassen, wier activiteit voor dc verkoop van Kin derpostzegels door het comité is beloond, zijn ook een klas in Haarlem en een in Hoofddorp. Een van de zes radiotoestellen is namelijk ten deel gevallen aan klas 4A van de Klaas de Vriesschool U.L.O., Juno- plantsoen 58 te Haarlem. In iedere provin cie kreeg voorts één klas een schoolreisje van een dag cadeau. In Noordholland is dat klas IB van de Nijverheidsschool voor Meisjes, Kruisweg 612 te Hoofddorp. De hoofdprijs, een vacantie van veertien dagen in Nederland, viel ten deel aan de- zevende klas van de openbare lagere school Schoolstraat 2 te Schagen. De tweede prijs, één week vacantie, was voor de vijfde klas van dc St. Aloysiusschool, Molenstraat 13 te Roosendaal, en de derde prijs, twee da gen vacantie. kwam terecht bij klas 5 van de Klein Collegeschool, Munterstraat 14 te Roermond. Op 16 October van dit jaar kreeg de schooljeugd in heel Nederland de kans' om gedurende vijf dagen nu eens straffeloos overal aan de bel te trekken: de actie voor de kinderpostzegels was begonnen. In nog groter aantal dan in vorige jaren trokken de kinderen er op uit: ruim 12.000 klassen leverden de ongeveer 350.000 jeugdige medewerkers en bestellingen stroomden bij honderdduizenden binnen de jeugd leg de een goede basis voor het succes van de Kinderpostzegelactie 1953. Hoe het eind resultaat zal worden is nog niet te voor spellen. want de verkoop gaat nog door tot 16 Januari. „De grote hulp die de schooljeugd onder de bezielende leiding van de leerkrachten gaf, valt aldus het comité „des te meer te loven, wanneer men weet dat al die vrije tijd belangeloos werd gegeven. De actie „Door het kind voor het kind" is geen wedstrijd en bijzondere prestaties worden dus ook niet beloond". Het Neder lands Comité voor Kinderpostzegels werd echter in de gelegenheid gesteld een aan tal geschenken onder alle medewerkende klassen te verdelen en een dezer dagen werden daarom de gelukkige winnaars, ten overstaan van notaris K. Abma te Amster dam, bij loting aangewezen. Het aantal bestellingen dat de kinderen plaatsten, de welstand van de ouders of de ligging van de school in stad of dorp speelden hierbij dus geen enkele rol. De Nederlandse schooljeugd deed weer veel. héél veel voor de misdeelde jeugd en het Nederlands comité voor Kinderpost zegels is erg blij dat het mogelijk was om „23 klassen en een meisje" een bizonder plezierig besluit van het jaar 1953 te be zorgen. De directeur van een te Zaandam geves tigde scheepswerf, de heer A. de Beer, is als vertegenwoordiger van een stichting van Nederlandse scheepswerven uit Indo nesië teruggekeerd met 70 millioen aan ■orders voor Nederlandse werven. In Nederland zullen voor Indonesië worden gebouwd een vrachtschip van 10.000 ton met pelgrimsaccommodatie, twee passagierschepen van 130 meter lengte, zes vrachtschepen van 2000 ton en tien kust vaarders. In een bijeenkomst in het Algemeen Rijksarchief heeft dr. M. Freson, secreta- ïis van het Nationaal Fonds voor Weten schappelijk Onderzoek in België aan de Rijkscommissie voor Vaderlandse Geschie denis 810 microfilms overhandigd. Deze microfilms die ongeveer 300.000 opnamen bevatten van historische documenten uit de archieven van Rijssel en D.von. hebben betrekking op de gemeenschappelijke ge schiedenis van beide landen toen deze nog een eenheid vormden. Met de verfilming van deze archiefstukken is men bijna drie jaar bezig geweest. TONEEL EN DANS Vrijdag 1 Januari. Stadsschouwburg, 20 uur: Het Vrije Toneel vertoont het blijspel „Graag of niet" (Hobson's Choice) van Harold Brighouse met en onder regie van Bob de Lange. Verder: Nell Koppen. Wim van den Brink, Eric van Ingen, Ton van Duinhoven en vele anderen. Vrijdag 1 Januari, Concertgebouw, 20 uur: „De martelgang van Kromme Lindert" naar dc gelijknamige roman van A. M. de Jong door het Nationale Volkstoneel on der leiding van Nico Steenbergen, die zelf de titelrol vervult. Zaterdag 2 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Herhaling van het Engelse blijspel „Graag of niet" van Harold Brighouse door het Vrije Toneel. Voor medewerkenden: zie Vrijdag. Regie: Bob de Lange. Zaterdag 2 Januari. Lido-Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van „Verboden huwe lijk" met Claudette Colbert en Robert Ryan. Zondag 3 Januari 11 uur: „De Slan genkuil" met Olivia de Havilland. Maandag 4 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: „Escapade" van Roger MacDougall door het Vrije Toneel onder regie van de zelf medespelende Bob de Lange. Met Sara Heyblom. Ann Hasekamp, Wim van den Brink, Ton van Duinhoven, Ben Huising en vele anderen. Maandag 4 Januari, Mlnerva-Theater, 20.15 uur: NCRV-steravond. Alleen maar Ofnt- spanning). Aan dit programma zullen onder meer medewerken: Johan Bodegra ven. de zangeres Dora Schrama. de pianist Cas Rus en de imitator Jasper Eikema. Woensdag 6 Januari. Stadsschouwburg. 20 uur: De Haagse Comedie geeft een abon- nementsvoorstelling van „De blauwe heu vel" (The shining hour) van Keith Winter, door professor Peter Scharoff geregis seerd. Donderdag 7 Januari. Stadsschouwburg, 20 uur: Wederom een abonncmentsvoorstcl- ling van „De blauwe heuvel" door de Haagse Comedie, met Willy Haak, Elisa beth Andersen. Annel Nicuwenhuizen, Jan Retel, Gijsbert Tersteeg cn Piet Kamer man. MUZIEK Dinsdag 5 Januari. Concertgebouw, 20 uur: De Engelse pianist Solomon is solist op het vijfde D-concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey. Gesoecld worden het Vijfde Pianoconcert en de Zevende Symphonie van Beethoven. Woensdag 6 Januari, Minerva Theater, 20.15 uur: De Poolse meesterpianist Stefan As- kenase geeft voor het eerst een recital in Heemstede. Het programma is geheel aan werken van Chopin gewijd. Vrüdag 8 Januari. Stadsschouwburg. 20 uur: Willem Andriessen geeft een recital voor „Geloof en Wetenschan". Hij speelt de Mondscheinsonate van Beethoven, de Da- vidsbtindlerstanze van Schumann, de Valses nobles et sentimentales van Ravel en een Nocturne van Chopin. Het oliebollendeeg staat te rijzen - de magere kalenders hangen rillend aan de muren hun laatste blaadje vast te houden - de kurken zijn ge reed om va,n de flessen te springen en de wijn de vrije loop te laten om de laatste minuut van het oude jaar te besproeien - de mensen zitten traditiegetrouw hun zonden en balansen te overdenken - de zevenklappers en gillende keukenmeiden staan op bar sten - en nog een ganse massa andere verschijnselen duiden erop, dat het Oudejaar is, en dat het dus morgen noodza kelijkerwijs Nieuwjaar zal zijn. Het ganse tijdperk van twaalf maanden, dat verlopen is, hebben wij met elkander geharreward en meningsver schillen gehad, in het klein en in het groot, en nu plots zijn we het over één ding roerend en ontwijfelbaar eens: name lijk over het feit, dat het van daag nog uit moet zijn met het jaar. Er is geen enkele op standeling gesignaleerd, die een groep mensen om zich heen verzameld heeft om op te trekken onder het vaandel en de leuze: 1953 duurt nog een tijdje! Waar blijven nu de lieden, die het nooit over wat dan ook met anderen eens kunnen zijn? Wie verheft zijn stem om te protesteren tegen het dictatoriale besluit, om alle mensen op de ganse we reld in één klap van Oud naar Nieuw te doen overstappen? Iedereen zwijgt en legt zich neer bij de willekeur van deze overgang, waar geen enkel houdbaar argument voor aan te voeren is. Wat is er tégen dat smadelijk afgezworen oude jaar? Was het niet goed ge noeg, of was het slechter clan hel nieuwe zijn zal? Wat man keert er aan de cijfers één negen-vijf-drie? Klinkt één negen-vijf-vier zoveel char manter? Wat gebeurt er van avond om twaalf uur, dat de ganse wereldbevolking als één man ontroerd moet zijn dooi de slagen van de klok? Gaan we gezamenlijk van de aardse hel naar de aardse hemel? Worden we tezamen van men sen met fouten en zorgen plotseling wezens zonder ge brek of ongeluk? Worden onze vijanden in één zwaai onze vrienden? Is onze rheumatiek plotseling verdwenen op klokslag twaalf of weten we op dat moment met blikse mende zekerheid iets, waar over we dit hele jaar in on zekerheid hebben verkeerd? Wat is de betekenis van dit alles, vrienden, van die olie bollen en die kandeel en die tranen op de maat van de klokslag? De drie wordt een vier, het ene cijfer wordt het andere, ze zijn me beide om het even. Kom niet met dat sprookje van de oude, afgeleefde man, met zijn leeggevloeide zand loper, die bij de mijlpaal 1953- 1954 een jongetje ontmoeten zal dat zijn lasten overneemt. Ik ken die prentjes. Een scha mel gekleed ventje, dat beter bij zijn moeder had kunnen blijven zitten omdat hij nau welijks lopen kan, heeft een afspraak met een kromge trokken grijsaard. Een nieuw jaar ontmoet een oud. Zo ver beelden wij dit ontzaglijke niemendalletje in symbolen, maar sprookjes snijden geen hout! In waarheid: Er is geen jongetje, er is geen grijsaard en er is geen mijlpaal. Er is niets. Vanavond ben ik onder een sterrelichte hemel de blauwe duisternis ingegaan, de buiten op. de dreven door, de lanen uit, de velden in. Ik heb de wegwijzer gezocht, waar twee handjes in verschillende ricn- tingen aan moeten vastzitten met 1953 en 1954 erop. Ik heb de grens tussen oud en nieuw willen zien, om te weten of ik met recht iets plechtigs zou mogen bespeuren in de klok slag van twaalven. Ge moet diat horen: Hier in de diepe duistere stilte van een met spaarzaam maanlicht gewitte weg, vanwaar men door de grijze nevelen heen de hemel en de aarde elkan der kan zien ra'ken in de verte, heb ik hem gevonden. De weg wijzer met de handjes. Een rechte, stevige paal. met sierlijke handjes wijzend naar vooruit en achter. Voor uit: 1954. Achteruit: 1953. Hij staat er. Ge kunt hem gaan zien. Maar hij weet zelve niet waartoe hij dient, aangezien er geen kromming noch zij weg is, waardoor ge zonder hem verkeerd zoudt kunnen lopen en in 1953% terechtko men. En daar is ook het jongetje gekomen. Het draagt een len dedoekje die hier niet in de mode zijn, en een zandloper tje uit een speelgoedwinkel. Het is een eigenwijs ventje, dat kijkt zoals Mozart moet hebben gekeken toen hij als keutel van vier een symfonie- tje componeerde: Te wijs, te ou wema nn et j esa ch tig', waar door ge de lust gevoelt hem een oplababbel te verkopen. Het ventje dribbelt schoor voetend naar de paal. en kijkt turend de kant van 53 op. Ge hoeft niet zo te loeren, zeg ik, want het is pas bij tienen. Hij ziet mij aan alsof hij niets met mij te maken heeft - hij heeft dat ook niet. Ik ben geen afgedankte grijs aard van twaalf maanden. Ge zijt te klein om alleen op weg te zijn, zeg ik. Ga te rug naar uw moeder, die zich schamen moest om u te laten lopen op dit uur. Ge moest onder de wollen dekens liggen inplaats van hier bloot rond te stappen in een sprookje. Dat moet i k weten, zegt het ventje met nog een nieuw Mozarttrekje op zijn eigen wijze snuit. Ik wilde enkel dat die oude spoedig kwam. Ge zijt voor niets gekomen, zeg ik, want de oude heeft mij gezonden om u te vertellen dat hij nog wat blijft. Hij kijkt verbaasd en begint onzeker te worden. Dat kan niet. zegt hij, want - Alles kan, kleine krent. Het moet maar eens aflopen met die comedie. Maak als de ge smeerde bliksem dat ge naar uw moeder komt, of ik zal u laten voelen wat er allemaal kan. Hij begint te huilen en aan zijn hemdslipje te trekken, en dan smijt hij zijn zandlopertje tegen de vlakte. Hij loopt achteruit en drenst wat van: Het kan niet, het moest. Maar als ik „vort" zeg, trippelt hij brullend weg in de richting 54, hij moet zijn lendedoekje vasthouden om het niet te verliezen. Ik zie hem als een stip verdwijnen in dc strepen maanlicht. Het is gebeurd. Er komt niéts van, vanavond. Ge kunt uw oliebollen toch wel opeten, omdat het zonde zijn zou van de kosten, en de nieuwe kalender zult ge in ge bruik moeten nemen omdat de oude op is. Maar ge kunt er van opaan dat dc flauwiteit van dat wegwijzertje en die zandloper niet doorgaat. Er gebeurt niets - waarachtig niet! En als ge het niet wilt aan nemen, ga dan even bij twaalven naar de wegwijzer zien. Dan zult ge de oude man daar vinden, zemelend en tu rend en wachtend. Hij kan daar wachten tot hij wegwaait. Het kleine ventje slaapt als een roos, met zijn duim in de mond, en het denkt niet meer aan blote uitstapjes in de win terkou. HA! J. L. DIVERSEN Dinsdag 5 Januari, Minerva Theater, Heem stede, 20.15 uur: Filmavond van de Haar lemse Jazzclub. Op het toneel: „The Dixieland Wanderers". Woensdag 6 Januari, Kleine Brinkman, 8 uur: Voor het genootschap Nederland-Engeland spreekt het Engelse Parlementslid Sir Edward Keeling over de functies van het Britse Parlement. Donderdag 7 Januari, De Leeuwerik, 20 uur: Voor de vereniging „Oost en West" houdt prof. dr. G. H. van der Kolff een lezing over: „Karakter en toekomst van het zorgenkind Nieuw Guinea". Na afloop van de causerie wordt een film over Nieuw Guinea vertoond. Donderdag 7 Januari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Eerste van zes voordrachten voor de Volksuniversiteit door prof. dr. S. F. H. J. Berkclbach van der Sprenkel in de cursus „Assemblee Wereldraad van Ker ken" over „Eenheid en verscheidenheid der Christenheid". TENTOONSTELINGEN Kunsthandel Leffelaar: De kunst van het edelsmeden. Exposanten: Maud Smit. led HudigStigter. Archibalt Dumber en Chris Steenbergen. Van 17 December tot 6 Januai-i. op werkdagen van 1017 uur, des Maandagsmorgens gesloten. Huis Van Looy: Eretentoonstelling van wer ken van de schilder Johan Buning ter gelegenheid van diens zestigste verjaardag. Dagelijks van 1012.30 en van 13.3017 uur, des Zondags van 1417 uur. Tot 4 Januari. Treslong, Hillegoni. Expositie van grafiek, tekeningen en schilderwerk van Jan Förrer, student aan de Rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam. Van 16 December tot 6 Januai'i. Teylers Museum: Etsen van Rembrandt uit eigen bezit. Verder tekeningen van Rafaël, Michelangelo. Lorrain cn Watteau. Ge opend op werkdagen van 1115 (behalve Maandag) cn de eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Frans Halsmuseum. Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie cn perma nente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 10—15 uur, des Zondags van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur, op Zondagen alleen van 1417 uur. Mcnclel-collegc, Schoterstraat 2 a: Tentoon stelling op natuurhistorisch gebied van „Natura". Geopend Vrijdag 1 Januari van 116 uur, 2,aterdag 2 Januari van 106 uur en Zondag 3 Januari van 109 uur. ADVERTENTIE De door ons beschikbaar gestelde wieg in verband met BABTDAG, werd gewonnen door Mevr. JACOBS DE VRIES Nachtegaalstraat 82 Alhier. De verbruikte slof was 17.93 m. hebben wij tientallen koopjes, met daarbij een KORTING van 20 pCt. op onze TEDDY JASJES en JACKS j Anegang 46 Grote Houtstraat 116 's-GRAVENHAGE. Alhier aangebragte berigten maken melding van zeer hevige koude in Frankrijk, België en Duitsch- land. In het gebergte van het Fransche departement van de Arriège zijn van zeven Spaansche reizigers er vier van koude omgekomen. Bij Saventhem, niet verre van Brussel, heeft zich eene kudde wolven vertoond. Men heeft eene drijf- jagt op deze roofdieren verordend. Op den Rijn verhindert het ijs de scheepvaart. Bij Nijmegen worden zware lasten met paard en wagen over het ijs in de Waal vervoerd.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5