Nieuwjaarsgroet van de oud- Haarlemmers in Zuid-Afrika Aardgas niet, telefoongids wel onder de hoede van de Velsense overheid „Wij maken het best, kom maar snel na!" Nieuwe meubeltjes en glanzende radio's bewijzen, dat het hen voor de wind gaat Restauratie Oude Kerk Wellicht licht voor alle torenklokken Bloembollencultuur vierde 60-jarig bestaan 8 „Plannen in voorbereiding' Hollanders populairst Kansen voor velen Garantiefonds werkt goed Loodsdiensten gestaakt cn hervat Gemeentereiniging bestreed de gladheid Geparkeerde auto's moesten het ontgelden FLITSEN UIT EEN BEGROTINGSGESPREK Castricum Duivenkeuring besloten met prijsuitreiking en feestavond Uitstekend concert van de CAV Lagere omzet bij coöpera tieve tuinbouwvereniging Ons Belang Andere vergaderruimte Scheepvaart Films en orde MAANDAG 4 JANUARI 1954 „De Haarlemmers in Zuid-Afrika maken het uitstekendzij groeten al hun vrienden en verwanten en hope» dat velen hun voorbeeld volgen zullen, want hier is volop werk voor iedereen die aanpakken wil, ook voor onge schoolde arbeiders Aldus de nieuwjaarsgroet die «Jeheet Visser, chef der emigratie-afdeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau, meekieeg van onze emigranten in Zuid-Afrika. De heei Visser heeft zojuist een orientatiereis do^ de Kaapkolonie. Transvaal en Oianje Vrijstaat gemaakt en daar overal degun- 5ijaste indrukken opgedaan. Hij spiak ei net een zestigtal ex-Haarlemse gezinnen die zich daar een nieuw bestaan zijn gaai opbouwen en daar goeddeels reeds in ge slaagd zijn. Overal toonde men hem vol trots de nieuwe meubeltjes, de glanzende radio's en de welvoorziene kleerkjf®}®"' dl® men zich al heeft kunnen aanschaf en en zelfs de nieuwkomers mensen die nog geen jaar in Zuid-Afrika zijn leven er al veel royaler van dan hun collega s in Hol- S l al die gesprekken heeft de heer Visser nauwelijks een klacht gehoord we echter legio geestdriftige verhalen ovei het Sd de mensen en de arbeidsvoorwaarden De aanpassing verloopt dan ook viijvvel altijd vlot en zonder schokker. De Hollanders zijn dan ook overal zeer geziene werkkrachten, zoals de heei Visser onder andere in Sasolburg heeft kunnen constateren. Dat is een stadje in aa«bouvv in Oranje Vrijstaat, dat opgetrokken wordt rond een. grote fabriek, waar. men benzine uit steenkool gaat bereiden. Dat ky^" moderne bedrijf heeft zijn arbeideis g o- tendeels uit Nederlanders en Duitse immigranten gerecruteerd, maar in ge surekken met de autoriteiten bleek de be zoeker, dat men het nu al betre"rd®''"® uitsluitend Hollanders R.er werkt ook een aantal ouci-Haai lem se bouwvakkers en pijpfitters, onder ande e uit de families Van Amersfoort Krouvvels Willems en Meyer, met wie de heer Visser zich op de bijgaande foto vereeuwigen heb De fabriek heeft voor hen keurige stenen bungalows met alle comfort laten bouvven. de .verdiensten zijn goed en dus heef iedereen het daar best naar zijn zin. ook al is er nog weinig vertier in het ni^'wbakken stadje. De enige attractie in dit vlakke, boomloze land zijn de nabije g°"dveld*"; natuurschoon en culturele geneugten kent men er niet. Maar de Hollander in Sasol- b"r«* hebben ook daar wat op gevonden: zij richtten een voetbalclub op. die nu een for mele interland-competitie begonnen is tegen de Afrikaanders, de Duitseis en de kleurlingen-arbeiders van de goudvelden. Daarmee dragen zij, op bescheiden schaal, ook bij tot een betere verstandhouding tus sen de rassen in de Unie. En ook dat legt de Hollanders geen windeieren want om dat zij geen partij stellen in de ..natuiel- len"-kwestie. krijgen zij over het algemeen veel meer van de Kaffers, Zoeloes en Brits-Indiërs gedaan dan de geboren Afn-. kaanders. Dat geldt natuurlijk niet alleen voor die handvol Haarlemmers m Sasol burg, maar voor alle Nederlandse immi granten. .Geen wonder dan ook, dat onze landslieden zich overal in de Unie een uit stekende reputatie verworven hebben cn bij vele vacatures de voorkeur hebben boven migranten uit andere landen. Als een nieuw bewijs daarvoor onthulde de heer Visser ons, dat er binnenkort weel een officiële aanvraag van Zuid-Afrika te wachten is om een groot aantal stokeis, rangeerders en ander personeel voor de Zuid-Afrikaanse spoorwegen, waarbij vooi- ai gedacht is aan Nederlandse gegadigden. Voor deze baantjes zullen ook onge schoolde arbeiders in Nederland zich kun nen opgeven, want indien zij geschikt ge acht worden, kunnen zij met steun van Zuid-Afrika emigreren en krijgen zij al daar hun opleiding tot spoorwegbeambte. Uit officiële bron vernam de heer Visser voorts, dat er nok goede mogelijkheden zijn voor civiel-, electrotechnische- en werk tuigkundige ingenieurs, van welke die bme er met spoed vijftig kan gebruiken. Ook aan metaalbewerkers, bouwvakkers en diverse andere vaklieden is behoefte maai desondanks kan men niet „op de bonne fooi" naar Zuid-Afirka emigreren. De regering van de Unie laat in het algemeen slechts die mensen toe, die een arbeidscon tract voor twee jaar in hun zak hebben. Een andere mogelijkheid is immigreren via het Garantiefonds, een semi-officiele instelling met financiële deelneming van Eerste storm van 19S4 trok veel kijkers Honderden zijn gistermiddag naar het Semafoorduin en de kop van de haven ge komen, om het woeden van de eerste storm in het nieuwe jaar uit een auto of in de luwte van bunker of kleine vuurtoren te bekijken. Bij windkracht 7-8 cn een hoge zee. die door de hoge vloedstand van gis termiddag met jagend geweld over de pie ren sloeg, hebben de loodsdiensten voor de Nieuwe Waterweg en IJmuiden het werk moeten staken. Toen de zee in de voor avond afflauwde, zijn de loodsboten weer op hun post verschenen. Accordeonverenigingen geven propagonda-avond De Beverwijkse Accordeonvereniging en de Castricumse Accordéonvereniging zullen onder leiding van hun dirigent Alb. v. d. Wolff op Dinsdag 19 Januari een propagan- da-avond in het K.S.A.-gebouw geven. Zuid-Afiikanen en Nederlanders, dat voor daartoe geschikt bevonden vaklieden een borgstelling van 100 stort in de staatskas van de Unie. Over het al of niet verlenen van zo'n borgstelling beslist het Garantie fonds na over de candidaat-immigrant een voorlichtingsrapport te hebben aange vraagd bij het „uitzendende" Gewestelijke Arbeidsbureau in Nederland. Mislukt de immigrant dan later in Zuid-Afrika, dan wordt zijn terugreis naar Nederland bekos tigd uit de borgstelling. Het ligt voor de hand, dat de Gewestelijke Arbeidsbureaux de gegadigden voor deze vorm van emigratie uiterst streng selec teren, opdat het Garantiefonds niet in dis- crediet zal komen. Maar desondanks ligt hier voor serieuze werkers een kans, om zonder arbeidscontract toch het land bin nen te komen. Tot nu toe heeft dit systeem vootreffelijk gewerkt en was het aantal mislukkingen verwaarloosbaar, zodat zo wel Zuid-Afrika als Nederland er alle be lang bij heeft, deze normen te handhaven. Iedereen die naar de Unie emigreert, heeft door deze restricties een redelijke kans van slagen en die kans, aldus 's heren Vissers ervaringen, wordt door de meesten benut. Natuurlijk maken maar weinigen een carrière als de IJmui- denaar H. Lustig, die het in weinige jaren tot lector in de eco nomie aan de Univer siteit van Pretoria ge bracht heeft, maar het gros van de emi granten en zeker de Haarlemmers hebben niets te kla gen. Zij leven er royaal van, kunnen zelfs flink wat sparen cn gaan dus vol hoop het nieuwe jaar tege moet, terwijl zij door hun goede voorbeeld tevens de wegberei- C'aantrekking"°01 van Het fabriekskan oor van de Sasol (benzine uit steenkool) steeds meer emigran- industrie in Oranje Vrijstaat, bij welker bouw vele emigranten ten uit Nederland! uit onze stad betrokken zijn. sr Blijkens het antwoord van hel college op desbetreffende vragen uit de raad zijn de voorbereidingen voor een algehele restau ratie van de toren en het aangebouwde kerkje in oud-Velscn al getroffen. Inmiddels is, in afwachting van het oor deel van „Monumentenzorg", opdracht ge geven tot het opnieuw schilderen van de torenklok-wijzerplaat. Vanmorgen vroeg zijn vijf zandaulo's van de Velsense gcmeo'ntereiniging uitge rukt om de gladheid zoveel mogelijk te bestrijden. Men beperkte zich tot de hoofd-verkeerswegen, zodat er elders heel wat slippers voorkwamen en de Wüste- laan bijvoorbeeld tot. ver in de ochtend een gevaarlijke ijsbaan bleef. GESLAAGD De heer J. Mijs te IJmuiden, employé van de N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken is geslaagd als landmeter van het Koninklijk Technicum P.B.N.A. Auto op motor in de Kanaalstraat Het afgelopen weekeinde is voor IJmui den rijk geweest aan de verkeersongevallen. Zondagmiddag werd er voor café Van der Lem aan de Zeeweg geparkeerde auto uit Utrecht door een stadgenoot, die hier wegens de wedstrijd VSVDOS vertoefde, aangereden. De aanrijdende chauffeur, die de ander een fikse beschadiging mee gal", reed echter door, maar het nummer kon ge noteerd worden, zodat de Utrechtse ver keerspolitie dit appeltje verder gaat schillen. Op de Terrasweg in Santpoort werd een Belgische auto. die ter rechterzijde gepar keerd stond door een achteruitrijdende vrachtauto aan de voorkant „genomen". De Belg kreeg echter zelf ook een bekeuring, omdat hij de wagen binnen de 7.50 meter uit de straathoek had geplaatst. Zondag middag botsten op het kruispunt Kerk straatKanaalstraat een motor en een auto op elkaar, doordat de motorrijder, die met een duopassagier achterop uit de Kerk straat in Noordelijke richting de Kanaal straat overstak, de automobilist geen voor rang gaf. De beide motor passagiers werden licht aan het hoofd en handen gewond en ook hier ontstond materiële schade. In de rij der jaarlijkse gemeentebegrotingen van de gemeente Yelsen komen telkens weer bepaalde „struikelblokken" naar voren het gasbedrijf en deszelfs reservermgs- politiek is er een van. Maar in de loop der jaren wisselt dit beeld en zo is sinds enige tijd het „Velserbad" een post geworden, waarmee met het opmaken van het over heidsbudget terdege rekening moet worden gehouden. De vragen, die dienaangaande door de raadsleden gesteld zijn, worden dan ook uitvoerig beantwoord op een vraag of er in Velsen niet eens naar aardgas gezocht zou moeten worden kon het college bondig antwoorden, dat zulks niet tot de taak van de gemeentelijke overheid behoort. De al in een der vorige raadsvergade ringen ui'Eesproken twijfel aan de juist heid der cijfers, die het „gasbeleid" raken, wórdt in het rapport over de gemeente begroting nog eens dunnetjes herhaald. Verscheidene raadsleden menen namelijk, dat dit bedrijf net zo goed geen begroting had kunnen opstellen, nu er toch van het inmiddels beëindigde contract met de Hoogovens wordt uitgegaan. De nieuwe tarieven gaan dientengevo'ge een heel ander beeld vertonen, menen zij. Maar het college houdt het been. dat het op 15 December al strekte, strak en antwoordt, dat cr geen kijk op is de gasprijs aan de orde te stellen, voor het nieuwe contract met de Hoogovens eveneens aan de raad kan worden voorgelegd. Een ander lid is tevreden en heeft met genoegen geconsta teerd. dat de verhouding tussen de gas prijs en de kostprijs van het gas gunstiger wordt. Wel wilde hij graag weten, waar om de geraamde winst op gas in 1952 met f 21.814,27 op de desbetreffende begroting voorkwam, terwijl cr in werkelijkheid liefst f 145.474,77 winst werd gemaakt. Dat komt, zeggen B. en W., omdat er rond 1.100.000 kubieke meter meer gas is afge leverd in 1952 dan men kon voorzien, dat bovendien het verlies aan gas geen 5 maar 2 percent is geweest en dat bovendien de (geraamde) kolenprijs meeviel. Een glunder groepje oud-Haarlemmers voor een van hun moderne woningen in het industriestadje Sarolburg. Restitutie en restitutie De restitutie van en deed van de wins' aan de gebruikers heeft menigeen bezig gehouden; men vroeg zich onder meer af, waarom de kookgasklantcn wel en de stookgasklanten geen restitutie krijgen; B. en W. repliceren, dal cr kostbare voor zieningen getroffen moesten worden oni het gebruik vau verwarmingsgas op de „piekuren" op te vangen cn dat het daar om nogal redelijk lijkt, de onbewuste ver oorzakers daarvan niet mee te laten delen in de jaarlijkse meevaller. <5 „Lichte" problemen Uit de diverse antwoorden van hel col lege blijkt, dat de plannen voor het ver lichten van de Rijksweg tussen Velser- broekstraat en Slaperdijk nog steeds ..in studie" zijn. dot B. en W. een poging gaan ondernemen om de kerktorens-met-een uurwerk in de gemeente van verlichting te voorzien en dat de verlichting van de Kennemerlaan naar het oordcel van het college aan redelijke eisen voldoet. Plantsoen critick Met een lichte verontwaardiging gaan B. en W. in op de critiek van een raadslid, dat het niet juist vindt, dat het plantsoen- bedrijf geen aparte directeur heeft. „De plantsoenen in onze gemeente kunnen elke vergelijking doorstaan" zeggen B. cn W. in minder mooi Nederlands „cn wij kunnen niet anders dan over derzelver toestand onze tevredenheid uitspreken". Hand boven paardehoofd Het enige paard, dat reiniging- en plant soenen nog hebben, wordt weerom de hand boven het hoofd gehouden door de vijfschaar: het paard vervangen door bak fietsen of een tractor is niet mogelijk. De argumentatie is enigszins onduidelijk, maar niet minder hartelijk: omdat met deze laatste het verrichten van andere werkzaamheden beoogd wordt". „Starre stichting" Een der raadsleden had tijdens een be zoek aan huurders van de woningstichting Velsen gemerkt, dal cr nogal wat gemop per is over de starre toepassing van be paalde bepalingen uit het huurcontract ten aanzien van het bouwen van kippenhokken en het aanbrengen van waslijnen, maar hij begreep aan de andere kant best, dat men „de bewoners niet hun gang kan laten gaan". Wat meer soepelheid leek hem toch niet overbodig. B. en W. zeggen: „Aan het spannen van waslijnen worden zo weinig mogelijk belemmeringen in de weg ge legd". Nu een iegelijk 5% loonopslag heeft ge kregen, zullen de wethouders ook meer gaan verdienen, hebben B. cn W. toege zegd, die G.S. zullen voorstellen dc jaar wedden tot f 6500 te verhogen. Eén locale telefoongids? De vreemde situatie, dat in Velsen twee telefoongidsen nodig zijn, doordat Sant poort en IJmuiden-Velsen twee verschil lende netten vormen, kwam het college ook minder gewenst voor en het beloofde de daarover vallende raadsleden pogingen te ondernemen om alle Velsenaren met telefoon in één gids te huisvesten. Er komt binnenkort een rapport over de 'eventuele aanschaffing van een drijvende brandspuit voor de haven van IJmuiden. De benen uit de Betuwe De Velsense politie heelt een 17-jarige knaap uit Mourik in de Betuwe bij een vriend aangehouden, omdat hij van huis was weggelopen. De jongeman, die thuis moeilijkheden had gehad, is naar de Betuwe teruggebracht. Evenals de andere postduivenverenigin gen uit de omtrek heeft oök de Castricumse postduivenvereniging De Luchtpost in de algelopen weken de duiven van de leden aan een keuring onderworpen. De als num mer één geplaatsten dieren van de vier eerste keuringen waren Zondag in hotel De Harmonie bijeengebracht voor de kam- p.oenskeuring, die werd verricht door de heer D. van Berkum uit Hoorn. De uitslag is, beste oude doffer: G. F. Tromp; beste oude duivin: N. Bakker; beste jonge doffer: A. Metselaar; beste jonge duivin: G. Bielsma. De hokken waarin de geëxposeerde dui ven zaten werden eveneens gekeurd en in deze „afdeling" werd de heer R. W. Bet- tink eerste. De extra-prijs voor de beste oude duivin én beste oude doffer viel ten deel aan de heer A. Metselaar. De prijzen bestonden uil plaquettes en médailles, die op de Zondagavond in De Harmonie gehou den feestelijke bijeenkomst door de voor zitter van De Luchtpost, de heer J. M. Bru no, zijn uitgereikt. In de middaguren heeft de keurmeester, de heer D. van Berkum. voor een grqot aantal leden in De Harmonie een interes sante lezing gehouden over „Vliegduiven". Uitvoerig behandelde spreker de kweek, voeding, africhting, conditie en de presta ties van de duiven en van de gelegenheid tot vragen stellen is een veelvuldig gebruik gemaakt. Voor het eerst sinds lange tijd heeft de Castricumse Accordeon Vereniging in hotel Borst Zaterdag een concert gegeven dal door een grote schare liefhebbers van ac- cordéonmuziek is bijgewoond. Voor de pauze bracht het jeugdorkest van de ver eniging zeven nummers ten gehore en het mag gezegd worden dat de dirigent, de heer Alb. v. d. Wolff, uit de jeugdige musici weet te halen wat er in zit. Dit bleek voor al uit de moeilijke ouverture La Frisonnette van Joh. B. Kok, in een arrangement van R. Wassenaar, waarin aan de jeugd hoge eisen werden gesteld, doch dat er technisch heel goed uit kwam. Het A-orkest opende met Alaska, een mars, naar een arrangement, van de diri gent. Met de concert-ouverture A-Dur, van K. Wölki, behaalde de CAV in 1953 op het concours te Rijs (Friesland) een eerste prijs met lof der jury en ook deze avond genoten de aanwezigen van een welhaast feilloze vertolking van dit nummer. Zowel enkele jongere als oudere leden speelden tussen het optreden van de beide orkesten door enige soli en ook een aantal dames leden van de Beverwijkse zustervereniging lieten zich in deze niet onbetuigd Dc Castricumse afdeling van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur heeft Zaterdag haar zestig jarig bestaan gevierd met een daverende feestavond in zaal Roozendaal. Met verheugde gezichten namen de le den van het bestuur der afdeling, te weten de heren C. Res, voorzitter; C. Thcisffling, secretaris; P. Cornclisse, penningmeester en C. I-Icere en J. Dijkman, commissarissen bij de aanvang vaVi de avond de vele ge lukwensen en bloemstukken in ontvangst, bloemstukken onder meer van het hoofd bestuur en van dc gemeente Castricum. In een korte rede liet de voorzitter, de heer C. Rcs. dc afgelopen 60 jaren dc re vue passeren. Hij memoreerde het vele werk van de oprichters, dc heren J. M. Goes, K. Vader, B. A. Res, A. Duin en ,T. v. d. Park en vertelde, dat de heer Goes gedurende 29 jaren de functie van voor zitter vervulde. Hij werd opgevolgd door de heren P. Hcerc en Th. Liefting, die respectievelijk 8 en 9 jaar de voorzitters hamer hanteerden. De huidige voorzitter C. Ros doet dit alweer 13 jaar. Dc Castricumse afdeling, welke kleine en grote bedrijven omvat, gaf in de afge lopen 60 jaar meermalen blijk van een grote activiteit. Er werden tal van cursussen in tulpen- en hyacintenteelt ge houden en meermalen stond het be stuur de leden bij met adviezen betreffen de de onteigening van gronden ten be hoeve van het uitbreidingsplan. Burgemeester C. F. Smeets bracht hulde aan het actieve bestuur en sprak met waardering over het feit, dat de afdeling zoveel doet voor de ontwikkeling der kwekers door het geven van cursussen. De burgemeester beloofde tenslotte bij de verdere afwerking van het uitbreidings plan zoveel mogelijk rekening te zullen houden met de belangen van de bloembol- lenkwekers en de tuinders. Namens de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur voerde do heer Th. Hoog het woord, die zeidc dat de afdeling het in de oorlog bizonder moeilijk had gehad, doch na de bevrijding in korte tijd haar oude vorm weer terug vond. Do heer Hoog betreurde het ten zeerste dat ook in deze streek dc kostbare cultuur gronden zijn gebruikt voor do aanleg van woonwijken en sportvelden en hij was van mening dat men hiervoor beter de woeste duingronden had kunnen gebruiken. De heer Hoog besloot zijn speech met de mededoling dat bij nieuwe moeilijkheden op dit terrein het hoofdbestuur voor hon derd percent achter zijn leden zou staan. Voor deze jubileumavond was ook uit genodigd de heer H. Piepers. 80 jaren oud, indertijd een der eerste leden. Hij werd door de voorzitter toegesproken en mocht vervolgens een doos sigaren in ontvangst nemen. De hierna volgende feestavond werd ver zorgd door het cabaret-gezelschap De Lachspiegel uit Alkmaar onder leiding van de heer Jaap Smit. Bij de coöperatieve tuinbouwvereniging Ons Belang in Castricum is het afgelopen jaar omgezet een bedrag van 569.412,22. In 1952 bedroeg de totale omzet 589.439,48 er dat het in 1953 zoveel minder is, is te wijten aan het feit, dat men voor peen het afgelopen jaar welhaast niet meer dan vijf cent per kilo kreeg betaald. De omzet van aardbeien was daarentegen hoger en bedroeg namelijk 191.899,23 tegenover 179.169,in 1952. Uit het begrotingsonderzoek blijkt, dat een der raadsleden bezwaren heeft ge maakt tegen het gezamenlijk gebruik door de kleuterschool en de Velsen-Noordse ver enigingen van het houten noodgebouw. B. en W. hebben toegezegd, dat zij zullen on derzoeken, hoe hier verandering in te brengen is. Alblasserdijk, pass. "1 Fayal «1. Havana. Alderamm, l v. Rotterdam n. Calcutta. Alphacca, 2 v. New York te Trinidad. Altair, 1 v. Puerto Alegre n. Rio Grande do Sul Arnedi.ik, pass. 1 Bermuda n. New Orleans. Akkrumdljk. 31 v. Rotterdam te Bremen. Aagtekerk, 2 v. Rotterdam n. Japan. Aalsdijk, 2 v. Rotte, dam n. Hamburg. Aai dijk. pass. 2 Kcywest n. Le Havre. Adir.da, 3 v. Pladju n. Makassar. Alcyone, 3 v. Montevideo n. Santos. Aldabi, 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Alderamin, pass. 3 Ouessant n. Genua. Aletta, l te Pladju. Alnati, pass. 2 AbroVhos n. Rio de Janeiro. Alphacca. 2 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Alpherat. 3 v. Antwerpen n. Rotterdam. Aludra, 3 v. Recife n. Bahia. Amor, 2 v. Bremen n. Amsterdam. Amstellaod, 3 te Santos. Annenkerk, 3 te Singapore. Arendskerk, 3 v. Colombo n. Aden. Argos, 2 v. Barcelona n. Savona. Arkeldijk, 3 v. Bremen n. Rotterdam. Averdijk, 2 te Anlwerpen. Baarn, 3 te Talcahuano. Bali, 3 v. Makassar n. Balikpapan. Banka, 2 laat te Suez. Billiton. 2 v. San Francisco n. Seattle. Bloemfontein, 2 710 ill. NW. Walvisbaai. BIijdondljk, pass. 3 Vlissingen n. New York. Boissevnin, 3 v. Penang n. Mauritius. Bonaire. 3 300 m. Z.ZW. Flores. Boschfontein. pass. 2 Str. Messina n. Port Said. Boskoop. 3 250 m. W. Madeira. Breda, 2 te Rotterdam. Caltex Delft, 3 ten ZO. punt Kreta. Caltex Lelden, pass. 3 Z.punt Sicilië n. R'dam Caltex Pernis, 4 te Sidon. Caltex The Hague, pass. 3 Finisterre n. Sidon. Chama, 2 Meer Maracaibo ten anker. Cistula. 3 v. Port Lincoln n. Port Piri. Congostroom. pass. 3 Vlissingen n. Bordeaux. Corilla, 1 te Adelaide. Diemerdijk, 1 v. Cristobal te Antwerpen. Dalcrdijk. 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Duivendijk. pass. 3 Vlissingen n. R'dam. F.sso Rotterdam, 1 v. Purfleet n. Golf v. Mexico Etrnina, 2 v. Dakar n. Amsterdam. Enggano, 3 te Colombo. Eos, pass. 3 Ouessant n. Gibraltar. Felipes, 2 v. Pladju n. Padang. Gadilla. 1 v. Stanlow n. Curacao. Gaasterkerk pass. 3 Vlissingen n. Rotterdam. Ganymedes, 2 te New Orleans. Garoet, 3 te Chittagong. Haulerwijk, 31 v. Rio de Janeiro n. Montevideo Helena, 2 v. San Juan te La Guaira. Kestia, 2 te Port of Spain. Hydra, 1 v. Cristobal n. Curasao. Hector 31 v. Amsterdam n. Algiers. Hoogkerk, 3 te Colombo verw. Hathor, 3 te Burriana. Hera. 3 v. Port of SDain n. Paramaribo. Hermes, 3 v. rode Vlissingen n. R'dam. Hilversum, 3 te Sheerness. Ilos, 31 te Napels. Indrapoern, 2 te Rotterdam. Jagersfontein, 2 v. Kaapstad n. Las Palmas. Jupiter, 3 t_e Malta. Karimun. pass. 1 Kp. St. Vincent n. Port Said Kota Inten. pas. 3 Miami n. Houston. Loosdrecht, 2 v. Aden n. Karachi. Laagkerk, l v. Beyrouth n. Genua. Lekhaven, 1 te Rotterdam. Langkoeas, 3 v. Trinidad n. Paramaribo. Lekkerkerk. 4 tc Madras. Lemsterkcrk, 3 v. Gothenburg n. Hamburg. Leopoldskerk, 4 te Aden. Lieve Vrouwekerk, 3 v. Calcutta n. Rotterdam Lindekerk, 3 v. Genua n. Antwerpen. Limburg, 2 v. Manilla n. Los Angeles. Luna. 31 te Mersin. Maas. 31 v. Seville n. Tunis. Maasdam 31 te Port, au Prince. Maashaven. 1 te Cotonu. Marisa. 2 te Suez. Marken, pass. 1 Gibraltar n. Port Said, Een paar raadsleden hebben zich blijk baar afgevraagd, of de voorfilms in de bioscopen wel deugdelijk gekeurd wor den, want in een programma „tot 14 jaar" hadden zij zoveel zwoele roman tiek ontdekt, dat het de IX jaar zoel eens wat tc boven ging. Bovendien worden er in IJmuiden veel voorfilms met ijse- lijke gevechten gedraaid en het zou dus naar het oordeel dezer raadsleden goed zijn. als de overheid daar wat op zou gaan letten. B. en W. antwoordden, dat het verioningsrccht hunnerzijds niet aan banden gelegd kan worden, tenzij ..sloor nis van de openbare orde" is le duchten. Voorfilms worden ook centraal ge keurd. De politie was in Velsen, volgens een der andere raadsleden, lievig onderbe zet. mede door de drukke taak bij de ponten, die voor de politiemannen is weggelegd. Daar zijn de leden van het college het. roerend mee eens: de vast stelling van de sterkte van het corps is echter een Rijkszaak, maar er wordt al naar uitbreiding van het Velsense corps gezocht. De reserve-politie kan wegens de daartoe strekkende voor schriften, niet worden ingeschakeld. En B. en W. tekenden met klem protest aan tegen een 'beledigende opmerking van communistische zijde aan het adres der reserve-politie. Een opmerking, die hier liever niet herhaald worde. XXKJOOOOOOOOOOCOOOOO Marpessa, l te Houston. Modjokerto. 2 te Genua. Manto, pass. 1 Ouessant n. Bilbao. Malea, pass. 31 Aden n. Shellhaven. Mer.wede, 1 v. Lake Charles n. Savana. Maashaven, 2 te Lagos. Macoma. pass. 3 Azoren n. Rotterdam. Mapia, pass. 3 Kp. Guardafui n. Port Said. Marisa. 2 v. Port Said n. Gibraltar. Marken, pass. 2 Algiers n. Port Said. Mataram, 3 v. Galveston n. Baytown. Melis-kerk, pass. 3 Vlissingen n. Rotterdam. Mentor, 3 te Messina. Metula. 3 v. Hamble n. Amsterdam. Mirza, 3 te Miri. Modjokerto. 3 v. Genua n. Tort Said. Myonla, 2 v. Curapao n. Poro. Nieuw Amsterdam. 3 te New York. Notos, 2 te Rotterdam. Omala, 31 te Balboa. Overijsel, 1 te Port Soedan. Ovula, 2 v. Recife te Bahia. Ondina, pass. 2 Sabang n. Madras. Ootmarsum, 2 v. Galveston n. Brownsville. Oranje, 2 v. Napels n. Southampton. Oraiijofontiéin, 3 te Hamburg. Peperkust, 31 te Freetown. Poelau Laut, 31 te Houston. Poseidon, 2 te Baltimore. Prins Fred. Hendrik 1 v. Lissabon te Cartagena Prins Willem IV. 1 v. Trondheim n. Oslo. Prins Willem v. Oranje, 1 800 m. W.ZW. Lands End n. Halifax. Pendrecht, pass. 2 Malta n. Mena el Ahmadi. Perna, 3 te Ho Ilo. Phrontis, 3 te Aden. Prins Willem V, pass. 2 Gibraltar n. Napels. Pygmalion, 2 v. Lissabon 3 30 m. z.ZW. Oporto. Roepat, 2 te Pladju Rondo, 1 v. Cheribon te Semarang. Rijndam, 1 24C m. W. Kp. Claer. Reinpang. 1 v. Astoria te Manilla. Raki, 3 te Breinen. Ridderkerk. 4 te Mozambique. Rita, 3 v. Pladju n. Bangkok. Ruys. 3 te Tristan da Cuoha. Salawati, 1 tc Rotterdam. Sapnroen, 31 v. Bombay n. Aden. Sehic, 1 v. Istanboul te Izmir. Sibajak, 1 90 m. Z.ZW. West.p. Kreta. Singkep, pass. 1 Perim n. Belawan. Slamat. 2 te Beyrouth. Slotcrdijk, 1 v. Newport News n. Rotterdam. Stad Arnhem, 2 te Bahrein. Stad Maastricht, pass. 1 Finisterre n. Sluiskil. Straat Soenda. 31 te Singapore. Salland. 1 v. Hamburg n. Amsterdam. Sehiedijk, 31 te Houston. Shcratan. 2 v Mena cl Ahmadi n. Philadelphia Salatiga, 5 Manilla verwacht. Saroena. 3 v. Singapore n. Saigon. Sehcrpendrecht. 2 v. Reykjavik n. Rotterdam. Sibajak, pass. 3 Bizerta n. Rotterdam. Sommelsdijk, nacht 1-2 v. Colombo n. Suez. Stad Alkmaar, 3 v. Newport Mon n. Narvik. Stad Amsterdam, 2 v. Immingham n. Narvik. Stad Breda, 2 v. Curacao o. Immingham. Stad Leiden, pass. 3 Finisterre 5 Melilla verw. Stad Maassluis, 3 te Narvik. Straat Banka, 3 te Hongkong. Straat Malakkn. 3 te Adelaide. Sumatra, 4 te Penang. Tabian. 4 te Zamboanga. Telt.mcn, 3 te Maracaibo. Ternate, pass. 3 Vlissingen. Tero, 3 v. Pto. Alegre n. Montevideo. Thalatta. 3 te Aden. Titus, 3 te Tripoli. Trompenberg, 2 v. Le Havre n. Antwerpen. Talisse, 2 te Djibouti. Tamo, 31 v. Buenos Aires n. Amsterdam. Tara. 31 v. St. Vincent n. Antwerpen. Teiresias, pass. 1 Perim n. Suez. Triton, 31 v. New York n. Curagao. Tawali, 2 te Genua. Utrecht. 3 te Southampton. Van Spilbergen, pass. 31 Dakar n. Antwerpen. Wield recht. pass. 1 Malta n. Gibraltar. Willemstad, 1 930 m NO. Barbados. Waterland. 2 te Montevideo. Willem Ruys. 2 120 m. W. Saban n. Belawan. Waal. 2 te Oran. Waterman, 3 320 m. Z.ZW. Finisterre. Weltevreden, 2 v. Rotterdam n. Antwerpen. Westerdam, 3 terug uit zee te Rotterdam. Willem Ruys, 3 v. Belawan n. Singapore. Wocnsdrecht, 2 v. Kiel n. Stanlow. Wonogiri, 4 te Tj. Priok. Zuiderkruis, pass. 3 Str. Soenda n. Soerabaja. KLEINE VAART Arnoudspolder, vertr. 2 v. Lissabon n. Antw. Att. 2 Swansea te Rotterdam. Audacia, pass. 2 Hoek v. Holland n. Rouaan. Barracuda. 3 v. Gothenburg te IJmuiden verw. Betty Anne, vertr. 4 v. Belfast n. i^eixoes. Bab-T, 30 v. Goole n. Sete. Bernina, 1 v. Parijs n. Kolding. Bemisse, 1 v. Rotterdam te Rouaan. Birmingham, 1 v. Gooie n. Antwerpen. Coolsingel, 1 in Baai Galway n. Plymouth. Corrie, pas. 1 Brunsbüttel 4 Sundsvall verw. Deneb, 1 v. Rotterdam te Hamburg. Dillgentia, 1 Dover n. Thameshaven. Doklaan, 1 te Propriar.o. Dollard, 2 v. Porsgrunn te Gent. Domburgh, 2 v. Rotterdam te Casablanca. El jo, 31 v. Glasgow naar Garston. Elscnburgh, pass. 2 Kp. Roca n. Duinkerken Fiducia. 2 v. Boston n. Terneuzen. Frans, vertr. 2 v. Billingham n. Tyne. Frejo. 1 v. Antwerpen n. Cardiff. Harold, vertr. 4 v. Vlaardingen n. Brake. Haskerland, 2 v. Rotterdam te Harlingen. Hast III, 2 v. Rotterdam n. Londen. Ilebe Nobel. 2 nog te Brussel. Hoflaan, 1 v. Swansea n. Les Sables d'Olonnes Henrica l v. Setubal n. Antwerpen. Ilias, 31 van Kopenhagen n. Amsterdam. Ingc-borg. 2 te Raufarhavn. Joost, 24 v. Sete n Londen. Jan Krcumer, 1 v. Boston te Great Yarmouth. Josien, l v. La Roehelle te Bordeaux. Kemphaan, 1 v. Fredericia te Riga. Leuvehaven, 3 v. Kopenhagen te Rotterdam. Lydia, 1 v. Stettin te Amsterdam. Larlx, 28 v. Workington n. Sete. Ma reel la, pas. l Cherbourg n. Birkenhead. Markab, 2 v. Boston te Hansweert. Matthew, pass, l Kentishknock n. Southampton Mies. 1 v. Sehwarzenhuette n. Kiel. Myfem. 2 te Rouen verwacht. Mypuck, 1 v. Goole n. Newcastle. Nero. 31 v. Gdynia n. Amsterdam. Netta. 2 bij St. Nazaire n. Nant.es. Noord, pass 1 Tronriheimfjord n. Aarhus. Pavo. 30 v. Goole n. Bilbao. Ponto, 30 v. Barcelona n. Avonntouth. Pouza, 31 v. Karlsvik n. Zaandam. Plato, 1 van Bari n. Patras. Phecda, 1 v. Bordeaux te Fedala. Rose Marie 2 te Norresuntiby. Soemba, pass. 2 Minorca n. Mostaganem. Spes, 2 v. Garston te Rouen verwacht. Strijpc, vertr. 2 v. Casablanca n. Boness. Taormlna, 2 v. Rotterdam n. I.e Treport. Ton. 2 v. Rotterdam te Duinkerken. Vindtcat Atque polit. pass. I Bornholm n. Gdynia Vrij burgh, 1 v. Bordeaux n. Casablanca. Walen burgh. 1 v. Bordeaux n. Rotterdam. Westeuslngel. 2 v. Rotterdam n. Waterford WJm, 1 v. Ipswich naar Antwerpen. Westerdok. 1 te Ahus. Wilpo, 31 v. Kramfors n. Zaandam. SLEEPVAART Gele Zee. 11 The Brothers n. Port Said. Humber, 1 120 m. Z. ten W. Finisterre met bak. Loire. 31 90 m. O.ZO. Las Palmas. Oceaan, 1 70 m. Z. Kreta met zuiger en bak. Thames. 31 v. New York n. Trinidad en Aruba met bak en sleepboot. Zwarte Zee, 1 te Fayal.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10