Laniel biedt zijn ontslag aan, Auriol (en Coty) weigeren het Weerbericht Plesman „Politiek der V.S. tegenover China moet veranderen" Westelijke garanties voor de Russen tegen Duits gevaar Rusland aspirant voor de Raad van Europa Woensdag komt een regeringsverklaring, waaraan vertrouwenskwestie wordt verbonden Studenten betoging in Teheran Amerikaanse steun aan Midden-Oosten Het woord is aan Onderhandelingen over „atoom-bank" reeds op Oudejaar begonnen Gevangenen in Korea op 23 Januari vrij Verscheidene schepen in moeilijkheden Kans op vorst neemt toe 68e JAARGANG No 149 MAANDAG 4 JANUARI 1954 297e JAARGANG No 302 Zondagsdroom Nw. Guinea „punt 3" in buitenlands beleid Nehroe waarschuwt tegen wapenverstrekking aan Pakistan Amerikaans diplomaat Dean: Zwaar weer buitengaats Brits zakenman eert Foch Lawine in Perzië Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HIJ HEETTE, met zijn titels, dr. A. Plesman. president-directeur van de K. L. M., maar voor heel Nederland was hij kortweg Plesman en die aanduiding ken merkt hem ook het best: hem, man van de daad, wiens positie en wiens welslagen iedereen kende en erkende. Zijn heengaan betekent waarlijk een groot verlies, niet alleen voor ons land en voor de K.L.M. Een werker en strever als deze stoere figuur, die tevens idealist was en dat be wezen heeft door zijn onverpoosd streven om de toenadering tussen de volken te bevorderen en een betere wereld te hel pen scheppen, over alle grenzen heen, verdient in breder zin dan die van de natie, tot welker zonen hij behoorde, her dacht te worden. Plesman zag in zijn taak meer dan de ontwikkeling van een groot bedrijf en daarmee van het luchttransport ook meer dan de verhoging van Neder lands roem in de wereld. Hij was er van overtuigd dat de luchtvaart ertoe zou bij dragen, de volken tot elkaar te brengen. Hij was ook daarin geen dromer, evenmin een theoreticus, maar een practische idea list. Hij behoorde tot die mensen, die in hun taak en roeping" het hogere doel zien, die zich hebben afgevraagd: waartoe dient dit alles, waarom is mij deze taak hier op aarde gegeven, wat kan ik meer doen dan hetgeen in haar statuut en in mijn Neder landerschap ligt opgesloten? Een groot man, heeft Prins Bemhard hem naar waarheid genoemd. En Sir William Hil- dred, de directeur-generaal van de Inter national Air Transport Association, drukte het uit in zijn woorden: Nederland en de wereld beide betreuren het heengaan van een van hun voornaamste burgers, die meer dan zakendoen nastreefde, die de mensheid wilde dienen een devoot man, zich van een roeping bewust. Als pionier van de civiele luchtvaart zijn taak op zich nemend na de eerste wereldoorlog, in 1919, toen hij de grote drijvende kracht was van de Eerste Lucht vaart Tentoonstelling Amsterdam (Elta) en in hetzelfde jaar zijn K.L.M. geboren zag worden, heeft de jonge Plesman (hij was in September 1919 pas dertig jaar) zijn geduchte kamp tegen scepticis me en ongeloof moeten voeren. De mees ten zagen toen alleen 'in dat het vliegtuig zich tot. een gevaarlijk oorlogswapen ont wikkeld had, maar ontkenden zijn be langrijke nieuwe taak als vervoermiddel en haalden hun schouders op over zijn commerciële mogelijkheden. Hetzou al leen maar .veel geld kosten. Dat deed het aanvankelijk dan ook; tegenover degenen die Plesman steunden stonden dus de sceptici die poogden te remmen. Hij was nog zo jong ook: men kende dat. En het Nederland dat uit de eerste wereldoorlog kwam, waar het buiten gebleven was, leed sterk aan gezapigheid en kenmerkte zich in het algemeen niet door brede blik. Het waren mannen van dit kaliber, van het kaliber-Plesman, die het tot nieuw leven moesten brengen en er de frisse wind dooi- doen waaien, nadat de ramen zoveel jaren dicht waren geweest. Wie aan de historie van de K.L.M. denkt voelt dat de waarlijk beslissende momenten niet gelegen hebben in specta culaire successen als de overwinning in de Melbourne Race maar in een opbouw, die zowel in de schepping van nieuwe lijnen als in de voortdurende verbetering van vliegvelden en gronddiensten, de keuze en opleiding van medewerkers en piloten, de gedurfde invoering van nieuwe vliegtuigtypen telkens weer scherp inzicht, intuïtie en ondernemingsgeest vergden. Plesman's visie bleek keer op keer de juiste te zijn geweest. Tegenslag bleef niet-uit: rampen, de K.L.M. lang bespaard', kwamen later en er was een periode waar in er drie, in snelle opeenvolging tot groot en smartelijk verlies leidden. Zij beroerden Plesman zelf diep; hij was een warm-voelend mens. In eigen gezin zou hij later zwaar getroffen worden: tijdens de tweede wereldoorlog werd'een van zijn drie zoons als piloot in de R.A.F. boven Frankrijk door de Duitsers omlaag ge schoten en vond daarbij de dood en het is nog maar kort geleden dat een tweede zoon het leven verloor in het vliegtuig ongeluk bij Bari, in Italië. Na de tweede wereldoorlog had zich onder zijn energieke leiding de snelle en krachtige herleving van de K. L. M. voltrokken. De ramp bij Bari, waarvan de oorzaak nimmer duidelijk is gebleken, trof hem ongetwij feld zeer zwaar: uiterlijk leek hij daarna sterk verouderd. Maar hij werkte door met schijnbaar ongebroken kracht. Het einde is plotseling gekomen; binnen vierentwintig uur nadat hij ziek was ge worden is hij op Oudejaarsavond heenge gaan. Dat lijden door lange ziekte hem be spaard is gebleven moge ons verheugen. Hij is volgens tegenwoordig begrip niet oud geworden; dat kan sommigen verwon deren die aan de stoere, ruige per soonlijkheid denken die hij was. Maar hij heeft vierendertig jaar lang zware ver antwoordelijkheid gedragen en in span ning geleefd en menigeen die zulke lasten draagt, in velerlei beroepstaak, bezwijkt daaronder in een tijd, waarin het tempo des levens steeds meer van hem is gaan vergen. Voor Plesman hebben de slagen, die twee deden vallen die hem zo na en dierbaar waren, zeker het einde verhaast. Wij herdenken hem met eerbied en dank baarheid. R. P. De correspondent ie Bonn van het Duit se blad ,,Welt am Sonntag" meent te we ten, dat Molotov, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, voornemens is op de vier-mogendhedenconferentie te Berlijn te vragen om uitbreiding van de Raad van Europa tot de Oost-Europese landen, waar onder begrepen de Sovjet-Unie, of om ver vanging van de huidige Raad van Europa door een „Pan-Europese" organisatie. Dit plan zou door personen uit cle om geving van de Russische Hoge Commissie in Duitsland reeds ter kennis zijn gebracht van bepaalde deskundigen voor Oost- Europese vraagstukken te Bonn, aldus de correspondent. PARIJS. (AFP.). De Franse premier, Joseph Laniel, heeft Zaterdag president Auriol schriftelijk zijn ontslag aangeboden. De president heeft het ontslag geweigerd, waarop Laniel de voorzitter van de Nar tionale Vergadering, Herriol, verzocht heeft de vergadering op G Januari bij een te roepen, in verband met een drin gende mededeling over de politiek der re gering. President Auriol deelde Laniel Zaterdag mede, dat hij in overleg met de nieuwge- kozen president, René Coty, had besloten het ontslag van Laniel niet te aanvaarden en hem te verzoeken aan te blijven. Het schrijven van Laniel aan Auriol van Zaterdag, waarin hij zijn voornemen bekend maakt om af te treden zonder naar parlementair gebruik, cle datum 17 Januari af te wachten, waarop de nieu we president zijn ambt aanvaardt, is Zondag gepubliceerd. Laniel zegt in de brief, dat de vaststelling van de opening der Berlijnse Viermogendheden confe rentie op 25 Januari het noodzakelijk maakt, dat het regeringsprobleem zo spoe dig mogelijk opgelost wordt. Daarom had hij zijin ontslag thans ingediend met het TEHERAN (Reuter) Militairen heb ben Zaterdag een einde gemaakt aan een demonstratie van studenten van de univer siteit te Teheran. De betoging werd gehou den uit protest tegen de terugkeer van Britse diplomaten na de hervatting der Brits-Perzische betrekkingen. De demon stranten trokken door het universiteitsge bouw en dwongen andere studenten zwarte armbanden en andere tekenen van rouw te dragen. Tegenstanders van de regering van Zahedi deden de vorige maand een beroep op de bevolking uit protest tegen het nieuwe regiem tekenen van rouw te dra gen. De studenten gaven hieraan thans voor de eerste maal gevolg. Er werd niet geschoten en er vloeide geen bloed. Autoriteiten te Teheran geloven, dat de demonstratie een teken is, dat de tegen standers der regering, behorende tot allerlei partijen, zich groeperen rondoifi de ille gale communistische Toedeh-partij, in het eerste ernstige verzet sinds de regering van Mossadeq omver werd geworpen. Zij geloven, dat de tegenstanders der re gering op deze wijze de verkiezingen, die in de komende weken zullen worden ge houden, willen beïnvloeden. Er is wegens de militaire macht der regering echter weinig kans op georgani seerde ongeregeldheden. verzoek dit te willen aanvaarden zodra het debat over de begroting zal zijn afgesloten. Auriol antwoordde Laniel, dat de reden, die Laniel aanvoert om de installatie van de nieuwe president niet af te wachten al vorens zijn ontslag aan te bieden, hem Auriol niet gegrond voorkomt. De Fran se president zegt in zijn schrijven aan La niel, dat de vraagstukken, die zullen wor den behandeld op de conferentie van Ber lijn, dezelfde zijn die op de agenda van de confei-entie van Bermuda vooi-kwa men. Na de uiteenzettingen van de mi nister van Buitenlandse Zaken en de ver klaringen van de eerste minister had de Nationale Vergadering de premier haar vertrouwen geschonken. Daarom, zo zegt president Auriol, kan hij.het ontslag van Laniel onmogelijk aanvaarden. In het schrijven, dat Laniel Zondag de president heeft gezonden maakte hij zijn voornemen bekend, te pogen van het par lement een vertrouwensvotum te verkrij gen met betrekking tot de algemene politiek der regering. Laniel verklaart verder, dat hij van mening is niet tot 17 Januari te moeten wachten met het aanbieden van zijn ontslag omdat Frankrijk het gevaar zou lopen bij een ministeriële crisis in die tijd niet vertegenwoordigd te zullen zijn op de conferentie van Berlijn. Voorts zegt Laniel, dat het niet in zijn voornemen heeft gelegen de kwesties, die behandeld zijn in het debat voorafgaande aan de con ferentie van Bermuda, opnieuw aan het parlement voor te leggen. Volgens de Franse eerste minister schuilt het rege ringsprobleem daar niet in. Tenslotte zegt Laniel, dat hij het gevoe- Miuister Sunarjo DJAKARTA De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr Sunarjo, heeft in eer. gesprek met Aneta over- de buiten landse politiek van Indonesië gezegd te ho pen, dat indien er een oplossing wordt ge vonden voor de vraagstukken betreffende cle Unie en Nieuw-Guinea, hartelijke be trekkingen met Nederland zullen kunnen worden onderhouden Minister Sunarjo somde in het onder houd vier grote vraagstukken op, waar- voer Indonesië zich by het buitenlandse beleid ziet geplaatst. De unie en Nieuw- Guinea staan op dc derde en vierde plaats. De eerste twee vraagstukken zijn die van een bilateraal verdrag met Japan waar in begrepen cle kwestie van de herstelbeta lingen en van het vestigen van diploma tieke betrekkingen met de Sovjet-Unie, een kwestie waarvan de afhandeling voor heen vertraagd is geweest. len van cle president deelt omtrent de noodzakelijkheid van een manifestatie van vertrouwen van de zijde van de volksver tegenwoordiging met betrekking tot de al gemene politiek van cle regering. Daarom heeft hij, Laniel, de voorzitter van de Na tionale Vergadering verzocht, een buiten gewone vergadering van het parlement op Woensdag 6 Januari te beleggen voor het aanhoren van een regeringsverklaring. De Assemblee zou dan in de gelegenheid zijn, door middel van een stemming „waaruit ik mijn conclusies zal trekken", haar me ning kenbaar te maken. WASHINGTON (Reuter). Naar ver luidt zouden de V.S. onderhandelingen voeren met Irak, Saoedi-Arabië en Pakistan over overeenkomsten voor liet verlenen van militaire steun. Deskundigen op het terrein van de buitenlandse politiek cn de defensie zouden de idee van een verdedi gingsverdrag voor het Midden-Oosten op gegeven hebben, voornamelijk wegens Arabisch verzet. Zij zouden thans besloten hebben te onderhandelen over afzonder lijke verdragen voor militaire steun met regeringen die er belang in stellen. Op het ogenblik zijn er geen urgente PROVIDENCE, (Rhode Island), (Reuter) In een artikel in het Amerikaanse blad „Providence Journal" is verklaard, dat de geallieerde vertegenwoordiger bij de voor bereidende besprekingen te Panmoendjom, de Amerikaan Dean, bij autoriteiten in Washington aandringt op herziening van het Amerikaanse beleid ten aanzien van China, in de hoop dat een wig zal kunnen worden gedreven tussen communistisch China en de Sovjet-Unie. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S N e w 1 o n Als ik het. publiek enige dienst heb bewezen is dat te danken aan geduldig denken. In een voorwoord echter verklaarde de schrijver van het artikel, dat- Dean, naar later bleek, niet had begrepen, dat het artikel aan hem zou worden toegeschreven doch dat, toen dit bekend wei-cl, de inhoud ervan rcecfs zo wijd verspreid was, dat het niet mogelijk was er een andere vorm aan te geven. In het artikel v/ordt dan verklaard, dat volgens Dean de mogelijkheid bestaat, dat de Chinese communisten meer belang stellen in ontwikkeling van het commu nisme in China dan in internationaal com munisme.' Als dat zou kunnen worden ge bruikt als beslissende methode om een wig te drijven tussen de Chinese communisten en de Sovjet-Unie, moet het geprobeerd woi-den, aldus Dean. Dean had echter geaai'zeld dit standpunt bekend te maken, omdat hij vreesde ver keerd begrepen te zullen worden. Hij ver weerde zich tegen aantijgingen, dat hij communistisch gezind is cn „zaken met communistisch China wil doen". Het is in het pei'soonlijk belang van het Amerikaanse volk, zo zegt hij, dat de fei ten critisch bezien worden en dat over- De „"Weslerdam" van de Holland- Amerikalijn heeft de reis naar New York moet onderbreken en is naar Rotterdam teruggekeerd. Het schip was gistci-cn om wogen wordt, ot het wel mogelijk-zal ziinji* Rottad,™ uit begon- w „oetnUnri 1ien- maar raakte al spoecug m een pol- Tsjang Kai Tsjck op het vasteland weer aan de macht te brengen. Als men zijn hoop vestigde op de nationalisten, keek men volgens hem te veel door een roos kleurige bril. Niettemin sprak hij als zijn mening uit, dat op dit ogenblik de Verenigde Staten communistisch China nog niet moeten er kennen. Eerst moest men er zeker van zijn dat China „zich zou houden aan De eerste Zondag van het nieuwe jaar bracht sneeuw. Niet veel weliswaar en niet overal in ons land, maar toch genoeg om ons eraan te herinneren dat de winter niet laat afweten. Een kijkje bij de Grebbeberg. LONDEN (Reuter) De Westelijke mogendheden zullen de Sovjet Unie waar schijnlijk hechte garanties geven tegen het gevaar van een eventuele aggressie van de zijde van een herbewapend West- Duitsland, aldus diplomatieke kringen te Londen. Dit zou geschieden op de komen de conferentie der ministers van Buiten landse Zaken te Berlijn, De nauwkeurige aard van de voorstellen wordt geheim ge houden. Ilct zou de bedoeling zijn het voorgestelde Europese leger op deze ma nier voor de Sovjet-Unie aanvaardbaar te maken. Dc Amerikaanse ambassadeur in de V. S., Charles Bohlen, heeft Zondag de berichten uit Washington, dat hij onlangs met de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, een onder houd heeft gehad over het voorstel van president Eisenhower inzake een „atoom bank", bevestigd. Bohlen zeide, dat het onderhoud op 31 December heeft plaats gehad en nog geen half uur geduurd heeft. Bohlen wilde zich niet concreet uitlaten over het gesprek Uitzicht: „Eenheid" De Oost-Duitse plaatsvervangende eer- ste-minister Ulbricht heeft Zaterdag een beroep op de West-Duitse arbeiders ge daan om het streven naar een vertegen woordiging van geheel Duitsland op de aanstaande vier m ogendh e dene onfe ren tie ie Berlijn te steunen. In een d-oor alle Oost-Duitse radiozen- ders uitgezonden toespraak zeide Ulbx-icnt, dat. nu de vier ministers van Buitenland se Zaken in Berlijn bij elkaar zullen ko men, het hoog tijd is, dat de Duitsers te zamen hun vraagstukken bespreken. Ook dienden, aldus Ulbricht, de West- Duitse arbeiders het Oost-Duitse voorstel voor de vorming van een voorlopige re gering voor geheel Duitsland en het slui ten van een handelsverdrag tussen Oost en West-Duitsland te steunen. Al deze problemen kunnen, aldus Ul bricht, in 1954, in Oost-Duitsland „het jaar van het grote initiatief" genoemd, worden opgelost. PANMOENDJOM (Reuter) De voor zitter van de neutrale terugzendingscom missie in Korea, de Indische luitenant- generaal Thimajja, heeft Maandag ver klaard, dat indien de verbondenen en cle Noordelijken geen overeenstemming berei ken over het vasthouden van de nog niet gerepatrieerde krijgsgevangenen na 23 Januari, de gevangenen moeten worden vrijgelaten. Thimajja zeide, dat de Indische bewakingstroepen afwachten: het is niet aan hen om politieke beslissingen te nemen. De Amerikaanse opperbevelhebber in het Verre Oosten, genei-aal Jolm Huil, her haalde Maandag nog eens het standpunt van de U.N.O., dat de gevangenen op 23 Januari te middernacht in vrijheid moeten woi'dcn gesteld. In een brief aan Thimajja zeide Huil, dat de gevangenen met ingang van genoemd tijdstip als burgers moeten worden beschouwd. Huil ontkende, dat zijn staf had getracht invloed op de gevangenen te oefenen door agenten in hun midden te plaatsen, zoals in het meei-dei-heidsrapport van de neutrale terugzendings-commissie wordt, gezegd. Huil vond het minderheidsrapport van dè Zweedse en de Zwitserse afvaardiging „veel onpartijdiger en feiterlijker dan het rapport van de Indische, Tsjechoslowaakse en Poolse afgevaardigden". zijn afspraken". Hij geloofde niet dat de Verenigde Staten daar ï-eeds zeker van konden zijn. Ook was Dean het niet eens met sommige Amei-ikaanse en Britse deskundigen die menen, dat het Chinese communisme verschilt van het Russische. De luimen, die het winterweer in de af gelopen dagen heeft botgevierd, met als uitersten mist en zware storm, hebben vooral van de scheepvaart weer veel ge vergd en verschillende schepen raakten in moeilijkheden. Zondagavond moesten de loodsdiensten tijdelijk geslaakt worden. dichte mist. Om 23 uur gisteravond doem de plotseling het Panamese schip „Nora" voor de „Westei-dam" op, waarmee een aanvaring ontstond. Men bevond zich toen ter hoogte van de „Sandetti-boei" bij de Goodwin-Sands even voor het Nauw van Calais. Het anker van het Panamese schip sloeg een gat van ongeveer vier meter in de stuurboordsteven van de „Westerdam", even boven de waterlijn. Hoewel er geen gevaar voor passagiers en bemanning was, achtte de kapitein het beter om terug te kei"en. De „Westerdam" ligt thans weer aan de Wilhelminakade. Vandaag zal het schip naar de werf Wilton-Feijenoord gaan, waar het voorlopig gedicht zal worden. Daarna zal de „Westerdam" onmiddellijk de reis hervatten, waarschijnlijk nog de zelfde dag. Het Zweedse schip „Nimbus" heeft ge meld. dat het in de vroege ochtenduren van Zondag een bi-andend schip heeft waarge nomen op een mijl afstand van de vuur toren van Skanor, ten Zuiden van Malmö. De Nimbus seinde, dat hij de kust niet dichter kan naderen en dat hij een red- dingboot gestreken heeft. Later werd ge seind, dat de bemanning van het branden de vaartuig van de kust af zou worden gered. Het Poolse s.s. „Poznan" (2017 ton), heeft Zondagochtend geseind, dat het in de Helgolander Bocht bij het lichtschip P 8 in nood verkeerde. Het schip maakte water door ingeslagen luiken. Uit Cuxhaven en Borkum zijn bergings vaartuigen naar het schip onderweg ge gaan, evenals reddingsboten uit Norder- ney, Rickmerbock en Langeoog. Het Amerikaanse vrachtschip „Geoi'ge Lykes", dat zich tien mijl ten Zuiden van de „Poznan" bevond, wijzigde zijn koers en snelde het in nood verkerende schip te hulp. Het Poolse schip „Oksywie" heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag geseind, dat ter hoogte van Trelleborg (Zuid-Zwe den) het Duitse vaartuig „Frie 2" met drie man aan boord op drift was geraakt ten gevolge van motoi-storing. Het schip sein de onmiddellijk hulp nodig te hebben. La ter werd geseind, dat het op drift geraakte vaartuig door een loodsboot op sleeptouw genomen zou worden. Naar het ANP verneemt heeft het schip „Genepesca 3" in de nacht van Zondag op Maandag geseind zich in moeilijkheden te bevinden. Het vaartuig, dat zich in de Goife du Lion bevindt, heeft onmiddellijk hulp verzocht. Het Panamese schip „Hope", komend van Antwerpen, heeft in de nacht van Za terdag op Zondag even voor twee uur ge seind. dat het ter hoogte van Hoedekens- kei-ke in de Westerschelde in aanvai'ing was gekomen met een onbekend schip. Het andere schip was na de aanvaring door gevaren zonder hulp te verlenen. De „Ho pe" zette koers naar Vlissingen, waar het des morgens om 6 uur aankwam. De scheepswand aan bakboordzijde was inge drukt. Walter Butcher, een rijke Britse zaken man en een groot bewonderaar van de Franse maarschalk Foch, heeft aan de dochters van de maarschalk ieder een be drag van ongeveer een half millioen gul den nagelaten. In zijn testament zegt Butcher: „Ik heb altijd een diepe bewon dering voor maarschalk Foch gehad en ik ben van mening dat de onschatbare dien sten, die hij niet alleen aan zijn land maar ook aan Engeland heeft bewezen, nooit voldoende zijn erkend". i plannen voor militaire steun aan Egypte. Israel, de Libanon of Syrië, daar deze lan den niet onmiddellijk gevaar lopen bij een eventuele Sovjet-Russische aanval. Van ambtelijke zijde is verklaard, dat op het ogenblik geen wapenhulp aan Israel wordt overwogen, omdat de Israëlische strijd krachten reeds behoorlijk uitgerust zijn. Aan de andere kant zou Amerikaanse wa- pensteun aan Israel de 'onderhandelingen met Mohammedaanse landen in gevaar brengen. De eerste minister van India, Nehroe, heeft Zondag op een openbare bijeenkomst verklaard, dat indien de voorgestelde mili- taire hulp der V.S. aan Pakistan een feit zou worden, dit een stap nader tot oorlog zou betekenen, „zelfs een wereldoorlog en bovendien een stap, die de oorlog tot vlak voor onze deur zal brengen". Nehroe zeide nogmaals, dat India geen militaire hulp van welke buitenlandse macht ook zou aanvaarden. De leider van de republikeinse meerder heid in de Amerikaanse senaat, Knowland, heeft Zaterdag als zijn oordeel uitgespro- ken, dat president Eisenhower de Indische bezwaren tegen uitbreiding van Ameri kaanse militaire hulp aan Pakistan dient te negeren. Volgens Knowland kan Pakistan even sterk cn betrouwbaar wor den als Turkije, indien het Amerikaanse hulp krijgt. Volgens Zaterdag te Teheran ontvangen berichten zijn vijftig inwoners van het Perzische dorp Sitsj bij de Russische grens en de Kaspische zee omgekomen, doordat het dorp door een lawine werd verwoest. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl zich ten Westen van de Britse eilanden een ongewoon krachtig hoge drukgebied bevond, trok een van IJsland afkomstige depressie naar Scandinavië en begon daarbij sterk in diepte toe te nemen. Boven Zweden veranderde zij van koers en begon zich in Zuidelijke richting uit te breiden. Hierdoor ontstond op de Noord- zee een Noorderslorm, die het water langs onze kusten opstuwde. Het Nederlandse weerschip Cirrus, dat sedert de stormramp regelmatig op de Noordzee wacht houdt, meldde Zondag een windsnelheid van 75 km. per uur en golven van- negen en een halve meter hoogte. In cle loop van de dag begon de luchtdruk in Scandinavië snel te stijgen. Daardoor ontstond aan de achter zijde van de depressie een Noord-Ooster storm, die koude lucht uit Noord-Rusland naar het Zuid-Westen voerde. Deze lucht is vandaag over ons land uitgestroomd. Dank zij het feit dat de Oostzee nog niet dichtgevroren is, bleven de temperaturen boven het vriespunt. Geleidelijk beweegt de depressie zich verder in Zuid-Oostelijke richting. Daardoor gaat de wind in ons land verder naar het Oosten ruimen, waar bij de temperatuur wat lager wordt. Maandag daalde de luchtdruk in Noord- Scandinavic weer snel. De depressië-acti- viteit in de ^omgeving van Groenland is groot. Hierdoor zijn de verdere vooruit zichten betrekkelijk onzeker. Wel kan ge zegd worden, dat op wat langere termijn de kansen op vorst toenemen. (van hedenmorgen 7 uur) 5? SC weers- toestand 1 1 H ■O-S "O O •So 2 tl O l| 3 u w f-t- Z.~ Helsinki onbewolkt NNO 6 - 14 3 Oslo onbewolkt NNO 9 -4 0 Stockholm sneeuw NNO 12 -5 8 Kopenhagen sneeuw N 18 -1 0,1 Londen zwaar bew. N 5 4 0 Amsterdam licht bew. NNO 6 -1 2 Brussel sneeuw NO 6 i 3 Parijs zwaar bew. N 7 2 Bordeaux onbewolkt NNW 3 0 5 Grenoble zwaar bew. N 6 -3 1 Nice licht bew. W 7 3 2 Warschau geheel bew. Z 5 -4 0,3 Berlijn sneeuw NW 4 -0 4 Frankfort nevel windstil -4 1 München nevel windstil -8 3 Zürich sneeuw W 1 -8 8 Genève zwaar bew. NNO 7 -4 4 Locarno geheel bew. windstil -2 0 Wenen nevel windstil -7 1 Insbruck nevel windstil -8 1 Rome zwaar bew. ZZO 6 6 3 |OCOQCCCCCC"'OQQCOQOOQQQf VANNACHT LICHTE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Vrij veel bewolking met plaatselijk enige sneeuw. Aanvankelijk matige tot krachtige en langs de Waddenkust mo gelijk nog harde, later overwegend matige, wind tussen Noord en Oost. Vannacht en morgenochtend over het algemeen lichte vorst. Morgenmiddag temperaturen om het vriespunt. 5 Januari Zon op 8.48 uur. onder 16.43 uur. Maan op 9.11 uur, onder 17.13 uur. Maanstanden 5 Jan. 3.21 uur: Nieuwe maan 12 Jan. 1.22 uur: Eerste kwartier 19 Jan. 3.37 uur: Volle maan. 27 Jan. 4.28 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 4 Januari Hoog water: 3.12 en 15.25 uur. Laag water: 11.07 en 23.24 uur. Dinsdag 5 Januari Hoog water: 3.53 en 16.06 uur. Laag water: 11.49 en uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1