Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Man in de Kalverstraat bij nachtelijk gevecht gedood Zeeland had Zondag hoogste waterstand sinds de ramp PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER v Amsterdamse schoenmaker in arrest; slachtoffer uit Haarlem IHE RMOCÉNP De radio geeft Dinsdag Grote spanning langs de Engelse en Schotse kust mmmmumm mntm \m mm msmwu - TocU ió Uet zo 2 SPIERPIJN, SPIT... T ramontsporingen in de hoofdstad Hond bleef bij haar jongen in brandende boerderij Liberiaanse tanker in moeilijkheden Kerkelijk Nieuws Duitse automobilist overleden na botsing op overweg Prins uit Grindelwald in ons land terug Nieuwe wethouders in Utrecht Hoofdcommissaris der Ned. Padvinders nam afscheid Bakkers in Den Bosch willen broodprijs niet verlagen Heringa Wuthrich Bedrog ter goeder trouw MAANDAG 4 JANUARI 1954 De 26-jarige Joh. M. S. uit de Sche perstraat 25 te Haarlem werd Zondag ochtend omstreeks half drie in de Kalver straat op de hoek van de Heiligeweg in Amsterdam met messteken gedood. Naar aanleiding daarvan heeft de Amsterdamse politie een 24-jarige Amsterdamse schoen maker ingesloten, die zich kort na 't tijdstip van de moord met een met bloed bespatte jas in de Kalverstraat ophield. De man was toen reeds door agenten van de radio- autodienst aangehouden, omdat hij een meisje in haar gezicht sloeg. Vandaag wordt het bloed, dat op de jas van de schoen maker zat vergeleken met het bloed van het slachtoffer. De Amsterdamse recherche van het bu reau Singel trachtte gisteren nog achter de identiteit van het slachtoffer te komen en gaf een signalement, waarin vermeld werd, dat in zijn zak de retourhelft van een treinkaartje Haarlem-Amsterdam was gevonden en dat z.ijo costuum de merken van een Haarlemse firma droeg. Hedenmorgen werd bekend dat het slachtoffer de 26-jarige Joh. M. S., vroe ger als vormer wenk zoom bij c.e N.V. Kou- senfabrieken Hin, uit Haarlem was. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. De politie vermoedt dat de toedracht als volgt is geweest: Om ongeveer half drie in de ochtend stonden de verdachte, die onder invloed van sterke drank verkeerde, en een vriend in de Kalverstraat. De schoenmaker had blijkbaar een vechtlus tige bui, want hij daagde twee voorbij gangers uit, die zich echter niets van de man aantrokken en doorliepen. Daarna kwamen weer twee mannen langs en er ontstond ëen vechtpartij tussen de schoen maker en één der mannen. De tweede voorbijganger verdween en heeft zich niet meer laten zien. De vriend van de schoenmaker zag plotseling, dat deze een blinkend voorwerp in de hand had. Toen hij bovendien zag, dat de voorbijganger bloedend in elkaar zakte, rende hij weg. Hij is later door de politie aangehouden en als getuige gehoord. De schoenmaker heeft na de steekpartij zijn weg vervolgd door de Kalverstraat en heeft twee echtparen lastig gevallen. Op de Dam heeft de schoenmaker, wiens jas onder bloed zat, een meisje een klap in het gezicht gegeven. Bij deze gelegenheid is hij door agenten van de radio-autodienst opgepakt en naar het bureau Warmoes straat overgebracht. Intussen hadden de twee mannen, die eerst door de schoenmaker uitgedaagd wa ren, maar er de voorkeur aan hadden ge geven door te lopen, de schoenmaker bij de Dam gezien. Zij hadden het bloed op ADVERTENTIE 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. Op twee plaatsen in de hoofdstad zijn hedenmorgen trams uit de rails gelopen. Om negen uur brak de koppeling tussen motor- en bijwagen van een uit de stad komende lijn 13 in de bocht Jan Evertsen- straatHoofdweg. De bijwagen reed rechtuit, passeerde rakelings een postauto en een agent op de fiets en botste op de hoek MercatorpleinHoofdweg tegen een meubelzaak. Een raam versplinterde, maar de pui werd niet ontzet. Een kraanwagen heeft de bijwagen latgr weer in het rechte spoor gezet. Een tramstel van de Noord-Zuid-Hol landse Vervoer Maatschappij reed tegen kantoortijd in de bocht Raadhuisstraat Spuistraat uit de rails. Een file van stads trams stond tot aan de Prinsengracht te wachten tot ook hier de kraanwagen zijn taak had vervuld. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgel. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Pla ten. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Mu- sette-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland 12.40 Hammondorgel. 13.00 Nieuws. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Ameri kaanse muziek. 14.30 Dansorkest en solist. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Pla ten. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Surinaamse muziek. 17.45 Reportage of platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Militaire causerie. 18.40 Platen. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Militair orkest. 19.30 Kamermuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.35 Lichte muziek. 22.00 Lich te muziek. 22.05 Tiroolse muziek. 22.45 De woelige wereld. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Licht baken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Radio Philharmo- nisch orkest. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Kamerorkest en solist. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Nieuwjaarscauserie over de Antillen. 18.00 Piano. 18.15 Platen. 18.20 Sport. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philharmonisch orkest en solist. Tn de pauze: Kan 'n een haan een ei leggen? 21.50 Ouders en kinderen. 22.05 Blaaskwintet. 22.35 Pla ten. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (VPRO) 19.3023.30 Gijsbrcght van Aemslel, treur spel van Vondel. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Operettemuziek. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuin- bouwkroniek. 13.15 en 13.20 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Verzoekprogramma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 en 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). zijn jas bespeurd en toen zij op hun terug weg langs de plek kwamen, waar het slachtoffer lag, hebben zij geconcludeerd, dat de man, die hen eerst lastig had ge vallen, ook meer van dit geval moest afweten. Zij zijn naar het bureau Singel gestapt, om dit te melden. De recherche heeft de schoenmaker Zon dag enige malen verhoord. Hij zegt zich niets meer te herinneren. Zijn vriend ver klaart alleen, dat hij een blinkend voor werp in de handen van de schoenmaker heeft gezien. Hij zegt niet gezien te hebben, dat er steken werden toegebracht. De po litie heeft intussen nog steeds geen scherp voorwerp, waarmee de steken kunnen zijn toegebracht, kunnen opsporen. In Roden (Drente) is Zaterdagmiddag een grote boerderij afgebrand. Tweeën twintig koeien en een hond met jongen kwamen in de vlammen om. De hond, die het vuur had kunnen ontvluchten, wilde haar jongen echter niet in de steek laten. Toen de brandweer van Rhoden ter plaatse arriveerde, was de boerderij niet meer te redden. De eigenaar van de boer derij had wegens de jaarwisseling al het landbouwmalcriaal in een schuur onder gebracht. In deze streek heeft de jeugo namelijk de gewoonte, vele landbouwwerk tuigen die buiten staan op Oudejaarsavond, te verslepen naar andere boerderijen. De landbouwers zijn dan altijd enige tijd in de weer om hun bezittingen terug te vin den. Bij de brand is al het landbouwgereed schap, waarbij een zware tractor, verloren gegaan, evenals een grote voorraad hooi. De schade bedraagt ongeveer f 90.000. Men vermoedt dat de brand door een defect aan de electrische leiding is ont staan. Zondag was het dijklcger in Zeeland paraat. De heftige wind stuwde het water zo hoog op als na de Februariramp nog niet is voorgekomen. Vlissingcn meldde een stand van 1,20 meter hoger dan was verwacht en in Zie- rikzee loeide Zondag de sirene van de hoog watermelder, ten teken dat het water hier een stand van twee meter plus N.A.P. had bereikt. Er werden echter geen dijkbescha- digingen gemeld. In Kruiningen surveilleerde men op de dijken, doch het speciale waarschuwings systeem met vlaggen en des avonds met lichten behoefde niet gebruikt te worden aangezien het water de stand van drieën eenhalve meter plus N.A.P. nog niet had bereikt. De bevolking was rustig, ook die van Waarde. Wel is in Kruingen een reeds bouwvallige schuur ingestort door de wind. In Zierikzee kwam het water tot aan de zogenaamde „blauwe leitjes" van de Oude en Nieuwe Haven. De bewoners van deze buurten begonnen dan ook reeds de vloed planken te zetten en zetten ook zakken met klei gereed. Er liepen echter nog geen kel ders vol. Op de „Flauwersinlaag" bij de zogenaam de „Herenkeet" niet ver van het gat van Schelphoek, is een zolderschuit met een heistelling losgeslagen en op de damrand ter plaatse vastgelopen. Men kon de schuit echter weer losslepen. Ook de grote kei- leemtransporteur, die voor de Schelphoek ligt, sloeg van zijn ankers los en belandde op de nieuwe dijk van het Schelphoekgat. Het dijklichaam werd echter niet bescha digd. Het hoogwater langs de kust is Zondag ongeveer één a anderhalve meter hoger ge- veest dan volgens de getijtafels werd ver wacht. Onze correspondent te Londen schrijft: Ook in Schotland en Engeland was men gisteren de gehele dag op zijn hoede toen de hoge golven van de Noordzee zich met donderend geweld op de Oostkust stortten. De storm bereikte hier een snelheid van honderd kilometer per uur. Opnieuw heerste er spanning in de kust plaatsen, welke verleden jaar door de zee geteisterd werden. Het nieuwe alarmsys teem werd voor het eerst toegepast. Een uur vóórdat de vloed het hoogste punt had be reikt was het water over de nieuwe, juist vóór Kerstmis voltooide kustverdediging van het plaatsje Aldeburgh in Suffolk ge slagen en stroomde de lager gelegen straten binnen. De bevolking was enkele uren te voren door met luidspreker-wagen gewaar schuwd de zeekant te verlaten. Twee evacuatiecentra werden geopend, waar een aantal oude lieden werd opge nomen. Vrachtauto's voerden in allerijl honderden zandzakken naar het bedreigde gebied aan en gemeentepersoneel en vrij willigers barricadeerden daarmede deuren en lage ramen. Om half tien gisteravond werd de order aan driehonderd gezinnen gegeven naar de bovenverdieping te gaan- Een uur later ging de wind echter liggen en was het gevaar voorlopig geweken. Bulldozers werden in gereedheid gebracht om voor de vloed van vandaag de dijk met zand en stenen te verhogen. De meeste dij ken hebben het gehouden, al kwam het water er ook op een aantal plaatsen over heen en deden zich hier en daar overstro mingen voor. Het rode signaal werd door de weerbe- richtendienst gisteren uitgezonden. Dit be tekent dat de weersomstandigheden even gevaarlijk waren als tijdens de vloedramp van Januari 1953. Gelukkig viel de storm niet samen met de hoogste waterstand, deze komt morgen. Men blijft dus zijn hart vasthouden. In Londen langs de Theems was men ook op het ergste voorbereid. Op het laagge legen Canvey-eiland, waar zich vorig jaar de grote tragedie afspeelde, deden zich geen incidenten voor. Bij Gravesend aan de Zui delijke Theemsoever zijn honderd schapen verdronken. Tegen het middaguur heeft dë sleep boot „Holland" van Doeksen haar station op Terschelling verlaten om de Liberiaan se tanker „Pegasi" van 8200 ton bij te springen, die benoorden Terschelling in moeilijkheden is geraakt. Ned. Hcrv. kerk Beroepen te Antwerpen Th. C. E. da Costa te Oudenbosch; te Nijverdal (vac. J. J. Poldervaart) A. J. Wouda te Bolsward. Bedankt voor Oldebroek (2e pred.pl.), P. Bouw te Ridderkerk; voor Zalk en Vee- caten W. J. Hottinga te Vuren -en Dalen. Chr. Gcref. kerken Bedankt voor Dokkum L. Floor Jr. te Opperdoes. Tweetal te 's-Gravenhaee-C.: I. de Bruij- ne te Hilversum en P. Op den Velde te Murmerwoude. Geref. kerken Bedankt voor Nieuwe Pekela H. Tien te Bunde (Graafschap Oostfriesland). Bedankt voor Leerdam G. L. R. Rip- hagen te 's-Gravenmoer. Geref. gemeenten Beroepen te Lethbridge (Alberta) (Ca nada) M. Heerschap te Wageningen, die bedankte voor Moerkapelle. Bapt. gemeenten Beroepen te Vriescheloo H. Th. Plevier tc Emmen. Ds. A. Schouten t Te Culemborg is in de ouderdom van 89 jaar overleden ds. A. Schouten, em. predi kant der Geref. kerken in wier midden hij in vroeger jaren een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Ds. Schouten die 6 Juni 1864 te Raamsdonksveer werd geboren aanvaardde 20 Jan. 1890 het predikambt te Charlois. Hii diende de kerken van Wil lemstad en Rozenburg en van 19031930, toen hij met emeritaat ging die van Aalten. Mr. dr. J. Ozinga Mr. dr. J. Ozinga uit Bennekom heeft zijn intrede gedaan als predikant bij de Gereformeerde Kerk te Lunteren. Mr. dr. Ozinga is bestuursambtenaar geweest in Nederlands-Indië, waar hij 21 jaar ver bleef. Na de bevrijding was hij daar hoofd van de regeringsvoorlichtingsdienst. Na zijn repatriëring was hij werkzaam bij de directie van een uitgeversmaatschappij te Wageningen, een werkkring, die hij heeft verwisseld voor het predikambt. Op een met knipperlichten beveiligde overweg bij Berkum in de gemeente Zwol lerkerspel is Zondagmiddag een auto door een electrische trein aangereden. De auto mobilist, de 47-iarige Duitser A. H. Fisoher uit Aaien in Würtemberg, werd zeer ern stig gewond. Hij is enige uren na het onge luk in het Sophiaziekenhuis te Zwolle overleden. Het treinverkeer had een uur vertra ging. Gouverneur-genera al Sir Robert Iiowe heeft te Khartoum het eerste gekozen parle ment van de Soedan geopend. Deze openingsplechtigheid vond plaats in het Huis van Afgevaardigden en werd door een groot aantal hoge gasten (op de galerij) bijgewoond. De opname werd gemaakt tijdens de welkomstrede van de gouverneur- generaal. Koningin en Prinsessen blijven tot 11 Januari De Koningin en de vier Prinsessen zul len oo 11 Januari uit Grindelwald in Ne derland terugkeren. Prins Bernhard ver trok reeds Zaterdagmorgen om acht uur uit het Zwitserse wintersportplaatsje en reisde per auto naar Soestdijk, waar hij nog des avonds voor achten is aangeko men. Gisteren is de Koningin met Beatrix, Irene en Rene Roëll met de Tandradbahn de Jungfrau-Joch opgegaan, om vandaar op de skies af te dalen. Het plan was oor spronkelijk om van Jungfrau-Joch, met vellen onder de skies, de gletscher over te gaan, maar de nevel en de felle kou ver hinderden dit. Mej. Broers, de verzorgster van de Prinsessen, heeft haar been gebro ken door een val op de skies. Maar de Zwitsers kennen dit soort beenbreuk maar al te goed en maken er weinig druk te over. En zo zat mej. Broers gisteren al weer met haar been in liet gips op de thee in de hoek van. de zaal. waar het Konin klijk gezelschap zich heeft geïnstalleerd. Zaterdagmiddag heeft de nieuwe ge meenteraad van Groot-Utrecht voor de eerste keer vergaderd. Tot wethouders werden gekozen de heren H. Ploeg jr., H. van der Vlist, beiden P.v.d.A.; dr. J. de Nooy A.R.), mr. W. H. J. Dciks en H. P. G. van Koningsbrugge, beiden K.V.P. De beren Ploeg, Van der Vlist en De Nooy waren voordien reeds wethouders. In geen der commissies van bijstand werd een communist gekozen. Op Plein 1813 in Den Haag heeft Zater dagmiddag mr. J. M. Ravesloot afscheid genomen als hoofdcommissaris der vereni ging De Nederlandse Padvinders. Het burgemeesterschap van Almelo eist te veel van zijn krachten om daarnaast nog hét hoofdcommissariaat voldoende te kun nen behartigen. Nadat ter verwelkoming van mr. Rave sloot de horderoep der werpen en het „Hoort zegt het voort" over het plein had den geklonken, werd een minuut stilte in acht genomen ter herdenking van dr. A. Plesman, die lid was van de raad der ver eniging. Vervolgens schetste de waarne mend hoofdcommissaris, dr. J. Zaneveld, in een korte toespraak de verdiensten van de afgetreden hoofdcommissaris. Als blijk van grote waardering en dank voor het door hem verrichte werk werd hem de zilveren Vlaamse Gaai aangeboden, de hoogste onderscheiding, welke de Neder landse padvinders kennen. De plechtigheid werd besloten met een défilé voor het gebouw van het Nationaal Hoofdkwartier aan de Zeestraat. Ongeveer 2500 welpen, verkenners en voortrekkers namen daaraan deel. Hierna werd tijdens een bijeenkomst in het Nationaal Hoofdkwartier een 35-tal padvindersonderscheidingen aan verdien stelijke medewerkers uitgereikt en sprak de voorzitter van de raad der vereniging, mr. Jac. Dutilh, nog een kort afscheids woord tot mr. Ravesloot, die thans lid is geworden van de raad der vereniging. 54. „Heus!'' riep Panda, „ik ben rover Blobneus niet'. Ik. „Zwijg!" zei de in specteur. hem stevig vastgrijpend, „je spel is uit, vriendje, je kunt de politie niet lang voor het lapje houden!" Hij wendde zich tot de andere politiemannen en beval: „Doorzoek het hele gebouw! Wellicht vin den wij iets terug van de spullen, die deze rover gestolen heeft!" In de stilte, die in het vertrek heerste, nadat de agenten op hun speurtocht waren uitgetogen, over dacht Panda bitter de poets, die Joris hem had gebakken, door hem in het Blobneus- tenue te wikkelen. Nu dacht iedereendat HIJ Blobneus was en hij kreeg geen gele genheid om uit te leggen, hoe de vork in de steel zat. Zijn sombere gedachten wer den onderbroken door een agent, die op gewonden binnenstormde. Inspecteur riep hij, „wij hebben een geheime kamer ontdekt en daarin vonden wij de stoel, die uit het huis van mijnheer Kresus is gesto len!" „Mooi", bromde de inspecteur, „ver der nog iets in die kamer ontdekt?' „Ja", zei de agent, „er zat iemand in die stoel!" „Wat?!" riep de Inspecteur verbluft. „Wie zat er in?!" „Mijnheer Kresus", antwoord de de agent.„Wat?!" schreeuwde de in specteur, „wat deed mijnheer Kresus daar?!" „Hij werd daar door Blobneus ge vangen gehouden", verklaarde de agent. Gevangen gehouden?!" herhaalde de in specteur. Panda steviger vastgrijpend, „dal ziel er lelijk voor je uit, mannetje, weder rechtelijke vrijheidsberoving!" Naar aanleiding van het regeringsbesluit tot verlaging van de prijs van het volks brood heeft het bestuur van de bakkers patroonsbond Sint Honoratus te 's-Herto- genbosch besloten aan de 66 bakkerijen ter plaatse te adviseren de broodprijsverlaging niet te doen ingaan en de loonsverhoging op te schorten. De Bossche bakkers zijn van oordeel dat de voorgestelde verlaging van de bloem- prijs misleidend is. De regering spreekt van een prijsverlaging, maar de nieuwe prijs, aldus het bestuur van Sint Honoratus, is hoger dan de oude prijs. Dit laatste houdt verband met een recente verhoging van de bloemprijs vóórdat het regeringsbesluit een feit werd. De bakkersgezellen achten opschorting van de loonsverhoging onaanvaardbaar. Deze verhoging is bindend vastgelegd en zal door de patroons moeten worden uitbe taald, aldus de gezellen. De gezellen hebben begrip voor de moei lijkheden, waarin de patroons na de prijs wijziging van de A-bloem komen te ver keren. Zij menen, dat dit een kwestie is tussen de patroons en de meelfabrikanten enerzijds en de patroons en het ministerie anderzijds en dat de gezellen buiten deze aangelegenheid staan. Onderscheidingen van filmfestival te Edingburgh 28 van de 192 films, die in 1953 op het festival te Edenburgh vertoond werden, hebben onderscheidingen gekregen. Tot de bekroonde films behoren twee Nederlandse, „Houen zo" van Herman van der Horst en ..Vincent van Gogh" naar een scenario van dr. J. Hulsker. MAANDAG 4 JANUARI stadsschouwburg: „Escapade", Het Vrije Toneel, 8 uur. Mincrvatheatcr: N.C.R.V.-ter- avond, 8.15 uur. Gebouw Zang en Vriend schap, Jansstraat 74: Bijeenkomst van „De Grotere Wereld", 8 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss-Comité, Bijeenkomst, 8 uur. City: „Gekooide Furie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rechter Thomas", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Salome", 18 jaar, 7 en 9.15 •-ur. Frans Hals: „De dief van Damascus". 14 iaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met vliegende vaandels", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „Het loon van de angst", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Puntje en Anton", alle leeft., en 9.15 uur. DINSDAG 5 JANUARI Concertgebouw: Noordhollands Philhar monisch Orkest, 8 uur. Minervatheater: Haarlemse Jazzclub, 14 jaar, 8.15 uur. City: „Gekooide Furie", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rechter Thomas", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Salome". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De dief van Da mascus". 14 j., 2.30 en 8 uur. Roxy: „Met vliegende vaandels", 14 jaar. 2.30 en 8 uur. Luxor: „Het loon van de angst", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Puntje en Anton", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. C j Reorganisatie. De Italiaanse minister-pre sident, Giusëppe Pella, heeft Zondag een onderhoud van twee uur gehad met Alcide de Gaspari, secretaris-generaal van de Christen-democratische partij, over de reorganisatie van het kabinet. Bij het onderhoud waren de voorzit ters van de Christen-democratische parlemenlsfracties aanwezig. Boodschappen President Eisenhower zal het Amerikaanse Congres bij de ope ning van de nieuwe zitting opWoensdag een aantal boodschappen doen toeko men, waarin wordt aangedrongen op wijzigingen in het belastingprogram, amendementen op de arbc-idswet-Taft- Hartley er. een verbeterd agrarisch pro gram, aldus is Zaterdag te Augusta door de perschef van het Witte Huis, Hagerty, medegedeeld. Hagerty zeide, dat de president het congres ook bood schappen zou zenden over gezondheids zorg en huisvesting. Felicitatie. Generaal dr. Alexej Cepicka, Tsjechoslowaakse minister van Defen sie en vice-premier, heeft de arbeiders van de bewapeningindustrie Zondag in en door radio-Praag uitgezonden dag order gefeliciteerd met het feit, dat zij het leger hebben uitgerust met „schit terende wapens van de modernste ty pen". Voorstel. De Amerikaanse democratische senator Humphrey heeft president Eisenhower Zaterdag voorgesteld de Verenigde Staten te doen toetreden tot de Europese organisatie voor uitwisse ling van inlichtingen op het gebied van kernenergie. Op deze wijze kan, aldus Humphrey, een begin worden gemaakt met de verwerkelijking van het streven van de president om te komen tot een internationale actie ter bevordering van het vreedzame gebruik van de atoom energie zonder dat op instemming van de Sovjet-Unie behoeft te worden ge wacht. Ondervraging. De Amerikaanse senatoren Jenner (Republikein) en McCarran (democraat) zijn Zaterdag naar Canada vertrokken om Igor Goezenko, de vroe gere Russische Codeerklerk te Ottawa die de Canadese autoriteiten in 1945 op de hoogte heeft gebracht van een Rus sische spionnage-organisatie, te onder vragen. Jenner is voorzitter van de sub commissie van de Senaat voor binnen landse veiligheid. McCarran is het oud ste democratische lid van de commissie. Plaats en tijd van de ondervraging van Goezenko zijn geheim. Paniek. De traditie getrouw hebben de Japanners de tweede Januari hun trouw betuigd aan de keizer. Meer dan een half millioen mensen waren samen gestroomd voor het paleis. Als gevolg van het gedrang kwamen zeventien mensen om het leven. Honderd perso nen werden gewond, van wie 15 zeer ernstig. De eerste maal, in de loop van de ochtend, geraakte men in paniek, toen mensen, die de keizer wilden toe juichen, weigerden door te lopen en de rest van de menigte opdrong. Dit ge beurde ir. de paleistuinen. In de mid dag ontstond er opnieuw een hevig ge drang, toen paleiswachten de paleis poort trachtte te sluiten. Duizenden mensen, die buiten het paleis hadden staan wachten, drongen toen op en lie pen de andere onder de voet. Velen werden tegen de muren verpletterd. Opperhoofd. Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië en de Hertog van Edinburgh zijn Zaterdag te Rotorua op Nieuw-Zeeland op een grote, plechtige bijeenkomst van ruim 10.000 Maori's tot opperhoofden van de Arawa-starn uitgeroepen. De Koningin werd vervol gens toegestaan als eerste vrouw het woord te voeren op de „Marae" de heilige vergaderplaats van de stam. De Koningin en de Hertog ontvingen als tekenen van hun nieuwe waardigheid de „Korowai", een mantel van vlas draad. De vorstelijke personen droegen verder tijdens de plechtigheid deze mantels. Verzet. Luidens berichten in het West- Berlijnse socialistische blad „Telegraf am Sonnlag" hebben Poolse verzets strijders in het district Oder-Neisse de avond voor Kerstmis twee treinen op geblazen, waardoor vier personen om het leven zijn gekomen. Het blad melde vijf dagen geleden, dat twee andere treinen in hetzelfde district tot ontsporing waren gebracht. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES DE voorstellingen met de zgn. denkende dieren zijn een beetje uit de mode geraakt, maar enige tientallen jaren gele den was dit nog een bloeiend bedrijf. In het geheel zijn van 79 denkende dieren de gegevens bekend geworden, l.tv. van 21 paarden, 57 honden en 1 kat. En hoewel enkele onderzoekers lot voor kort nog in de mening verkeerden dat deze zoogdieren in staat waren vergelijkingen met twee onbekenden op te lossen, is toch ondub belzinnig komen vast te slaan dat de door deze wonderdieren geleverde prestaties op bedrog berust hebben Want wanneer hun vragen werden voorge legd, waarvan het antwoord niet bekend was aan de dres seur of de experimentator, ble ven de dieren volslagen in ge breke. Deze ontsluiering van het geheim was dus wel zéér prozaïsch! De wonderdieren bleken te zijn afge richt op de voor het menselijk oog niet, of nauwelijks, waarneembare bewegingen, loaarop de dieren reageerden zolang deze bewegingen aanhielden. Voor zover dit ge schiedde in combinatie tussen dresseur en proefdier, is er dus sprake van lompe be driegerij. Maar in verscheidene gevallen blijkt van een dergelijk opzettelijk bedrog geen sprake te zijn geweest. Om dit te be grijpen, moeten we een vergelijking trek ken met de verrichtingen van zgn. spier- telepathen, mensen die een zo scherp waar nemingsvermogen hebben, dat zij aan de gedragingen van degeen die zij bij de pols nemen, kunnen bemerken of zij het ver stopte voorwerp naderen, ja dan neen. De proefpersoondie in dit geval wéét waar "N het verstopte voorwerp zich bevindt, geeft door volkomen onbewuste reacties de spier- telepaath de nodige aanwijzingen om tot het doel te geraken. Op een dergelijke wijze schijnen in de gevallen waarbij van goede trouw sprake is geweest de denkende dieren gepro fileerd te hebben van volkomen onbewuste bewegingen welke de ondervrager met het hoofd, bovenlijf of armen heeft gemaakt en welke bewegingen onbewust ophielden wanneer het proefdier het juiste aantal signalen door kloppen met de voorpoot, blaffen, of anderszins, had, gé- geven. Dat de bijzondere verrichtin gen die deze honden en paarden hebben geleverd niet op ver- standelijk denken hebben be rust en dat er van een speciale wiskunde knobbel in het geheel geen sprake is ge weest, mag sommigen onzer wellicht teleur stellen, het feit blijft desondanks bestaan dat deze dieren hebben blijk gegeven van een bijzondere opmerkingsgave en een scherp waarnemingsvermogen. We zullen echter de rekenkunst die ons bij de dieren zo heeft teleurgesteld niet loslaten, want daar is nog wel het een en ander over te vertellen, al is dit dan uil sluitend een menselijke aangelegenheid. Hoe is het bijvoorbeeld mogelijk dat een wilde, die slechts enkele telwoorden tot zijn beschikking heeft, nauwkeurig weet hoeveel dieren uit een kudde van vele honderden stuks ontbreken? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2