't Gooi was niet veel sterker, maar versloeg EDO toch met drie-nul IS R Stormvogels maakte kort voor het einde gelijk tegen Elinkwijk: 1-1 Positie van EDO 5 in HVB somber Feestelijke jubileumviering in Haarlem en Amsterdam .Clowntje Rick Een aarzelende liefde Huddersfield in eerste divisie verder achter Ruime zege van HiHegom op Wilhelmus (5-1) Feuilleton MAANDAG 4 JANUARI 1954 4 Voetbal in Engeland THB door nederlaag vaster op laatste plaats Derde klassers Katholieke Landarbeidersbond in het goud Voor de kinderen door Dorothy Quentin Dr. S. Leefmans in Heemstede overleden Ds. Hofland ontving beroep naar Canada De bijzondere speelwijze van EDO had gisteren een speciale tactiek bij 't Gooi uit gelokt en deze tactiek, alsmede de grote strijdlust die de Gooiers in deze ontmoeting aan de dag legden, waren wel de voor naamste factoren, waardoor het EDO op de eerste competitiedag van 1954 niet gelukt is in het Hilversumse sportpark de volle winst te veroveren. Zeker, er waren ver schillende perioden, waarin de Haarlem mers enig technisch overwicht hadden op hun tegenstanders, doch dit was niet vol doende om de balans geheel ten voordele van de EDO-ploeg te doen doorslaan. Roodselaar en zijn mannen moesten zelfs meermalen toezien hoe de strijdlustige Gooiploeg zich een veidmeerderheid ver schafte. Aangezien de Gooiers met een weinig krachtige aanvalslinie sukkelen, waarin ditmaal de veteraan Mol verstek moest laten gaan, had men voor de wedstrijd uit gekiend, dat men het best de Haarlemmers kon laten komen teneinde daardoor de voorhoede meer bewegingsvrijheid te ver schaffen. En de Haarlemmers kwamen maar wat graag naar de Gooiveste, waar de stopperspil Bak en rechtsback Van Dam en in laatste instantie doelman Mosterd echter paraat waren. De EDO-voorwaartsen kregen maar zeer weinig schietkansen en als er eens gelegen heid was om een schot op het Gooidoel af te vuren dan ging de bal naast of over. De Gooise kanthalfs hadden evenwel strikte opdracht zoveel als mogelijk was de voor hoede ten aanval te stuwen. En dat deden zij! Vooral Wiggemanse was regelmatig zowel in de verdediging als achter de voor hoede te vinden. Hierdoor konden de Gooiers tot meer verrassende attaques komen dan de Haarlemmers wel lief was. Op een gegeven moment kwam de immer gevaarlijke Poort alleen voor doelman Van den Berg, doch door de gladheid werd het een schampschot tot grote teleurstelling der talrijke toeschouwers. Even later zette Poort nog juist de voet dwars. De Haarlemse aanvalslinie bleef onder tussen niet stil zitten, doch beging de fout zich te scherp op te stellen, waardoor scheidsrechter Roodenburg nogal eens ge noodzaakt was voor buitenspel te fluiten. Dat bij dit alles de Gooiaanval gevaar lijker was dan het aanvalsquintet van EDO, werd vijf minuten voor de rust duidelijk, toen de Haarlemse verdediging bij een snelle aanval van 't Gooi over links uit haar verband werd gerukt. Mur plaatste De mist heeft op de eerste League-Zater dag van 1954 enkele clubs gedupeerd. Drie wedstrijden moesten worden afgelast om dat de velden wegens mist potdicht zaten en drie andere ontmoetingen moesten wor den gestaakt aangezien de doelen van de middenlijn af niet meer zichtbaar waren. Arsenal speelde tegen Aston Villa maar 22 minuten. In die tijd hadden de gast heren reeds een drie-nul vporsprong be haald. Wolverhampton Wanderers en West Bromwich Albion hebben hun voorsprong op de overige kampioenscandidaten ver groot. De Wolves leiden thans met 39 pun ten voor West Bromwich met 38 punten. Op de derde plaats komt Huddersfield Town met 33 punten, gevolgd door Burn ley en Bolton Wanderers met elk 30 punten. Uitslagen De uitslagen luidden: Eerste divisie ArsenalAston Villa 30 (gestaakt); BlackpoolSheffield Uni ted 22; Cardiff CityWolverhampton Wanderers 13; Charlton AthleticChel sea 11; LiverpoolBolton Wanderers 12; Manchester CitySunderland 21; MiddlesbroughTottenham Hotspur 30; Newcastle UnitedManchester United 12; PortsmouthHuddersfield Town 52; Sheffield WednesdayBurnley 20; West Bromwich AlbionPreston North End 32; Tweede divisie BirminghamRother- ham United 23; Blackburn RoversLin coln City 60; BuryHull City 41 (kwartier voor het einde wegens mist ge staakt); Derby CountyBristol Rovers 01; Doncaster RoversNotts County 42; FulhamBrentford 41; Leeds United Leicester City 71; Luton TownPly mouth Argyle 21; Notts ForestSwansea Town 21; Oldham AthleticEverton (af gelast wegens mist); West Ham United Stoke City 41 (zes minuten voor het ein de wegens mist gestaakt). Stand De stand in de eerste divisie luidt thans: Wolverh. W. 26 39 Tottenh. H. 26 25 W. Bromw. A. 26 33 Blackpool 26 25 Huddersf. T. 26 33 Newcalstle 27 24 Bolt—i W. 26 32 Sheffield W. 27 23 Burnley 26 32 Aston Villa 25 22 Manch. U. 26 30 Portsmouth 26 22 Arsenal 26 26 Sheffield U. 26 22 Charlton A. 26 26 Manch. C. 26 22 Cardiff C. 26 26 Middlesbr. 26 20 Preston N. E. 26 25 Sunderland 26 19 Chelsea 26 25 Liverpool 26 16 de bal naar de vrijstaande Morrees, die met een beheerst schot 't Gooi een voorsprong bezorgde (10). In de tweede helft poogde EDO door ver schillende gevaarlijke aanvallen op het Gooidoel de achterstand in te lopen. Vooral Roodselaar toonde zich actief en loerde steeds op een kans. Maar de Hilversumse stopper Bak liet zich niet verschalken. On geveer twintig minuten na de rust om speelde Mur in snelle ren een paar EDO- spelers en schoot toen hoog en hard over de uitgestrekte handen van Van den Berg heen in (20). Weer kwamen de Haarlemmers voor het doel van Mosterd en opnieuw kreeg men felle duels tussen Bak en Roodselaar te zien, maar verder dan enige hoekschoppen bracht EDO het niet. Geleidelijk aan ver slapte de strijdlust bij de Haarlemmers en hierdoor kregen Mur, Baas en Poort ge- lenheid Van den Berg aan de tand te voe len. Vier minuten voor het eindsignaal wist Poort uit een fraaie pass van Mur de stand op drienul te brengen, waarmede ook het einde kwam. ADVERTENTIE s's WINTERSPORTKLEDING Vierdeklassers BU de Haarlemse vierdeklassers is de wedstrijd tussen THB en Concordia in een drie-één overwinning voor het Hillegomse Concordia geëindigd waardoor TIIB thans steviger dan ooit de onderste plaats van de ranglijst bezet. Concordia nam door H. Aarts de leiding, waarna Koejemans voor de gelijkmaker zorgde. In de tweede helft deden Heems kerk en Visser de Hillegommers met drie één zegevieren en in deze afdeling luidt de stand: Lisse 12-19 Meerburg 12-13 Teylingen 13-17 SJC 13-11 VVSB 13-17 DOSR 12- 9 Roodenb. 12-15 Gr. Willem 13- 8 ASC 13-15 Concordia 13- 8 Warmunda 13-15 THB 13- 5 Onze Gezellen behaalde d'oor Mathot en Sanders een kostbare twee-nul zege op Halfweg. DSS leed echter een twee-één nederlaag tegen St. Pancratius. Nadat de rust was aangebroken met dubbel blank namen de bezoekers een twee-nul voor sprong. Toenbreker redde voor DSS de eer. DCO en DIO speelden puntloos tegen elkaar gelijk en WB en ETO konden hun uitstekende posities op de ranglijst verbe teren. VVB door een acht-één overwin ning bij BDK, ETO dank zij een zes-één zege over Waterloo. Levendig en daardoor aantrekkelijk was gisteren de strijd tussen Elinkwijk en Stormvogels, ondanks het zware en gladde veld en de harde, van doel tot doel staan de, wind. Aantrekkelijk ook door de ver rassende situaties, die er zich voor beide doelen afspeelden en maar geen doelpun ten opleverden, waardoor het voor de rust bij één doelpunt van Elinkwijk en na de rust bij één doelpunt van Stormvogels bleef. De thuisclub speelde direct in hoog tem po en daarbij bleek dat met uitzondering van linksback Ponte, de IJmuider defensie er nog niet in was. Met goede passes van de wat achter de voorhoede opererende Vonk werd die defensie voor problemen geplaatst die ze niet dan met veel moeite vermocht op te lossen. Dat nam niet weg dat Elinkwijk enkele goede kansen kreeg. Maar eerst voorkwam doelman Venus een doelpunt en direct daarna voorkwam rechtshalf Post een zeker schijnend doel punt door de bal uit het doel te koppen. Maar in de dertiende minuut kwam het verdiende Elinkwijk-doelpunt dan toch. Van rechtsbinnen De Jongh II ging de bal naar linksbuiten Van Beek en diens voor zet liet De Jongh handig lopen, waarop Bij de derdeklassers heeft Ilillegom het nieuwe jaar goed ingezet. De Hillegommers versloegen bet niet zwakke Wilhelmus met vijf-één, waardoor het gevaar voor de on derste plaats niet onbelangrijk is afgeno men. Zandvoortmeeuwen ieeu e... nederlaag tegen het sterke Lugdunum, maar van TIJBB hadden wij meer ver wacht dan een gelijk spel tegen VIOS. De wedstrijden van EHS en Ripperda gingen niet tloor. De strijd tussen Hil'legom en Wilhelmus stond niet op een bijzonder hoog peil. Hil- legom speelde echter beter dan de bezoe kers en door twee doelpunten van Klinken berg en een goal van Peetoom werd in de eerste helft een drie-nul voorsprong geno men. Een fraai doelpunt van Klinkenberg uit een even fraaie hoekschop van Peetoom bracht na de pauze de stanxi op vier-nul. Wel scoorde Wilhelmus daarop tegen (vier- één), doch een fout van de doelman was oorzaak, dat Prins de eindstand op vijf-één kon brengen. Door een doelpunt van Snoeks nam TIJBB tegen VIOS met nul-één de leiding. Nog voor de rust werd het echter gelijk. In de tweede helft heeft TIJBB hard moe ten werken om het gelijke spel te kunnen behouden. Snoeks viel na de rust uit. Zand voortmeeuwen boekte tegen Lugdunum een achterstand van drie-nul, alvorens Castien het doel van de Leidenaars vond (drie-één). Na de rust was Zandvoort meeuwen sterker. Uit een strafschop van Castien werd het drie-twee, maar tot een gelijkspel konden de geelhemden het niet brengen. Kreyermaat met een laag en hard schot doelman Venus geen kans gaf. Tot dat moment had de Stormvogels voorhoede nog niet veel laten zien, doch geleidelijk aan werd de veidmeerderheid van Elinkwijk onderbroken en volgden de IJmuider aanvallen elkaar op. In de opzet daarvan had de technisch goed spelende J. Snoeks een groot aandeel, evenals rechts buiten Luppens. De afwerking dezer aan vallen liet evenwel veel te wensen over. Midvoor Westers faalde totaal met schie ten en Drager had op dit zware veld veel moeite om mee te komen. Kansen Met wind mee waren de eerste aanvallen na de hervatting voor Elinkwijk en de aan valslinie kreeg vele kansen. Maar op won derbaarlijke wijze werden die gemist. Werd er voor de rust goed gevoetbald, nu lag het peil lager. De IJmuider voorhoede zat intussen ook niet stil, doch erg gevaar lijk werden Snoeks Jr. c.s. toch niet. Bij die Elinkwijk-aanvallen bleek ove rigens de dekking van het linker-gedeelte van de IJmuider defensie wel eens wat te wensen over te laten. Rechtsbuiten Blom had althans veel vrij spel. Over en weer werden er kansen ongebruikt gelaten en het had er veel van weg dat de thuisclub zou gaan winnen. Maar vijf minuten voor het einde kwam de gelijkmaker. Via de paal en het lichaam van doelman v. d. Schilden kopte Luppens een voorzet van links in (11). Op de feestelijke bijeenkomst, die ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum van de Katholieke Landarbeidersbond „Sint Deusdedit" gistermiddag in het Gemeentelijk Concertgebouw werd gehouden, heeft de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. J. Huibers, tijdens zijn toespraak tot de congressisten, drie pauselijke onderscheidingen uitge reikt, te weten aan bondsvoorzitter C. J. van der Ploeg, die benoemd werd tot ridder in de orde van de Heilige Sylvester een onderscheiding, in feite bedoeld voor de gehele organisatie en aan twee andere verdienstelijke werkers in de jubilerende organisatie namelijk de heren G. J. van Unnik uit Lisse en J. Salman uit Zeven- bergsehoek die uit handen van de bisschop het erekruis pro ecclesia et pontifice ontvingen. Aan het eind van de middag hield de minister voor de P.B.O., de heer A. C. de Bruijn,, een toespraak, waarin hij meedeelde, dat spoedig overgegaan zal worden tot Instelling van een landbouw- en bosbouwschap, waaruit zeer duidelijk blijkt, dat de landbouw vooraan marcheert op de weg, die door de Katholieke Ar beiders Bond, waarvan de Landarbeidersbond een onderdeel vormt, is gekozen. Een plechtige hoogmis leidde gistermor gen de feestelijkheden in. Deze dienst werd gehouden in de basiliek van St. Bavo aan de Leidsevaart en bijgewoond door een groot aantal leden van de jubilerende or ganisatie, die ruim 23.000 leden telt. Het priesterkoor van de basiliek was versierd met een schat van bloemen. Na een gezamenlijke koffietafel begon in het GemeentelijkConcertgebouw de feestvergadering, onder, voorzitterschap van de heer C. J. v. d. Ploeg, en in tegen woordigheid van de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. J. Huibers, de minister voor de P.B.O., de heer A. C. de Bruijn, vele gees telijke autoriteiten en vertegenwoordigers van bevriende organisaties en instellingen op het gebied van de vakbeweging. De openingsrede werd uitgesproken door de heer C. J. v. d. Ploeg, die namens de jubileumcommissie en het hoofdbestuur een welkomstwoord sprak tot de hoge gas ten en de talrijke belangstellenden, leden en afdelingsbestuurders. Spreker richtte zich tot de bisschop van Haarlem met gro te erkentelijkheid voor de warme belang stelling, die mgr. Huibers steeds voor de problemen der landarbeiders heeft gekoes terd en tot de minister met de verzekering, dat de landarbeiders trots zijn op het feit, dat een man die de K.A.B. eens leidde, thans geroepen is tot het ministerambt. Na ook de voorzitter van de K.A.B.de heer J. A. Middelhuis, te hebben begroet, ver klaarde de heer v. d. Ploeg dit jubileum congres voor geopend. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. J. Huibers, voerde het woord na de openings toespraak van de voorzitter en roemde de arbeid van de pioniers der katholieke vak beweging, die tegen de moeilijkheden op roeiden en ook tijdens de opkomst van het socialisme de voet bij het stuk der chris telijke beginselen hielden. Zo werd de te genstand omgezet in steun, waardoor een groei als van de Ned. Kath. Land- en Tuinbouwarbeidersbond mogelijk werd. Vervolgens reikte hij de bovengenoemde onderscheidingen uit, waarna hij de aan wezigen zijn zegen gaf. De heer Van der Ploeg dankte geroerd namens de onderscheidenen en de hele or ganisatie voor deze kerkelijke belangstel ling, waarna hij een chronologisch over zicht gaf van het ontstaan en de groei van de bond, die vijftig jaar geleden het levens licht zag in Haarlem uit het R.K. bloemist en tuinliedensecretariaat. De heer A. J. Loerakker heeft indertijd de stoot aan deze oprichting gegeven en de geschiedenis van de bond vastgelegd in een boekwerk, aan de hand waarvan de heer v. d. Ploeg de verdere ontwikkeling van de thans feest vierende organisatie belichtte. Spreker be schreef de toestanden in het oprichtings jaar 1904 op het gebied der arbeidersorga nisatie en het bedrijf en roemde de pio niersgeest der werkers uit die tijd. Rond 1914 had de bond, aldus de heer v. d. Ploeg, zich over alle provincies verspreid en een ledental van 2000 vergaard. Thans bedraagt het ledental ongeveer 23.000. Spreker liet de verschillende sociale hervormingen en instellingen de revue passeren, die in de afgelopen vijftig jaar de situatie zijn komen verbeteren, culmi nerend in een thans te verwachten instel ling van het landbouwschap, dat minister De Bruijn spoedig zal afkondigen. De heer Van de Ploeg eerde de nagedachtenis van de pioniers, die aan de bond door de dood zijn ontvallen en wees op de in de toekomst wachtende taken, die veel inspanning zul len eisen naast grote verantwoordelijkheid. Diverse wedstrijden, vooral in de eerste klasse, vonden ondanks het slechte weer doorgang zodat wij niet van een verloren Zondag behoeven te gewagen. Vliegende Vogels en VVD hebben voor nuttige over winningen gezorgd waardoor het er voor EDO 5 somber is gaan uitzien. De wedstrijd SpaarndamNAS werd afgelast en laatst genoemde club moest toezien dat WH zich niet van de wijs liet brengen. Het aloude Hercules klopte RCH 4 met vier-nul. Met dezelfde cijfers won Vliegende Vogels van het toch heus niet zwakke Terrasvogels 2. Trouwens, ook de overwinning van twee-één welke WD bij Wijk aan Zee 2 behaalde is zeer kostbaar. Hierdoor komt EDO 5 in grote moeilijk heden want diit elftal verloor op het nip pertje van DSK welke laatste club meer en meer op de voorgrond treedt en een zeer goede positie op de ranglijst blijft inne men. BSM en IEV streden in Bennebroek tegen elkaar waar BSM omtrent zijn kracht geen twijfel liet. Met drie-nul ver loor IEV kansloos. NAS WH BSM T'vogels 2 IEV DSK Stormvogels 4 verloor In I B is Stormvogels 4 in zijn snelle op mars naar de bovenste plaats gestuit. De kampioen van het vorige jaar, RCH 5 ver sloeg de IJmuidenaren met maar liefst zeven-twee. Het kwam de positie van Be verwijk 2 ten goede. In de lagere regionen werd verwoed gespeeld door HBC 3 en Velsen 2, waarbij HBC met twee-één zege vierde en de onderste plaats dus aan de Velsenaren liet. HFC 3 kon het tegen EDO 3 niet bolwerken en verloor kansloos met drie-één. ADO 2 en DEM 2, welke beiden geen rol van belang meer spelen speelden tegen elkaar, waarbij ADO in de meerderheid bleef (2-1) Oei, wat was het donker buiten! Maar toch konden ze wel 'n heel klein beelje zien want er stond een half maantje aan de hemel. Bunkie, met zijn stok, keek dus naar buiten. Ja, ook hier hoorde hij het gesnuif.... Ihet was nu aan de achterkant van de hut. „Héla.is daar iemand?", nep Btinkie. Toen schoot er opeens een grijze vlek om de hoek van de hut! Bunkie schrok en trok zich een stap terug. „Wrrrrafff!Wrouwwouw!", klonk het opeens in de stilte van het nachtelijke bos. En toen begonnen ze opeens olie drie hard te schateren. „Krulletje!", riep Bunkie. „Wrrroef!", blafte Krulletje verheugd, en hij sprong van blijdschap tegen de jongens op, almaar opgewonden blaffend. „Hoe komt Krulletje nou hier?", zei Iiick verbaasd. „Zou oom Tripje in de buurt zijn? Maar dat kan toch haast niet!" „Nee, ik denk, dat Krulletje ons miste, en dat hij daarom op eigen gelegenheid naar het bos is komen lopen!", veronderstelde Oepoetie. Wrrrrafffblafte Krulletje, in de armen van Bunkie; alsof hij zeggen wou: lijk deed, ik dat!" 12-21 Sp.dam 12-13 13-19 Wijk/Zee 2 13-11 12-15 VI. Vogels 13-10 13-14 RCH 4 13- 9 13-14 WD 13- 9 12-13 EDO 5 13- 4 B'wijik 2 13-23 DEM 2 13-13 RCH 5 13-18 EDO 4 13-12 Stormv. 4 14-16 Haarlem 3A 13-11 EDO 3 13-14 HBC 3 13- 8 HFC 3 13-14 OG 2 13- 8 ADO 2 12-13 Velsen 2 13- 6 Bij de tweedeklassers werd er in de standaard afdeling slechts één wedstrijd gespeeld. DSB en SVIJ gaven elkaar niets toe en deelden zes doelpunten. In 2 B een verrassende nederlaag van DCO 2 bij VSV 4 (8-1), waardoor TIJBB 2 weer de beste kansen kreeg. Ir. 2 C verloor HFC 4 met zeven-nul van Ripperda 2. De beide koplopers Vliegende Vogels 3 en DSS 2 speelden tegen elkaar gelijk (2-2). In 2 D kwam DEM 3 dank zij een vier- natuur- nul zege op Zandvoortmeeuwen weer een stapje dichterbij het kampioenschap. ADVERTENTIE 33) Het gekwetste been leverde geen moei lijkheden op in het dagelijkse leven: ze voelde zich hier op zee met de dag ster ker worden, ze vermaakte zich met al het geen waarmee een meisje van eenentwin tig zich vermaakt de dek-spelen. het zwemmen en dansen en ook genoot ze van de lange warme nachten met een stra lende sterren-hemeel, waaronder de pas sagiers op het dek flaneerden en zachtjes spraken over de meest uiteenlopende on derwerpen De „Zuider Ster", diie langzaam en sta tig steeds verder voer, was niet langer het schamele, oude schip, dat in de Engel se haven had gelegen, maar een schone wereld op zichzelf. Het oude schip voerde hen zo nu en dan langs zulke imponeren de natuurwonderen, dat de menselijke we zens op de dekken bij tijd en wijle uit geheven werden boven de alledaagsheid van het leven, waardoor zij zich iets van het onvergankelijke bewust werden.... Rosemary ontdekte de betoverende schoonheid van de zee. toen zij in alle rust en eenzaamheid een moeilijke scène wilde instuderen. Het was te warm in haar hut en alle zalen waren vol lawaai en drukte, zodat ze naar het botendek slenterde, op zoek naar een stil plekje om rustig te re peteren. Ze was echter een beetje bang dat ze verliefde paartjes zou verrassen. Eindelijk vond ze een geschikte plek achter één van de reddingboten, vlak voor de brug, dus geenszins een geschikte plaats voor twee mensen om elkaar liefde volle woorden toe te fluisteren. En hier, hoog boven het oneindige wateroppervlak, ontdekte Rosemary de vreugde van het al leen zijn met de zee. Hier, waar de wind haar zachtjes door haar haren speelde, was ze verlaten van allen, hier had ze alleen op de „Zuider Ster" kunnen zijn! Het gedreun van de machines was weg gestorven er. ook de stemmen en het ge lach, die opklonken uit de bar en con versatiezaal, waren weggeëbd; er was hier alleen het ruisen van de zee en het ge kraak van houtwerk en zo nu en dan klonk zachtjes de scheepsbel, als deze even in bewegi'ng werd gebracht door een stre ling van de wind, waardoor haar geluid over de Oceaan wegwoei. Hier, boven al het geroezemoes, voor passagiers, die een wandelingetje maakten, verborgen achter de reddingboot, had ze niet alleen een uitgezochte plaats gevon- Spreker legde nadruk op de noodzakelijk heid om ook op politiek terrein de katho lieke eenheid te bewaren en te versterken en besloot met de hoop uit te spreken, dat God Zijn onmisbare zegen zou mogen schenken aan de bond, zijn leden en hun gezinnen. Vervolgens bood de heer J. v. d. Voet namens de jubileumcommissie drie ge schenken aan. Het eerste was een gebrand schilderd raam voor het trappenhuis van het bondskantoor te Haarlem, het tweede een bondsvlag en het derde bij wijze van verrassing voor het hoofdbestuur een lijst met 1603 nieuwe leden, waardoor het ledental dicht bij de 24.000 is gekomen. De heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B., herinnerde in een toespraak aan de enge banden van de K.A.B. en de jubi lerende organisatie en de betekenis van het werk, dat voor de ganse katholieke vak organisatie is verzet in deze bond. Minister A. C. de Bruijn, oud-bestuurder van de K.A.B., belichtte in een korte rede de belangrijkheid van de katholieke vak beweging voor de gezinnen, de kerk, de maatschappij en de staat en zeide dat het Nederlandse volk dank verschuldigd is aan de pioniers van deze vakbeweging, omdat zij belangrijk cultureel en ethisch werk hebben gedaan. „Wij leven in een tijd", aldus de minister, „die een overgang van individualisme naar solidarisme te zien geeft. Wij zijn sneller op weg naar de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie dan menigeen denkt". Spreker wees ten slotte op de komende instelling van een land bouw- en een bosbouwschap. Tot slot vertolkte de voorzitter de dank van het bestuur voor de vele blijken van belangstelling en beëindigde de feestver gadering met een speciaal woord van er kentelijkheid tot het kathedrale koor onder leiding van dr. A. Kat, dat voor de muzi kale omlijsting van het jubileumcongres had zorggedragen. Alle deelnemers aan het jubileumcongres vertrokken daarna in autobussen naar Am sterdam, waar de viering werd voortgezet met een feestmaaltijd in Krasnapolsky en een feestavond, waarbij de film van Piet v. d. Ham „Er is veel vrucht gewonnen" werd vertoond. Deze film, die speciaal voor dit jubileum is vervaardigd, brengt de sociale vooruitgang in beeld. Het gezel schap Puck voerde daarna „De wijze kater" van Herman Heyermans ten tonele onder regie van Wim Vesseur. Op 69~jarige leeftijd is gisteren in zijn woning te Heemstede overleden de bekende Nederlandse entomoloog dr. S. Leefmans. Zijn verscheiden wordt in brede kring be treurd. Dr. Leefmans was aanvankelijk voor de handel bestemd. Hij bekleedde al vrij jong de functie van boekhouder en correspondent op een exportkantoor. Maar zijn voorliefde voor biologie en in het bijzonder voor ento mologie nam zo'n grote plaats in zijn belang stelling in, dat hij het grootste deel van zijn leven niet aan de handel wijdde. Hij doorliep de lagere school en volgde daarna cursussen welke destijds gelijk ston den met het huidige Mulo-onderwijs. Zijn verdere kennis heeft hij geheel aan zelf studie. aangevuld met privaatlessen, te dan- den. Hij ondervond daarbij veel steun van de popularisators Heimans en Thijsse en nog andere vooraanstaande entomologen en bio logen. Toen men in het voormalige Indië naar een veldentomoloog zocht werd hij direct door een groep geleerden aanbevolen. En in 1911 werd hij voor het Deliproefstation op het tussenstation in Amsterdam te werk ge steld om er sluip-wespen voort te kweken, die dan later naar Deli zouden worden over gebracht ter bestrijding van schadelijke tabaksrupsen. Vervolgens werd hij door de zelfde geleerden aanbevolen voor zelfstandig onderzoek ten bate van de cultures in het voormalig Indië van de Handelsvereniging Amsterdam op de Casave-onderneming Ben- doredjo, waarheen hij in 1912 vertrok. Twee jaar later ging dr. Leefmans over in Gouver nementsdienst en werd benoemd tot entomo logisch assistent aan het Instituut voor Plan tenziekten in Buitenzorg. Hier verrichtte hij vele onderzoekingen ten behoeve van Indi sche cultures. In 1920 werd hij aan hetzelfde instituut benoemd tot hoofd van de Dier kundige afdeling en in 1927 belastte men hem met de leiding van het instituut. De Senaat der Landbouwhogeschool te Wa- geningen verleende hem in 1928 het doctoraat honoris causa in de Landbouwkunde. Toen dr. Leefmans in 1934 ontslag nam uit de In dische dienst bleek hoe groot de waardering voor zijn werk was. Tijdens een afscheids receptie in Buitenzorg werd hem mededeling gedaan van zijn benoeming tot officier in dé Orde van Oranje Nassau. Weer terug in zijn vaderland aanvaardde dr. Leefmans in 1936 een opdracht tot een onderzoek voor de koolcultuur in Noord holland. Tenslotte werd hij in 1937 benoemd tot Lector aan de Amsterdamse Universiteit, in de entomologie toegepast op de landbouw. Hij was tevens Lector aan het Amsterdams onderdeel va het Instituut voor Planten- ziektenkundig Onderwijs. O.ider meer door tal van publicaties op het gebied van de toegepaste entomologie en de Insectenbiologie kreeg dr. Leefmans een zeer grote bekendheid. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdagmiddag 6 Januari, na aankomst van trein 15.01 uur te Weslerveld. De predikant bij de Gereformeerde kerk van Haarlem-Noord ds. A. B. C. Hofland ontving een beroep van de Second Chris tian Reformed Church te Sarnia (Ontario) in Canada. den om rustig en ongestoord haar rol in te studeren, maar tevens een plekje, waar ze rustig kon nadenken. Zo nu en dan waren haar gedachten verwarrend, 't waren overpeinzingen, waar ze met geen letter over naar huis zou willen schrijven, nee, voor geen geld ter wereld! And all my fortunes at thy feet I'll lay, And follow thee, my Lord, throughout the world. ('k Leg al mijn heil dan in uw hand, en volg U, als mijn gade en heer, de wereld door. (Burgersdijk) Ze was verliefd op Valentine Herriok, en deze liefdes-scène speelde steeds door haar hoofd; 't werd soms ondragelijk! Maar ondanks dit alles groeide er iets in haar. Hier, alleen en verlaten, ver weg van alles, wat onrust en verstrooiing betekende, leunde ze over de railing en staarde naar de gebogen schuimlijn, welke het schip door het water trok en naar de donkere zee, die nu en dan scheen op te lichten als of er lampjes onder water brandden en ze besefte maar al te goed dat ze geen Julia was. Julia had het recht de man lief te hebben, die ook haar beminde, maar Ro semary had niet het minste recht van een getrouwde man te houden. „Maar ik kan cr niets aan doen! Ik kan 't toch niet helpen, dat ik verliefd ben ge worden?", fluisterde ze zachtjes tot de zee, die zich aan alle kanten van het schip tot aan de verre horizon uitstrekte en die het schijnsel van de maan en van enkele won derbaarlijk grote sterren weerspiegelde. Deze grootsheid van de natuur, deze een zaamheid van de ganse wereld om haar heen, maakte dat Rosemary zich heel klein en onbelangrijk en ongelukkig voelde. Na die heerlijke avond in Balboa, of mis schien juist door die avond was ze er niet langer tevreden mee gelijk een school meisje te dromen: het bevredigde thans haar gevoelens niet meer zonder enig tast baar resultaat dromen rond Val te weven. Ze had er geen idee van in hoeverre haar gevoelens voor Val waren voortgesproten uit haar ambitie en zijn vertrouwen in haar als actrice, maar ze wist heel zeker, dat elke keer dat hij met haar danste en dat hadden ze nagenoeg iedere avond gedaan nu het water kalm was de ex tase van zijn nabijheid nauwelijks te dra gen was. Een toevallige aanraking door hem als zij met Pierre onder zijn leiding aan het repeteren was, of wanneer allen in de bar wat dronken, deed haar hart hevig bonzen en bracht haar volkomen in de war. En omdat ze eerlijk was, volkomen eer lijk, begreep ze dat ze niet langer genoe gen kon nemen met Valentine Herrick, de grote acteur en grote regisseur, te aan bidden, als was hij een held; ze wilde Val zelf, de man, om hem haar liefde te ge ven. Cornelia verscheen steeds weer in haar gedachten, groter dan ze in werkelijkheid was, spottend met Rosemary's gevoelens, zeker als ze scheen te zijn van de liefde van haar man. Moeder zou zeggen dat ik me heel erg misdraag, peinsde ze somber en verdrietig. Daar ze steeds gevoelig was geweest voor stemmingen en sfeer, was deze reis een bitter-zoete kwelling geworden. Alles scheen geschapen te zijn voor romantiek, voor een romance; de afzondering van de wereld-van-alle-dag, de eindeloze nuan ces van de zee en van de lucht, de warm te en de vrede en de rust van hun lang zaam voortglijden over een zee, welke zo nu en dan een glimp liet zien van het geheime leven in haar diepten- een school vliegende vissen, die soms enkele secon den lang vlak boven het water als een groep dansende kristallen in het zonlicht schitterde, een slapende walvis, een sprin gende bruinvis of een vaag te ontwaren eiland. Deze kleine dingen, deze nietige gebeurtenissen, begonnen meer voor Rose mary te betekenen dan het gezelligheids- leven aan boord, waar de troep overigens niet dikwijls aan deel kon nemen in ver band met de repetities. Als ze niet met Val samen was, wilde ze het liefst in haar eigen, geheime vluchthoekje zijn en vooral 's nachts voelde ze zich naar dit plekje toe gedreven. Ook deze avond hing ze weer over de railing zoals ze zo vaak deed. De onein dige baan schuim, die van de steven van de „Zuider Ster" de zee in waaierde, fas cineerde en kalmeerde haar. De boeggolf, aan stuurboord, dacht ze en ze glimlachte plotseling. Gog leerde haar de juiste ter men voor alles wat ze zag. Hij vond haar tenminste aardig en hij zag haar niet als een meisje met vare gedachtenGog had er geen idee van dat ze zo dwaas zou kunnen zijn om verliefd te worden op een getrouwd man, die bovendien nog haar baas was. Gog vond haar mooi en aar dig Zeven slagen weerklonken van de brug, gedempt, geruststellend. Het was half twaalf. De maanloze nacht, waarin de ster ren helder twinkelden, was prachtig! „Ik kan het niet langer uithouden.... maar ik kan er niets aan doen!" Rosemary fluisterde de woorden harts tochtelijk voor zich heen. Ze keek naar beneden, naar het schuimende water en vroeg zich af of het niet de gemakkelijkste oplossing zou zijn als ze zich stilletjes over boord zou laten glijden, in het vre dige, eindeloze water. Ze had de gewoonte om op de railing te zitten, waar verschil lende officieren haar al eens een standje over hadden gemaakt en men zou denken dat 't een ongeluk was geweest.... (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6