Runners behouden met de Neeltje Jacoba naarIJmuiden Havenberichten Agenda voor Velsen Ratten, koeien en de jeugd „teisterden" Santpoorts ijsbaan AUTO OF MOTORRIJLES? DEM door zege op HSV (5-2) weer op de eerste plaats Visserij-varia J 7 „Vuile zee" bezorgde twee knapen een angstig avontuur Provinciale damstrijd nog niet beslist Vanmorgen in de Vishal MAANDAG 4 JANUARI 1954 KRAAN KS 5 OP DRIFT „Centrale schooltuin" inplaats van „tuintjes" „Eenheidslijst" neemt stelling tegen de EDG Pleziervaartuigjes krijgen aanlegplaats Ook Zandvoort paraat IJsclub Santpoort zvachi op vorst D. Kok won Nieuwjaars- gongwedstrij den G.S. en IJmuiden tegen elkaar AREND REIJM het adres Nieuwjaarsbijeenkomst P.v.d.A, IJmuider vuurtoren- tournooi begint Dinsdag Lezingavond over vogels DEM Velsen Terrasvogels Kinheim Beverwijk Wijk aan Zee VVB Har dd ra ver ij veren ig i ng gaat feest vieren ETO ADO '20 IEV DE EER&TE REIS, die de 16-jarige Jan Gardie uit het Westlandsc tuindersdorp Kwintsheul als runner maakte zal hem zijn hele leven heugen. Want als de kleine „Neeltje Jacoba" gistermiddag niet met veel moeite langszij de drijvende kraan KS 5 was gekomen toen dit gevaarte stuurloos op de onstuimige zee voor Noordwijk op drift was geraakt, hadden hij en de achttienjarige Herman Sprang het wel eens niet na kunnen vertellen. De lichter, die tot een uur of twaalf achter de sleepboot „Ebro" van Smit door de sterk aanwakkerende Noordwester had gedanst op weg van Rotterdam naar IJmuiden, liet het omstreeks dat uur afweten. De tros sprong en de „Ebro" kon geen contact meer met haar sleep krijgen. Met een zevenmijlsvaartje begon de KS 5, eigendom van Tomsons havenbedrijf, aan de weg terug en het was een geluk, dat de wind niet meer in de Westhoek zat, want dan was dat bakje met zijn hoge opbouw (12 ton hefvermogen) reddeloos op het strand gesmakt. Nadat de sleepboot „Noordzee", die al eerder in Jmuiden was binnengelopen, eveneens met een lichter voor Amsterdam, vergeefs had geprobeerd contact met de verloren sleep te maken, ging er een nood sein de lucht in en voeren zowel de red dingboten van Noordwijk als IJmuiden uit, om de twee, op de KS 5 achtergebleven runners er af te pikken. Zware grondzeecn De Noord wijkers zijn al gauw terugge gaan. Door zware grondzeeën heeft echter schipper Jaap van der Meulen zijn prooi „om de Zuid" gevonden: ter hoogte van het Noordwijkse radiostation dreef de stuur loze kraan op een branding, die haar schuimtoppen hoog naar de gesluierde hemel hief: windkracht zeven tot acht. „Neeltje" geschramd De mooiste plaats om de beide jongens van de lichter te halen was onbruikbaar, omdat daar een stuk van de opbouw ge vaarlijk in de weg zat, maar de tweede keer is het gelukt: Herman en Jan zijn roetzwart overgestapt op de „Neeltje", die een paar fikse schrammen aan bak boordshek kreeg door een onzachte aan raking met het berghout van de kraan. En de boei ging eveneens verloren. Maar de bemanning van de „Neeltje" kreeg de twee knapen aan boord: gauw wat droge spullen en volle kracht ging het naar IJmuiden terug, tegen een kokende zee in. Die zee ging te keer als een losgebroken wildeman en degenen, die het blauw-witte bootje deze Zondagmiddag de Zuidpier hebben zien ronden, kregen eens te meer bewondering voor de paar mannen, die deze dodendans aandurfden om der wille van de medemens. Motordrijver Varkevis- ser, die al enige tijd op non-actief is, heeft de aankomst tenminste niet willen missen en ook mr. J. R. v. Eerde van de „plaatse lijke commissie" was present. Auto's Schipper Van der Meulen was kort in zijn commentaar: „het was zwaar met die vuile zee, maar de tweede keer lukte het..." Bij Halverhout en Zwart zijn de beide runners met een kop koffie wat op hun verhaal gebracht het koude stukje van de kop van de haven hebben ze moeten lopen, terwijl de dure auto's van „storm- kijkers" hen voorbij stoven en daar kwam het veiTiaal los. Zaterdagmiddag was dus de „Ebro" ver trokken en tegen de avond haalde de wind Doordat de ervaring geleerd heeft, dat de zogenaamde „schooltuintjes" op den duur degraderen tot een woestenij, hebben B. en W. van Velsen het plan een centrale schooltuin in te doen richten. De kernleden van de „Eenheidslijst" van het Hoogovenbedrijf in IJmuiden, hebben kennis genomen van het voornemen van de regering het E.D.G.-verdrag op 19 Janu ari aan de Eerste Kamer voor te leggen en zij „onderstrepen de vragen die de minister aan de regering richtte, waarin tot uitdruk king kwam dat het E.D.G.-verdrag indruist tegen de belangen van het Nederlandse volk," aldus een brief aan de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman. Deze zelfde kernleden van de „Eenheidslijst" zonden een brief aan de Nederlandse Vre- desraad" in Amsterdam, met ongeveer een zelfde inhoud. Het ligt in de bedoeling in de geprojec teerde gemeentelijke haven tussen de hui dige pontveren en de tunnel oen aanleg- accomodatie voor pleziervaartuigjes te maken. Aanleg van deze haven is echter nog niet mogelijk door de tunnelwerkzaam heden. Zondag 3 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Noordzee van Maassluis. Mangan van Rotterdam. Karl van Rotterdam. Zaanstroom van Hull. Anna Henny van Rot terdam. Ilias van Kopenhagen Sault Marien van Sandre. Netherland Coast van Castle. Autares van Kotka. Baracuwda van Go thenburg. Vertrokken zijn: Rudolf naar Bremen. Tyne naar Maassluis, Tarfrid naar Stockholm. Noordzee naar Maassluis, Stentor naar Ant werpen. Bogliasco naar Rotterdam. al aardig aan, zodat alles aan dek zeevast gesjord moest worden. Het is voorlopig wel uit te houden geweest in het bakboords- logies, maar toen de zee Zondagochtend echt vuil begon te worden heeft Jan, die tenslotte lichtmatroos op de „Ebro" is en voor de eerste keer als runner een reisje maakte, het wel een paar keer benauwd gehad. Sinds het moment, dat de kraan eenmaal los van de „Ebro" was geslagen, is die angst verdwenen: de golven spoelden zon der veel tegenstand over de bak heen en tenslotte spande zovelen zich in, de zaak te klarenHoe ze aan die schrammen in het gezicht komen? „Al sloeg u me dood, ik weet het niet meer." De Zuid in De kraan heeft inmiddels gisteravond haar eigen weg naar het Zuiden gezocht. Vóór de runners haar verlieten, hebben ze een rood toplicht gehesen, zodat er althans iets van het gevaarte te zien was. De slepers van Smit zijn er op uit getrokken om de „vluchteling" te achterhalen. Vanmorgen bij de Hoek De sleepboot „Ebro", die de kraan in de avond dwars van Katwijk ontdekte, is het gevaarte later in de duisternis uit het oog verloren. De laatste peiling was van 20.40 uur. Uit Hoek van Holland vertrokken in de avond de sleepboot „Waterweg" en het bergingsvaartuig „Zeeleeuw", maar voor een ieder was het parool: wachten op het daglicht. De sleepboot „Schelde" voer terug naar Hoek van Holland en de steepooor „Noordzee" kreeg opdracht koers te zetten naar Maassluis. De sleepboot „Goeree" bleef in de buurt van de „Ebro" om te assiteren bij het bergingswerk van de kraan. In de vroege Maandagochtend vond men de kraan even ten Noorden van Hoek van Holland. De „KS 5" was nog niet aan de grond geraakt, maar dreef al tussen de banken, ongeveer vier mijl Noord Nooid West van het Westhoofd van de Waterweg. Het lukte het bergingsvaartuig „Zeeleeuw" niet enige runners over te zetten. Vanmor gen- om negen uur meldde de sleepboot „Goeree", dat ze zou terugkeren naar Hoek van Holland, wegens lekkage in de voor- Znnclag is ten Noord-Westen van IJmuiden een lichter met aan boord twee runners losgeslagen van de sleepboot ..Ebro". De beide runners werdendoor de redding boot Neeltje Jacoba" in veiligheid gebracht. piek. Vermoedelijk heeft het schip al ge stoten op een bank. De Zandvoorlse Boulevard zag Zondag middag zwart van de kijklustigen, die naar de kust waren gelokt op de mare. dat zich voor Zandvoort een schip in nood zou be vinden. Inderdaad werd omstreeks half drie de Zandvoortse reddingboot „C. A. Dudok de Wit" door de bemanning, gekleed in hun lichtgele oliejassen en Zuidwesters, naar het strand gereden, gevolgd door de wagen met het wippertoestel. Dit was een gevolg van een waarschuwing welke de voorzitter van de Koninklijke Noord- en Zuidhol landse Reddingmaatschappij aan het hoofd van de Zandvoortse kustwacht had gege ven. Korte tijd later kwam de heer E. Th. de Booy naar Zandvoort, waar ook de bur gemeester en zijn echtgenote van hun be- met het wippertoesteld. Dit was een gevolg Omstreeks kwart over drie kwam het bericht, dat de beide opvarenden van de lichter door de „Neeltje Jacoba" van boord waren gehaald, zodat toen het Zandvoortse materiaal naar het botenhuis kon terug keren. De schaatsliefhebbers van Santpoort en naaste omgeving hebben wat gemist! Het was een prachtig gezicht het water uit de nieuwe pomp te zien gudsen, die de ijsbaan aan de Wüstelaan onder water ging zetten. Zaterdagmorgen werd de pomp in werking gesteld. Het was de vierde keer sinds de oprichting van de Stichting IJsclub Santpoort, welke ten nauwste samenwerkt met en ook is voortgekomen, uit Santpoorts Bloei. Het is indertijd vooral aan het initiatief van de heer J. H. Visse te danken geweest, dat in de reeds lang bestaande behoefte aan een goede en betrouwbare gelegenheid de schaatssport te beoefenen, voorzien werd. Doordat we de laatste jaren vrijwel geen ijs gehad hebben staat de stichting er niet zo erg rooskleurig voor. Zoals bij iedere ijsclub vermindert het aantal leden na een paar ijsvrije winters hard. Toch blijven de kosten van huur en onderhoud doorgaan. De baan staat blank De voorbereidende werkzaamheden zijn nu zo ongeveer achter de rug. Een brede straal water vloeide uit over het tachtig bij tweehonderd meter grote weiland, dat van October tot April aan de Stichting verhuurd is. De capaciteit van de pomp is zo groot, dat de baan in de loop van de Zondag al blank kwam te staan. Gemeente bood helpende hand De wallen, die om het weiland zijn op geworpen om het water op de baan te houden, moesten nodig hersteld worden. De koeien, die 's zomers in deze wei lopen te grazen, trappen de wallen stuk. Daarin zal nu voorzien worden door een hek, dat de wallen beschermt en de beesten slechts MAANDAG 4 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Zondige grenzen". Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 19.0021.30 uur. DINSDAG 5 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Zondige grenzen". Denk an Zet1' P. Kok is er in geslaagd als eerste te ein digen in de Nieuwejaarsgongwedstrijden die Zaterdag bij de IJmuidense jeugddamclub „Denk en Zet" werden gehouden. Hij verloor slechts één partij in de voorronden tegen J. Bravenboer en speelde er één remise in de finale (ook tegen Bravenboer), W. Schoen werd tweede, J. de Boer derde en J. Braven boer vierde. De uitslagen in A en B luiden Groep A: G. BoekhoutII. Kok 20; J. de BoerJ. Malenstein 20; J. MalensteinG. Boekhout 0—2; H. KokJ. de Boer 02; G. Boekhout—J. de Boer 0—2; en J. Malestein H. Kok 0—2. 1. J- de Boer 3—6; 2. G. Boek hout 3—4; 3. H. Kok 3—2; 4. J. Malestein 3—0. Groep B: P. van KampenW. Schoen 02; B. Welting—C. Rosier 0—2; en W. Schoen— C. Rosier 2—0. 1. W. Schoen 3—6; 2. C. Rosier 3—4; 3. P. van Kampen 32 en 4. B. Wel ting 30. De finale leverde de volgende partijen op: 1. J. de Boer 3—5; 2. J. Bravenboer 3—5; 3. J. Bierman 3—1; J. Eleveld 3—1. De twee bovenste van de twee groepen van de halve finale kwamen in de finale. W. Schoen—J. Bravenboer 2—0; P. Kok—J. de Boer 2—0: W. Schoen—P. Kok 0—2; ,T Braven- boer—J. de Boer 0—2; J. de Boer—W. Schoen 02; P. Kok—J. Bravenboer 1—1. De eindstand werd: 1. P. Kok 3 uit 5; W. Schoen 3 uit 4; J. de Boer 3 uit 2; 4. J. Bra venboer 3 uit 1. De afgebroken partijen van de Noordhol landse damcompetitie zijn nu alle beslist. De eindstand luidt gew. gel. verl. pt. 1. IJmuiden 10 1 0 21 2. Gezellig Samenzijn 10 1 0 21 3. Jozeph Blankenaar 9 0 3 14 4. Door-Com.-Groot 5 2 4 12 5. Haarl. Damclub 5 2 4 12 6. DS^O 4 3 4 11 7. Zaandam 4 2 5 10 8. Weesp 3 3 5 9 9. ODV 3 2 6 8 10. CDA 2 2 7 6 11 Wormerveer 2 18 5 12.Oosterkwartier 0 1 10 1 I-Ict Haarlemse Oosterkwartier moet vol gend jaar een klasse lager uitkomen. Het Amsterdamse Gezellig Samenzijn en IJmuiden spelen om de kampioenstitel. Beslissing tc Beverwijk? De ontmoeting DCI.T—GS voor de provin ciale damtitel, welke oorspronkelijk op 6 Januari te Haarlem was vastgesteld, is uit gesteld. Daar beide ploegen graag in de mooié zaal van het Statenhuis te Beverwijk willen spelen, is het vrij zeker dat de dam club Beverwijk de organisatie van deze strijd wordt opgedragen. Als datum v/ordt voorge steld Donderdag 14 Januari. Om de damtitel van Kennemerland De voorwedstrijden om het kampioenschap van Kennemerland zullen op 1 Februari aan vangen. Voor de damclub IJmuiden hebben ingeschreven: Hoofdklasse: D. Ott, Wim. Wortt, Tommy Postma, H. Swier, ,T. van Straten, Leen Vooys. Ie klasse: H. Nieuwenhuizen en W. J. van Haltum. 2e klasse: Jan Waal, J. Visser, Honk Leeuw en „Opa" v. d. Bos. B. Dukel zal vermoedelijk direct in de fi nale worden toegc'aten. ADVERTENTIE Dennenstraat 12 - IJmuiden-Oost - Tel. 6200 Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 De Schoorl was vanmorgen met niet meer dan 40 kistjes verse haring uit het Kanaal aan de afslag; geen wonder, dat het schip de visserij met zoveel narigheid staakte. De Tzonne trof het beter en kon 1600 kisten haring in de afslag zetten, die alle maal verkocht is. De SCH 107 kwam met 900 kilo tong en 40 kisten platvis ter markt; de IJM 221 had 4 tarbot, 5 schol, 55 schelvis. 60 gul en 55 wijting plus 40 stuks kleine stijve kabel jauwen. De haring bracht vanmorgen van de f 14,50 tot de f 16 op. Er waren geen kisten kabeljauw voor de Maandagmark; de grove gul bracht daar door veel geld op en is verkocht voor f 43; de middengul deed f40 en de torren f28. België kocht de jumbo's (grove schel vis) wegens gebrek aan dikkoppen voor f72 per kist; de grote schelvis deed f71 en de grootmiddel f66 f67. Voor kleinmiddel- schelvis maakte men f 60 en de pennen haal den f 59; terwijl de braad f 53 deed en de wij ting met f 35 ook al vorstelijk beloond werd. De schol was eveneens peperduur en de grote haalde f42 terwijl de middelschol f62 deed en de zetschol f77 opbracht. Voor schol I betaalde de handel f56 en de twee tjes maakt f52 met f39 voor de uivers. Grote tongen haalden f 4,50 tot f 4,70 en de grootmiddeltong deed f3,35 tot f3,50 en de kleinmiddel f3 tot f3,05. Voor tong 1 werd f 1.80 tot f 1.92 betaald en de slips haal den fl,50 tot f 1,60. De handel werd vanmorgen niet alleen verrast met de makreel uit de Ramacuda, die voor de Vico loste, maar bovendien met vier wagons makreel, die f17 per kistje van 30 kilo opbracht. De besommingen van de Zaterdagmarkt waren: Gelria f 14.700 voor negen dagen en Hattem f 17.300 voor 12 dagen. De afdeling Santpoort van de Partij van de Arbeid belegt op Woensdagavond 6 Januari haar eerste bijeenkomst van dit jaar in de Toorts. De heer W. Mensink uit Haarlem zal er spreken over het onder werp. „De jaarwisseling en politieke ver nieuwing". D.E.M. is er opnieuw in geslaagd op de eerste plaats in de derde klasse A te komen dankzij een vijf-twee overwinning op H.S.V. Wijk aan Zee speelde tegen D.C.G. een ongelukkige wedstrijd want nadat de Wijkenaren tot tweemaal toe de leiding in deze wedstrijd hadden genomen moesten zij toch met vier-twee in hun tegenstanders de meerderen erkennen. Terrasvogels was wel bijzonder slecht op dreef en verloor van Z.S.G.O. met vier-één. op één plaats de gelegenheid geeft hun dorst te lessen. Ook van de ratten wordt veel last onder vonden. Zij graven de dijkjes lek. Bij het volpompen van de baan stroomt het water door de gaten en schuurt deze uit, zodat het water langzamerhand weer in de sloot terugloopt. De kosten, die aan al deze her stelwerkzaamheden gepaard gingen, gaven veel hoofdbrekens. De gemeente is hierin nu tegemoet gekomen en heeft de stichting een subsidie verleend. Ook de afrastering krijgt een beurt. Vorig jaar zag de jeugd nogal eens kans om via de dichtgevroren sloten op de baan te komen, wat natuurlijk niet in de bedoeling lag. Door middel van een stevig hek en het ijsvrij houden van de omringende sloten hoopt men hieraan paal en perk te stellen. Zo hoopt men óók te voorkomen, dat kwa jongens, evenals vorig jaar, 's avonds na het sluiten van de baan schade toebrengen aan eigendommen van de vereniging. De verlichting heeft Zaterdagmiddag proefgebrand en functionneerde prima. Door het bijplaatsen van enkele lampen kunnen de hoeken nog wat beter verlicht worden. Fietsenstalling aanwezig Bij de ingang zal weer gelegenheid zijn de fietsen te stallen en op het terrein zullen de consumptietent en de schaatsenslijperij weer aanwezig zijn. Een versterkerinstal latie zorgt voor muziek. En nu is het voor de schaatsliefhebbers maar wachten op enkele achtereenvolgende vriesdagen. Het opgepompte water is al tamelijk koud en de waterhoogte wordt zo laag mogelijk gehouden. Een paar nachten vorst zullen voldoende zijn om het vele werk, dat hier vrijwillig verzet is, te be lonen. Het jaarlijkse Vüurtoren-damtournooi zal Dinsdagavond in hotel Kcnnemerhof aanvan gen. Deelnemers zijn: wereldkampioen (en winnaar van de IJmuider Vuurtoren) Piet Roozenburg, A. Ligthart, B. Dukel, H. Laros, C. Suyk, Yme de Jong. Tommy en Georges Postma. Tevens word' door de winnaar de clubtitel van DCIJ behaald. Voor de tweede klasse competitie wordt de plaatselijke ontmoeting Sportief—DCIJ III gespeeld. Het kon nog wel eens gaan span- nnen, ondanks het feit dat er voor beide tientallen niets meer op het spel staat. Op uitnodiging van Santpoorts Bloei zal de heer J. Drijver Vrijdagavond een lezing houden voor de leden van die vereniging in het Hervormd Jeugdhuis. De heer Drij ver zal spreken over het volgelleven in Nederland en meer speciaal in Kennemer- j land en over de vogeltrek. Een aardige serie lichtbeelden zal het een en ander ver duidelijken. DEM is door een fraaie vijf-twee over winning op HSV weer aan de top der ranglijst gekomen, al moest daar Bever wijk een handje aan helpen. Maar niette min, DEM heeft in Heilo weer eens een uitstekende wedstrijd gespeeld en dank zij de productiviteit van Zonneveld, met grote cijfers gewonnen. Het begin was voor de thuisclub welke door Koster de leiding nam. DEM bleef het antwoord niet schuldig en Appel bracht de stand weer in evenwicht. DEM kreeg een voorsprong toen Zonneveld een strafschop mocht nemen en daarvan een dankbaar gebruik maakte. Rust één-twee. In de tweede helft was DEM onbetwist de betere ploeg. Vooral Zonneveld was op dreef, met korte tussenpozen wist deze speler drie fraaie doelpunten te scoren waarmee hij DEM in veilige haven bracht. De thuisclub gaf zich niet gewonnen, maar verder dan een doelpunt van Koster bracht HSV het niet, zodat DEM met vijf-twee won. Velsen heeft eindelijk weer eens een nederlaag moeten lijden. Bij het wissel vallige Alcmaria Victrix kon de Velser ploeg het niet bolwerken en verloor met twee-één. Wel namen de bezoekers door Jan Bakkum, die na enige weken weer van de partij was, de leiding maar het spel der Velsenaren maakte ditmaal een povere in druk en slechts aan het goede werk van doelman De Graaf was het te danken, dat de thuisclub slechts eenmaal door Scmidt kon scoren. Nadat de rust dus met gelijke stand was ingegaan kreeg Alcmaria in de tweede helft een duidelijk overwicht. Wel kon Donker enige verwarring stichten in de Alkmaarse gelederen maar succes oogsttte hij niet omdat zijn medespelers faalden. De thuisclub belaagde keer op keer het doel van De Graaf en tenslotte kon deze niet voorkomen dat De Buizer het winnende doelpunt voor de thuisclub scoorde. De Terrasvogels waren ook tegen ZSGO weer slecht op dreef, ondanks het feit, dal zij in hun elftal enige wijzigingen hadden aangebracht. Röbken speelde ditmaal in de voorhoede, maar kon in deze linie toch ook niet de nodige vaart brengen. Bovendien werd-zijn steun in de verdediging zeer ge mist, vooral nu het rechlerdeel der defen sie geen eenheid bleek te vormen en Dis- selköter tegen de rappe linksbuiten der ZSGO'ers niet bleek opgewassen. Met de rust hadden de bezoekers reeds een twee-één voorsprong. Een hunner doelpunten was uit een strafschop ont slaan. Voor het tegenpunt had Van Vuu- ren zorg gedragen. Na de rust had ZSGO ongetwijfeld het beste van het spel en het was dan ook vol komen in de lijn van het vertoonde spel, dat de Amsterdammers nog tweemaal cie reserve-doelman der thuisclub, Butter zou den passeren en dus met vier-een wonnen. In de van Kinheim-zijde zeer slecht ge speelde wedstrijd verzekerde Vitesse uit Castricum zich binnen twintig minuten met vier doelpunten van de overwinning. Kin heim bleef de gehele wedstrijd, behalve een korte opleving in de tweede helft over alle linies de zwakste ploeg. Vitesse daar entegen gaf na de eerste Kinheim-aanval- len op het gladde veld een aardige partij voetoai te zien met technisch beter spel, dat al na vijf minuten wegens missen door Paap leidde tot het eerste doelpunt, toen Keirsgieter door een tam schot werd ge passeerd. Drie minuten later omspeelde de Vitesse-rechtsbuiten handig twee verdedi gers en schoot de bal prachtig diagonaal in (0-2). Kinheims voorhoede volhardde in lauw spel, waarmede de Vitesse-verde- diging weinig moeite had. Vitesse bleei mooi combineren en toen na elf minuten de linksbinnen spil Groeneveld fraai passeer de had hij met doelman Keirsgieter geen moeite (0-3). Nog bleef het Vitesse-offensief aanhou den en na 18 minuten sneed de rechtsbin nen opnieuw door de Kinheim-achterhoede om Keirsgieter kansloos te passeren (0-4). Na de hervatting wijzigde Kinheim de opstelling, maar ook dit gaf geen verbete ring. Vitesse kwam onder de druk uit en na 18 minuten besloot de rechtsbinnen een mooie combinatie met een treffer (0-5). Twee minuten later kon Van Vuuren uit een vrije trap door Groeneveld scoren d-5). De grote strijd in 3A tussen Beverwijk cn Zaandijk is gewonnen door de Bever- wijkers, die hiermede in veertien dagen vier punten van de leiders afnamen. Bever wijk staat nu met één punt achterstand op Zaandijk en DEM op de derde plaats. De wedstrijd was na één kwartier beslist, want de snelle rechtsbuiten Springer wist uit een doelworsteling Kat te passeren. In de tweede helft zette Zaandijk alles op de aanval, maar door het stugge ver dedigen der Wijkers zagen Poel c.s. geen kans een doelpunt te maken. Hierbij onder schepte doelman Raap enige gevaarlijke corners. Toen Beverwijk in de aanval kwam kreeg Ketting een fraaie kans om te scoren maar zijn schot ging over. Het heeft Wijk aan Zee in de hoofdstad niet mee gezeten. Nadat de kustplaats club tot tweemaal de leiding had genomen, moesten de bezoekers toch nog met vier- twee het onderspit delven. Het begon erg hoopvol voor Wijk aan Zee want vrij spoe dig hadden de bezoekers door Zuiderduyn een voorsprong genomen. Moes zorgde echter voor de gelijkmaker, maar het ini tiatief bleef voorlopig aan Wijk aan Zee dat wederom aan de leiding kwam door toedoen van De Boer. DCG werd hierna sterker en deed dank zij Moes de rust met gelijke stand (2-2) ingaan. In de tweede helft had Wijk aan Zee aanvankelijk nog het beste van het spel maar voor doel werden enkele eenvoudige kansen niet gebruikt. Aan de andere kant lukte het beter en bij de Amsterdamse aanvallen scoorde De Lange het derde Amsterdamse doelpunt. Dit ontmoedigde Wijk aan Zee enigszins en de thuisclub werd hierna gedecideerd sterker. Door Otto werd het tenslotte vier-twee. Het Amsterdamse modderveld heeft VVB niet weerhouden om tegen BDK in een half uur tijd in de eerste speelhelft acht doelpunten te scoren, hoewel de te genstand van de thuisclub zeker niet viel weg te cijferen. BDK, dat met wind tegen begon, hield in het eerste kwartier goed stand, gesteund door de prima werkende doelman. Na dit kwartier opende VVB de score met een voorzet van rechtsbuiten Both, waaruit Kooimans doelpuntte (01). Direct daarop werd onnodig hands ge maakt. Bleeker schoot de strafschop onbe rispelijk in (02). Hierna kreeg BDK een mooie kans toen Kil op Michel terugspeel de. De rechtsbuiten schoot echter naast het open doel. Na ruim een half uur zette Duineveld voor en had Both succes (03), waarna de goede VVB-combinaties door de BDK-achterhoede sneden. Eerst schoot Kooiman in (04) en even later herhaal de hij dit (05). Via de onderkant van de lat maakte Van der Linde er nulzes van. Moeite niet beloond. Nu alles wat de platvisvangst uitoefent binnen ligt en door het stormachtige weer de visserij ook overigens vrijwel stil ligt, wordt de platvis duur betaald. De IJM 52 VIOS trok er Zaterdag met vijf IJmuidenaren op uit, om enkele dagen te vissen voor de Maandagmarkt. Door het stormachtige weer móest de reis Zondagmorgen worden afgebroken. Een nacht vissen werd met zes manden vis niet beloond. Kanaalvisserij ten einde? Er is door de trawlers de laatste week haast geen haring meer gevangen. De Schoorl (IJM 39) Allan Water en de Thorina hebben een week in het Kanaal vertoefd voor een zeer geringe haringvangst. Tot over maat van ramp weigerde de motor van schipper Groen en moest de Allan Water de Thorina binnen slepen. Ondanks de stevige bries kwam de sleep Zondagmor gen behouden binnen. Noe eenmaal? Het is nog niet bekend of de Gelria IJM 21 nog één reis moet doen, voordat het schip van schipper Ph. Glas naar de werf gaat voor een motor. Maar het plan van stoom tot motor gaat zeker door met de Weimar-boot. Marktprijzen. Heilbot 3—3.20, gr. tong 4.10, grm. tong 2.80, kim. tong 2.80, kl. tong I 2.05—1.85, idem II 1.26, tarbot I 3.102.55. Alles per 1 kg. Schartong 41 27, gr. schol 45, grm. schol 62, kim. schol 71, kl. schol II 56—41, verse haring 14.50 12.70. gr. schelvis 4133, grm. schelvis 4433. kim. .schelvis 40—36, kl. schelvis I 3633, idem II 2614, wijting 2616, gr. gul 44, mid. gul 34. kl. gul 19—17, kl haai 2221, ham 84, poontjes 2722, kl. kool- vis zw29—19, idem wit 33. Alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 18892, gr. koolvis zw. gr. leng 72. Alles per 125 kg. Aanvoer: 15 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 5 tongschar en schartong, 9 schol, 1175 haring, 274 schelvis, 15.9 wijting, 92 kabeljauw en gul, 9 leng, 10 kl. haai, 2 ham, 10 poon, 19 koolvis, 20 diversen. To taal 1800 kisten. Besommingen. IJM 21 Gelria f 14.700, IJm 10 M. van Hattem f 17.300, IJM 11 f 1980. Op 12 en 13 Januari gaat de harddrave rijvereniging Santpoort en omstreken haar jaarlijkse feestavonden houden. Dinsdag avond in café Zomerlust, Woensdagavond in de Weyman. Het programma vermeldt onder meer het optreden van André Ca- rell, Marianne v. d. Berg en Peter Pikos, imitator. „De witte kraaien" uit Haarlem zullen de dansmuziek verzorgen. De naar voren gekomen rechtshalf Bruin zeel had met een ver schot succes (07) en even voor de rust passeerde Duineveld drie tegenstanders om VVB een acht—nul voorsprong te geven. Na de hervatting deed WB het rustiger aan. maar moest toch met het geestdriftige spel van BDK rekening houden. Dit bleek na acht minuten toen de paal eerst redding had gebracht en de vrijstaande rechtsbin nen Michel passeerde (18). Waterloo heeft het in Hoofddorp niet kunnen redden en met zeseen van ETO verloren. Wij kunnen beter van een mod- derballet spreken dan van een voetbalwed strijd, want met zaagsel had men het ter- rein zoveel mogelijk opgeknapt. ETO had de minste moeite zich staande te houden en viel dan ook direct fel aan, en toen bleek dat ETO een ploeg is, waarin het alles of niels dikwijls aan de orde is. Waterloo had met de rust reeds een vier nul achterstand. Na de rust stelde Wa terloo alles in het werk, de nederlaag zo klein mogelijk te houden en het werd zelfs iets sterker. Toen iedereen echter een doel punt verwachte liet doelman Kok de glad de bal glippen en de stand werd vijfnul. Wel bracht Post de stand op vijfeen maar verder kwamen de IJmuidenaren niet en kort voor tijd maakte de ETO midvoor er zeséén van. Het Heemskerkse ADO '20 heeft Zondag de kampioenscandidaat CSV op eigen grond een verdiende twee-nul nederlaag toege bracht. Vooral voor de rust is het ADO geweest dat de toon aangaf en pas in de tweede helft van de wedstrijd slaagde de thuisclub erin de bakens te verzetten. Het was echter te laat om nog succes te kunnen boeken, temeer, daar de bezoekers hun doelgebied hermetisch afsloten. ADO '20 nam na tien minuten spelen in de eerste helft de leiding. De Castricumse spil C. Boot was even voor dit tijdstip van mening dat er niemand meer achter hem stond om het hoog geschoten leer op te vangen en daarom stompte hij de bal met beide vuisten weg. De strafschop die de bezoekers kregen toegewezen, werd door midvoor Voormeer ingeschoten (01). Deze voorsprong van hun tegenstanders gaf de thuisclub een morele knak en toen midvoor Voormeer vijftien minuten later nogmaals kans zag doelman G. de Heer te passeren was het pleit beslecht. In de tweede helft verzette CSV aanvankelijk de bakens, doch de vele aanvallen van haar voorhoede werd slecht afgewerkt en strandden tevens op de hechte ADO-ver- dediging. Behalve met het gladde en slechte veld in Bennebroek had IEV, dat tegen BSM met twee invallers speelde, te kampen met misverstanden wegens de omzetting in het elftal. BSM kon daardoor het initiatief ne men, maar IEV verplaatste het spel na tien minuten, zodat enige aardige aanvallen ontstonden. Linksbuiten J. de Reus miste echter een aantal kansen en Meurs zag zijn schol goed gestopt. De IEV'ers, die sterker waren, liepen steeds in de buitenspelval. Toen na 25 minuten het tempo bij IEV zak te profiteerde dg thuisclub hiervan, vooral toen de IEV'ers na een half uur verzuim den weg te werken en de midvoor succes had (1-0). IEV was niet in staat de achterstand weg te werken. Na de hervatting begon BSM een waar offensief, dat IEV aanvankelijk kon afslaan. Na 32 minuten had dit offen sief succes en de BSM-midvoor plaatste de bal uit een voorzet van rechts met een fraaie kopbal achter doelman Welp (2-0). De IEV-voorhoede scheen bij de uitvallen machteloos en moest na 36 minuten ervaren dat BSM opnieuw scoorde door de links binnen (3-0).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9