Italiaanse regering afgetreden, ruk naar rechts voorkomen Zilveren rijksdaalders en guldens op komst Weerbericht Haarlems Dagblad Pont en tunnel Sleepboot op Nieuwe Maas na aanvaring gekapseisd Belgische kotter vergaan Linkervleugel der Christen-democraten dwarsboomde Pella's plannen Oostenrijks beroep op de Grote Vier Muntbiljetten gaan verdwijnen Poging tot hervatting der Korea-bespreking Nog 5 Nederlanders in Indonesië aangehouden Het woord is aan Voorbereiding der Berlijnse conferentie Koude Poollucht nadert ons land P i=! 68e JAARGANG No 151 WOENSDAG 6 JANUARI 1954 297e JAARGANG No 304 Vier vermisten van de „St. Thérèse de Jésus" Vijf bemanningsleden en loods omgekomen? Acht Koreancn voor Indische krijgsraad Verdacht van relaties met het bendewezen Engeland en KSG Times bepleit een nauwere samenwerking Wellicht sneeuw- of hagelbuien Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant V E L S E R OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DE HAARLEMSE Kamer van Koop handel is stevige aandrang tot uiting ge komen om de regering attent te maken op de onhoudbaarheid van de huidige oeververbinding over het Noordzeekanaal bij Velsen. Vooral industriëlen wier grote bedrijven ten Noorden van het Kanaal liggen hebben zich doen gelden. Ir. Ingen Housz en ir. van Ditzhuyzcn bleken een drachtig van mening dat de toestand be schamend is en de eerste merkte op dat te zeer uitsluitend gedacht wordt aan ver snelling van het tempo van de tunnel bouw, die nog vier jaar moet duren. Een tijdsbekorting met drie of zes maanden baat niet genoeg. De huidige toestand is onhoudbaar. Het vooruitzicht dat in elk geval nog jarenlang op de tunnel gewacht zal moeten worden, jaren waarin het ver keer nog geweldig zal toenemen, noopt tot uitbreiding van liet aantal ponten van vier tot zes en dus tot bouw van een nieuwe steiger, evenals aan de Hembrug is ge schied. De huidige toestand is niet te handhaven. Aanleiding lot deze verklaringen was, zoals wij gemeld hebben, een concept- brief aan de minister van Verkeer en Wa terstaat, die was opgesteld in overleg met de andere Kamers van Koophandel in Noordholland en met die te Leeuwarden, Leiden en Den Haag. Leden drongen op krachtiger aandrang aan dan in dat con cept tot uiting was gekomen. De heer Ver baan noemde het een gemoedelijke be schrijving van dc toestand en zei: wij moe ten in Den Haag een noodkreet laten ho ren. Tenslotte zegde de voorzitter toe, naar wijziging van het concept te zullen streven en werd besloten, in samenwer king met de andere Kamers de brief te zenden. Wij kunnen ons de aandrang op sneller maatregelen voorstellen en stemmen er volkomen mee in, met inbegrip van het gebruik van de term „beschamend" ten aanzien van de huidige toestand. Men is al geneigd die term te bezigen als men denkt aan de langdurige vooroorlogse his torie van het tunnelplan. Nu, bij al het streven naar industrialisatie en ten aan zien van een district waarin die juist zeer veelbelovend is en zich snel heeft ontwik keld en ongetwijfeld zal blijven ontwik kelen, is er nog meer aanleiding toe. Er wordt waarlijk niet veel verbeeldings kracht vereist om te voorzien dat het ver keer over het Noord zeekanaal bij Vel sen in de komende jaren met grote snel heid zal biijven toenemen. Als men met uitbreiding van het pontveer wacht tot de toestand nog slechter is geworden zal men opnieuw achter de feiten aanlopen en de industrie, die bevorderd moet worden, schaden. Ieder die het gebruikelijke tempo van herstel van wegen en bouw van brug gen waarneemt begrijpt, dat de bouw van nieuwe steigers al heel wat tijd zal vorderen. Als men daarmee op korte ter mijn zou beginnen zou men dus toch al moeten rekenen op een tijdstip van uit breiding, dat nog vrij ver verwijderd ligt en waarop de toestand alweer een stuk erger zal zijn geworden dan nu. Eigenlijk is de lange lijdensgeschiedenis van de oeververbindingen Nederland on waardig: zowel wat de legendarische plan nen voor I.T-tunnels in Amsterdam als wat de toestand bij de Hembrug en bij Velsen betreft, al is dan in het laatste geval met tunnelbouw tenminste een aanvang ge maakt. Wij leven niet meer in 1900; wij leven in een tijd waarin men zijn kansen moet uitbuiten en snel handelen om van dit overbevolkte land te maken wat men kan. Wij hebben gehoord van fabrikanten aan „de overzijde van het Kanaal" die in hotels aan de Zuidzijde mensen voor be sprekingen moeten ontvangen, omdat die bezwaar maken tegen het tijdverlies bij „de overtocht". Dat zoiets nodig blijkt te kent de toestand: het doet oudbakken pro vinciaals aan. Wij behoeven geen reclame voor Rotterdam te maken dat doet Rot terdam zelf wel, want het is niet bepaald bedeesd van aard maar ik zou toch wil len doen opmerken dat de gang van zaken in de Maasstad bewezen heeft en blijft bewijzen, dat het in Nederland ook anders kan. Evenals trouwens de algemene gang van het herstel na de oorlog. Ziet men dat in Den Haag niet in ten aanzien van Vel sen, om vandaag nu maar te zwijgen ten aanzien van dat eindeloos-verdaagde hoofdstuk: de oeververbindingen in Am sterdam? Tijdens het debat in de Kamer van Koophandel is opgemerkt dat de Haarlem se Kamer het initiatief moet nemen, zelf een brief tot. de minister te richten. Daar is niet toe besloten; men wilde liever over eenstemming met de andere Kamers na streven. Dit zal wel bedachtzaam overwo gen zijn, maar ik voorzie als resultaat nog niet de noodkreet, die de heer Verbaan heeft aanbevolen en verwacht ook geen wonderen van zo'n brief. Men zal een cam pagne voor de zaak moeten gaan voeren en meer middelen te baat dienen te ne men. Mij heeft het verheugd dat de bur gemeester van Haarlem (met dé voorzitter van de Kamer van Koophandel) eerst daags naar België zal gaan om opneming van de stad in hot luchttransport per heli copter te bepleiten, waarbij al dadelijk mogelijke landingsplaatsen geopperd zijn. Dat is vroeg optreden en snel handelen en in een tijd die dat vereist leven wij. De gemeenten Velsen en Beverwijk, die heus wel getoond hebben ondernemingsgeest te bezitten, verdienen niet aan dat lijntje ge houden te worden, waarvan men blijk baar aan hogerhand vreest dat het breken zal als het niet zachtjes gaat. R. P. Het Belgische schip „Prince Bautlouin" heeft geseind, dat het een opvarende heeft opgepikt van de Belgische kotter 0-137, die Dinsdag voor de Belgische kust tussen Oostende en Nieuwpoort is gezonken. De scheepvaart wordt verzocht uit te zien naar vier andere bemanningsleden van de 0-137, die vermist worden. Het betreft hier, zo vernemen wij, de 64 ton grote kotter „St. Thérèse de Jésus" (D 137), eigendom van Emiel Lambrecht. Het scheepje, dat in 1924 gebouwd werd, ie uitgerust met een 150 pk Deutz-diesel. ROME (Reuter) De Italiaanse regering van premier Pella is Dinsdagavond afge treden. De premier heeft, alvorens dit besluit te nemen, twee weken gepoogd, zijn (Christen- Democratisehe) partij te bewegen, in te sfemmen met het opnemen van vertegen woordigers van de rechtervleugel in de regering. Maandagavond had men reeds vrijwel overeenstemming bereikt over een kabinet, waarin alle belangrijke stromingen in de Christen-democratische partij zouden zijn vertegenwoordigd en dat de steun zou genieten van de sterk rechts-georiënleerde monarchistische partij. De fracties van de Christen-democraten, waarin jonge links-georiënteerde leden de overhand hebben, deelden de minister president echter Dinsdagavond mee, dat zij zijn nieuwe lijst van ministers niet konden aanvaarden. Zij waren in het bijzonder gekant tegen de vervanging van de links georiënteerde minister van Landbouw door een vertegenwoordiger van de rechtervleu gel. Verzekex-ingen, dat het uitgebloeide prograin voor herverdeling van grond on verminderd zou worden uitgevoerd, konden de Christen-democratische volksvertegen woordigers niet tot andere gedachten bren gen. Hiei'op besloot het kabinet op een sooedbijeenkomst zijn ontslag in te dienen. De afgetreden regering werd vijf maanden geleden gevormd. President Einaudi heeft premier Pella verzocht, de zaken te blijven waarnemen totdat een nieuwe regering is gevormd. Men verwacht, dat Einaudi Donderdag bespre kingen met de partijleiders zal beginnen. Naar men aanneemt zal hij trachten de Chr-isten-democratische leiders te bewegen, het eens te worden over een politiek pro gram voor korte termijn en over een man, die dit kan uitvoei-cn. Het is onwaai^schijn- lijk, dat buiten de Christen-democratische partij iemand te vinden is, die een parle mentaire meerdei-heid kan vinden. In diplomatieke kringen te Londen wordt het aftreden van de regering-Pella betreurd, omdat men vreest, dat dit het begin zal zijn van een langdurige politieke onzekerheid in Italië. Het „Foreign Office" wilde zich over de kwestie niet uitlaten. Ernstige crisis TJnited Press meldt: Politieke waarnemers in Rome vragen zich af of Pella misschien zijn dramatische stap heeft gedaan in een poging zijn positie te versterken in de strijd met de linkervleugel van zijn partij. Ex- premier Alcide de Gasperi heeft nut van die tactiek gehad, maar de zeven regelin gen van De Gaspei-i hadden een solider basis. dan die van Pella. Wat de president ook zal besluiten, Italië zit in een nieuwe kabinetscrisis, die regelrecht is terug te voeren op de alge mene verkiezingen van Juni. In die verkie zingen verloren de Christen-democi-aten, Italië's grootste bolwerk tegen de extremis ten, kostbaar tei-rein zowel aan de partijen van de linkervleugel als die van rechts. De Gaspexi trachtte na de verkiezingen van Juni de oude coalitie van de midden koers, die uit vier democratische partijen bestond en die Italië al acht jaar bestuurde, tc hervoi-men en Italië het Atlantisch pact en een verenigd Europa binnen te sturen, maar de coalitie zakte ineen en De Gasperi WENEN (Reuter). De Oostenrijkse regering heeft Dinsdag op de ambassades van Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de V.S. nota's doen overhandigen, waar in zij een di'ingend beroep op de vier mo gendheden doet om op de komende Ber- lijnse conferentie een definitieve en bevre- digende oplossing voor de Ooslem-ijkse kwestie tot stand te brengen, „waai-door Oostenrijk zo spoedig mogelijk uit de hui dige benauwende toestand zal worden be vrijd". „Wij hebben goede hoop, dat het Oos tenrijkse volk niet opnieuw in zijn ver wachtingen teleurgesteld zal worden", aldus de nota's. sneuvelde op een vertrouwensvotum. Om aan de schijnbaar eindeloze crisis een eind te makén, werd een beroep gedaan op Pella, een vroegere minister van Financiën en financieel deskundige onder De Gasperi, zich aan het hoofd te stellen van een zaken kabinet dat zou regeren tot een politieke oplossing gevonden kon woi'den. Pella kwam op 23 Augustus gladweg aan de macht, met de hulp van 40 stemmen van de rechtse monax-chisten. Het was zijn be reidwilligheid monarchistische steun te blijven accepteren die tot zijn ontslag- indiening van gisteren heeft geleid. Hoewel Pella slechts als „interim"- premier was neergezet, kreeg hij aanvanke lijk gi-ote populariteit in het parlement en er buiten wegens de ki"achtige wijze waar op hij de crisis Triëst behandeld heeft. In December, nadat leden van zijn partij zijn politiek in het openbaar hadden aan gevallen, en Christen-democratische vak bondsleden, met officiële steun der partij, in staking waren gegaan tegen de staat, werd Pella gedwongen de kaarten op tafel te leggen. Hij dreigde af te treden tenzij de partij hem zou steunen. Hij besloot tot een kabi netsherziening om van zijn tijdelijke rege ring een pei'mancnte te maken. Ultimatum Alles scheen klaar voor een nieuw Pella- regiem, tot Zondag Pella de met gi'iep in bed liggende De Gasperi ontmoette. En gistei-en gebeui-de het volgende: Pella had een ontmoeting met Amintore Fanfani, zijn minister van Binnenlandse Zaken en het enige lid van zijn kabinet met een zetel in het partijbestuur. Fanfani is de man die het Pella het moeilijkst maakt. Vei-volgens sprak hij met Attilio Piccioni en Salvatore Aldisio, belangrijke pai'tij- figuren die hij in zijn kabinet wilde halen. Pella Verwacht werd dat Piccioni, die de steun heeft van anti-Pella elementen in de partij, minister van Buitenlandse Zaken zou wor den en dat Aldisio de portefeuille van Landbouw zou krijgen. De besprekingen waren vergeefs. Op een vergadering van het Partijbestuur werd een boodschap opgesteld die neerkwam op een ultimatum aan Pella de portefeuille van Landbouw niet aan Aldisio te geven. Het bestuur wilde niet van Aldisio weten omdat het meende dat hij de landhervorming zou negei'en. In de Memorie van Antwoord op het Voorlopige Verslag der Tweede Kamer op het wetsontwerp tot invoering van nieuwe rijksdaalders en guldens deelt de minister van Financiën medé, dat het voornemen bestaat dfe muntbiljetten van f 1 en f 2.50 in te trekken en door nieuwe zilveren munten te vervangen. Voor financiële instel lingen en bedrijven, die geregeld grote hoeveelheden papieren rijksdaalders cn guldens in kas hebben, zal dit volgens de minister een aanzienlijke besparing betekenen, omdat gemunt geld snel en nauwkeurig kan worden geteld of gewogen. Ten aanzien van het denkbeeld tot het invoeren van een biljet van f 5 merkt de minister op, dat in het verleden is gebleken, dat dit door het publiek niet op prijs wordt gesteld. Zowel het Gouden Vijfje als in de eerste en tweede wereldoorlog ingevoerde vijfguldenbiljetten zijn nooit populair geweest. Daarom acht de minister van Financiën het dan ook niet raadzaam thans tot invoering van een dergelijk biljet over te gaan. Onder instemming met de gevoelsover wegingen, op grond waarvan sommige andere leden de wederinvoering van de zilveren munten toejuichen, zou de minis ter bovendien willen wijzen op de prakti sche voordelen, verbonden aan het gebruik van metalen geld. Een ander voordeel is, dat bij gemunt geld de mogelijkheden van bedrog in het verkeer veel geringer moeten worden geacht dan bij papieren geld. Valse munten worden gewoonlijk eerder en ge makkelijker onderkend dan valse munt biljetten. Voorts mag evenmin uit het oog worden verloren, dat papieren rijksdaal ders en guldens zich nu eenmaal niet lenen voor het gebruik in verkoopautomaten. Ge zien de belangrijke plaats, die deze automa ten in het huidige economische leven zijn gaan innemen, komt het de minister voor, dat uit dien hoofde stellig behoefte bestaat aan metalen munten ter waarde van 1 en wellicht ook van 2,50. Er vinden reeds sedert enige tijd proef nemingen plaats met het prepareren van muntbiljetten, om deze meer dan tot dus verre tegen slijtage en vervuiling bestand Er heeft zich gisteravond tegen midder nacht op de Nieuwe Maas in Rotterdam een ernstig ongeluk voorgedaan, dat naar ge vreesd wordt, het leven heeft gekost aan de vijf bemanningsleden van de sleepboot „Argus" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam en een haven loods, die zich eveneens aan boord van de „Argus" bevond. De sleepboot werd aangevaren door het Duitse schip Damascus, dat van zee kwam. De sleepboot kapseisde onmiddellijk en zonk gedeeltelijk. De opvarenden waren de 49-jarige ka pitein C. Rietdijk, de 57-jarige P. H. A. Snitger, de 23-jarige matroos A. C. Quai- taal, de 57-jarige stoker H. C. Vroomboot, de 15-jarige tweede matroos J. W. van Doorn en de havenloods C. van Hulssen, allen uit Rotterdam. Het ongeval gebeurde ter hoogte van de Heysehaven op de Nieuwe Maas. De „Argus" had de havenloods overge nomen van het Duitse schip „Baerenstein", .dat de Mërwèhaven had verlatéir op weg naar zee. Men vermoedt, dat de slèèpboot toen achter het Duitse schip om weg zou varen, juist toen de binnenvarende ..Da mascus" aan de andere zijde van de „Bae renstein" langsvoer, waardoor een aanva ring onvermijdelijk werd. Hulp van alle kanten Direct na het ongeval werd het ber gingsbedrijf van Van der Tak uit Rotter dam gealarmeerd, dat de drijvende bok „Condor", het bergingsvaartuig „Zee leeuw" en de sleepboot „Zeehond" naai de plaats van het ongeluk dirigeerde. Deze boten arriveerden om twee uur in de afge lopen nacht. Direct werd begonnen in de gekapseisde sleepboot stoppen aan te brengen waarinec men hedenmorgen vroeg nog bezig was. De „Argus" ligt met de voorsteven een meter boven water. Het bei-gingsbedrijf stelde pogingen in het werk dc sleepboot omgekcei'd naar de Waal haven te bi-engen en haar daar te bei-gen. Ook de rivierpolitie zond dadelijk al haar botenmateriaal naar de verongelukte sleepboot. Men heeft in de afgelopen nacht nog geprobeerd de sleepboot in de Heysehaven achter de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij voor de wal te krijgen, nadat mannen van de roeiersvereniging „De Een dracht" een tros hadden vastgemaakt aan de verongelukte slëêpboot, doch succès levérde dit niet op. te maken en daardoor de levensduur te ver lengen. Geringe metaalwaarde Ten aanzien van de mogelijkheid, dat de voorgestelde munten bij enige drei ging in het geldverkeer aan de circu latie zullen worden onttrokken, kan worden opgemei-kl, dat de metaal- waarde van de nieuwe gulden bij de huidige zilverprijs nog niet de helft van de nominale waarde bedraagt, terwijl voor de nieuwe rijksdaalder de vei-houdingen nog gunstiger lieggen. Onder deze omstandigheden acht de minister het door enige leden gesigna leerde gevaar gering. De kosten verbonden aan de invoering van zilveren 1- en 2 '^-guldenstukken van het voorgestelde nieuwe model, zullen, aangezien het benodigde muntmateriaal be schikbaar komt door de intrekking van oude munten, bestaan uit de fabricage- kosten, welke naar schatting een begro tingsuitgave van 2.900.000 zullen vergen. De levensduur van een zilveren munt kan op ongeveer 40 jaar worden geschat, ge durende deze periode verliest de munt ten gevolge van slijtage, ongeveer 3 percent aan gewicht. Aangezien uit oude zilveren specie steeds nieuwe munten kunnen wor den vei-vaardigd, zullen eens per 40 jaar aanmuntingskosten en een beperkt bedrag voor de suppletie van liet verloren gegane metaal nodig zijn om de circulatie op peil te houden. Gelijkmatig over genoemde periode verdeeld komt dit. gerekend naar het huidige prijsniveau, overeen met een gemiddelde jaarlijkse uitgave van 120.000. Geen nikkel Voor nikkel als muntmateriaal voelt de minister niets, omdat het zo schaars ver krijgbaar is en een zo ongewisse markt heeft. Bovendien zou bij de invoering van nikkelen munten van 1- en 2'/2 gulden, aangezien het munfmateriaal voor de ver vaardiging van grove nikkelen specie uiter aard niet voorhanden is, in eerste instantie rekening moeten worden gehouden met een uitgave ten laste van de begroting ten be drage van 11.900.000, te weten 9.000.000 voor de aankoop van nikkel en 2.900.000 aan fabricagekosten. De telkenjare terugkerende onkosten verbonden aan het instandhouden van de muntbiljettencirculatie, kunnen op drie honderdduizend gulden per jaar worden geschat. De historische gewichtsverhouding 2'/2 1 tussen de rijksdaalder en de gulden stamt nog uit de dagen, dat deze munt tezamen met de halvegulden standaardinunten waren, dus intrinsiek volwaardig geld. Bij het vaststellen van de afmetingen en gewichten der nieuwe rijksdaalders en guldens is zoveel mogelijk getracht de tra ditionele gewichtsverhouding te hand haven. Echter xnoesten overwegingen van praktische aard mede een rol spelen. Zoals uit de Memorie van Toelichting moge blij ken, waren aan formaat en gewicht van de gulden bepaalde minimumgrenzen van praktische aard gesteld, terwijl tèn aanzièn WASHINGTON (Reuter). - De woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Ilcnry Suydam heeft Dinsdag tegenover verslaggevers verklaard, dat de UNO door middel vair tussenpersonen met dc Chinese communis ten de mogelijkheid van een hervatting van de vredesonderhandelingen tc Pan- moendjom, die dc vorige maand werden afgebroken, heeft besproken. Suydam zei- de te geloven, dat er ook te Panmocndjom zelf besprekingen waren gevoerd om te ko men tot heropening van de onderhande lingen. De woordvoerder weigerde de tus senpersonen, waarvan hij sprak, te noe men. De voorbereidende besprekingen te Panmoendjom wei-den door de UNO afge broken toen de Noordelijken de beschuldi ging uitten, dat de UNO „tx-ouwcloos" met Zuid-Koi-ea had samengewerkt bij het vrijlaten van 27.000 anti-communistische Koreaanse krijgsgevangenen in Juni j.l. Suydam zeide tenslotte, dat functiona rissen van het departement van Buiten landse Zaken Maandag met Zuid-Koreaan- se diplomatieke vertegenwooi-digers over hervatting van de onderhandelingen te Panmoendjom hadden gesproken. De Noord-Koreaanse gedelegeerde op de conferentie van de sub-commissie van de militaire wapenstilstandscommissie heeft Dinsdag vei'klaard, dat tussen 21 en 31 December van het vorige jaar het door de Noordelijken bezette gebied tot zeventien maal toe door Amerikaanse vliegtuigen was geschonden, aldus het persbureau „Nieuw China". Hij vei-zocht een „eimstig onderzoek". PANMOENDJOM (Reuter. - Acht Noord- Koreaanse anti-communistische krijgsge vangenen zijn Woensdag te Panmoendjom voor een Indisch krijgsgerecht verschenen op beschuldiging van moord op vier mede gevangenen. De verdediger van de acht beklaagden, de Zuid-Koreaanse advocaat Tsjoi Doek Bim, betoogde, dat de Indiërs niet de bevoegdheid hebben de Noord- Koreanen te berechten. Krachtens de des betreffende conventie van Genève heeft al leen het land dat de krijgsgevangenen vast houdt, het recht hen voor een gerecht te dagen. De Indiërs zijn alleen maar tijdelijke bewakers, aldus de verdediger. Bovendien zijn, zo zeide Tsjoi Doek Bim, de Indiërs niet gerechtigd een rechtbank voor Koreaanse gevangenen in te stellen op Zuid-Koreaans grondgebied zonder een desbetreffende overeenkomst met de Zuid- Koreaanse regering. Na Tsjois pleidooi werd de zitting op geschort. Na heropening van de zitting heeft de rechtbank de opvatting van Tsjoi over de onbevoegdheid van het rechterlijke college verworpen. De rechtbank deelde mede, dat eei-st drie van de acht Koreanen zullen terechtstaan op beschuldiging van moord op een mede gevangene. De andere vijf zouden latei- worden berecht. De eerste drie hebben gezegd niet schul dig te zijn. DJAKARTA, (Aneta) Door het Ne derlandse Hoge Commissariaat in Djakar ta is Woensdag aan Aneta medegedeeld, dat op officiële en officieuze verzoeken om inlichtingen over de recente ari-estaties van vijf Nederlanders in Bandoeng, nog geen antwoorden zijn binnengekomen. Be halve de vijf genoemde Nederlanders blij ken ook nog aangehouden te zijn de Neder landers Schmidt, Kerseboom, Kain, Door nik en Mollema. De gearresteerde Nederlanders zouden ervan vei-dacht worden betrekkingen te onderhouden met benden, aldus werd na der door Aneta vernomen. Officieel kun nen over de arrestaties echter nog steeds geen inlichtingen worden verkregen. LONDEN (A.F.P.) Er bestaat een zeer sterk gevoel ten gunste van een nauwere samenwerking tussen Engeland cn dc Euro pese gemeenschap voor kolen en staal, een samenwerking, die gebaseerd zou moeten zijn op een wederzijdse verlaging of beter nog op een opheffing van de rechten en andere beperkinjen van de handel in kolen en staal tussen Engeland cn de landen van de gemeenschap, aldus luidt de mening van de „Times" van hedenmorgen in een artikel over de houding van Engeland tegenover de K.S.G. onder de titel „In de pas met Europa?" Volgens het blad kan het antwoord van Engeland op de voorstellen, die verleden week door de voorzitter van het hoge ge zagsorgaan, Jean Monnet, zijn gedaan, slechts een stap vooruit of achteruit zijn, daar een voortzetten van de huidige beslui teloosheid tot conflicten moet leiden. De „Times" merkt op, dat de toestemming van Engeland tot nauwe samenwei-king slechts gegeven kan worden op bepaalde voor waarden en na wijzigingen. Engeland zou de mogelijkheden van dirigisme, die in het verdrag van de gemeenschap liggen opge sloten, bepei-kt willen zien. Verder zou het noodzakelijk zijn tot in bijzonderheden de werking van een gemeenschappelijke poli tiek te bestuderen. De „Times" besluit dat, hoewel een aanvaarding door Engeland in het begin binnenlandse moeilijkheden in Engeland zal kunnen veroorzaken, de stap vooruit gedaan moet worden in het belang van het politieke en economiscne welzijn van Engeland en van Europa. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Een opschrift op een zonnewijzer: Ik tel alleen de klare,, blijde uren. BERLIJN, (Reuter) De Westelijke commandanten van Berlijn hebben Dins dag Sergei Dengin, de Berlijnse vertegen woordiger van de Russische hoge commis saris, uitgenodig voor een bespreking ter voorbereiding van de komende vier-mo- gendhedenconferentie op Donderdag. Zij zeiden, dat zij door hun hoge com missarissen waren aangewezen om met hun Russische collega een plaats voor de conferentie te kiezen en andere naadzake- lijke technische regelingen te ti-effen. Een geallieerde woordvoei-der, die dit bekendmaakte, voegde hieraan toe, dat met opzet de juiste tijd en plaats van de be- spx-eking geheim gehouden is. Naar verluidt zullen de commandanten vergaderen in het gebouw van de gealli eerde bestuursraad in de Amerikaanse sector van Berlijn, dat aanvankelijk door het Westen was gedacht als plaats voor de vier-mogendhedenconferentie. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het wegti-ekken van de depressie, die in het Nooi-dzeegebied en rondom de Oost zee stormen vei-ooi-zaakte, bi'eidde een rug van hoge luchtdruk zich over Scandinavië naar het Zuiden uit. Oostelijke winden ti-ansporteei-den droge en koude continen tale lucht tot over onze omgeving. Tijdens de heldere nacht daalde de temperatuur sterk, vooral daar waar enige sneeuw ligt, zoals in het uiterste Zuid-Oosten van het land. De laagste temperatuur werd gemeld door het vliegveld Zuid-Limburg met -11 gi-aden, daarna volgde het vliegveld Twente met -10 graden. In de Westelijke provincies vroor het over het algemeen omsti-eeks 5 graden. Inmiddels treden opnieuw belangrijke verandei-ingen in de algemene luchtdruk- vei-deling op. Een diep depressiegebied pas seerde IJsland in Noord-Oostelijke rich ting. Achter deze depressie ontstond ten Oosten van Gi'oenland en IJsland een brede zóne waarin stormachtige Noordelijke win den koude Poollucht naar het Zuiden bla zen. De vooi-ste begrenzing van deze lucht stroming had vanmoi-gen Ierland, Schotland en het Noordelijk deel van de Noordzee reeds bex-eikt, hetgeen met enige regen ver gezeld ging. Reeds op geringe afstand achter het front kwamen hagel- en sneeuwbuien voor. Verwacht mag worden dat het front ko mende nacht en morgen ons land zal pas seren hetgeen met regen en sneeuw ge paard zal gaan. In de voornacht kan de tempei'atuur in het Zuid-Oosten van het land echter aanvankelijk nog flink dalen, omdat het daar dan waarschijnlijk nog licht bewolkt zal zijn bij weinig wind. Elders zullen de temperaturen vannacht minder laag zijn. Na het passeren van de frontale storing komt ons land in de koude Poollucht, welke thans reeds over het Noordelijk deel van de Noordzee naar het Zuiden stroomt. Ook dan kunnen hagel- of sneeuwbuien voorkomen. Dicht bij de kust zal het dan niet direct weer gaan vriezen, maar in het binnenland kunnen de tempe raturen tijdens nachtelijke opklaringen weer tot beneden het vriespunt dalen. Hoe wel dus een tijdelijke stijging van de tem peratuur is te verwachten, blijft op wat langei-e termijn gezien de kans op vorst tamelijk gi'oot. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand ''5 13 o f-t- z.= van de rijksdaalder moest worden gewaakt tegen een te groot gewicht. Ten gevolge van een en ander moest de bestaande ge wichtsverhouding 2'/2 1 in geringe mate wordèn vèrbrokèh. Oslo onbewolkt N 1 -11 0 Stockholm geheel bew. ZW 8 0 0 Kopenhagen geheel bew. ZZO 6 -1 0 Londen onbewolkt NNW 2 -1 0 Amsterdam onbewolkt NO 3 -5 0 Brussel onbewolkt NO 2 -7 0 Parijs onbewolkt NW 1 -6 0 Bordeaux geheel bew. windstil -2 0,1 Grenoble geheel bew. NW 1 -3 0 Nice licht bew. WNW 4 2 0,6 Warschau half bew. ZO 6 -9 0 Berlijn nevel 0 5 -9 0 Frankfort geheel bew. NO 5 -7 0 München nevel WZW 3 -6 0 Zürich geheel bew. WZW 4 -6 0 Genève geheel bew. Z 6 -4 0 Locarno geheel bew. O 2 0 0 Rome regen O 9 5 4 Helsinki geheel bew. WZW 8 1 0 Neerslag laatste 24 uur STIJGING VAN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Van het Noord-Westen uit intredende dooi. maar in het Zuid-Oosten van het land aanvankelijk nog lichte tot matige vorst. Wind in hoofdzaak tussen West en Noord, toenemend tot matig of krachtig, aan de kust mogelijk tot hard 7 Januari Zon op 8.47 uur. onder 1G.46 uux\ Maan op 10.02 uur, onder 20.01 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 6 Januari Hoog water: 4.34 en 16 43 uur. Laag water: 0.10 en 12.31 uur. Donderdag 7 Januari Hoog water: 5.11 en 17.23 uur. Laag water: 0.51 en 13.11 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1