T egenvoorstellen verschillen niet veel met het geschorste besluit PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws Honorering per verrichting gaat op 1 Februari in AUTO-RADIO „Klokken voor Amerika" aan comité overgedragen „Velser tunnel bij haar voltooiing al te klein", Dr. Plesman herdacht op Curasao ió het zo HUISARTSEN ANTWOORDEN MINISTER 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen De radio geef t Donderdag H. J. MAERTENS N.V. Geschenk zal ook een klokketoren omvatten Kerkelijk Nieuws Procuratiehouder bekent verduistering van 70.000 Hollands Noorderkwartier vreest voorzitter van K.v.K. Verzending van zeepost Vliegveld draagt voortaan zijn naam Prijzen Stichting „Kunste naarsverzet 1942-'45" toegekend Minister Algera naar Zwitserland Faillissementen Relletjes op de Nieuwendijk Ieder kan voor Schouwen zijn boompje bijdragen Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS A REKENEN EN TAAL WOENSDAG 6 JANUARI 1954 Het besluit van de Ziekenfondsraad tot verhoging van de honoraria van bij de zie kenfondsen aangesloten huisartsen is, zoals bericht werd, door de minister van Sociale Zaken voor de tijd van drie maanden ge schorst. De Landelijke Huisartsen Vereniging heeft thans een brief aan minister Suurhoff geschreven, waarin onder meer wordt ver klaard, dat de schorsing van het besluit van de Ziekenfondsraad een situatie heeft ver oorzaakt, welke zij ten zeerste betreuren en waarvoor zij uiteraard geen verantwoor delijkheid dragen. Verder merken de Huisartsen op, dat zij niet in kennis zijn gesteld van de conclu sies en daarvoor dienende argumenten, waartoe de door de minister aangewezen adviseurs zijn gekomen, zodat de huisartsen niet in de gelegenheid waren deze argu menten en conclusies op hun waarde te toetsen. Het is de huisartsen evenmin bekend, of de adviseurs van de minister voldoende georiënteerd waren over de omvang van het werk en de practische noden en be hoeften der huisartsen om een redelijkheid van de daarvoor ontworpen voorlopige honorering (in de vorm van een voorschot op het nader te bepalen definitieve hono rarium) te kunnen beoordelen. Daaren tegen menen de Huisartsen, dat de thans beschikbare gegevens ook naar het inzicht van de economische deskundigen der direct betrokken partijen het instellen van de inmiddels geschorste voorschotregeling vol doende wettigden. Uit de door de minister gedane mede deling, dat zijnerzijds geen bezwaar zou be- nister zouden de hogere kosten 9,4 mil- lioen gaan bedragen, dat is 1,4 millioen minder dan die volgens het geschorste voorstel. De Huisartsen menen, dat de verschillen tussen deze cijfers in verhouding tot de totale kosten van 330 millioen geen aan leiding hadden behoeven te zijn de met de Ziekenfondsorganisaties overeengekomen en door de Ziekenfondsraad goedgekeurde voorschotregeling te verijdelen. Verder zijn de Huisartsen van oordeel, dat de door de minister gedane tegenvoor stellen, die slechts weinig van het geschor ste voorstel afwijken, op zichzelve een weerlegging vormen van de door hem ge uite bezwaren tegen de algemene economi sche gevolgen van het geschorste voorstel. Dit klemt te meer, daar uit de voorstellen van de minister zelf in beginsel blijkt, dat de jarenlang bestaande onderhonorering der huisartsen dringend en spoedig ver betering behoeft. Mede gezien het bevreemdende onderling geldelijk verschil tussen de beide voor stellen van de minister zelf en gelet op het geringe verschil daarvan met de geschorste voorschotregeling, vond de ledenvergade ring der Landelijke Huisartsen Vereniging van 26 December geen aanleiding op de voorstellen van de minister in te gaan. Dit zou overigens in feite betekenen, dat de Huisartsen de onderhandelingen via de minister gingen voeren, hetgeen voor hen onaanvaardbaar wordt geacht, aangezien dit naar hun mening zou indruisen tegen de verhoudingen, zoals deze thans geregeld zijn. De ledenvergadering der Huisartsen staan tegen een tweetal andere voorschot- heeft gemeend, gezien de onbevredigende regelingen, concluderen de Huisartsen, dat de noodzaak voor een direct ingaande voorlopige verhoging van hun honorarium door de minister wordt erkend. Verschil van mening bestaat derhalve slechts over het bedrag dezer voorlopige verhoging. Met deze vcorschotregeling zou gemoeid zijn een bedrag van ongeveer 10,8 mil lioen meer dan de huidige totale kosten, zijnde ongeveer 330 millioen voor ver plichte en vrijwillige verzekering tezamen. Onder deze totale kosten moeten worden verstaan ook die van specialistische hulp, ziekenhuisverpleging, genees- en verband middelen en dergelijke, van welke totale kosten het Huisartsenhonorarium 42,1 millioen uitmaakt. Volgens het eerste voorstel van de mi nister zouden deze hogere kosten ongeveer 7.3 millioen gaan bedragen, dat is 3,5 millioen minder dan die volgens het ge schorste voorstel. Volgens het tweede voorstel van de mi- ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele gla zen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neern de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdelük Carter's Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.45 Voordracht. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Blauwbaard, hoorspel. 14.40 Driekoningen liederen. 15.00 Beterschap. 15.45 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: ir. C. H. J. Maliepaard: F.A.O.-werk in Trans- jordanië. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Amusementsmuziek. 13.45 Bill Sheriff en zijn Prairie-duivels, hoorspel. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazzmuziek. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest en sol. 21.25 Carnavalsprogramma. 22.25 Sport. 22.40 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Platen. 14.00 Moderne muziek. 14.25 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.40 Sopraan, klarinet en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Fluit en cla vichord. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Amusementsmuziek. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Leger des Heils- kwartier. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Geva rieerd prosramma. 21.45 Ik denk er zo over. en U? 21.55 Amusementsmuziek. 22.20 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-bericht. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.00 Franse les. 14.45 en 16.20 Platen. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kin deren. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 10.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Lichte muziek. 20.10 Klank beeld. 20.30 Operettemuziek. 21.15 Ethnolo- gische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.30 FJeetronische muziek. 22.45 Platen. 22.15 —23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Beste Allemaal. En gelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 m.). ADVERTENTIE INBOUW EN SERVICE STATION Nassaustraat 5 Haarlem Zei. 15220 gang van zaken, te moeten afstappen van het abonnementssysteem voor honorering en daarvoor in de plaats geneeskundige hulp te verlenen aan verzekerden der alge mene ziekenfondsen op basis van een hono rering per verrichting tegen een voor deze verzekerden verantwoord tarief, ingaande 1 Februari. Hierbij heeft de ledenvergadering over wogen, dat bij de beoordeling van het tot nu toe door de Huisartsen aanvaarde abon nementssysteem te weinig gewaardeerd is, dat door dit systeem de Huisartsen het vol ledige risico van de aanspraak op hun hulp van de verzekeringsorganen overnamen, hetgeen naar hun mening een bijzondere figuur is. In Rotterdam hebben de klokkengieters gistermiddag het carillon voor de V.S. op een terrein achter het museum Boymans aan het comité „Klokken voor Amerika" overgedragen. De plechtigheid van de overdracht werd bijgewoond door de burgemeester van Rot terdam, verschillende leden van het comi té, de heer Verheul, die het initiatief heeft genomen tot het schenken van een caril lon namens het Nederlandse volk aan Amerika en vertegenwoordigers van de drie samenwerkende firma's van klokken gieters. De voorzitter van het comité, dr. L. G. Kortenhorst, deelde mede dat aan de V.S. ook een bakstenen toren waarin het caril lon geplaatst zal worden geschonken wordt. De heer Timmermans, de stadsbeiaar- dier, bracht ter nagedachtenis van dr. Plesman een koraal ten gehore. De heer Van Bergen sprak namens de drie klokkengietersfirma's, uitdrukking gevende aan zijn voldoening over de resul taten der samenwerking, die wellicht voor de toekomst nog veel goeds zal kunnen brengen. De eenvoudige plechtigheid werd beslo ten met de Amerikaanse en Nederlandse volksliederen die door de heer Timmer mans op het carillon gespeeld werden. Ned. Herv. kerk Bedankt voor 2e Exloërmond A. H. Wee- nink te Drogeham. Beroepen te Groningen (vac. J. C. v. Nieukerken) H. J. v. Nie te Gieterveen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Utrecht (vac. H. J. Schil der) C. v. d. Waal te Leerdam. Doopsgez. Broederschap Drietal te Veendam-Pekela: mej. da. M. J. Hamel te Rottevalle, mej. da. J. W. Zui- dema te Irnsum-Poppingawier en mej. da. T. v. d. Zwaag te Tjalleberg. Giften en legaten De Geref. kerken van Haarlem-Noord en Zuid ontvingen een legaat groot 1833.60 ten bate van de Evangelisatie. De Chr. Ge ref. kerk van Haarlem-C. ontving een gift groot 500. De begrafenis van dr. A. Plesman. Kori na het verlaten van het sterfhuis aan de Tapijtweg in Den Haag trekt de lijkauto met de vier volgwagens langs het gebouw van de K.L.M. De 55-jarige procuratiehouder van een oliefabriek te Zaandam heeft zich bij de politie aangegeven met de mededeling, dat hij over een tijdvak van verscheidene jaren geld ten nadele van het bedrijf heeft ver duisterd. Hij schat het verduisterde bedrag op 70.000. Hij was 38 jaar bij de fabriek werkzaam en bezat het volledig vertrou wen van zijn directie. Jarenlang heeft hij ongemerkt verduisteringen kunnen plegen daar hij twee kassen beheerde: een van de vorige eigenaar van het bedrijf, die daar nog enige financiële belangen in had, en een van de huidige eigenaar. Bij controle vulde hij het tekort in de ene kas aan met geld uit de andere. Minister Van de Kieft sprak met Indonesisch ambtgenoot Tijdens een bezoek, dat de op het ogen blik in Nederland vertoevende Indonesi sche minister van Financiën, dr. Ong Eng Die, aan zijn Nederlandse ambtgenoot Van de Kieft heeft gebracht, werden verschei dene hangende kwesties op financieel ge bied besproken. Deze zullen op ambtelijk niveau nader worden bestudeerd en daarna opnieuw aan de ministers werden voorge legd. In zijn Nieuwjaarsrede, uitgeproken voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier heeft de voorzitter dier Kamer, de heer J. F. Ie Blansch, gepleit voor een verhoging van de productiviteit in de bedrijven, teneinde langs die weg tot kostprijsverlaging te ge raken en zodoende onze positie op de ex portmarkten te behouden. Ten aanzien van de verkeersproblemen bij het Noordzeekanaal merkte de spreker op, dat de tunnel te Rotterdam pas volop zijn functie ging verrichten, toen het ver keer na de oorlog (omstreeks 1948) weer normaal geworden was en men nu reeds overweegt, zowel een stel bruggen over, als een tunnel onder de Maas erbij te bouwen, zodat men met de sterke verkeerstoena me vrijwel zeker kan verwachten, dat de tunnel bij Velsen in 1958 geen voldoende verlichting meer zal kunnen geven, al thans niet voor langere tijd. Versnelde uit voering van de tunnel bij Velsen, zo mo gelijk in continu-arbeid, achtte hij nood zakelijk, alsmede de gelijktijdige hand having van voldoende pontveren. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd. staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. „Oranje" (14 Jan.); naar de Ned. Antillen: m.s. „Amstelstroom" (13 Jan.); naar Suriname: s.s. „Cottica" (20 Jan.); naar Zuid-Afrika: m.s. „Oranjefon tein" (12 Jan.); naar Canada: m.s. „Noor- dam" (14 Jan.); naar Zuid-Amerika: s.s. „Andes" (9 Jan.) en m.s. „Aldabi" (13 Jan.); naar Australië en Nieuw Zeeland via Enge land 9 Januari. In de grote hangar van het vliegveld Hato op Curasao is Dinsdagmiddag een bijeenkomst gehouden ter herdenking van dir. A. Plesman, welke werd bijgewoond door de gouverneur, leden vain de rege ringsraad, liet eilandbestuur, talrijke mi litaire en burgerlijke autoriteiten en leden van het K.L.M.-personeel. De gouverneur noemde dr. Plesman de man die de verbinding dei' eilanden van de Nederlandse Antillen onderling en met de wereld daarbuiten tot stand bracht. Hij bracht de Antillen nader tot het moeder land. De Curagaose luchthaven Hato is her doopt in Dr. Albert Plesman Luchthaven. liet bestuur van de stichting „Kunste naarsverzet 19421945" heeft wederom twee prijzen van 1000.elk toegekend. Overeenkomstig het eenstemmig advies der respectievelijke jury's is de prijs voor beeldende kunst verleend aan Ap Sok (voor vrije "grafiek). De prijs voor litteratuur (ditmaal een novelle) is toegekend aan Rein Blijstra. De uitreiking der prijzen zal geschieden in de aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam op Zaterdag 23 Januari. De auteur Victor E. van Vriesland zal daar een rede uitspreken. De jury voor de beeldende kunst-prijs bestond uit de heren L. P. J. Braat (voor zitter). K. G. Boon, Dick Doyes, Dick Elf- fers en M. C. Esscher; die voor de littera tuur-prijs wei'd gevormd dopr mevrouw Hella Haasse, en de heren L. J. A. van Dijk (voorzitter). Jan Engelman, Han G. Hoekstra en mr. E. Straat. Op verzoek van de Zwitserse bondsre gering en van de stad Bazel zal de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, van 6 tot en met 9 Januari een bezoek brengen aan Zwitserland. Tijdens dit be zoek zal de minister besprekingen voeren met cle Zwitserse ministeries van Buiten landse Zaken en van Verkeer, alsmede met Zwitserse Rijnscheepvaartkringen. Minis ter Algera wordt vergezeld door de heer W. de Vries, directeur-generaal van de Scheepvaart, mr. C. J. M. Schaepman, verkeersadviseur van het ministerie van Buitenlandse Zaken, en mr. H. E. Schef- fer, raadsadviseur bij het Directoraat- generaal van de Scheepvaart. De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag in staat van faillissement verklaard: II. Jongenelen, verkoper. Hoofdweg 734 te Hoofddorp. Rechter-commissaris: mr, J. P. Petersen. Curator: mr. J. Roggeveen, advo caat en procureur te Haarlem. R. Woning, koopman, Reguliersstx-aat 61, Beverwijk. Rechter-commissaris: mx\ J. P. Petersen. Curator: mr. J. O. Baron, advocaat en procureur te Bevei'wijk. 56. Na de verklaring van mijnheer Kresus, was de inspecteur er eindelijk van over tuigd, dat Panda niet de rover Blobneus was; want wie beter dan de gevangene van Blobneus zelf kon zeggen, hoe deze boos wicht er uit zag?! Panda slaakte een zucht van verlichting, toen hij van zijn boeien werd bevrijd. ,,Dank u, mijnheer Kresus", zei hij erkentelijk. „Maar vertelt u nu eens, waarom JorisehBlobneus u hier gevangen hield?!" „Wel", antwoordde mijnheer Kresus, „dat zit zo in elkaar: ik ben eigenaar van het hier gevestigde dag blad de Nieuws Vlam.... „Nieuws VLAM??", herhaalde Panda, „u bedoelt zeker de Nieuws RAM!" „Ik bedoel, wat ik zeg", zei de dikkerd afgemeten, „dus luister. Ik had de Nieuws Vlam nog maar kort opgericht, toen een zekere Joris Goed- bloed bij mij solliciteerde, die beweerde een Meesterverslaggever te zijn. Hij was een knappe verslaggever, maar ik vond zijn methoden wat.... ehsensatio neel. Toen ik dit wilde tegengaan, sloot hij mij hier op en nam de leiding 'van het anderde in Nieuws Ram". „De schurk!", riep de inspecteur. „Och", zei mijnheer Kresus vergoelijkend, „zijn methoden wa ren wat ongewoon, maar hij had werkelijk de bedoeling mijn blad groot te maken. En wat mijn gevangenschap betreft, die heeft hij me wel aangenaam en comfor tabel weten te maken". „Precies!", riep plotseling een stem, die Panda als die van Joris herkende, „laat thans ook de politie macht even van mijn gastvrijheid genie ten!" En- tegelijkertijd werd de deur dicht- Vijf jaar tegen kellner geëist De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft vijf jaar gevange nisstraf geëist tegen de 25-jarige kellner A. J. V. uit Amsterdam wegens het opzet telijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, de dood tengevolge hebbend. Het slachtoffer was een nran, die in een café op de Nieuwendijk te veel had ge dronken en het andere bezoekei's lastig maakte. De portier zette hem buiten de deur, waar hij wei'd aangevallen door de verdachte, die zo hard tegen hem op- sprong dat de man achterover op straat smakte. Tien dagen later is hij aan een hersenbloeding overleden. „Het is uiterst betreurenswaai'dig", zei de officier van justitie in zijn requisitoir, „dat de bevolkixig van de Nieuwendijk niet meewerkt bij de opsporing van de daders van deze in aantal steeds toenemende vechtpartijen. Telkens geschieden er mis handelingen van zeer ernstige aard. En kele dagen geleden is een Haarlemmer in de Kalverstraat door een dronkeruman met messteken vennoprd. Het wordt hoog tijd, dat de bevolking voor haar eigen bescher ming eens wat verontwaardiging over deze relletjes toont. Juist cmdat het publiek in deze zaak niet heeft meegewerkt, heeft het drie weken geduurd voor de recherche de dader, te pakken kon krijgen". De verdachte zei zich van het voorge vallene niets te herinneren omdat ook hij dronken was geweest. Op 19 Janiuaxi zal de rechtbank uit spraak doen. De Stichting „Nieuw Schouwen en Dui- veiand" heeft voor haar speciale boom- plantactie voor het in zo ernstige mate ont luisterde eiland thans affiches doen ver schijnen. Omstreeks 1 Februari zal de actie haar hoogtepunt bereiken. Langs divei'se uiteenlopende wegen zal de stichting wijzen op de noodzakelijke herbeplanting van Schouwen en Duiveland. De organisatie heeft totdusver nog in een voorbereidings stadium gestaan, doch niettemin kwam reeds een bescheiden bedrag binnen, dat de aanplant van enkele duizenden bomen mogelijk zal maken. Wil men het eiland weer in zijn oude luister herstellen, dan zullen naar schatting anderhalf millioen bomen dienen te wox-den geplant. Binnen kort zullen bij een groot aantal banken over het gehele land verspreid „boomplant- certificaten" verkrijgbaar zijn. Voor de prijs van ƒ2,50 (giro 1483 ten name van genoemde Stichtixxg) kan één boom worden geplant. ADVERTENTIE Haarlem j Spanje. Het Madcrileense blad „ABC" heeft Dinsdag gevraagd om besprekingen tear regeling van geschillen tussen Spanje en Europese landen over Gibraltar, Ma rokko en Europese samenwerking. Waarnemers in de Spaanse hoofdstad geloven, dat Spanje bereid zou zijn de militaire inrichtingen van Gibraltar aan Groot-Brittannië te' verpachten, ate het het beheer over de rotsvesting zou kun nen herwinnen. Tevens geloven zij, dat Spanje wil trachten Frankrijk over te halen tot nauwere samenweiiting bij Marokkaanse aangelegenheden en dat het wil trachten toegelaten te worden tot sommige Europese organisaties. Generaal. Generaal Albert Orsborn, hoofd van het Leger des Heils, zal op dertig Juni aftreden. Hij zal dan 48H jaar hebben gediend als officier en acht jaar als generaal. Een raad van leiders van het Leger des Heils uit alle delen van de wei-eld zal zijn opvolger benoemen. Weigering. De Britse Labourparty heeft meegedeeld, dat de Spaanse regering een visum heeft geweigerd aan twee af gevaardigden der partij, die een onder zoek wilden instellen naar de levensom standigheden van het Spaanse volk. Deze weigering, zo wordt in een te Londen uitgegeven verklaring gezegd, „toont op welsprekende wijze de toe stand onder het bewind van Franco aan". Sneeuw. Talrijke Italiaanse bergdorpjes zagen Dinsdagavond hun verbindingen met de buitenwereld afgesneden door zware sneeuwval. In enkele dezer plaatsjes is geen brood of rnelk meer te verkrijgen. In andere bestaat gx-ote be hoefte aan geneeskundige hulp. Ploe gen vrijwilligers hebben gisteravond laat enkele dorpjes bereikt. Militairen nemen deel aan het sneeuw x-uimen. Standpunt. Mohammed Kabir Loebien, de Afghaanse ambassadeur in de Vex-enig- de Staten, heeft na een onderhoud met de Amex'ikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, medegedeeld, dat hij tegenover de .mi nister de hoop had uitgespi'oken, dat „het plan voor Amerikaanse hulp aan Pakistan geen afbreuk zal doen aan de vrede in dat deel der wereld". De'Af ghaanse diplomaat heeft te kennen ge geven dat zijn land door zijn geografi sche ligging (het grenst aan.de. Sovjet- Unie en aan Pakistan) belang heeft bij het handhaven van het evenwicht in die streek. Betoging. Ongeveer duizend schoolkinde ren en studenten, tussen acht tot acht tien jaar oud, hebben nabij het parle mentsgebouw in Teheran gedemon streerd uit protest tegen de aan de voormalige premier Mossadeq opge legde gevangenisstraf. Zij schreeuwden tegen de politie: „schiet ons maar neer, lang leve Mossadeq". De politie verrichtte eexT aantal airestaties. Meis jes werden weer vrijgelaten, nadat hun ouders beloofd hadden dat zij zich niet meer wanordelijk zouden gedragen. De jongens werden zes uur vastgehouden en vervolgens, nadat zij eerst waren kaal geschoren, eveneens op vrije voe ten gesteld... Prijs. De gemeentex-aad van Aken heeft bésl'oten, de internationale Karei de Grote'-prijs dit j aar toe? te kennen aan bondskanselier Adenauer als erkenning van diens werk voor de eenwording van Europa. Vorig jaar wei'd deze prijs uitgereikt aan de voorzitter van de Europese kolen- en staalgemeenschap, Jean Mon.net. Zuivering. Volgens te Londen ontvangen officiële berichten is de sterkte der Oost-Duitse gekazerneerde politie in de afgelopen maanden teruggelopen van 110.000 tot 80.000. Dit heeft geruchten in het leven geroepen, dat er een zui vering in deze politiemacht die woi'dt beschouwd als de kern van een eventueel Oost-Duits leger heeft plaats gehad. Helicoptère. De Duitse vliegtuig construc teur professor H. Focke, die thans in. Brazilië werkzaam is, heeft tijdens een verblijf in" Bremen gezegd, dat hij een helicoptère, die een snelheid van 500 kilometer per uur kan bereiken, zal maken. Het toestel zal een combinatie van een gewoon vliegtuig en een heli coptère zijn. Het is ontworpen in op dracht van het Braziliaanse ministerie voor Luchtvaart Onderhoud. De republikeinse senator Wil liam Jenner en de democratische sena tor Pat MacCarran hebben te New York na hun terugkeer uit Canada, waar zij een onderhoud met de voor malige Russische codeerklerk Igor Goezenko hadden, verklaard, dat deze namen en inlichtigen had verstrekt, die nuttig zijn voor de binnenlandse veilig heid der V.S. Het onderhoud was be vredigend verlopen. r~ dagblad over, welks naam hij meteen ver- geslagenen gegrendeld DAT de mensen bij het rekenen tot het vijf-, het tien- of het twintigtallige stelsel zijn gekomen, is welhaast vanzelf sprekend omdat aanvankelijk de vingers en de tenen bij de wiskundige bewerkingen de incest vooraanstaande plaats hebben in genomen. In tal van talen vinden we daar van nog de sporen, waarbij we alleen maar behoeven te herinneren aan het Frans, waarin het getal 80 door vier-maal-twintig wordt uitgedrukt. Een treffend voorbeeld hiervan vinden we nok in de taal der Indiaanse Kora's, die voor het getal 10 een woord hebben dat hetzelf de betekent als „toereiken der beide handen" en „in- nuït" is in de taal der Es kimo's het woord voor „de hele mens", maar óók voor het getal 20. Zoals gezegd, dit is allemaal nogal be grijpelijk, evenals het feit dat de Indianen in Yucatan speciale woorden hebben voor 20. 400, 8000 en 160.000. Maar zonderlinger wordt het, wanneer we in de taal restanten aantreffen van aantallen die helemaal niet kloppen met de aantallen vingers of tenen die we aan handen en voeten bezitten. Hoe komt een beschaving aan het 6-, of 12- tallige, ja zelfs aan een 11-tallig stelsel? In Nieuw-Zeelandse talen bestaan speciale woorden voor 11,121 (11 maal 11) en 1331 (11 maal 11 maal 11), terwijl het getal 12 daar wordt aangeduid door 11 plus 1, 22 door 2 maal 11, enz. Een stam aan de Westkust van Afrika noemt het getal 7: zes-plus-een en 24 geven zij weer door vier-maal-zes, daarmee een voorkeur voor 6 demonstrerend, die even eens bij de oude culturen in Babylonië viel waar te nemen. Het zou wat voorbarig zijn hieruit te concluderen dat de Babylo nische wetenschap van duizenden jaren geleden bevruchtend op de negerstammen van Afrika's Westkust heeft gewerkt, maar het feit dat in een Bretons dialect 18 als drie-maal-zes wordt weergegevenen het zelfde getal in een Engels dialect als twee maal-negen, doet ons vermoeden dat er in de grijze oudheid toch iets met het ge tal 18 aan de hand is geweest. Er zijn uiteraard veel in drukwekkender sporen van rekenkunde in de verschillende talen aan te wijzen. U kent ons woord „anderhalf", het geen betekent dat het eerste héél en het volgende half moet worden gesteld, zodat we tot 1J/2 komen. Zo zouden we met derdehalf en vierdehalf kunnen doorgaan. Dit toegepast op de tientallen, zou voor „derdehalf-tien" het getal 25 op leveren, een systeem dat in verschillende talen gangbaar is. Maar in het oud-Turks wordt de telling nog wat ingewikkelder gemaakt door de uitdrukking „vier-derde- tien", hetgeen betekent dat in het derde tiental tot vier moet worden geteld. U vindt dat natuurlijk bijzonder gemakke lijk, want u méént dat de oud-Turken op deze wijze het getal 34 hebben aangegeven. Dan bent u er toch lelijk naast, want be doeld werd: 24. Gaat u maar na! Over nagaan gesproken, we willen u het korte grafschrift van de oude vorst Silo laten zien, waarin ruim 45.000 maal het zelfde staat te lezen. Althans voor degenen die de tijd nemen dit even na te gaan. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden) ...v.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2