Dromen Heliport in Haarlem ZEILJOPPERS RHGBGS Gerard van Praag Engelse litteratuur Kort verhaal door Lizzy May Burgemeester nam initiatief tot overleg met Sabena Castricum Vanmorgen in de Vishal Tsjechoslowakije wil zoute haring kopen Heemskerk <^rieven aan de redactie 7 „Alina" in speciale voorstelling IJs nog gevaarlijk! Schoorsteenbrandje in de Evertsenstraat Wielrijder onder auto: bekkenfractuur Scheepvaart De Kempenaers spelen „De houten ham" Jan Musch komt naar Castricum Vergeetachtig Castricum „Goede en slechte films" Jeugdherbergvader van „Assumburg" nam afscheid WOENSDAG 6 JANUARI 1954 Dinsdag is de op Oudejaarsavond overleden president-directeur van de K.L.M. dr. A. Plesman, ten grave gedragen. Gezagvoerders van de K.L.M. fungeerden als slippen- dragers. Foto: de lijkauto bij de Willemskerk. „Thalia" draait morgenavond een der minder bekende Italiaanse films, die onder de ietwat zwoele titel „Alina, de begeerde vrouw" een ruig verhaal op het doek brengt, dat zich in het bergachtige grens gebied tussen Italië en Frankrijk afspeelt. In een emotionele intrige, die extra relief krijgt door de natuurlijke décors van de Alpen, wordt vertelt, hoe een aantal man nen van niet geheel vlekkeloze levenswan del een schone jonge vrouw met hun at tenties vereren. Gina Lollobrigida leende haar gestalte voor deze film, die als ge heel minder sterk aanspreekt dan de pro ducten van de „realistische" Italiaanse school, waaruit rolprenten als Fietsendie ven en de helaas in deze omgeving nimmer vertoonde „Miracolo a Milano" stammen. F. Na de vorst van de afgelopen nacht zijn de sloten en vaarten in Velsens omgeving met een stevig ijsvloertje bedekt, maar het ijs is nog nergens betrouwbaar, zodat met klem alle „beproevingspogingen" ontraden moeten worden. Alleen het ondergelopen land, waar een paar centimeter water staat, zou bruikbaar kunnen zijn. nergens te bekennen. Onmiddellijk onder zocht ik de inhoud van mijn tas. Zonder resultaat. Ik ging terug naar de plaats waar ik de schoenen verwisseld had. Ook hier niets. De professor praatte hoe langer hoe op gewondener. Schichtig bewoog zijn hoofd heen en weer. De heer met de grijze vilt- hoed kreeg moeite zijn verhaal te volgen. Maar ging de professor verder, op dit moment werd ik wakker uit droom B. Automatisch boog ik mij over de rand van het bed. Het gevolg was hetzelfde als in droom A. Geen spoor van schoenen. MENEER: hij greep de arm van de hem tegenover zittende vast. U moet mij helpen. Aan dit probleem is geen touw vast te knopen, laat staan een analyse. De heer met de grijze vilthoed keek pein zend voor zich uit en nam zijn kin tussen duim en wijsvinger. Toen richtten zijn ogen zich langzaam op de professor. Professor, sprak hij, worden er in uw hotel wel eens schoenen gepoetst? Met stomheid geslagen staarde de pro fessor hem aan. Enkele seconden bleef hij in deze houding volharden. Toen wierp hij het hoofd achterover, schopte zijn stoel achter zich weg en rende met opgeheven armen het plein over de binnenstad tege moet. Eureka, eureka, gilde hij. De Velsense brandweer werd Dinsdag middag tegeai half vijf gewaarschuwd voor brand in een woning op de hoek van Evertsenstraat en de Planciusstraat. De motorspuitwagen en de ladderwagen kwa men er aan te pas en bij onderzoek bleek, dat de schoorsteen van de keuken in brand was geraakt, doordat het roet zich in het rookgeleidingskanaal had verzameld en was gaan gloeien als gevolg van de hitte- uitstraling van de schoorsteenpijp. Perso neel van de brandweer heeft de schoor steen-betimmering weggebroken, waarmee de zaak bekeken was. Ook een stuk van het plafonds moest worden weggebroken. Vanmorgen om acht uur is een 25-jarige inwoner van Driehuis die per fiets uit de Da Costalaan kwam en de Zeeweg op wilde rijden, door een vrachtauto aangereden op het moment, dat hij een bakfiets in haalde. De fietser, de 25-jarige M. v. d. B. uit de Da Costalaan kreeg een klap van het rechterachterwiel en moest met een bekkenfractuur in het Antonius zieken huis worden opgenomen. Zijn toestand is redelijk wel. Athena, 4 te Rio de Janeiro. Alkald, 4 v. Las Palmas te Montevideo. Alnati, 3 v. Las Paimas te Rio de Janeiro. Amstelland, 3 v. Santos. Arkeldijk, 5 v. Bremen te Rotterdam. Amstelkroon. 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Argos, 4 v. Savona n. Genua. Arendskerk, 5 1000 m. O.ZO. Guardafui. Aalsdijk, 4 te Ham-burg. Adinda, 4 t.h.v. Billiton n. Makassar. Albireo, 4 te Hamburg. Aldabi, 4 te Bremen. Aidegonda, pass. 4 Linga eil n. Pladju. Alm dijk, 4 Mobile verwacht. Alwaki, 5 180 rh. W. Bermuda n. New York. Amor, 4 nog te Bremerhaven. Amsteldijk. 4 290 m. W.ZW. Flores. Arendskerk, 4 120 m. ZW. Kp. Comorin. Averdijk, 4 v. Antwerpen n. Rotterdam. Bennekom, 4 te Calao. Bloemfontein. 4 485 m. NW. Kaapstad. Biommersdijk pass. 4 Nantucket n. New York- Bonaire. 4 520 m. ZW. Flores. Boschfontein 5 te Port Said. Boskoop, 4 550 m. Z.ZW. Madeira n. Barbados. Bacchus, 31 Dec. te New Orleans. Blitar, 5 v. Colombo n. Fremantle. Bariti, 4 v. Belawan n. Sa-bang. Boissevain, 4 130 m. W.ZW. Sabang. Caltex Leiden. 5 0 m. O. Algiers. Caltex Delft. 4 240 m. O. Malta. Caltex The Hague, 4 30 m. O-ZO. Kp. St. Vincent Caltex Utrecht. 4 60 m. W. Gibraltar. Camphuys, 5 te Tj. Priofc. Dalerdijk, 5 v. Rotterdam te Bremen. Eemland, 4 te Paranagua. Eos, pass. 4 Kp. Finisterre n. Gibraltar. Esso Amsterdam, 5 te Aruba. Toekomstbeeld voor Haarlem? Een Engels hefschroefvliegtuig met twee rotors op een proefvlucht boven Bristol. Dit toestel kan dertien passagiers vervoeren en heeft een maximumsnelheid van 200 km. per uur. In 1955 zal deze „Bristol 173" op alle binnenlandse luchtlijnen van Engeland dienst doen. De Engelse dichter Lawrence Durrell heeft als officier bijna een jaar op Rhodos doorgebracht, voordat dit eiland, dat vóór de oorlog onder Italiaans bewind had ge staan, aan de Grieken werd teruggegeven. Het boek dat hij over die tijd geschreven heeft: Reflections on a Marine Venus (Faber and Faber, London) is een reisver haal met uitbreidingen: in sommige hoofd stukken gaat hij uitvoerig op de geschiede nis van het eiland in, en door het hele ver haal heen treden zijn dagelijkse relaties op, voornamelijk Engelsen, maar ook een aan tal van de eilandbewoners, waarmee hij te maken kreeg, toen hij de wederopbouw van de Rhodiaanse pers ging verzorgen. Deze samenstelling dwingt hem nogal vaak om van de ene toon in de andere te vallen op een voor de lezer willekeurige manier, en hij blijft zo gereserveerd, dat men uiter lijke aanleidingen vermoeden kan, die de innerlijke reden om het boek te schrijven hebben moeten aanvullen. De eenheid van het verhaal gaat daardoor af en toe ver loren, wat ook komt doordat Durrell ter illustratie van de reisroutes over en om het eiland heen die hij beschrijft, alleen een fotocopie van een Italiaanse kaart van het eiland uit 1939 heeft aan te bieden. Als men zich daar eenmaal aan gewend en mee verzoend heeft, kan men heel wel door Durrell tot een bezoek aan de Ooste lijke Middellandse Zee worden geïnspi reerd. „Het is moeilijk om een indruk te geven van de merkwaardige stilte in deze tuin, want het is waar dat de hoofdweg langs het lange eind ervan loopt, en dat het geluid van de motoren te horen is; maar de oleanders en de kleine pijnbomen staan zo dicht opeengepakt en de schaduw waar het huis staat is zo zwaar, dat het ge luid zelf onduidelijk wordt en zich ver mengt met het ruisen van de zee verderop naar het Oosten. Hier komen wij 's avonds bijeen om te drinken en te praten in de rieten stoelen om het beschilderde tafeltje heen, en horen wij door de schemering de ondiepe klanken van een vergeten fuga komen uit de oude hoorngramofoon, waar de Moefti zo bijzonder trots op is". Dit is de tuin van het huis, dat Durrell voor zichzelf had bemachtigd; daar heeft hij de geschiedenis van het eiland bestu deerd, in het bijzonder de standaardwer ken van de heer Torr, in de jaren 1880 ge publiceerd; deze historicus onderscheidt zich door wetenschappelijke stroefheid en doordat hij Rhodos zelf nooit bezocht heeft, allbei punten waarop Durrell hem graag met zichzelf contrasteert. Overigens is hij zelf op zijn best wanneer hij de geschiede nis van de Colossus van Rhodos vertelt (niet dat hij daarvoor in de bronnen is gaan zoeken): men herinnert zich dat dit een van de zeven wereldwonderen van de oudheid was. Het beeld, dat meer dan 30 meter hoog was heeft maar 56 jaar over- eind gestaan, tot 227 voor Christus: toen viel het om door een aardbeving, maar de brokken ervan bleven een bezienswaardig heid tot ze in de zevende eeuw door een Syrische koopman gekocht en weggevoerd worden. De reden voor de oprichting was een wereldwonder waardig. Demetrius, de zoon van Antigonus, een van de opvolgers van Alexander de Grote, had jarenlang tever- geeft geprobeerd het eiland te veroveren; zelfs toen hij een enorme, nog-nooit-ver- toonde belegeringsmachine had laten bou wen, hielden de Rhodiërs stand volgens Bouwvergunningen verleend Opnieuw heeft het college van B. en W. van de gemeente Castricum enkele bouw vergunningen verleend. Dit keer zijn de ge lukkigen: C. Wokke, voor de bouw van een woonhuis met schuurtje aan de Burgemees ter Lommenstraat; J. KokKnijnenburg, voor de bouw van een dubbel woonhuis aan de Burgemeester Lommenstraat; A. C. Smit en L. Louwe, voor de bouw van een woonhuis met bergplaats aan de Vondelstraat; A. C. Smit en L. Louwe, voor de bouw van een bedrijfspand aan de Dr. Leenaertsstraat en aan J. Biesterbos, voor de bouw van een woonhuis met schuur aan de Mr. Dekker- straat. Hedenavond (Woensdag) zal in zaal Roo- zendaal de Amsterdamse toneelgi-oep „De Kempenaers" een uitvoering komen geven voor leden, donateurs en supporters van de R.K. Dameshandbalvereniging Door Inspan ning Succes (DIS). De aanvang van de avond is op 7.45 uur bepaald, waarna de Amster dammers hun beste beentje zullen voortzet ten met de klucht „De houten ham". De bekende voordrachtskunstenaar en toneel speler Jan Musch komt morgenavond (Don derdag) naar Castricum op uitnodiging van de Castricumse kunstkring Elckerlyc. Jan Musch zal onder mepr fragmenten uit De Gysbrecht van Joost v. d. Vondel. Julius Caesar van Shakespeare en de klacht van een Vlaming C'est la Vie, van Jean Moincau voordragen. De avond vindt plaats in het Corso-theater aan de Dorpsstraat. De onderlinge strijd bij St. Thomas De Castricumse R.K. Damclub St. Thorr as heeft Maandag in hötel Sport-Duinzicht de onderlinge competitie voortgezet. De uitsla gen zijn als volgt Afdeling 1: C. Reijnders—C. v. d. Himst 02; P. RuiterB. Beentjes 02; C. O rij— J. Geuke, afgebroken. Afdeling 2: S. Groentjes—J. van Velzen 0—2; W. RozemeijerP. Rietveld 11; R. Stet P. v. d. Himst 2—0; J. Groen—A. Rietveld 0—2. Afdeling 3 C. ReijndersL. de Ridder 02; H. KortekaasB. Louman 2—0. Afdeling 4: L. van WissenTh. Graas 02; J. HollanderD. Konijn 20. Klaverjasdrive van Blauw-Zwart De Castricumse supportersvereniging Blauw- Zwart is de organisatrice van een groots opgezette Nieuwjaars-klaverjasdrive, welke Dinsdag 12 Januari in zaal Roozendaal wordt gehouden. Er zal worden gespeeld in koppel verband en deelname staat open voor leden van de vereniging en die van de RK SV „Vitesse 22". Aan het politiebureau Dorpsstraat 1 a te Castricum zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden en verloren voor werpen. Gevonden: gouden armband, dames rijwiel, paar glaché dameshandschoenen, paar glaché herenhandschoenen, portemonnaie met inhoud, rode autoped, damesshawl, alpino muts, zakmes. Verloren: gouden ring, zilverbon van f 2.50, auto dekzeil, autokleed, bruin grijze want, bril in étui, damesparapluie. één verhaal wisten zij de machine, toen er al een bres in de muren van de stad Rho dos geslagen was, onbruikbaar te maken door hun riolen tussen de wielen ervan te lozen. Demetrius moest tenslotte genoegen nemen met de gelegenheid om enige tame lijk milde eisen te stellen: in een opwelling van bewondei-ing voor de eilandbewoners gaf hij toen al het oorlogsmateriaal dat hij gebruikt had, met de opdracht om het te vei'kopen en er een groot beeld van te laten bouwen ter herinnering aan de afmetingen van zijn belegeringsmachine. Durrels eigen tijdgenoten op het eiland leven op een kleinere schaal, maar de meesten van hen hebben ook eigenaardig heden die maken dat hun verschijning wel kom is: Baron Baedeker, eigenlijk Pana- giotis Kalopodas geheten, die de fotograaf van Rhodos is en voorts de vertegenwoor diger van de Engelse Foreign Bible Society, die dan ook altijd in een rokjas en een zwarte das gekleed gaat; de Engelse offi cier Gideon, ontwerper van onvermoede theorieën en drager van een monocle van vensterglas, waarmee hij weet te maskeren dat het oog eronder ook van glas is; Hoyle, die een hartkwaal heeft en om de vijftig passen even moet blijven staan, met het ge volg dat hij tientallen kleinigheden op merkt die alle anderen ontgaat; en verder bijvoorbeeld de zetter Manoli, die een privé-handeltje drijft in kleine annonces in Durrels krant, en die bij een latere ge legenheid buskaartjes blijkt te hebben na gedrukt maar die na een berisping altijd vierentwintig uur lang feilloos werk levert, zodat Durrell er een gewoonte van heeft gemaakt ruzie met hem te zoeken als er meer dan gewoon drukke dag te verwach ten is; en de abt van het klooster op het na burige eiland Patmos, die zich, misschien wel louter uit afkeer van de telefoon waar over hij sinds enige jaren beschikt, in" het hoofd gezet heeft dat hij altijd weer opge beld wordt door mensen die vragen of zij op bezoek kunnen komen en die dan weg blijven. Het verhaal over de reis naar de na burige eilanden (Kos, Leros, Patmos) is een van de goede stukken van het boek; wel heeft het hier en daar weer een beetje die „verplichte" toon er is ook geen reden waarom Durrell ons al die eilanden zou beschrijven die hij aangedaan heeft, zelfs als hij er niets in het bijzonder over te vertellen heeft maar zijn verslag van de zeetocht in het kleine bootje heeft wer kelijk de smaak van zout en duisternis en golven. Materiaal was er genoeg voor dit boek, en de lezer die het een beetje na- ordent zal zich niet hoeven te beklagen over wat Durrell ervan gemaakt heeft, al OVER zijn krant heen keek de heer met de grijze vilthoed, die aan een tafeltje op het café-terras zat, naar degene die zich zoeven in de stoel tegenover hem had laten neerzakken. Hij zag een kleine man met'een lange baard, die schichtige blik ken om zich heen wierp. De heer hield nog enkele ogenblikken vast aan zijn houding van belangstellende krantenlezer, vouwde daarna de krant toe en stak hem met lang zame bewegingen in zijn buitenzak. Oplet tend bekeek hij de kleine figuur met de grauwe baard, die afgeleid door zijn bestel ling bij de kellner, een zwarte koffie, geen aandacht aan hem schonk. De heer wist dat hij een vooruitziende blik had. Met feilloze zekerheid wist hij dat hij binnen enkele minuten aangesproken zou worden. En inderdaad, het duurde niet lang, of de man tegenover hem begon zich te excu seren dat hij het woord tot hem richtte. Neemt u mij niet kwalijk, begon hij met een stem waarin een buitenlands ac cent de boventoon voerde, mag ik u iets vragen? Maar laat ik me eerst even voor stellen. Professor Fruitema. Ah, zei de man met de grijze vilthoed, dan bent u de bekende Juist, antwoordde de professor, die ben ik. Ik houd lezingen zoals u wel weten zult, over de leer van Freud. Misschien heeft u reeds opgemerkt, dat ik een tikje nerveus ben. Hij streek zich enige malen over zijn baard. Dit heeft een ooi-zaak, vervolgde hij. Natuurlijk heeft dit een oorzaak. U zult wel iets afweten van de causaliteits- theorie? Maar om op mijn vraag terug te komen. Ziet u soms iets vreemds aan mij. Maak ik bij voorbeeld de indruk op u van iemand die slaapt? De heer in het grijze vilt zag hem eniee seconden doordringend aan. Toen schudde hij met een beslist gebaar ontkennend het hoofd. U maakt een zeer heldere indruk op mij, zei hij toen. Zichtbaar teleurgesteld liet de professor het hoofd op de borst rusten, wiegde een paar keer smartelijk heen en weer en zag daarna zijn toehoorder met hulpeloze blik ken aan. Luister, sprak hij. U moet mii helpen. Ik zit met een probleem, zo moeilijk, dat seen enkele Freudiaanse theorie er op van toepassing kan zijn om het op te lossen. Maar laat ik u eerst vertellen wat mii overkomen is, zodat u zich een oordeel hieromtrent kunt vormen. U moet dan we ten, dat ik gisteravond na de lezing, die ik voor een groep studenten hield, naar mijn hotelkamer ben gegaan, me uitkleedde, na een hapje te hebben geseten. Tussen twee haakjes, dat was natuurlijk onverantwoor delijk, dat eten. Men behoort nu eenmaal niet. met een volle maag naar bed te gaan. Enfin, zoals gezegd, ik besaf mii te bed en viel onmiddellijk in een diepe slaap. Heeft u het tot dusver begrenen? De héér met de grijze vilthoed knikte ijverig en momnelde als een devoot student van „ja professor". Juist, juist, vervolgde de professor. Ik viel dus in een dione slaap en droomde, dat ik droomde. Heeft u dat9 Ik droom de dat ik droomde. Dat zijn dus twee cir kels om elkaar. Laten we zeggen droom A. is omsloten door droom B. In droom A. moest ik een lezing gaan houden. Ik begaf mij op weg naar het universiteitsgebouw, maar onderweg merkte ik plotseling, dat ik vergeten had mijn schoenen te verwis selen. U moet weten, dat ik het mij steeds, wanneer ik niet in officiële aangelegen heden verwikkeld ben, gemakkelijk maak door op deze schoenen rond te lopen. De professor haalde zijn voeten onder het tafeltje vandaan en toonde de heer zijn schoenen. Het waren een paar tot op de draad versleten gymnastiekschoenen, die ADVERTENTIE De bekende zware kwaliteit thans weer in alle maten voorradig. Kennemerlaan 100 IJmuidcn Alleen vier Texelse kotters waren vanmorgen aan de afslag met 160 kisten platvis. Verder was er geen haring en an- dere vis. Voor de grote schol betaalde de han del van f 40 tot f 45, voor de middel schol f 55 tot f 60, voor zetsohol f 70 tot f 75, voor schol I f 60, voor tweetjes f 60 en voor drietjes f 50. Grote tong kreeg vanmorgen van f 4.50 tot f 4.60, grootmiddel va.n f 3.85 tot f 3.05, kleinmiddel tong van f 2.80 tot f2.95, tong I f2.05 en tong 2 f 1.65. Er was wat import van rondvis uit Denemarken en verder wat makreel uit Zweden. De visserij in de Noord en in het Ka naal blijft slecht. De „Postboy", die van daag naar zee gaat, probeert het vermoe delijk nog een keer in het Kanaal op ha ring, maar zal toch niet zo ver gaan als de Onderneming 2, Soh. 27, die met schipper Cor Korving aan het roer naar de Zuid kust van Engeland is vertrokken, om, even als de Seheveningse loggers van vorig jaar, te trachten een schip vol verse haring te vangen. Ook de Seheveningse loggers van J. J. v. d. Toorn zijn daar heen getrokken. Voor Zaterdag misschien al voor Vrijdag komt de Claesje. wordt het dan niet duidelijk waar men met hemzelf aan toe is: zijn reserve blijkt bij voorbeeld uit zijn zwijgzaamheid over een vrouw die de naam daagt, die ons van tijd tot tijd als een oude bekende wordt aangewezen, en van wie wij toch eigenlijk niet anders weten dat dat zij dik zwart haar heeft, af en toe een aardige opmer king maakt, en de schrijver van Egypte naar Rhodos is nagereisd. Maar misschien is E voor een ander boek bestemd. S. M. hem reeds in de jongelingsjaren ontgroeid hadden moeten zijn, want zijn grote tenen aanschouwden zeker niet voor het eerst het daglicht. Nadat hij verbaasd de voeten van de professor bekeken had, richtte hij zijn blikken weer naar boven en zag de profes sor vol verwachting aan. Nu dan, ik liep dus op straat. Heeft u dat? En merkte dat ik niet het juiste paar schoenen aan had. Zij bevonden zich in de actetas, die ik onder de arm droeg. Ik zag om mij heen waar ik de schoenen het best verwisselen kon en ontdekte een telefoon cel, waarachter zich een kleine ruimte be vond, die een doorgang langs de huizen kant mogelijk maakte. Ik verschool mij zo onopvallend mogelijk in deze kleine ruimte en verwisselde mijn schoenen. Ik liet ze daar liggen (U beseft wel dat dit een droom was) om ze op de terugweg weer te kunnen verwisselen. Wat dan ook gebeur de. Zoals ik reeds in het begin van mijn lezing zei, het was een droom in een droom. Droom A. in droom B.. Een opzichzelf heel interessant geval. Afwezig bleef de professor even voor zich uitstaren. Toen ik nu uit droom A. ontwaakte, was ik weer terug in mijn hotelkamer. Ik boog mij over de rand van het bed om te zien of mijn schoenen aanwezig waren. Tot mijn schrik kwam ik echter tot een onrust barende ontdekking: de schoenen waren Nederlandse haringexporteui-s voei-en reeds geruime tijd besprekingen met de Tsjechoslowaakse inkoopcentrale „Koospol" over de verkoop van tienduizend vaten ge zouten haring. De besprekingen zijn in een vergevorderd stadium en het laat zich aan zien dat het conti-act binnenkort zal worden afgesloten. Er is in 1953 vooi-al dank zij de in de laatste maanden zo gunstige weersomstan digheden, in vergelijking met voorgaande jaren veel haring gevangen. Ook de ver koop loopt vlot. Met andei-e Oost-Eux-opese landen wordt eveneens over uitvoer van gezouten haring onderhandeld. West-Duits- land stond eind December een import quotum van een millioèn mark toe, zodat de uitvoer naar dit land nu in volle gang is. 0<?k andere landen, onder rr\eer Fi-ank- rijk en de Vex-enigde Staten, zijn geregiYle afnemers. Voor de Heemskerkse leden van de Neder landse Katholieke Jeugdbond heeft aalmoe zenier H. Jansen in het K.S.A. gebouw ge sproken over het verschijnsel „film". De heer Jansen zette in een boeiend be toog ui'een hoe men een film moet beoor delen en welke maatstaven er aangelegd moeten worden voor gesproken kan worden van een „goede" film. Hierna werden nog vele vragen gesteld en ontspon er zich een levendige discussie. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om afscheid te nemen van de heer en me vrouw Post, die nadat zij een vijftal jaren de jeugdherberg „Assumburg" hebben geleid, vertrekken naar Chaam. om daar in dezelfde functie werkzaam te zijn. Het echtpaar Post moest vele goede wen sen voor de toekomst in ontvangst nemen en in ruil hiervoor kregen de bezoekers vele tractaties i angeboden, zodat hoewel bij elk afschèid enige weemoed is. er toch in het oude slot een gezelige sfeer heerste. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, gaat Vrijdag 8 Januari met de voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken, de heer Ch. E. Visser, naar Brussel om besprekingen te voeren met de directie van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena over de moge lijkheden om Haarlem te betrekken in een eventuele uitbreiding van het lielicopter- net. Het initiatief tot dit overleg is uitgegaan van Haarlems burgemeester, zo vernamen wij. Deze heeft zich de laatste tijd voort durend op de hoogte gehouden van de vak litteratuur op hefschroefvliegtuiggebied en is tot het inzicht gekomen, dat, zo al op dit moment een verbinding met Haarlem nog niet mogelijk zou zijn, toch in de toe komst ter dege rekening zal moeten wor den gehouden met de ontwikkeling van deze transporttechniek. Haarlem ligt wal de landingsmogelijkhe den betreft gunstig, gunstiger bijvoox'beeld dan Amstei-daim, waar de nabijheid van Schiphol met zijn groot aantal dalende en opstijgende machines een belemmering vormt. Aan de rand van de stad zijn ten minste drie terreinen welke voor de vestiging van een „heliport" in aanmerking komen. Ver der zo vernemen wij, ontwikkelt de Ameri kaanse maatschappij „Silvercity Aircraft" een systeem voor vrachtvervoer per hef schroefvliegtuig door middel van aan te haken bussen van grote inhoud. Ook wanneer de reis van de burgemeester en de voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken geen direct resultaat mocht hebben, is het toe te juichen dat dit initiatief is genomen, omdat hieruit blijkt dat Haarlem de ontwikkeling der techniek volgt Eendracht, vertr. 5 v. Bremen n. Rotterdam. Etrema, 5 v. Saigon n. Pladju. Friesland (SSM). 5 te Rotterdam. Ena, 4 t.h.v. La Buan n. Yokohama. Esso Amsterdam, 4 340 m. NO. Aruba. Gordias, pass. 4 Kp. La Hague n. Hamburg. Felipes, te Padang. Helicon, 5 te Houston. Hathor, 5 v. Valencia n. Rotterdam. Hermes, 5 v. Rotterdam te Amsterdam. Hersllla, 2 v. Barranquilla te Baltimore. Hera, 4 60 m. O.ZO. Trinidad. Ivoorkust, 4 Kp. Blanco gepass. n. Dakar. Jagersfontein, 4 390 m. W. Walvisbaai. Kota Inten, 6 te Houston verw. Karimün, 5 200 m. W. Kreta. Lombok, 4 v. San Francisco n. Balboa. Le Maire, 4 te Singapore. Lemsterkerk, pass. 5 Brunsblittel 5 Hamburg verwacht. Laagkerk, 4 60 m. W. Kreta n Genua. Lieve Vrouwekerk, 5 te Chittagong. Lir.ge, pass. 5 San Thome n. Libreville. Lutterkerk, 5 v. Bahrein te Koeweit. Leuvekerk, pass. 4 Pitboei n. Antwerpen. Manekerk, 5 te Lorenzo Marquez. Meliskerk, 4 Rotterdam n. Hamburg. Merwede, te Savona. Maas, 5 v. Tunis te Malta. Maasdam, 4 v. Port au Prince te New York. Macuba, 31 Dec. te Singapore. Marken, pass. 5 Malta n. Port Said. Metula, 4 v. Hamble te Amsterdam. Mitra, 5 te Port Said Modjokerto, pass. 5 Straat Messina n. Port Said Muiderkerk, 5 v. Ilo Ilo n. Manilla. Mirza, 4 v. Miri n. Yokohama. Madoera, 5 v. Basrah te Damman. Mentor, 5 te Palermo Malea, 4 Brothers gepass. n. Shelihaven. Marisa, 4 60 m. Z. Kreta. Marpessa, 4 80 m. NO. Poeloe Laut. Molen kerk, 4 300 m. Z.ZW. Las Palmas. Ncordam, 4 360 m. O. New York n. Rotterdam. Notos, 5 v. Rotterdam n. Amsterdam. Overijsel, 4 v. Djeddah n. Port Said. Oranje, pass. 4 Kp. St. Vincent n. Southampton Ootmarsum, 4 v. Brownsville n. New Orleans. Ondina, 5 190 m. ZO. Madras. Pendrèeht, 4 te Port Said. Prins Willem V, 4 60 m. NO. Algiers. Puns Willem v. Oranje. 4 390 m. O.t.Z. Kp Race Pygmalion, 4 100 m. W. Finisterre. Rafaela, 4 v Pladju n Bangkok. Riouw, 4 v. New York n. Baltimore. Raki, 4 v. Bremen n. Hamburg. Rotti, 4 v. Bremen n. Amsterdam. Rondo, 4 nog te Semarang. Sibajak, 4 v. t.h.v. Kp. Tenez n. Rotterdam. Slamat, 4 v. Suez n. Aden. Samarlnda, 3 v. Port of Spain te Kaapstad. Stad Dordrecht, 5 v. Huelva n. Nederland. Stad Maastricht. 5 v. Huelva te Terneuzen verw. Stentor, 5 v. Antwerpen te Rotterdam. Saparoea, 4 100 m. ZW Ras Fartak. Saroena, 4 420 m. Z.t.W. Saigon. Singkep, 4 220 m. O.ZO. Socotra. Sliedrecht, 4 300 m. NW. Tristan da Cunha. Stad Alkmaar. 4 45 m. O.ZO. Dublin. Stad Amsterdam, 4 195 m. O.ZO. Newcastle. Stad Lelden. 4 50 m. N.NW. Kp. St. Vincent. Stad Maassluis, pass. 4 Bodo. Stad Vlaardingen, 4 165 m. W. Esbjerg. Sunetta, 4 520 m. Z.t.W. Yokohama. Talisse, pass 4 Guardafui n. La Buan. Tarakan, 4 te Casablanca. Tjimenteng, 3 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Tero, 5 te Montevideo. Trompenberg, pass. 4 Vlissingcn 4 te Antw. Tamo, pass. 4 Kp. Frio n. Antwerpen. Tegelberg, 1 v. Singapore n. Kobe. Tosari, 31 Dec. te Belawan. Teiresias, 4 v Aden te Suez. Tankhaven I, 4 v. Bangkok n. Palembang. Tara, 4 250 m. W. Kp. St. Vincent. Tibia, 4 110 m. O.t.Z. Kreta. Tjibodas, 4 120 m. O. Formosa. Tjipondok, 4 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Tjiwangi, 6 te Singapore verwacht. Utrecht 9 v. Southampton te Bona verw. Van Heutsz, 2 te Singapore. Van Spilbergen, 4 350 m. W.ZW. Kp. St. Vincent Waterman, 3 330 m. Z.ZW. Ouessant n. A'dam. Weltevreden. 4 te Antwerpen. Westerdam, 4 v. Rotterdam n. New York. Willemst da,pass. 5 Flores n. Engeland. Westland, 3 120* m. Z. Recife. Willem Ruys,*5 90 m. NW. Billiton n. Tj. Priok. Waikelo, 4 v. Palembang n. Soerabja. Waingapoe, 5 te Ampenan. Wieldrecnt, 4 60 m. W. Gibraltar. Woensdrecht, pass. 4 Lizard n. Stanlow. IJsel, 5 Hoek v. Holland verw. Zijpenberg, 3 te Triest. KLEINE VAART Alibergen, 4 v. St. Nazaire te Genua. Audacia, 5 v. Rouaan n. Sharpness. Aftgarve, 5 nog te Gloster. Att. 5 te Antwerpen. Agiena, 5 v. Vlissingen n. Dublin. Atlas, 4 v. Gibraltar n. Amsterdam. Berina, 4 te Le Havre. Betty Anne, 5 v. Belfast n. Leixoes. Beekbergen, 4 20 m. O. Algiers. Birmingham. 4 v. Antw. n. Harlingen. Bree Helle, 5 v. Rotterdam n. Londen Cornelia b I, 6 te Setubal verwacht. Corrie b, 5 v. Port Jerome te Sundsvall verw. Carpo, 4 v. Cork te Teignmouth. Coolsingel, 4 v. Plymouth n. Rotterdam. Corsica, 5 v. Vlissingen n. Norwich. Diligentia, 4 v. Thameshaven n. Ipswich. Dcmburgh, 5 50 m. NO. Casablanca. Driebergen, 5 v. Chalkis te Aghios Nicolaos verwacht. Douro, 4 v. Gothenburg n. Amsterdam. Depa, 5 v. Cuxhaven n. Goole. Deneb, Deni, 4 v. Holtenau n. Kopenhagen. De Ruyter, 4 v. Liverpool te Port Talbot. Erebus, 6 v. Antwerpen te Oporto verw. Escaut, 3 v. Rotterdam te Le Havre. Ellewoutsdijk, 4 v. Londen n. Roscoff. Evertsen, 5 v. Rotterdam te Boulogne. Feiocia, vertr. 5 v. Le Treport n. Huil. Fiducia. 5 v. Terneuzen n. Londen. Follonico, 5 v. Rotterdam te Liverpool verw. Gaasterland, 3 v. Harlingen te Goole. Goote, 4 v. Kaolac te Dakar. Glory, pass. 5 Vlissingen. Henrica b, 5 v. Gosport n. Le Treport. Hartel, 4 v. Londen n. Gravelines. I-Iaskerland, 4 v. Harlingen te Leith. Ida Pieter, 4 v. Karlsham te Garston. Jan Herman, pass. 5 Vlissingen n. Casablanca. Jo, 4 te Gudihjen. Java. 4 v. Cardiff n. Honfleur. Joost, 3 te Londen. Johannes, pass. 5 Vlissingen n. Bordeaux. Josef Swenden, 3 v. Bremen te Mostyn. Koningshaven, 4 v. Rouaan te Casablanca. Lucas Bols I, pass. 4 te Vlissingen. Larix. 3 Gibraltar gepass. n. Sete. Lukas m. pass. 5 Vlissingen n. Hamburg. Lydia. 4 v. IJmuiden n. Gothenburg. Marjan, verm. 5 v. Antwerpen n. Maassluis. May Star, pas. 3 Kopenhagen n. Trondheim. Marcella, 5 v. Liverpool n. Reykjavik. Marietje Bohmer. 4 v. Duinkerken te Dakar. Matthew, pass. 4 Beachyhead n. Birmingham. Meres, vertr. 5 v. Gent n. Gothenburg. Myfem, 4 v. Rouaan te Parijs. Michel Swenden, pass. 5 Vlissingen n. Preston. Nettie. 5 v. Bremerhaven te Grangemouth. Nassauhaven, 5 v. Rotterdam te Helslngborg. Neeltje b, vertr. 6 v. Londonderry n. Leixoes. Netta. 3 te Nantes. Nieuwland, 4 v. Rotterdam te Grangemouth. Noord, 4 15 m. ZW. Stavanger. Noorderlicht, 4 v. Rostock n. Gamleby. Noordland, 3 v. Aberdeen te Leith. Olwe, pass. 5 Vlissingen n. Ipswich. Omlandia, 4 v. Tanger n. Port Lyautey. Peter Swenden, pass. 5 Vlissingen n. Ellesmere- port. Pavo, 3 te Bilbao. Ponto, 2 Ceuta gepass. n. Avonmouth. Ponza, 3 Weatherbound Kalmar. Prinses Margriet. 3 v. Swansea te Gent. Prior, 6 v. O ran te Liverpool verw. Rapid, 4 v. Rouaan n. Parijs. Rijnhaven, 4 v. Agadir ft. Rouen. Sporota, 5 v. Rotterdam n. Boulogne. Silvaplana, 4 v. Gothenburg n. Rutterdam. Soemba, 3 v. Genua te Mostaganem. Theano, 5 v. Dublin te Belfast. Ton. 5 v. Duinkerken n. Manchester. Trito, 5 v. Dublin te Amsterdam. Tyro, 4 v. Amsterdam te Par. Vrij burgh, 4 v. Bordeaux te Casablanca. Wilpo, 4 Kiel gepass. n. Zaandam. Westersingel. 6 v. R'dam te Waterford verw. Wicker.burgh, pass. 5 Dover n. Casablanca. Wim, pass. 5 Vlissingen n. Londen. SLEEP VA ART Cycloop, 4 op de Gironde n. Bordeaux. Ebro, 4 Vecregabboei ten anker. Humber, 4 150 m. NO. Finisterre met bak. Noordholland. 2 te Aden. Oceaan, 4 150 m. O. ten Z. Malta met zuiger en bak. (Verkort weergegeven) Tegen stalbranden. Stalbranden kunnen worden voorkomen door: 1. Een wettelijk verbod van het verzekeren van levende have; 2. Een verplichte nachtbewakings dienst instellen; 3. Inspectie van de voor zorgen tegen brandgevaar. J. VAN DER WIEL

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3