Nederlanders in het Westen spoedig ingeburgerd ONZE JAARLIJKSE OPRUIMING Agenda voor Haarlem ABDIJSIROOP Jemen protesteert in Cairo tegen „Britse intimidatie Loonsverhoging voor de zeevissers GRIEPHOEST Australië als immigratieland Optimistische levensinstelling Grote toeneming van Europese luchtpost Adenauer 78 jaar Gemenebest-landen tegen Brits voorstel Beslissing der Rijksbemiddelaars Telefoonkabel van Europa naar Amerika WOENSDAG 6 JANUARI 1954 3 Rijksmateriaal gebruikt voor privé-doeleinden P.T.T.-jaaroverzicht 1953 Ruim 40.000 telefoons er bij, nog behoefte aan 30.000 Oud-verzetsstrijder vrijgesproken Schade in Duitsland kleiner dan werd vermoed Mig-15 niet terug Goud- en dollar-reserves Conferentie over mogelijke economische terugslag in V.S. Weekstaat Nederlandse Bank Gustav Heinemann komt in Nederland spreken (Van onze correspondent in Australië) Ds. M. J. J. Bonting, die sinds vijf maan den zijn standplaats in Perth heeft, gaf mij als zijn oordeel te kennen dat het le ven in West-Australië minder „Australisch" is dan in de Oostelijke staten. Het leven is hier gemoedelijker", zei hij, „de West- Australische mens is gemakkelijker te be naderen". Perth is geen Metropool van milloenen, zoals Sydney en Melbourne. Vele Gronin gers, Arnhemmers, Amersfóorters en men sen van het Nederlandse platteland voelen zich er vlugger thuis dan elders. Zij wor den heel gauw in de gemeenschap opge nomen. En wat de werkgelegenheid be treft: zelfs de minst ontwikkelde man kan hier gemakkelijk een baan vinden, welke hem 13 pond 115,50) per week ople vert", aldus de dominee. Ds. J. de Vries in Mirboo North (Victo ria), wiens oordeel ik vroeg over het cul turele leven in Australië, gaf toe dat het ontbreken van de Europese cultuurvorm een gemis vormt, maar het was hem opge vallen „dat er juist op het land zovele beschaafde mensen wonen". „Zij hebben", zei hij, „een zekere inner lijke beschaving". „Er is een optimistische levensinstelling. In Europa is de kerk door een crisis ge gaan, waardoor zij als kerk heeft gewon nen. De Australische Kerk echter is mis schien meer een instituut tot morele ver heffing, een soort Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Jonge mensen ziet men na hun belijdenis weinig meer de kerk be zoeken. Zij staan er neutraal tegenover. De kerk is hier tot een traditie geworden. Zij lijdt aan uitholling". Ds. J. de Vries, die deze karakteristiek gaf, vertelde mij voorts dat de kerken in Australië thans een sponsor-schema (ves- tigingssteunschema) hebben opgesteld, dat weliswaar nog moet worden uitgewerkt, maar ten doel heeft accomodatie en een ADVERTENTIE Hofleverancier COMPLETE WONINGINRICHTING Barteljorisstraal 13-17 HAARLEM zal aanvangen 11 Dan. a.s. des morgens 10 uur Zie onze volgende annonce Voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's Gravenhage heeft terecht gestaan de kapitein W. J. van den IJ uit Ede aan wie ten laste was gelegd dat hij met planken van het rijk een vliering in zijn huis had laten vervaardigen, een trap naar deze vliering had laten maken door een sergeant-timmerman, een kast voor een aalmoezenier had laten vervoeren met een dienstauto en een stoel had laten timmeren voor zijn echtgenote, eveneens van rijks materiaal. De advocaat-fiscaal, mr. J. Zaaijer, requireerde bevestiging van het vonnis van de krijgsraad te Arnhem, die de kapitein had veroordeeld tot een maand voorwaar delijke gevangenisstraf en een geldboete van f 100. De advocaat-fiscaal zei in zijn requisi toir dat het in deze zaak niet ging om een plank of een spijker maar om ontoelaat bare knoeierijen. Het is niet te dulden dat de rijkswerkplaatsen gebruikt worden voor particulieren of geestelijken. Het hof zal over drie weken arrest wij zen. WOENSDAG 6 JANUARI Gebouw H.K.B., Tempcliersstraat 35: Film avond voor emigranten. 3 uur. Minervathea- ter: Pianorecital door Stefan Askenase, 8.15 uur. Kapel Minaliassastraat: Stichting „Pe tra", J. Sevensma, 8 uur. City: „Gekooide furie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rech ter Thomas", 14 jaar, 7 cn 9.15 uur. Lido: „Salome". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De dief van Damascus". 14 jaar, 7 cn 9.15 uur. Roxy: „Met vliegende vaandels", 14 jaar. 3 uur. Luxor: „Het loon van de angst", 18 jaar, 6.45 cn 9.15 uur. Rembrandt. „Puntje en Anton", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 7 JANUARI Zuiderkapel, J. A. Bruijn, 8 uur. City: „Gekooide furie", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rechter Thomas", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Salome", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De dief van Damascus". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met vliegende vaandels", 14 jaar, 2.30 cn 8 uur. Luxor: „Het loon van de angst", 18 jaar, 2. 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Puntje en Aliton", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. betrekking te zoeken voor adspirant-emi- granten, alvorens deze naar Australië ver trekken. Op die manier kan het verblijf in kampen worden vermeden. In zekere zin kan dit worden vergeleken met het be staande „Pater Maas-schema", dal officieel door de Australische regering is erkend. „De Australische regering heeft haar volledige medewerking aan het vestigings- steunschema gegeven", aldus ds. De Vries. Er wordt van die kant echter geen finan ciële steun verleend en de financiering moet dus door dc- kerken zelf worden op gezet. Ds. de Vries deed daarom een be roep op Nederland: „Zo goed als de Neder landse regering een verantwoording op zich neemt voor de emigratie als zodanig, zo goed hebben ook de kerken in Nederland een verantwoordelijkheid om via het spon sor-schema het geestelijk leven van hun leden te beschermen en bewaren door voor hen de omstandigheden te scheppen, die de weg daartoe vergemakkelijken. De kerk in Australië kan ons niet helpen, omdat zij financieel arm is, en aldus ds. De Vries zij is financieel arm omdat zij geestelijk arm is. Ter illustratie van zijn betoog merkte tenslotte de dominee nog op: „Ik houd een koe en kweek mijn eigen groenten". In 1953 heeft de PTT 570.000.000 brieven en briefkaarten in het binnenlands verkeer voor zijn. rekening genomen. Het binnen lands pakketpostverkeer geeft ook al een aantal met zes nullen te zien. Het aantal pakketten steeg van 16.000.000 in 1952 tot 17.000.000 in 1953. In een boekje, dat volstaat met derge lijke grote getallen, „Enige cijfers en fei ten", wil de PTT tonen wat zij in het af gelopen jaar heeft verricht. De schade, welke de PTT heeft opgelopen tengevolge van de stormramp beliep ruim 3 millioen. Het PTT-personeel bracht 540.000 bijeen voor de getroffenen van deze ramp, zo ver meldt de brochure voorts. Bijna in alle tak ken van haar dienst kreeg de PTT in 1953 meer werk te doen dan in 1952. Verzorgde zij in 1952 2.500.000 kg post, in 1953 was dit een half millioen kg. meer. De Europese luchtpost beliep 114.000 kg meer en bedroeg in het afgelopen jaar 470.000 kg, een grote stijging omdat dc luchtpost voornamelijk uit zeer lichte stuk ken bestaat. Het postverkeer met Indone sië nam af. Van de ruim 7000 lagere scholen in ons land doen er 4000 mee aan het school- of grocpssparcn bij de rijkspost spaarbank. Per hoofd van de bevolking werden per maand 4 interlocale brieven of briefkaar ten verzonden, 2 interlocale gesprekken gevoerd. In het locale verkeer werd per maand en per hoofd een brief of brief kaart verzonden en werden 5 telefoonge sprekken gevoerd. De totale aantallen ge ven weer bijna astronomische cijfers: lo cale gesprekken 624 millioen, interlocale 205 millioen, internationale 4.3 millioen. Niettegenstaande dat het aantal telefoon aansluitingen steeg met ongeveer 40.000 tot 630.00 bleef de wachtlijst (ongeveer 30.000) even lang als voor de stijging. Eind December 1953 waren 1,8 millioen radio-ontvangtoestellen geregistreerd en 488.000 radiodistributie-aansluitingen, het geen betekent, zo zegt de brochure nog, dat bijna elk gezin een „luistermogelijkheid" heeft. Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft de 29-jarige oud-verzetsstrijder L. W. R. B. vrijgesproken. B. had op 10 Januari 1945 in een win keltje bij het Westeinde in Den Haag met vier andere verzetsstrijders een inval ge daan om geld en levensmiddelen te ver krijgen, die nodig waren voor de verzor ging van onderduikers. Hierbij werd de winkelier zodanig door een schot gewond dat hij later overleed. Het hof verklaaarde bewezen dat B. het schot had gelost maar legde hem geen straf op. De krijgsraad te velde had B. veroor deeld tot 6 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. BONN. (ANP). Dr. Konrad Adenauer, de West-Duitse Bondskanselier, is Dinsdag 78 jaar geworden. Onvermoeibaar, als een man in de kracht van zijn leven, heeft hij van 's ochtends tien tot 's avonds zes uur in zijn ambtswoning gerecipieerd. Er moest een speciaal postkantoor worden in gelicht om de eindeloze stroom van geluk wensen te kunnen verwerken. De eerste gelukwens was van muzikale aard. Toen dr. Adenauer 's ochtends bij het Schaum- burgpaleis aankwam, werd hij daar ver welkomd door de tonen van cle kapel van de Bundegrenzsohutz, het in militair uit ziende uniformen uitgedoste politiecorps, waaraan niet alleen de bewaking der gren zen, doch ook die van de Bondskanselarij is toevertrouwd. Het diplomatieke corps was vrijwel voltallig verschenen en bood zijn wénsen aan bij monde van de Pause lijke nuntius, aartsbisschop Aloysius Muench. Namens zijn geboortestad Keulen werd de kanselier gelukgewenst door zijn eigen zoon, Max Adenauer, die onlangs in een bestuursfunctie aldaar benoemd is. Onder de aan Adenauer aangeboden ge schenken waren, naast een keur van pro ducten van de Duitse landbouw, een mi niatuur afbeelding van de Berlijnse vrij- heidsklok en een zo juist verschenen at las van de Sudetengebieden. De CDU, de partij van dr. Adenauer, sprak bij deze gelegenheid de wens uit, dat het de kanselier spoedig zou gelukken „de hartewens van het gehele volk te verwe zenlijken en geheel Duitsland in vrede en vrijheid te verenigen". Ook de socialistische oppositie zond de jarige kanselier haar gelukwensen, zonder daarmee echter iets terug te willen nemen van haar bezwaren tegen zijn politiek. De oppositie heeft namelijk ook \an deze ge legenheid gebruik gemaakt orn te verkla ren. dat zij deze „bedenkelijk en gevaar lijk" acht. De populariteit, die Adenauer zich veroverd heeft, schreef de socialis tische persdienst bij deze gelegenheid mede toe aan het feit, dat „zijn autoritaire wijze van regeren overeenstemt met een al te diep gewortelde cn al te verbreide Duitse behoefte". Dc overstromingen De gedeelten der Duitse Oostzcekust, die afgelopen Maandag overstroomden, zijn Dinsdag weer drooggevallen. De schade is minder groot dan men aanvankelijk vrees de, aldus wordt in berichten uit Oost- en West-Duitsland gemeld. Er zijn geen mensenlevens bij omgeko men. Het verlies aan vee schijnt vrijwel te verwaarlozen te zijn. De grootste schade werd aangericht in grote kuststeden. Op de eilanden langs de Duitse Oostzeekust hadden de boerderijen het meest te lijden. Bijna alle uit bedreigde gebieden weggevoerden zijn Dinsdagavond weer naar hun woningen teruggekeerd. Vrijwel alle gebieden in Denemarken, die eveneens Maandag tengevolge van de storm onder water waren gelopen, zijn weer drooggevallen. De omvang van de schade is nog niet te schatten. Men vreest echter, dat de getroffen landerijen de ko mende drie of vier jaar niet bebouwd kun nen worden. Militairen en burgers hebben Dinsdag overal de meest dringende herstel werkzaamheden verricht. ADVERTENTIE U/acht niet tot Uw griep- hoest tot een bronchitis is verergerd. Verdrijf, mèt het slijm, dat in Uw lucht- wegen vastzit, de ziekte kiemen die Uw ademha lingsorganen bedreigen. Neem onmiddellijk voor Uzelf en Uw kinderen: AKKER'S As Werelds beste hoestsiroop- ADVERTENTIE TOKIO (AFP). De Amerikaanse re gering heeft het aanbod de Mig-15 die in September 1952 door een Noord-Koreaanse piloot naar een vliegveld van de UNO in Zuid-Korea was overgevlogen, aan de rechtmatige eigenaar terug te geven, inge trokken, aldus een Woensdag uitgegeven bekendmaking van het Amerikaanse op perbevel in het Verre Oosten. De reden van dit besluit is, aldus het communiqué, dat niemand het toestel schijnf te willen opeisen. SYDNEY (Reuter). - Tijdens bespre kingen, die gisteren te Sydney zijn gehou den tussen functionarissen van de landen van het Britse Gemenebest ter voorberei ding van die Vrijdag beginnende conferen tie der ministers van Financiën, is een Engels voorstel om de gcud- cn dollarre serves van het sterlinggebied tc gebruiken om de uitwerking van een mogelijke eco nomische teruggang in do Verenigde Sta ten teniet te doen, door de vertegenwoor digers van alle andere landen van het ge menebest van de hand gewezen. Volgens Australische functionarissen zal de conferentie der ministers van Financiën ieder voorstel om de reserves voor een der gelijk doel te gebruiken verwerpen. Men achtte de gisteren over dit onderwerp ge voerde besprekingen echter van zeer groot belang, daar dit de eerste keer was, dat het denkbeeld is geopperd om de reservés te gebruiken voor een ander doel dan het opvangen van een volkomen onverwachte en ernstige economische crisis. Sir Leslie Rowan heeft tijdens de giste ren gehouden bijeenkomst verklaard dat het sterlingggebied moet trachten zich te isoleren tegen een mogelijke economische teruggang in de Verenigde Staten. Hij zei- de, dat een daling van viif procent van het Amerikaanse prijspeil onmiddellijk scha-1 delijke gevolgen voor het economische leven der landen van4 het Britse gemene best zou hebben. De gevolgen zouden vooral nadelig zijn voor de landen, die grondstoffen .produce ren. Sir Leslie Rowan merkte voorts op dat beëindiging van de strategische voor- raadvorming in de Verenigde Staten en een daarop volgende prijsdaling gevaarlijk zouden kunnen zijn. Na de bijeenkomst was de algemene in druk der afgevaardigden, dat vertrouwd kan worden, dat de Verenigde Staten doel treffende en zo nodig on-orthodoxe maat regelen zullen nemen om een ernstige achteruitgang in het economische leven tegen te gaan. CAïRO (Reuter). Jemen heeft Dins dag Groot-Brittannië ervan beschuldigd de bevolking van de protectoraten in Zuid- Arabië te „intimideren" cn te streven naar instelling van een federatie van deze pro tectoraten legen de wens van de bevol king in. In een nota, die door de gezant van Jemen in Cairo is overhandigd aan de Egyptische onderminister van Buitenland se Zaken en de secretaris-generaal van de Arabische liga, werd verklaard, dat Enge land herhaaldelijk aanvalsdaden heeft ge pleegd met vliegtuigen cn kanonnen tegen ongewapende dorpsbewoners in het gebied, daarmee verdragen cn overeenkomsten tussen Engeland en Jemen schendend. Voorts werd verklaard, dat de regeriog van Jemen hiertegen heeft geprotesteerd bij de Britse regering en dat zij alle Ara bische staten hiervan op de hoogte heeft gebracht. Jemen verzocht de leden van de Arabische liga deze kwestie op te nemen op de agenda van de raad der liga, die Zaterdag te Cairo zal bijeenkomen. In de protestnota wordt Engeland er van beticht, dat het stamhoofden, die het niet eens waren met de Britse politiek, uit de protectoraten heeft gewezen. Voorts heeft de gouverneur van Aden, volgens de rege ring van Jemen, een militair vliegtuig naar Bihan gezonden om de moordenaar van de Jemenitische gouverneur van het district Horeib naar Aden te brengen, hoewel de plaatselijke autoriteiten van Bihan zich reeds bereid hadden verklaard, in over eenstemming met bestaande overeenkom sten de man aan Jemen uit te leveren. „De imperialistische methoden van de Britse-regering beogen de vorming van een federatie in Zuid-Arabië teneinde Jemen te bedreigen en het Zuiden van het Noor den te scheiden", aldus de nota van Jemen. Een woordvoerder van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft inmid dels meegedeeld, dat zijn regering de be schuldigingen van Jemen van de hand heeft gewezen. Hij weigerde bijzonder heden van het Britse antwoord bekend te maken, dat naar verluidt verscheidene legenbeschuldigingen aan het adres van de regering van Jemen bevat. Ook moeilijkheden in Boeganda De „Loekido", het parlement van Boe- ganda, heeft besloten de gouverneur. Sir Andrew Cohen, in een „nederig verzoek schrift" te laten weten, dat het moeilijk zal zijn de Koningin op passende wijze te ontvangen, zolang de onlangs afgezette Ka baka (vorst) niet naar zijn land is terug gekeerd. Ook werd besloten, in Februari twee treurdagen te houden, waarop alle winkels en kantoren gesloten zullen zijn. Aan de bevolking wordt verzocht, geen openbare gelegenheden te bezoeken, zolang In de Staatscourant van Dinsdag zijn beschikkingen van het College van Rijks- bemiddelaars opgenomen inzake de loons verhoging in de haring drijfnetvisserij en in de trawlvisserij, uitgeoefend met sche pen van het loggertype. Aan de opvaren den wordt een weekloon van 52,50 gega randeerd per matrozendeel. de andere ran gen naar verhouding met een maximum van 80.35. In de haringdrijfnetvlsserij wordt bovendien een algemene compen satie ten bedrage van een vaste toeslag van 1.per matrozendeel (de andere rangen naar verhouding) verstrekt. Te Flumserberg nabij Ziirich is dit jaar voor de elfde maal het. Internationale Winterkamp gehouden. Ongeveer 400 personen er stonden ISO tenten brachten cr dc jaarwisseling door. Er -waren kampeerders uit Zwitserland, Italië, Duitsland, de Verenigde Staten, België, Nederland, Oostenrijk, Frankrijk en Denemarken. Een overzicht van het kamp op Nieuwjaarsdag. Op de achtergrond de „Churfirsten". In zijn beschikking herinnert het Col lege van Rijksbemiddelaars aan de brief van de Redersvereniging voor de Ne derlandse Haringvisserij van 1 De cember 1953. waarin werd medegedeeld dat met de Unie Verkeer geen overeen stemming werd verkregen over de verwer king van de algemene loonsverhoging van 1 Januari 1954 in de Collectieve Arbeids overeenkomst voor de Trawlvisserij van 1953. De Redersvereniging stelde dat de 5 pet. loonsverhoging diende te worden verwerkt in het garantieloon van 50. per matrozendeel, de andere rangen naar verhouding. De Unie Verkeer wenste de 5 pet. loons verhoging op basis van het garantieloon uitbetaald te zien naast en boven het werkelijk verdiende bedrag. Het College van Rijksbemiddelaars heeft, wegens de bijzondere loonstructuur in deze bedrijfstak, de eerstgenoemde metho de de meest juiste geacht. De beschikking is op 1 Januari 1954 in werking getreden. Alle voor de betrokken werknemers geldende voorafgaande loons verhogingen zijn erin verwerkt, met uit zondering van de looncompensatie voor de Werkloosheidswet. B oekvordering op de Staat met 300.millioen gedaald Een van de belangrijkste veranderingen in de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 4 Januari, de eerste bankstaat in het nieuwe jaar, is wel de daling van de boek- vordering op de Staat der Nederlanden op grond van de overeenkomst van 26 Februari 1947 met 300 millioen tot 700 millioen. De post „schatkistpapier", door dc bank over genomen van de Staat der Nederlanden" geeft een daarmede corresponderende stijging met 300 millioen te zien tot 516.000000. De minister van Financiën en de bank zijn in gemeenschappelijk overleg afgeweken van de bepaling van overeenkomst, dat de boek- schuld niet zou dalen beneden 1 milliard. Het tegoed van de banken is met 171 millioen verminderd. Het tegoed van de schatkist daarentegen geeft een stijging te zien met ruim 217 millioen tot 953 mil lioen. Waarschijnlijk houden deze verande ringen verband met belastingbetalingen, waarvoor een beroep is gedaan op de han delszaken. De deviezenreserve is met 42 millioen versterkt tot 1647 millioen. De deviezen- aanwas pleegt in eerste instantie ten goede te komen aan de centrale banken, zodat het aannemelijk is dat ook voor dit bedrag een beroep is gedaan op de handelsbanken ten einde aan cle belastingverplichtingen te vol doen. De goudvoorraad is met 2.792.163.000 on veranderd gebleven. Goud en deviezen te zamen bereikten een nieuw hoogtepunt van 4400 millioen. De bankbiljettencirculaie verminderde met 13 millioen tot 3316 millioen. cle Kabaka in het buitenland vertoeft. Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh worden op 28 April in Entebbe, de hoofdstad van het protectoraat Oegan da, verwacht. De volgende dag zullen zij Kampala, de hoofdstad van de provincie Boeganda, bezoeken. Een vijandige menigte voor het parle mentsgebouw onderbrak gisteren redevoe ringen via luidsprekers van de leden der delegatie, die bij de Britse regering voor hun vorst hebben gepleit, met kreten als „Zendt de Wazoengoe (blanken) naar hüis". Ook werden vijandige woorden ge uit aan het adres van de regent, Paulo Ka- voema, die tevens premier is. De leider van de delegatie deelde mee, dat de Britse regering de Kabaka, die thans in Engeland verblijft, een salaris van 80.000 gulden per jaar heeft beloofd, op voor waarde dat hij afstand doet van zijn rech ten op de troon, zich onthoudt van alle po litieke activiteit en niet zonder toestem ming naar Afrika terugkeert. De beslis sing van de vorst hieromtrent was nog niet bekend. ADVERTENTIE Op verzoek van „Kerk en Vrede" BONN, (ANP) Volgens de mede deling van de evangelische persdienst zal dr. Gustav Heinemann. de praeses dei- synode van de Evangelische Kerk in Duits land, op 13 en 14 Januari in Amsterdam en Den Haag spreken over het Duitse vraagstuk. Hij is volgens de persdienst door de Nederlandse Interconfessionele orga nisatie „Kerk en Vrede" uitgenodigd, deze voordrachten te houden. Dr. Gustav Heinemann is de leider van de West-Duitse neutralistenpartij, die bij de in September gehouden verkiezingen een zo gering aantal stemmen behaalde, dat zij geen zetel in de Bondsdag kon ver werven. Sedert deze nederlaag is vrijwel niets meer van de partij vernomen, be halve dat zij in financiële moeilijkheden is geraakt. Dr. Heinemann blijft echter de enige mogelijkheid voor een oplossing van het Duitse vraagstuk zien in een militaire neutralisatie van geheel Duitsland. Hij is een overtuigd tegenstander van elke vorm van Duitse herbewapening en heeft ont slag genomen als minister van Binnen landse Zaken in het eerste kabinet- Adenauer, zodra duidelijk was, dat de poli tiek van de bondskanselier op een herbe wapening van West-Duitsland was gericht. OCEAAN iJZUipjg, Teiefconkabel^flMERIKA^ Eindelijk is het dan zover dat men een directe telefonische verbinding tussen Eu ropa en Amerika tegemoet kan zien. Tol dusverre werd de Transatlantische tele foondienst onderhouden per radio. Nu gaat men een telefoonkabel in de Atlantische Oceaan leggen waardoor een directe ver binding mogelijk wordt. Over een goede drie jaar zal het werk voltooid zijn en to taal 35 millioen dollars hebben gevraagd, want dit is het enorme bedrag van de kos ten voor het aanleggen van deze gigantische verbinding. Deze kosten zijn het bedrag wel ten volle waard als wij bedenken dat door het tot stand komen van de verbinding driemaal meer gesprekken mogelijk worden dan met het thans in gebruik zijnde systeem. Aangezien per jaar zo'n goede 70.000 ge sprekken over de Transatlantische telefoon dienst worden gevoerd is het duidelijk van welk een groot belang deze kabel voor Europa en Amerika is. De American Telephone and Telegraph Company zal de kabel leggen. Men zal be ginnen in Nova Scotia en eindigen in Schotland vanV/aar de verbinding naar Londen gaat. Van Nova Scotia gaat de ver binding naar New York. Engeland zal ook een directe verbinding met Montreal in Canada krijgen. Over een lengte van niet meer of minder dan ruim 4000 km. zal de kabel onder de Atlantische Oceaan komen te lopen. Zo on geveer 100 versterkersinstallaties, die tegen de enorme waterdruk zullen zijn be schermd, zullen met de kabel naar de duis tere diépten van de oceaan zinken. Het gehele object is van een dusdanige omvang en heeft dergelijke moeilijkheden dat het onderzoek 25 jaar heeft geduurd. Nu men echter binnenkort met de aanleg hoopt te beginnen zal dit een belangrijke stap zijn in de verbinding lussen twee werelddelen, waar ook Nederland in de geschiedenis een aandeel in heeft gehad want in December 1923 brachten een Nederlander en een En gelsman voor het eerst een transatlantische radioverbinding lot stand tussen Nederland en Engeland en Amerika.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5