Raadhuis gedoogt geen uitstel Nieuwbouw van „Felisenum nadert zijn voltooiing De heer C. H. J. Blauw kwart eeuw bij het Hoogovenbedrijf Agenda voor Velsen HERA-trawlers eindigden niet allemaal bij de sloper AUTO OF MOTORRIJLES? Havenberichten Visserij-varia tx Technische knobbel kwam uitstekend van pas Een nieuw jaar begon in Velsen Samenvoeging" gemeenten is waar schijnlijk overwonnen standpunt Volledige omwenteling Omstreeks half Februari officiële opening AREND REIJM het adres Hoe Van Scheltinga Klaeger overwon Beverwijk 5 JUBILEUM OP STENCILAFDELING THALIA EEN VLEUGEL AAN HET GYM De heer L. Harsveld verlaat het C.S.F. De juiste cijfers LANGS SLUIZEN EN HAVENS „Doggersbatik" kocht loodsboot-trawler en maakte er de K W 75 van Tweeënzestigste jaargang van „Halverhout's Guide" Old Clothes New DRY CLEANING ONLY Winterprogramma Santpoort's Bloei Teraardebestelling W. Vos Tentoonstelling van „De Reisduif" w PS Wdfllii ...civ, ■..^i^^//^..y,.'.:,'j'y/, Bruiloftsgasten beklimmen de laa'ste treden van een besneeuwde trap naar een kapel de hoogst gelegen kerk in Duitsland op de Wendelstein berg (1S00) meter in de Beierse Alpen. Het. was het 250s'e bruidspaar, dat in de kapel in het huwelijk trad. Op de achtergrond de Kaiser-bergen rechtsen de Hohe Tauern (links). Van haast alle afdelingen van het Hoog ovenbedrijf is er in de lunchkamer van het hoofdkantoor belangstelling getoond bij het zilveren jubileum van de heer C. H. J. Blauw, chef van de stencilafdeling. Deze afdeling is bij een grote gemeenschap als de Hoogovens, waar talloze mededelingen moeten worden vermenigvuldigd en ver spreid over een zeer groot aantal belang hebbenden uiteraard een belangrijke scha kel in het administratieve geheel. Namens de directie zijn de dank en de waardering voor de jarenlange trouwe dienst overgebracht door prof. dr. J. F. ten Doesschate, die de gebruikelijke enveloppe overhandigde en de administrateur, de heer R. Martens, memoreerde in zijn har telijke rede, hoe de jubilaris in 1943 bij de stencilafdeling kwam; deze was toen nog niet groot, maar thans heeft de jubilaris met twee assistenten dag in dag uit handen vol werk. Ook zijn de opdrachten, die bij deze af- 55 De Hoogovens en het Noordzeekanaal zijn twee bepalende grootheden in de ontwik kelingsgang van de IJmond: de Hoogovens omdat zij goeddeels verantwoordelijk zijn te stellen voor de dynamiek, die zich aan weerskanten van het kanaal baan breekt zowel in nieuwbouw als in industrialisatie, het kanaal, omdat het niet alleen een schcidslijn-op-dc-kaart is, maar tevens een scheiding-naar-de-geest. Aard en karakter van de steden IJmuiden en Beverwijk zijn volmaakt verschillend en het is de vraag, of deze verschillen zelfs door de toekomstige tunnel genivelleerd zullen kunnen worden. Waaruit dus de conclusie getrokken zou kunnen worden, dat het thans niet en in de toekomst niet juist zou zijn, er één geheel van te maken. Los van deze „samenvoegingsproblema- tiek" groeit de IJmond naar een vorm toe, die enig in den lande mag heten. Nergens immers is in zo korte tijd een zo volledige omwenteling gebeurd als juist hier en dan meer speciaal aan de Zuidkant van het Noordzeekanaal. Dat de dynamiek van IJmuiden de rest van de IJmond meesleept en dat op de achtergrond van deze histo rische ontwikkeling de Hoogovens staan, kan rustig geconstateerd worden zonder vrees voor overdreven chauvinisme. Maar de plannen, die op papier gezet zijn, rekenen op een uitgroei van die Hoog ovens, waardoor het bedrijf zich tot ver over de weg tussen Beverwijk en Wijk aan Zee zou gaan uistrekken. Niemand kan evenwel voorspellen, of en zo ja in hoe veel jaar deze ontwikkeling zich inder daad zal gaan voltrekken, zodat een plan als dat voor de IJmond-Noord niet anders kan zijn dan een richtlijn, waarbij telkens weer de economische situatie een stevig woord zal gaan meespreken, waarbij de Duitse positie op de wereldmarkt bijzonder belangrijk zal gaan worden en dan tevens de Nederlandse greep op de buitenlandse markt voor de afzet van zijn Hoogoven producten in de beschouwing betrokken moet worden. B estuursfe c hn isc he problemen Deze ongrijpbare elementen, die vermoe delijk pas over enige decennia te overzien zullen zijn, spelen een belangrijke rol in de structurele veranderingen van de IJ mond. En uit deze gezichtshoek bekeken is het zo vreemd nog niet, dat er binnen kort een zoveelste rapport over deze kwes tie aan de minister van Binnenlandse Za ken zal worden overgelegd ten aanzien speciaal van de woonkernen en hun invoe ging in het geheel van de IJmond. Dat daarbij bepaalde bestuurstechnische vraag stukken aan de orde zullen komen, mag vrijelijk worden aangenomen Raadhuis en kantorenpand Een van de moeilijkste vraagpunten is het Velsense raadhuis. Zoals wij al eens ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s 8 uur in één speciale voorstelling Een verhaal van hartstocht en begeerte ALINA, DE BEGEERDE VROUW Een jonge, mooie vrouw in de macht van begerende mannen Een aangrijpend verhaal op realistische wijze verfilmd Toegang boven 18 jaar. WOENSDAG, 6 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Zondige grenzen". SANTPOORT Partij van de Arbeid, 20 uur: „De Toorts", bijeenkomst. DONDERDAG, 7 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Alina, de begeerde vrouw". Partij van de Arbeid, 20 uur: Gem. Ver gaderzaal Abelenstraat, bijeenkomst. SANTPOORT Soli Deo Gloria, 20 uur: Zomerlust, con tactavond. VELSEN Raadhuis, 9.30-12 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken, 10-12 uur, spreekuur wethouder van Sociale Zaken. eerder hebben opgemerkt, hangt de bouw van dit monumentaal-representatieve ge bouw in sterke mate samen met de functie, die IJmuiden zal worden toegewezen of zal krijgen, als dat vriendelijker klinkt in het nieuwe grote woongebied. De commissie, die straks haar advies aan de minister zal moeten uitbrengen, zal ongetwijfeld ook dat raadhuis in haar be schouwingen verweven, terwijl hoogstwaar schijnlijk ook Velsens „tweede gebouw", het centrale kantorenpand aan het Markt plein een rol gaat spelen. Geen kern zonder raadhuis Zonder te kunnen voorspellen, hoe dit touwtrekken afloopt, menen wij er goed aan te doen, de achtergrond van de raad huisplannen en het kantorenpand voor een ogenblik uit het grotere probleem te lich ten. De inpassing van de woonkernen in de IJmond komt onzes inziens wat Iaat de woonkernen zijn er immers al en kunnen slechts tot volle ontplooiing komen, wan neer zij zich kunnen groeperen om de re presentatieve gebouwen, die Velsen wil zetten: het raadhuis en het kantorenpand. Raadhuis en in mindere mate het kanto rengebouw zijn dus een levensnoodzaak voor een harmonische opbouw van de stadskern aan de Zuidelijke oever van het kanaal. Zonder stadhuis zal zich rond het Plein '1045 nimmer een werkelijk stads centrum kunnen ontwikkelen en hetzelfde geldt min of meer voor het Marktplein: in beide gevallen wacht de middenstand eigen lijk op de aanbesteding om eveneens met In ons blad van gisteren hebben wij een beschouwing gewijd aan de vooruitzichten op velerlei gebied voor de gemeente Velsen en de IJ mond voor het pas begonnen jaar. Ter afronding van het beeld moge in dit tweede artikel de plaats van IJmui den in de zich aftekenende IJmond- gemeenschap in behandeling worden genomen, waarbij zowel de lezer als schrijver dezes gelieven te bedenken, dat de contouren van deze nieuwe, grote woongemeenschap IJmond nog uitermate vaag zijn en dat de struc tuurplannen, ivelke verleden jaar openbaar gemaakt zijn, niet meer zijn Jan richtlijnen. De uitvoering van de plannen die de gemeente-architect van Velsen de heer J. P. Koopen verleden jaar op papier vastlegde vordert, waar het de uitbreiding van het gymnasium betreft, gestaag. Nog steeds wordt er in de nieuwe vleugel van „Feli- senum" getimmerd, gezaagd en geschilderd, maar dit betreft in hoofdzaak de afwer king en de rector dr. P. Brommer heeft goede moed dat de nieuwbouw omstreeks half Februari officieel in gebruik kan worden genomen. Dan zal Velsen inderdaad een gebouw, dat ook uiterlijk de naam gymnasium waardig is, rijker zijn geworden en zal niemand, die door de hoofdingang deze onderwijsinrichting betreedt, er aan denken dat hier eens de leerlingen van de „Velserbeekschool" de eerste beginselen van onderwijs werden bijgebracht. Die hoofdingang wordt namelijk ver plaatst naar de Oostelijke zijde van de Van Hogendorplaan en de bezoeker treedt er binnen via een licht, ruim, glazen hal letje, dat toegang geeft tot de grote hal, waar hij zich melden kan bij concierge Waarsinik, die zich buiten schooltijd ziet gehuisvest in een keurig villaatje aan de overkant van het plein. Een van de zeven lokalen, die het oude gebouw rijk was, is verbouwd tot leraarskamer en in de benedengang van de nieuwe vleugel krijgt de rector in een rustig, modern appartement, dat uitziet op het plein, zijn domein. Daarnaast is een scheikundelokaal van ongeveer negen bij zes meter dertig, waarin vijftien werk gelegenheden, met onderkastjes zijn aan gebracht plus een grote demonstratietafel. Aansluitend aan dit lokaal is het schei- kunde-kabioet, waar alle benodigdheden worden bewaard. Aan het eind van de gang zijn de werkplaats voor de amanuen sis en een ruim öerghok. Een aparte gang, in gebogen muurstijl, leidt naar het gym nastieklokaal. Het begin van de gang heeft dooi- middel van een aparte ingang com municatie met de buitenwereld, waardoor hinderlijk lesonderbreken voorkomen wordt. Aan de linkerzijde van de gang zijn was- en douchegelegenheden \'oor de gymnasten aangebracht in aparte lokaliteiten, aan de rechterkant, bij de entree var; de zaal is ruimte gereserveerd voor een klein buffet, dat ten tijde van feestelijke bijeenkomsten dienst kan doen. De zeer ruime gymnastiekzaal, die een diepte van 22 meter meet, heeft aan het eind een podium (met centrale verwar ming), zodat de zaal tevens bruikbaar wordt voor voordrachtskunst en toneel spel. De bovenverdieping bevat een groot te kenlokaal van 12 b:j 9 meter, met een be hoorlijke, mede ais kamer te gebruiken bergruimte voor de tekenbehoeften. Een natuurkundelokaal met aangren zend natuurkundekabinet, een lokaal voor natuurlijke iiuistorie, mede met kabinet om de gebruiksvoorwerpen in onder te bren gen, voltooien de bovenverdieping. Beide laatstgenoemde lokalen zijn, in verband met de lessen die er gegeven worden, voorzien van modern verduisteringsma teriaal. De gehele nieuwbouw wordt verlicht door middel van de meest moderne ver lichtingsapparaten. Het gebouw wordt ver warmd via centrale verwarming. Men is momenteel druk in de weer deze verwar mingsbuizen eveneens in het oude gedeelte te plaatsen, waardoor de gasverwarming wordt opgeheven. Er wordt haast mee ge maakt, want wanneer de volgende week de Kerstvacantie officieel ten einde is, moe ten de lessen normaal worden hervat. Van verlenging van de vacantie kan geen sprake zijn, zegt de rector. Hanvtonievereniging Crescendo De Spaarndamsche harmonievereniging, welke deze zomer 35 jaar bestond, geeft een feestavond op 9 Januari in café de Weyman te Santpoort. deling binnenkomen, steeds „spoedopdrach ten", zodat er doorgaans onder hoge druk wordt gewerkt. De heer Blauw werd als eerlijk en ijverig beschreven en hij heeft een speciale technische knobbel, die bij voorkomende moeilijkheden goed van pas komt. Tot slot overhandigde de heer Mar tens het vererend getuigschrift en het ge denkbord der maatschappij. Een van de medewerkers van de heer Blauw, de heer F. Polder, bood het ge schenk van het gezamenlijke personeel aan: een fraaie leunstoel, daarbij op char mante wijze geassisteerd door mejuffrouw R. Langbroek, die nog een grote feesttaart bij de geschenken voegde. Mejuffrouw W. van der Meulen, chef der afdeling correspondentie waaronder de stencilafdeling ressorteert, gaf in haar sympathieke toespraak een terugblik op het begin van beider samenwerking. Zij memoreerde o.m. hoe in 1945 gewerkt moest worden met een door het toen slechte materiaal gebrekkige machine „die letterlijk aan elkaar hing van uw techni sche vindingen". Ook Breedband wilde dit jubileum niet ongemerkt voorbij laten gaan en het was de heer A. Meekboek van de boekhouding van dit bedrijf, die als woordvoerder op trad. Kort en bondig sprak hij aller waar dering uit voor de medewerking, die steeds van de jubilaris werd ondervonden. De heer L. Harsveld, penningmeester administrateur van het Centraal Sociaal Fonds en penningmeester van de Stichting „Sociale Voorzieningskas" ten behoeve van het personeel van Van Gelder Zonen N.V., zal het bedrijf te Velsen, waar hij ruim veertig jaren werkzaamis, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd gaan verlaten. Op sociaal gebied heeft deze bekende figuur aan het Velsense bedrijf zeer veel werk verzet en is hij in de loop van de jaren voor velen een vraagboek geweest. Het. afscheid van de heer L. Harsveld zal nu Zaterdagmiddag in gebouw „Concordia" geschieden. P.v.d.A.-Vrouwen houden jaarvergadering De Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord houdt Maandagavond in het gemeentelijk ont spanningslokaal aan de Van Diepenstraat zijn jaarvergadering. Behalve de gebruikelijke jaarstukken, die in behandeling komen, is er een be stuursverkiezing. Voorts zal reeds nu aan dacht worden geschonken aan het zomer- programma 1954. De aanvoer in het Staatsvissershavenbe- drijf in 1953, waarvan de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken het voorlopige cijfer Maandag heeft meegedeeld, was precies groot 77.837.730 kg. (in 1952: 74.702.468 kg.) De oobrengst was 30.169.491 (in 1952: 28.147.713). Van de aanvoer was 32.150.142 kg. verse haring (vorig jaar 28.147.713 kg.) OMSTREEKS 1920 bestelde de Industriële Maatschappij Hera te IJmuiden zes stoom trawlers, waarvan er drie werkelijk in het bedrijf terecht zijn gekomen. Bij het noe men van de namen komen deze onmiddellijk bekend voor omdat zij nog niet zo lang geleden voor de sloop werden verkocht. Het waren de Condor IJM 72, Dolfijn IJM 103 en Reiger IJM 106, stuk voor stuk 168 ton groot, ruim 32 meter lang en uitge rust met een 300 paards stoommachine, fabrikaat Hera. haar plannen op tafel te komen. Nog daar gelaten, dat op het ogenblik de financiën voor projecten als deze er zijn. Wil men nu echter gaan nadenken over deze „kern" vraagstukken, dan wordt het j paard achter de wagen gespannen, al is er omgekeerd in theorie iets te zeggen voor het standpunt, dat de bouw voor de „lange toekomst" verdedigt en dus geen overhaas ting gedoogt. Niet dubbel en niet nalaten Inmiddels gaat de tijd door. Bepaalde angstgevoelens met een annexatie als ach tergrond hebben zich vooral benoorden het kanaal geopenbaard en zoals in de geschie denis meer is voorgekomen: men wapent zich bij voorbaat. Gisteren signaleerden wij een paar symptomen van deze vrees onder het opschrift „Velsen en Beverwijk doen dingen dubbel". Moge de wijsheid zowel in de commissie Nederland-West als bij de gemeentebestu ren en de raden groot genoeg zijn, het ge zamenlijk belang van de IJmonders te blij ven zien en daarbij de aparte karakteristiek van de beide delen dezer IJmond niet uit het oog te verliezen. Zodat er geen dubbele dingen worden gedaan, die enkel hadden kunnen blijven en er geen zaken achter wege blijven, die om verwerkelijking vra gen. De Condor IJM. 72, die de eerste tijd on der de naam Caroline IJM. 72 in de vaart is geweest, zag het licht bij de N.V. Scheeps- bouwwerf de Dageraad te Woubrugge, de andere twee hebben op de helling gestaan bij de Industrie. Van de andere drie schepen van dezelfde vorm en afmetingen kwam er een gereed in Woubrugge en de rest kreeg de Scheepswerf De Waal in Nijmegen op gedragen, zodat de bestelling van 6 schepen gelijk over drie werven was verdeeld. kwamen de Condor, Dolfijn en Reiger normaail in bedrijf, anders was het gesteld met de drie zusterschepen waarvan het casco in IJmuiden arriveerde om bij de Hera van machine en ketel te worden voor zien en om verder afgebouwd te worden. Een van de drie zou de naam Sperwer heb ben gekregen ware het niet dat er een an dere bestemming aan gegeven werd. Het Loodswezen was in de schepen geïnteres seerd en op zekere dag werden ze door de Mij Hera verkocht om als loodsboot te worden ingericht. Het gereedmaken ge schiedde in IJmuiden. De schepen kregen door een geheel andere opbouw het aan zien van een loodsboot en inplaats van ter visserij te gaan gingen ze naar Delfzijl om als No. 20, 21 en 22 voor de Eems dienst te doen. Als zodanig hebben ze echter IJmui den niet in de steek gelaten. Van tijd tot tijd kwamen ze hier in de haven om te re pareren. Bewogen tijd Uiteraard maakten de schepen gedu rende de oorlog nog al het een en ander mee. Twee konden daarna weer in de nor male Loodsdienst terugkeren, de No. 20 en 21, die resp. de namen „Wega" en „Spi- ca" verkregen, maar van de derde was niet veel meer over, althans niet om als loods boot opgebouwd te worden. Een nieuw op gerichte rederij in Katwijk, „Doggers- bank" genaamd, zag evenwel wel wat in hei vaartuig, dat immers oorspronkelijk als Dinsdag 5 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Dieter Waltraut van Ham burg. Notos van Rotterdam. Trito van Du blin. Jaba van Rotterdam. Hermes van Rot- tex-dam. Geert Bodewes van Fowey, Fair Play VII van Hamburg. X Keja van Car diff. Lingestroom van Liverpool. Virgo van Olu. Potestas van Saffi. Spaarnestroom van Fowey, Glennogan van Charleston. Nora van Oost-Afrika, Rotti van Bremen. Vertrokken zijn: Thesee naar Rotterdam. Rheila naar Baton. Notos naar Hamburg. Cornelis Houtman naar Rotterdam. Uni E naar Antwerpen. Mulberry Hill naar Ant werpen. Clio naar Las Palmas. Imme Olden- dorff naar Bremerhafen. J. Duncan naar Bremen. Annie Henny naar Hamburg. Eben Haëzer naar Humber. Marp naar Newcastle. Mangan naar Bremen. Wota naar Nestved. Rijnborg naar Sharpsborg. Antares naar Antwerpen. Ditte Oldendorff naar Malmö. Concordia naar Genua. Triton naar Rotter dam. Jaba naar Rotterdam. Johan van Ol- denbarnevelt naar Port Said. Wallonia naar Rotterdam. Eemstroom naar Hull. Swift n. Londen. Aralix naar Newcastle. Glenmore naar Goole, Zaanstroom naar Huil. trawler was gebouwd en wat het casco be treft dus meteen voor de visserij geschikt is. Maar er moest heel wat aan gebeuren doch gezien in welke staat de schepen uit Duitse dienst waren gekomen, was men wel wat gewend. Lange tijd is er aan gewerkt en het meeste kwam in Katwijk tot stand totdat eindelijk in September 1952 een ver jongd vaartuig in IJmuiden arriveerde on der de naam Doggersbank en de merken KW. 75. Schipper C. Guijt, tevens mede ei genaar dienaren achtereen bij de Mij. Pis- cator had gevaren ging er op 16 September voor het eerst mee ter visserij. Zo is het vaartuig in de visserij teruggekomen, uit gerust met een 300 paards motor. Dat het thans als logger wordt betiteld doet enigs zins vreemd aan. De Condor, Dolfijn en Reiger zijn altijd stoomtrawlers geweest. Een dergelijke verbouwing hebben zij niet mogen beleven maar mogelijk waren het ook loggers geworden als zij met een motor waren uitgerust, gezien het feit dat de Shamrock IJM. 129 en de Excelsior III KW. 76, die als stoomtrawler in Engeland werden gebouwd, sedert de tijd dat ze van een motor werden voorzien, bij de logger- vloot zijn gevoegd. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER. ADVERTENTIE Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost - Tel. 6200 HagelinRerwcR 134 - Santpoort - Tel. 8930 C Het boekwerkje „Halverhout's Guide 1954. to the North Sea Canal, Amsterdam, Zaan dam and IJmuiden", dat zijn twee-en-zestig ste jaargang is ingegaan, geeft ook in 1954 als gewoonli'k alle antwoorden op de vragen, die de zeeman en dan bovenal de kapitein zich maar stellen kan, wanneer hij de pieren van IJmuiden nadert, naar de sluizen vaart of via het Noordzeekanaal Amsterdam of Zaandam opzoekt. Halverhout's Guide munt opnieuw uit dooi de volledigheid, duidelijkheid en daarmee voor dit wuk gepaard gaande overzichtelijk heid. Het bevat een voorwoord van de voor zitter van de Kamer van Koophandel en In dustrie van Amsterdam en vertelt met be hulp van foto's, kaarten en tekeningen waarbij een kaart van het gehele Kanaal hoe het beste en veiligste naar IJmuiden te varen en verder over Scheveningen radio, de boelen en vuurtorens langs de kust, de K. N. Z. H. R. M.. hoe de haven binnen te komen en hoe het zit met het aan boord nemen van een loods en vlettterlui en Kanaalstuurders. De tunnelbouw wordt toegelicht en ook over de havens van Amsterdam wordt uitgebreid geschreven. Een „Guide" die onmisbaar is voor een ieder, die IJmuiden en Amsterdam aan doet. Marktprijzen van Dinsdag. Gr. tong 5,10, grm. tong 3,65-3,10, kim. tong 3,15, kl. tong I 1,96, kl. tong II 1,62-1,57, tarbot I 3,65-3,60 per 1 kilo. Tarbot II 124, tarbot III 84, tarbot IV 71, gr. schol 43, grm. schol 60, kim. schol 73, kl. schol I 61, kl. schol II 60-48, v. haring 25-22,50, kl. schelvis II 38, wijting 30-27, kl. gul 28 per 50 kilo. Gr. kabeljauw 264-138 per 125 kilo. Marktaanvoer van Dinsdag. 21 kisten tong en tarbot, 27 schol, 74 haring, 4 schel vis, 23 wijting, 11 kabeljauw en gul. Totaal 160. Besommingen van Dinsdag. IJM 210 5940. 1 trawler f 1630. Gebroken reis. Met haar gebroken reis besomde de Thorina voor haar 70 kistjes haring f 1630. De IJm 210 besomde toch nog altijd, dank zij de zeer hoge prij zen f 5940. Jaarbesommingen. Na onze reeds ge publiceerde jaarbesommingen volgen hier nog enige cijfers van de IJmuidense traw- lervloot: In 1953 kwam de Sumatra aan de f 600.000, terwijl de Thorina kwam tot f 555.000, direct gevolgd door de Tzonne met f 540.000. De Allan Water bracht het tot f 450.000. De „kleine" Bloemendaal deed nog altijd f 335.000 en van de „Mare- zaten" besomde de Maria van Hattum f 485.000, terwijl de Elie het tot f 465.000 bracht. De Polderman besomde f 440.000. Van de rederij Groen hebben de schepen zolang in de survey gelegen dat er geen juiste cijfers van zijn te geven. De Gelria kwam aan de f 500.000, ter wijl de Bergen zeker de beste besommer was van de rederij Schagen, met f 450.000. Garnalen naar Frankrijk. Maandag waren er 2 garnalen-schepen met 325 kg zoute garnalen, die f 1,76-f 1,82 per kg deden. De export voor de Parijse keuken nam alles af. Geen platvis. Het stormachtige weer van Dinsdag is oorzaak geweest, dat er on der de wekelijkse kotter- en loggervloot weinig animo was om te gaan varen. Er is dus de hele week wel heel weinig plat vis aanvoer te verwachten. Rustig aan. Van de trawlervloot heeft de Postboy (IJM 35) in dok gestaan. De Haarlem (IJM 9) staat al geruime tijd op de scheepshelling. De Maria van Hattum (IJM 10) blijft voorlopig voor motor reparatie een 14 dagen voor de kant liggen. De trawlers van de rederij Weimar, Gel ria, Zeelandia en Limburg liggen ook nog aan de Zuid Zijde. Geen sardien. Pogingen van enige dagvissers om per span te proberen sar dien te vissen werden niet beloond: de vangst bleef uit. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Het voorlopig programma van Santpoort's Bloei vermeldt, behalve de reeds aangekon digde lezing van de heer J. Drijver over het vogelleven op 8 Januari, het optreden van de bekende mentalist Chandu op 5 Fe bruari. Op 5 Maart zal Anthony van Kam pen komen spreken over Groenland. Alle avonden worden in het Hervormd Jeugd huis gehouden. Aanvang steeds 8 uur. Ondanks de venijnige kou op de Wester begraafplaats in IJmuiden was de belang stelling Dinsdagmiddag zeer groot uit het visserijbedrijf bij de teraardebestelling van de heer W. Vos, in leven een populaire figuur in de vishal. Namens de visserij vereniging „Samen werking" sprak de heer B. Dukel als col lega woorden van afscheid tot de zo plotse ling overleden halvriend. De heer Kuilenburg vertegenwoordigde de Centrale Bond van het transportbedrijf, voor wiens belangen de overledene jaren trouw in de bres heeft gestaan. Na een toespraak van ds. J. v. d. Berg en gebed dankte een broer van de over ledene allen voor de betoonde belangstel ling. De volgende partij kwam voor in de vier de ronde van het Hoogovenschaaaktournooi: Wit: Van Scheltinga; zwart: Klaeger. 1. d4 Pf6; 2. c4 c6; 3. Pc3 Lb4; 4. c3 c5; 5. Pge 2 d5: 6. a3 Lc3t: 7. Pc3: cd4; 8 ed4: dc4:; 9. Lc4 0-0: 10. 0-0 sc6. Wit heeft het voordeel van het loperpaar in een open positie en de pion d4, hoewel geïsoleerd, is heel sterk, omdal hij de belangrijke velden c5 en c5 beheerst. 11. Le3 b6; 12. Dd3 Lb7; 13. Tadl h6. Zwart wil niet Lgö toelaten. 14. La2 Pe7; 15. Tfe 1 Dd7; 16. Lf4 Dc6. Deze zet dreigt weliswaar met mat op g2 doch dat kan ge makkelijk afgewend worden en de zwarte dame staat later op c6 slecht wegens de mogelijkheid d4-d5. Goed was 16Ped5 en op 17. Le5 dan 17Pg4. Het is voor de verdediger steeds voordelig, om stukken af te ruilen. 17. Dh2 Tad 8. Ook hier krijgt 18Pedö een beter idee. 18. Le5 Ped5 (Te laat!) 19. Td3! Kh7; 20. Lbl g6; 21. Tg3 Dc!7; 22. Pd5 Pd5:; 23. f4! Met de opzet, de witte dame op h6 te offeren en door Th?t in de volgende zet mat te geven. 23Pf4:. Zwart offert een stuk voor twee pionnen, doch bereikt zo slechts uitstel van execu tie. 24. Lf4: Dd4:t; 25. Le3 Dg7; 26. Dh4. Om Th3 te laten volgen. 26f5; 27. Db4! Met een zeer fijne pointe, die de tegen stander niet herkent. 27e5. Iets beter ware 27g5 geweest, hoewel op den duur de striid ook dan honeloos zou zijn geweest. 28. Lh6:! Dh6. Of 28Kh6; 29. Th3t Ksö: 30. Dh4 mat. 29. Th3 Dh3:; 30. De7t. Hier was het moment geweest op te geven. 30Kh6; 31. gh3: La8.. 32. Te5 Tdlt; 33. Kf2 Td2t, 34. Kei, en zwart capituleerde. Kitty jokt nooit bij „Havenkwartier" De Beverwijkse toneelvereniging „Haven kwartier" geeft op Zaterdag 23 Januari in het Kennemer theater een opvoering van Kitty jokt nooit", naar het Amerikaans bewerkt door Ad. Pool. De regie is in handen van de heer Chr. Sluiters. Dit weekeinde zal de Beverwijkse post duivenvereniging „De Reisduif" in de boven zaal van het Centrum een tenoonstelling or ganiseren. Er zijn ongeveer veertig inzenders -net groepen van vier vogels. Keurmeester G. Braun van Oegstgeest zal de beesten be oordelen. Deze tentoonstelling is zowel als wedstrijd bedoeld als om de animo voor de duivensport bij het publiek op te wekken.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7