C Wij worden eruit gezet!! Alles moet beslist weg!! 't MEUBELHUIS „Antonius en Cleopatra" gespeeld door gezelschap uit Stratford Met Michael Redgrave en Peggy Ashcroft Kort en bondig FLINKE VROUWELIJKE KRACHTEN Amerikaans volkskarakter begint duidelijk te veranderen Hilversumse voetbalclubs raken haar terreinen kwijl Veertig jaar C.A.O. in het grafisch bedrijf KNVB laat 180 jonge voetballers trainen Rika Hopper gaat afscheid nemen Luidsprekers 6 Gemeente heeft bouwgrond nodig Arts van Paul Kruger overleden Geld voor scholenbouw in Indonesië Liever geliefd dan beloond A.V.O. vraagt toelage voor minder validen Dammen Oosterkwartier degradeert naar de eerste klasse Voetbal Sport in 't kort Verkeerde injectie toegediend Kruiser „De Ruyter" naar Vlissingen WOENSDAG 6 JANUARI 1954 Zo is dan gisteravond in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage de (gezien de enorme belangstelling veel te korte) tournee van het huidige gezelschap van het Shakespeare Memorial Theatre in Stratford-upon-Avon begonnen. De reden tot dankbaarheid voor deze komst wordt nog verhoogd door de keuze van het stuk: de zelden en bij mijn weten in ons land nimmer gespeelde tragedie „Antony and Cleopatra". Het is begrijpelijk, dat men altijd tegen de moeilijkheden van vertoning heeft op gezien, zolang men vast zat aan naturalis tische tradities: er komt een overstelpende hoeveelheid scènewisselingen in voor. Pas het loslaten van deze speeltrant maakte een bevredigende opvoering, die de vaart der elkander snel opvolgende gebeurtenissen niet remt, mogelijk. De door Motley in practijk gebrachte oplossing is even een voudig als subliem: een décor van twee pilaren, waartussen diverse gordijnen neer gelaten konden worden om de zwoele Egyp tische hemel af te sluiten en de handeling te verplaatsen naar Rome, naar Athene, naar slagschip of krijgsterrein. Voor de rest zorgde het meesterlijke impressionnis- tische vers van Shakespeare, dat met soms maar heel kleine, doch altijd trefzekere verwijzingen de verbeelding in de gewen ste richting stimuleerde. En voorts werd deze allersimpelste aankleding van het toneel verlevendigd door een weelde van kleurrijke costuums, vorstelijk gedrapeerd. Wie dit meeslepende stuk tot dusver al leen kende uit eigen lectuur, werd door deze voorstelling onder de vaardige, be heerst voortvarende regie van Glen Byam Shaw versterkt in zijn mening, dat men hier niet met een tragedie, maar met een dramatische kroniek te doen heeft. Trou wens, als Shakespeare werkelijk alle na druk had willen laten vallen op de tragi sche ondergang van Marcus Antonius, die hij zeven jaar tevoren als zegevierende held en lijkredenaar in „Julius Caesar" had getoond, dan zou hij vermoedelijk voor diens tegenspeelster en minnares Cleopa tra geen plaats in de titel hebben inge ruimd. Sterker nog: aan haar levenseinde is zo ongeveer het gehele vijfde bedrijf gewijd. Er is nauwelijks reden om dat te betreuren, want haar sterfscène behoort tot de mooiste tonelen, die ooit geschreven zijn: „Komt, neemt de laatste warmte van mijn lippen. Vaarwel, mijn Charmian.... Ziet ge aan mijn borst het wicht niet, dat de voedster in slaap nu zuigt?" Aldus vormde thans de vaak stormach tige liefdesscènes slechts een onderdeel van een veel bredere opzet, waarin ook poli tieke motieven een belangrijke rol spelen. Door de regie werden de elkaar wederzijds doordringende elementen zeer helder uit eengezet. En men mag deze kwaliteit niet uit het oog verliezen bij het bedenken, dat het spel van Michael Redgrave en Peggy Ashèroft in de titelrollen minder aangrij pend was, dan men misschien verwacht zal hebben. Toch is het gemakkelijk denk baar, dat men dieper bewogen wordt door het lot van de man, die men leert waar deren als een typische held uit de bloei tijd van de Renaissance: een supermens, zowel verstandelijk als artistiek begaafd; een knappe diplomaat en voorbeeldig veld heer, een fervent minnaar met een zich tenslotte ook na vlagen van heftige jalou- zie altijd weer grootmoedig tonende na tuur. Het is de verblinding door zinnelijke liefde, zijn sexuele horigheid, die hem „koninkrijken weg doet kussen" en uitein delijk ten val brengt. Redgrave bracht met een soms aan het fenomenale grenzende Burgemeester Boot van Hilversum heeft in zijn Nieuwjaarsrede in de raad ver klaard. dat voor zijn gemeente het gebrek aan bouwgrond bet grootste probleem vormt. Dit maakt bet noodzakelijk, dat de gemeente een bijzondere politiek moet voe ren en ook ter bescherming van het na tuurschoon industrieën moet afremmen e» afstoten. Het tekort aan bouwgrond is ook oorzaak, dat. drie plaatselijke voetbalver enigingen per 1 Juni baar terreinen moe ten verlaten, omdat daarop gebouwd moet worden. De gemeente is niet in staat andere speelvelden ter beschikking te stellen. Over het kernplan en het spoorwegplan zei de burgemeester, dat voor Hilversum de uitvoering hiervan op ruim honderd millioen gulden zou komen te staan, een bedrag, dat een gemeente met een jaar lijks inkomen van elf millioen nimmer alleen kan financieren. Zijns inziens ligt hier een taak voor rijk en mogelijk ook voor de provincie om door het uittrekken van grote bedragen snel groeiende ge meenten te helpen bij het oplossen van de stedebouwkundige problemen. Ondanks de grote strijd tegen de wo ningnood zijn de moeilijkheden nog toege nomen. Men slaagde erin het bouwvolume voor de afgelopen twee jaren van 480 wo ningen te verhogen tot 1722, maar niette min steeg het aantal geregistreerde wo ningenzoekenden van 3246 op 1 Januari 1953 tot 3476 op 1 Januari 1954. In de ouderdom van 89 jaar is te Ooster beek de arts M. S. Lingbeek, die in Arn hem vele jaren specialist voor hart- en. vaatziekten is geweest. Aan het einde van de vorige eeuw woonde dokter Lingbeek in Pretoria in Zuid-Afrika. Hij was huisarts van presi dent Kruger en heeft in de Boerenoorlog een geneeskundige hulpdienst georgani seerd. Hij was zeer bevriend met de ge neraals Botha, De Wet en Smuts. In 1902 keerde hij naar Nederland te rug. Na enige tijd assistent van prof. Treub geweest te zijn, ging hij weer naar Zuid-Afrika. Enkele jaren later vestigde hij ::ich in Arnhem. Zijn stoffelijk overschot is vandaag te Westerveld verast. techniek dit alles tot uitdrukking, maar op zijn best was hij toch in het samenspel met Octavius Caesar, als hoedanig Marius Go- ring bijzonder veel indruk maakte in zijn bleke verschijning, met zijn fanatieke oog opslag onder het in het midden gescheiden korte haar en de puriteins samengeknepen mond. fel geconcentreerd op zijn imperia listische taak een koude realist, maar toch niet geheel zonder humor. Het is niet precies te zeggen hoe het kwam, dat men niet onvoorwaardelijk ge loofde in het geluk van deze Antonius en Cleopatra, waaraan hun zelfmoorden de schijn van onsterfelijkheid zou hebben verleend. Mogelijk was dit ook een gevolg van de typering door Peggy Ashcroft, waarvoor ik in een Engelse critiek de naar mij thans bleek terecht gebezigde utdruk- king „een supérieure mevrouw Warren" aantrof. Het was in haar beperktheid tus sen Oosterse cocotte en resolute heerseres een virtuoze, soms zelfs grandioze rol maar men verlangt bij dit veelzijdigste al ler vrouwenportretten nu eenmaal altijd meer. Het sterkst bleken de sluwe gril ligheid van deze „slang van de Nijl" en haar vermogen tot echte vertedering en boven passie uitgroeiende liefde, maar in haar aantrekkingskracht ontbrak het magneti sche. Als men mij vraagt naar de uitblinker van deze vertoning met zoveel sterren in de bezetting, dan antwoord ik zonder enige aarzeling: Harrv Andrews als Enobarbus, wiens beroemde tirade „De bark, waarin zij zat, brandde op het water, hel glanzend als een troon" volkomen verdiend een open doekje kreeg. Er klonk, waarschijnlijk tot ieders verrassing, iets van nooit vermoede binnenpret in door. Overigens was hij pre cies de bloemrijke zwetser en rondborstige krijgsman, die ons uit de tekst tegemoet treedt. Lang niet alle bijrollen waren strikt genomen voldoende, maar waardering moet De Stichting voor Nederlands Onderwijs in Indonesië heeft bij de Nederlandse re gering een bouwplan voor de jaren 1953 -1957 ingediend, dat betrekking heeft zo wel op de bijbouw van klasselokalen, de bouw van nieuwe scholen, het verrichten van grote herstellingen en de huisvesting van leerkrachten. Ten einde in de allerergste nood te voor zien, heeft de minister van Onderwijs het nodig geoordeeld om alsnog een bedrag van 1.044.000 voor dit doel uit te trek ken op de begroting voor 1953. Van dit bedrag zal voor nieuwbouw van toch worden getoond er is geen denken aan om alle namen te noemen voor enkele goede bekenden van de Young Vic van voorheen, te weten Jean Wilson als Charmian, voor Powys Thomas als de bood schapper en voor Mcrvyn Blake als de dikke, waggelende eunuch. Men late zich door de critische kantte keningen niet in de war brengen: het'was een niet alleen interessante, maar over het algemeen magnifieke vertoning, waaraan wij nog heel lang zullen terugdenken en die zeker niet zal nalaten invloed uit te oefenen op de enscenering van Shakespea re's werken in Nederland en het is altijd een heerlijke sensatie om zo voortreffelijk poëzie te horen zeggen. DAVID KONING. Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de eerste landelijke Collectieve Arbeidsover eenkomst in het grafische bedrijf in wer king trad. De werkgevers- en werknemers organisaties in het grafische bedrijf heb ben op de middag van deze dag een feeste lijke bijeenkomst gehouden in het Konink lijk Instituut voor de Tropen te Amster dam. Onder de aanwezigen waren ook mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken en mr. Arn. J. d'Ailly, bur gemeester van de hoofdstad. De heer II. Wiemer, voorzitter van de werkgevers- en werknemersorganisaties in het grafisch bedrijf, gaf een overzicht van het grafische bedrijf, waarin men organi satorisch zes werkgeversorganisaties en drie werknemersorganisaties aantreft. Deze negen bonden zijn over en weer contrac tanten bij één Collectieve Arbeidsovereen komst. Mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, sprak vervolgens over „Bedrijfsorganisatie en verantwoordelijk heid". „Wie de ontwikkeling der bedrijfs organisatie in het grafisch bedrijf in de sociale sector nagaat," zo zeide hij, „valt het op, dat hier voor Nederland baanbre kend werk is verricht. Dit geldt o.a. voor het tot stanclkomen van een landelijke C.A.O. voor de bedrijfsrechtspraak, voor het streven naar verbindendverklaring der C.A.O., voor het bedrijfspensioenfonds en voor het instellen van een bedrijfsraad, krachtens de Bedrijfsradenwet 1933". Dat de verantwoordelijkheid voor het peil der arbeidsvoorwaarden thans méér bij de organisaties dan bij de individuele werkgever berust noemde dr. Van Rhijn een ongunstige factor. Daarentegen zijn er vele factoren, die in de bedrijfsorganisatie van het grafisch bedrijf de verantwoorde lijkheid gunstig hebben beïnvloed. Na de pauze sprak prof. dr. F. J. H. M. van der Ven, hoogleraar te Tilburg en Nij megen over „de ontwikkeling van private naar publieke bedrijfsgemeenschap". Hij bepleitte de noodzakelijke eenheid van het recht van de staat en het recht van de maatschappij en meende, dat instelling van een bedrijfschap een noodzakelijke stap is, die bovendien geheel in de lijn ligt van scholen een bedrag van 432.000 worden besteed en voor de huisvesting van leer- «e eigen ontwikkeling b.nnen deze be- krachten eveneens 432.000. drijf stak. (Van onze correspondent in Washington) Wanneer men spreekt of schrijft over een volk of over een cultuur, dan is men wel gedwongen veralgemenende formules te gebruiken, generalisaties en cliehé's. Zonder zich te kunnen bekommeren om de uitzonderingen, die er natuurlijk zijn, zo noemt men de Duitsers hard-werkend en geneigd tot militairisme,, de Engelsen gereserveerd, maar drooggeestig, de Fran sen onverbeterlijk in de politiek, maar on overtrefbaar in spirituele charme, maar men beseft dat het zeer algen^ene beelden zijn. De Amerikaan een nog veel minder concrete figuur dan de Engelsman of de Duitser karakteriseerde men wel als een moderne Janus met twee aangezichten: als een materialistisch zakenman, die toch leven wilde volgens puriteins-Christelijke beginselen. Zulke Amerikanen kan men hier nog altijd in vrij groten getale ontmoeten, maai de laatste jaren zijn toch verscheidene waarnemers zich gaan afvragen of dat oude cliché-beeld nog wel overeenkomt met het nieuwe type van de Amerikaanse burger, dat zich in de laatste twintig jaar ontwik keld heeft en dat gaandeweg veel meer karakteristiek voor dit land begint te wor den dan de Uncle Sam, die men tot dus verre voor representatief hield. Uncle Sam. of zijn kinderen? Enkele jaren geleden is hier een boek verschenen van David Kiesman, een Ame rikaans professor in de sociale wetenschap pen aan de universiteit van Chicago. Ries- man noemde zijn boek „The lonely crowd" (De eenzame menigte) en koos tot onder titel: „Een studie van het veranderende Amerikaanse karakter." Ik wil in-hét midden laten of Riesman gelijk heeft, wanneer hij de oorzaak meent te weten van de verandering in het Amerikaanse karakter, maar in elk geval schrijft hij zeer rake dingen over de ver anderingen zelf, die zich aan het voltrek ken zijn in rie Amerikaanse maatschappij en in de mensen, die deze maatschappij vormen. Nogmaals: alleen generaliserend kan men over zulk een onderwerp schrijven. Wie uit eigen ervaring Amerika en de Amerikanen kent, zal lezend over het nieuwe type dat hier aan het ontstaan is misschien de neiging voelen om te zeggen: „Maar ik ken toch nog heel wat Amerikanen die En zalf zou ik er aan toe willen voegen, dat er ook heel wat Amerikanen zijn, die half tot het ene, half tot het andere type behoren. Maar daar gaat het allemaal niet om. Wat vooral van belang is om na te gaan, is of er inderdaad een opvallende ontwikkelings-tendens bestaat in de rich ting van een nieuw karaktertype. Nagenoeg de hele wereld heeft tegenwoordig met de Amerikanen te maken. Wie met hen handel drijft of politieke confei'enties houdt, wie met hen de wetenschap, de vriendschap of de liefde beoefent, zal er goed aan doen zich te verdiepen in eventuele karakter veranderingen. Men meent misschien nog altijd met Uncle Sam en zijn vrouw aan tafel te zitten, maar in feite zit men tegen over hun kinderen, die zeker nog wel fami lietrekken vertonen, maar die toch in vele opzichten behoren tot een nieuwe genera tie en die andere mensen zijn. Gyroscoop en raden Riesman gebruikt twee moderne, techni sche vergelijkingen, om aan te geven wat zijns inziens de belangrijkste karakterver andering is, die zich in het Amerikaanse volk (en het eerst in de toonaangevende, gegoede middenklasse der grote steden) aan het voltrekken is. De sloer-individualistische Amerikaan van het cliché-beeld, vergelijkt hij met een wezen, dat van zijn ouders en leraren een gyroscoop heeft meegekregen. Er is als het ware zo'n modern evenwichts- en stuur- apparaat in zijn karakter ingebouwd. De gyroscoop-mens (van-binnen-uit gericht noemt Riesman hem) weet zijn koers zelf standig te vinden in het leven. Hij kent zijn normen èn om rijk te worden, èn om on kreukbaar te leven. Hij kan in botsing komen met medemensen of hinderpalen, maar hij zal niet uit zijn individuele koers o! uit zijn evenwicht geraken. En het zij terstond gezegd: nog altijd is voor veel Amerikanen (èn Europeanen) zulk een gyroscoop-mens een ideale figuur. De nieuwe Amerikanen noemt Riesman echter niet meer van binnen uit gericht, niet meer koers houdend van binnen uit, met een gyroscoop, doch gericht naar en vooral door de omstandigheden en door de publieke opinie van de mensen om hem heen. De nieuwe mens leeft met een radar instrument. Botsingen zal hij vermijden, de harmonie met zijn omgeving zal groot zijn, maar zijn streefkracht is geringer. Het is hem er meer om te doen geliefd dan be loond te worden in het leven. Gesmeerd Voor Europeanen is het vaak een verras sing dat Amerikanen zo complimenteus, zo omzichtig en zo behulpzaam zijn. Dat had den zij rekenend op een ontmoeting met de stoere individualisten van het oude cliché-type niet verwacht. Dat wil nog niet zeggen, dat de nieuwe Amerikanen gepolijst zijn in de omgang, maar zij weten wat olie waard is voor een machine, ook voor de machine van de samenleving. Op de stemming komt het aan, op het vermijden van botsingen en het zich richten naar anderen, op soepelheid, vlotheid, wrijvingsloosheid. De nuchtere Nederlander zal zeggen: al dat smeren heeft waarschijnlijk alleen maar ten doel meer geld te verdienen. De „indi vidualist" doet zich alleen maar wat glad der voor dan vroeger, maar is in wezen niet veranderd. En soms zal zulk een nuchterling gelijk hebben. Vaak is dat streven naar geliefd en populair zijn, primair geworden in de moderne Amerikaan. Het is niet langer middel, het is doel geworden in zijn leven. Zijn reputatie hier en nu is van actueel be lang. Het laatste oordeel wordt niet ver geten, doch is van later zorg geworden. Dit waren zo enige gedachten, die aan het werk van Riesman zijn ontleend, of die dit boek ons heeft ingegeven. Het is goed dat er fotografen zijn, die van tijd tot tijd een nieuw portret maken van „de Ameri kaan." Goed voor diens zelfkennis, maar ook goed voor hen, die het genoegen heb ben met hem om te gaan. BINNENLAND Ter gelegenheid van de ingebruikne ming van het nieuwe provinciehuis te Arn hem zal een provinciale litteratuur- en mu ziekprijs in Gelderland beschikbaar wor den gesteld door het Provinciaal bestuur van Gelderland. Er is een prijs van f250 voor een nog niet gepubliceerd gedicht en een prijs van f 1000 voor een idem verhaal of essay. Ook wordt een prijs van f500 uit geloofd voor een nog niet gepubliceerd mu ziekwerk. Alleen in Gelderland woonachtige schrijvers en componisten van Nederlandse nationaliteit komen in aanmerking voor de prijzen. Wegens het feit, dat de architect W. M. Dudok op 6 Juli de zeventigjarige leeftijd hoopt te bereiken, heeft burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum een werkcomité ge- vromd om de bouwmeester bij die gelegen heid te huldigen. Dit zal geschieden in de vorm van een boekwerk, geheel gewijd aan Dudok's scheppingen. Het ligt in de bedoe ling de heer Dudok ook persoonlijk te ver zoeken, aan dit werk mede te arbeiden. Er zal ook een Engelse uitgave van dit boek het licht zien. Het eerste emigrantenschip in 1954, de „Johan van Oldenbarnevelt", is met 1450 emigranten uit Amsterdam naar Australië vertrokken. Het College van Rijksbemiddclaars heeft voor de bedrijfstak diamantindustrie ontheffing verleend van de verplichting tot verhoging van de lonen met vijf percent per 1 Januari. Van een uitbreiding van de witte pok ken in Den Haag kan op het ogenblik niet gesproken worden. Wel is om veiligheids redenen een gezin in observatie genomen, waaruit een van de lijders afkomstig is. Er bevinden zich thans 12 personen in het ziekenhuis. De burgemeester van Ootmarsum is door de Almelose rechtbank schuldig be vonden aan een aanrijding te Tubbergen. waarbij twee personen ernstig werden ge wond. Hij is veroordeeld tot f 100 boete. Het oude watergcmaal „Flauwers" van het waterschap Schouwen zal deze week gaan proefdraaien. Bij gunstig resultaat zal het gemaal weer in bedrijf worden gesteld, om tezamen met de noodgemalen de laatste resten zeewater uit de polder te malen. Op een bouwwerk aan de Dovenetel- weg te 'sGravenhgae zijn 's nachts twaalf spiegelruiten, vier watermeters en vier ther mometers van de centrale verwarming ver nield. De Utrechtse rechtbank heeft de 56- jarige hoofdcommies W. F. G. L. van S. te Amersfoort, wegens belediging veroordeeld tot f 500 boete. Hem was ten laste gelegd dat hij van April 1950 tot November 1951 brief kaarten en een brief had geschreven aan de directeur van Sociale Zaken te Amersfoort. Door de insinuaties in deze schrifturen achtte deze zich beledigd. De Haagse politie heeft enige personen aangehouden, die verdacht worden van win keldiefstal tijdens de opruimingsdrukte. Een 36-jarige vrouw uit Wateringen werd op heterdaad betrapt toen zij een rok wegnam. Een 53-jarige vertegenwoordiger uit Haar lem en zijn 29-jarige echtgenote werden in een groot warenhuis eveneens op diefstal betrapt. Zij hadden handschoenen, een hor loge en een rok weggenomen. HAARLEM EN OMGEVING Ds. J. C. Maris. Chr. Gereformeerd pre dikant te Haarlem-Noord, staat op het twee tal voor Utrecht-centrum. De heer Alfred Pouinard houdt op Woensdag 13 Januari in het Concertgebouw te Haarlem voor „Les conférences frangaises" een lezing over de Jazz uit New Orleans en zijn Europese invloed. De burgemeester van Bloemendaal zal morgenochtend niet van tien tot twaalf uur. maar van elf uur tot halfeen spreekuur houden. De hoofdinspecteur van politie te Heem stede verzoek de student, die in de nacht van 1 op 2 October 1953 van Amsterdam naar Heemstede heeft gelift in een oude Ford-personenauto met linnen kap en aan de grens Heemstede-Haarlem aan de Heren weg is uitgestapt, zich voor het verstrekken van enige inlichtingen met hem in verbin ding te willen stellen. Hetzij schriftelijk of telefonisch met de afdeling recherche K 2500 38850. De Christelijke muziekvereniging „Sur- sum" heeft het voornemen om een tamboer korps op te richten. Gegadigden kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot de voor zitter van de vereniging, de heer .T. Loerak ker. Boslaan 14. Bloemendaal, telefoon 23743. Het zou in de bedoeling liggen reeds deze maand met de repetities te beginnen. De Nederlandse Vereniging Sociale Zorg voor Minder Validen A.V.O. heeft de mi nister van Sociale Zaken gevraagd, een aantal maatregelen te nemen om de posi tie van minder validen te verbeteren. De A.V.O. wil, dat aan minder validen een inkomen wordt verzekerd zoals vast gesteld krachtens de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling. Deze wens geldt voor hen, die in beschuttende werkplaat sen of in het particuliere bedrijf zijn te werk gesteld tegen een loon, dat afwijkt van het normale. Dit inkomen zou dan moeten worden verzekerd aan alle tewerk gestelde minder validen, die 25 percent of meer arbeidsgeschiktheid hebben, onge acht of zij in particuliere dienst, in over heidsdienst en beschuttende werkplaatsen of overdag in huisarbeid, controleerbare arbeid verrichten. De A.V.O. stelt voor, voor dit doel een rijksfonds in te stellen, met bijdragen van die gemeenten, waar de betrokken minder validen wonen. Zij noemt de toeslag op het loon, die uit dit fonds zou moeten worden geput, een handicap-toelage. Ook aan werkgevers, die minder valide arbeiders in dienst hebben zou onder omstandig heden die de A.V.O. in détails aangeeft uit dit fonds een toelage kunnen worden verstrekt. De A.V.O. vraagt verder, de be trokkenen onder de sociale verzekerings wetten te laten vallen en deze te baseren op het loon met inbegrip van de handicap toelage. Tenslotte vraagt het bestuur, de invalidi teitswet zodanig te wijzigen, dat de rente pas vervalt bij 75 pet arbeidsongeschikt heid. Voor de hoofdklasse competitie Kon. Ne- derl. Dambond (district Noordholland) wer den de volgende wedstrijden gespeeld: CDA Wormerveer/Wormcr 128: IJmuiden Weesper Damclub 11—9; Oosterkwartier— DCG 9—11: DCG—Gezellig Samenzijn 6—14; DSTOHaarlemse Damclub 911; CDA Weesper Damclub 515: ZaandamIJmui den 3—17; Oosterkwartier—Wormerveer/ Wormer 911; Jozeph BlankenaarODV 7—13. De eindstand luidt: Damcl. IJmuiden 11 10 1 0 159— 61 21 G. Samenz., A'dam 11 10 1 0 159— 70 21 Joz. Blank.. A'dam 11 8 0 3 131— 89 16 DCG, A'dam 11 5 2 4 114—106 12 Haarl. Damclub 11 5 2 4 107—111 12 DSTO. Amsterdam 11 4 3 4 109—111 11 Damcl. Zaandam 11 4 2 5 105—115 10 Weesper Damcl. 11 3 3 5 108—110 9 ODV. Amsterdam 11 3 2 6 100—120 8 Chr. Damv. A'dam 11 2 2 7 88—132 6 Wormerv./Worm. 11 2 1 8 84—136 5 O'kwartier, H'lem 11 0 1 10 63—157 1 Oosterkwartier degradeert naar de 1ste klasse. De technische commissie van de KNVB heeft, in nauwe samenwerking: met de districts-technische commissies en de clubs, haar plannen om op bredere basis te komen tot verbetering van het spelpeil, zo ver ont wikkeld, dat op 12 Januari dc eerste trai ning voor jongere spelers van 18 tot 24 jaar 7,al kunnen beginnen. Op die avond worden op het RBC-terrein in Roosendaal een dertigtal jongere spelers geconcentreerd, voornamelijk uit Brabant en. Zeeland afkomstig. Op 13 Januari staat een dergelijke bijeenkomst voor Rotterdam op het programma, waar in het Feijenoord- stadion jongere spelers uit Zuidholland te zamen komen. Op 15 Januari volgt deze training in Amsterdam (Olympisch stadion), op 19 Januari is Apeldoorn (Robur et Velo- citas-terrein) aan de beurt voor spelers uit het Oostelijke deel van ons land, daarna komt Groningen (het Oosterpark) voor de Noordelijke provinciën, waarvoor als eerste datum 20 Januari is genomen en tenslotte worden de jongere spelers uit Limburg te zamen geroepen op 22 Januari. Er is sprake van een veertiendaagse cyclus, dat wil dus zeggen, dat op Dinsdag 26 Januari Roosendaal voor de tweede keer aan de beurt is, op Woensdag 27 Januari volgt Rot terdam weer enz. Deze veertiendaagse bij eenkomsten zullen duren tot aan het eind van het seizoen. In elk van deze zes centra komen ongeveer 30 spelers bij elkaar, door de technische com missie aangewezen op voordracht van de districts-technische commissies. Ongeveer 180 spelers van 18 tot 24 jaar zullen dus in dc tweede helft van Januari beginnen met een training, die op baltechnisch gebied ligt en onder leiding staat van een der bonds- ocfenmeesters, de heren J. van der Leek en K. Kaufmann. Bij deze 180 spelers bevinden zich niet de leden van de zogenaamde Nederlands Elftal Club, in zoverre deze althans beneden de 25 jaar zijn. Deze z.illen, evenals voorheen, te zijner tijd in het Olympisch stadion bijeen kómen in verband met dc voorbereiding van de wedstrijden van het Nederlands elftal. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling, dat uit dit materiaal van 180 spelers in Mei vier elftallen worden gevormd, die op twee maal twee Woensdagavonden wedstrij den zullen spelen tegen buitenlandse clubs. ZUID-AUSTRALISCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Lewis Hoad en Ken Rose- wall, het jeugdige Australische tennispaar, versloegen in de halve eindstrijd van het heren dubbelspel der Zuid-Australische kam pioenschappen de Amerikanen Vic Scixas en Tony Trabert met 6—3, 6—3, 6—3. Naar be kend hebben de Australische leden van de keuze commissie Rosewall laten vallen bij de samenstelling van het dubbel voor de Challengeround tegen Amerika. Toen heeft men Rex Hartwig met Lewis Hoad laten spelen en prompt verloor dit „toevallige" paar van de tegenstanders, Seixas en Trabert. EERSTE SCHAATSWEDSTRIJD IN DIT SEIZOEN. Vandaag zal in Nederland voor de eerste maal in dit seizoen een schaats wedstrijd op de korte baan voor mannen worden gehouden. En wel op een onder gespoten sintelbaan in Veenoord in Drente. De officier van justitie bij de rechtbank te Zutphen heeft drie weken hechtenis voorwaardelijk met een jaar proeftijd ge- eist tegen de broeder-verpleger M. van D. uit Zutphen. aan wie ten laste was gelegd dat hij in Mei van het vorig jaar in de psy chiatrische inrichting „Groot Graffel" te Warnsveld een patiënt een verkeerde in jectie had toegediend, waardoor deze de volgende dag aan de gevolgen is over leden. Volgens de officier heeft de verdachte niet zorgvuldig genoeg gehandeld. Zijns in ziens was hier geen sprake van een fout, zoals de verdediger, mr. D. va:-. Zeben had betoogd, maar van grove schuld. De nieuwe kruiser „De Ruyter" zal op 16 Januari een bezoek brengen aan Vlissin gen. De oorlogsbodem zal des morgens om streeks 10 uur aankomen en meren aan de Handelskade. Het schip zal voor het pu bliek te bezichtigen zijn. Nederlands oudste nog actieve actrice, Rika Hopper, die op 24 October 77 jaar wordt, zal afscheid nemen van het toneel in de rol van keizerin-weduwe Maria Feo- dorovna (de moeder van de laatste Tsaar) in „Anastasia" van Mareelle Maurette, waarvan het jongste toneelgezelschap van ons land, de groep „Theater" uit Arnhem, op Vrijdagavond 2.2 Januari in de Amster damse Stadsschouwburg de première geeft. Daarna zullen in tal van plaatsen afscheids- voorstellingen worden gegeven. Te Haar lem zal deze half Februari plaats hebben. Dit Franse stuk, dat speelt in 1934 onder Russische emigranten in Berlijn, wordt ge regisseerd door Jan Teulings, die ook "de vertaling verzorgde. Caro van Eyck speelt de titelrol. Verder werken mede: Johan Schmitz, Lo van Heilsbergen en vele anderen. Voor deze afscheidstournée van mevrouw Hopper zijn een erecomité, een aanbeve- lingscomité en een werkcomité samenge steld. De echtgenote van Amsterdams bur gemeester, mevr. mr. A. W. Ch. d'Ailly- Fritz, is ere-presidente. Daarom verkopen wij leeg TEGEN GEKKE LAGE PRIJZEN. Ziehier; haast cadeau HUISKAMERSTELLEN, bestaande uit 2 fauteuils. 4 stoelen, van 155.NU 93. van 165.—NU 105.— HUISKAMERTAFELS van 53.— NU 32.— CLUBSTELLEN, bestaande uit 2 clubs, 4 stoelen. van 320.—NU 247.— KUSSENS voor rookfauteuils, geheel dubbel verend. van 38.50NU 27.50 ROOKTAFELS met verlichting en rookstel, compleet van 47.50NU 32.50 Grote sortering O. F. THEEMEUBELS van 54.50voor 39.90 HAARDFAUTEUILS in alle soorten vanaf.. 21.90 EEN GOED BEI) met 15 jaar garantie van 185.NU voor 129.75 DEKENS, 1 en 2 pers., grote partij, zeer lage prijs O. F. DRESSOIRS van 129.— NU 83.— SALON, en KLOOSTERTAFELS v. 52.— NU 29-75 HAAST U HET LOOPT STORM ZIJLWEG 26 HAARLEM JONG MEISJE gevraagd als hulp i. d. huishouding. Twee middagen vrij. Mevr. Pels, J. Kostclijklaan 3, Velsen. NET DIENSTMEISJE zo spoedig mogelijk gevr. Even eens aan hetzelfde adres net Winkelmeisje gevr. Slagerij Boon. Meeuwenlaan 4, IJm.- Oost. NET HANDIG MEISJE voor de ochtend gevr. door Mevr. Mückel, Jac. Catslaan 3. Driehuis. KOSTHUIS aangeb. Sant poort. Brieven L 2213. JONGEMAN b.z.a. als jong ste bediende op kantoor of winkel. Leeft. 17 j. Brieven L 2215. Laat al Uw SCHAATSEN vakkundig SLIJPEN bij: SLIJPMACHINEFABRIEK IJMUIDEN Bik en Arnoldkade 32 Ook af te geven bij: N. P. ZWAGER. Kennemerlaan; S. KORVER, Lange Nieuwstraat 773; H. J. v. KAAM, Groeneweg 7. TILLEY STRAALKACHELS ƒ47.50 DE KLOMPENCENTRALE Dr. Leijdsstraat 10 - Haarlem-Noord - Tel. 11784 WIJ VRAGEN Ook voor halve dagen. Reisgeld wordt vergoed. WASSERIJ HOEK EN VAART. Bloemendaalsestraatweg 17. Santpoort Station. AANKOMEND RADIOMONTEUR gevraagd, goed bekend met alle voorkomende service werkzaamheden. Bekendheid met auto-radio geniet voorkeur. AANKOMENDE KANTOORBEDIENDE gevraagd voor lichte administratieve werkzaamheden. Bekendheid m. machineschrijven strekt tot aanbeveling. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties aan: H. J. MAERTENS N.V., Nassaustraat 5. Haarlem Wegens enorme MORRIS-verkoop in Haarlem en omg. vraagt GARAGE BRINKMANN MAGAZIJN-BEDIENDE 1e MONTEUR 2e MONTEUR HULP-MONTEUR LEERLING-MONTEUR Aanmelden: Smcdeslraat 22 van 18—20 uur. PRIMA KOSTHUIS agb. v. 2 pers., 1 siaapk. en gemeub. zitkamer m. stoökgelegenh. Mooi uitzicht, 1 min. van station. Adres te vern. bur. van dit blad. VERLOREN: Schakelarm band. doublé gaande v. Drie huis n. IJm.-Öost. Tcg. bel. terugbez. P. C. Hooftlaan 71 2 x bellen, Driehuis. UW KUNSTGEBIT STUK? Rep. in 1 uur gereed. H. Oli vier, Acaciastr. 16. Spec. rep. inricht. Ook Maand.- Woens dag- en Vrijdagavond. STROOMLOZE OLIEPERM. f 6, zonder afspreken. „Fe dora". Lockwellspecialist. Rijksstraatweg 459, Hrl.-N. HAARLEM-IJMUIDEN Agb. Bovenhuis 3 gr. en 2 kl. ka mers, k. zolder voor vrij huis IJmuiden. Br. L 2216 TE RUILEN: pracht burg. won. te Beverwijk bev. kam. en suite, vier sl.kam. Huur f 37 p. m. Gevr. mooie won. te IJm. (O.) Na 7 uur. Ber kenlaan 29 Beverwijk. WONINGRUIL. Aangeb. te Rotterdam-Z.: vrij bovenhuis 5 kam., badk., keuken, goede stand of: 3 kam.-flat. douche cel. keuken, kelder. Gevr. vrij huis gem. Velsen. Brie ven L 2214. AANGEBODEN: 1 z. g. a. n. donkerbl. h. jas f 15, 1 meis- jesm., bruin lft. 12-14 j. f 7.50 ronde salontafel m. glasplaat en thecmeubel, 1 groen wol len truitje 14 j. f 2.50. Kal- verstraat 24. N.WE BABYWEEGSCHAAL te koop f 11.50. Sav. Lohman- laan 11, Velsen. Z. g. a. n. RADIOTOESTEL aangeb. merk „Erres". Te bevragen Mcervlietstraat 69, Velsen. HERENRIJWIEL te koop in pr. st. met goede banden f 25 Eemstraat 6, IJmuiden. TE KOOP voor billijke prij3 1 pers. siaapk. f 95, als nw. sleestofzuiger f 45, 1 pers. op- klapbed met kapokmatras f 45. Brieven L 2217. RADIOTOESTEL te koop in g. staat f 45. Botman, Ken nemerlaan 84.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8